f PHILIPS C* De X I Bergse carnavalsoptocht, de beste na-oorlogse Aantal gemeenten op Walcheren vermindert tot 15 25 99 39 79 1.- 5IM0N DE WIT f/0<,JeeM$Vi»&tehruan G.S. leggen saneringsplannen over GEEN EXTRA-TOESLAG VOOR ZANDGEBIEDEN Sun balm Duizenden arbeiders in V.S. ernstig gedupeerd S.E.R.-rapport vandaag naar regering CoecC&t ooectAoof Aanti Een ra£ Rijwielfabriek uitgebrand In één nacht Bus in botsing met locomotief is BEKEND BLIJVEN Ta r leven Dr. Drukker I In het teken van jubileum prins Nil les I En natuurlijk kwam ook de Markiezen hofkwestie om de hoek kijken! Jan en Mie ook present Hachelijke momenten Vooral winst voor Middelburg en Veere De verdwijners Mansholt houdt voet bij stuk Gebouwen schudden heen en weer Produktiebeperking in auto. industrie: Vijf gewonden ADVERTEREN geen spreekuur personeel gevr. te koop aangeb. "gevonden" diversen 5Claar voor de wintersport! philips kotxj/ezott^ door deelname aan de Philips Familietest hoogfezon-apparaien Vraag uw handelaar!het formulier voor de Philips Familietest Bollen 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 „Elf jaar ermkes omhoog", de wa gen van de gaspitjes, die beslag wist te leggen op de wisselbeker en de lustrumprijs. (Van een speciale verslaggever.) Duizenden en nog eens duizenden mensen uit alle delen van het land hebben dinsdagmiddag de elfde na-oorlogse Bergse carna valsstoet voorbij zien trekken. Zij zagen een fantastische en zeker de beste stoet sedert prins Nilles I het bewind over het Krabbegat in handen heeft. Het was moeilijk „het beste nummer" aan te wij zen, een taak, die de jury toch op zich had genomen, maar die dit maal meer dan ooit geen sinecure was. Hoe origineel waren niet de koppen van de oprichters van de na-oorlogse vastenavond en getuigde de wagen van de naar de maan vertrekkende heer Ste- ketee niet van een gedegen vakmanschap, van een pure carna valeske kunste het voorplan want hij had plaats ge nomen op het leutkanon, dat niks an ders dan confetti spoot. De grootste boer (met perreplu) nam de hon neurs in de open calèche waar te- samen met de nar, die erg onder de indruk van de kouwe drukte scheen. Vlak achter de prins (en het was maar goed, dat hij dat allemaal niet kon zien) liepen 'n aantal woest brul lende leeuwen, die een erg elastische kooi hadden en die van tijd tot tijd dan ook een schoon meske op de teut namen. Zelfs het prinseske moest er een keer aan geloven! Zij miste even min als de duizenden anderen de Blauwe Schuit niet. De leut was daarna aan de enke lingen, die goed voor de dag kwamen. Het gedenkboek ,,het leutig lustrum" was een vrij chique geval, dit in te- De stoet werd geopend met veer tien reclamewagens, waarvan de meesten wel gekend waren onder het publiek, maar die toch een onmis bare „bijdrage" leverden voor de Bergse vastenavond. De fleurige drumband en de boerenerremenie ver schenen daarop onmiddellijk gevolgd door Steketee, die een steeds ver- maarder wordende veldwachter dreigt te worden en die met zijn tengels 'n leutig ritme aangaf. Tot verrassing van vele Bergenaren trad daarop reeds prins Nilles op het voorplan: of liever gezegd zat prins Nilles op genstelling met de op biggetjes ja gende Midas, die er in ging als ham. Bij de paren stal Nelleke Bergs, die wel bleek te kunnen bellen, maar niet bleek te kunnen fietsen aller har ten, hetgeen ook gezegd zou kunnen worden van het ploegje, dat het car naval voor geen ton zou willen mis sen. Het eerste slachtoffer bij de verovering van het Markiezenhof zag het publiek vallen en men had ook oog. voor de groep, die gllef keer leut maakte. KLEINE GROEPEN. De afdeling kleine groepen was weliswaar niet zo uitgebreid, maar dat betekende niet, dat er niets te beleven viel. Van smaak getuigden de zuigelingen, die de strijd tegen het chagrijn aan het voortzetten wa ren. Was niet uit de middelsoort groe pen het meest origineel de club, die met leut en plezier aan het,vechten was voor de prins zijn ooftkwartier, dat nog altijd het Markiezenhof zou moeten zijn. Zonder uitzondering verdienden de wagens het applaus van de duizend koppige menigte. Zowel „Wij ouwe de leut oog" als „Elf jaar ermkes omhoog' mochten er zijn. En de stoet trok verder, indruk achterlatend op de mensen, die zich massaal verplaatsten om de leut nog een keer te kunnen zien. Zat niet er gens Mie van Loon op haar fietske en was Jan van Overveldt, de oudste ridder in de orde van de eeuwige jeugd niet ergens te vinden? D'ouwe garde van hèt Markiezen hof" bracht nog een stukske van het oude leger op de been. De reesplee sprak een meer moderne taal! En dan was er de club „Het Gaspitje', die de strijd tussen carnaval en de vasten op een magnifieke manier uit beeldde. Een schilderij van Breughel wandelde over de straat, het was schoon en veel. Rond vijf, uur kon de optocht wor den ontbonden. De stichting mocht in haar nopjes zijn en voor de Krabben was er een extra stimulans om de beentjes nog eens van de vloer te la ten gaan tot op het moment, dat ook de kraai van z'n stokske viel. Een felle brand heeft dinsdagoch tend de rijwielfabriek van de firma C.Bijl in Assendelft in de as gelegd. De schade, die op twee ton wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Omstreeks kwart over acht ont dekte de zandstraler P.Koning uit Amsterdam dat de gastoevoer onvol doende was. Het bleek dat de stop van de butagasfles niet stevig op de fles zat. Toen hij probeerde de stop beter te bevestigen vloog deze van de fles. Het hete gas stroomde door het fabrieksgebouw. In een omme zien schoten steekvlammen omhoog. De dertig aanwezige personeelsleden konden ternauwernood uit het bedrijf vluchten. Toen de brandweer uit Assendelft met twee spuiten arriveerde stond het perceel reeds in lichterlaaie. Bij het begin van de blussing ontstond een gevaarlijk moment toen enkele zuurstofflessen sprongen, hevige ont ploffingen de ramen der omliggende woningen deden springen en stukken muur van het brandende gebouw om laag kwamen. Het gelukte de brandweer echter uitbreiding te Voorkomen. Omstreeks tien uur was men het vuur meester. Zowel de heer Koning, die ernstige brandwonden had opgelopen als een der brandweerlieden die getroffen werd door stukken vallend glas, moes ten zich onder doktersbehandeling stellen. (Advertentie) De sanering der gemeentelijke grenzen op Walcheren, waar al zo lang op werd gewacht, is eindelijk één stap verder gekomen, doordat Ged. Staten hun plan omlijnd hebben ingediend bij de betrokken gemeentebesturen, na overleg te hebben gepleegd met de minister van Binnenlandse Zaken. In grote lijnen komt het plan neer op opheffing van vier zelfstandige ge meenten, zodat er van de 19 van thans nog 15 overblijven. Daarnaast zijn er tal van bijkomstige grenswijzigingen, welke ten goede of ten kwade komen van de resterende gemeenten. heeft om er bungalows en zomerhuis jes te laten bouwen, valt hier in. B. en W. zjjn dus zeer in hun schik. Het schijnt dat de herverkaveling Walcheren heeft aangedrongen op be spoediging van deze grenswijzigingen in verband met de noodzakelijke vaststelling der nieuwe kadastrale plannen. G.S. hebben hun voorstellen doen toekomen aan de gemeenteraden op Walcheren, welke er zich voor 1 april a.s. over moeten uitspreken. De twee dwerggemeenten Aagteker- ke en Meliskerek willen G.S.- samen voegen tot één gemeente; samenge trokken worden Koudekerke en Bigge- kerke evenals Grijpskerke St. Lau rens en Serooskerke. i Middelburg spint veel garen bij de voorgestelde wijziging want het ontvangt behalve Brig- damme (gem. St. Laurens) ook delen van Koudekerke (dat waarin Ten Haage is gelegen), Biggekerke en Ritthem. Vlissingens grondgebied wordt uit gebreid met Lammerenburg (gem. Koudekerke), en delen van Souburg en Ritthem; Souburg wordt weer schadeloos gesteld met een stuk van Ritthem. Veere wordt bevoordeeld doordat het een groot stuk ten oosten van de Veerse weg zal krijgen, dat nu nog aan Vrouwenpolder behoort. Ook het krekengebled, dat Veere zo gaarne Het landbouwschap heeft ip een bespreking met minister Mansholt donderdag j.l. er op aangedrongen enige reële inhoud te geven aan het overleg, waartoe de Tweede Kamer de minister heeft uitgenodigd. In dit verband heeft het landbouw schap de mening van de minister ge vraagd betreffende de volgende moei lijkheden: a) de toeslag van 1,7 ceht voor de zandgebieden te bevriezen, zodat deze gebieden van een eventuele vrije uit loop zouden kunnen - profiteren, b) met handhaving van de garan tieprijs van 22,4 ct. voor de weidege bieden, aan de zandgebieden een ex tra-toeslag te geyeri boven de ga rantieprijs van 24,1 ct. teneinde aan de zandgebiedeh compensatie te ge ven voor het kostprijsverhogende ef fect van de geringe bedrijsgrootte, deze extra-toeslag zou dan 0,8 ct. kunnen bedragen. 6. De minister heeft meegedeeld niet te kunnen treden in deze voor stellen en heeft nogmaals uitdrukke lijk verklaard, dat een hogere ga rantieprijs voor de zandgebieden au tomatisch gepaard moet gaan met een lagere garantieprijs voor de wei degebieden: a) omdat een toeslag voor gebie den met onvoldoende bodemvrucht baarheid leidt tot een lagere algeme ne garantieprijs. b) omdat een toeslag voor relatief kleine bedrijven eveneens leidt tot een lagere algemene garantieprijs. Noch in de onvolkomenheden van de afspraken inzake kostprijsbereke ning, noch in de algemene welvaart zijn volgens de mening van het mini sterie motieven, te vinden om dit jaar een hogere melkprijsgarantie vast te stellen dan overeenkomt met de berekende gemiddelde landelijke kostprijs (van 23,25 cent). Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist Aardbeving in Tokio Tokio heeft gisteren een merk waardige aardbeving beleefd. Twee minuten lang trokken regelmatige schokgolven door de grond, waar door alle gebouwen heen en weer be gonnen te zwaaien. Door de gelijkma tigheid der beweging, is het zo goed als zeker dat het aantal slachtoffers nihil is en dat de schade ook zal mee vallen. De Ford Motor Company in Ame rika heeft aangekondigd, dat zjj tien van haar 15 assembleerbedrjjven zal sluiten en in een elfde fabriek een band deze week voor perioden van een en twee dagen zal stilleggen. In de mededeling wordt gezegd, dat dit ge schiedt, om de voorraden van de dealers In overeenstemming te bren gen met de seizoenschommelingen van de markt. Door deze maatregelen zullen 19300 in uurloon werkende arbeiders getrof fen worden. Een woordvoerder van Ford verklaarde, dat het ergste voor bij was ,maar kon niet zeggen, hoe het werkrooster voor de band er voor de volgende week zal uitzien. De Chrysler Corporation heeft aan gekondigd, dat in haar fabrieken te Een bus van de NACO van de dienst Alkmaar-Leeuwarden, is bij een on bewaakte overweg te Noord-Schar- woude in botsing gekomen met een diesel locomotief. De bus werd ernstig beschadigd en er waren vijf gewonde®, die met snij branders 'inoesten worden verlost. In de bus bevonden zich circa vijf tig personen. Detroit de assembleerwerkzaamhe- den woensdag zullen worden gestaakt. De laatste weken zijn er in de Ame rikaanse auto-industrie thans onge veer 43.000 arbeiders ontslagen, waarvan bij Chrysler ongeveer 30000. Het- rapport van de S.E.R., in zake de economische toestand van ons land, zal morgen aan de regering worden aangeboden. Zoals bekend werd indertijd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid namens de regering aan de Raad gevraagd, 'n diepgaand onderzoek in te stellen naar de eco nomische situatie van ons land, zulks met het oog op naar voren gekomen wensen op loongebied. In het onder zoek moest tevens worden betrokken de zes procent loonsverhoging van oktober 1954, de verwachte economi sche ontwikkeling in 1956, de toege stane ruimere mogelijkheden terzake van secundaire arbeidsvoorwaarden, de geprojecteerde ouderdomsver- zekering per 1 januari 1957 en een verdere verhoging van de huren met- circa 25 pet. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Anne-Cfcthe- rine, dochter v. Hr. en Mevr. Depla-Teulings, Eindhoven. Overleden: Ineke v. d. Loo. 7 maanden, Elshout. - Frater M. Stanislas (W. A. Vos). 73 jaar, Den Bosch. DANKBETUIGING. Met deze betuigen wij onze hartelijke dank aan Heren Doktoren, Zusters en Ver pleegsters voor de goede ver zorging in het r.-k. Zieken huis te Hulst. Tevens dank aan familie, vrienden en ge- buren. 779-o A. v. Remoortere-Daalman. St. Jansteen, 13 februari 1956. Paarden - Rundvee. Voor de vlugge en prompte uitbeta ling van mijn op 6 febr. j.l. onteigende koe, verzekerd bij de Ond. Veeverz. Mij. te Hulst, betuig ik hiermede mijn welgem. dank. Ieder paarden- en veehouder kan deza Mij. ten zeerste wor den aanbevolen. Clinge, 8 febr. 1956. Cam. Weemaes GOES Heden Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage: 3 regels of minder 0.80; Iedere regel meer 15 ct. Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen half geld berekend. 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor 1 regel. In r.-k. gezin met jonge kin deren te Amsterdam voor huish. werk. twee meisjes gevraagd. (intern), waarvan één kunnen de koken. Geschikt voor 2 zus jes of vriendinnen. Gezellige zit-slaapkamer met radio. Brie ven met voll. inl. aan Mevr. J. Hollenkamp Bachplein 13 A'dam- z„ tel. K 20—721749. 13583 Wasmachinefabrlek heeft was machines met lichte emaille-be- schadiging, gloednieuw m. ga rantie f 155, desgewenst afbe taling, centrifuges f 150. Depot Terneuzen, Nieuwstraat 28 Tel. 2410. 6185 Aardappelbakjes, autoband maat 9.00 20/36 plus 8. Motor NSU 98 cc. te koop aang. Te bevr. P. v. Vooren, Zeedorp 33 Ossenisse. Zoekt u 2e hands goede auto banden kom eens kijken bij Tijs ook nieuwe accu's. Luchtban denwagens, bakfietsen, lucht- onderstellen enz. Talmastraat 61 Breda. Tel. 4542. 6777 Een haard Olga als nieuw f 75, Union damesrijwiel i.g.st. f 38, meisjes-rijwiel lft. 12 a 14 jr. f 25. Te bevr. Gentsevaart 6, Kapellebrug. 655 Schelfbalken en afheiningspalen te koop bü Eug. de Moor, Zaam- slag. 661 HUIZEN Woonhuis met schuurtje, rech- streeks bewoonbaar. Te bez. bij A. v. Denderen, Paal B 110 Graauw. 656 Een lederen pantoffel gevonden. Teg.' advert.kosten ter. te bek. Tragel 54, St.-Jansteen. 659 Schaatsen slijpen met speciale slijpmachine, hol en vlak. Te vens sportartikelen. L. Vael - Hoofdstraat 14 St.-Jansteen. 2983 Voor kleine meisjes of jongens dit leuke trainings- pakje met capuchon en gebreide boordjes. Ben. voor 5 jaar 1.20 m. stof van 140 cm. breed. Pa tronen verkrijgbaar voor 2, 3, 4, 5 en 6 jaar ad 0,50. 2978 Sportief pak voor jongens of meisjes met een skibroek en een jack met capuchon. Ben. voor 11 jaar 1.30 m. stof voor de broek en 1.15 m. stof voor het jack van 140 cm. breed. Pa tronen verkrijgbaar voor 7, 9, 11, 13 en 15 jaar ad 0.75 bij Bella Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Indien besteld per Bella patro nen expresse d.w.z. vandaag bestellen overmorgen in huis 1,per patroon. Vermeldt op de briefkaart dui delijk het nummer en de leef tijd. Dit model is uit Bella het Nieuwe Modeblad. K 2983 K 2978 Voor één gulden krijgt u bij Simon I de Wit: 8 dikke, allerfijnste chocoladerepen, melk of puur 8 extra melkkoetjes (die recht ge ven op 1 gratis ei plus nóg een melkkoetje (voor uw bestede gulden) Wéér zo'n voordeel van de melk koetjes van Simon de Wit! Die spaart u snel, want Simon de Wit geeft niet alleen voor elke bestede gulden een melkkoetje cadeau, maar bovendien vele extra melk. koetjes bij vele artikelen! ,.en danwat 'n bijzonder lage prijzen 2 dikke allerfijnste chocoladerepen melk ol puur bovendien melkkoetjes extra Erwten met gesne den wortel. In 4 mi nuten op tafel en tuin- vers! 2 grote blikken van 114 voor „Hele" Siam rijst de allerbeste droog kokende, 500 gram van 45 voor Boeren landworst rgc\ pittig! 100 gram van 37 voorvL Zalm Fancy Kera Hele moot 1 per blik van 85 voor 8 sappige sinaas appelen voor waarbij deze week nog één sinaasappel gratis Slmon de Wits kaas is dit jaar 366 dagen beter dan wiir ook 1 Ab-so-luut! Raadpleeg Uw dokter Haal 'vandaag nog zomerse zonneschijn in uw huis met een Philips hoogtezon-apparaat Nu de echte zon zich nauwelijks om ons bekommert, is het belangrijk voor u en uw kinderen het tekort aan ultraviolette straling aan te vullen. Nog slechts t/m 25 februari wordt U de aankoop zeer aantrekkelijk gemaakt. Door het beantwoorden van een paar vragen van de Philips Familietest, verdient u tien gulden bij de aankoop van een Philips hoogtezon. U doet er uzelf een tweevoudig voordeel mee en verschaft ons waardevolle gegevens. in prijzen van 176.50; 198.-; 1325.-; 1398.-; f450»; 1525.-. 1550- en f 615.- Prijzen Inclusief bril en afneembaar of permanent stralenfilter. M •AN/ den. Iieid we f voor de be we wel ee ter hoogte, komen. W< voetbal", d Door de g enorme lioi gewoon om raketten in keerde als 1 aardbol, m; ter. Op een en wordt d: vlakken, dj De piloot va: stuurknuppe laten dalen, de aarde, do remmende u heid bijna v heid. De ls 100 kilomet ook niets, di mogelijk de van terug te Op 1730 kllor ons luchtrad zii tal van intere: doen, o.m. omti de magnetischs' zon worden vel sterren beter- omdat de dami zit om het beel te sluieren en ook een prachti de. Er blijft on: gen. In geval i bezitter van een ste partij. Maai nu liever niet. Het luchtrad plaats bedoeld de echte maan ten worden get! bij het luchtrad vorm missen wi. was voor de rak kozen, omdat zi. reis de lucht (i deze oplevert) In het luchtledi en daarom kies teschip de oenvi lijk die van de het ruimteschip re boven elkaa, staan. Onderaai stelsel van rak hebben om in Dan is het tijdst De bemanning 1 bol van het ma motoren worden naar de maan t is een beginsnel meter nodig. H- achter mee met mers een voort De snelheid Is c der dat nog m werkt, reeds 25. heel gauw heeft de vereiste snelh den afgezet, w: het luchtledige De maan staaf aarde verwijder ting moest het uur tijd op de len.

de Stem | 1956 | | pagina 4