De witte dood waart rond in Europa Indonesië heft de Unie op Vandaag nog Carnaval..... Alleen de Nederlander is om ongezien boeken te bereid kopen W inter wijkt nog niet Yakcentralen bespraken loonbeleid Stille armen zwijgen wel Russen demonstreerden hun onoprechtheid Hevige sneeuwval en felle vorst overal Tachtig dorpen in noord- Italië zijn ingesneeuwd Reusachtige land-erfenis voor Braziliaanse familie Boter bus nu buiten dienst DE DOOD OP DE WEG KUNST OM VAN TE IJZEN Verbalisant in over treding DAGBLAD VOOR ZEELAND Het besluit is gevallen Volgen meer maatregelen Vorst Iwaalf jaar strijd voor de erkenning Fraude in Moordrecht Geslaagde proef in Wageningcn KIPPENGAAS DIENT ALS VER WARMINGSELEMENT De gewassen groeien er beier door Het opduiken van Burgcss-MacLcan om sfeer Poging wat te zuiveren Voorintekening een gebruikelijk iets Wel kastenmaar géén boekenplank Goederentrein bij Duivendrecht ontspoord Premier Eden De aloomproeven kunnen doorgaan r 96e JAARGANG No. 22073 Uitgave N V. Uitgevers My. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: (J. J v Hootegem, Mr Dr. A J. J M. Mes. Mr tf KL L. de Rechter, L. J V. 't Westende, p_ v i\j Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 pel kwartaal, pel post f 6 55. pel week (uitsluitend bt) niet post- bestell.) t 0 45 Incasso wordi berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koninffin «n Vaderland DINSDAG 14 FEBRUARI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om rédenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor "de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De winter heeft geheel Europa in zijn greep. Uit bijna alle hoofdsteden komen berichten over noodtoestanden, die ontstaan zijn doordat sneeuw en strenge vorst eilanden, steden en dorpen hebben geïsoleerd. Het ernstigst is de toestand in het berggebied ten noorden van Rome, waar ongeveer tachtig dorpen van elk contact met de buitenwereld verstoken zijn. Er bestaat daar een tekort aan voedsel, brandstoffen en medicamenten. De Ameri kaanse luchtmacht heeft 36 „Vliegende Verhuiswagens" ingescha keld voor het vervoer van 250 ton hulpgoederen. Deze vliegtui gen, die samenwerken met de luchtmachten van de getroffen lan den, brengen eveneens dekens, voedsel e.d. naar Griekenland, waar ook een aantal dorpen in nood verkeert. Het verlenen van hulp aan de in gesneeuwde bergdorpen wordt be moeilijkt door nieuwe sneeuwval. Ita liaanse Alpenjagers moesten onver- richterzake terugkeren van een tocht naar de geïsoleerde gebieden. Reeds nu vreest men voor de dag, dat de enorme sneeuwmassa's zullen weg- dooien. Ongetwijfeld zullen zich dan overstromingen voordoen. De sneeuw val in Italië is de ergste sinds men senheugenis. Het ziet er volgens de weerkun digen nog niet naar uit, dat de strenge kou spoedig zal wijken. Af en toe zijn er storingen, die o.m. sneeuwval veroorzaken, doch het vorstgebied breidt zich meer en meer uit. In noord-Finland vroor het gisteren 40 graden. In noord- Italië kwam de barometer niet bo ven de -20 graden. Ook ons land kreeg zijn deel van de winter-ergernis. De treinenloop werd gisteren door de sneeuwval gestoord. In zuidwest-Friesland was autoverkeer onmogelijk. Alle kanalen liggen dicht. Het Holandsch Diep bij de Moerdijk- brug is met dik drijfijs bedekt. In de Zeeuwse wateren komt ook overal drijfijs voor. Ameland kon gisteren zelfs niet meer met vliegtuigen be voorraad worden. Het .vliegveld zat volkomen dichtgesneeuwd. In het buitenland is het echter steeds erger dan bij ons. LAWINES OP 8 MAART zal de centrale Raad van Beroep in ambtenarenzaken uit spraak doen inzake de ontslagen van enkele voormalige Amsterdamse ge meente-arbeiders. Gisteren werden de pleidooien gehouden. IN ITALIË zijn 20.000 belasting-amb tenaren gaan staken. Zij eisen hogere pensioenen. De vakbonden steunen de staking. DE FRACTIE van de Labouroppositie in het Australische Lagerhuis heeft dr. Herbert Evatt als leider herkozen. DR. P. KASTEEL is benoemd tot am bassadeur in Ierland. Medio februari zal de Nederlandse diplomaat Chili verlaten. In Parijs worden sommige levens middelen al duurder, door de gebrek kige aanvoer. In zuid-Slavië hebben lawines het leven van tientallen men sen geëist. Eén vernielde een in aan bouw zijnd waterkrachtstation. Er vielen 30 doden. In Denemarken zijn vier mensen doodgevroren. Het ijs in de Donau wordt hier en daar tot zes meter hoog opgestuwd. In Hongarije ligt de Donau dicht. Spanje beleefde de koudste periode van deze eeuw. De scheepsverbindin gen van Zweden met de buitenwereld worden bedreigd door een dikke ijs- koek langs de kusten. Alleen in Frankrijk verloren 59 meftsen het le ven door de felle kou. De carnavals viering aan de Rivièra is uitgesteld. Een Griekse Dakota, die voed sel zou droppen boven geïso leerde dorpen, is door de blik sem getroffen en neergestort. Er waren 17 inzittenden. Reddings ploegen zijn onderweg. De Indonesische regering heeft besloten met ingang van 13 februari de Neder lands-Indonesische unie een zijdig op te heffen. De minister van Voor lichting, Makmur, die dit 11a een kabinetszitting van drie uur bekendmaakte, zei dat dit „slechts een eerste stap" De besturen van de drie vakcentra- len het NVV, de KAB en het CNV zijn gisteravond in Amsterdam bij een geweest ter bespreking van de situatie op loongebied. Omtrent de verder te volgen gedr^gslyn bestond tussen de drie besturen volledige over eenstemming. In dit stadium van de bespreking konden echter geen verde re mededelingen worden verstrekt. IN AMSTERDAM is een meisje, dat bij het kijken naar het spel der meeuwen haar tong tegen een ijzeren brugleuning had gehouden, aan die brugleuning vastgevro ren. De brugwachter goot zijn kruikje warme koffie over de tong uit, die daardoor losraakte. DE H. VADER heeft toestemming ge geven, het zaligverklaringsproces van pater Damiaan, de apostel der me- :aatsen, in te leiden. Pater Damiaan ie Veuster werd op 3 januari 1840 te ?renelo (België) geboren. uONDAG IS op 39-iarige leeftijd iverleden mr. dr. J. C. M. Ongering, hrecteur van het Kath. Ned. Persbu- •eau en secretaris van het Kath. Bu- *eau van Maatschappelijk en Cultu- oeel Overleg. ÊËN PLOEGBAAS van de NS is gis termorgen op het emplacement te Rotterdam-zuid overreden door de trein die om 6.45 naar Dordrecht was vertrokken. EEN LANDBOUWER te Delden, die •n. zijn eentje aan het jagen was, is om het leven gekomen. Een schot uit zijn eigen jachtgeweer trof hem in de borst. ZWEDEN zal de premier van India, Nehru, uitnodigen voor een bezoek. Oe premier zal in juni een bezoek orengen aan west-Duitsland. DE BONDSADVISEUR van de K.A.B., J. G. van Schaik, heeft ter ge- egenheid van zijn 85ste verjaardag iet gouden K.A.B.-insigne ontvangen. N DE derde klas van de 530ste staats- oterij is een prijs van ƒ35.000.- ge 'allen op lot no. 4357 -» .Weersverwachting, medegedeeld door t K.N.M.I. in De Bilt, geldig .ot vanavond: Opklaringen, maar ook enkele sneeuwbuien, vooral langs de Ws.ddenkust Matige, en langs de Wadden kust later vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Overwegend matige vorst. Het Belgisch weerkundig insti- iuut verwacht: Zachte tot matige wind uit noordoost tot oost. Aanvankelijk licht, later zwaarbewolkt, met kan op sneeuw. Daling van de temperatuur Minimum in het wes ten: -8 graden, maximum -3. Vandaag: zon onder 17.52, maan onder 21.17 uur Morgen: zon op 7.57, maan 8.45 uur. op Een van de oudste en bekend ste families in Brazilië heeft kortelings wettelijke erkenning verkregen van de eigendom van een grondgebied, dat groter is dan Nederland en België teza men, in de noordoostelijke hoek van het land. Hoofd van de familie is dr. Braz Burgos Zacarias de Lyra. Hij wil dit reusachtige familiebezit tot ontwikke ling brengen door middel van een maatschappij, die kapitaal uit de Ver- enigde Staten en Europa poogt aan te trekken. Het gaat om een grondgebied van negentigduizend vierkante kilome ter in de staten Alagoas, Pernambu- co en Paraiba. Het telt achthonderd steden en dorpen met een bevolking van enkele miljoenen. De waarde van de grond alleen reeds is geschat op vijf miljard gulden. Voorts is de grond rijk aan koper, lood, bauxiet, uranium, ijzer, mangaan, as best en edelgesteente. Het is ook een van de vruchtbaarste gebieden van Brazilië. Het grondbezit is byeengekomen door schenkingen aan voorvaderen van de familie, die zich in militair op zicht voor het land verdienstelijk had den gemaakt. Twaalf jaar lang heeft het geding om wettelijke erkenning van dit familiebezit voor de rechter lijke instanties gediend. 5!) Douaneambtenaren bij het „drielan denpunt" te Vaals hebben een Belgi sche autobus met Nederlandse mijn werkers aangehouden, die werkzaam zijn in België. In een geheime bergplaats in de au tobus werd 125 kilo boter aangetrof fen. De bus. die eigendom was van de chauffeur is in beslag genomen. De chauffeur smokkelde met zijn autobus gedurende de laatste vier maanden 4.000 kilo boter naar België. IN BELGIE Nieuwe maatregel tegen katholieken Belgische minister van Volksge zondheid heeft de katholieken weer een slag beneden de gordel toege diend. De subsidies aan de inrichtin gen voor zwakzinnigen en abnorma le kinderen, die voor 90 pet. door religieuzen worden geleid, worden in gehouden. De subsidie wordt nu gegeven aan het bijzonder artsen-fonds, dat de so cialisatie van de artsenwereld voorbe reidt. In totaal worden 61 instellingen door de subsidie-inhouding getroffen Vanavond zal de regering met de regeringspartijen overleggen over soortgelijke maatregelen met betrek king tot de andere RTC-overeenkom- sten, hoofdzakelijk op financieel en economisch gebied. In een verklaring werd gezegd, dat Nederland geen „goodwill" heeft ge toond om te Genève tot overeenstem ming te komen. Volgens deze 'verkla ring is Nederland later teruggekomen op een tijdelijke overeenkomst die op 7 januari met betrekking tot de kwes tie Nieuw-Guinea en de geschillen- arbitragekwestie was bereikt. In antwoord op vragen, zei de minis ter van Voorlichting nog dat het falen van de conferentie te Genève de In donesische belangstelling in de uitwis seling van gevangenen met Nederland „heeft doen afnemen." AMSTERDAM: Een chauffeur wilde een truck aan een oplegger koppelen. Toen de steun, die hij hierbij gebruikte, weggleed, kan telde de oplegger en verpletterde de chauffeur. Wormerveer: Op de Zaanweg is de 24-jarige mevr. A. D.-E. met haar rijwiel uitgegleden en onder het achterwiel van een haar pas serende vrachtaüto geraakt. Op weg naar het ziekenhuis is zij overleden. Een 78-jarige dominee-in-ruste en een 44-jarige ambtenaar in Moor drecht zijn gearresteerd en ingesloten, op verdenking van fraude. Zij beheer den de gelden van een stichting, die zich het lot der „stille armen" aan trok. Fantasie in zivart~ivit van fotograaf Dumoulin Het tweetal boekte gelden van de stichting onder het hoofd „uitkerin gen", doch de stille armen zagen er niets van. Van het geld maakte het tweetal, samen met andere regenten, snoepreisjes. De echtgenote van de burgemeester van Moordrecht, die en kele jaren geleden regentes werd, kreeg één en ander in de gaten, waar na een onderzoek werd ingesteld. f" Het instituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen heeft gedurende de laatste twee jaar een nieuwe methode van grondverwarming in broeikassen onderzocht. Volgens deze methode wordt de grond ver warmd door middel van kippengaas, dat als electrisch verwarmings element wordt gebruikt. Het kippengaas wordt een a twee decimeter onder de grond aangebracht. De stroom van het electrisch net wordt via een transformator op lage spanning gebracht en door het gaas ge leid. Door de nieuwe methode wordt de warmte in de grond gelijkmati ger verdeeld en de oogst vervroegd. Mechanische grondverwarming is noodzakelijk geworden wegens het toenemende gebrek aan paardemest. Dit was steeds het middel van de tuinders, de temperatuur in de bak ken door middel van broei op peil te houden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren met betrekking tot de zaak-Burgess en MacLean verklaard, dat uit hun plot seling opduiken in Moskou, duidelijk de onoprechtheid der sovjets blijkt. Zij hadden namelijk steeds beweerd, niets van de verdwenen diplomaten te weten. Selwyn Lloyd noemde dit een bewijs ervoor, dat het moeilijk is, om op we derzijds vertrouwen gebaseerde be trekkingen met het Kremlin te onder houden. Ook Lloyd is er zeker van, dat de „persconferentie" van de twee uitgeweken Britten een propagandis tisch doel diende. Mogelijk willen de sovjets de sfeer zuiveren, in verband met het komende bezoek aan Engeland van Boelganin en Kroestjev. ri ,v~£ Met sneeuw en water en veel hulp van de bijtende vorst heeft dDuitse beeldhouwer Joseph Edel- bauer in Frankfort dit beeld ver vaardigd van een zege-wagen, be spannen met vier ijskoude en toch vurige paarden. Edelbauer, die in Bad Reichenhall in Beieren woont, is naar Frankfort gekomen om de parken van die stad met zijn kille beeldhouwwerken op te vrolijken. De foto toont de beeldhouwer aan zijl}, werk. Nederland is vrijwel het enige land ter wereld waar het publiek ongezien boeken koopt. Men durft zicli in Ne derland 'n - meestal vrij hoog - bedrag te permitteren voor grote boekwerken, die men noch wat inhoud noch wat uitvoering betreft ooit gezien heeft. Dit is in ieder ander land, met name Amerika, ondenkbaar Dit vertelde de directeur van de Uitgeversmaatschappij Elsevier te Am sterdam, drs. R. E. M. van den Brink, bij gelegenheid van het verschijnen van het eerste der tien delen van de algemene Winkler Prins encyclopedie. Hij doelde hierbij op de in ons land veel voorkomende vorm Van voorin tekening op grote algemene of gespe cialiseerde naslagwerken tegen een geringe korting. ..Het is merkwaardig, dat deze vorm van verkoop alleen in Nederland mogelijk is. doch dat komt vermoedelijk, doordat het publiek hier wel weet wat het koopt, zowel wat betreft de vorm als de inhoud", zo zei de heer Van den Brink. IN DE KAST De Nederlandse uitgevers streven al jaren naar heJ laten aanbrengen van enkele boekenplanken in de nieuw te bouwen moderne woningen naast de daarin noodzakelijk aangebrachte kas ten. Hierdoor zouden jonge mensen er eerder toe komen de uitbreiding van hun schoolonderwijs met een leer pakket in de vorm van boeken aan te schaffen en een blijvende plaats in de woning te geven. De ervaring heeft geleerd, dat de aanwezigheid van boekenplanken of een -kast ook een typisch Neder lands verschijnsel, ondenkbaar in Amerika waar men de gekochte boek werken in een kast achter een deur laat verdwijnen het kopen van boe ken stimuleert. In de V.S. bereidt men een onder zoek voor naar mogelijke spionnage- activiteit in de V.S. van MacLean en Burgess. Zy deden dienst bij de Britse am bassade in Washington. Men heeft Dulles reeds gevraagd, of de diplomaten in staat waren dé Chinese communisten tijdens de Kó- leaanse oorlog strategisch belangrijke inlichtingen te verschaffen, zoals een mededeling dat de toen oprukkende Amerikaanse troepen zouden halt hou den bij de rivier de Jaloe. Gistermiddag omstreeks half twee is bij Duivendrecht een goederentrein ontspoord. Twintig wagens stonden naast de rails, zodat beide sporen zijn versperd en het treinverkeer tussen Utrecht en Amsterdam werd gestag neerd. Het treinverkeer tussen Utrecht en Amsterdam werd zoveel mogelijk over Hilversum geleid. Vandaag waren de obstakels uit de weg geruimd. De Britse premier Eden heeft ver slag uitgebracht over zijn bestvkin- gen met Eisenhower. Beide staatslie den waren het erover eens geworden, dat regeling of vermindering van de atoomproeven weinig zin zou hebben. De dosis straling, die bij bomproe- ven vrijkomt is onbetekenend in ver gelijking met de hoeveelheid straling als gevolg van natuurlijke oorzaken. Begin vorig jaar kwam een motorrijder in Amsterdam in botsing mei een auto, die be stuurd werd door een agent van politie. Na de aanrijding had de agent meteen maar proces-ver baal opgemaakt. Voor de kan tonrechter was de zaak al eens behandeld, waarbij werd uitge maakt, dat de agent in elk ge val geen schuld had aan de aanrijding. De ambtenaar van het O.M. u>as echter in hoger beroep gegaan en voor de recht bank diende de zaak in tweede instantie. De officier van Justi tie kwam tot de opmerkelijke conclusie, dat de agent door het maken van vreemde en onver antwoorde manoeuvres, de schuldige was. Hij eiste een geldboete van f 40.tegen de agent. Over 14 dagen wordt er uitspraak gedaan.

de Stem | 1956 | | pagina 1