HONGKONG: rijk, schilderachtig en gevaarlijk AMSTLEVEN levensverzekering Roem van het roken VASTSTELLING MELKPRIJZEN GEEN GEMAKKELIJKE ZAAK IS ruwe. rode honden Vernieuwing onderwijs vraagt veel werk Op de grens van twee werelden..... door YOR1CK I POOLWEER GEEFT DE RIDDERS VAN DE WEG HANDENVOL WERK Wat gaat er nü gebeuren? IWITSALINE Wijkplaats voor duizenden '.Kruidige beschouwing j GAUW NAAR DE GOUWZEE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 De boeren komen er aan te kort Prof. Robbers over het K.P.C. Vluchtelingen Geen angst meer Meter per dag Nicotine Betrekkelijk Schadelijk Wegenwacht in sneeuw en ijs Gekleurde wet in z-Afrika lil»' Ij» De kwestie van de melkprij zen is onder de boeren het ge sprek van de dag. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de katholieke volksver tegenwoordigers geen genoegen zouden nemen met de beslissing van de minister, maar uitein delijk heeft het melkprijzende- bat in de Tweede Kamer alleen geleid tot het indienen van een motie van de communisten: 'n motie, die geen schijn van kans had, temeer niet, omdat de ver tegenwoordigers van andere politieke groeperingen wel heb ben begrepen, dat er in de toe komst iets met die melkprijs gaat gebeuren. Het is voor de nijvere huisvrouwen onprettig om te horen, maar toch valt te verwachten dat de melkprijs binnen nu en afzienbare tijd met een cent per liter omhoog zal gaan. Het is immers komen vast te staan, dat de prijs, die thans aan de boer voor de melk wordt uitbetaald geen recht vaardige prijs kan worden genoemd, laat staan dat er sprake is van een delen door de boer in de periode van hoogconjunctuur, die het gehele land beleeft. Men zal zich afvragen waarom er toch zoveel is te doen omtrent de melkprijzen. Men moet weten, dat de vaststelling van de melkprijzen een zeer ingewikkelde, ja zelfs moeilijke materie is, waarbij talrijke factoren een rol plegen te spelen. In het kort omschreven komt de zaak hierop neer dat door het Landbouw Economisch Instituut (het LEI) een kostprijsbere kening wordt gemaakt. Deskundigen van dit instituut begeven zich naar goed geleide bedrijven in verschil lende delen van het land en gaan na welke kosten door de boer ten grond slag moeten worden gelegd om melk te winnen. Het is duidelijk, dat er heel veel factoren in het spel zijn. Men bekijkt hoeveel de boer kwijt is aan het voeder voor de dieren, hoe veel uren arbeid per dag aan een dier wordt besteed, hoeveel de wei- dekosten zijn en tesamen met 'n tien tal andere factoren komt men dan tot de vststelling van een kostprijs, die door het landbouwschap nauw keurig wordt bekeken en aan de hand waarvan nadere voorstellen aan de minister worden gedaan, zodat hij tot de prijsvaststelling kan overgaan. Het landbouwschap stelde de mi nister voor een algemene garantie prijs voor de melk (bij 3.7 pet. vet gehalte) vast te stellen van 22.7 cent per kilogram, waarbij diende te ko men een toeslag voor de zandgebie den van 2.2 cent per kilogram. In het kort herhaald, de veehou ders van de weidegebieden behoor den 22.7 cent per kilogram melk te beuren, de boeren van de zandgebie den en van die gebieden waar de pro ductie-omstandigheden moeilijk zijn dienden 24.9 cent te krijgen. Had de minister deze voorstellen aanvaard dan zou er waarschijnlijk niet veel meer zijn gezegd, ofschoon in landbouwkringen tevoren reeds de (Advertentie) worden gaaf en zacht met opmerking werd geplaatst, dat door het LEI een zeer schrale kostprijs was berekend: een prijs, waarbij bij voorbeeld niet eens rekening was ge houden met de boerderijgebouwen, die toch ook nodig zijn om melk te kunnen winnen. De minister accepteerde echter de voorstellen van het landbouwschap niet en bepaalde de prijs per kilo gram melk voor de weidegebieden op 22.4 en voor de zandgebieden op 24.1 cent. PROTESTEN Dat was natuurlijk koren op de molen van het landbouwschap en van alle agrariërs. Het regende protes ten in de diverse landbouwbladen, die practisch alle kolommen nodig had den om op de gepleegde onrecht vaardigheden te wijzen. Daarbij kwam, dat de minister nog enkele sensationele redevoeringen weggaf in Heerenveen en Lochem, totdat tenslot te het debat in de Tweede Kamer kwam waarvan gezegd kan worden, dat er wat water bij de melk werd gedaan. De minister werd immers gevraagd nog eens met het landbouw schap te praten, terwijl tevens met nadruk werd gevraagd de zaken zo te stellen, dat bij de vaststelling van de melkprijzen 1956-1957 incidenten, zoals die nu hebben plaats gehad, te voorkomen. Deskundigen menen, dat die moeilijkheden kunnen worden voorkomen als door 't LEI nieuwe in structies worden ontvangen, zodat dit instituut bij het bepalen van de kost prijs met alle factoren rekening zal houden. Aan deze beschouwing kan voor wat Noord-Brabant betreft nog iets worden toegevoegd. Uit het cijferma teriaal, dat door het landbouwschap werd verstrekt, blijkt, dat de kost prijs per kilgram melk bij 3.7 pet. vetgehalte voor de gemengde zand- bedrijven in Noord-Brabant gemid deld op 24.9 cent komt te liggen. In de Friese Wouden en de Graafschap ligt de kostprijs aanmerkelijk lager, in Drente en Overijssel aanmerkelijk hoger. De vaststelling van de melk prijs is voor Brabant dus niet guns tig. Men kan veilig stelle^, dat de Brabantse veehouder van de zand grond 0.8 cent per kilogram melk tekort wordt gedaan. Dat bedrag lijkt gering, maar over een geheel jaar gerekend is het een zeer achtbare som. Het scheelt de veehouder geen tientallen, maar honderden guldens per jaar! De vernieuwing: van het onderwijs is niet iets, dat men van vandaag op morgen en zelfs niet in een jaar tot stand brengt. Het is een werk van lange adem, dat zorgvuldige voorbereiding en veel studie vraagt. Er zal heel wat moeten worden ge ëxperimenteerd, voordat men komt tot een verantwoorde nieuwe vorm. Gaat met overhaast tewerk, dan be staat het gevaar, dat men een vorm kiest, welke niet aan verwachtingen beantwoordt en die na korte tijd moet worden verlaten. Onder leiding en voorlichting van het Katholiek Pae- dagogisch Centrum te Eindhoven wordt in alle takken van onderwijs gestreefd om die noodzakelijke ont wikkeling geleidelijk tot stand te bren gen. Dit was de kern van de uiteenzet ting, welke prof. Dr.Dr. H. Robbers S.J., voorzitter van dit Centrum, za terdagmorgen gaf voor een aantal katholieke journalisten over de ver nieuwing van het onderwijs, welke vooral na de bevrijding met kracht is ter hand genomen. Verheugend is, dat de minister van Onderwijs, evenals de onderwijsmen sen zelf, de mening is toegedaan, dat die vernieuwing niet moet worden ondernomen door het departement, maar vanuit de onderwijswereld zelf. Vandaar dat het departement de ver nieuwingspogingen wel krachtig be vordert en de geldmiddelen daartoe versterkt, maar verder vrij baan geeft aan het particulier initiatief. V.H.M.O. Als voorzitter van het paedagogisch bureau voor het v.h.m.o. gaf de heer König voor zitter van de r.-k. Lera- renver. ,,St. Bonaventura", een uit eenzetting van de werkwijze van zijn bureau. Naast en onder dit bureau bestaat een werkcomité onder direc teurschap van Dr. Pelosi S.J. Dit spoort de problemen op, bekijkt ze, legt de voorstellen voor aar, het be stuur en gaat na, hoe de problemen moeten worden aangepakt. De paedagogische centra hebben al lereerst een wetenschappelijk doel. Zjj kunnen zowel de regering, als de organisaties van advies dienen. Het Paed. Bureau van het v.h.m.o. vorm de vijf werkgroepen voor vijf groepen van vakken. Er komen nog verschil lende werkgroepen. Speciaal wordt gewerkt aan didactisch materiaal en documentatie. In verschillende centra van het land organiseren de paed. bureaus studie-conferenties. Men hoopt weldra te beginnen met een onderzoek naar de rijpheid van de leerlingen voor de verschillende vakken. Een aanvang wordt daarbij gemaakt met de wis kundevakken. De heer Crijns vertelde, dat er wordt gewerkt aan de richtlijnen voor alle takken van het katholiek onderwijs. Een bijzondere studie vraagt het u.l.o. De mogelijkheid tot aanpassing aan de a.m.s. wordt bestudeerd. De plaatsingskansen van de leerlingen is weer een ander aspect. Hierop wordt gestudeerd en men begint met experimenten. BIJSCHOLING LEERKRACHTEN De heer Derkseh, voorzitter van het K.O.V. en lid van de Eerste Kamer, wees er op, dat men zich had afgevraagd, wat kon gebeuren voor de leerkrachten zelf. Het is no dig, dat ook zij op de hoogte komen van de nieuwe inzichten op onderwijs gebied. Een zeer belangrijk probleem is ook de aansluiting op elkaar van de verschillende schooltypen en zelfs van het v.h.m.o. op het hoger onderwijs. Bij de vraag omtrent de bevoegdheid tot het geven van middelbaar on derwijs kwam ook de kwestie van het baccalaureaat om de hoek kij ken, maar daar zijn de geleerden 't nog niet over eens. Wel ziet men de noodzakelijkheid in van een vergro ting van de afstand tussen het doc toraal examen en het specialisme. Het bestuur van het K.P.C. toonde zich zeer dankbaar voor de be langstelling van de zijde van de pers voor zijn werk en gaf daaraan uit drukking bij monde van prof. Rob bers. (Advertentie) Honrkong zit op de kust van Azië als een vette kanarie op de rug van een uitgehongerde kater Zo karakteriseerde onlangs het Amerikaanse weekblad „Time" de huidige situatie, waarin de Britse kroonkolonie ver keert. Er heerst, met de maatstaf van het koopmanschap geme ten, welvaart in deze stad. Slechts weinig doet denken aan wat een kilometer verder, aan de andere kant van de grens met com- munistisch-China gebeurt. Hongkong is de poort van het Chinese Rijk en die poort wordt momenteel beter bewaakt dan ooit. In Hongkong wonen 2.400.000 Chinezen. Naar hun aantal beheersen die de stad en haar naaste omgeving. De kroonkolonie wordt echter geregeerd door enkele duizenden Britten. Wie daaraan mocht twijfelen, oehoeft slechts te letten op de Union Jack, die nog fier van vele gebouwen waait en op de Britse verkeersagenten die op drukke straathoeken als een rots in de bran ding staan. In de straatkraampjes en de on telbare winkels ziet men de vreemd ste zaken liggen. Kostbare armban den en halskettingen, precieus hout snijwerk van het Chinese vasteland, maar ook complete geroosterde var kens, zinken badkuipen, tot 'oodskis- ten uitgeholde boomstammen en ou derwetse, maar blijkbaar deugdelijk bevonden medicamenten, bereid uit gemalen slangen, hagedissen en zee paardjes. Meer dan 1500 fabrieken en werk plaatsen produceren een stroom van artikelen, voor het merendeel goed kope spullen, die bestemd zijn voor de markt van zuid - oost - Azië. Verreweg de meesten van de meer dan 2 miljoen inwoners var Hong kong wonen en werken in de massa le binnenstad, die naar haar bouw aan New-York doet denken. Hoge, imposante gebouwen en daartussen een warnet van oude, smalle straten met huizen in de stijl van vorige eeuwen. In de haven zoeken kleine jonken zich een weg tussen de oceaansto mers door. Men ziet er Britse en Amerik. oorlogsbodems, koopvaardij schepen van tientallen landen en tan kers, die zwaarbevracht langs de ka den liggen. Tegen de heuvels langs de kust staan de huizen van de rijken. En omdat Hongkong altijd een rijke stad is geweest, geeft hun aantal inder daad voet aan de opvatting, dat de ze merkwaardige stad half wes ters, half oosters steden als San Francisco en Rio de Janeiro in schoonheid overtretf. Onder aan de heuvels echter vindt men de sloppen, van zee uit onzicht baar. Daar wonen 40 mensen op stuk jes grond van gemiddeld 18 vierkan te meter. Lang heeft men in Hongkong ge dacht, dat de overbevolking van de stad een tijdelijk karakter zou heb ben, maar momenteel accepteert men de situatie als blijvend en onont koombaar. Er is geen uitwijkmoge lijkheid voor de honderdduizenden die er teveel zijn. Meer dan een miljoen mensen zijn van China naar Hongkong gevlucht, sinds de communisten in Peking aan het bewind kwamen. Ze vragen al leen om een vrij bestaan en inder daad krijgen ze vaak niet méér. Wie in Hongkong een dollar per dag ver dient, acht zich al behoorlijk be taald. Kortgeleden werd op straat een arbeider doodgereden, die bezig was met het opbreken van de straat. Het bleek een zekere Wen Ko te zijn die in het China van Tsjang Kai Sjek een hoge post had bekleed als rege ringsfunctionaris. De Britse bestuurders van Hong kong hebben aan de vluchtelingen stroom paal en perk moeten stel len. Er mogen nu evenveel mensen het land binnenkomen als er uit gaan. Al het mogelijke wordt ge daan om de vluchtelingen althans een minimum aan, bestaanszeker heid te geven, maar telkens weer moeten de autoriteiten melding ma ken van personen die dood op de trottoirs zijn aangetroffen. Gestor ven van uitputting en ontberingen. Hongkong is het strijdtoneel van communisten en anti-communisten. Het is een stad van politieke in trigues en zelfs van politieke moor den, al tracht de regering dit zoveel mogelijk te verhelen. Het is ook een stad, waar geen enkele politiek bij zondere rechten kan doen gelden. De stad namelijk hangt, voor wat haar voedselvoorziening betreft, voor een groot deel van rood-China af. De communisten nemen er een sterke economische positie in. Velen die het rode regiem trouw zijn, zitten in de havenondernemingen, in het trans port- en electriciteitswezen. Sommi gen beweren zelfs, maar nooit hard op, dat ook de politiemacht voor een deel door communisten zou worden geleid. Daar de invloedrijke kooplieden van Hongkong officieel het standpunt in nemen, dat de roden toch niet zo ge vaarlijk zijn, vatten de Britse be windslieden het ook nogal breed op. Notoire communisten zitten midden in 't zakenleven en 't grootste gebouw in Hongkong verschaft ruimte aan een communistische bankinstelling. Zodra iemand echter oproerkraaien gaat spelen, wordt hij prompt gear resteerd of uitgewezen. Algemeen is men van oordeel, dat de communis ten veel te zeggen hebben, maar niet genoeg om zich te gedragen zoals ze vrij kort geleden n Singapore heb ben gedaan. Ze zijn er totnutoe niet in geslaagd, op grote schaal aanhan gers te werven. Getuige het feit dat er op 10 oktober (onafhankelijkheids dag voor de Chinezen) meer nationa listische vlaggen wapperen dan er op 1 oktober rode vlaggen worden uitge stoken. Hongkong, zijn handelshuizen en bankinstellingen, werden gebouwd voor de handel met China. Maar in de eerste acht maanden van het vo rige jaar werd maar 23 procent van Kent U ons "Nieuwe Schepen" boekei? Te bestellen a (2.75 via onze giro 3390. L -*55?ïïvt^ Jk Doelredding vlet voor K.N.ZJ-LR.M. Sinds de vreugdevolle dag, waarop Columbus meende, dat hij in Indië zat, terwijl hij in feite Amerika had ontdekt, is er op deze aarde heel wat gebeurd. Wat zou er van Rio de Janeiro, van de Conga, de Raspa, en de Bayon terechtgekomen zijn, als hü daar nu eens niét aan land gegaan was Men mag er niet aan denken. En sterker: wij zouden misschien nóg niet weten, wat tabak, sigaren en sigaretten, shag en cigarillo's zijn. Want de mannen, die langs zijn verbijsterde ogen wan delden, droegen slordig gerolde stokjes in hun mond, welke rookten en zo de indruk wekten, dat de belanghebbenden van binnen in band stonden. Als Columbus nooit donkerkleurige inboorlingen had gezien vóór die dag, heeft hij dat, gezien hun huidskleur, mischien wel écht gedacht ook. Hoe het zij; sinds die dag roken wij. Niet iedereen, maar toch praktisch iedereen; de jeugd misschien meer sigaretten, de ouderdom misschien meer de zoete pijp, maar de grenzen zijn in dit opzicht niet 'zeer scherp, want ik heb mij laten vertellen dat er in Denemarken vele dames leven, die publiekelijk kleine ranke sigaartjes inhaleren. Dit laatste ziet men in de Lage Lan den nog niet zo, al herinner ik mij uit mijn jeugd een oude vrouw in de buurt, van wie halstarrig werd beweerd, dat men haar elke avond in de tuindeur een pijp kon zien roken. Wij wisten dat toen niet door eigen aanschouwing, want wij moes ten te vroeg naar bed. Ik neem aan, dat de gemiddelde Neder landse dame op leeftijd zich niet bij de pijp houdt (op feest jes en gala-bijeenkomsten zeker niet, evenmin in de pauz» van concerten en dergelijke), maar men ziet: een scherpe parallel tussen leeftijdsgroepen en sekse enerzijds en rookwaren ander zijds valt niet te trekken. Wel, dat roken dan. De gemiddelde man, die witte sigaretjes pleegt te savoureren, komt, denk ik, wel zo ongeveer aan, 'ns kijken, een meter sigaret per dag en dat is op een jaar een heel eind. Maar zulke sommetjes zijn altijd een beetje flauw en laat ons daarom iets omtrent de historie van het roken naspeuren. Iedereen doet er immers wel aan mee, zodat het een algemeen belang mag worden geacht. Ik neem tenminste aan, dat maestro Toscanini tot de uitzonderingen behoort. Toscanini, die zei: in mijn jeugd heb ik op dezelfde dag de tabak en de vrouw leren kennen; voor tabak heb ik sindsdien nooit meer tijd gehad. Corneille gaf de tabak het predikaat „goddelijk"; zo'n dich ter heeft tenslotte wel een beetje smaak. Een zekere David Kaliseh kende er zelfs een morele betekenis aan toe, toen hij een befaamd Duits versje parodiërend, schreef: Wo man raucht, da kannst du ruhig harren; böse Menschen haben nie Zigarren. Marc Twain van wie we straks nog iets citeren kwam er rond voor uit; het is altijd mijn systeem geweest zei hij, nooit tc roken als ik sliep en er nooit mee op te houden, als ik wakker was. Hij kwam hiermee bijna in het straatje van een figuur van Felix Timmermans, die elke nacht eventjes op stond om een paar trekken aan zijn pijp te doen. Maar laat ons thans enige mannen bezien, die voor de ver breiding van zoveel genoegen onder de mensheid veel hebben gedaan. Als men thans over tabak spreekt, denkt zelfs degen* die daarvan even weinig weet als een Zoeloe van de relativi teitstheorie, in één adem aan het begrip nicotine. Het is een beetje een gevaarlyk begrip; we hébben het er niet op. De man echter, aan wie het zijn naam dankt, dit mysterieuze goed je, was met de beste bedoelingen bezield. Hij heette Jean Nicot en hij was in zijn dagen Frans ambassadeur in Lissabon. Hij stuurde de pas ontdekte tabak naar zyn vaderland, maar hy had natuurlijk geen vermoeden van de vormen, waaronder die in 1956 in alle Europese winkels zou liggen en nog veel min der van de vergunningen en diploma's, die een eerlijk man in Nederland moet bezitten, om ze te mogen verkopen. Neen, Nicot wilde het welzijn der mensen op een andere manier die nen en sinds hü bij zyn zending een brief vol wijsheden voegde omtrent de waarde van deze uitgedroogde planten, werd het gerucht verbreid, dat tabak een uitstekend geneesmiddel vorm de voor zweren en niet meer gemist kon worden by de samen stelling van allerlei geneeskrachtige poeders, pillen, zalven en tandpasta's. In hoeverre dit waar is, kan ik, gezien mijn .ge brekkige geneeskundige opleiding (die zelfs beneden EHBO- niveau ligt) niet zeggen, maar ik zou er niet aan denken, ook maar het geringste zweertje met shag te bestrijden. Of te be strijken. In elk geval, er kwamen andere dagen. Progressieve naturen begonnen tabak in te nemen, louter voor hun genoegen. Even als alle pioniers moesten ze aanvankelijk tegen de stormwinden der verachting opfietsen, maar hun zege is enorm geweest. In speciale etablissementen kwamen deze hervormers bijeen en zij oefenden er zich in talloze elegante rookkunsten, die ook nu nog bij schoonheidsminnaars in zwang zijn, zoals het bla zen van kringetjes en volmaakte wolkjes uit lange witte pij pen. Of men toen ook al bij tijd en wijle om het langste over een pijp deed (een uiterst zenuwstillende sport, lijkt mij), kon ik niet achterhalen. die opstijgen uit de bodemloze hel. En dat was dan dat. Jaco bus I legde zijn ganzeveer neer en ging rpat herwonnen kalmte op het resultaat zitten wacfeten. Hetwelk niet uitbleef, want En geland en Europa dampten lustig voort, terwijl de tegenstan der» met woedende blikken toezagen en het eind der tijden afwachtten. In 1625 werden er in Groot-Brittannië meer tabakswinkels gebouwd dan café's en toen de pest uitbrak, rookte iedereen om zich zoveel mogelijk te desinfecteren. Toen kwamen de Fransen op het toneel, met snuifdoosjes in de hand. Het snuiven (nu praktisch tot een herinnering ver stild) dateert uit de dagen van de Franse vorst Charles II, wiens hovelingen het snuifsel als een onvermijdelijk element van hun charme beschouwden. In 1773 schrijft dr. Johnson, dat het met het roken afgelopen is. Maar het kwam weer in zwang toen een handig man een sigaar in elkaar knutselde. De dichter Byron bijvoorbeeld volbracht zijn zwerftochten naar Grieken land onder het opzuigen van talrijke bruine rookstengels en zo waren er velen. Ook in de gewone gezinnen drong de sigaar door en er waren mannen, die te kiezen hadden tussen niet roken en in het schuurtje gaan zitten. Waarbij de beslissing vaak ten gunste van het laatste uitviel. Sigaretten tenslotte kwamen van de Krim. De soldaten ont dekten daar, dat men zeer voordelig eigengemaakte „papieren" sigaren" kon fabriceren en in een minimum van tijd wist heel Europa het. Er is dus heel wat gebeurd sinds de dag, waarop Columbus die in brand staande Indianen zag voorbijsnellen. De sigaret, de sigaar, de tabak, zijn een onderdeel geworden van onze cul- tuu. Nog onlangs schreef 'n hedendaags jong dichter, dat hij op de divan rokend, zichzelf zag hangen aan een parachute van sigarettenrook. Dat is mooi gezegd; het bewijst echter tevens de invloed van de sigaret op de kunst. De kritiek bleef niet uit. Het staat historisch vast, dat Jacobus de Eerste van Engeland publiekelijk en schriftelijk een Ontzag lijke banvloek over deze rookgewoonte heeft uitgesproken. Met vorstelijke verontwaardiging riep hij uit, dat roken schadelijk was voor de ogen, de neus en de ademhalingsorganen, dat het tot versuffing leidde en tot ademnood en toen hij zover was, breide hij aan zijn betoog een prachtig sloteffect, door de zwarte stinkende rook te vergelijken met de afschuwelijke walmen. Vraagt men nu, van wanneer het roken dateert, dan moet ik bodemloos zwijgen. Want het is er mee als met dat gedoe op de Olympische Spelen; daar lopen de mensen om het hardst, maar let wel: degenen, die er zijn, doen dat. Hoeveel negers, die nooit van Olymypische Spelen hebben gehoord, zouden het niet nog veel harder kunnen Zo is het ook hiermee; hoelang rookten die Indianen al vreedzaam voort vóór de witte man op hun kusten trad Nietwaar; dit is allemaal zo betrekkelijk. Over het verband tussen roken en longkanker kan ik niets zeggen, nauwelijks roept 'n groot geleerde in mijn ochtendblad, dat het verband onloochenbaar is, of onmiddellijk erop komt een even groot geleerde betogen, dat die eerste er niets van weet- Laat ons het voorlopig houden bij de matigheid, die niet over drijft. En bij de woorden van Mark Twain, die zei: ophouden met roken is helemaal niet zo moeilijk; dat heb ik in mijn leven al wel duizend keer gedaan. YORICK de inkomende goederen uit het land van Mao gehaald. Aan exportartike len ging slechts 8 procent in de rich ting van Peking. In de economie van Hongkong heeft zich de laatste jaren een ware revo lutie voltrokken. Bovendien was er 'n periode van aarzeling. Ge. i enkele eigenaar van fabrieken, warenhuizen of hotels durfde tot uitbreiding over te gaan. Ieder ogenblik immers zou de stad overspoeld kunnen worden door een rode vloedgolf. Op het ogenblik echter worden de Hongkong: witte stad tegen groene heuvels. zaken weer uitgebreid. Nieuwe ge bouwen verrijzen alom. De men sen van Honkong zijn niet bang meer. Om terug te grijpen naar dc beeld spraak aan het begin van dit stuk: de vette kanarie is ervan overtuigd dat de kater haar niet zal verslin den voor hij ook zijn tengels durft strekken naar Engeland en de hele westerse wereld. Uiteraard ondervindt het wegverkeer de laatste weken grote moeilijkheden door de zeer strenge koude. Niet alleen dat het wegdek zeer dikwijls gevaarlijk glad is en dat opge waaide sneeuw vaak verder rij den onmogelijk maakte, maar tevens hebben er honderden wagens langs de kant van de weg gestaan met motorpech. Dat in al die gevallen de A.N. W.B.-Wegenwachten als „red dende engelen" door de ver kleumde automobilisten en motorrijders werden begroet, behoeft geen betoog. Uit de «rapporten van de wegen wachten over de afgelopen winterda gen blijkt dat het aantal bevroren radiateuren, waarmede zij te maken kregen, in de honderden loopt. In vele gevallen hadden de bestuurders geen, of nauwelijks maatregelen te gen bevriezing van het koelsysteem genomen, doch ook indien mèn dit wél gedaan had, bleek er een gere de kans te bestaan op bevriezing o.a. van de radiateurslangen. Met dekens wisten de wegenwachten in zeer vele gevallen de koelleidingen te ontdooien waarna water en anti-vries werd bij gevuld. „Bevroren" benzineleidingen, en olieleidingen van dieselmotoren, blij ken de „gele pechbestrijders" ook zeer veel werk gegeven te hebben, terwijl er door de 'elle vorst even eens storingen in de carburateurs voorkwamen. Ook werden er vele wei gerende benzinepompen en verwar mingskacheltjes gerepareerd. Tijdens de sneeuwperiode bleek 't noodzakelijk om op de wegen van Den Haag naar Amsterdam. Utrecht en Rotterdam het toch al grote aan tal wegenwachten op deze trajecten tijdelijk uit te breiden. Een Wegen wacht-inspecteur trok er dan ook herhaaldelijk met enige wegenwach- ten-in-opleiding - die hiermede een koude „vuurdoop" ondergingen - op uit om te assisteren bij het uitgra ven en weer op weg helpen van ge strande weggebruikers. Bij slipongevallen ten gevolge van gladde wegen is door de wegenwach ten in zeer vele gevallen Eerste Hulp verleend, terwijl zij tevens het ver keer op deze weggedeelten konden waarschuwen voor dwars op de weg staande voertuigen. VERWARMDE HANDVATTEN De „ridders van de weg" blijken zelf gelukkig maar betrekkelijk wei nig last van de koude te hebben in hun speciaal op dit winterweer be rekende kleding. De A.N.W.B. heeft als proef op een der motoren een installatie geplaatst die de handvat ten aan het stuur verwarmt. Dit blijkt uitstekend te voldoen, zodat de Bond er toe zal overgaan in de winter alle Wegenwacht-motoren hiermede uit te rusten. In een aantal gevallen hebben de wegenwachten personen, die door de koude bevangen waren bijgestaan. Zo trof de wegenwacht, die dienst doet op de route Delden-Goor, dezer da gen toén hij 's avonds naar huis reed, aan de kant van de weg een totaal verkleumd zesjarig jongetje aan. Het huilende ventje bleek te hebben ge schaatst en daarbij zozeer door de kou bevangen te zijn geraakt, dat bp niet meer in staat was te lopen. Di rect heeft de wegenwacht het jongetje in een deken gepakt en naar een boer derij gebracht, waar hij hem, door zijn „versteende" ledematen te wrij ven weer op verhaal bracht. De In middels gewaarschuwde ouders kon den hem even later in warme kleren gepakt mee naar huis nemen. De zuidafrikaanse premier, Johan nes Strijdom, heeft in een gezamenlij ke bijeenkomst van Volksraad en Se naat gezegd, dat de regering een wets ontwerp zal indienen, dat voorziet in het van de gemeenschappelijke kie zerslijst voeren van een 45.000 kleur lingenkiezers (hoofdzakelijk woonach tig in de Kaap-provincie), die voor taan op een afzonderlijke lijst zullen worden vermeld en hun eigen verte genwoordigers zullen kiezen. Ook zal de regering een ontwerp indienen, waarin de bevoegdheid van gerechtshoven, om de geldigheid van door de volksvertegenwoordiging aan vaarde wetten te betwisten, wordt be perkt. De bewoners van de plaatsen in de buurt van de Gouwzee bij Monni kendam, die hun hart hebben ver pand aan het ijszeilen, hebben tij- y, r «fraai -v".. dens het week-einde volop van h w'. -rse sport 1 nen (jen Hoe druk het wel was op de Gouw zee toont deze foto.

de Stem | 1956 | | pagina 6