Vitamine BRYLCREEM droste DE TUSSENPERSOON Cacao PagblaD pcjitctn Uw hoofdhuid fris - Uw haar 8ezond- tolt UW hMr Bemint elkander steeds met grotere liefde Drie doden AT EEN ONDERLIJKE ERELD \lerptee9ster RADIO In één nacht S un ba tm TWEEDE BLAD DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 Meningen en (Commentaren ZOETWATER PROBLEEM HET IJSSELMEER SPREIDING VAN CULTUUR Vliegtuigen komen te hulp Gebrek aan EVENWICHT maakt Uw maag van streek 1 GEBISMUREERD MAGNESIUM maakt de spijsver tering spoedig weer normaal I omdat de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging- 'omdat massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: mooi haar en gezond haar! brylcreem 'SWERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING H. Vader sprak tot vastenpredikers Pan met kokende groente Tweejarig meisje werd ernstig gewond Kernreactors op de markt Twee doden bij pannekoekenrace Naar een roman van E. F. BENSON) TN een „visie op een verre toe komst" heeft prof. ir. J. Thijsse voor de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" nog eens zijn bekende opvat tingen over de noodzaak van voor raadvorming van zoetwater uj e Het eaat er om Nederland een zoetwatertoevoer van 1100 tot 1500 m3 per seconde te verzekeren, waarvan alleen al ruim 500 m3 no dig is Delfland van de verzilting te bevrijden. De Rijn voert gemiddeld meer dan 2000 m3 per seconde aan, maar er is ook een mimmumtoe- voer van 570 m3 genoteerd. In een dergelijk geval is de toevoer dus veel te gering, want het gaat niet alleen om de ontzilting van de Nieuwe Waterweg; landbouw en industrie hebben ook grote behoef ten aan zoetwater. Omdat de afvoeren van de Rijn zeer verschillend zijn, moeten er dan zoetwaterspaarpotten gemaakt worden. Vandaar dat prof. Thijsse zo zeer staat op het vormen van zoetwaterreservoirs in het Deltage bied en de Waddenzee naast dat van het IJsselmeer. Maar over de meest voor de hand liggende oplossing, die bij de bron van onze zoetwatexvoorzie- ning ligt, rept prof. Thijsse niet. Wanneer hij de ongeregelde water toevoer van de Rijn constateert, had hem dit toch ook de wenselijk heid kunnen ingeven deze water toevoer in het bovengebied der ri vier door stuwdammen en -muren te doen regelen. Hij maakt wel ge wag van inventarisering van sneeuw- en ijsvoorraden in de win ter, maar dat levert niets op dan statistische gegevens over te ver wachten smeltwater, dat dan nog even kwistig of krap naar omlaag zal stromen. De kwestie is juist er voot- te zorgen, dat daarvan steeds een voldoende deel Nederland be reikt. pROF THIJSSE, die al vast zo ge lukkig is met het bestaan van het IJsselmeer als zoetwaterreser voir van noord-Nederland moet tot zijn verdriet vaststellen, dat het oppervlak van dit bassin door de voortgezette inpoldering steeds kleiner wordt. Thans is dat opper vlak nog 300.000 hectaren, straks bij uitmaling van oost-Flevoland nog 245000 hectaren, maar na vol ledige uitvoering der inpolderingen zal het IJsselmeer slechts 120.000 hectaren beslaan. Dit zou dan tevens betekenen, dat het IJsselmeer zoveel minder zoetwater kan bergen, als er niet iets bijzonders gedaan wordt. Prof. Thijsse meent hiervoor een oplos sing te zien in de verhoging van 't zomerpeil van 15 cm. beneden tot 70 cm. boven N.A.P. Dan zullen er echter weer ingrij pende werken voor bemaling nodig zijn, die vele miljoenen kosten. Op finamcieel gebied lijken de zoetwa terplannen van onze geleerden zo wel een slechte oneindigheid. Merkwaardigerwijze komt nu de adjunct-directeur van openbare werken te Kampen, ir. S. Meyn, in een rapport over plaatselijke pro blemen verklaren, dat het geheel niet nodig is het zoetwater van de Flevopolder aan de zee te verlie zen. Men moet het volgens hem in het randgebied van de Veluwe in- (Advertentie) filtreren, dat daarvoor bijzonder geschikt is. Men krijgt daar dan een natuurlijk drinkwaterreser voir, dat ons zelfs onafhankelijk zou 'maken van de vervuilende Rijn. Dit idee mag wel eens grondig onderzocht worden. De verwezen lijking er van zou de zoetwater- dorst van Nederland reeds een eindweegs kunnen stillen zonder dat nog meer verdergaande aan drang behoeft op te komen tot in grijpende en kostbare maatregelen. CR IS EEN beroepstoneelgezel schap voor het Zuiden in wor ding. Minister Cals trok er een be drag van 43.000 gulden voor uit op zijn begroting. Willem Tollenaar, bekend hoorspelregisseur en docent aan de Maastrichtse toneelschool, zal de troep vormen en leiden. Een en ander is niet naar de zin van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Ze heeft geen fiducie in de kundighe den van Willem Tollenaar. Ze ver wacht, dat er geen behoorlijk ta bleau de la troupe tot stand kan komen. En daarom zou ze eerst de troep wel eens kritisch bekeken willen zien, alvorens er een Rijks subsidie verstrekt wordt. Dit ad vies komt neer op het verstikken van het zuidelijke initiatief. Als er immers geen flink aanloopbedrag beschikbaar is, dan kan men hele maal niet beginnen. En nu zullen provincie en gemeenten zeker ook financieel hun best doen, maar het rijkssubsidie is toch beslist nodig, om goed te kunnen starten. Vol gens de Nieuwe Rotterdammer schijnt het Zuiden echter pas te mogen beginnen, als de heren in Den Haag hebbeh uitgemaakt, of naar hun maatstaven alles wel ar tistiek verantwoord is. Nu ja, de provincie mag wel wat doen aan de ontwikkeling van een eigen cul tuurleven, als het maar beant woordt aan de smaak en de nor men van „Holland". En dat heet dan cultuurspreiding! Zo heeft men het Brabants Orkest in den begin ne ook hooghartig willen wegzetten en nog gunnen bepaalde kringen het geen goede klassering, al valt er op het artistieke peil niets af te dwingen. We hebben goede hoop, dat dit liberale geluid minister Cals niet zal aflokken van de subsidie- weg. De diamant is doorschijnen der, naar mate hij beter is ge slepen; hoe geslepener een di plomaat is, hoe minder men hem kan doorzien. De hongerende vogels De commandanten van de Konink lijke Luchtmacht en van de Marine Luchtvaartdienst hebben het comité wintervoedering v°n vogels toegezegd de piloten opdracht te zullen geven op oefenvluchten uit te kijken naar concentraties van watervogels in wakken langs de oostkust van 't IJs selmeer en in de Biesbosch. De beide luchtvaartdiensten zullen, zo mogelijk voor het voederen der dieren vliegtui gen ter beschikking stellen. Aanvragen om hulp voor hongeren de vogels kunnen worden gericht tot het comité, Prinses Mariestraat 40, Den Haag. (Advertentie) VDe maagsapklieren produceren juist voldoende zuur om Uw spijsvertering vlo. ,e doen verlopen. Bij verstoting van dit evenwicht raaltt Uw maag van streek en wordt de spijsvertering trager Hierdoor ontstaan maagbtanden, zwaar gevoel op de maag, zure oprispingen e.d. BISMAG (Gebismureerd Magnesium) kalmeert snel en veilig de aangedane maagwand, herstelt de 'zuur- balans en bevrijdt U van Uw maagklachten. Verkrijgbaar In poeder en in tabletten bij apotheken en drogisterijen. OMDAT Brrlcwtm va.rd.Wle, versterkende stedfe» en mivere, natuurlijke oliën bevat. geeft wat Uw haar nodig heeft Beecham (Nederlandl N.V. Voor Engrot: Jacq. Mot K.V* Amsterdam Aan de vooravond van de grote vasten heeft de H. Vader de vastenpredikers en de pas toors van Rome in het Vati- caan in audiëntie ontvangen. In zijn toespraak baseerde de H. Vader zich op de woorden van de apostel Johannes: Kin- dertjes bemint elkander. Gij bemint elkander ree-d^s. zei Zijne Heiligheid, maar gij moet nog j steeds meer beminnen. Het gebod van de liefde geldt in het bijzonder voor de priesters, omdat daarvan het wel- 1 slagen van hun werk afhangt. De priesters staan op een bijzondere ma nier bloot, zo vervolgde de Paus, aam laster, aan verdraaiing van hun woorden en bewust verkeerde uitleg van hun daden. De gelovigen beho ren de priesters te waarderen en te beminnen, maar dan moet gij zelf door welwillendheid en toewijding er voor zorgen, dat gij gewaardeerd en bemind kunt worden, zo sprak de H. Vader. De priesters moeten wel bedenken, dat verslapping van hun werk een grote schade voor de zielen ten ge volge heeft. De H. Vader riep de priesters op al hun krachten in te spannen in deze tijden, die als een storm zijn, om de christelijke geest in de wereld te bewaren. Tenslotte sprak de Paus over de nieuwe orde van de Goede Week, die dit jaar voor het eerst van kracht wordt. Deze maakt dat een groter aantal gelovigen bij de plechtigheden tegenwoordig kan zijn en groter gees telijke vruchten van de liturgie kan plukken. Zij mogen bijdragen tot een grotere godsvrucht, vooral door de overweging van het Lijden, de Dood en de Verrijzenis van onze Heer Je zus Christus. Vliegtuig in xee gestort Een verslaggever van het Parijse avondblad ,,Francc-Soir", een foto graaf van het weekblad ,,France-Di- manche" en de pilote Marie Nicolas zijn ter hoogte van de badplaats Theole-sur-mer met een vliegtuig in de Middellandse zee gestort en omge komen. De pilote was houdster van vele records. In Amsterdam heeft een tweejarig meisje een pan met kokende groente over het lichaampje gekregen. Met ernstige brandwonden overdekt is het kind ter verpleging in een der Am sterdamse ziekenhuizen opgenomen. De moeder had de pan op het blad van een kinderstoel geplaatst. Het meisje, dat met een broertje in de keuken aan het spelen was, greep zich vast aan de stoel, waardoor zij de pan met kokende inhoud over zich heen kreeg. Engeland zal tegen 1959, reactors voor atoomonderzoek kunnen uitvoe ren. Een proto-type van deze reactor die de naam „Merlin" zal dragen, zal tegen het einde van het volgende jaar te Aldermaston Court in Berk shire worden gebouwd. Tegen 1959 zal deze Merlin" op de exportmarkt verkrijgbaar zijn. De reactor kan voor een prijs van 75.000 Pond Sterling worden gebouwd, zonder inbegrip van de uraniumbrand- stof. die voor het prototype verkregen wordt van de commissie voor atoom energie. De prijs bedraagt de helft van die, waartegen door de Verenig de Staten reactors worden aangebo den en de energieproduktie zal 5 maal zo groot zijn. LETSEL Een meisje, dat in het Itali- aanse plaatsje Casale een on- bewaakte spoorwegovergang overstak, werd gegrepen door een trein, die ze niet had zien naderen. Het liep allemaal wonderlijk goed af, want het j slachtoffer raakte alleen een gedeelte van haar lokken kwijt. Die werden door de wielen van de trein afgesneden. Zanger Pas geleden moest een Engelsman voor de rechtbank verschijnen, om dat zijn buren hem van burenge rucht hadden beschuldigd,,. Hij huilt de hele dag en een goed deel van de nacht als een hond", zeiden de buren. „Hij doet het om ons te sar ren." De Engelsman ontkende dit. „Ik doe aan kunst", zei hij. „Dat hondengehuil was geen hondenge- huii, maar een aria uit de opera Fi- delio. „Ik zing". De rechter liet zich op het laatst door de echtgenote van de verdachte overtuigen, dat hjj werkelijk had gezongen en dat er verder geen kwaad mee bedoeld was. „Ik zit er ook mee te kijken", zei ze. Omdat zingen niet verboden is, werd de verdachte vrijgespro ken. Snoepje De 6-jarige Elizabeth Howie uit Workington stak een snoepje in haar mond. Ze beet goed door en had toen opeens een ring met een forse diamant tussen haar tanden. Het raadsel werd betrekkelijk kort daarop opgelost. Mevrouw Jane Macsis, die tot voor enkele maan den cheffin was geweest in een, snoepfabriek, herinnerde zich haar verlovingsring verloren te hebben. „Het moest in de snoepfabriek ge beurd zijn", aldus mevrouw Macsis, „maar hoe we ook zochten, de ring bleef onvindbaar". Gelukkig was er in laatste in stantie de 6-jarige Elizabeth nog. Vervoer Om de gelovigen in Buffalo aan te moedigen 's zondags naar de kerk te gaan, heeft men besloten in de morgen uren van zondag gratis bus kaartjes af te geven. De bus sen passeren verschillende kerken. Het enige, dat de mensen moeten doen om voor niks het tochtje mee te ma ken is te zeggen: „Ik ben op weg naar de kerk"' Vergissing De Italiaan Ricardo Romano zal enkele maanden geduld moeten hebben om zijn voorgenomen hu welijk voltrokken te zien. Toen hij zich met zijn bruid voor de grote stap op het gemeentehuis van Milaan meldde, zeiden de ambtenaren, dat Ricardo een meisje moest zijn. Zo stond het in de boeken en daar hielden ze zich aan. Ricardo liet het er niet bij zitten. Men heeft de boeken eens wat nauwkeuriger nagekeken en daarbij is vastgesteld, dat bij de geboorte-aangifte van Romano een fout moet zijn gemaakt. Eer deze vergissing weer helemaal is goed gemaakt zal het wel enkele maanden later zijn. Het moet na melijk allemaal aangevraagd en goedgekeurd en geregistreerd en gecontroleerd en geparafeerd wor den. Expeditie De staf van het Argentijnse leger heeft een expeditie samengesteld, die een merkwaardige opdracht heeft gekregen. De mannen zullen de 7700 meter hoge Aconcagua-berg gaan beklimmen om daar de borst beelden van ex-president Juan Pe- ron en zijn overleden echtgenote Evita weg te halen. In zijn goede dagen gaf Juan opdracht de beel den naar boven te brengen en dat deed een (andere) expeditie met een heleboel moeite. De voorlopige Argentijnse rege ring heeft gezworen, dat zij elk spoor van de gevallen dictator en zijn vrouw zal uitwissen. ...Zal je es zien als Bello een kat ziet! Dan ga ik meteen de hoog te in! De pannekoekenrace te Olney (En geland) heeft twee slachtoffers geëist. Een persfotograaf stierf aan een be roerte en 'n 76-jarige pachter kreeg het zo te kwaad met de kou en de emotie, dat hij eveneens is overleden, kort nadat de winnares de loop had beëindigd. (Advertentie) VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I 402 m. VARA: 7,00 Nws 7,1-0 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws 8,18 Gram. 8,45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V. d. kleuters 10,40 Gram. 11,00 Orgelspel 11,20 Gramofoonmuziek 11,45 Sopr. en piano AVRO: 12,00 Lich te muz. 1,30 land. en tuinb. meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws 13,.5 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Clavecimbelrecital 14,25 Heine, dichter van de romantische ironie, caus. 14,45 Instr. kwint. 15,00 Ge- var. progr. VARA: 16,00 Muzikale caus. 16,30 V. d. jeugd 17,00 Muzikale caus. 17,40 Roemeens ork. 18,00 Nws 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing 19,00 V. d. kind. 19,10 Kinderkoor VPRO; 19,30 Geloof, caus. 19,50 Nws v. d. VPRO 19,55 Streeknws 20,00 Nws 20,05 Boekbespr. 20,10 Heinrich Heineherdenking 20,30 Benelux 20,40 Na tien jaar, caus. VAR A21,00 lichte muz. 21,40 Zij willen U wel helpen, klankb. 22,06 Buitenl. weekoverz. 22,20 Lichte muz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 In prijs verlaagdt ALT IJ D WELKOM! (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist Avondwijding VARA: 23,00 Nws 23,15- 24,00 Gram. HILVERSUM n 298 m. NCRV: 7,00 Nws en S.O.S.-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Zang en piano 11,30 Gram. 1205 Instr. Trio 12,30 land- en tuinb. meded. 12,33 Zigeunerkwint. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws 13,15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront 13,20 Metropole ork, 13,50 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Gram. 14,45 Surinaamse volksmuz. 15,15 Literaire caus. 15,35 Accord, muz. 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Blaas-ens, 17,00 Voordr. 17,20 Vocaal ens. en solist 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Stemmen van Overzee 18.15 Gewijde muz. 18,35 Kerk en Wereld, klankb. 19,00 Nws en weerber. 19,10 Re- geringsuitz.Rubriek Verklaring en toe lichting: Parlementaire ontmoeting op Curacao Regeringsuitz.: 19,20 Emigratie rubriek.: Het Emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Gram. 20.00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Judas Maccabeus, oratorium (le en 2e deel) 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws 23,15 Boekbespr. 23,35 - 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,.5 Harmonie-ork. 12,30 Weerber. 12,34 Har- monie-ork. 13,00 Nws 13,15 Tafelmuz. 14,00 Schoolradio 16.00 Koersen 16,02 Opera- muz. 17,00 Nws 17,10 Lichte muz. 17.45 Gram. 17.50 Voordr. 18,00 Zang en piano 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws 19,40 Klankb. 20,00 Gram. 20,15 Ork. conc. 21,45 Kunst- kaleidoscoop 22,00 Nws 22,15 Caus. en moderne muz. 22,55 - 23,00 Nws BRUSSEL 484 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws 13,30 Lichte muz. 14,00 Gram. 15,00 Bartok progr. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 17.15 Gram. 17,25 Pianorecital 18.38 Gram. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws 20,00 Ge- var. progr. 21,55 Gram. 22,00 Nws 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws Televisieprogramma NTS: Eurovisie: 22,00-23,45 Europese Kampioenschappen Groot Biljart. 42 a i^a'" ze* ze» "dit *s wat mÜ de hele avond als een spook achter volgd heeft. Ik geloof dat ik de maan vanavond haat. Ze lijkt wel een ver schrikkelijke onsterfelijke gouvernan te, die ons. arme kinderen altijd be spioneert en bewaakt." Dat brak de spanning. iuffrouw maan," zei Craddock treVtür'i "maar het ls oen zeer aan trekkelijke gouvernante." ,ioen Jwam de laatste dag van hun verblijf Joyce die veel meer ver trouwen ia hem had gekregen omdat hij die avond tussen de tempels van Karnak niets gezegd had, was len beetje beschaamd over haar veréis sing en probeerde dat nu goed te ma' ken door hem zeer vriendelijk te be handelen. Ze was nu heel op haar ge mak met hem. Ze vreesde niet meer dat hij zijn aanzoek zou herhalen. Die dag hadden zij besloten niet naar een of andere ruine te i n kijken, want dat hadden zij al zo dikwijls gedaan maar om eei algemeen overzicht té krijgen van de rivier en de tempels en de woestijn en de iucht, een grote foto van het panorama om zo te zeg gen. om mee te nemen naar de fe bruari misten van het noorden. Da delijk na het ontbijt lieten ze zich over de Nijl zetten en op hun ezels reden ze weg van de rivier langs een nauw pad tussen de snelgroeiende mais langs de twee grote stille be woners van de vlakte, die, altijd uit ziend naar het oosten, wachtend op de dageraad die de stomme lippen weer zou doen zingen, door de opeengehoop te lemen huizen van Gurnah en daar voorbij tot de groene vlakte achter hen lag en zij de droge woestijnlueht inademden. Hier, boven op de zand- steenrotsen, stegen zij van hun ezels en hun gids Jozef legde hun lunch neer in de koele schaduw van een rotsblok. Joyce ging op de rots zitten. ,,We kunnen nog geen gebruik ma ken van de vleespotten van Egypte," zei ze, wijzend op het mandje met eetwaren. „Mag ik hier een beetje gaan zitten, meneer Craddock? En wilt U mij mijn les op laten zeggen van de achttiende dynastie en dan" Joyce keek hem aan. „We moeten deze dag zorgvuldig verdelen," zei ze, „want het is de laatste. Ik wou hier een half uurtje heel stil blijven zitten en, als U het niet onbeleefd vindt, helemaal alleen zonder U of iemand anders te zien. En alleen maar kijken om alles in mij op te nemen, de rivier en de velden en de lucht en de tempels. Dan zullen we lunchen en daarna een eind de woestijn inrijden, waar niets of niemand is. En dan, o. dan zullen we terug moeten gaan en dan is de laatste dag voorbij. Ik heb vader beloofd om na de thee met hem een bezoek te gaan brengen bij de predi kant. De predikant! 't Is een beste man, maar denk eens. de predikant op de laatste dag," Het getstes-menu, dat Joyce zich wenste, werd haar opgediend. Ze zei haar lesje van de achttiende dynas tie op en verwijderde zich toen langs de rotsen, tot ze buiten het gezicht en het gehoor was van de ezel en de ezeljongen en Craddock. De beto vering van het land had haar over weldigd en nu wilde ze alleen maar kijken en nog eens kijken om die be tovering altijd met zich mee te dra gen. En toen, juist omdat ze dit plan i ïu £emaakt, werd haar geest prik kelbaar en rusteloos Ze had besloten vandaag Craddock haar dankbaar heid te betuigen voor alles wat hii voor haar gedaan had en ook voor zijn attenties voor haar vader. Want ze wist zekei dat die dat niet doen zou en Joyce voelde dat de familie die schuld af moest lossen. Het scheen eenvoudig genoeg, maar zij kon geen behoorlijke zin formuleren en zonder het zelf te weten, begon ze zich daar zorgen over te maken en raakte ze de stemming kwijt die zij nodig had om van de omgeving te genieten. Craddock en wat zij hem te zeggen had, bleven in haar gedachten hangen en haar eenzaam half uurtje werd een mislukking. Toen dat voorbij was ging ze terug en ontdekte dat Craddock de lunch al had uitgepakt. „En hebt U uw vertrouwelijk praat je met Egypte gehad?" vroeg hij. „Ik dacht snikken te horen." Joyce lachte. „Dat waren dan snikken van woede," zei ze. „Van mijn mooie plannetje is niets gekomen; ik kon aan alles denken, behalve aan Egypte En omdat ik alleen aan Egypte wou denken, gelukte het me helemaal niet Maar ik heb geweldige honger; dat is tenminste iets. Ik vind het aardig van U dat U voor alles gezorgd hebt" Er is niet veel tijd nodig om hard gekookte eieren en boterhammen te verwerken, ook al is ('e honger groot en een kwartiertje later had Crad dock een sigaret aangestoken, wach tend op het woestijnritje. Joyce vond 't ogenblik zeer -schikt om haar dankbaarheid uit te spreken. „Ik heb al lang iets op het hart, meneer Craddock," zei ze. „Ik wilde U zeggen hoe dankbaar ik U ben voor alles, wat U voor ons gedaan hebt. Vader heeft zoveel plezier gehad van uw aanwezigheid." Toen ze begon te praten keek ze niet naar hem. maar naar het hete zand aan haar voeten. Maar nu keek ze op, omdat hij een plotselinge be weging maakte en wat opzij schoof, zodat hij wat dichter bij haar zat. Op hetzelfde ogenblik zag ze dat hij zijn sigaret weggooide die hij pas had aangestoken. Toen keek ze naar zijn gezicht en zag dat zijn mond een beetje openstond en dat hij gejaagd ademhaalde. En ze wist dat het ogen blik, waar ze een maand geleden bang voor was geweest, maar waarvoor ze, naar ze gemeend had, niet meer hoefde te vrezen, gekomen was. „En heeft mijn tegenwoordigheid ook voor U enig verschil gemaakt?" vroeg hij. Joyce wist dat het overbodig was nog wat te schermen met woorden, zoals iedereen doet, wanneer een cri sis onvermijdelijk is. Maar tot het eind van de wereld zal iedereen met schermen doorgaan. „Natuurlijk," zei ze. „Ik was juist van plan U ook daarvoor te bedan ken." Hij kwam nog dichterbij. „Daar is maar één manier, en niet meer dan één, waarop U mij kunt danken," zei hij, „en dat is door mij toe te staan mij mijn hele leven voor U te laten zorgen." Deze keer sprak hij niet zonder vuur, zonder verlangen en hoewel zij er voor terugschrok, moest zij er toch eerbied en sympathie voor hebben. Ze kon hem nu niet weer onderbreken; wat hi' te zeggen had moest komen; het was eenvoudigweg zijn - echt om te spreken. Hij nam haar hand tussen allebei de zijne en sloot ze zo. als het ware op in een vochtige donkere kelder. Zonder het te kunnen helpen, trok ze zich bij die aanraking een beetje te rug. „O zwijg! Ga niet door!" zei ze. Hij scheen het niet te horen. „Ik bied U nu veel meer aan dan in juni" zei hij. „Je had gelijk Joy ce, met me af te wijzen; maar het is nu zo heel anders. Je hebt in mij opgewekt of geschapen, een kracht om lief te hebben, die ik niet wist dat ik bezat. Je zult dat zeker wel gevoeld hebben. Jij hebt het gescha pen; het is van jou. Neem het terug; want wat ik nu ben dank ik aan jou!" Hij zweeg een ogenblik; toen scheen hij plotseling in te zien dat hij alles gezegd had, wat gezegd kon worden... Een windstoot uit de vlak'.deed het papier ritselen, waar hun boterham men in zaten. Joyce haatte zich dat ze op dit bgenblik zoiets opmerkte. Toen probeerde ze haar hand terug te trekken. „O, het spijt me zo, het spijt me zo," zei ze, „maar het is onmoge lijk, nog onmogelijker dan vroeger. Ik bedoel - ik weet niet wat ik be doel. Maar het is onmogelijk!" Ze wist heel goed, wat ze bedoelde toen ze zei; „nog onmogelijker dan vroeger" en met haar spijt, die ge heel oprecht was, mengde zich een soort afschuw. Weer voelde ze, wie het was die met haar vader over Charles had gesproken. Het motief was ook zo klaar als water. Ze voel de walging omdat hij haar hand nog steeds vasthield. Maar het duurde nog maar een seconde. De toon van haar antwoord zou ook de vurigste minnaar overtuigd hebben. Hij liet haar hand los. „Ik heb niets meer te zeggen,' zei hij. Hij stond op, deed een paar passen en bleef staan met zijn rup naar haar toe. Verschillende beelden zonder sa menhang gingen door zijn werkelo ze geest. Hij herinnerde zich hoe de groene plaatsbewijzen voor hun terug tocht langs den Nijl eruit zagen die hij op tafel had zien liggen vóór hij vanmorgen wegging. Hij hoorde de stem van Philip zeggen: „Zorg goed voor mijn kleine Joyce."... Hij voelde zijn tong langs de gegomde rand van de enveloppe gaan, waarin meneer Wards chèque van vijfduizend pond zat... Hij zag de andere chèque van tienduizend honderd pond voor zich. Hij zag de schets van Joyce die on der de lamp op de tafel van haar kamer had gestaan op de avond toen de schoorstenen rookten van het Mo lenhuis. Hij hoorde zichzelf Charles troosten over het vreemde briefje van Philip Wroughton. Alles tezamen vormden deze beelden het hele geval zijn hele connectie met de Wrough- tons. En nu was de vertoning afge lopen; het gordijn viel. Hij ging terug naar Joyce die naast het ritselende papier zat met haar hoofd op haar handen. „En wa' wilt U nu?" vroeg hij. „Zullen we ons ritje de woestijn in maken of naar huis gaan?" Joyce stond op. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5