De P.Z.E.M.-centrale moet uitgebreid worden PROBAX Zwitsaletten DE „Sempre Avanti" te Sluiskil jubileerde Ged. Staten willen er twaalf miljoen voor lenen Elektriciteitsvoorziening in onrendabel gebied Veertig-jaar voorzitter van „St. Joseph" te Vlissingen f Mijn moeder weet het wel Bedrijfsleider benoemd Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Uitstekende opvoering van Manzaris Het Wonder M Kost provincie minstens 1.5 miljoen Jubilaris kreeg Pauselijk ere-kruis Aardenburg heeft elektrisch licht ZIJ koopt voortaan die voor delige gezinsverpakking „Actifral-10" vitaminen van Philips-Roxane. In één fles zit ten 150 dragees en ze kosten maar f 3,75. Wij nemen bij ons thuis elke dag één dragee en- we voelen ons best. Raad te Oostburg MIDDELBURG GOES AXEL Inleiding KOU. GRIEP, KOORTS OOSTBURG AGENDA Heden Morgen 3 MOE, men he EEN\ (Nat DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 GED STATEN stellen de Prov. Staten voor een geldlening van twaalf tiiljoen aan te gaan, voor de uitbreiding van de P.Z.E.M.-centrale te Vlissin-1 gen met een turbo-generator met een vermogen van 30 M.W. en een stoom- stoom per uur, een en ander met bij ketel met 'n produktie van 120 ton komende installaties. Ter motivering van dit voorstel, leggen G. S. een uitvoerig schrijven over van de directeur der P.Z.E.M. ir. Michielsen, waaraan wij het vol gende ontlenen: „Op basis van de (naar thans blijkt) veel te lage schatting van de maxi male belasting is eihd 1946 besloten een centrale te bouwen met twee na- chine-eenheden van 20 MW elk, waar van de tweede aanvankelijk eerst be steld zou worden bij doorgaan van de plannen tot spoorweg-elektrifica tie; toen de snelle stijging van het verbruik zich reeds spoedig ging af tekenen is echter de tweede eenheid tegelijk besteld met de eerste, waar mede een grote besparing werd be reikt. Als vermogen werd niet 20 MW maar 23 MW gekozen, zijnde een voor het eerst in aanmerking komen de fabrikaat 'n meer normale groot te. In het licht van de bovenaange haalde ontwikkeling behoeft 't echter geen nader betoog, dat de verwach ting, uitgesproken in een rapport van de heer Slooves gedateerd 28 oktober 1946, dat er (de oude Vlissingse cen trale medegerekend) „tot 1958 vol doende veilig vermogen zou zijn", niet met de waarheid overeen kon komen. Deze verwachting was geba seerd op een waardering van de oude centrale op 20 MW, waarbij 2 X 20 MW kwam van Centrale Zeeland, dus 60 MW totaal opgesteld. Zou de grootste eenheid uitvallen, dan was er nog 40 MW over. In werkelijkheid is echter (om verschillende technische redenen) de oude centrale voor niet meer dan 16 MW aan te slaan, het geen tezamen met de nieuwe cen trale een totaal opgesteld vermogen geef van 16 24 24 64 MW met 40 MW aan veilig vermogen (in de praktijk is de berekening van „veilig vermogen" ingewikkelder en geeft doorgaans lagere uitkomsten). Dit vermogen van 40 MW nu zal ver moedelijk in december a.s. .reeds vrijwel door de belasting bereikt worden! Uit het bovenstaande volgt dat de vraag „reeds nü uitbreiding?" op grond van de thans bekend geworden ontwikkeling moet worden vervangen door „eerst nu uitbreiding". Inder daad is zoals nader zal worden aangetoond de grens van het „vei lig vermogen" reeds ongeveer bereikt en zou dus de uitbreiding al vrijwel een feit moeten zijn". Bovendien moet in 1957 de levering worden begonnen aan de N. S. voor de dan geëlectrificeerde Zeeuwse lijn. Gevreesd wordt dat het tekort in 1958 opgelopen zal zijn tot 27.7 MW, wat door de PNEM bijgeleverd zal moeten worden. In het gunstigst geval zal men moe ten inkopen tegen een prijs, die an derhalf maal hoger ligt dan de eigen opwekkosten, wat in de jaren 1957 en 1958 een verlies betekent van resp. f 300.000 en f 450.000. De afhankelijkheid van een ander bedrijf voor het verzorgen van een deel van het eigen debiet is boven dien nog om andere dan financiële redenen minder aantrekkelijk. WANNEER EN BREID ING? HOE UIT- Het eerste deel van deze vraag, aldus ir. Michielsen, vindt zijn beant woording in de vermogenstekorten. Uitbreiding is een zaak van de uiter- jte urgentie, willen verdere verliezen voorkomen worden, zoals uit het volgende nog nader-zal blijken. In de machinehal van Centrale Zeeland is ruimte aanwezig voor het opstellen van een turbogenerator met een vermogen tot ca. 30 MW. In het licht van het hierboven behan delde heeft het geen zin deze moge lijkheid niet ten volle te benutten, m.a.w. er zou een machine moeten worden opgesteld van 30 MW of meer. De keuze van een hoger ver mogen zou echter naast hogere inves teringen voor ketels machines, etc. reeds aanstonds aanzienlijk hogere kosten voor gebouwuitbreidir.g ver gen, terwijl de mogelijkheid de ma chine een maximale tijd op het eco nomisch gunstige vermogen te laten lopen kleiner zou worden. In verband met dit laatste punt is ook overwogen reeds direct twee eenheden van 30 MW op te stellen hetgeen uit technisch oogpunt zekere aantrekkelijkheden zou opleveren. We gens de daarmede verbonden hoge aanvankelijke investeringen (een 4e eenheid zou bovendien de bouw van een tweede koelwaterpompengebouw nodig maken) is besloten deze weg niet te gaan en zodoende de lasten van niet terstond rendabele investe ringen meer naar de toekomst te verschuiven. Wel is het verstandig en dit zal dan ook worden gedaan bij bouw en montage reeds te re kenen met een spoedig volgen van de 4e eenheid, voorzover dit mogelijk is zonder hoge extra-kosten. Het voorlopig uitstellen van de toe voeging van een 4e eenheid biedt voorts het voordeel dat gelegenheid wordt gegeven tot het opdoen van er varingen met de hogere stoomdruk en oliestooksysteem. DE FINANCIëLE ZIJDE (Advertentie) Als in '59 uitbreiding tot stand is ge komen wordt het bedrijfsresultaat langs twee wegen gunstig beïnvloed. In de eerste plaats blijken de vaste lasten van de uitbreiding lager te liggen dan de kosten van veilig ver mogen en de meerdere kosten door stroominkoop veroorzaakt. Daarnaast dalen de brandstofkosten als gevolg van de toepassing van olie in plaats van kolen. Daardoor is het mogelijk reeds in het eerste jaar een geringe winst te becijferen, in elk geval de verliezen te doen verdwijnen. Besluiten de Staten tot uitbreiding dan zullen de verliezen over 1956; '57 en '58 worden die geschat op resp. f 305.000; f 523,000 en f 748.000 ver anderen in winsten. Voor 1959 raamt ir. Michielsen die winst op f 1840; voor 1960 op f 367.740; voor 1961 op f 680.340 en voor 1962 op f 894.340. In 1955 was de stroomopzet in geld ruim elf miljoen; in 1958 wordt die geschat op f 15.800.000 en in 1962 op ruim 19 miljoen. geeft méér, dus minder f ja zeer grote staaf scheerzeep slechts 55 ct zeer grote tube scheercrème slechts 85 ct 'n Prodent product, dus prima v Ged. Staten memoreren in een voorstel, inzake de elektriciteitsvoorziening in het herve, kavelingsgebied, de Staten aan hun machtiging om twee ton doorvoor uit te trekken. G.S. beloofden toen zo spoedig mogelijk met een concreet voorstel te komen. (Advertentie) Inmiddels kwam een regeling tot stand, waarbij het rijk 42 pet van de aanlegkosten bijdraagt; de belang hebbenden f 400,- per aansluiting, plus f 40,— per ha, neerkomende, naar de geraamde cijfers op 18 pet, terwijl 40 pet. zal moeten worden bij gedragen door de provincie en de streek. Aan de gemeentebesturen is ver zocht 20 pet. van de aansluitingskos- ten voor hun rekening te nemen, ter wijl de resterende 20 pet. dan door de provincie en de P.Z.E.M. ieder voor een gelijk gedeelte zullen worden gedragen, met welke regeling de raad van bestuur van de P.Z.E.M. zich akkoord heeft verklaard. De moeilijkheid, die zich hierbij nog voordoet is. dat de herverkave- i'B Kwaliteitsproduct van de Wybert-Febrleken. 70 en 90 ct alléin bij Apothekers en Drogisten Gistermorgen werd in het nieuwe verpleegstershuis te Vlissingen het gouden erekruis „Pro ecclesia et pontifice" geschonken aan de heer A. v. Nieuwland, voorzitter van het r.-k. armbestuur eil het ziekenhuis, bij ge legenheid van diens 40-jarig jubilé als bestuurslid van beide instellingen. hem vooral voor de wijze waarop hij zijn taak als armenvader opneemt en uitvoert. Spreker bad Gods zegen over hem af en hoopte dat hij nog vele jaren het ere-kruis zou mogen dragen. De heer Schroote complimenteer de de jubilaris namens het kerkbe stuur en bood een kist sigaren aan. Namens het verplegend en niet-ver- plegend personeel sprak de heer Springveld zijn felicitatie uit, daarbij gewagend van het groot sociaal ge voel van de voorzitter en zijn scherp zakelijk inzicht. Namens het gehele personeel of freerde hij een prachtige geluidsver sterker, die gemonteerd kan worden op een radio-toestel. Nadat de heer van Nieuwland de sprekers had beantwoord, volgde een algemene felicitatie en serveerden de eerw. zusters verfrissingen. Het was pastoor Kossen, die in de jrote feestzaal, waar de genodigden Sich verzameld hadden, mededeling deed van deze onderscheiding en iievrouw van Nieuwland verzocht tiet ere-kruis haar echtgenoot op te rpelden. Pastoor Kossen liet duidelijk uit komen dat men de onderscheiding niet plichtmatig had aangevraagd, maar dat men dit had gedaan om dat ze zo verdiend was door de jubi laris. Altijd heeft de heer van Nieuw land, zei de pastoor, klaar gestaan voor armen en zieken, in milde geest tn grote goedhartigheid. Veel bracht hij, speciaal voor „St. Joseph" tot jtand en de hulde, welke hem daar voor ten deel valt, moet gezien wor den als een uitdrukking van dank en waardering der gehele parochie, die reden heeft om mee te feesten. De jubilaris dankte voor de hem verleende onderscheiding, maar zei ïich er nooit over te zullen verho vaardigen, omdat alle eer en hulde voor hetgeen hij mocht doen, aan God toekomt en dat hij ook weinig lou hebben vermogen indien het bestuur en de administrateur, de heer Springveld niet naast hem hadden gestaan. De secretaris-penningmeester van „St. Joseph", de heer van Hijfte, eerde de jubilaris met een gedicht, waarin tot uitdrukking werd ge bracht dat deze veertig jaar voor ar men en tieken door het vuur is ge gaan. Rector Kemper feliciteerde de heer van Nieuwland eveneens en prees H. MIS EN FEESTONTBIJT De dag was begonnen met een ge zongen H. Mis in de kapel, die ook bijgewoond werd door de leden van het kerkbestuur. Aan het feestelijk ontbijt, dat daarop volgde, heeft de vice-voorzitter van het bestuur, zijn collega op buitengewoon hartelijke wijze toegesproken, hem bedankt voor de prettige samenwerking en geëerd voor zijn beoefening van de christe lijke charitas en voor zijn betrachting van de sociale rechtvaardigheid. Ook mevrouw van Nieuwland betrok spr. in zijn gelukwens en ook hij bood een kist met geurige tabaksproducten aan. ling het geheel dient te verrekenen op basis van de gemiddelde kosten per aansluiting per herverkavelings- gebied. Voor ieder herverkavelings- gebied (Schouwen - Duiveland, Tho- len, zak van Zuid Beveland, Waarde) worden per perceel de gemiddelde aansluitingskosten vastgesteld, zodat iedere gemeente dan wordt belast met zoveel maal de gemiddelde kos ten als zij binnen haar grenzen aan te sluiten percelen telt. Dit systeem komt tegemoet aan het bezwaar, dat gevoeld wordt tegen het bijdragen in de kosten van heraansluitingen (per celen, die vroeger al aangesloten wa ren, doch nu aansluiting ontberen, omdat zij verder van de kern van de dorpen zijn gelegen) en een sterk gedifferentieerde regeling ook tech nische bezwaren heeft (immers stoort de technische aansluiting zioh niet altijd aan de gemeentegrenzen en wor den percelen van de ene gemeente medegenomen in een aansluiting van een andere, in verband met de tech nisch meest efficiënte wijze tot het bereiken van die percelen). Daar de gemeenten worden aange slagen naar de gemiddelde kosten per aansluiting, die voor het her- verkavelingsgebied Schouwen-Duive- land worden gera-amd op f. 5.900,- zal het dus voorkomen, dat in meer dere gevallen de werkelijke kosten hoger liggen dan het gemiddelde en het is, naar het ons voorkomt, de meest aangewezen weg, dat de pro vincie 20 pet. van deze hogere kosten tijdelijk voorschiet. Dit wordt dan la ter goed gemaakt door die gevallen, waar de kosten per aansluiting lager liggen dan het gemiddelde. Wat de gevolgen van deze regeling voor de provinciale financiën aan gaat kan worden medegedeeld, dat volgens een zeer globale raming de totale kosten van aansluiting aan het elektriciteitsnet worden geraamd op 15 miljoen, waarvan dus 1,5 miljoen voor rekening der provincie komt. Wordt voor de aansluitingen buiten het herverkavelingsgebied een min der gunstige regeling getroffen, dan zal dit bedrag nog oplopen. OOK NOG DE WATERLEIDING Bovendien zit men ook nog met de aansluitingen op de waterleiding, waarvan de kosten niet lager zullen liggen dan van de elektriciteitsvoor ziening! Te Aardenburg is gisteravond om half zeven de elektrische straatver lichting in gebruik genomen, die in de plaats komt van de sedert 1914 in gebruik zijnde gasverlichting, wel ke sedert 1931 gratis werd verzorgd door een maatschappij uit Brugge. De ingebruikneming geschiedde door dat burgemeester S. van Dongen tele fonisch aan de centrale van de pro vinciale Zeeuwse elektriciteitsmaat schappij te Sluiskil het verzoek deed door een stroomstoot de verlichting in werking te stellen. Deze gebeurtenis was door de omroeper ter plaatse aan de bevolking aangekondigd. Op het door schijnwerpers verlichte raadhuis werd namens het college van B. en W. aan de lantaarnopsteker, wiens functie hierdoor kwam te vervallen, voor zijn lange jaren trouwe dienst eon geschenk aangeboden, evenals aan zijn echtgenote, die hem daarbij dik wijls had geassisteerd. .Advertentie i Voor werkplaats minder validen In een spoedeisende vergadering werden aan de voltallige gemeente raad van Oostburg een tweetal pun ten terzake de leiding van de be schutte werkplaats voor gehandicap ten voorgelegd. Oorspronkelijk lag het in de be doeling een aparte jaarwedderegeling voor de bedrijfsleider van de beschut te werkplaats te volgen, waarbij als grenzen voor de salariëring de be dragen. f 4500.tot f 5000.— gesteld waren. De voorgestelde herziening beoogt volgens de toelichting door de voorzitter de bedrijfsleider in te schakelen in het verband met 't secre- tariepersoneel, waardoor deze komt te vallen onder de salarisregeling van de gemeente Oostburg. Financieel maakt dit vooreerst weinig verschil, het geeft echter wel de mogelijkheid van een hogere top in de salarië ring, waardoor het perspectief voor belanghebbende beter wordt. Naar aanleiding van vragen over de gezamenlijke regeling in de toe komst met andere gemeenten, deel de de voorzitter mede, dat gedacht wordt het werk voor de minder va liden onder te brengen in een stich ting. Dit zou eenvoudiger zijn dan een gemeenschappelijke regeling. Een concept is reeds in voorbereiding, waarin o.m. aan vertegenwoordiging uit de kringen van werknemers en werkgevers aandacht werd geschon- F&r voorstei tot* herzrening werd na deze toelichting zonder stemming &arfgeftörhen. Het derde en laatste punt van de agenda betrof de benoeming van de bedrijfsleider voor de beschutte werk plaats, waarvoor door B. en W. waren aanbevölen: 1. J. J. A. van Staveren, Rotterdam en 2. P. Dingemanse, Mid delburg. Met algemene stemmen werd de heer van Staveren benoemd. (Advertentie) KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS E7'//£Ö R O X A N E GEMEENTE MIDDELBURG ONTTREKKING GEDEELTE VEERSESINGEL AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat het vooornemen bestaat een gedeelte van de Veersesingel, ter oppervlakte van 64 m2, aan de zij de van het Gat van de Bleek, te ont-- trekken aan de openbare dienst. Een situatietekening, waarop be doeld perceel in groene kleur is aan gegeven, ligt van 13 t.m. 27 februari 1956 ter inzage ter gemeente-secreta rie (kamer 14). Gedurende dit tijd vak kunnen schriftelijke bezwaren bij de Gemeenteraad worden ingediend. Middelburg, 10 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voor noemd, 783-0 N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. Burgerlijke stand Geboren: Marianne d.v. J. de Reus en M. den Hartog; Hendrika M. d.v. J. Hopmans en H. Stobbelaar; Pieter z.v. F. van Dalen en M. de Witte; Jan, z.v. J. Boogaard en J. van der Weele; Magrieta, dv. J. Vermaas en N. Almekir.ders. Gehuwd: H. Schrijver, 23 jaar en M. Harinck, 20 jaar; J. Snepvangers 27 jaar en J. van Osch, 24 jaar; H. Baars 33 jaar en Th. Giesen, 32 jaar. MONTEUR KREEG ONGELUK. Gistermiddag was in de Fordgarage de 47-jarige monteur D. de Bat bezig met reparatie van een ploeg. Plotse ling schoot een onderdeel los en kwam met zo'n kracht tegen zijn hoofd aan, dat zijn schedel scheurde. Het slacht offer- is haar het Gasthuis overge bracht. 's-Heerenhoek FEESTBIJEENKOMST KAB. De K.A.B.-afd. 's-Heerenhoek hield in de Jeugdhoeve haar jaarlijkse feestbijeenkomst voor haar leden en genodigden. De opkomst was ondanks het gure winterweer zeer goed. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Traas, en daarna hield pater Pisters uit Hulst een pakkend betoog over de mens in de moderne tijd en over de houding en positie van de arbeider. Om ongeveer half acht werd be gonnen met een toneelstuk. De keu- Ze was gevallen op een klucht en de ze werd zeer goed ten tonele ge bracht door de toneelclub van de K.A.B. De avond werd besloten met een gezellig dansje. s-Heer Arendskerke BENOEMD De Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst Walcheren, Noord en Zuid-Beveland west heeft aan mej. W.J.Snoek uit Goes op haar verzoek eervol ontslag verleend als assistente van de schoolarts. In haar plaats werd benoemd mej A.Holle mans uit Goes. Heinkenszand UTVOERING EUTERPE In haar jaarlijkse uitvoering heeft de muziekvereniging Euterpe de tal rijke toehoorders een uitstekend mu ziekprogramma geboden. Er bleek vooral uit dat deze zeer verdienste lijke muziekamateurs het door hen bereikte peil behoorlijk weten te handhaven. Onde» de kundige leiding van de heer Jac. den Toonder werd een ge varieerd programma ten gehore ge bracht, waarin vooral Balfe's ouver ture La Bohemienne een uitstekende vertolking kreeg, terwijl de Suite Romantique, een 5-delig werk van Fr. Poppy - welker uitvoering een maximum aan muzikale vaardigheid van de uitvoerders eiste - de toe hoorders het meest direct aansprak. Met o.a. de wals Munchner Kindl van Komzak, kwamen ook de lief hebbers van 't lichtere genre behoor lijk aan hun trekken. De avond werd gecompleteerd met de opvoering van ,,Amor in de mosterd" door de toneelvereniging „Kunst naar Kracht". Een dwaze komedie waarin „amor" handen vol werk had en kwistig met pijl en boog werkte. Blijkens de reacties van het pu bliek beleefden zij aan dit carnavales ke werk een paar amusante uren. Rilland OUDERAVOND. De herv. kleuterschool hield haar jaarlijkse ouderavond in de school. Het hoofd der school mej. Geloof sprak een welkomstwoord en hield een causerie over kleuter en school. Voorzitter J. A. Boot, gaf een dui delijk overzicht van de wet op het Philippine K.A.B. FEESTAVOND Een tjokvol parochiehuis, de gehe le K.A.B. familie, heeft een feest avond mogen beleven. De feestavond die de K.A.B. haar leden nu kon presenteren was een amusement van een grootse alure. De eigen toneel vereniging ..Esmoreit" kwam met 'n cabaret, dat een en al kolder was.. De conference gegeven door Fr. Hersmis deed de mensen brullen van 't lachen. De verschillende voordrachten wer den afgewisseld door enkele muzikale gedichtjes en leuke Philippiense ge beurtenissen. Ook een accordeonist gaf nog enkele mooie nummers. Westdorpé INSTUIVERS NAAR TERNEUZEN. De geregelde bezoekers van de In- stuifavonden alhier, die onlangs twee schetsjes opvoerden n.l. Bureau Suk- ses en een Huis vol inbrekers, zijn uitgenodigd om zaterdag a.s. in Ter- neuzen het stukje Een Huis vol in brekers ten tonele te brengen, i.v.m. het vertrek van Dhr. J. Maas. 40 Jaar gemeentedienst Vrijdag a.s. zal de heer J. A. de Smidt, commies ter secretarie, tevens ambtenaar van de burgerlijke stand en bevolking, de dag herdenken dat hij 40 jaar geleden in gemeentedienst trad. Vanzelfsprekend zal deze dag voor de jubilaris en zijn echtgenote niet zomaar passeren. De heer de Smidt is een geboren en getogen Axelaar en heeft t'hans 40 jaar „volgeboekt" in dienst der ge meente Axel. Hij is uiteraard een be kende en gewaardeerde persoonlijk heid en op velerlei terrein is hij een vraagbaak. Door velen en nimmer vergeefs is gedurende die periode 'n beroep op hem gedaan. JAARVERGADERING VAN „HOSANNA" Onder voorzitterschap van de heer J. Ie Feber vond een welbezochte jaarvergadering plaats van de Ghr. fanfare „Hosanna". Medegedeeld werd dat het aantal werkende leden en donateurs vrijwel geen verandering onderging; de kas sloot met een klein nadelig saldo. Bij acclamatie werden in het be stuur herkozen de heren A. v. d. Broeke en F. Verschelling, in een vacature werd gekozen de heer J. Hamelink. De directeur legde vooral de na druk op intensief repetitiebezoek en speciale belangstelling van de jeugd. Geslaagd. Voor het examen ma- chineschrijven. Pontsysteem, slaagde mej, W. J. Vonck alhier. St.-Jansteen INENTEN. Donderdagmiddag 16 februari a.s om 3 uur inenten in het wijkgebouw. 780-0 Graauw Jaarvergadering K.A.B. Onze plaatselijke K.A.B.-afdeling heeft dit jaar wei 'n zeer bijzondere jaarvergadering gehouden. Men had er 'n feestelijk karakter aan gegeven door ok de vrouwen van de leden uit te nodigen, alsmede de Kajotters en de Kajotsters, die aan deze avond in derdaad cachet hebben gegeven. Als voorzitter Daalman opent blij ken meer dan honderd leden, vele met hun vrouwen, aanwezig te zijn. Na voorlezing van de jaarverslagen door secretaris en penningmeester, werd het woord verleend aan kape laan Meeuwisssen van Sint Jansteen die een zeer mooie rede hield van grote propagandistische waarde. Hij betoggde, dat het niet langer aanging, dat er nog steeds ongeorganiseerden zijn, die hun makkers de spits laten afbijten en de verbeteringen op elk terrein bewerken. Niemand mag in deze tijd buiten de organisatie blij ven, ook niet de jongeren. Zij moeten zich aansluiten bij de katholieke jeugd- en standsbewegingen. Hierna was het woord aan do Kajotters, die met een leuk gespeeld blijspel „Blauw Bloed" de aanwezigen aangenaam be zighielden. Daarna werden de aan wezigen getrakteerd, de heren op een heerlijke sigaar, de dames op een smakelijke koek. Enkele zangnum mertjes van A. d'Haens, die werd be geleid door de accordeonist Dees van den Berghen, werden zeer goed ge zongen en ook zeer op prijs gesteld. Daarna kwamen de Kajotsters op 't toneel met het blijspel „Jaap had een kleuteronderwijs. Vervolgens werd het werk bezichtigd van de leerlin gen Zr. Fuykschot. liet een film zien getiteld Kindercircus „Elleboog" en daarna nog een kleurenfilm over kleuters. Het geheel viel zeer in de smaak bij de ouders. De r.-k. toneelvereniging „Sempre Avanti" te Sluiskil heeft haar 10- jarig bestaan gevierd met de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven: „Het Wonder" van de Italiaanse auteur Nicolai Manzari. Niet alleen door de keuze van het stuk en door de keuze van de regisseur (Herman Brug gen) heeft deze toneelvereniging deze voorstelling, die tegelijkertijd in het kader van het Zeeuws Landjuweel werd gespeeld, luister bij willen zetten. De zorg, die aan alle onderdelen was besteed, heeft deze opvoe ring tot een hoogtepunt in „Sempre Avanti's" bestaan gemaakt. STUK EN SPEL. Pater Gonzaga, de geestelijke advi seur, hield een korte inleiding met er op te wijzen, en hij bracht dit punt voornamelijk onder de aandacht der juryleden H. Jongsma en Lemaire, dat dit stuk'een uitgesproken katho liek; stuk is, waardoor de beoordeling naar zijn mening moeilijker werd. Maar ook, aldus spreker, laat dit stuk juist zien, dat de katholieke kerk bestuurd wordt door mensen, waar onder veel puin. Het puin dat God uiteindelijk gebruiken wil om Zijn doel te bereiken. Dit feit en de hou ding van het gelovige volk en de twijfel van de idealist, maken dit stuk zo moeilijk speelbaar voor ama teurs, al heten die amateurs dan ook „Sempre Avanti". Het gegeven draait om een wonder bare gebeurtenis in een Italiaans klooster. Twijfel en geloof wisselen elkaar af. Tenslotte ziet de toeschou wer een toekomstbeeld waarin de aanvankelijke grote twijfelaar Pater Thomas, de enige is, die in het won der gelooft. Een prachtige vondst is het slot, waarin het meisje Maria, waaraan het wonder is gebeurd zich zelf als een oude vrouw ziet, die het wonder ontkent. Onder de steeds duidelijk merkbare strakke maar prachtig uitgebalanceer de regie van Herman Bruggen (er waren scènes als meesterlijke schil derijen) hebben de speelsters en spe lers de toeschouwers vanaf het be gin geboeid. Er waren werkelijk prachtige rollen onder. De décors, die waren gemaakt onder leiding van de heer P. Marvin, waren een meester stukje. Eenvoudig maar met een feil loos gevoel voor lijn en vorm (De heer Marvin kreeg daar de welver diende dank voor in de vorm van een zeer hartelijk applaus).) De belichting en grime waren uitstekend. De kle ding was voor het'grootste gedeelte van bruine paters, dus zeer juist en eenvoudig doch van de vrouwen on herbergier met de bijna uitbundige kleurschakering, die zo typisch zuide lijk (Italiaans) is.'Tempo, samenspel, typering dictie en intonatie lagen zeer vaak op hoog peil, LANDJUWEEL. „Sempre Avanti" heeft bijna de kans' gemist in het Landjuweel mee te dingen en zeer zeker niet door haar schuld. De heren juryleden F. Bloem kolk (W.K.A.) en H. Jongsma (N.A. T.U,) waren op de afgesproken avond door de vorst niet aanwezig en lieten dit pas op het allerlaatste moment weten. De gelukkige omstandigheid dat „Sempre Avanti" op het aller laatste ogenblik besloten heeft nog één avor.d meer te spelen dan aan vankelijk gepland was, was uiteinde lijk de oorzaak dat er toch nog voor de jury kon worden gespeeld al ent brak er dan het katholieke lid de heer Bloemkolk aan en werd deze vervangen door de heer Lemaire. Het zou toch werkleijk heel jam mer zijn geweest, wanneer „Sempre Avanti" hierdoor haar kansen had gemist. reuze-idee". Ook zij deden prima hun best en slaagden er in de vergadering een gezellig half uurtje te bezorgen. Nadat de geestelijke adviseur kape laan Stuyk nog een zeer enthou siast woordje had gesproken, werd een gratis verloting onder de aan wezigen gehouden. De prijzen be stonden uit nuttige en waardevolle huishoudelijke artikelen. Het was al laat geworden, toen de ze goed geslaagde en druk bezochte feestelijke bijeenkomst werd geslo ten. (Advertentie) zijn snel en afdoend te bestrijden met: ■ri Z IA// TSAL preparaat.' DE HOOGSTE ZENDING. Het zeer drukke seizoen wat be treft allerlei uitvoeringen en films zal er zeer zeker debet aan zijn, dat de toneeluitvoering door het gezel schap „Pogen" uit Knokkc maar ma tigjes bezocht werd. De wegblijvers hebben beslist iets moois gemist. Op uitstekende wijze werd ,,De hoogste zending" van de bekende Engelse schrijver A. J. Cro- nin gebracht. De aanwezigen waren diep onder de indruk en dankten de spelers met een hartelijk applaus. Hoofdplaat UITVOERING SCHOOLJEUGD In het patronaat werd een uitvoe ring gegeven door de kinderen der r.-k. lagere school. Onder leiding van het onderwijzend personeel waren twee toneelstukjes ingestudeerd. „In Dromenland" en Gertjan en zijn voetbal". Het talrijke publiek volgde met genoegen het aardige spel der kinderen. Ook. aan verlichting, dé cors en costumering was veel zorg besteed. Om de schoolreis-pot wat aan te vullen, werd beide avonden in de pauze een verloting gehouden. Aardenburg PATRONAATSFEEST In de zaal van de voormalige huis houdschool in de Brouwerijstraat hield het patronaat onder leiding van kapelaan J.Sweere een feestmiddag voor de jeugd. Door de jongens wer den drie stukjes gepresenteerd o.a. „Ontbijt van Koning Habeba" een komisch stuk, het wild-west avon tuur „De zwarte schuur" en het spookachtige verhaal „De geest van Suzanna". Voor de jeugd was dit 'n gezellige middag en velen hadden het patronaat verkozen boven de schaats. Daarbij kwam nog, dat muzikale medewerking werd verleend door de groep uit de Belgische grensparochie Maldegem. terwijl de welpen voor de zang zorgden. VORMINGSCURSUS Vanwege de r.-k. Jonge Boeren stand zal een sociale vormingsaursus worden gegeven in de zaal van de Rode Leeuw welke vrijdag aan staande zal aanvangen. De cursus be staat uit'4 lessen, waarvan de eerste 3 gemengd zullen worden gegeven en de laatste afzonderlijk. Eede PROPAGANDA-AVOND ROODE KRUIS In het parochiehuis „Sancta Maria" werd door de afd. West Z.Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis een pro- paganda-filmavond gegeven. Ook dit keer was er weer een film gekozen die met het werk van het Roode Kruis verband houdt en wel de Deen se film „Toch keerde zij terug" (Men sen die men schuwt) De belangstelling was goed en een verloting zorgde voor de geldelijke steun aan deze nut tige vereniging. Sluis BEVORDERD De assistent der invoerrechten en accijnzen, de heer J. G. van Hal al hier, werd met terugwerkende kracht van 1 januari 1954 bevorderd tot as sistent le klasse. Sint-Kruis UITVOERINGEN E.N.Z.K. In het Dorpshuis gaf de plaatse lijke muziekverêniging „Elk Naar Zijn Krachten" haar jaarlijkse uit voeringen. Na de uitvoering van een viertal marsen volgde de opvoering van het blijspel „De vrome leugen" van J.Ballings. De ouderen vertolk ten hun rol weer op vlotte wijze t.w. G. van Hal als de hoofdpersoon J.v.d. Bunder als de schapenboer. U.Steij- aert als pastoor en R.Paridaen als de neef. Mej. M.Marteijn voldeed goed als de dochter van Kozijr Joop, ter wijl M.de Vos als vriend, Mej. M. de Muijnk en Mej. M. van Hal, res pectievelijk als moeder er pleegzus ter het niet onverdienstelijk deden. (Advertentie) Werkt opvallend goed bij pijnl knapt U op Q5c( in een ommezien. AXEL. Het Centrum, 8 uur: Ge zworen kameraden. GOES. Grand: 20.000 mijlen onder zee. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ge zworen kameraden. MIDDELBURG. Electro: Het duel bij Silvercreek. SAS VAN GENT. Olympia, 8 uur: lieveling van Broadway. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Gezworen kameraden. VLISSINGEN. Alhambra: Het schan daal. Luxor: De schrik van Arizona- WESTDORPE Ledenvergadering van de ijsclub De Rietbos om 7.30 uur. GENT Ned. Schouwburg 7.30 uur: Arsenicum en oude kant. GOES Grand: Verloren in een we reldstad. MIDDELBURG Electro: La ronde. VLISSINGEN Alhambra: Aida. Luxor: De schrik van Arizona. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Oper* 8 uur: Het land van de glimlach. I 1 lezer! nisterie v klaar kw; nota, waa België om gische w toegelicht. Den Haag verwacht woordnotal basis voor delingen ii| komt dus legenheid. heeft daarl cie in: „De| de beslissq delingen, i aan de bq regering i energie va we maar neemt mer In Brussel maar zekej Merkwa; schampere aan de bel regering ir Haan-mede bevestigend noemt het nelle", dat Zaken) aa| aan België Waterstaat roerend vo interdepart king" pres het wantrc Gerretson gepreciseer standigheid van het rqj Steenbergh door de Ni laar aanvai wege verstl De tege: dijkkanaal, van „De Ti; naar voren den willen lukkig, als in de grote wat het wil< derhandelinj Dan kunner komstighede zen. Maar d het zicht va bant zo bitt heden. De regeri eens een be: parlement k, woordelij khel £)E PARTI.J gejubill hebben geei bijgedragen ling over he tij type in on- J we wijzer g| wezenlijke ii daagse socia waardering heid en ge' men gedrevei nen het min*' die zin voor heid bij and< Er is door Ruygers wei wrongen bee KVP, die zie aksent zou als de plich En zonder h men begaf h strijding daa ten van buil eenvoudige Bisschoppen, over hun ei{ delen, tellen Het liedje als monopolie natuurlijk oc de redevoeri Dat men zeker is van heel ongezeg dreigt, dat n behaaglijkhei welvaart, aid En in „Het ter Mansholt geten, dat r is. Ook het radicaal ge breekt het o aan de gees' van het soc: bezielde". Alvorens ren bezig te ook wel eet 41 Toen ze pas 'i verkondigde worden als ze zien. Zo wa^| enige gezelsc tend op het zich een uiti raad. Hij had gentiende d" i studeerd en raar wekte op voor de g menten. Hij makkelijk zi deerde en h< langzamerha. vriendschapp ging ze weer om. Met zijn gen om die te dragen, sl Pels en de g geven van hr ce kon niet genoot van c die ze samen buitengewone zijn verlange verhouding k zichzelf dat z. ben, door te

de Stem | 1956 | | pagina 2