ntig Indonesische maatregelen hebben het karakter van wraakplannen Actie en sfeer in monstertocht rï^Ki T DE WEG ERK Mr. LUNS: „NEDERLAND LIEVER GEEN PION....." Nederlandse arrestanten sullen de dupe worden Kroestjev: wij zijn bereid over ontspanning te praten Liefst mèt, doch desnoods zonder de Ver. Naties Nieuwe bankbiljetten van vijf-en-twintig guldrn n Ramadier op „financiën' Vele tientallen doden door lawines in zuid-Slavië en ijs rde wet Afrika JWZEE DAGBLAP VOOR Onze regering zal afwachten Vorst Partijbonzen in Kremlin bijeen Stopzetting van de H-bomproeven Interventie in middenoosten Antwoord op de sovjet-nota Rijkspersoneel krijgt dubbele vakantietoeslag Minister Cals beet terug Culturele dag in Tilburg Boerenleenbanken vonden talrijke pleitbezorgers Afbeelding: Christiaan Huygens Oudjes van *47 inwisselen Interpellatie over „de breuk Eisenhower kan aanblijven Twaalf gewonden bij explosie te Pernis Rivier geblokkeerd door sneeuwmuur VS r:M ■Hfeal stad tegen groene veis. ibreid. Nieuwe ge- alom. De men- :ijn niet bang meer. ,>en naar de beeld- iegin van dit stuk: is ervan overtuigd ir niet zal verslin- zijn tengels durft igeland en de hele eggedeelten konden ir dwars op de weg m. IDE HANDVATTEN in de weg" blijken ar betrekkelijk wei- koude te hebben in dit winterweer be- De A.N.W.B. heeft n der motoren een tst die de handvat- verwarmt. Dit blijkt doen, zodat de Bond tan in de winter alle jren hiermede uit te gevallen hebben de ïrsonen, die door de waren bijgestaan. Zo cht, die dienst doet den-Goor, dezer da- onds naar huis reed, l de weg een totaal ig jongetje aan. Het Dleek te hebben ge- rbij zozeer door de zijn geraakt, dat hij at was te lopen. Di- pnwacht het jongetje kt en naar een boer- waar hij hem, door ledematen te wrij- haal bracht. De in- chuwde ouders kon ter in warme kleren huis nemen. nse premier, Johan- ft in een gezamenlij- an Volksraad en Se- rje regering een wets- enen, dat voorziet in leenschappelijke kie- 'an een 45.000 kieur- ofdzakelijk woonach- provincie), die voor- nderlijke lijst zullen en hun eigen verte- illen kiezen. :gering een ontwerp de bevoegdheid van m de geldigheid van tegenwoordiging aan- betwisten, wordt be- einde volop vnn 96e JAARGANG No. 22074 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A J. J. M. Mes, Mr. B HUde Rechter, L J v. 't Westende, R. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling 5.85 per kwartaal pel post j 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestelL) t 0.45. Incasso wordl berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te Hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKS, Westsingel 98. Telefoon 2236foon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Wat Indonesië een „herziening van de verhouding tot Neder land" belieft te noemen, heeft meer van de uitvoering van een wraakplan, omdat de conferentie tussen beide landen is mislukt. Het kabinet kwam gisteren bijeen. De radicalen onder de rege ringspartijen eisen, dat Nederland geen enkel voorrecht in Indo nesië meer zal bezitten. Zelfs van de schuld aan Nederland zou men zich zo kunnen afmaken. De oppositie gaat in deze extreme verlangens zeker niet mee. Zij eist aftreden van de regering en zal binnenkort een motie van wantrouwen indienen. De pers is ook in deze twee kampen verdeeld. Men eist ofwel volledige vergel ding, ofwel een aftreden van de regering. Minister Luns heeft gisteren de loop der gebeurtenissen geschetst en er op gewezen, dat onze regering geen overhaaste stappen wil doen. La ter wordt er een Kamerdebat gehou den. Nederland dreigde een pion te wor den in interne Indonesische conflikten, zo zei minister Luns. ,,In Genève ons schijnbaar inderdaad een ultima tum gesteld", zo voegde hij eraan toe. Toen de conferentie begon verkeer de Indonesië in een overgangsfase, met de algemene verkiezingen voor de deur, terwijl de regering slechts een beperkt mandaat had. Ook al om het belang der Nederlandse arrestan ten te dienen, ging Nederland toch praten. Op 7 januari was informeel over eenstemming bereikt over enkele pun ten, doch tal van andere kwesties wa- DE H. VADER heeft de Oosten rijkse minister van Onderwijs, dr. Drimmel, in particuliere audiëntie ontvangen. Daarbij zou de verhouding tussen Kerk en Staat in Oostenrijk zijn besproken. TEN ZUIDEN van de Chileense hoofdstad Santiago is een trein inge reden op een andere trein, waardoor dertig doden en 70 gewonden vielen. EEN autobusrriaatschappij in Mont-n gomery (V.S.), die uitsluitend negers als klanten heeft, wordt door deze passagiers geboycot. Een jury van 9 blanken en 1 neger moet nu uitmaken of deze boycot wettig is. MORGENMIDDAG om drie uur zal op het ijs van de Marker haven een ech te Marker bruiloft worden gehouden. De bruiloftsgasten zullen folkloristi sche dansen uitvoeren. De souvenir winkeltjes zullen weer goede zaken doen. OP HET BAANVAK Geldermalsen- Nijmegen is een goederentrein op een andere trein gebotst. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar wel werden twee sporen versperd. DE HOGE RAAD heêft het cassatie beroep van ,,Pasqui'no", die wegens belediging van de politie tot f 250.— boete was veroordeeld, verworpen. IN DE WONING van een huiden handelaar te Rotterdam drongen gisternacht inbrekers binnen, die na heel lang zoeken een bedrag van f 270.buit maakten. De in brekers zagen een geldkistje met f 1000.erin, over het hoofd. DE EVANGELISCHE kerkelijke auto riteiten in oost-Duitsland hebben de waarschuwing gekregen niet zo dui- Sijk, van hun westerse gezindheid blijk te geven. De Evangelische kerk zou zich zelfs met spionnage bezie- houden. 6 DE OUDE universiteit van Santiago heeft aan de scheidende Nederlandse ambassadeur, dr. P. Kasteel, het ere doctoraat in de rechten verleend De voorbeur18"611 in Chm ™lgde d" 9®?t"®UITSLAND staat voor de aak om tijdens het tweede vijfjaren- tot 19<®> Zijn industriële en pet. te vergroten? t0' minstens 150 nen g^n ten. do^hélTN Mh}ing' Wdce.d avond: K N M I - «e,thR tot van- Over het algemeen veel bewol king met nu en dan sneeuw, vooral in de kustprovincies. Zwak ke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen. Matige tot lich te vorst. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: Zwakke tot matige wind uit noordwest.tot west. Zwaar bewolkt met hier en daar sneeuw Plaatse lijk mist. Maximum tempera tuur aan de kust: -1 graad. Vandaag: zon onder 17.54 uur. Maan onder 22.30 uur. Morgen: zon op 7.57 uur. Maan op 9.06 uur. vel was op de Gouw- nt deze foto. ren nog onopgelost. Toen Nederland de Indonesische delegatie aanried te wachten tot er een andere regering in Djakarta zou zijn, kwamen de eisen voor een slotvergadering, die kenne lijk pasten in een politiek schaakspel in Indonesië zelf. De regering van dat land, dwong haar delegatie tot hoge eisen. ZIJ DE DUPE De geschillenregeling, waarop de zaak strandde, was niet een echt punt voor overleg. Indonesië wenste zo'n regeling in 't geheel niet. Premier Harahap had voorts be weerd aldus mr. Luns, dat op 7 ja nuari al een geschillenregeling was bereikt. Dit is onjuist, evenals de be wering dat Nederland t.a.v. de kwes tie Nieuw Guinea zou z(jn teruggetre den. Met de kwestie der Nederlandse arrestanten is men geen stap gevor derd. „Ik vrees dat zij de dupe wor den van de mislukking", zei mr. Luns. Nederland blijft bereid, zo besloot mr. Luns, mee te werken aan een op heffing van de Unie op de normale wijze. GELADEN SFEER De zaak Schmidt ihet wgs de 40ste zitting) weerspiegelde de kritieke toe. stand voor NederianaVn Nederlanders in Indonesië. Het begon gisteren met hët ovërhandigert van een resolutie aan de officier van Justitie, waarin oud-strijders de doodstraf voor Schmidt eisten. Toen de verdedigster, mevr. Bou- man, verscheen, drongen opgeschoten knapen tegen haar op. De publieke tribune ademde vijandigheid. De offi cier sprak de opgewonden menigte toe op de manier van een vader die zijn kinderen wel een lolletje gunt, al is dat lolletje in strijd met de goede orde. SCHELDPARTIJ Na de zitting wachtten honderden jo'ngelui Schmidt op en scholden hem uit voor „Klapperrat", „Hond", „Wandluis" en „Varken". Enkele kna pen sprongen op de treeplank van de auto van mevr. Bouman en spuwden erin. Schmidt moest met de grootste omzichtigheid worden weggevoerd. Nog lang werd hij nagejouwd. De verbreking der Unie door Indo nesië had op de Amsterdamse effec tenbeurs een koersdaling tengevolge, waardoor vooral de cultures werden getroffen. De leidende soorten open den 8 a 10 punten lager. Scheepvaart maatschappijen met belangen in de oost, deelden ook in de slechtere stem ming. Eerste partijsecretaris Kroestjev heeft gisteren op het 20ste congres van de communistische partij, ten overstaan van 1600 vertegenwoordi gers van de rode octopus, het volk der Sovjet-unie een ^evenurige werk dag en een vijfdaagse werkweek in het vooruitzicht gesteld. Uit zijn rede, die één brok propa ganda was, citeren wij het volgende: CO-EXISTENTIE Ik geloof in het vreedzaam naast elkaar bestaan van verschillende maatschappelijke stelsels en verbete ring der betrekkingen met het wes ten. WATERSTOFBOM Wy zijn bereid de proeven met de waterstofbom stop te zetten, in af wachting van een overeenkomst over de voornaamste ontwapeningsvraag stukken. ECONOMIE Economische crises kunnen niet worden verschoven door steeds meer wapens te maken. Een bewapenings wedloop geneest geen economische ziekten, doch doet ze naar binnen slaan. In het westen gebeurt dat al. ONTSPANNING De westerse Grote Drie moeten nu stappen doen tot internationale ont spanning. Dit houdt echter niet in, dat wij niets van dien aard zullen doen. KOLONIALISME Een dér dringendste vraagstukken van de dag is dat van de volledige likwidatie van het schandelijke kolo niale stelsel. De ministerraad heeft beslo ten de vakantietoeslag voor het rijkspersoneel te brengen van twee op vier procent van het jaarsalaris, aldus meldt „Het Parool". Het aantal vakantieda gen is van 14 op 15 dagen ge bracht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat er geen sprake van is, dat de drie westerse mogend heden troepen naar het middenoosten zullen zenden zonder toestemming der TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire verslaggever). Minister Cals nam in de Tweede Kamer, bij de duplieken op zijn on derwijsbegroting, achtereenvolgens de heren Van Sleen (Arb.) en Gortzak (Comm.) onder schot, waarna mevr. Fortanier-de Witt werd verweten, dat zij onredelijk was in haar opvattingen omtrent toekennen van bouwvolume voor het onderwijs. De visie van de heer Van Sleen op het onderwijs werd negatief ge noemd. Op de rede van kameraad Gortzak ging de minister niet in. Deze wist blijkbaar niet waar hij hoorde te staan. Omtrent het televisiebeleid drong men algemeen aan op spoedige inlich tingen over de commerciële televisie en de reclame via de beeldbuis. (Dit in verband met de oprichting van de T.V.-Exploitatie My.). In de Mctropole-schouwburg te Til burg wordt morgen de culturele dag van de N.C.B. gehouden. Het pro gramma vermeldt voorwedstrijden voor declamatie en zang: een keur van declamaties, vaarmede in voor bije jaren prijzen gewonnen werden; uitslagen van de verschillende wed strijden die gehouden zijn op cultureel gebied. betrokken landen. Hij zei dit na»r aan leiding van de sovjet-verklaring over het middenoosten, die hij een ver draaiing van het westerse standpunt ten aanzien van het middenoosten noemde. Namens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat het westen „zo ver mogelijk" via de Verenigde Naties zou werken. „Doch, indien de VN verlamd raken, zoals in het verleden is geschied door het sovjetoptreden, dan zal het enige alternatief zijn, dat het buiten de Verenigde Naties om tot actie over gaat. als zulks nodig is om de vrede in het middenoosten te herstellen." Men ziet in de sovjet-verklaring een duidelijke aanwijzing, dat de Sovjet unie de wereldopinie er op voorbe reidt, dat zij een veto zal uitspreken over maatregelen, die de Veiligheids raad zou kunnen voorstellen tegen het opnieuw uitbreken van vijande lijkheden tussen Israël en de Arabi sche landen. Hier (bij Hindelopen) waren nog zes groten bijeen. Later viel Jeen v.d. Berg nog af, doordat hij man kementen kreeg aan zijn schaatsen. De vijf anderen reden rechtstreeks naar een gedenkwaardige finish in Leeuwarden. Ze eindigden arm-in- arm en bezorgden de jury een moei lijk probleem. Wie moest zij win naar verklaren? Zij vond een even gedenkwaardige oplossing. De jury verklaarde, dat er géén winnaar zou worden uitgeroepen (Van onze parlementaire verslaggever) De Eerste Kamer heeft zich bij de behandeling van de begroting van Fi- narciën uitgesproken voor het specia le belastingtarief voor de coöp. Boe renleenbank, waartegen stemmen wa ren opgegaan. De heer Teulings (KVP) kende de ze banken een sociale betekenis toe. Staatssecretaris v. d. Berghe sloot zich hierbij aan. Hij voelde niet voor inci dentele wetswijziging, waardoor de werkende gehuwde vrouw belasting aftrek .zou kunnen krijgen. Minister v. d. Kieft was niet geestdriftig over een idee tot wijziging der Domeinwet, dat was geopperd in verband met de verwachte uitbreiding van ons grond gebied. o.m. door het Delta-plan. Er zat echter iets in, zei de minister. De Nederlandsche Bank zal binnen kort naast de tnans circulerende bank biljetten van f 25.biljetten van de zelfde coupure van een nieuw model in het verkeer brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en zonen naar een ontwerp van J. F. Doeve. De voornaamste kenmerken van het nieuwe biljet zijn: formaat: 87 x 155 mm. Watermerk: beeltenis van Chris tiaan Huygens en profil, benevens ho rizontale en verticale golflijnen. Voorzijde: voornaamste kleuren paarsrood, roodbruin en donkerbruin. Rechts het portret van Christiaan Huygens en een afbeelding van zijn buitenverblijf ,,Hofwijck". De achter grond wordt gevormd door roodbruine en paarsrode stralen waartegen drie hemellichamen afsteken. Achterzijde: voornaamste kleuren groen, paars, bruin en rood. Links §en gestileerde afbeelding van een slingeruurwerk en rechts 'n brede krans van lusvormige lijnenen. De bankbiljetten van f 25.model 1947 moeten vóór 15 augustus 1956 ter verwisseling worden aangeboden. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 19 maart 1947. Op de in de kleuren rood, bruin en groen gedrukte voorzijde is rechts, in een cirkel, in rode kleur een vrouwenpor tret gepaatst. m De 67-jarige Franse socialistische oud-premier Paul Ramadier heeft zich bereid verklaard als minister van Fi nanciën in de regering-Mollet op te treden. Hij volgt Lacoste op. die onlangs is benoemd tot minister met standplaats Algiers. De nieuwe minister van Financiën, is de laatste vijf jaar niet meer op het politieke toneel verschenen. Hij staat bekend, als een politicus van gematig de opvattingen, die geen enthousiast ..Europeaan" is geweést en zich ver zet heeft tegen het plan voor een Eu ropees leger, dat nu van de baan is. (foto: Dumoulin) 5J De heer Burger (Arb.) heeft verlof gevraagd om vragen te richten tot de ministers van Economische Zaken en van So ciale Zaken en Volksgezondheid over de bespreking van de mi nister van Economische Zaken met de werkgeversorganisaties op de „Hoge Veluwe" op 24 ja nuari en het conflict dat daarna in de Stichting van de Arbeid is ontstaan. Over de interpellatie- aanvraag wordt vandaag be slist. De artsen van president Ei senhower hebben verklaard, dat, medisch gezien, de president in staat kan worden geacht nog vijf tot tien jaar het presidentschap te vervullen. Op het terrein van de Shell te Per nis deed zich een ontploffing voor in een der fornuizen van de katalytische kraakinstallatie. Twaalf hier werkza me arbeiders liepen brandwonden op. De bedrijfsbrandweer bedwong de op de explosie volgende brand met eigen middelen. Nieuwe sneeuwbuien en aanhou dende vorst: dat is wat het KNMI voor de komende dagen blijft ver wachten. In zuid-Slavië en Italië wordt de toestand steeds gevaarlij ker. In het eerste land stormden lawines omlaag en vernielden een geheel dorp. Er zijn 58 doden ge vallen. Men heeft slechts een vermoeden omtrent het lot van ruim honderd andere mensen, die in geïsoleerde dorpen wonen. Luchtwaarnemers stelden vast, dat ook deze dorpen door lawines geteisterd werden. De rivier de Rodika is geblokkeerd door een sneeuwmuur. Als bezwijkt, zijn overstromingen vrezen. De noodgebieden in Italië ont vingen van de Pauselijke hulpver lening 100 wagonladingen meel, macaroni, kaas, olie en boter. Af gelegen streken zijn door middel va^ transportvliegtuigen bevoor raad. Voorts zijn 22 wagonladingen kledingstukken op weg naar de rampgebieden. deze te

de Stem | 1956 | | pagina 1