Vergadering KAB-kader te Goes Veel georganiseerden op de eilanden Ruve.rode handen Woningbouw ziet er nog niet rooskleurig uit Afgelopen jaar was gunstig voor Nederlandse tuinbouw Danstent te Gifee gedeeltelijk door brand vernield A WILKING "tl WONDEN van allerleiaaró Kloosterbalsem In Schoondijke maakte men van de nood een deugd De raad van s-Gravenpolder vergaderde Dat is goed nieuws! Het ongeval te St. Willebrord Vriesinstallatie in voormalige noodwoning geopend Veilingomzet steeg met 40 miljoen gulden Brandkranen met ijslaag bedekt Sovjet-nota over Midden-Oosten Jordaanse prinses geboren Goede uitvoering Aardenburgse RKJB Drie verordeningen betreffende de begraafplaats te Kruiningen Opheffing burgerlijk armbestuur? middelburg vlissingen" Zuid Beveland goes ZEEUWSCH- VLAANDEREN terneuzen oostburg Heden en iC DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 In „Slot Ostende" te Goes werd een drukbezochte kaderdag van de K.A.B. op de eilanden gehouden, die onder leiding stond van de heer A. de Kooning uit Lewedorp. Na de inleiding heeft de districts bestuurder, de heer M. v. d. Himst nit Goes e.en pittige speech .gehouden voor de ledenwerfactie, welke deze maand haar beslag krijgt en gevoerd wordt onder de slagzin: „Naar de 400.000". Percentsgewijze kan, zei spreker, ons aandeel zeer gering zijn omdat, vooral op het platteland in Zeeland, vrijwel alles georganiseerd is in ka tholiek verband. Niettemin moeten de laatste „weerstandsnesten" opge ruimd worden en mag men niet rusten voor iedere katholieke arbeider over de streep is gehaald. Spreker somde nog even in het kort op welke grote voordelen, ook op materieel gebied, (Advertentie) de K.A.B. haar leden schenkt en wekte het kader tot huisbezoek op. Zeer verblijdend is het, dat het streefgetal, dat vorig jaar bepaald werd, reeds ruim behaald is door Vlissingen, Middelburg, Goes, Hein- kenszand, Kwadendamme en 's-Hee- renhoek. Lewedorp behoeft voor de werving niets meer te doen, omdat alle katholieke werknemers al K.A. B.-lid zijn. K.A.B. en K.A.J. Omdat het hoofdbestuurslid, de heer v. Eerden uit Beverwijk, wegens het plotseling overlijden van zijn vader, verhinderd was, heeft de heer v. d. Himst ook een en ander gezegd over de verhouding K.A.B. en K.A.J. Hoewel de kajotters reeds tién jaar bestaan, is pas onlangs tussen beide hoofdbesturen voor de eerste maal vergaderd. Dit late contact is wel zeer jammer geweest omdat beide orga nisaties zo geheel verschillend ge aard zijn, wat de normale overgang van de K.A.J. naar de K.A.B. be lemmerd Spr. had nu goede hoop dat binnen niet te lange tijd deze moeilijkheden zullen worden overwonnen omdat zd- tvel K.A.B. als K.A.J. de noodzaak daarvan inzien Nadat de voorzitter de spreker had bedankt voor zijn beide inleidingen, heeft kepelaan M. van Stee, de nieu we geestelijke adviseur der Goese K.A.B., de kaderleden nog eens ge wezen op het enorme belang van de principiële organisatie, die van Chris tus haar hoeksteen maakt, waarborg voor het echte levensgeluk en ware eindbestemmng. MEETING TE HEINKENSZAND. In zijn slotwoord deelde de heer de Kooning nog mede, dat deze zomer te Heinkenszand een openluchtmeeting zal worden gehouden en dat men binnenkort begint met de voorbe reiding van deze massale bijeen komst. (Advertentie) Van alle kanten hoor ik van de sigarenwinkeliers, dat er iedere dag méér King's Cross Virginia wordt gerookt Dat bewijst, dat deze gouden, geurige Vir ginia voor 80 ct de 20 stuks zoveel méér geeft aan klasse, kwaliteit en karak ter... iedere dag opnieuw. Geniet óók van de koste lijke, nieuwe rokerser- varing:. VIRGINIA blijft 'n klasse beter! Toestand vader en zoon H. uit Leur redelijk In de toestand van vader en zoontje H. uit Leur, die zaterdagavond tenge volge van een ernstig verkeersonge val onder St. Willebrord in het zieken huis te Roosendaal moesten worden opgenomen, viel maandag een lichte vooruitgang waar te nemen. In zijn openingswoord van de raads vergadering gaf de voorzitter een overzicht over het afgelopen jaar. De demping en riolering van de sloot aan de Haagdjjk, de verbetering van de Langcweg, het boren ener brandput, de bouw van een wachthuisje voor buspassagiers, de verbetering van de Schuitweg, de bouw van 2 woningen kwamen tot stand. De burgemeester kreeg een aparte kamer, terwijl de provincie een gedeelte van de Raad huisstraat verbeterde. De centrale verwarming in de school kreeg een grondige herziening. Er blijven nog wensen over. Vooral de verlenging van de Langeweg naar de Rijksweg te Kapelle is, mede in het belang van de streek, nog een grote wens. Premie werd verleend voor 1 krot opruiming, 2 woningsplitsingen, 7 wo ningverbeteringen en 7 vervangingen tonnenstelsel. Het aantal inwoners vermeerderde met 11. In de laatste 3 jaar is de woningvoorraad met 17 vermeerderd, terwijl het aantal aanvragen om huis vesting slechts met 2 verminderde, hetgeen derhalve geen rooskleurig beeld geeft. De begroting 1956 en de rekening 1954 van het burgerlijk armbestuur werden daarop goedgekeurd. Een aantal percelen grond in het uitbrei dingsplan werd onteigend. Als afge vaardigde voor de waterleidingmij. „Zuid Beveland" werd benoemd de heer M. Mol, terwijl tot lederi' van de commissie tot wering -van School verzuim werden gekozen de heren A. J. Geensen, M.A. Slotboom, 'A'. Ho'oge- steger, E. Verrijzer en B. Rijk. Het krediet in rekening-courant voor 1956 werd bepaald op max. 27.000, De uitgaven voor het openbaar ge woon lager onderwijs over 1953 wer den vastgesteld, terwijl het ambtena renreglement werd gewijzigd. Premie werd verleend voor de verbetering van 3 woningen van het burgerlijk armbestuur, de zgn. armenhuizen, Omtrent de verhoging van de jaar wedde van de gemeentewerkman met (Advertentie) Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: Onder grote belangstelling vond te Schoondijke de officiële opening plaats van een moderne diepvriesinstallatie, die door de vereniging Ceres in een van de leegstaande noodwoningen is opgericht. Men heeft door het benutten van deze houten noodwoning in de wer kelijke zin van de nood een deugd gemaakt, want zonder deze noodwo ning was de inrichting er niet geko-, men daar men te Schoondijke over geen ander gebouw beschikte, waar deze installatie met niet minder dan 30 boxen kon worden ondergebracht. In hotel „De Zwaar." waar het ge zelschap bijeen gekomen was, voerde €hr. Hist. Kamerkring te Goes vergaderde Zeeuivse kandidaat aanbevolen Te Goes hield de Chr- Hist. Kamer- kring Middelburg een ledenvergade ring, die onder leiding stond van de heer C. Philipse. Uitvoerig is gespro ken over de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer. Het Zeeuwse Ka merlid voor de C.H.U., mr. W. baron v d. Feltz te Middelburg heeft ge meend in verband met zijn leeftijd, zich niet meer beschikbaar te moeten stellen. Uitdrukkelijk werd door de kamei kring gesteld, dat men zeer gaarne ecu Zeeuwse C.HU.-er in de Tweede Kamer zou zien, vooral in verband met de zeer belangrijke za ken welke er voor de toekomst voor Zeeland op stapel staan. Volgende week zal in Breda de kandidaatstel ling voor het zuiden plaats vinden. De afgevaardigden der kiesverenigin gen zijn vrij in het uitbrengen van hun stem. maar op de Goese verga dering heeft men besloten dat Zeeland de heer C. v. d. Peyl te Goes zal aan bevelen als kandidaat voor een ver kiesbare plaats in de Tweede Kamer- Ook aan de andere kamerkringen zal worden gevraagd de kandidatuur van deze Zeeuw te steunen. als eerste spreekster het woord mevr. M. J. van KruiningenEras mus, voorzitster van de vereniging Ceres, die dank bracht aan de echt genote van de commissaris der ko ningin, mevr. de Casembroot, voor. haar bereidheid om deze installatie officieel te openen. Zij bracht tevens dank aan de diverse gemeentebesturen in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor de medewerking, welke zij na mens de vereniging Ceres steeds mocht ondervinden. Burgemeester van Rosevelt zei ver heugd te zijn, dat zijn gemeente nu beschikte over een moderne instal latie, zonder dat hiervoor een papie ren rompslomp nodig was geweest. Hij merkte op dat de vergeten hoek, zoals men West Zeeuwsch-Vlaanderen zo dikwijls placht te noemen, met deze installatie ver vooruit was op overig Nederland. Mevrouw de Casembroot had bij zonder veel lof voor het initiatief van Ceres en ging verder in op het nut van de installatie o.a. door een groter behoud van de voedingswaarde. Na de officiële toespraken begaf het gezelschap zich in verschillende groep n naar de noodwoning, waar mevrouw de Casembroot als eerste de diepvries-installatie betrad. De sleutel werd haar aangeboden door de echt genote van de directeur van de rijks- landbouw winterschool te Schoon dijke, mevr. Roest. 1,per week in verband met de toetreding tot de IZA-regeling merkt de heer Tissing op, dat in deze een fout hersteld dient te worden. Voor gesteld werd de volledige kosten hier van voor rekening van de gemeente te nemen. Na enige bespreking werd het voorstel voor nadere bestudering teruggenomen. Het afgelopen jaar is gunstig ge weest voor de Nederlandse tuinbouw Dit blijkt uit de cüfers van de totale veilingomzetten over het afgelopen jaar, welke door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zjjn be kend gemaakt. Uit deze cijfers blijkt namelijk dat de totale omzet van de Nederl. groenten- en fruitveilingen het afgelopen jaar steeg tot 479,9 inii joen gulden tegen 439,8 miljoen gul den in het voorgaande jaar en 382,4 miljoen gulden in 1953. De sterkste stijging kwam voor bij de opbrengst van het fruit, namelijk 138,2 miljoen in 1954 en, 162,2 miljoen gulden in het afgelopen jaar De fruit oogst was in 1955 gering en de prijzen lagen hoog, zowel vóór hard als voor kleinfruit. Hierbij kwam verder als gunstige factor, dat ook het bui tenland een geringe fruitoogst had en verder was goed merkbaar de toege nomen koopkracht van de bevolking. Vooral ook op de binnenlandse markt werd veel fruit verkocht. GROENTEN De opbrengst van de totate groenten- aanvoer op de Nederlandse veilingen steeg van 271,9 miljoen gulden in 1954 tot 285,9 miljoen gulden in 1955. Hier bij moet echter worden opgemerkt, dat het prijspeil van de groenten over het algemeen belangrijk lager was dan het voorgaande jaar. De kilo-opbrengst was echter veel hoger en dit resulteerde in een hogere to tale opbrengst. Bij de kasprodukten week het prijspeil over het algemeen weinig af van dat van het voorgaande jaar. Het aanbod was echter aanzien lijk groter, vooral van tomaten. De totale omzet van de Limburgse veilingen bedroeg in 1955 40.6 miljoen gulden tegen in 1954 37,1 miljoen gul den. Hiervan was het afgelopen jaar Maandagochtend omstreeks half vijf is er brand uitgebroken in de dans tent van de heer Donkers uit Ooster hout, die zijn danstent had opgebouwd op het erf achter hotel „de Kronen", in de Nieuwstraat te Gilze bij gele genheid van de carnavalsviering- Zon dag is in deze tent nog druk gedanst tot elf uur- De brand werd door om woners ontdekt die onmiddellijk de plaatselijke brandweer waarschuw den. Ook de brandweer van het vlieg veld Gilze-Rijen was ter plaatse. Daar de sirene bleef vastzitten door de sleeuw, moesten de brandweerlieden persoonlijk worden opgeroepen. Voorts werd stagnatie ondervonden doordat de brandkranen' van de wa- De Sovjets zijn met een alleszins originele verklaring gekomen over tie situatie in het midden-oosten. Ver ontrust over persberichten (die niet werden tegengesproken), dat de drie grote westerse landen troepen naar het midden-oosten wiilen sturen, om de veiligheid aldaar te handhaven, zeggen de Russen, dat zjj zo'n troepen- zending beschouwen ais een flagrante schending van het VN-handvest. Rusland, aldus de verklaring, zal pas geloven in de oprechtheid van de VS en Engeland, om de spanning in het midden-oosten weg te nemen, als men een oplossing zoekt met deelneming van de betrokken lan den. 'terleiding onder het 'ijs- verscholen zaten en eerst losgekapt moesten wor den voordat men de brand kon blus sen, SCHADE: 3 MILLE Toen er over water kon worden be schikt was het .vuur spoedig bestre den. Men heeft echter niét kunnen voorkomen, dat de vóórkant van de danstent door het Vuur werd vernield. Daar op het zeildek veel sneeuw lag, bleef de brand beperkt en kon de helft van de zeilbedekkingworden behou den- Kassa, buffet", 20.. bakken bièr en 10 bakken limonade gingen verlóren. Ook de dartsvldér werd deels door het vuur aangetast. De schade wordt ge schat op 3000 gulden. Omtrent de oor zaak van de. brand is nog niets be kend. Koningin Dina van Jordanië heeft het leven geschonken aan een prinses, haar eerstgeborene. Moeder en doch ter bevinden zich in goede gezondheid. Pe 20 jarige koning Hoessein huw de in aprii van het vorige jaar met Prinses Dina Abdel Hamid. De koningin heeft een Britse Aca demische graad in de Engelse lette re?).. Voor. haar huwelijk doceerde zij aan de universiteit van Cairo. Zij studeerde aan het „Girton College" in Cambridge. ■(Advertentie) 14,7 miljoen gulden fruit en 25,3 mil joen gulden groenten. BRABANT EN ZEELAND Voor de Noord Brabantse veilin gen waren de totaal-c?jfers voor 1955 37,9 miljoen gulden tegen het voor gaande jaar 31,8 miljoen gulden, waarvan dit jaar 25,2 miljoen gul den fruit en 11,4 miljoen gulden groen te. Voor Zeeland tenslotte waren de cijfers 19,1 miljoen gulden in 1955 te gen 15,2 miljoen gulden in 1954. Hier werd voor 14,3 miljoen gulden fruit en voor 2,7 miljoen gulden groente aangevoerd. In het overzicht van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wordt er echter ook de aandacht op gevestigd dat de kosten van de tuin ders het afgelopen jaar opnieuw zijn gestegen. Niettegenstaande dit komt men echter wel tot de conclusie dat in practisch alle sectoren van de groenten- en fruitteelt in ons land in 1955 goede resultaten werden bereikt. De resultaten waren weliswaar prak tisch nergens zodanig 'dat de telers bijzonder hoge winsten konden boe ken. maar wel was het zo dat de vakbekwame teler een redelijk be staan had. (Advertentie) HET NIEUWE CLECO BED is er de nieuwe soepele vering a zomer- en winterkant r. nieuwe damast In het kader van het Toneelcursus van de r.-k. Jonge Boerenstand in West Zeeuwsch Vlaanderen, trad de Aardenburgse afdeling voor het voet licht, met het toneelspel van P. Mos- sinkoff ,,Zo'n opschepper" in combi natie met de Jon«re Boerinnenbond van de afd. Aardenburg. Het is de Aardenburgse afdeling reeds tweemaal gelukt, de eerste prijs in dit concours te behalen en nadat men vorig jaar slechts met een der de priis genoegen moest nemen, heeft men thans petracht weer een gooi te doen naar de eerste plaatsen. Of schoon men met een viertal debutan ten moest ontreden is deze uitvoering goed geslaagd. Eerstens was h^t rui mere toneel van invloed on het snel, waardoor de handelingen vlotter kon den plaats vinden en bovendien had men de hesrhi^king over enkele ppe- de krachten, die reeds in verschil lende mtvoerinpen getoond hebben kwaliteiten te bezitten. Bii de dames "^aven dit d° zusi°s Paula en A»nes Ferjcot en Mei. Alma van Denrsen, die door hTm vlot+e snel en verzorg de pitsnraak en Paula Forket sneci- aai oqk door haar rrbniek onvje^n. Bii de heren eaven HUaire v»n Fio e.n T.^ona^rJ er»or|" priel t° ""'Cn. terwiil de debutant Theo v.d Vüver e^n ponwinst voor groen bl^ek te ziin. Pe rol "an r*astoor dié vertolkt werd rloor Fer. f!auwöls en d'e van exniojfante vou hof dornston°elzaal- tie door mei F. Porideen eerden niet nm7ordien«tpliik veryuM T\e Vlojnere ^ollen van zen^e^s (Mei. B. van Peursen), kelner (P. Remiin) en café be7roeker (Al van Peprsenl konden de bezoekers voldoening schenken. Zoals aan elke jaarlijkse toneel avond van de R K.J.B. was er ook een gedeelte gewijd aan zang, waarbij het bekende duet van Jan en Klaar- tie en ook ,.Geef mij maar Amster dam" bijzondere bijval oogstten. De avond werd op een vlotte en geestige wijze ingeleid en gesloten door de voorzitter van de afd. Aar denburg de heer L. Claeijs, die daar bij dank bracht aan de scheidende secretaris der afdeling de heer H. vpn Rie en aan de regisseur de heer B. W.F. Haaksman de Koster. Opening techn. school Zierikzee Mej. dr. A. de Waal, de staatssecre taris van het departement van onder wijs. zal op vrijdag 23 maart a.s- de vernieuwde technische school openen. Het bestuur der school had dit ver zocht. In de raad van Kruiningen diende heer J. Witte (vrije lijst) een voorstel in tot omzetting van het burgerlijk armbestuur in een dienst voor maat schappelijke zorg. De aanleiding tot dit voorstel was de aanbeveling van het b.a., ter voorziening in de vaca ture J. ie Clercq. Als no. 1 kwam op deze aanbevelnig voor de heer I. Ver meulen, die vorig jaar niet als lid werd herbenoemd. De heer Witte liet zijn grieven tegen het b.a. nogmaals de revue passeren, waarna een zeer scherpe discussie ontstond tussen de heer J. van Ballegooijen (lid b.a.) en de heer A. Weststrate (beiden pvda) enerzijds en de heer Witte anderzijds. De heer M. J. van der Maas (lijst Witte), die in december J.l. werd be noemd, zal na alles wat thans ge beurd is geen zitting in het b.a. ne men. Er zijn te grote peTsooniijke tegenstellingen tussen hem en het b.a. Hij zou er daarom niet toe kunnen komen zijn medeleden de hand te drukken. De voorzitter beloofde, dat burg. en weth. vóór 1 mei a.s. zullen komen met een uitvoerig rapport over de wenselijkheid van het al of niet om zetten var. het b.a. in een dienst voor maatschappelijke zorg. Hij verzocht de heer Witte zijn voorstel in te trek ken en het rapport van b. en w. af te wachten. Het voorstel van de heer Witte werd in stemming gebracht en ver worpen met 2 stemmen (Witte en van der Maas) voor. De heer I. Vermeulen werd hierna benoemd tot lid van het b.a. Het voorstel om de heer A. Janse, thar.s tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Kruiningen, met ingang van 1 maart 1956, te be noemen tot onderwijzer in vaste dienst, werd met algemene stemmen aanvaard. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. Hoogstrate (a.r.) in de vacature J. Dijks, werden on derzocht en in orde bevonden, waar na tot toelating werd besloten. geldlening. Eveneens met alg. stemmen werd be sloten tot het aangaan van een vaste geldlening van f 400.000.bij de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten. Dit bedrag is nodig ter be strijding van de kosten voor de bouw van 14 woningwetwoningen, uitbrei ding der straatverlichting bouw van een groepsbureau met dienstwoningen voor de rijkspolitie, aanleg dorpsplein Hansweert e.a. Drie verordeningen betreffende de be graafplaats en de begraafrechten wer den zonder veel discussie vastgesteld. Toch brengen deze verordeningen nog ai wat wijzigingen. Totnogtoe was begraving mogelijk in vier afde lingen, t.w. de afdeling koopgraven en 3 klassen. Om verschillende rede nen is thans afgestapt van de klasse indeling. Er wordt dus in de toekomst begraven óf in de afdeling „eigen graven" (de vroegere koopgraven), dan wel in de afdeeling „algemene graven".- De nieuwe indeling zal geen bezwaren opleveren, daar in de huidige omstandigheden le en 3e klasse zeer sporadisch wordt begra ven. De kosten van een „eigen graf" zullen dus nu bedragen f 100.(voor heen f 54.en de begraafrechten zullen nu f 60.bedragen (voorheen ï-esp. f 36 -, 22.- en f 7.50) Daaren tegen zal nu geen recht verschuldigd zijn voor het onderhoud der graven (voorheen f 40.f 25.en f 12,50 voor iedere 10 jaar). Aan de bijzondere school te Krui ningen werden gelden beschikbaar gesteld tot het uitvoeren van diverse verbeteringswerken. o.a. aanleggen var. een tegelplein, maken van een rijwielbergplaats en het aanleggen van een speelweide, waarvan de to tale kosten worden geraamd op f 13.000.—. De voorzitter deelde mede, dat de riolerings. en straatwerken zijn aan besteed. De laagste inschrijver was de fa. J. en K. T. den Ouden uit Biervliet. De ingewonnen inlichtin gen omtrent deze aannemer zijn zeer gunstig, zodat hü de raad voorstelde het werk te gunnen. De uitvoering zal dan ir. maart a.s. beginnen en naar schatting zal binnen 8 maanden het werk gereed zijn. Feestavond kath. contact Het parochiaal comité kath. con tact had een feestavond belegd in Schuttershof, die druk bezocht en ui terst gezellig verlopen is. Nadat pas toor Snel in het openingswoord zijn voldoening had uitgesproken over de flinke opkomst trad de toneelvereni ging „St. Paulus" op met een aardig Vlaams blijspel over de onvolprezen Peerke Kustermans. Vooral de titel rolspeler de heer Elzinga, droeg door de oer-komische wijze, waarop hij speelde, tot het sukses van dit num mer bij. Na de pauze werd gelegen heid gegeven tot een dansje, waarvan zeer ruim gebruik is gemaakt. Een goede band leverde de bijpassende muziek. geslaagde carnavalsavond Op initiatief van de achttienjari- gen-emsus is in het schoolgebouw aan de Adriaan Coortelaan een carnavals avond gehouden, waar de katholieke jongeren zich uitstekend hebben ge amuseerd. De ruime hal leende zich uitstekend voor balzaal en boven langs de balustrade vonden de toe schouwers een goede plaats. De cos- tumering getuigde van grote fantasie en fijne smaak. De stemming werd nog verhoogd door de muziek en de vrolijke stukjes, welke met meer of minder talent ten beste werden ge geven. Souburg vakantie-regeling voor kruideniers B. en W. stellen de raad voor een verordening te aanvaarden, die een verplichte vakantie-sluiting van één week voor kruidenierszaken voor schrijft. Dit geschiedt op verlangen van de meerderheid der Souburgse kruideniers, die de raad het volgende schreven: „Bij een gehouden enquete bleek dat er van de 15 kruideniers, er 10 waren die voor een verplichte vakantie-re geling waren, zodat deze winkeliers er voor zijn dat er een gemeentever ordening komt waarbij een verplichte week sluiting wordt opgenomen. De kruideniers die er voor zijn: P. de Visser, de Broederband, L. Ovaa, J. Duinkerken, H. Kamphuis, M. A- rendsen. J. Broijl, J. Willeboordse. B. Lantsheer en J. S. Maljaars. De krui deniers die er tegen zijn: P. la Soe, M. Wijsveld, wed. W. Terwiel, fa. C. de Landmeter en A. van Zweden. Carnavalsbal van Arti Het carnavalsbal dat Arti gisteren avond gaf is weer een gebeurtenis geworden vol kleur, leven en stijl. Buitengewoon fraaie kostuums vielen te bewonderen. Natuurlijk ontbrak ook het geestige en grappige element niet. De grootste groep werd gevormd door de familie Matthi.isen. die zich geïnspireerd had op ons stripverhaal- Behalve Suske en Wiske bracht zij Lambiek, Jeroen en tante Sidonie in het Schuttershof De enorme kopoen leken sprekend en waren vervaardigd door de heer Matthijsen jr. Er was een versierde zaal, een fijne band, een gladde dansvloer en een stemming waar niets aan haperde. lampionsfeest Ijsvermaak heeft tegen hedenavond op de Oostvest voor de jeugd een lampionsfeest met vele attracties uit geschreven. Het dappere optreden Zaterdag meldden wij dat de heren Verburgh en Vermaas een verdiende beloning ontvingen van het Carnegie- heldenfonds voor hun dapper optre den in mei '54, toen zij een gloeiend geworden gascylinder in de Kade werkten. Uit Lewedorp bericht men ohs nu, dat er nog iets is vergeten. Het geval was namelijk zo, dat de bijrijder van de Lewedorpse bode, de heer F. ten Hacken, het eerst tot de ontdekking kwam dat de gascylinder gloeiend heet was. Daar hij zelf niet in staat was (hij is 80 jaar) de cylin der te verplaatsen, waarschuwde hij zo vlug mogelijk de heer Vermaas, die toen met behulp van schipper Ver burgh de fles in de kade wierp. plannen voor geref. rusthuis In de vergadering der classis Goes van de Geref. Kerken is gesproken over de stichting van een rusthuis voor Zuid-Beveland met als plaats Goes Na enige discussie, waarbij het voor en tegen werd overwogen werd besloten de plannen door te zetten. De kerkeraden van de classis zullen worden verzocht zich akkoord te ver klaren met het voorstel. Ook de kerken op Noord-Beveland (classis Zierikzee) en de kerken van Krabbendijke en Rilland (classis Tholen) zullen worden gevraagd me dewerking te verlenen. Als de advie zen binnen zijn. zal de classis zich nader beraden. Burgerlijke stand Geboren: 1 febr. Oscar George Oc taaf, z. van Guillaume Wolfaert en Maria Dhaene (won. te Sas van Gent) 2 febr. Mariapne Emerentia d. van Hubert Ploegaart en Eiza Goedemont 3 febr. Constantinus Agnes Adrianus z. van Hypolitus Verbaeken en Mariq van den Berg (won. te Axel) 4 febr. Maurice Franciscus Peter z. van Jo- han Lafort en Elisabeth P. de Vos. 5 febr Johanna d. van Jan Neels en Catharina de Kok; Antonius- Petrus Aren z. van Antonius de Wijs en- Jan na Zandburg. 7 febr. Gerarda Sophia Achilla d. van Gerardus. van Waes- berghe en Anna de Bruijne (won. te Koewacht) 8 febr. Antonius Hendri- cus Maria d. van Arthur van Jole en Anna Jonkheijm. 9 febr. Levinus z. van Pieter Doetjes en Geertruida de Blaeij. Huwelijksaangiften: Willem Corn, de Regt 24 j. en Francina dé Zeeuw 33 j. Cornells Jacobus Schipper, 24 j. en Louisa Johanna van Houdt 19 j. Huwelijksvoltrekkingen: Pieter Constantinus Vaal, 58 j. en Philomena Adolphina Snellaert, 46 j. Imé Oscar Eduinond Groothaert, 24 j. en Marie Vaal, 25 j. Overleden: 2 febr. Francoise de Bokx, 70 j. echtg. van Willem de Jonge; Willem Johannes Aarnoudse, 1 j. z. van Gerrit C. Aarnoudse en Harmina Bergsma (won. te Lekker- kerk) 4 febr. Adriana Verberkmoes, 64 j. echtg. van Adriaan M. Verpoorte 6 febr. Fidelia de Ruijter, 83 j. wed. van Johannes P. van Maele; Petrus Galle. 76 j. weduwn. van Irena A. Redel; Marie Josephine de Bock, 72 j. wed. van Pieter L. Florisse. West dor pe PROPAGANDAAVONr» RODE KRUIS. De propagandaavond van het Ro de Kruis werd geopend door de heer A. De Beleir, als wethouder dezer gemeente. De burgemeester was plot seling verhinderd. De heer Constandse sprak hierna over de zeer vele taken van het Ne derlandse Rode Kruis. Hij noemde verschillende belangrijke taken, zoals het Ned. Rode Kruiskorps, de bloed transfusie. De heer Constandse zei verder, dat het in de bedoeling ligt, in de toekomst jaarlijks een soortge lijke propaganda-avond te houden. Ik hoop, zo eindigde hij, dat alle aanwezigen een indruk hebben gekre gen van de vele en mooie taken van het Ned. Rode Kruis. Na de horte pauze werden de aan wezigen geamuseerd door het caba ret-ensemble Pirogo. Kloosterzande brand in oud papier. Het dorp werd gealarmeerd door het geluid van de sirene. Er was brand uitgebroken in een hoop van ongeveer 1000 kg. oud papier, dat onder een afdakje opgestapeld lag achter de drukkerij van de fa. Jac. Duerinck alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon de brand blussen met zand. Het hele geval had ernstiger kunnen aflopen want in de nabijheid bevond zich een grote ge vulde olietank. De oorzaak is waar schijnlijk het onachtzaam wegwerpen van een sigarettenpeukje De mate riële schade is aanzienlijk. Geslaagd. Voor het endidaatsexa- men geschiedenis slaagde aan de Kath. Universiteit te Nijmegen mej. A. Lauret, alhier, lerares Geschiede nis en Nederlands M.O. aan het St. Theresia-lyceum te Tilburg. Breskens ontspanningsavond. Vrijdag 17 februari a.s. zal in het Gem. ontspanningsgebouw een ont- spannuiasavond worden aangeboden aan de alhier tijdelijk verblijvende en plaatselijke vissers. Verschillende radioartiesten, alsmede het West- Zeeuwsch Vlaamse amateur - mu ziekgezelschap, zullen hun medewer king verlenen. Biervliet UITVOERING KON. MUZIEK VERENIGING. De kon. muziekver. „Harmonie" gaf haar jaarlijkse uitvoering in haar club lokaal. Voor de pauze gaf de „Har monie" een concert, waarui bleek, dat nog steeds de Harmonie op hoog peil staat. Na de pauze speelde de toneelver eniging JgTcob v. Lennep op zeer vlot te wijze het blijspel „De verjongde trofessor" van Piet Mossingof. !en oud beestje, dat het echter nog zeer goed doet. De daverende lach salvo's en het gulle applaus waren hier de bewijzen voor. Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht slaagde voor zijn can- didaatsexamen veeartsenijkunde on ze dorpsgenoot de heer C.J. Cijsouw. JJzendijke ONDERWIJS TENTOONSTELLING In het gemeentehuis werd de on derwijstentoonstelling „Verwarmings techniek" geopend, waarbij aanwe zig waren de inspecteur bij het on derwijs dhr. Leenhouts, enkele bur gemeesters, hoofden van scholen, on derwijzers en verdere belangstellen den. Deze tentoonstelling is reeds de vijfde, centraal ingericht door de „Stichting Onderwijstentoonstelling", voor de gemeenten IJzendijke, Bier vliet, Hoofdplaat, Schoondijke en Wa terlandkerkje. Burgemeester van Bonninghausen sprak het openingswoord en heette al len hartelijk welkom. Hierna gaf de heer Ammerlaan, in dienst van de „Stichting Onderwijs tentoonstelling" 'rv korte uiteenzetting van het doel van de onderwijstentoon- selling..., l l. het aankweken van in teresse bij onze tegenwoordige jeugd voor de verschillende werkwijzen en methodes bii industrie .landbouw enz. Ook inspecteur Leenhouts cprak nog een woordje, waarhij hij vooral prees de didactische opbouw van het ten toongestelde. Tot slot gaf de heer Ammerlaan een uitleg bij de verschillende afde lingen van de tentoonstelling. IJSWEDSTRI JIJEN. IJs en weder dienende zullen er van daag op „de Veste" ijswedstrijden voor de schoolgaande jeugd gehou den worden. Het ligt in de bedoeling ook de kinderen uit de laagste klas sen die nog niet goed met de schaats overweg kunnen, mee te laten doen, Deze kunnen op het ijs blokjes rapen of een dergelijk spelletje. Door de gemeente werd een bedrag beschikbaar gesteld voor het aanko pen van de prijzen. ACf NDA KOEWACHT - A. de Nijs 5 uur: Schie ting. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Butterfly. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Gezworen kameraden. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De lieveling van Broadway. AXEL. Het Centrum 8 uur: Gezworen kameraden. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 7 uur: Puntenschieting. GOES. Grand: 20.000 Mijten onder zee. MIDDELBURG. Electro: Het duel bij Silvercreek VLISSINGEN. Ariënsgebouw: Feest avond KAV. Alhambra: Het schan daal. Luxor: De schrik van Arizona. Morg HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Ge zworen kameraden. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Gezworen kameraden. SAS VAN GENT. Olympia, 8 uur: De lieveling van Broadway. AXEL. Het Centrum, 8 uur: Ge zworen kameraden GOES. Grand: 20.000 mijlen onder zee. MIDDELBURG Electro: Het duel bij Silvercreek. VLISSINGEN. Alhambra: Het schan daal. Luxor: De schrik van Arizona.

de Stem | 1956 | | pagina 2