De conferentie in Genève mislukt Burgess en westelijke MacLean nodigden journalisten uit Schepen in moeilijkheden. xrsmasiïx sraf» Gunstig perspectief voor een Europese markt Minister Luns en Anak Het struikelblok gevormd door geschillenregeling Agung teleurgesteld moeilijkheden mensen in ALS ik verder studeer dan in Alabama....! Amsterdamse diamantbeurs door brand geteisterd Geheimzinnig Burgess gaf een voor zijn moeder gedoe in Moskou s hotel boodschap DAGBLAD VOOR Delegaties gaan huiswaarts REGERINGSCRISIS IN OOSTENRIJK? Liberalen breken met Adenauers CDU Wind en felle kou werken samen Slachtoffers van de strenge vorst LICHTE VORST Prins Nilles in het Krabbengat- DE DOOD OP DE WEG Duitse eenheid Bonn verliest de hoop niet Autherine Lucy houdt vol: Een duivelse organisatie P v.d. A. jubileerde Breuk in S.v.d.A. ook aangeroerd Ook Euratom stap naderbij een Brandweer stond voor zware taak Zij wilden de vrede dienen Eisenhower wordt grondig onderzocht Poujade wil in de beurs kijken r Kunstschat „opgedoken" A 96e JAARGANG No. 22072 Uitgavé N V Uitgevers IVliJ Neei laudia Verschijnt elke wei kaag Buieaus: tir eaa, Reigeisliaat IK lel.: Uirectie. Keüaetie en Administratie 3351 Verantwanrdelijk Huofd- redacteur: J J H A Bruna Hedaelieiaad: (J J v Huotegem. Ml Ui A J J M Mes. Mr B H L de Kechlei L J v t Westende, p V M vei railleren A hun nemen tsp rijs bij vooruitbetaling I o Ka pei kwaitaal pei pust 55, pei week uitsiiiitena OU niet post- bestelt f (I 45 Incasso word' berekend. Losse nummers 13 et Bostiek no 27884L Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: UUKS, Westsingel 98. Telefoon 2230 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNKUZEN7~Noordstraat 56, Tel. 2(101 OOST BURG. Nieuwstraat 41, T De langzamerhand berucht geworden „geest van Genève" heeft zich ook tijdens de beslissende dagen van dc Nederlands-Indonesi sche conferentie van zijn slechtste kant laten zien. De conferentie, waarin men de basis had hopen te leggen voor opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie, met de daarbij behorende finan- cieel-economische overeenkomsten, is mislukt. Nederland had begrip voor het Indonesische standpunt, dat de Unie een doodge boren kind was en dat zij vervangen moest worden door gewone internationale verdragen. Gezien de enorme belangen van ons land in Indonesië, bleek echter een geschillenregeling onmisbaar. Over de formulering van deze geschillenregeling zijn de delega ties gestruikeld. Dit is tgmeer dramatisch, daar men het over het principe van een arbitragestelsel eens was. Gistermiddag keerde de Nederland se delegatie, met een teleurgestelde minister Luns aan het hoofd, naar Den Haag terug. Morgen gaan de In donesiërs naar huis. De delegaties hebben elkaar over en weer de schuld gegeven van de mislukking. Hoe het zij, het schijnbaar bereikbare doel van verbetering der betrekkingen, ligt nu verder dan ooit. Wel sprak minis ter Luns de hoop uit, dat er voor de Nederlandse arrestanten in Indonesië langs andere wegen iets gedaan kan worden.-Zijn tegenspeler, Anak Agung, zou hem op dit punt enige nieuwe hoop hebben gegeven. Indonesië had van het begin af be zwaren tegen de geschillenregeling, zoals die door Nederland was voorge steld. „Elke geschillenregeling druist in tegen de soevereine rechten van het betreffende verklaard. land", had Anak Agung VAGE TEKST Niettemin kwam Indonesië zater dagmorgen met een tekst voor een ge schillenregeling, die naar Nederlandse opvatting, tal van juridische leemten bevatte en bovendien niet tot werke lijke arbitrage in rechtsgeschillen zou behoeven te leiden. De Nederlandse tekst werd door Anak Agung onver teerbaar genoemd. Toen stond al vast, Egypte wijst Jordaans aanbod van de hand Jordanië heeft de Arabische staats hoofden uitgenodigd tot een bespre king van de kwesties van gemeen schappelijk belang, waaronder voor al de Palestijnse kwestie. Egypte heeft de uitnodiging van de hand gewezen. Egypte blijft bij het aanbod van Arabische hulp aan Jor danië, waardoor dit land kan afzien van de aangeboden Britse hulp. HET LIJK van de in 1945 gestorven Franse automagnaat Louis Renault, is voor een gerechtelijk onderzoek opgegraven. Renaults weduwe heeft gezegd, dat haar man bezweken is aan mishandelingen in gevangen-) schap. IN AMSTERDAM is het huwelijk vol trokken tussen mej. C. Deelen, een dochter van een bekende Amster damse psycholoog en mr. R. G. R. M. Rmme zoon van prof. mr. C. P. M. Romme. B. EN W. VAN ROTTERDAM heb ben een commissie ingesteld, die het college moet adviseren over de stichting van een universiteit in de Maasstad. Jhr. Mr. M. W. VAN WEEDE, die sinds 1944 vertegenwoordiger van H. M. de Koningin bij de H. Stoel is, zal Vaticaanstad gaan verlaten. Het is nog niet bekend welke nieuwe post hem wordt aangewezen. De coalitie van conservatieven en socialisten in Oostenrijk dreigt uiteen te vallen als gevolg van een reeks meningsverschillen. Vandaag worden de laatste besprekingen gehpuden. Slagen deze niet, dan zullen de so cialisten nieuwe verkiezingen eisen. TEGELIJK met een stel sovjet ambassadeurs, is de C.P.N.-se- cretaris Paul de Groot naar Mos kou gereisd, om het communis tisch partijcongres bij te wonen. Hij mocht niet door West-Duits- land reizen, zijnde „ongewenst". dat de standpunten te ver uiteen la gen. Een persoonlijk gesprek tussen de heren Luns en Anak Agung bracht geen op lossing, hoewel Nederland op twee punten aan de Indonesische wen sen tegemoet kwam. De nieuwe Indo nesische tekst was echter even vaag als de eerste, waarna de zaak voorgoed strandde. Minister Luns toonde zich zeer te leurgesteld over deze gang van zaken. Anak Agung zei: „Ik heb bij herha ling gewezen op de vérstrekkende ge volgen van een mislukking van ons gesprek, gevolgen die ik voorshands niet bij machte ben te overzien. De mislukking zal een oplossing voor de tussen ons bestaande moeilijkheden verder dan ooit buiten het bereikbare brengen. Dit raakt niet alleen de ver houding tussen onze beide landen, maar het zal ook invloed hebben op de internationale verhoudingen, wel ke nog zoveel spanningen inhouden...." De liberalen in. de regering van noord-Rijn-Westfalen hebben nu defi nitief gebroken met de C. D. U. van dr. Adenauer en zy zijn gaan samen werken met de socialisten. Het parlement van noord-Rijn- Westfalen, komt deze week bijeen om een socialistisch opvolger voor de christendemocratische premier Ar- nald te kiezen. Er is ook een nieuwe ministerslijst opgesteld. De liberalen hebben beloofd op het gebied dei- buitenlandse politiek de oude koers te blijven varen. Intussen brokkelt Adenauers aanhang in de Bondsdag op een gevaarlijke manier af. Of het nu kwam door de harde wind of door te grote opwinding tij dens een ,,race om de premie", een feit is, dat zaterdagmorgen een En gelse sleepboot, die tegelijk met een Nederlandse sleepboot was uitgeva ren om assistentie te verlenen aan een in nood verkerend Braziliaans vrachtschip, aan de grond kwam te zitten. De Engelse sleepboot verspeelde na de stranding een sloep en de mannen zaten als ratten in de val. Door de hoge zee en de felle wind, kon de Nederlander niet langszij komen. Ten slotte zijn de tien opvarende door he licopters van boord gehaald. De Bra ziliaan zit nog op een zandbank. Er is geen direct gevaar. DE KOUDE. De harde wind was eergisteren een kwelling temeer. De ongewoon stren ge koude eiste trouwens ook veel slachtffers. In Schiedam zijn twee be jaarde mensen door de kou bevangen en gestorven. In Frankrijk, waar het ruim 20 graden vroor, kwamen 23 mensen om het leven. Aan de Rivièra EEN COMMISSIE, ingesteld door de St.-<Radboudstichting, zal de vraag stukken omtrent de huisvesting van individuele studenten en van studen tenorganisaties in Nijmegen, onder zoeken. DE NIEUWE gouverneur van Suri- nam®» de heer J. van Tilburg, heeft bij zijn ambtsaanvaarding in de staten gezegd: „Er wacht een' zware taak-, waarvan niemand mag aannemen, dat die zonder hulp van buiten kan worden volbracht". TWEE GEMASKERDE mannen drongen zaterdag een klooster op Cy prus binnen en doodden de abt, die Cyprioot van Griekse afkomst was. UITDAGEND, maar vol zelfvertrou wen heeft Nehru gezegd: ,,\Vij zullen de w'erekl tonen, hoe wij een grote sociale en economische revolutie kunnen volbrengen, zonder middelen van geweld, zoals de Russen die be zigen". van de Baptistengemeente Ü?1} j jeerenstraat te Utrecht, is gistei middag volkomen uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur van- H;wLr2a^yUSIadder- Kinderen ont dekten de bi and als eersten. Opklaringen, maar ook enkele sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind, draaiend naar noord tot noordoost. Overwegend lichte vorst. Het Belgisch Weerkundig In stituut verwacht: Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noordwest. Bewolkt met enkele opklaringen. Kans op sneeuw en regfen. Gladde wegen. Max. temp. plus 3 graden aan de kust. plus 5 in het oosten. Vandaag: zon onder 17.50 uur Maan onder 20.06 uur. Morgen: zn op 8.01 uur. Maan op 8.26 uur. lag een halve meter sneeuw. In Gre- vena (west-Macedonië stortte een school in, door het gewicht van de sneeuw op 't dak. Drie kinderen wer den gedood. Volgens de laatste berichten hebben twee Nederlandse sleepboten de „Loï de-Honduras" van de zandbank ge sleept. ROOSENDAAL: Op de Rijksweg Bréda-Roosendaal botste zater dagavond een personenauto tegen een stilstaande trailer. In de auto zaten, behalve de bestuurder, de heer H. uit Leur, vier kinderen. Twee kinderen vonden bij dit tragische ongeluk de dood. De 2 andere kinderen, benevens de heer H., werden ernsti gewond. (Voor nadere bijzonderheden, zie ook elders in dit nummer). De westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, heeft gezegd, dat de Bondsregering even tuele besprekingen met de sovjets over Duitslands hereniging niet uit de weg zal gaan. Men zal er de Grote Drie echter prompt bijhalen. Duitsland en Frankrijk hebben al voorbesprekingen gehad over de toe komst van de Saar. Eén en ander verliep vlot en in Bonn kreeg men de indruk, dat Frankrijk in beginsel ingestemd heeft met de politieke te rugkeer van de Saar tot Duitsland, nadat met Frankrijk bevredigende, economische akkoorden zullen zijn gesloten. Zaterdag heeft prins Nilles te Ber gen op Zoom zijn intrede gedaan op een levensgrote olifant. Aan be langstelling ontbrak het Zijne Vro lijke Hoogheid niet. De eerste negerstudente aan de uni versiteit van Alabama, Autherine Lucy, is zeker geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Zij en haar advocaat houden vast aan de eis, dat het meisje op geen enkele andere universiteit zal gaan stude- De rector van de universiteit heeft verklaard, dat hij noch een andere autoriteit, de betogingen tegen Authe rine Lucy hadden aangemoedigd. Zij was verwijderd ,,in haar eigen be lang". Haar toelating, zo zei de rec tor, is nu een kwestie voor het Ge rechtshof. Als dit Hof bepaalt, dat zij hier weer moet studeren, dan zullen we alles doen om haar veiligheid te verzekeren. In Missisippi, een andere Ameri kaanse staat,"trok de leiding van de universiteit een uitnodiging aan een blanke predikant, die zou komen pleiten voor gelijkstelling der rassen, in. Prompt bedankten 4 andere gast- professoren. In Montgomery (Alabama) werd een senator toegejuicht, die op riep tot weerstand tegen integratie der rassen. „Walgelijk en ondenk baar", noemde hij de gelijkstelling. Dit is wat er nog boven water stak van de Engelse sleepboot Ruma nia",die zonk op een zandbank in de Noordzee, toen zij uitvoer om het Braziliaanse schip Loide Hon duras", dat op dezelfde zandbank vastzat te hulp te snellen. De Partij van de Arbeid heeft haar tienjarig bestaan gevierd met een ju bileumcongres in Amsterdam, dat ver. scheidene toespraken en redevoerin gen aanhoorde van kopstukken der partij w.o. ook de katholieke socialist Ruygers en minister-president Drees. Telegrafische gelukwensen waren o.m. binnengekomen van de K.V.P., het N.V.V. en de jongerenorganisatie „De Nieuwe Koers". Een jubileumgave voor een op te richten Koos-Vorrink-instituut voor de buitenlandse dienst was nog maar voor de helft (18000 gulden) bijeen. Prof. Banning drukte de hoop uit, dat de in gebreke zijnde afdelingen hun verzuim zouden goed maken. De partij telt thans 930 afdelingen met 129.963 leden. In enkele redevoeringen werd ook het conflict in de Stichting van de Ar beid aangeroerd. Dr. Drees wees er slechts uit de verte naar, toen hij zei: Wij moeten voorzichtig zijn met ons kostenpeil. Men kan niet verwachten, dat de ar beiders permanent bereid blijven zich te beperken. Er is een worsteling om de verdeling van het maatschappelijk inkomen. Partijvoorzitter Vermeer noemde het conflict onverbloemd „een symp toom van een stuk restauratie, dat in ons volksleven poogt door te zetten". Nu dreigt de Stichting uiteen te vallen en de grote vraag is of wij allen zul len delen in de welvaart, produkt van r* we.rk a^er handen. Dp dit stuk van de verdeling van de welvaart staat de partij achter de ge organiseerde arbeiders, aldus de heer V ermeer. In de zuidelijke staten is een nieuwe vorm van de Ku-Klux-Klan ontstaan, die strijdt tegen opheffing der rassen scheiding. Veel vooraanstaande men sen mken deel uit van de organisatie die door de boycott van negers, door intimidatie e.d., haar doel poogt te bereiken. Er zijn al veel gewelddaden gepléegd. De ministers van Buitenlandse Za ken der zes K.S.G. landen hebben dit weekeinde in grote trekken overeen stemming bereikt over de verdere stappen t.a.v. „Euratom" en een Europese gemeenschappelijke markt. De belangrijkste problemen zijn: moet de organisatie van Euratom de mogelijkheid openlaten, dat naast het civiele gebruik van atoomenergie de militaire toepassing daaivan kan plaatsvinden of moet ook deze laat ste onder Euratom vallen? En bovenal, met welke volmachten Gistermiddag is de zolderétage van de naast de brandweerkazerne gele gen diamantbeurs te Amsterdam voor een groot deel gehee! verwoest, terwijl het overblijvende deel zware waterschade opliep. In de diamantbeurs bevonden zich voor vele miljoenen aan ruwe en ge slepen diamant, doch er zijn geen stenen verloren gegaan. De brand ontstond door een vonk uit een loodgietersapparaat, waarmee de verwarmingsman bezig was een bevroren waterleidingsbuis te ont dooien. Er ontstond een vuurhaard, die hij niet kon doven. De man raakte in paniek en werd later met een opgelopen shock in het gebouw aan getroffen. Het gevolg was, dat de brandweer niet onmiddellijk is ge waarschuwd. Het vuur breidde zich onbegrij pelijk snel over bijna de gehele linkerzijde en de voorkant tot aan de grote koepel op de rechterpunt uit. Van links begon toen het mach tige waterkanonvan de toevallig aanwezige motorspuit de watermas sa's naar het dak te spuiten, terwijl aan de voorkant twee magyrusladders werden uitgeschoven. Bovenop die ladders hebben de brandweerlieden elkaar drie uur lang afgelost. Men liet groot materiaal aanruk ken. Zo kwamen uit 5 verschillende kazernes de motorspuiten aangere den. Het bestuur van de Vereniging van Diamantairs vergaderde op een lager gelegen verdieping In het nog bran dende gebouw. De directeur verze kerde, dat de verwoeste vierde étage zo snel mogelijk zal worden her bouwd. Carol Reed, de beroemde regisseur, had de inspiratie voor een nieuwe film- vol-geheimzinnigheid kunnen vinden, als hij aanwezig was geweest bij het onderhoud, dat twee westelijke journalisten in Moskou hebben gehad met Burgess en MacLean, de twee uitgeweken Britse diplomaten. Eén der journa ls en, Sidney Weiland van „Reuter" werd zaterdagmiddag opgebeld door iemand van het sovjet-persagentschap „Tass". In gebroken Engels werd aan Weiland gevraagd of hij in kamer 101 van het hotel „Internationaal" wilde komen. Hij zou een belangrijke mededeling ontvangen. Weiland haastte zich er een. ij von amer 101. Voor de deur stond de hoteldirecteur met twee heren te praten. Weiland stapte op het drietal af. De twee heren stelden zich de" knieën S "MacLean" De hoteldirecteur snelde wieg met knikken- In de ouderwets ingerichte kamér ontvingen de ex-diplomaten, behalve Weiland, nog een westelijke journa list, plus twee Russische collega's. Bur gess, die zich het best op zijn gemak scheen te voelen, had de leiding van het gehele onderhoud, dat hij een „persconferentie" noemde. De hele ce remonie gold slechts de overhandiging van vier getypte verklaringen, waar in de uitgewekenen zeggen, dat zij naar de Sovjet-unie zijn gegaan, om dat uit hun gegevens was gebleken, dat de Britse regering en nog veel minder de Amerikaanse niet ernstig streven naar wederzijds begrip. De Sovjet-unie, deed dat volgens hun in formaties wel. In Cambridge, op de universiteit, waren zy communist geweest. Zij staakten hun activiteit, omdat zij be grepen in overheidsdienst meer voor .,de goede zaak" te kunnen doen. Het tweetal ontkent ten stelligste ooit communistisch agent te zijn geweest. MacLean had in zijn functie „achter de schermen" kunnen kijken. Toen hij bemerkte dat zijn telefoon als micro foon werd gebruikt, besloot hij zich uit de voeten te maken. Pas in dat sta dium ontmoette hij Burgéss, die uit Washington was teruggekomen, met hetzelfde plan: namelijk in Rusland de vrede te dienen. x)ok Bu >ss voelde zich niet safe meer in Engeland. Bei den reisden naar Moskou. MacLeans vrouw en kinderen kwamen later na. Burgess is ongetrouwd. VERDWENEN Het tweetal stond de journalisten slechts enkele minuten toe. Zij zagen er gezond uit, vertelt Weiland. Zij wil den geen vragen beantwoorden. Zo kwam men niet aan de weet waar zij wonen en werken. Wel gaf Burgess een boodschap mee voor zijn moeder in Londen. „Zeg, dat ik aan haar denk en dat ik haar hoop te schrijven zodra ik kan." Weiland kreeg geen antwoord op zijn vraag of de twee in de toe komst naar Londen zouden terugke ren. De twee gewezen diplomaten rook ten een goedkoop soort Russische sigaretten. Zij weigerden de aange boden Engelse. „Deze zijn beter voor ons, als we er 60 per dag ro ken", zei Burgess. Hun pakken wa ren van Britse makelij, maar droe gen Russische overjassen met pels kragen en Russische mutsen. Bui ten het hotel wilde Weiland de twee nog wat vragen, maar opeens waren ze verdwenen in de Moskouse mist. Even geheimzinnig als ze gekomen waren. In de westelijke commentaren op deze persconferentie overheerst de mening, dat de sovjets er propagan distische doelen mee nastreven en dat zij onenigheid willen zaaien tussen Engeland en de V.S. moet dit executieve orgaan worden -uitgerust? Op deze en andere vragen moeten de deskundigen in betrekkelijk korte tijd een antwoord vinden, want m- streeks begin mei moet de tijd rijp zijn voor het opstellen van een ver drag. Wat de instelling van Euratom en van gemeenschappelijke markt be treft bleek er op de conferentie in principe voorkeur te bestaan voor het gebruik maken vah drie organen van de Europese gemeenschap voor ko len en staal: de Assemblée (die dan echter met nieuwe leden zal moeten worden aangevuld), de Ministerraad en het gerechtshof. Italië, Benelux en Frankrijk behou den zich het recht voor geen beper kingen op hun eventuele productie van atoomwapens te aanvaarden. Irt Noord-Rijn-Westfalen Zaterdagmiddag heeft de Ameri kaanse president, Eisenhower, zich in het Walter Reedhospitaal te Wash ington gemeld voor een onderzoek naar zijn gezondheidstoestand, dat tot dinsdag zal duren. De uitslag zal van groot belang zijn met het oog op een tweede ambtster mijn van de president. Woensdag is de uitslag bekend. De Poujadisten willen in het Fran-i se parlement, waar zij 50 zetels in nemen, een wetsontwerp indienen, waarin de volksvertegenwoordigers worden verplicht het totaal van hun inkomen mee te delen. Voor de politieke partijen en de vakverenigingen heeft Poujade een soortgelijk wetsontwerp in het vet. De betrokkenen zullen moeten aantonen, hoe zij aan hun geld gekomen zijn. VüssingenBreskeiis gestagneerd Zaterdag is de veerdienst Vlissingen- Breskens vanwege de lage waterstand gestagneerd geweest. De eerste boot is met drie kwartier vertraging vertrokken. Daarna werd een dienst stilgelegd tot 12 uur. Tot 6 uur werd vervolgens weer normaal gevaren. Ook de diensten van 10.23 uit Vlissingen en 10-55 uit Breskens kon den nog doorgang vinden. Brandweerlieden hullen het vlam mende gebouw in een gordijn van fijn verstoven water. Dienst Zierikzee-Kalseveer alleen bij daglicht Daar wegens de ijsgang op de ooster- Schelde de lichtboeien moesten wor den ingenomen, zal, met ingang van heden, alleen bij daglicht worden ge varen- In dit verband vervallen de eerste en laatste boot en varen de overige boten één uur vroeger dan de dienstregeling aangeeft. Een Haagse kunsthandelaar had vorige week één van die verrassingen, waarover men an ders alleen maar in boeken leest. De man had een schilde rij in zijn bezit gekregen, dat een zittende vrouw en een staande man voorstelde. De kunsthandelaar fcjon het doek niet thuisbrengen. De voorstel ling ging echter schuil achter een hele koek van oude vernis, stof, vuil e.d. Toeh de restau rateur op het schilderij werd losgelaten, kwam onder de dek laag een magnifiek tafereel tot leven. Er is bijna geen twijfel mogelijk, of het betreft hier het doek ..Doktersvisite", dat tus sen 1675 en 1680 werd vervaar digd door Pieter de Hoogh. In 1929 verdween dit schilderij uit de Hermitage in Leningrad, waar het tot de Semenoff-col- lectie had behoord.

de Stem | 1956 | | pagina 1