De beslissende de maan (en fase: mensen gaan Mars) betreden Vóór de schaatsmarathon De winter bedreigt watervogels met duizenden ondergang Het mensdom brengt weer een Columbus voort (slot) Een vijfpotig monster raast door de hemel Schipper Pot sloeg alarm ONZE AGRARIËRS IN DE KNEL Aantrekkingskracht van de maan zuigt de raket zich toe Leef voortaan zonder Laxeermiddelen! Natu-raLax Bollen Tien dagen Klein „Storm op de zon Britse drukkers met ontslag bedreigd INVASIE IN ONHERBERGZAME BRABANTSE B1ESBOSCH Reeds vijf ton afval produkten rrilZPn Pil tMl Pil i °m onze landbouw en veeteelt dus J Cll It/III II .constante en voldoende hoge inkom- Universiteit wendt zich lot hooggerechtshof LIKDOORNS wonderolie De Sovjet-Unie en dwangarbeid DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 C y-ANAF HET MOMENT waarop wij het luehtrad monteer den, stonden we - lioe onnozel het ook klinkt - nog met heide henen op de grond. In dit artikel echter moeten naar we gaan werken met waarschijnlijkheden, want we staan voor de beslissende fase een reis naar de maan. Eerst echter willen we wel eens weten, of het ook mogelijk is om van de 1730 kilome ter hoogte, waarop het luehtrad zich bevond, naar de aarde terug te komen. We zagen reeds, dat ons luehtrad, evenals de „kosmische voetbal", die in 1957 omhoog zal worden gezonden, een eeuwige vrije val maakt. Door de grote beginsnelheid, die in het luchtledige behouden blijft, èn door de enorme hoogte kunnen we niet op de aarde vallen, daar deze rond is. We vallen er gewoon omheen. Wat gebeurt er nu echter, als we onze valsnelheid verminderen, door raketten in tegenovergestelde richting af te schieten Dan gebeurt er precies het omge keerde als hetgeen wij in ons eerste artikel beschreven we gaan weer spiralen om de aardbol, maar we raken nu niet verder van de aarde af, doch naderen haar steeds dich ter. Op een gegeven moment raakt de raket in de buitenste, ijle laag van de dampkring, en wordt daarmee een gewoon raket-v 1 i e g t u i g, dat nu ook wat heeft aan zijn uraeg- vlakken, die daarboven in de ruimte niet nodig waren. Er was daar immers geen lucht? De piloot van het ruimteschip gaat nu ook gebruik maken van zijn stuurknuppel, om zijn toestel heel langzaam maar zeker te laten dalen. Nog steeds spiraalt hij met een enorme vaart om de aarde, doch geleidelijk aan vermindert de snelheid, door de remmende werking van de lucht. Op 24 km hoogte is de snel heid bijna weer normaal, namelijk 1200 km.... de geluidssnel heid. De landingssnelheid zal echter nauwelijks meer dan 100 kilometer zijn enals de raket landt gebeurt er ook niets, dat dramatisch is. Dit staat dus nu al vast: het is mogelijk de 1730 km-baan te bereiken en het is mogelijk daar van terug te keren. Maar nu? Op 1730 kilometer hoogte, waarop ons luehtrad zich bevindt, kunnen we tal van interessante waarnemingen doen, o.m. omtrent kosmische stralen, de magnetisch» ^stormen die door de zon worden verwekt; we kunnen de sterren beter- dan ooit waarnemen, omdat de dampkring er niet tussen zit om het beeld in de telescooplens te sluieren en tenslotte hebben we ook een prachtig uitzicht op de aar de. Er blijft ons daar weinig verbor gen. In geval van een oorlog is de bezitter van een luehtrad de machtig ste partij. Maar daaraan denken we nu liever niet. Het luehtrad is echter in de eerste plaats bedoeld als tussenstation voor de echte maanraketten. Deze raket ten worden gebouwd „in de lucht", bij het luehtrad. De typische sigaar- vorm missen we ditmaal. Deze vorm was voor de raketten aUeen maar ge kozen, omdat zij op een deel van hun reis de lucht (met de weerstand die deze oplevert) moesten doorsnijden. In het luchtledige is dat niet nodig en daarom kiest men voor het ruim teschip de eenvoudigste vorm, name lijk die van de bol. Vermoedelijk zal het ruimteschip uit drie, als het wa re boven elkaar geplakte bollen be staan. Onderaan bevindt zich een stelsel van raketten, die we nodig hebben om in beweging te komen. Dan is het tijdstip van de start daar. De bemanning kruipt in de bovenste bol van het maanschip en de raket motoren worden in werking gezet. Om naar de maan te kunnen ontsnappen is een beginsnelheid van 35.500 kilo meter nodig. Het maanschip zweeft achter mee met het luehtrad dat im mers een voortdurende val maakt. De snelheid is dus bij de start, zon der dat nog maar één raketmotor werkt, reeds 25.400 km. pei uur. Al heel gauw heeft het maanschip dus de vereiste snelheid. De motoren wor den afgezet, want alles behoudt in het luchtledige zijn snelheid. De maan staat 384.000 km van de aarde verwijderd, dus volgens schat ting moest het ruimteschip in tien uur tijd op de maan te pletter val len. Het gaat echter niet in tien uur, doch we hebben er vijf dagen voor nodig. We vallen ook niet te pletter, want we strijken als het ware om de maan heen. De kwestie is, dat we onszelf wel als het ware naar de maan schieten, maar dat we toch te maken hebben met de aantrekkings kracht van de aarde. De maanraket gaat dus net als een steen, "die recht omhoog wordt geworpen. De snelheid waarmee we stijgen wordt steeds ge ringer, tot we tenslotte praktisch tot stilstand komen. Verder richten we onze weg niet naar de maan, maar langs de maan. Er wordt immers eerst een verkenningstocht gemaakt? Op 80 kilometer van het maanopper vlak zweeft het ruimteschip voorbij. Gezien vanaf het luehtrad beschrijft het ruimteschip een zeer langgerek te ellips, die de maanreizigers tot kort langs de achterkant van de maan voert. Is men de achterkant van de maan (die nooit door een mensenoog is ge zien) gepasseerd, dan gaat alles weer in omgekeerde volgorde. De aarde trekt weer en de snelheid van het maanschip neemt gestadig toe, tot tenslotte de beginsnelheid weer is bereikt. De piloot stuurt de raket weer in de baan van het luehtrad en de eerste verkenningstocht is voor bij. Tien dagen heeft het geduurd.... Weer worden in het luehtrad en in de laboratoria op aarde de verkre gen gegevens uitgewerkt en dan komt het moment waarop mensen in een ruimteschip zullen stappen, met het doel de maan te betreden. In korte trekken gebeurt er hetzelfde al? bij de zojuist beschreven start. Op een hoogte van 885 kilometer van het maanoppvervlak gekomen, moet de mens ingrijpen. Met behulp van een ingewikkeld mechanisme wordt het gehele ruimteschip omge keerd. Wat eerst achterkant was, wordt nu dus voorkant. Dit is het kritieke moment want hier - zo dicht by de gapende maankraters - zijn we op het punt, waar de aantrek kingskracht van de aarde wordt op geheven door die van de maan. Zou den wij niet ingrijpen, dan viel de hele maanraket in splinters en waren we allemaal „naar de maan". Het maanschip is echter omgekeerd en de raketten, die in werking worden gesteld, oefenen een remmende wer king uit. Automaten doen al het no dige werk, want zelfs de nuchterste mens zal het experiment waarschijn lijk niet zonder meer doorstaan. Vlak boven de maanbodem gekomen is de valsnelheid al aardig afgeno men. Daar steken vijf lelijke, lange benen uit het ruimteschip. Het mid delste been is het langst. Het is een schokbreker, die van zware teles coopveren is voorzien. De vier ande re benen houden het maanschip staande. Het is volbracht. Het ruimteschip is op de maan geland. Wat zullen de mensen daar vin den? Dat zij levende wezens zullen ontmoeten is uitgesloten, want plantaardig en dierlijk leven is niet mogelijk. Wel zullen zij weer het gevoel hebben „mens" te zijn, want de zwaartekracht doet zich hier (in geringere mate dan op aarde) voelen. Niettemin zullen de maan reizigers zich een bivak inrichten met "behulp' Van meegenomen ma-' terialen, om het hemellichaam, te verkennen. Misschien zullen zij on bekende ertsen vinden, wie weet ontdekken zij nieuwe wetten en ge heimen van de natuur. Evenals op de maan moet ook op de planeten 't leven onmogelijk zijn. Mars is de enige planeet waar waarschijnlijk een zeer lage vorm van plantaardig leven namelijk mossen voor komt. De planeet zal evenals de maan de onderzoekrs blijven lok ken en wellicht zullen er ook ooit mensen landen. De reis er heen Is echter veel moeilijker. De at te leggen weg is 150 maal zo lang als die naar de maan. Bovendien zullen de mars-rei zigers 449 dagen op mars moeten overblijven, omdat de planeet nu een maal een grotere baan om de zon beschrijft dan de aarde het doet. En men moet het tijtstip afwachten, waarop mars en de aarde in één lijn staan, voor men kan terugkeren. fijn wij Of een verblijf, voor zo lange tijd in 'n droge dorre woestenij aan trekkelijk zal zi'n? Vooreerst is** een reis naar mars dan ook niet waar schijnlijk. Doch wie weet? We hebben u in deze artikelen meegenomen naar onbekende en fan tastische gebieden in het onmetelij ke heelal en wie het werk overziet van de ruimtevaart-experts krijgt de neiging, de mens als almachtig te beschouwen. Men moet zich dwingen om zijn afhankelijkheid van God nog te realiseren. En toch dank zy de verruimde kijk, die we op het heelal hebben ge kregen, voelen we juist onze onmacht tegenover het oometelyke heelal. Vanaf Gods hoogte is een reis van mensen naar de maan slechts het sprongetje van een sprinkhaan. De aardbol en de maan, ja het gehele Melkwegstelsel met zijn myriaden zonnen, planeten en manen, waarvan ook de aarde deel uitmaakt, is in het heelal slechts een nauw zicht baar wolkje. En in dat wolkje moet dan het stipje zijn, dat aarde heet. Hoe klein is de mens, die op die aarde woont. Hij is niet machtiger dan de mier, die over een lucifer klimt. Maar even dapper en energiek. Een deskundige van hef lucht machtobservatorium te Sacramento Peak in de Amerikaanse staat New- Mexico heeft maandag verklaard, dat een hevige „storm" die op het ogen blik aan de oppervlakte van de zon woedt, waarschijnlijk over de gehele wereld invloed zal uitoefenen op de sterkte van radio-signalen. Hij zei dat 61 zonnevlekken, drie met een groter oppervlak dan de aarde, aan tonen, dat er een storm woedt. Het is een van de zwaarste stormen van de laatste jaren. Achtduizend Britse drukkers, die een maand lang geen overwerk heb ben willen verrichten en alleen maar „volgens rooster" hebben gewerkt als gevolg van een loongeschil, hebben van de patroons aanzegging gehad, dat zij ontslagen zullen worden als zij deze week niet normaal aan het werk gaan. De Londgnse tijdschriften en de kleine plaatselijke bladen hebben vooral van de staking te lijden. Deze foto werd genomen tijdens de inschrijvingen voor de elfstedentocht. De eersten dienen zich hier aan, belust op sportief avontuur (Van onze speciale verslaggever.) Niet zonder verbazing zal mulder Hermes in IVlade-Drimmelen vrij dag de opdracht hebben ontvangen om onverwijld 500 kilo gemengd graan te leveren voor de watervogels van de Biesbosch. Maar de op dracht was wel safe. Want die kwam van niemand minder dan de r.-k. Molenaarsbond „St. Victor", die op de alarmkreet van schipper Pot van de Rijkspolitie te water in Drimmelen, direct overgenomen door een aantal Brabantse journalisten en de heer D. M. de Jaeger, voorzitter van de afdeling Eindhoven van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, spontaan deze daad stelde met het vooruitzicht op nog eens 500 kilo. Schipper Pot en Jan Reuser, de kooiker van de Hofmanplaat, kon den aan de slag. En het ziet er naar uit, dat zij aan de slag kunnen blijven. Zeker als hun alarmkreet in nog wijder kring zal worden ge hoord, hetgeen de bedoeling is. Er is nood in de Biesbosch, die in deze dagen een winterlandschap biedt zo prachtig en imponerend als men (Advertentie) rt **en- j i sten voor nun ai beid te verschaffen, in rln Inmrlhniliis I zullen steeds steunmaatregelen van lil WC ILlt IWUULl LU de regering gewenst en noodzakelijk MEN behoeft op donderdag om half één de mooie en duidelijke radio-uitzending voor onze land en tuinbouw langs de K.R.O. maar te beluisteren, om te weten, dat er een zekere ontevredenheid is onder de mensen van de „agrarische sec- ïocc over e bereikte resultaten in 1955 en eigenlijk ook een zekere angst voor het verloop van de we- reldprijzen voor allerlei soorten granen. De daling der wereldprij- zen is er immers en voor een deel wordt die toegeschreven aan de plannen in de V.S. van Amerika om de acht miljard dollar voorra den uit de landbouw en zuivel op de wereldmarkt af te bezetten. Men is er al mee bezig geweest en daar mee is, volgens de voorlichtings- dienst de doling d6v prijzen ver— oorzaakt. Men begrijpt, dat ook andere landbouw-landen, bijvoorbeeld De nemarken, Australië en Nieuw- Zeeland daarvan last hebben. In Amerika hebben ze dat heel goed begrepen en als nu zich het congres verenigt met de voorstellen van president Eisenhower, zullen die voorraden vanaf 1956 voor niets gele verd worden (als men wil: gedistri bueerd) aan volkeren, die door hun economische achterlijkheid te wei nig hebben en waarvan honderden miljoenen leven aan de rand van de hongersnood of althans beschikken over te weinig voedsel of te weinig kleding. Wordt dit Amerikaanse plan vanaf 1956 ten uitvoer gebracht, dan zal de kans kleiner worden, dat er ten laat ste prijs-dumping komt. Natuurlijk moet men in de gaten blijven houden dat de Amerikaanse, Canadese, Nieuw Zeelandse en Australische landbouw gebieden zo veel blijven produceren per jaar, dat de export van de land bouw- en zuivelgoederen uit die stre ken op de wereldprijzen altijd een verlagende invloed zal blijven uitoe fenen. En onze landbouw cn veeteelt zullen daarvan steeds last ondervin- ziin. Zouden die worcen afgeschaft, dan zou onze landbouw- en veeteelt productie op den duur aan een moor dende concurrentie zijn blootgesteld; wat zeker niet ten voordele zou zijn van onze nationale economie. Enige jaren geleden heepte onze regering het z g. Egalisatiefonds (waarin door inkomsten en uitgaven de Rijkssteun aan de landbouw en veeteelt boekhhoudkundig is onder gebracht) te kunnen opdoeken. De gang van zaken in de wereld heeft dit onmogelijk gemaakt en zal dit ook wel voorgoed onmogelijk maken Maar hieruit blijkt in allen gevalle, dat onze z.g. welvaart althans voor dit gedeelte kunstmatig is. En daar er altijd een drang bestaat iets wat men kunstmatig heet op te ruimen, zal er altijd door radio, pers en ver gadering een strijd zijn tussen hen, aie de in ons land bestaande land- bouw-èconomie verdedigen en hen die het kunstmatige willen snoeien! Vooral in de volgende jaren, als men gaat streven naar een verkleining van het regeringsapparaat (om tot vermin dering van belastingen te komen) zal dat Egalisatiefonds (en daarmee de regeringssteun aan de landbouw) tel kens weer in debat komen. Mansholt zelf die nu al 10 jaar de teugels van landbouw enz. in handen heeft, wijzigde telkenmale de bere kening van de steun en de vorm, waarin die gegeven werd. En blijk baar gezien de klachten uit de kringen van de landbouw telken male in verlagende vorm. Nu kan men die klachten niet alleen horen langs de K.R.O.-uitzendingen, maar ook langs de N.C.R.V. en als men in eigen omgeving praat met landbouwers, komt men tot het in zicht, dat het 't middelgrote en kleine niet-polderbedrijf is, dat de klachten uit. De grote polderbedrijven verdie nen nog wel en natuurlijk hoopt iedere buitenstaander, dat er d5ar vol doende gereserveerd wordt om bij een ineenstorting van de, ook in Ameri ka!!), geleide e onomie, voldoende economische kracht te bezitten om de eerste klappen op te vangen. Maar wat de „zandboeren" betreft, staat de K.V.P. op de verdedigingswap Men heeft dat op verschillende plaat sen en in verschillende toonaarden in de laatste tijd nog kunnen horen en lezen voor wat betreft de productieve melkprijs en (in verband met de de tailprijs) de daaraan vastgekoppelde steun. Deze laatste wordt onvoldoen de geacht, omdat de productieprijs te laag werd berekend door de „experts" van Mansholt. Voor de burgerij, die niet in het vak zit, blijft dat allemaal slecht te volgen. De burgerij is de consument en die zou toch graag willen, dat aan het einde van het gevecht toch weer geen prijsverhogingen optreden. En zo gaat er dan heel wat kritiek uit naar de boer en de hovenier. Ten onrechte natuurlijk, want als de slagen vallen, vallen die het eerst en het hardst bij de producent. En zo zou het kunnen zijn, dat op de duur, alle goede bedoelingen van Mansholt c.s. ten spijt, om de producenten van agrarische producten aan een constant en redelijk bestaan te helpen, deze het eerst in de verdrukking komen. Maar dan pas zal blijken, dat ge leide economie voeren nog niet zo ge makkelijk is, al werd dit van socia listische zijde betoogd. In het laatste bestuursjaar van zijn bestaan heeft het ministerie zijn kracht gezet op het constanthouden van de koopkracht van de gulden. Vandaar allerlei suggestieve maatre gelen, die hier cn daar prijsverlagin gen gaven en hier en daar een prijs- stop brachten. Maar dat is al. Nu men zover is, dat er prijzenrust ging heersen, komt daar een verslag van de commissie, die dit ministerie er toe brengen moet (omdat ze wel niet anders zal kunnen) met een loonsverhoging te komen. Of men zou de weg moeten vinden en willen in slaan, om in die gebieden van ons economisch leven, waar veel is ver diend, te komen tot een uitkering-in eens. In het algemeen is de landbouw-op- het-zand daarvan uitgesloten en de werkkrachten zullen maar al tè graag naar de industriële sector gaan, waar meer kansen zijn voor hogere lonen of meer inkomsten. Zo wordt de land bouw dan weer geplaatst voor de moeilijkheid geen voldoende werk krachten te hebben. Dat is het economische drama, waar voor onze agrarische producenten ko men te staan; dat hun economie in de ogen van de vaderlandse econo misten geen leidende rol meer speelt. En tegen die waardevermindering kunnen zij niet op. Maar dan? zich nauwelijks kan voorstellen. Nood, oie juist veroorzaakt wordt door die barre winterse woestenij van ijs en sneeuw. Het zijn ditmaal niet de men sen in de boerderijen en keten op de polders, die ilt nood zijn. Het zijn de duizenden watervogels, die op het moment huizen in de kreken en grien den en polders van dit waterland. Want is in normale tijd de Biesbosch al rijk aan watervo gels van allerlei soort, zoals meerkoeten, eenden, waterhoen tjes, aalscholvers en ga maar door, tengevolge van de strenge vorst, die heel west-Europa in zijn greep houdt, heeft er een ware invasie van watervogels in de Brabantse Biesbosch plaats gehad. Er zijn naar schatting een duizendtal ganzen en zwanen neergestreken in de omgeving van het „Gat van de Elft", waar onder enige honderden witte ganzen, die men al jaren hier niet meer had waargenomen. Zij doen zich tegoed aan het jonge graan in de Biesboschpolders voor zover de sneeuw hun dat niet belet. Zij kunnen bovendien nog voedsel vinden in het open water dat echter bij de aanhoudende vorst spoedig zal verminderen. Maar erger is de situatie voor de waterhoentjes, de eenden en meerkoe ten, reigers en roerdompen, waarvan er op dit moment tienduizenden in de Biesbosch hun toevlucht hebben ge zocht vanuit allerlei streken uit het noorden, doch hier al evenzeer met de ondergang worden bedreigd. SNEL HELPEN! Als tenminste schipper Pot van de Rijkspolitie te water in Drimmelen er niet zou zijn geweest en Jan Reuser, de -kooiker van de Hofmanplaat, die al enkele dagen, voor zover hun dat mogelijk was aan het voederen zijn geweest. Helaas, in zo'n uitgestrekt gebied met zoveel duizenden vogels kan men weinig beginnen, als de mid delen niet groot zijn. Jan Reuser heeft zijn schuur en bijkeuken open gezet voor de verkleumde vogels, waaronder zeldzame soorten, schuw als de nacht, maar die nu uit zijn hand eten door bitter gebrek aan voedsel. Schipper Pot en Jan Reuser begre pen dat er snel en afdoende hulp ge boden moest worden. En dat zal ge beuren ,dank zij de medewerking van een aantal Babantse journalisten en een aantal Brabantse afdelingen van de Ned. Vereniging tot Bescherming B.O.Z. Ir. J. Aulherine Lucy De universiteit van Alabama (V.S.) waar zich verleden week ongeregeld heden hebben voorgedaan bij de toe lating van de eerste negerstudente, heeft maandag bekendgemaakt bij 't hooggerechtshof appel te zullen aan tekenen tegen de order van het Fede rale Gerechtshof, op basis waarvan de negerstudente, Autherine Lucy, moest worden toegelaten. Autherine Lucy, die na de ongere geldheden „uit veiligheidsoverwegin gen" de toegang tot de universiteit is ontzegd, heeft een Federaal Ge rechtshof verzocht opdracht te ge ven haar opnieuw toe te laten. van dieren met aan het hoofd de heer de Jaeger in Eindhoven. Want merkwaardigerwijze was de actie al begonnen, voordat de organi satie in kannen en kruiken was. We maakten al melding van de 1000 kilo gemengd graan, die „St. Victor" on middellijk beschikbaar stelde. Daar bleef het echter niet bij. De C.H.V. in Veghel steld. 5 ton afvalstoffen van graan en meel beschikbaar, die zo spoedig mogelijk zullen worden ver laden en naar Drimmelen zullen wor den vervoerd. De dierenbescherming afdeling Eindhoven gaf 150 kilo ge mengd graan; het Persbureau van Philips 100 kilo; de Daffabrieken even eens 100 kilo. Kortom de eerste dagen zullen schipper Pot en Jan Reuser het voer voor hun bedreigde „avifauna" voor het aanpakken hebben. Maar da i? IEDEREEN KAN HELPEN. Iedereen kan hier helpen. Niet door met een zak brood of graan te gaan sjokken. Dat zou te veel tijd gaan vergen. Het kan eenvoudiger. Door een bedragje te gireren op gironum mer 461303 t.n.v. D. M. de Jaeger, Eindhoven onder het motto: „Bies bosch Vogelactie". En er zijn verder In ons gewest een aantal dierenvrienden, leden van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, die graag uw bijdrage in ont vangst zuJien nemen voor dit doel. We laten ze hier volgen: in Breda kunnen bijdragen worden bezorgd bij de Nutsspaarbank en de heer N. de Pauw-Gerlings. Prins Hendrikstraat 5 Ginneken; in Roosendaal bij de heer Tjerks, Sophiastraat 30 en de heer v. d. Wild, Telefoor.straat 89; in Bergen op Zoom bij de heer F. Jimkes, Bol- werk-Zuid 46 en mevr. Goossens, Bol- werk-Noord 77; in Waalwijk bij mevr. de Visser-v. Everdingen, Markt 11. Zij allen zullen zorgen, dat uw bij dragen op de juiste plaats terecht komen, waardoor dan onmiddellijk tot aankoop van de gewenste voeder middelen kan worden overgegaan. (Advertentie) IVn/tADMe VERWIJDERD BET Wep met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermes es. Een nieuw vloei baar mid del, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.35 bespaart U veel ellende. (^"1 De Sovjet-unie heeft in antwoord op een vragenlijst van het secretariaat van de internationale arbeidsorgani satie (I.L.O.) verklaard, dat zij voor stellen voor een nieuwe conventie over de antwoorden op de vragenlijst tegen dwangarbeid zal stemmen. Dit is meegedeeld in een rapport van vele leue- De conventie van 1930 wordt als verouderd beschouwd. Vol gens de Sovjet-unie dient de kern van de nieuwe conventie aldus te luiden: „Ieder lid van de internationale ar beidsorganisatie, die deze conventie ratificeert, neemt op zich om zo snel als de wetgeving in het betrokken land zulks toelaat, alle vormen van dwangarbeid hetzij openlijke of verkapte te verhielen en om maat regelen te treffen tot eer snelle en feitelijke opheffing van dwangar beid". (Advertentie) Leer de ingewanden weer om op natuurlijke wijze te funclionneren I J behoeft nu niet meer te blijven tobben met laxeermiddelen. Natu-raLax de ontwenningskuur voor Laxeer- middelen - herstelt de natuurlijke functie van de darmen. Voor verouderde en chronische gevallen van verstopping is Natu-raLax thans ook verkrijgbaar in halve kuurverpakking met speciale Combinatie-tabletten. hertelt de natuurlijke functie Kpp. p.ltkingen II 3 90 II 2 25 (p,,l ,p..|.|. Comb.net.e ««Metier, voor verouderd* en chronlich# ge-ellen). Een Chelero-product I 1

de Stem | 1956 | | pagina 5