Deltaplan en Wester-Schelde Statenleden treden op als vertegenwoordigers Spoorwegwachter te Kloetinge sloof de bomen te laat Gebouw voorprov. Waterstaat ti Zierikzee DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 FEBRUARI 1936 V oorlopige berekeningendie niet gerust stellen Overgevolgen weinig anders dan apodictische uitspraken Zeeuwsch-Vlaanderen bui tengesloten WATER VINDT ALLE WEGEN KOU? AKKERTJE HAMEA Diesel rakelings langs bus J an geen bewust gevaar Fruitkwekers Italië naar Sjef en Marie in de bloemen Ander perceel Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN VERGADERING K. A. B. Zuid-Beveland GOES Veerlig jaar baiik-employé Ijsbanen afgekeurd IJsclub opgericht ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN HULST Provincie en de Midden-Zeeland Ijsgang op de Ooster-Schelde Moeilijkheden met de bootdiensten EPEDA A. WILKING gr Splitsing van de centrale diensten? G. S. wensen het AGENDA Heden BLC Belgi k Bril contr BOE Drer Op de onlangs, 26 januari 1956, gehou- den Deltadag trad een burgemeester, die een kring van ambtgenoten in het weste lijk deel van Zeeuivsch-Vlaanderen ver tegenwoordigde, in het krijt voor dit zich langs de Scheldeboorden uitstrekkende, aan Nederland verknochte landsdeel waarvan de Zeeuwsch-Vlaamse dichlet Lockefeer zegt: „Ons land is Zeeuws en Vlaams te samen, dat geeft aparte slag in t bloed: de lach en gulheid van de Vla- men, de stugge kracht van Zeeuwse moed". De burgemeester eindigde met: „Nederland, let op Zeeuivsch- Vlaanderen, let op uw zaak". In t ontwerp-Deltawet wordt dit maar zeer ten dele gedaan. Er wordt daarin waarschijnlijk zonder kwade bedoe ling voor Zeeuwsch-Vlaanderen schui levinkje gespeeld. Zeeuwsch-V laande ren is er, als het met woorden is af te doen - het is er niet, als het op de wer ken en op de gelden aankomt. De beweegreden, dat de Wester-Schelde niet in gelijke mate is opgeno men, wijl deze open blijft, zou ook moeten gelden voor de Nieuwe Wa terweg met aansluitende wateren. Deze kunnen er echter en zulks met een post van 250 miljoen niet los van gezien worden. Even natuurlijk zijn er eclïter mee verbonden de gehele noordoever van Zeeuwsch- Vlaanderen van het Zwin tot de Belgische grens in het oosten en de zuidoever van Zuid-Beveland en van Walcheren. Volstrekt wordt dezer zijds niet beweerd, dat dit gebied wordt buitengesloten wèl dat het in het ontwerp-Deltawet wordt buitengesloten. Worden drie daarvan afgeslo ten, wat zal het water dan an ders doen dan de enige in Zee land overgebleven toegang zo zwaar mogelijk belasten Waar om zou het water zich hier prin- cipiëel anders gedragen dan in het noorden, waar ook op grote afstand van de afsluitdam op merkelijke rijzingen ontstaan Lorentz geeft in tabel 42 cijfers voor de verhoging aan de Wadden-ei landen, ontstaan door de afsluitdam van de Zuiderzee en welke verhogin gen zowel voorkomen aan de binnen kant van die eilanden als aan de Noordzeekant, dus wanneer het wa ter ten slotte nog weer een zeegat is gepasseerd en daarna weer om het eiland heen gebogen is en dus meer belemmeringen van afstand en rich ting heeft overwonnen dan die van de Ooster naar de Wester-Schelde. Voor Texel geeft hij tien berekeningen met een gemiddelde verhoging van 422:10 is 42.2 cm. De afstand van het midden van de sluitingsdam tot het midden van de Waddenkust van Texel is 20 km. Voor Vlieland is die afstand 30 k.m. De gemiddelde ver hoging aan dat eiland is 98:5 is 19.6 c.m. Voor'Terschelling is de a'fstand 45 km., de gemiddelde verhoging is 49:5 is 9.8 c.m. Ook voor de Noord zeekust van het vasteland, dus we derom na het passeren van een zee gat en ombuiging naar het zuiden van Den Helder tot Huisduinen wor den twee berekeningen gegeven, ge middeld 49:2 is 24.5 cm. Deze tabel laat dus wel zien tot op hoe grote afstand een afsluitdam zijp werking doet gevoelen. Bij de afstanden van 20, 30 en 45 km. is er nog geen reke ning mee gehouden dat er voor de buitenkant dier eilanden een 6 k.m. bijkomt, wat de gemiddelde afstand dus met 3 k.m. verhoogt en deze brengt op 23, 33 en 48 k.m. De af stand van de dam van de Ooster- Schelde naar de Wester Schelde is een 25 km. van het Brouwershaven- se Gat daarheen een 40 k.m., afstan den die dus over het geheel lager zijn dan bij de Wadden-eilanden. WEIFELINGEN De cijfers van Lorentz wekken toch wel het vermoedendat de enkele centimeters of millimeters verhoging van de Westerschelde, die het gevolg zullen zijn van de grote afdammingen ietwat meer nodig hebben dan een berekening, die als voorlopig wordt aangeduid, doch nimmer pleegt gegeven te worden. Advies III: 11 zegt: „Tengevolge van de afsluiting in de zeearmen zal het stromingsbeeld voor de kust ver anderen. Zo zullen onder meer de stormtoestanden op zee in de omge ving der afsluitingen een verhoging ondergaan". De Delta-commissie geeft dus verhoging der standen aan de koppen der eilanden toe, maar wat zich dan ook volgens haar wel „in de omgeving der afsluitingen" voordoet, zal zich niet uitstrekken tot dat kri tieke punt, waar verhoging der storm vloedstanden de Deltacommissie on gelegen zou voorkomen: „Nabij de Waterweg als de Wester-Schelde zal deze (verhoging) echter niet meer bedragen dan ten hoogste enige centi meters". De Deltacommissie noemt hier ook de Nieuwe Waterweg en hoewel ook daaraan een zwaarwegend argument ontleend zal worden, dat het stand- Op een wijze, die Zeeuwsch-Vlaan- deren onaangenaam moet aandoen, wordt in het wetsontwerp gegoocheld met de begrippen „inclusief" en „ex clusief", „ingesloten" en „uitgeslo ten". Op bladzijde 4 zegt het wets ontwerp: „Tevens wordt daarin de aanpassing van hoge stormvloedstan den van bestaande hoogwaterkerin gen geregeld, gelegen buiten het ei genlijke deltagebied zodat in het wets ontwerp de zorg voor de kust in haar geheel is bestreken" Daarmede wordt de kust ten noorden van Hoek van Holland aan het plan toegevoegd. Aan de naam deltawet behoeft dat geen afbreuk te doen: de grote hoofd zaak, ook financieel valt in het del tagebied in het zuidwesten. Maar laat dan ook in vredesnaam d.i. ter wille van de goede verstandhouding het gehele zuidwesten in deze wet be trokken worden. Dat gebied is één ge heel en zal in deze artikelen natuur lijk als één geheel worden behandeld. Gezond verstand en logica dienen richtsnoer te blijven over de Wester- Schelde in verband met het delta plan. De vraag of deze stroom wa terloopkundig onafhankelijk blijft van de afsluitdammen van de Ooster- Schelde, Veerse Gat, Brouwershaven- se Gat en Haringvliet zal daarbij op de voorgrond staan. Onafhankelijk of onderling samenhangend, independent of interdependent, daar ligt het vraag stuk. De grote afhankelijkheid, waarin Oost er-Schelde en Brouwershavense Gat tot elkaar staan, zal daarbij het uitgangspunt zijn. NAUWE SAMENHANG Vanwege het hoog oprijzende wa ter, dat onverschillig of men met af damming van het Brouwershavense Gat begint of met die van de Oos- ter-Schelde, zou ontstaan in die zee arm, welke men voor het laatst zou willen houden, zou noch met die ene noch met de andere begonnen kunnen worden, voordat meer binnenwaarts de Grevelingendam is aangelegd. Im mers zo lang die er niet is, en men zou b.v. met de Ooster-Schelde willen beginnen, dan zou dit onmogelijk zijn vanwege de aandrang van het water uit het Brouwershavense Gat, terwijl beginnen met het Brouwershavense Gat evenmin mogelijk zou zijn, van wege de aandrang, die dan uit de Ooster-Schelde zou komen. In andere bewoordingen vindt de lezer deze sa menhang uiteengezet in het vijfde in terim-advies. De onderlinge verhoudingen doen denken aan de gedragingen van een achtervolgde mol: wordt er één pijp afgezet, dan zoekt het dier zijn heil langs een andere. Advies V blz. 39 zegt: „De Greve lingendam houdt het door het Brou wershavense Gat binnendringende ge tij tegen. Daardoor zullen de storm vloedstanden ten westen van deze dam (dus in Grevelingen en Brou wershavense Gat) men enkele deci meters worden verhoogd." Advies V: 18 zegt: „Sluit men één van de bei de grote zeearmen af, terwijl de an der nog open is, dan wordt de afge jloten zeearm via de verbindingstak het Zijpe bij elk getij van de nog jpen zeearm uit gevuld en geledigd, ietgeen tot ontoelaatbare stroom- jnelheden in die verbindingstak aan leiding zou geven"Weliswaar wordt door de dam van de Grevelingen het zia het Brouwershavense Gat binnen dringende getij geweerd, zodat alleen Sog via Ooster-Schelde en Zijpe wa ter wordt aangevoerd, doch voor stormvloeden als die van 1 februari 1953 zal de verhoging op Volkerak en Krammer ten opzichte van de des tijds bereikte standen toch nog ver scheidene decimeters bedragen". Verscheidene decimeters verhoging boven 1 februari 1953 tengevolge van ten binnenwaarts gelegen secondaire dam; men vraagt zich af hoeveel verhoging zal er dan optreden in de lange strook voor de grote primaire dammen en in de inhammen van de kopdijken. Verhoging met enkele de cimeters en ontoelaatbare stroom- snelheden zouden volgens de beide eerste aanhalingen het resultaat zijn bij aanleg aan de buitenkant van één dier reuzendammen, terwijl de andere zeearm open blijft. De toestand van een open en een gesloten zeearm zal blijvend ontstaan, wanneer de Ooster-Schelde zou worden afgedamd terwijl de Wester-Schelde openblijft. VERBAND DER BEIDE SCHELDE'S En daarmee is van het uitgangs punt op punt twee overgegaan: Oos ter- en Wester-Schelde. Weliswaar is er hier landinwaarts niet meer zo'n verbindingsstuk als de Zijpe, maar de verbinding in het buitengebied langs Walcheren om is er wel. Een water is onderlo. ps en boven loops, achterloops en tussenloops kortom het vindt alle wegen. Zoals de mol er meer vluchtpijpen op na houdt, zo beschikt het water thans nog over vier lange en brede uitwe gen. (Advertentie) Een opkomende U voelt U weer stralend punt van schrijver dezes nog sterker zal bevestigen, blijve alles op de juis te plaats en wordt dat punt dus aan gehouden. Prof. Thijsse moge in een zijner voordrachten „op grond van veelom vattende berekeningen" zelfs de mo gelijkheid openlaten, dat door de af- sluitingsdammen de stand op de Wester-Schelde zou verlagen, Rijks waterstaat moge van mening zijn, dat de hoogwaterstanden aan de mon ding van de Wester-Schelde enkele centimeters zullen dalen, dat de laag waterstanden ongeveer onveranderd zullen blijven, dat bij stormvloed de afsluiting van de Ooster-Schelde geen invloed zal hebben op de stormvloed standen in de Wester-Schelde, aan de verlaging heeft de scheepvaart niets in het wetsontwerp komt dat niet voor. Er wordt in dit ontwerp gezegd, dat de afsluiting van de zeegaten ver hoging op de Wester-Schelde ten ge volge heeft:' „Voor wat betreft de in vloed van de afdammingen op de wa terstanden hebben voorlopige bereke ningen aangetoond, dat als gevolg van de afsluiting van het Veeregat, de Ooster-Schelde het Brouwershavense Gat en het Haringvliet enige verho ging van de hoogwaterstanden langs de bestaande Noordzeekust ter plaat se verwacht kan worden, die bij stormvloed ter. hoogte van Hoek van Holland en in dè mond van de Wes ter-Schelde echter niet meer dan eni ge centimeters zal bedragen" (blad zijde 4). Zal een berekening echter iets aan tonen, dan is .één der voorwaarden, dat deze niet voorlopig is, want bij overgang van voorlopig tot defini tief kan de waarde ener berekening slinken, zelfs tot waardgloosheid toe. De mogelijkheid is geenszins uitge sloten, dat enkele centimeters plus zal moeten worden geschrapt en plaats maken voor aanmerkelijk ho ger cijfers. Vooralsnog is het dus met die waterstand aan de Wester- Schelde ietwat geheimzinnig. Er zou tegelijk verhoging en verlaging zijn en dat is nog won derlijker dan het wegblijven van de eb bij stormvloed, waar in men in 1863 nog geloofde, maar ondanks die „wetenschap" was de eb er evenzeer, zoals er ook op de Wester-Schelde óf verhoging óf verlaging zal zijn, maar niet beide tegelijk. Tot dusver zijn er wat dit punt be treft weinig anders geweest dan apodictische uitspraken. En vooral sinds Lorentz kan men iets anders gewend zijn. voordat gezegd mag worden, dat iets wetenschappe lijk vaststaat. Aannemen op een ge zag, dat zich niet de moeite ge troost opening van zaken te geven is even ondemocratisch als onweten schappelijk. Reeds meer dan een eeuw geleden streed Thorbecke, die ook nog minister van Waterstaat is geweest, voor opening van zaken. CONCLUSIE Dat de Wester-,Schelde waterloop kundig onafhankelijk zou zijn van de afsluitingswerken is een overwonnen standpunt. Het ligt voor de hand, dat deze enig overgebleven toegangsweg in Zeeland meer te dragen zal krij gen en dat de oeverbewoners er ge vaarlijker komen te zitten, waarbij er rekening mee moet worden gehou den, dat cijfers als 24.5 voor de N. Hollandse kust van Den Helder tot Hiarisduiven en 42.2 voor Texel de neiging hebben in het zuidwesten veel heviger te zijn. (Advertentie) Geneest ruwheid en schraalheid r't i r 'v Doordat een sneeuwbui het zicht belemmerde en hij het bel- signaal niet hoorde, had de spoorwegwachter niet tijdig de bomen neergelaten van .de overweg tussen de Buys Ballotstraat en de rijksweg 'te Kloetinge. De chauffeur der A.M.Z.-bus van de dienst Hoedekenskerke - Goes, reed daarom, geen gevaar vermoe dend over de rails, maar moest in houden voor de stopstreep, daar er verkeer was op de rijksweg, dat voorrang had. Plotseling zag de overwegwachter, een 30-jarige employe, op een paar honderd meter afstand de Diesel uit de richting Kapelle aankomen. Hij holde uit zijn huisje om de bomen neer te laten. Dit lukte slechts ten dele, omdat aan de zijde van de rijksweg de boom neerkwam op de autobus. De passagiers voelden een lichte tik en zagen meteen de trein langs de bus heenstormen, wat hun een onbehagelijk gevoel en een ste vige schrik gaf. Gelukkig bleef het daarbij en kon de bus, die slechts op het dak 'n weinig beschadigd was, doorrijden. PROCES VERBAAL De rijkspolitie heeft gistermorgen Uitgaande var. enkele kringen der Nederlandse fruittelersorganisatie zul len van 413 Juli een groot aantal Nederlandse fruitkwekers een bezoek brengen aan de fruitteeltgebieden in Italië. Dit land is namelijk de groot ste concurrent van ons land op de internationale fruitmarkt. Het idee voor deze reis is gerezen bij de kring Zeeland der N.F.O. Toen deze met de organisatie begon bleek er ook in andere delen van het land belang stelling voor te bestaan. Nu wordt de reis gecombineerd, maar in Ita lië zullen de deelnemers afzonderlijk op excursie gaan per NFO kring. In Zeeland alleen zijn al meer dan 40 deelnemers ingeschreven. Ook in andere streken schijnt er een goede belangstelling voor te be staan. het onderzoek geopend en maakte, na partijen te hebben gehoord, pro cesverbaal op. Ook van de zijde van de spoorwegen moet een rapport wor den opgemaakt. Voor de overweg wachter is het een zeer onaange naam geval, want hij wist dat tegen die tijd een Diesel te wachten was en had moeten informeren, indien hij dacht dat de trein over tijd was, of dit vermoeden op goede gronden be rustte. Gouden bruiloft te Clinge Hoewel de winter zich nog steeds deed gevoelen, werd in „De Grote Pint" een feest op touw gezet. Sjef Verstraeten en Marie de Moor vier den hun gouden huwelijksfeest. On danks de hard bevroren grond en de dikke laag sneeuw, werden vele den nen geplant in sneeuwhopen langs de Groenstraat. Voor de deur werd een ereboog geplaatst met een pas send opschrift. Het begon reeds in de vroege morgenuren met kanonge bulder. Om half tien werd er een plechtige H. Mis gecelebreerd, waar heen de feestvierenden met auto's werden gebracht. Na de H. Mis kwa men velen de nog zo krasse jubila rissen feliciteren. Zij beiden genieten een grote bekendheid. Sjef heeft zijn hele leven in de klompenmakerswerk plaats domgebracht, terwijl Marie vele uurtjes heeft besteed aan de verkoop van textiel in het Land van Hulst. Bovendien hebben zij een café, hetwelk tot opschrift draagt „De Grote Pint". Terwijl heel de dag door kanon schoten werden gelost, bracht de fan fare Weldoen door Vermaak 's avonds een serenade aan het gouden paar. De heer van der Kelen, voorzitter van het Buurtcomité, sprak de jubi larissen toe en gaf in het kort een overzicht van de voorbije vijftig ja ren. Tot slot bood hij hen namens de Buurt een cadeau aan. Nadat één der familieleden aan allen dank ge- braeht had. speelde de fanfare nog enkele vrolijke nummers. In maart 1954 kregen G.S. toestem ming van de Staten om ten behoeve van het bureau van de provinciale Waterstaat een pand in het Visslop aan te kopen. Thans schrijven zij hierover: Van pogingen om dit gebouw door verbouwing geschikt te maken voor het doel. waartoe het was aange kocht, moest worden afgezien in ver band met de hoge kosten, waarna ge tracht werd over een ander pand de beschikking te verkrijgen. De moge lijkheid hiertoe bestaat thans in de vorm van het herenhuis aan de Oude Haven no. 27. met achteruitgang naar de Hoge Molenstraat, te Zierikzee. De eigenares van dit perceel de vereniging „Het pastoriefonds Schou- wenoord" van de Nederlandse her vormde kerk te Zierikzee is bereid dit aan de provincie te verkopen voor een bedrag van 23.500.—, welke prijs ons alleszins redelijk voorkomt. Het gebouw verkeert in zeer goe de staat en kan vrij van huur wor den opgeleverd. Door aankoop van dit gebouw be staat aan het pand Visslop no. 5 niet langer behoefte, zodat dit ver kocht kan worden. Ónderhandelingen die hierover zijn gevoerd, hebben ge leid tot een bod ten behoeve van het Nederlands hervormde jeugdcentrum te Zierikzee, van 5.500.welk be drag ongeveer overeenkomt met de door de provincie indertijd betaalde koopsori plus overdrachtskosten. G.S. stellen de staten voor hiertoe te besluiten. Advertentie) Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Halte De zes minerale zouten die Kruschen bevat, wekken lever nieren en Inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd én zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn.... Koop vandaag Kruschen bij uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. DIPLOMA TYPIST Het diploma typist van de Vereni ging van Leraren werd behaald door de heer J.J.Daalhuizen, alhier. Op de vergadering der K.A.B. deel de de voorzitter mede, dat het feest van de arbeid op 6 mei zal worden gevierd. Na de H. Mis heeft een ge zamenlijk ontbijt plaats in het Ariëns. gebouw en s avonds zal de toneelclub der K.A.B. uit Bergen op Zoom het toneelspel ,.De klokkengieter" opvoe ren. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden herkozen de hereh Bie- sebroek. S- Adriaanse en P. Kauff- mann. Gekozen werd, als vertegen woordiger van de bouwvakafdeling, de heer P. v. d. Ven. Met enige plech tigheid werden 25 r.ieuwe leden geïn stalleerd. die allen het bonds-insigue ontvingen. De heer J. v. Zee, algemeen pro curatiehouder bij de Amsterdamse bank alhier, heeft zijn 40-jarig ambts jubileum mogen vieren, onder veel blijken van belangstelling. De directeur, de heer A. v. Heel, heeft de jubilaris toegesproken gefe liciteerd en met waardering zijn gro te verdiensten gememoreerd. Namens het personeel deed dit de heer W. Verburg. Zowel van de zijde der di rectie als van de collega's ontving de heer v. Zee waardevolle geschen ken. Gisteren is de politie er toe over gegaan om de ijsbanen op Oosrt- en- Westvest voor onbetrouwbaar te ver klaren. Reeds dinsdagavond vertoon de het ijs speciaal op de druk bere den Oostvest, heel wat zwakke plaat sen en de hevige sneeuwval geduren de de nacht en morgen gepaard met lichte dooi, maakten de zaak er niet beter op. Voor de schaatsliefhebbers een grote teleurstelling. 's-Heerenhoek CARNAVALS-AVOND. Onder leiding van de heer Bilder- beek hebben de 's-Heerenhoekse jon gelui op gezellige wijze bij dans en muziek van een band uit Axel, een carnavals-avond gevierd. Enkele van hen waren uitgedost in carnavals- costume, wat de vrolijkheid hielp versterken. Kruiningen EXAMENS B B. AFGENOMEN Te Kruiningen werden examens af genomen voor de leden van de blok— ploegen van de reddings- en oprui mingsdienst, onder leiding van de heren J.Pilaar en J.Wijga. Burgemeester A.Schipper mocht aan het slot tot zijn genoegen aan alle deelnemers het diploma uitrei ken. Hij bracht hen dank voor het volgen van de cursus, die werd ge geven door de heren J. W. Adriaanse te Kruiningen en M.C. Duijnhouwer te Kapelle. De geslaagden zijn de heren: P. Bauer, J.Dominicus, A.I.Flipse, C. Stokman en E. Timmer te Kruinin- G2 2 A.Martens, F.E.Riisdiik, CA. gen en A. Martens, F. E. Rijsdijk, C. A. Simmers en J .de Voogd te Hansweert. Op 1 maart zal met de gehele blokploeg een oefening wroden gehouden. Kwadendamme Geslaagd. Voor het Practijkdi- ploma Nederlandse Handelscorrespon dentie plaagde te Ereda onze plaats- genote Mej. Koos de Baar. Kloetinge In de gemeenteherberg werd een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een ijselub. Omdat er bij de aanwezigen animo bestond voor deze plannen werd besloten tot op richting over te gaan. Er werd een bestuur gevo"md, dat uit de volgende personen bestaat: P v. d. Bosse, voorzitter; mevr. 'Schim- melpenninck-v. d. Oye, vice-voorzit- ster; A. Spee, secretaris; W. Lenshoek. 2e secretaris: J. Hoste, penningmees ter: A. Blok. 2e penningmeester en mej. G, Noteboom, lid. De vereniging zal de naam dragen van „Kloetingse ijselub" Een behoorlijk aantal per sonen gaf zich reeds als lid op. De contributie werd vastgesteld op f 0,50 voor leden tot en met 14 jaar en f 1.50 per jaar voor hen die ouder zijn dan 14 jaar. Besloten werd dat ar gebruik zal worden gemaakt op de ijsbaan van de z.g. ..Vijver". Hierop worden reeds wedstrijden gehouden voor de school jeugd in hardrijden. VOOR DE VERNIEUWING VAN HET PAROCHIEHUIS Na de beide bonte avonden en de matinees voor de kinderen, die ten bate van de vernieuwing van het in terieur van het r.k. parochiehuis zijn gehouden zijn nog twee dansavonden gevolgd. De eerste avond was gere serveerd voor de katholieke jeugd en toen speelde het dansorkest „The four lads". De tweede avond was gereserveerd voor de katholieke ge huwden en daar zorgde „The Silver Stars" voor de muziek. Beide avonden trokken nog al wat belangstelling. In de danspauzes wer den verlotingen gehouden en zo kon den de aanwezigen hun offertje bren gen voor het sympathieke doel van pastoor van Campen. Zuiddorpe VERGADERING VROUWELIJKE KATHOLIEKE ACTIE De vrouwen van de K.A. hadden in het parochiehuis een vergadering die bedoeld was als een gezellige middag en dat dan ook tot aller genoegen geworden is. Als spreker trad op kapelaan Meeuwsen uit St. Jansteen. Er werden ook vier filmpjes ver toond. TEERDAG BOERENBOND De boerenbond hield zijn jaarlijkse teerdag, die begon met een H.Mis, waarna koffiemaaltijd en vergadering in café Jonkheim. Des avonds bood de jonge boe renbond in het parochiehuis een bonte avond aan. Goed uitgevoerde muziek nummers en een blijspel vormden de hoofdschotel. Een bal dat tot in de kleine uurtjes duurde sloot deze teerdag. GEMEENTE HULST. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat heden op donderdag 16 - 2 1956 des namiddags 3 uur in het Consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters, Lange Bellingstraat 44, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelo ze inenting of herinenting tegen pok ken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Bij twijfel omtrent de gezondheids toestand van een in te enten kind raadplege men vooraf de huisarts. Hulst, 14 februari 1956. Burgemeester en wethouders van Hulst, 809-O A.L.S. Lockefeer, Burgemeester. J.F. van Denderen, Secretaris. N ieuui-Namen DE SPOOKTREIN De katholieke toneelvereniging bracht ons als tweede opvoering in het winterseizoen het toneelspel in drje bedrijven door Arn. Ridley, ge titeld: de Spooktrein onder regie van de heer E. van Ruymbeke. Wegens ongesteldheid van de Gees telijke Adviseur, opende de heer van Ruymbeke zelf deze avond. Na een korte inleiding gegeven te hebben over het stuk wenste fiij verder al len een genoeglijke avond. Het stuk maakte een goede indruk op het publiek. De rolverdeling was goed. Vooral mogen we hierbij ver melden het spel van P. Roggeman, die een zeer sterke creatie gaf. Als debutante in deze club trad op Al. van Duyse, die blijk gegeven heeft een goed toneelspeler te zijn. Na afloop van de voorstelling moes ten de spelers dan ook een zeer waar derend applaus in ontvangst nemen. Koewacht ALGEMENE VERGADERING VAN DE BOERENBOND. De boerenbond in onze gemeente hield een algemene ledenvergadering welke zeer druk bezocht werd. Hier op had een spreekbeurt plaats door de heer Ir. Wolf directeur van de Landbouwwinterschool te Hulst over: „De problemen in de landbouw". Spreker gaf een uitgebreide causerie over de vele moeilijkheden welke plaats vinden op de boerderij. Hij had hiervoor een aandachtig gehoor en werden er veel vragen gesteld. De bijeenkomst werd besloten met een gezellige avond waarbij een gezame- lijke maaltijd plaats had. N.C.B. VERGADERDE. De N.C.B. afdeling Koewacht hield een bijeenkomst waarbij een lezing plaats had door Ir. Haimens, de Rijksveeteeltconsulent en de heer Im- pens assistent bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst welke spraken over „Aankoop van stamboekvee en een grotere productie melk". De opkomst voor deze lezing was van dien aard dat de café tot de laatste plaats be zet was. Sprekers brachten hierbij spe ciaal naar voren het grote nut en de vooruitgang van de kunstmatige insiminatie. Tijdens deze bijeenkomst konden de aanwezigen zich opgeven voor de aankoop van stamboekkal veren, waar gebruik van werd ge maakt voor de aankoop van 7 kal veren. Getracht zal worden deze aan koop te doen geschieden in samen werking met de afdeling Overslag. Gedeputeerde Staten schrijven aan de leden der provinciale staten, dat op de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V Mij gasvoorzie- ning Midden-Zeeland de provincie vertegenwoordigd moet zijn door Statenleden. Het komt G.S. het meest gewenst voor, dat, ter uitvoering van deze bepaling, evenals zulks het geval is ten aanzien van de N.V. P.Z.E.M., uit elke fractie één lid wordt aange wezen ais vertegenwoordiger van de provincie in de algemene vergade ring van aandeelhouders van de N. Terwijl de bootdiensten op de Wes ter Schelde vrijwel ongestoord voort gang kunnen vinden, worden die op de Ooster Schelde zeer bemoeilijkt r n soms onmogelijk gemaakt door de zware ijsgang. Gistermiddag om drie uur bijvoorbeeld had nog geen enkeV boot tussen Zierikzee en Katseveet gevaren en ook de dienst Wolfaarti- dijk—Kortaene kon slechts onregel matig worden uitgeoefend. V. G.M.Z Daarnevens zal voor elk lid een plaatsvervanger moeten wor den aangewezen. De aanwijzing zal, behoudens het geval dat iemand tus sentijds aftreedt als lid der Staten, kunnen plaats vinden tot het tijdstip waarop, als gevolg van plaats gehad hebbende algemene verkiezing nieuwe statenleden hun functie aanvaarden. In tussentijds ontstaande vacatures kan in de eerstvolgende vergadering na het ontstaan der vacature worden voorzien. De verdeling van de in handen dei- provincie zijnde aandelen in totaal 10 levert enige moeilijkheden op, aangezien hier, in tegenstelling tot de N.V. P.Z.E.M., geen aandelen onver deeld kunnen blijven. Wanneer men van het standpunt uitgaat, dat iede re fractie tenminste één aandeel moet vertegenwoordigen en men het voorts redelijk acht, dat voor elke 4 zetels die een fractie boven het aantal van 4 telt, één aandeel meer wordt toege wezen. komt men tot de volgende vel deling- PvdA. drie aandelen: K.V. P. en C.H.U. ieder twee aandelen en de overige ieder een aandeel PROPAGANDA VOOR S.W.G. Op een vergadering van S.W.G. werd besloten meer actieve propa ganda te gaan voeren voor nationale reserve, reserve Rijkspolitie en lucht wachtdienst. Terloops kan worden medegedeeld dat genoemde diensten nog enige personen kunnen gebruiken. Stoppeldijk EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT. De plaatselijke toneelvereniging trad in het Verenigingsgebouw voor het voetlicht met het toneelspel ,,Een vreemde eend in de bijt" van Kees Spierings. De keuze van dit stuk mag een gelukkige keuze genoemd worden. Hoewel zeer veel van speel sters en spelers gevergd werd, slaag de men er in een zeer goede vertol king te geven van dit fijngevoelig spel. Regisseur J. v.d. Voorde heeft met de beschikbare talenten gewoe kerd. Ook grime en decors waren keu rig verzorgd. Het dankbare publiek beloonde de prestatie van de toneel club met een gul applaus. (Advertentie) „DE BESTE MATRAS voor de laagste prijs" heeft ze volop in voorraad. Terhole n GESLAAGDE TONEEL UITVOERING De nog maar ruim een jaar be staande sportvereniging Terhole" heeft nu ook gepoogd het culturele pad te gaan bewandelen en is daarin zelfs heel goed geslaagd. De sport vereniging heeft n.l. in Zaal de Cock een toneeluitvoering verzorgd die al leszins geslaagd mag heten. Opge voerd werden de kluchtspelen ,,De leugen-ontdekker" en „Mis en toch raak". De regie was in handen van de heer E.Bogaart. Betreurenswaardig echter was dat de belangstelling van de zijde van het publiek zo gering was, dit te meer daar de spelers gezien hun pres taties zeker grotere belangstelling hadden verdiend, terwijl daarnaast de baten van deze avond voor de licha melijke opvoeding van de eigen jeugd waren bestemd. K.A.J.-ACTIE De plaatselijke K.A.J. is druk doen de met het organiseren van diverse activiteiten om zo de nodige geld middelen bijeen te krijgen, welke be nodigd zijn voor de aanschaffing van een nieuwe vlag. Hoofdplaat K.A.B. FILMAVOND. In de zaal van de heer Martens werd een K.A.B. filmavond gegeven. Voor een matig bezette zaal werd als eerste een Wild-West cowboyfilm ver toond. Daarna volgde een interessant filmpje over de levensgeschiedenis van een politiehond „Dannyboy". Tot slot werden nog een paar tekenfilmp jes gedraaid. JJzendijke IJS WEDSTRIJDEN VOOR DE JEUGD Op de Kleine Veste werden schaats wedstrijden voor de jeugd gehou den. De verschillende groepen jongens en meisjes waren ingedeeld naar de leeftijden. Er werd danig genoten van de strijd tussen de jeugdige deelne mers, die soms deels schaatsend, deels lopend de eindstreep naderden. De prijzen waren beschikbaar ge steld door de scholen, terwijl de ge meente daaraan had meegewerkt. De heer van Hijfte, eigenaar van het chocolademelk-kraam op de ijs baan. was zo vriendelijk voor de troostprijzen te zorgen, in de vorm van een volle tas snoepgoed.' Sluis CONCERT VAN „APOLLO" De muziekvereniging „Aoollo" gaf een concert. Waarschijnlijk doordat de schaatssport meer liefhebbers trok, was de belangstelling niet erg groot. „Apollo" is de laatste jaren op mu zikaal gebied onder de bezielende lei ding van dirigent F. van den Bussche uit Óostburg met grote sprongen voor uit gegaan. Dank zii de medewerking van het gemeentebestuur beschikt het gezelschap over een compleet stel nieuwe instrumenten, waarvan er nog een paar op de aanmelding van nieu we leden liggen te wachten. Aan dit concert werd medewerking verleend door de drumband van Oost burg. bestaande uit een twintigtal jon. gens van 10 tot en met 15 jaar, die in uniform een keurige indruk maakten. Ook dit viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. De voorzitter van „Apol lo", de heer R. J. Plasschaert, deelde mede, dat het de bedoeling is om ook in Sluis een dergelijke drumband op te richten, waarvoor bij de jeugd zeer veel belangstelling bestaat. Burge meester van Hootegem wekte de aan wezigen op om hun medewerking te verlenen om hiervoor de nodige fond sen bijeen te brengen. Een genoeglijk bal besloot deze aantrekkelijke avond. Op de vergadering van de burge meesters en secretarissen op de Be- velanden te Goes, had een bespre king plaats over de kwestie van de centrale dienst voor bouw- en woning toezicht en gemeentewerken. Dit naar aanleiding van een brief van G.S. aan de gemeentebesturen. G.S. oppe ren in deze brief de mogelijkheid bei de diensten te splitsen. Tot nu toe wa ren deze diensten centraal geregeld. De bedoeling is nu dat de dienst ge meentewerken door de gemeente zelf wordt georganiseerd en dat de centra le dienst gemeenschappelijk wordt ge leid. GENT Ned. Schouwburg 7.30 uur: Arsenicum en oude kant. GOES GrandVerloren in een we reldstad. MIDDELBURG Electro: La ronde. VLISSINGEN - Alhambra: Aida Luxor* De schrik van Arizona. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Het land van de glimlach. Onder jaar op ,1 diensten c misterij" boden, S. H. Boe ie in hui Noordweg1 :De mer Bloemiste dit te dani den van jaarlijks ^fers voori Een gro was naar getuige te twee bero die door Z gekocht. D Beveland „Wallon c Zeeuwsch hadden he zoon „Cré: pen. Maandag arriveren paardenliei in de buur marktdag grens bege wacht" vo Helaas, De keurini kelijk was derland ko een zodani Oost Zeer als de henf land van d Guns groe: Tijdens t gadering v voederdrog Scherpenis» in „De Ko deelde de baas, mede duktiejaar velijk 2.108 duceerd w< drijfsuren. kon echter Het afgel weest voor uitbetalingi bijeenkom3i instemming middeld wi droog prod yctornameli; zeer groot, hele jaar de droogko chanisering vloed door daling om Rijkslandbo gen, hield ti lezing over •stippen in i keiing van De Engel spanning te inzake bep ingediend, polies, welk misch herst De regerii namelijk ee gelingen, afspraken detailverko< Er komt in de besta overeenkom schreven, voor inzage geoorloofde - ie de to< n „Als u vindt in of als u, zend een die Drenth we ons geli Deze volzi gen af uit Dr. Ja. Naa Werners oh „Drentse se! van de „Dr is immers neer men o nale bundeli in een zo 1 verwezenlijl Drents Gen meegewerkt manak aan ciaal bestitu lijke steun, reeds verm: voorbeeld t noemd. bund z w: De vee toe, weergave van wa aardrijkskun ruimte woord, kende zeer zijn lect Proza en men van is weer aan Men name op men bijdrage zo goe word n kan een to een prei -• -er naar t opzichten „1 re is van te Assei gave Co Hockeys 10 Ondanks i wees 10 gra aan heb hockeytraini in 't Olympi onder leidir oefend. Te midde weer Hoogh< den in het Nadat de ning ath medicinbal c begaven de voldaan naa

de Stem | 1956 | | pagina 2