Géén winnaar na barre ijstocht Frieslands Ockers onweerstaanbaar derny-overwinnaar PUROL De Elf Steden Langs Zeeland op de schaats W at gebeurde er? Wagtmans-van Est-van Vliet behouden hun kansen! De Stille Omgang vergaderde Record-aantal Zeeuwse deelnemers Westdorpse Verkenners naar Lourdes Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad BOEKENPLANK Zeven eeuwen katholieke poëzie Ruwe, schrale huid Geneest sne/ De 42-urige werkweek in de kanaalzone Vijf rijders volgens afspraakhand-in-hand over finish.... Dussenaar Verhoeven wéér vooraan NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE Vandaag Walcherse Dorpentocht FRANKLIN THEE Moeilijk kwartier voor jury Uitslag van de schaatsmarathon Ondanks meesterlijk werk van Schulte Arme Dolf Verschuren Driemaal Rupske Lauwers MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 jj Onder leiding van de heer M. Bakker kwamen de leden j^veng^e- uoemd Gezelsehap in „Sint Ostende" te Goes bijeenter bespreking van de dit jaar te houden ^devaart naar de Hed«ge S e yoor Zeeland e,fwesta=f r^eS"i&den worden in de naeht van 3 op 4 maart a.s. Het aantal deelnemers voor de Zeeuwse en west-Brabantse leden wordt geschat op circa 500, een aantal, dat tot oip heden nog niet werd bereikt. De afdeling Sluiskil alleen zal komen met ongeveer ÏOU bedevaartgangers. j.-nm De geestelijke leiding is weerom in handen van pastoor H. Snel Middelburg. De predikatie °™<eJdd® H. Mis in Amsterdam zal gehouden worden door pater Gonzaga 9 kiDe al'emene intentie voor deze bedevaart ^uidt: „Dat allec^tenen u1in hiidrase voor de wereiavieue leveren door ruzies bij te leggen en beledigingen te vergeven SPECIALE INTENTIE. Op verzoek van Deken Nieveen van Dijkum werd hier nog een spe ciale intentie aan toegevoegd, lui dende: „Verstevigng en verlevendi ging van het godsdienstig leven m onze parochies". De penningmeester, de heer «1. Goedemondt deelde mede, dat de bij drage voor de deelnemers uit Goes verhoogd moest worden, in verband met gestegen prijzen van de spoor wegen, ontbijt, enz. Voor dit jaar werd de bijdrage vastgesteld op ld gulden per deelnemer, terwijl de bij- drage voor de komende jaren nog nader door het bestuur zal worden bekeken. Het vertrek uit Goes is vastge steld op des avonds 9 uur, terwijl de bedevaartgangers op zondagochtend wederom ca. 9 uur in Goes terug zijn. Deken Nieveen van Dijkum sprak nog over het doel van de Omgang en wees er op, dat de vereniging „De Stille Omgang" een van de mooiste verenigingen in de parochie is, waar voor hij veel weerdering had. Aan de leden is het om te zorgen, De bedevaart naar Lourdes van de Westdorpse Verkennersgroep heeft reeds vaste vormen aangenomen. De bus is vol en men is volop bezig de nodige maatregelen te treffen. Zo werd contact opgenomen met de Franse Verkennersbeweging de „scouts de France" voor het vastleg gen van kampeerterreinen. De spaaractie is in volle gang en loopt zeer vlot, zodat de financiële zijde wel in orde zal komen. De grootste zorgen worden op het ogenblik inge nomen door de fouragering. Biik- groenten, vlees in blik, pakjes soep enz. zijn tegenwoordig zaken die door de leiding van de Verkennersgroep in dank worden aangenomen. Niet alleen de technische organisatie is in volle gang, maar ook de voorbe reiding van de deelnemers. Geregeld worden deze op de hoogte gestelr van de vorderingen in de organisatie. Wat dat de diverse intenties, speciaal de verlevendiging en versteviging van het geloofsleven in de practijk wor den verwezenlijkt, wat mogelijk is, door nog meer dan voorheen tegen woordig te zijn bij Aanbiddingsfeesten en het veelvuldig ontvangen van de H. Communie. Advertentie) iiilf In de Zonnewijzerreeks van de uit geverij „Het Spectrum" verscheen een bloemlezing „Zeven eeuwen katho lieke poëzie" van Anton van Duin kerken (prof. dr. W. Asselbergs). Het is opvallend, hoe dichtkuhst en chris telijk bewustzijn in onze vaderlandse letterkundee samengaan. Van Hade- wych tot Thijm en Schaepman vindt men door de eeuwen heen een geu rige guirlande van onbesmette vroom heid gestrengeld, waarbij men bij het lezen van de zo deskundig en zo lief devol verzorgde verzameling maar al te gaarnde naam ,.blcem"-lezing als toepasselijke eeretitel handhaaft. Van Duinkerken weet weer een rijkdom aan nauwelijks bekend te achten schoonjieid te bieden waarvoor we hem slechts dankbaar kunnen zijn. Dat hij aan de Nijmeegse studenten een woord van dank wijdt voor hun medewerking strekt de toegewijde professor tot eer. Dat hij op de eerste plaats het oog gericht hield op de schoonheid van vorm en gedachte en zeker niet dacht aan 't bijeenbrengen van „studiemateriaal" is reden tot verheugenis, omdat mede daardoor de thans voor ons liggende verzame ling naar onze bescheiden mening met grote vrucht ook in de meest eenvou dige privé-bibliotheek kan en moet worden binnengehaald. (Advertentie) Te Colijnsplaat werden wed strijden gehouden, waarvan de uitsla gen als volgt waren: meisjes: 1 Rita Geelhoed; ringrijden paren: 1 Johan Huibreghtse; 1500 meter heren: 1 P. Snoep 3.24, 2 Jac. Mol 3.26, 3 Joh- Geelhoed 3.40. Schoonrüden dames: 1 M Kievit-Dees. Schoonrijden paren: 1 C. Kievit-Dees. Schoonrijden heren 1 W. v. d. Linde- 500 meter heren 1 C. Kievit 108.8, 2 M. Jasperse 1.12, ^3 A. Bouterse 1.13. Hardrijden dames *-1 Jann-y Mol, 2 mevrouw d'e Bruine- ow ti%% Bom, 3 B. Breure- Hindernisrijden de reisroute^ betreftdéze"is reeds 'se- I heren 1 J v. d. Velde. Stoelendans v>«.i i:IJ I harnn i A a u:«Jni.nL..:; heel uitgestippeld. Naar aanleiding van het artikel verschenen in diverse dagbladen „De A.B.C. (vakbond van het N.V.V.) en 42-urige werkweek' hebben de r.-k. en de Christelijke fabrieksbonden een vergadering belegd in „het Centrum" te Axel waarbij speciaal de belang hebbende arbeiders van C.N.A. en co- kesfabriek te Sluiskil en de fosfaat- fabriek te Sas van Gent waren uitge nodigd. In deze vergadering werd door de heer Vüik uit Den Haag, voorzitter fan de r.-k. fabrieksbond (ook de Jeer Braspenninck voorzitter van de christelijke fabrieksbond was aanwe zig) op objectieve maar alleszins leer duidelijke wijze een uiteenzet- ïng gegeven over de gang van za len gedurende de onderhandelingen. De heer Vink heeft daarbij aan de hand van door hem genoemde feiten diverse beweringen uit bovenvermeld artikel- ontzenuwd. heren 1. A. v. d. L'rc-le Hindernisrij den dames 1 B. de Regt. Stoelendans dames 1 J. de Buck. IJSCLUB „DE RIETBOS". Burgemeester van Stavenisse naar IJsselmuiden B(j K.B. Is met ingang van 1 maart benoemd tot burgemeester van IJsselmuiden (O) de heer L.A. Ver burg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Stavenisse. De heer Verburg, die 37 jaar is, begon zijn ambtelijke loopbaan ter secretarie der gemeente Kortgene en was voor zijn benoeming tot burge meester van Stavenisse werkzaam als commies, chef der afdeling finan cien ter secretarie van Zierikzee. Hij is gehuwd, heeft een kind en behoort tot de A.R. partij. De heer Verburg,» die ridder is in de orde van St. Olav, bekleed.in Stavenisse en op het eiland Tholen talrijke functies, waar onder die van voorzitter van de ver eniging van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. Eén enkele dragée Davitamon-TO (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée DavitamON-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS Zo gingen in Leeuwarden de vijf eerst-aankomenden over de finish. V.l.n.r. NautaWijnhout, de Koning Verhoeven en van der Hoorn. - (Van een speciale verslaggever) LEEUWARDEN,' dinsdag. De tiende Elfstedentocht heeft geen winnaar. De jury moest er lang over prakkizeren, maar toen dit besluit kwam was het zo Fries als het maar zijn kafif Bondig en onherroepelijk. Zij veroor deelde het rijden van de vijf eersten, die hand-in-hand en zonder een zweem van een spurt over de finish waren gegaan, als onspor tief. De duizenden Friezen.joelden na deze mededeling, maar het besluit bleef. De Dussenaar Vérhoeven, v. d. Hoorn uit Ter Aar, de Koning uit Purmerend; Nauta.. uit Wartena en Wijnhout uit Haarlemmermeer zagen allen de winnaarskrans voorbij hun neus gaan. Het vijftal werd zonder .meer ex aequo vooraan gezet. Dit was het vreemde slot van de monsterrit op de schaats. Geen triomfale intocht, geen gejubel voor één sterke, géén sensationele eindsprint. Gewoon vijf schaatsenrijders, opmerkelijk rustig na een barre tocht over 198 kilometer Zondag werden te Westdorpe de clubkampioenschappen van de IJsclub De Rietbos verreden over 500 m, 1500 m en 3000 m. Alle deelnemers reden deze afstand afzonderlijk. Op de 500 m maakte Edw- de Smet I t?An 8 n*' 1 m^n- sec- Op de 1500 m. was Julien Eggermont mees ter op de schaats in de tijd van 3 min. II sec- De 3000 m. leverde Julien Eg germont weer de beste tijd, in 7 min. en 1 sec. reed hij deze afstand. Club kampioen werd Julien Eggermont; 2 H Vervaet. 3 Edw. de Smet, 4 L. Audenaerd 5 Fr. Adam, 6 R. Aude- naerd, 7 W. Jansscns. (Handboog.) Concours te 's Heerenhoek De handboogschutterij „Concordia gaf een concours op de liggende wip bij de heer G. Bordui te 's-Heeren hoek- Er werd aan deelgenomen door 17 schutters van 8 verenigingen. De uilislag Is als volgt I le klep A. de Jonge, Willem Teil Ovezande; 2e klep C. Raas. Willem I Teil, Ovezande: 3e klep P. van Steen bergen, Zeelandia, Ovezande; 4e klep H. Koens, Spes Nostra, Ovezande, le zijvogel J. Remijn, Eensgezindheid, Is-Heerenhoek; 2e zijvogel B. de Jonge, Concordia, 's-Heerenhoek; le kal A. Boonman, Spes Nostra, Ove zande; 2e kal P. v. d. Dries, Eensge zindheid, 's-Heerenhoek; le kleine kal A. de Jonge, Willem Teil, Ovezande; 2e kleine kal J. de Jonge, Concordia, 's-Heerenhoek. De meeste kleine vo gels werden geschoten .door A. de Jonge, Willem Teil, Ovezande. (Biljarten.) Zuidzande klopte Aardenburg In de west Zeeuws-Vlaamse beker competitie moest Aardenburg op be zoek bij het sterke Zuidzande, waar van het thuis met 517-479 had ge wonnen. Zuidzande liet zich echter in eigen huis niet kloppen, won in een prach- tikge wedstrijd met 615-454 en bleef daardoor voor de andere clubs prac- tsich onbedreigd op de eerste plaats- Draaibrug kon bij zijn bezoek aan °ie volle winst mee naar huis nemen; het won met 482-466. De stand is thans: a Zilld,Z^n„de 4~3—l—2232, 2Sluis 4~n 63V 3 Aarderiburg 4—3—1— litZo, 4 Draaibrug 4221889. V oetballende studenten voor strijd in Gent Voor die wedstrijd te Gent op 22 februari is het Nederlandse sfuden- tenelftal als volgt opgesteld: doel: van der Lee (HFC); achter: Dekker (HFC) en Opeker (Haarlem) midden: van Bruggen (DFC), op de Camp (Kimbria) en van de Bov (Forward). Voor: Wijkhuizen (HFC), Fabels (Be Quick, Groningen), Abarbassel (HW) Engels (Heerenveen) en Wilde (HVV). Reserves: Sm edema (GVC), Peer den (RAC), Asin (GVC), Boskamp (AFC). De Middelburgse IJsclub heeft besloten om niet tot zaterdag te wachten met het uitschrijven van de Walcherse Dorpentocht. De tocht zal namelijk vandaag worden gehouden en vanmiddag tussen een en drie uur zal men kunnen starten op de Seisvest, waar ook de finish zal zijn. De inschrijving vindt plaats in de Sociëteit De Vergenoeging aan de Markt. De tocht is bijna 50 km lang en voert de deelnemers via Koude- kerke, Meliskerke, Aagtekerke. Oost. kapelle, Serooskerke, Gapinge en Veere weer terug naar Middelburg. (Bridgecompetitie.) Vijfde ronde Zeeuwse titel In hotel des Pays Bas te Terneuzen werd de vijfde ronde gespeeld voor het kampioenschap van Zeeland, on der auspiciën van de Nederlandse Bridgebond. De uitslag-luidde: Hoofdklasse 1 de dames Jurry-Tho- rnaes (Terneuzen) 49Va MP; 2 de-he-r ren v. d. Goes-Mewlsnbfcrir (l&retor) 47 Va MP; 3 de fcertfei nfle^Wfuilchy-de Jong (Hulst) 46 MP. le Klasse 1: de heren Al-Cattoir (Sas van Gent) 32 MP; 2 mevr. de Meurichy-de heer Boel (Hulst) 27 MP; 3 de heren de Smet-Verstraeten (Oosbburg) 25Va MP. 2e Klasse 1 de heer en mevr. Drok (Terneuzen) 46 MP; 2 mevr. Belderok -de heer Quaghebuur (Oostburg) 45V6 MP; 3 de heer Gunther-van Dongen (Sas van Gent) 44 MP. (Advertentie) Wat is er gebeurd in deze kopgroep die in feite al was geformeerd toen het daglicht nog moest beginnen? Reeds bij Hindelopen (na 77 km.) reden d'e favorieten voorop en daar bij waren de „fameuze vijf". Toen- de ze vijf met voorsprong voorop kwa men, verstarde de strijd. Op die smalle baan, die tussen twee sneeuwvallen, kon worden schoon gehouden, schaat ste het groepje zonder een centimeter; van elkaar te wijken. Het scheen bijeen geboifden. Vlak voor Dokkum vroegen jo'urnalisten, wat dit allernaar te betekenen had. „We hebben een, afspraak gemaakt samen naaf Leeuwarden te rijden", zei de Purmerender Aad de Koning lachend. „En als Verhoeven dan niet meedoet?" „Als hij niet meedoet, spring ik hem op zijn nek", luidde het antwoord van de Koning Zo was de stemming in ,de. kopgroep Soortgelijk geval Wellicht hebben de rijders gedacht aan een soortgelijk geval in het jaar 194p. Ook toen reden ze met vijf te gelijk óver de eindstreep en ook toen ontstond rumoer. Door de rustige be middeling van niemand minder dan Prins Bernnard werden intertijd vijf winnaars uitgeroepen. „Dat zal nou ook wel kunnen", zul len ze gedacht hebben. Maar het kon niet Dit moet een teleurstelling geweest zün voor de Dussenaar Verhoeven, die zo kennelijk in de gaten werd gehou den en die begreep, dat' hij het alléén niet kon klaren. De zege lokte weer, niet zo duidelijk als in 1954 toen hij op de laatste meters door een mis verstand de zekere eerste plaats ver speelde, maar beloften-vol genoeg om een uitval te wagen. Dapperen Dit was het einde van de strijd, die de wedstrijd-deelnemers leverden. De prestaties van d:e anderen, werden er \niet minder om. Achter de kopgroep, die er 8 uur 48 min. over deed, finishten dappere in- divi'duelen, die hun prijs verdienden en die dan ook kregen toegewezen. Eerst Jeen v.d. Berg, later als elfdie het vinnige Eindhovenaartje P. v. Ziandvoort, op de negentiende plaats A. Middelkoop uit Lage Zwaluwe (9 uur 31 min.) en 3 minuten later Schueler uit Oss en J. Blok uit Krab- foendijke. Ze werden achtereenvolgens 25ste en 27ste. Verder mogen ook de prestaties van 'de ruim 600Ö toerrijders (waaronder -120 dames) niet weggeveegd worden. Ze schaatsten een barre tocht over ijs, dat door de sneeuw bot en hob belig was geworden en het moest alle- 'maal gebeuren in een temperatuur, die verëióppinfg neèm De Elfstedencommissie jieeft tijdens hfiar beraad-, rytdat de vijf eerste deelnemers de eindstreep hadden^-bereilki een bijzonder. ikpeiïijW fö&frtier doorgemaakt. Aanvafflbélijk dachten de omstan- k dcrsfdwt erpok ditmaal VlJF grote gouden fnéddilïes'zbüde'nwof- den verstrekt. Even later gingen hardnekkige geruchten, dat de vijf eer sten gouden worden gediskwalificeerd wegens „opleggen". Zij hadden weliswaar niet „ingehaakt" achter elkaar gereden, maar zij hadden elkaar op de laatste 160 meter naar de finish toch steun verleend. Maardiskwalificatie zou automatisch tot ge volg hebben gehad, dat de ZESDE aankomende tot winnaar van de tocht in 1354, Jeen van den Berg, een Fries „Nee", zeidemvelen, die in spanning de beslissing van het comité - stonden .af--te weckten, „dat doen ze niet, want dan krijgen ze een vernietigende kritiek van buiten de provincie te verwerken". Maar wat moest er DAN gebeuren? Een bliksemschicht tijdens de dichte sneeuwval in deze ogenblikken had geen grotere verbazing kunnen wekken dan de uitspraak van de commissie, die volgde: „Geen medailles, géén krans (het meisje, dat de lauwerkrans gereed hield, had al een wenk gekregen om zich terug te trekken). En last but not least: Géén winnaar. Ai*--...'. - V' negen graden onder het nul- pur$ lag. De belangrijkste uitslagen lulden: ♦1 ex aequo A Verhoeven, Dussen; J. van der Hoorn, Ter Aar; A. de Ko ning, Purmerend; J. Nauta, Wartena-, M. Wijnhout Haarlemmermeer, allen in 8 uur 46 min. 2 sec. 6 J. van den Berg, Nijbeets, 8 uur 54. 7 Kruger, Middelstem, 9 uur 2 min. 8 Tichelaar, Franeker,9 uur 2 min. 9 Klaas Leffertstra, Stobbega, 9 uur 3 min. 10 Lamberts, Wagenin- gen, 9 uur 4 min. 11 P. van Zantvoort, Eindhoven, 9 uur 3 minuten. 12 H. Nieuwendijk, Nes a.d. Amstel, 9 uur 16 min. 13 ex aequo S. Haarsma J-ellum; J. van der Lely, Maasland; G. Weerman, Nyeholtwolde en J. Bloemendaal, Breukelen, allen in 9 uur 22 min. 17 J. Weerman, Nye holtwolde, 9 uur 30 min. 18 g. van Ooyen, Zaandam, 9 uur 30 min. 19 A. Middelkoop, Lage Zwaluwe, 9 uur 31 min. 20 K. Meeuwisse, Voorburg, 9 uur 32 min. De positie van de andere Braban ders en Zeeuwen luidt: 26 H. Schue ler, Oss, 9.34. 28 J. Blok Krabbendijke 9.35. 50 M. van Zantvoort, Eindhoven 9.55. 80 J. Harmen, E-indhoven 10.22. 81 G. Bouwhuis, Eindhoven 10.20. Prof. Mr. Julius Christiaan van Oven, die dinsdag 14 febr. toestem de met zijn benoeming als minis ter van Justitie DE MIDDELBURGSE korfbalvereni ging Swift zal met ingang van het nieuwe seizoen dus in september uitkomen in de 3e klasse van de landelijke competitie. -> c (Van onze speciale verslaggeverL, v btanneman Ockers, Rik van Steenbergen-én Gerrit Schulte hebben dinsdagavond in het Antwerpse Sportpaleis een derny- wedstrijd gereden, die met gouden letters ia de annalen van de zesdaagsen mag worden neergeschreven. De Kleine Stan werd uiteindelijk de grote overwinnaar van dit fraaie wielerhalfuur. Rik van Steenbergen en Gerrit Schulte, alle ;twee' gbfefamd op de extra premie voor „dit nummer" van maar eventj^^ ,£psduizend francs, hadden zoveel van hun krachten geyergd, jjat zij in de beslissende sprint tegen Ockers van de dernies lésraafeten-en daar door met lengten werden geklopt. Voor Gerrit Schutte was-dit los sen'wel heel erg sneu, want schitterend had hij ppn aanval van van Steenbergen opgevangen en op de streep werd hïj door de vermaarde sprinter geklopt De twaalf coureurs, die' op de laat ste carnavalsavond achter de dernies moesten starten waren naast de drie genoemden de mooie Hugo Koblet, Roger Godeau, Willy Lauwers, Ludo van der Eist, Dolf Verschuren, Martin van Geneugden, René Janssens, Jos de Beuckelaer en.... Woutje Wagt- mans. Met grote spanning zagen de vijftienduizend toeschouwers naar dit gevecht uit, want voor het eerst ston den in deze zesdaagse Ockers en van Steenbergen als dernyrijders tegen over plkaar. Het zag er in het begin helemaal niet naar uit, dat zij een eerste viool dreigden te gaan spelen, want de man, die de eerste tien minu ten het meest in het oog liep was Woutje Wagtmans, die de ene aanval na de andere lanceerde, maar die tel kens werd opgevangen door Gerrit Schulte of Hugo Koblet. Ja, ook de Zwitser legde een zeer grote activi teit aan de dag, maar toch faalde zijn demarrage, die na tien minuten kwam. Ockers en van Steenbergen meenden, dat nu de tijd was aangebroken om ook om de hoek te._£aan kijken. Zij nestelden zj'ch>, iti heVg<S5elschap van Schulte aan dé si)its".Vtm. het peleton en zij „bépërktéh er-' zich toe het tempo zo hoog- o_p .te drijven, dat alle andere renners ifióèstén lóssen. Welis waar gat hét taai veëitf-ende Woutje Wagtmans zich hief"graag over, toen Gerrit Schulte zijn fvfg nog eens extra kromde .(en zijh.pedaalriempje wat strakker aantrok^L: moest ook Woutje er aan geloven'pn hij mocht zich gelukkig prijzen; Hat het half achter de bromvliegen juist was ge ëindigd, toen hij voóp| ëen' tweede ron de voor de bijl dceigtjé fe gaan. Het slot vpn dit stuitte koers was zonder meer geweldig. Gerrit Schul te tolde wel tien rtmdeb lang aan de spits van het (jriemajischap, trach tend zijn concurrenteh murw te rij den. Hij slaagde niet in deze poging en wat erger was, toen de -laatste ron de inging had dë zilveren Bossche naar niet voldoende' adem meer om de aanval var. Ockers rte beantwoor den. Van .Steenbergen leek een gesla gen man, maar ook dat was Gerrit niet gegund, want zoals"1 gezegd, hij i loste! - Het is een gewoonte in het Ant werpse Sportpaleis, dat het pu bliek de populairste renner van de avond aanwijst. Dat gebeurt via handgeklap. Het is wel teke- -nend voor de populariteit van Willy Lauwers (in de wandeling Rupske Lauwers geheten), dat hij drie avonden achter elkaar de premie-voor-de-populairste cou reur in de wacht slee'pte. Om drie minuten voor half zes 's morgens gingen de grote deuren van de ahtospuitinrichting bij het Harinx- makanaal open. Toen restte alleen nog een dik touw, waarachter de gespannen meute stond te trappelen van ongeduld om te vertrekken. Op een fluitsignaal van starter de Jong werd ook deze laat ste hindernis weggenomen en begon de circa 260 -merer lange race naar het ijs van het Harinxmakanaal, waar duizenden zich langs de oevers had den geschaard. De» Elfstedentocht was begonnen. KOS^. J5ADAT de wedstrü'driïje-fs,- vertrokfen waren, klonk op de vee- ifnafktNaak het startsignaal Voor de eerste groepeh tochtrijders. Pas te gen k,wart voor acht waren alle rij ders onderweg. OM 6.22 UUR precies kwam de kop van de langgerekte groep wedstrijd rijders bij de controle in Sneek aan. De eerste die zijn kaart liet afstem pelen was de Hilversummer Vollen broek. OM 6-34 UUR had een kopgroep van 25 a 30 man de volgende 4 kilometer naar IJlst achter de rug- In totaal waren nu 26 kilometer gereden in ongeveer een uur tijd. OM 7.13 UUR kwam de kopgroep door Sloten. Als eerste liet hier af stempelen Fennema uit Suameer. IN DE kopgroep, die om 8.15 uur door Stavoren kwam, zaten nog steeds de favorieten Verhoeven in oranje trui, Jeen van den Berg, Aad de Ko ning en Klaas Leffersira. Inmiddels was het opgehouden met sneeuwen. IN HINDELOPEN was de kopgroep geslonken tot acht man. Men had al achterstand op het tijdschema. In 1954 deed meij het sneller. Het ijs van dit jaar was overigens geen hoera geroep waard. IN WORKUM, waar het weer begon te sneeuwen, passeerden de eerste rijders om 9.02 'uur. Reeds vanuit de- verte konden de honderden toeschou wers de rijders door het vlakke barre poollandschap zien aankomen. Na dit enerverend halfuur was het woord aan de kleinere koppels, die het spel om de rondenwinst zeer goed speelden. Er werd hard, zeer hard ge fietst. Opmerkelijk goed deed het Wim van Est, dje gesteund door Arie van Vliet twee ronden terugpakte. Wat minder kans kregen Haan en Plantaz, die kennelijk nog niet tot de groten mogen behoren, maar die zich de kqas niet van het brood lieten eten. Droeviger en droeviger werd de si tuatie van het trio Bellenger-de Pae- pe-Dolf Verschuren. Zij verloren in een jacht van een uur ronde op ronde, zodat de balans voor hen een wel erg triest uitzicht kreeg. Om-elf uur (dinsdagavond) was de stand: I. van Steenbergen Severijns Rijckaert; 2 Koblet von Buren Bucher; 3 Schulte Peters Derk- sen; 4 Sennftleben Forlini Go deau; 5 Ockers Arnold Roth; 6 van Est Wagtmans van Vliet; 7. Plantaz Haan Lauwers. 8 ,op 6 ronden. De Feijter van der Eist Buyst; 9 van Geneugden Petry Schurmann, 10. op 8 rónden. Acou van Daele de Beuckelaer. II. op 9 .ronden. De Corte de Baere Janssens. 12. op 25 ronden. Bellenger de Pae- pe Verschuren. Schaatsende magistraat, blozend vrouwtje en wedstrijd per bus De jongste van de wedstrijdrijders was de 18-jarige Hagenaar Chris Meeuwisse, die met vier broers de wedstrijd reed. Verreweg de oudste in het veld was de veehouder van der Zwaag uit Oudwoudc met zijn 53 jaar. En dan nam er nog een tweeling deel: de gebroeders Lammens, uit Delft. Phj'siek in heel wat beter toestand da-n vele mannelijke collega's arri veerde om 16.15 uur als eerste dame in Leeuwarden de 26-jarige Mevr.. Annie van Dijk-Bajema uit Hartwerd bij Bolsward. Op de vraag hoe zij de tocht ge vonden had, luidde het antwoord: „Mijn man heeft me erdoor gesleept". Maar Broer van Dij-k wilde daarvan niet horen. Hij was veel te trots op zijn lieftallig vrouwtje, dat blozend de gelukwensen in ontvangst n>am. TIEN MINUTEN na de kopgroep kwam in Bolsward de groep aan, die in Workum een achterstand van zes minuten had. Bij deze groep be vond zich onder meer Bestebreurtje. Ook v. Zandvoort was van de partij. IN HARLINGEN kwam de kopgroep van acht door om 10.42 uur. De groep bestond, behalve uit de „vijf" nog uit van der Meer, Jeen van den Berg en Tichelaar uit Franeker. IN FRANEKER werd de kopgroep van acht man geleid door van der Hoorn en de plaatselijke favoriet Ti chelaar. -De kopgroep werd hier dicht bena derd. 'd'obr vier achtervolgers, te we ten Lamberts uit Wageningen, Klaas Lefferstra uit Stobbega. Kruger uit Middelstum en p. van Zantvoort uit Eindhoven, die in Franeker nog on- gevêer 2 minuten achter de leiders lagen. IN DOKKUM was de groep van vijf bijeen. Er waren 3 rijders afgevallen, waaronder Jeen v. d. Berg, die last had van kapotte schaatsen en veel tijd verloor alvorens men hem nieuwe ijzers had bezorgd- WAT er in Leeuwarden gebeurde weet U. (Biljarten.) Oostbiirg won van Knoeke De jaarlijkse biljartkamp tussen Oostburg en Knocke is een grandioos sukses geworden voor Oostburg. Van de 1720 te produceren caram boles wist Oostburg er niet min der dan 1671 te maken terwijl Knoc ke het tot'1225 bracht. R. Claeyssen maakte de 300 vol in 14 beurten, ter wijl zijn tegenstander A. Claeyssen het tot 238 wist te brengen. In de overige partijen speelden alle Oostburg-leden ver boven hun moy enne, waardoor de zege zo radicaal werd. De eerste die de schaatsen onder had en toegejuicht door de menigte wegreed was de Amsterdamse tim merman P. Smit. De eerste uitvaller van die toertocht was de heer Kater uit Kolhorn, die om kwart over acht met een verstuik te enkel een hotel binnenstrompelde. De eerste toeh.trij der arriveerde om 15.31 uur in Leeuwarden. Het was de heer F. A. Anema uit Buitendijk en Wierum. Onder de toerrijders bevond zich ook de sportieve commissaris van de koningin in Friesland, Mr. H. Lint horst Homan, v Bij Balk kwamen de toerschaatsers voor een (van de vele) complicaties te staan. Het ijs was daar zo slecht, dat 't gedeeltelijk moest worden afge sloten. De deelnemers werden over een afstand van 4 km. met autobus sen vervoerd. GOES, 14 febr. Export- en industrie- veiling Goudreinette lgr. 46.20-51, 1 44.20- 46, 2 35. Jonathan 1 45-63, 2 35-40. Gold. Delicious 1 63-81. Sterappel 1 30. Comt. 1 18, 2 13. Verpakt fruit: Jonathan. 1 63. Gewone veiling: Goudreinette K 43-45, F 35-38. Jonathan K 37-47, F 33-38. Gold. Delicious K 54-63. F 45. Stena£pel K 21, Comtesse K 17-20, F 16-17. KAPELLE (Z.B.), 14 febr. Jonathan 175 55, 170 56-57, 165 49-53, 2 36-38, K 43-48, F 30-39. Gold. Delicious lgr. 83-86, 1 68- 72, 2 40-43, K 51-57, F 32-40. Brab. Belle fleur lgr. 40, 1 33-35 2 21-22, K 29, F 15-16. St. Remy lgr.' 35-38, 1 34-36, 2 32, K 33, F 28-31. Sterappel 1 30, F 16. Conference K 44, F 35. IJsbout K 31, F 25. Zoete Ermg. K 46. F 33. Conit. de Paris 1 30. Kleipeer lgr. 42, 1 34, K 27, F 20. Goudreinette lgr. 46, 1 43-44, 2 37, K. 39-42, F 32. ROTTERDAM, 14 febr. Aanvoer in totaal 3945. Weektotaal 5922. Vette koeien en ossen 700. Gebruiksvee 777. t.b.c.-vrij 707. Vette kalveren 60. Graskalveren 162. t.b.c.-vrij 159. Nucht. kalveren 1780. Var kens 49. Biggen 7. Paarden 90. Veulens 4. Schapen of lammeren 298. Bokken of geiten 18. Prijs in centen per kg. Vette koeien le kw. 286-318, 2e kw. 264-286, 3e kw. 242-264. Vette kalveren 280-310, 250-280. 220-250. Slachtpaarden 235, 215, 195. Prijs in guldens per stuk. Graskal veren 450, 350, 250. Nucht. kalveren 60, 52, 45. Schapen 150, 110, 90. Lammeren 135. 110, 95. Kalfkoeien 1150, 960, 730. Melkkoeien 1150, 960, 730. Vare koeien 850, 720, 600. Pinken 500. 425, 350. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel levendig, vooral niet lager in prijs dan gisteren, prima's boven no tering. Vette kalveren als vorige week, vlug, wat stijver in prijs. Graskalveren matig, redelijk, als vorige week. Nucht. kalveren aanmerkelijk groter, kalm. te ruglopende prijzen. Biggen, vanwege de lage temperatuur geen aanvoer. Slacht paarden even minder, stug, ruim prijs houdend .Schapen iets ruimer, tamelijk, beste schapen en lammeren iets stijver in prens, verder onveranderd. Kalfkoeien redelijk, kalm, constant. Melkkoeien re delijk, kalm, constant. Vare koeien ge woon, tamelijk, ruim prijshoudend. Vaar zen iets meer, stil, onveranderd. Pinken iets meer, stil, onveranderd. Mannheim 208 (-014), Kaub 571 (+043), Trier 176 (-006), Koblenz 168 110), Keulen 123 (-005) Ruhrort 308 (-032), Lobith 930 (-034), Nijmegen 730 (-033), Arnhem 753 (-024), Eefde 359 (+007), Deventer 325 (-023), Namen la Plante 127 (-043), Maastricht hootdsluis 4379 (-011), Borgharen 393 (-035), Belfeld 1058 (-039), Grave 346 (-031), Stuwen open te Linne, Roermond, Belfeld, Sambeek Grave en Lith.

de Stem | 1956 | | pagina 7