SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR UW PEN Krabben-puzzel Olympisch Strijdtoneel Dinsdag 23 februari komt het requisitoir Nobele Traditie - Wisselprijs - Abraham - Dames - Coureurs aZUJTj. VALDA DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 8 Bobet Weer Best Pijnenburg 50 350 Wedstrijden Owens Voorspelt NCI-Voorsteller EEN NAAM VOOR DE PRINS Vtytonï cadeau Zaak-Jungsch laeger Bomaanslag in Argentinië Kamerlid van Vliet: Waarom worden bouwmaterialen duurder? 9 Volgende week zondag (19 februari) wordt in Den Bosch een nobele traditie voortgezet. Dan is de stad het doel van wielrenners uit het verst van ons gewest. Dan trekt de sterke jeugd op die overmoedig kan zijn, maar devoot tevens en die de trots van haar geloof bewaart. Op die datum wordt de vierde wielerbedevaart gehouden. Er bestaat groeiende belangstelling voor deze traditie. Dit jaar heeft men al minstens 350 deelnemers, terwijl nog altijd ngeschreven kan worden De clubs, die present zullen zijn, zijn onder andere: Willebrord Wil Vooruit (St Willebrord), Sportief (Breda), Crescendo (Etten), DJR (Oosterhout), RK TWC Pijnenburg en RK SC Abattoir (belde Tilburg), Gerrit Sehu'lte" en de Zwaluw (beide Den Bosch) en zo voort. Verder zijn er individuele inschrijvingen binnen gekomen, zoals die van Jos Suykerbuyk en van de Zeeuwen J. Westdorp en C. Oosthoek, die per fiets vanuit 's-Heerenhoek het rukkie naar Den Bosch zullen afleggen. Al sedert jaren schijnen ze in Frankrijk geen betere wielrenner te hebben dan Louison Bobet. Met veel ceremonieel is dezey dagen in het goede Parijs namelijk voor de vijfde achtereenvolgende keer onze Louison op het voetstuk gezet. Hij kreeg er een wisselprijs bij en er waren huldigende woorden voor zijn prestaties van het vorige seizoen. BOBET Wat de toekomstplannen betreft: Bobet gaat weer langzamerhand aan het trainen om op 26 februari met het Criterium van Oran meteen goed voor de dag' te kunnen komen. Daarnet is al even de naam Pij nenburg genoemd. Dat gebeurt nu nog eens extra, want diezelfde Pij nenburg, diezelfde „Kanonbal", gaat aansta-ande woesdag feest vie ren ter gelegenheid van zijn vijftig ste verjaardag. „Abraham" zal dus de meest geziene gast worden. Jan Tilburger in hart en nie ren heeft de lauweren in de wie lersport niet zo maar vanzelf ge oogst. Hij begon als knechtje in een wollenstoffenfabriek en ventte met chocola op de wielerbaan Twem bij Goirle. Daar, vlak bij de cabines van de toenmalige groten, leerde hij het vak al zo'n beetje kennen. Hij luisterde en keek. En pas daarna ging hij fietsen. Dat was rond 1921. Zo begon een carrière naar de hoogste toppen van de roem.Eerst de meester op de grasbanen, la ter de opmars in het buiten land, kam pioenstitels, overwinningen in koppelraces (samen met mannen als Braspen- ninckx), Zes- dagen - koning en zo voort en zo verder. Met de vijf tig jaar in het zicht is de grootste vaart UftZ J3A\. rijden verdwe nen. Maar hoe lang is het ge leden, dat Pijnenburg ondanks zijn buik(je) een weddenschap won door binnen de drie kwartier van Tilburg naar Den Bosch (21 km) te rijden Dat is nog niet zó lang geleden En ook nu kan hij nog snel ge noeg vooruit. Er zijn zelfs als grap penmakers geweest, die hebben voorgesteld een wielerduel in me kaar te zetten tussen de Pijn en Piet van Kempen Hoe dan ook, dat gebeurt zeker niet op zijn vijftigste verjaardag, want dan heeft hij wel wat anders te doen. Tijdens een bijeenkomst, die de voetbalvereniging ..Vlissingen" be legde, heeft men linksbuiten Pierre van der Schraaf eventjes in het zonnetje gezet. Er waren hartelijke woorden en men kondigde verder aan, dat hij benoemd was tot lid van verdienste. Dat had allemaal zijn betekenis, PIJNENBURG .Nog vlug genoeg.. want onlangs speelde van der Schraaf zijn 350ste wedstrijd in het eerste elftal. En dat is een aantal, dat de moeite van de hulde meer dan waard is. Jesse Owens, Amerikaans wonder- atleet bij de Olympiade van Berlijn 1936, is aan het voorspellen gegaan. Hij heeft gezegd, dat het (volgens hem) wel niet zo'n vaart zal lopen met Russisch overwicht bij de Zo merspelen in Melbourne. ,,De Amerikanen zullen om te be ginnen alle loopnummers van de 100 tot 800 meter winnen en de meeste technische nummers." Dat zei hij in een rede, die hij te Chicago hield. Jesse zei erbij: „Wij hebben de beste jonge krachten en de beste trainers" Op de agenda voor het voorjaars congres van de UCI, dat 3 maart te Parijs wordt gehouden, staat een Frans voorstel om het dames wiel rennen officieel te erkennen. (Sinds het voorjaarseongres var 1955 wor den damesrecords reeds door de UCI erkend). De National Cyclists Union (Gr. Br.) stelt bovendien voor amateur wereldkampioenschappen en Olym pische kampioenschappen voor da mes in te stellen. Verder zullen voorstellen in be handeling worden genomen om voor de stayer-wereldkampioenschappen en de recordpogingen door stayers de rol van de motoren der gangma kers terug te brengen van 60 tot 40 centimeter (voorstel van het bestuur en van de technische commissie van de UCI), om een wereldkampioen-! schap over 100 kilometer tegen het uurwerk voor amateurs in te stel len (voorstel van de Zweedse wie lerbond) en om de aangesloten bon den te verzoeken van de renners een geschreven verklaring te eisen, waarbij zij machtiging verlenen tot 't verrichten van speekselonderzoek of het nemen van andere proeven, dit om de strijd tegen de doping te vergemakkelijken (voorstel van het bestuur en van de technische com missie). PRINS BERT, Om met de carnavalsdeur in het zotte huisje te vallen: ik ben het met uw naam niet eens. Men kent u als Bert in Breda, prachtig. Een prettige naam met een lichte klank erin. Maar geen carnavalsnaam. De vorst van de dwaasheid mag in geen enkel opzicht herinneren aan een vro lijke en gewaardeerde Bredanaar. Hij moet boven alle Bredanaars staan en toch één zijn met hen. Hij moet Bert Touw verloochenen en het hoofd afwenden als hij zijn alledaagse ,,ik" tijdens zijn vrolijke omzwervingen mocht ontmoeten. Bergen op Zoom heeft geen prins Kees. Het heeft een prins Nilles. Want Nilles is een Bra bantse naam en niemand die bij het noemen ervan zal denken aan een zekere meester in de rechten, die men zo door de week in Bergens straten kan ontmoeten en die dan ernstig, vrolijk, of soms ook wel hu meurig kan zijn. Niemand die Nilles ontmoet als het carnavalsfeest voor bij is. Niemand die aan Kees Becht zal denken als de prins zijn zotskap Ziet ge, prins Bert, dat is het wat we tegen uw naam hebben. Zelf zult ge u later een opvolger wensen. Zal die de naam kunnen dragen van prins Bert II? Ik geloof het niet. Daarom, verander uw naam. Noem u, desnoods, prins Bertram. Ook al wekt die naam nog reminiscenties aan uw alledaagse zelf. Beter zou het zijn, onder de carnavalsminnende (Advertentie) Bij Bleekectie actiketen nu Slechts 48 bonnen... U hebt ze zó! Naar aanleiding: van de KRO-uitzending van de SUS-actie, waaraan de prins van Bergen op Zoom deelnam, vernam ik door de radio, dat er een verslaggever van uw blad in de zaal aanwezig: was. Dat bracht mij op een idee. Ik moest een carnavalspuzzel maken, speciaal op de Krabben gemaakt. Daar ik er vele genoeglijke uren mee heb doorgebracht, zou ik de redactie willen verzoeken, ze met de carnavalsdagen in uw blad te willen plaatsen. WATERINGEN AMATEUR-PUZZELAAR Natuurlijk voldoen we graag aan het verzoek van deze geniale puzze laar. Hier komt zjjn werkstuk. Mogen alle carnavalsvierders er, tijdens de stilte voor of na de storm, veel genoegen aan beleven (Red.) Melbourne, de gastheer der Olympische Spelen van 1956, bouwt thans dit sportcentrum, waar de grote wedstrijden zullen plaats vinden. Deze schets toont hoe het Olympisch Sportpark er uit zal zien, als het gereed is. Alle oude gebouwen en tribunes zijn afgebroken. De nieuwe in richtingen zijn een zwemstadion (rechts), een voetbal- en atletiek- veld (midden), een wielerbaan (links voorgrond) die een hockey veld omsluit, benevens een tweede voetbal- en atletiekterrein. Met de 60ste zitting, die donderdag is gehouden, is het verhoor der ge tuigen in de zaak-Jungschlaeger ten einde. Donderdag 23 februari zal de officier van justitie, Soenario, het re quisitoir uitspreken in dit proces, dat begonnen is op 17 januari 1955 en dus nu ruim een jaar heeft geduurd. Er zijn 78 getuigen gehoord, van wie 29 a charge, 38 a décharge, en 11 deskundigen. Beklaagde Jung- schlaeger bevindt zich ruim twee jaar in voorarrest. De laatste getuige was Dorus van der Sluys, die aanvankelijk niet ge hoord zou worden. Hij was, omdat een andere getuige zijn naam eens nacl genoemd, nu toch nog opgeroe pen Hij zei ruim een jaar met 400 anderen in een grot op de helling van dag" £°ndhba ,Arsentinië) is donder en de wo0rn ontpIoft °P hct balkon het Argent?)1"^ eeILkaPitein van zienlijke schaaf leger' werd in vielen p.f aanSencht, doch er Men vermn s.lacht°ffers te betreuren, was voor dat de h°m bestemd dat vlak bi?t,consL!laa' van Uruguay, tein ligt. wornng van de kapi- de Salak te hebben gewoond. Hij had daar beklaagde drie keer ontmoet en een vliegtuig een „dropping" zien uitvoeren van 15 meter hoogte. Na zijn verblijf in de grot, heeft hij twee jaar in een inrichting voor geestes zieken doorgebracht, omdat hij voor gaf gek te zijn uit angst voor de militaire politie die hem had gearre steerd en die hem sloeg. BIJ HOESTEN KEELPIJN PASTI LIES ONTSMETTEND - VERZACHTEND Sovjet-Unie Minder willekeur in strafrecht? In de Sovjet-Unie schijnt een cam pagne gaande te zijn ter herziening van het strafrecht, teneinde een striktere legaliteit te verzekeren. Donderdag is voor het eerst offi cieel de afschaffing in 1953 van een geheim tribunaal van de binnenlandse veiligheidsdienst bekendgemaakt. Dit tribunaal kon verdachten, meest poli tieke misdadigers, naar concentratie kampen zenden, zonder dat de ver dachte voor het gerecht verschenen was. Het Tweede-Kamerlid de heer van Vliet (KVP) heeft aan de ministers van Wederopbouw en Volkshuisves ting en van Economische Zaken schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het waar, dat de bouwkosten der woningen, in kubieke meter in houd uitgedrukt, nog voortdurend stij gende zijn? 2. Is het waar, dat een der belang rijkste oorzaken van de bouwkosten ontwikkeling is een voortgaande stij ging der prijzen van bouwmaterialen? 3. Kunnen de ministers een opgave verstrekken van het pi ijsverloop van de bij de woningbouw als regel te gebruiken soorten baksteen, kalk zandsteen, tegels, dakpannen, hout, ijzer, lood, zink en cement, met als peildata: 31 december van de jaren 1938, 1950, 1953, 1954 en 1955? 4. Zijn al deze prijsstijgingen der bouwmaterialen naar het oordeel van de ministers gemotiveerd te achten en zo niet, welke maatregelen worden er dan genomen? 5. Zijn er nog andere factoren dan de bouwmateriaalprijzen, die de voortdurende stijging der bouwkosten van woningen veroorzaken? Horizontaal: 1 klein krabbetje, 5 deel v. e. schip, 6 laagte, 8 heilige (afk.), 10 landbouwwerktuig, 12 ge loof, 14 dier, 16 geur, 18 Japanse stad, 19 gesteente, 21 post en tele graaf bedrijf, 22 1-9-15 letter alfabet, 23 achter, 25 77 grieks, 26 wat men op carnaval drinkt, 26a toespraak, 27a beroep, 28 vernis, 30 slijpsteen, 32 circa, 33 pers. voorn, woord, 34 ligplaats voor schepen, 35 ligplaats voor schepen, 37 telwoord, 39 Chinese munt, 40 oneffen, 41 vaartuig, 42 lengtemaat, 43 voorzetsel, 44 echtge noot, 46 een bekende meisjesnaam, 47 berg, 48 de 9e en le en 2e letter v. het alfabet, 49 as ge maar veul het, 50 huid, 51 witte vlek op een paard, 53 bloedverwant, 53 a pl. in Gelderland, 55 lich. deel, 56 als het hagelt (afk.)t 58 kennis opdoen, 60 eik, 61 negerdorp, 63 staatsspoor (afk.), 64 bevel, 66 hulde, 68 bekende hoogheid, 70 dwaas, 71 bekend han delsmerk, 72 slagwapen, 73 wat de prins in Hilversum kreeg, 74 bij woord. Verticaal: 1 baard, 2 nummer, 3 kraan, 4 pl. in Gelderland, 7 bekende spreuk in carnavalstijd, 9 dagblad, 11 lidwoord, 13 kleine Bergen op Zo mer, 14a bevel, 15 watering, 17 onze radio (afk.), 19 lekkernij, 20 bijwoord, 21 de bekendste krabben, 22a land, 24 papegaai, 25 bekend wasmiddel, 27 dominee, 28 bergplaats, 29 radio om roep, 30 was getekend, 31 ex officio, 32 waar men veul leut heeft, 35 Ber gen op Zomers. 36 een ander woord voor 37 mannetjes bij, 38 gela den atoom, 41 koud, 43 voorzetsel, 45 bevel, 46a boom, 47a bekende race, 51 gemeente in N.-Brabant, 52 voor zetsel, 54 lidwoord, 55 dier, 56 be kende prins, 57 lich deel. 59 handels naam (Benz.), 62 laatstleden. 65 op pervlakte maat, 67 nakomend (afk.), 69 getij. Bredanaars een prijsvraag uit te schrijven. Wie met de beste naam komt, krijgt een prijs, waarvan hij met de zijnen uw feest luister kan bijzetten. Prins Bert, ge zijt een waardige prins. Uw volk is het met uw uitver kiezing eens. Maar geef gehoor aan het verzoek van uw onderdanen. Kies u een naam, overeenkomend met uw waardigheid. Er mag geen Touw aan vast te knopen zijn... En mogen uw staatsgroten. wanneer ze opnieuw voor de radio staan, zichzelf eveneens verloochenen en namen als Kinus en Edmond vergeten. Werkelijk, het is prettiger en het komt uw feest ten goede. EEN TOEGEWIJDE BREDA DIENAAR BEDEVAART VOOR INVALIDEN In de maand januari herdacht een uiterst nuttig en vooral voor de betrok kenen hoogst belangrijke vereniging haar 10-jarig bestaan. Het gaat hier om de Nederlands Katholieke Invalide Bond. Bij een jubileum al is het slechts" een tienjarig bestaan behoort een bij zondere actie. Sedert mei 1954 hebben de leden van de Bond dan ook een in tense spaaractie ontplooid met het doel om een bedevaart naar het wonderdadige bedevaartsoord Lourdes van 26 april tot 3 mei o.l.v. - Ver. Ned. Bedevaarten te 's-Hertogen ich te organiseren. Niet minder dan 35o leden van de Bond heb ben al hun krachten in het werk ge steld om dit doel te verwezenlijken en voor velen reeds met sukses. Naast het individuele sparen der deelnemers is er een plaatjes-actie: een plaatje van de H. Liduina met een speciaal gebed voor het welslagen van de Bedevaart. Er is ook een reisbonnen-actie aan de gang. Er is een enorme som gelds nodig om 350 invaliden een dergelijke kostbare reis te laten maken. Voor tweederde is het practisch klaar, moeten we nu dat laatste deel thuis laten? Onder hen bevinden zich juist degenen voor wie het practisch onmo gelijk is om de gehele som bijeen te brengen (gedeeltelijk hebben ze het wel gedaan!) Ligt hier nu niet een prachtige kans voor katholiek Nederland om iin navolging van de actie voor de mili taire invaliden (die schitterend slaagde!) mogelijk te maken wat voor die inva liden zelf onmogelijk is. Daarom: ieder die dit leest wordt vriendelijk verzocht een bijdrage te storten op gironummer 281371 t.n.v. A. G. F. Burcksen pr., Schiekade 80, Rotterdam. A. G. F. BURCKSEN pr. BONDSADVISEUR. ALLEENSTAANDE PERSONEN (II) Van de mij geboden gelegenheid maak ik graag gebruik om de schrijver van het onder bovenstaand motto ingezonden stuk van de vorige week en tevens alle andere alleenstaanden enige nadere in lichtingen te geven over de Bond, die door en voor deze personen is opgericht, n.I. De Nederlandse Vrijgezellen bond. Het hoofdbestuur zetelt in Den Haag (postadres Postbus 492). Er zijn al af delingen te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Eindhoven en Hel mond. De contributie is zeer laag n.I. f 7.50 per jaar incl. toezending van het maandblad. Ten behoeve der vele verspreide le den wordt getracht in het zuiden in meerdere plaatsen afdelingen op te rich ten en meer leden te werven. Om diat te bereiken en om tegelijk het nog teeds heersende misverstand over de Bond en de verwarring met Grevenbicht op te heffen, werd onlangs in Tilburg een persconferentie gehouden. In De Stem van j.l. zaterdag werd hierover reeds geschreven. Hoe meer leden de bond teltt hoe be ter de resultaten, die bereikt kunnen worden. Tot de vele activiteiten, die de bond op haar programma heeft staan, beho ren o.a.: De reeds verkregen toezegging van de minister om de abnormaal hoge belas tingdruk voor de Vrijgezellen te bezien, te activeren. Het hoge tarief werd nog door de bezetter ingevoerd en tot op heden nog niet herzien. Verbetering te brengen in de woning behoeften voor alleenstaanden door het meer bouwen van kleinere fiats, de z.g. Vrijgezellen-flats. Ook voor Breda en omgeving is ge zorgd voor een aanmeldingsadres, n.I. NVB, Piet Avontuurstraat 12, Breda. BREDA, H. L. O. JEUGD EN MUZIEK (III) Reeds eerder heb ik in deze kolommen de jazz verdedigd en ik zal dit opnieuw doen. Gelukkig telt het dagblad De Stem naast de tegenstanders van deze cultuurvorm ook vele voorstanders. Want wat is het geval? De heren J. S. en Trasuboulos raadden in uw rubriek de lagere scholen aan verplichte mu zieklessen in hun programma op te ne men, waarin dan volgens laatstge noemde de geschiedenis van de klas sieke muziek behandeld zou moeten wor den. Bovendien maakt de heer T. ge bruik van het woord kannibalen-bebop, waarmee dan kennelijk de jazz bedoeld is. Excusez du mot? Jui s'excuse, s'ac- cuse! Les excuses sont faites pour s'en servir! Neen. wanneer er in de toekomst spra ke zou zijn van onderwijs in muziekge schiedenis, dan is het wel degelijk van belang eerst en vooral de jazz in al haar facetten te belichten. Het debat over de jazz dat onlangs in deze interessante rubriek gevoerd werd, heeft wel duidelijk aangetoond dat jazz in de eerste plaats muziek is van en voor deze tijd. Hopende hiermee deze „vergissing" rechtgezet te hebben, verblijf ik met vriendelijke dank voor de verleende plaatsruimte. breda, m. v. G. De heer van G. hebben we hier nog even aan het woord gelaten, om dat zijn reactie een uitlating betrof in een nieuwe reeds ingezonden stuk ken, die niet direct de jazz aangaat. Het debat over deze muziekvorm als zodanig blijft echter als afgesloten beschouwd. (Red.) IN MEMORIAM Op 2 februari 1956 overleed in de leef tijd van 73 jaar. de heer Antoon L. P. Koene te Oudenbosch, oud-leraar aan de gemeente-tekenschool en directeur van de bekende Oudenbossche Schildersschool Vele oud-leerlingen, uit geheel Bra bant en vele uit Limburg, hebben zijn practische lessen in decoratie-, hout- en marmerschilderen, perfect geleerd en zijn bekwame schilders geworden. Zeker is dat ze hun oud-directeur en ook mevr. Koene-Binck een goed hart toe dragen en met leedwezen kennis zullen nemen van zijn overlijden. Namens zijn dankbare oud-leerlingen J. en P. van IERSEL „GEEN CENT ONTVANGEN Aan minister Staf heb ik hetvol gende schrijven gezonden: Ondergetekende C. T. Vink, Axelse- straat 10, Terneuzen, voormalig dpl.- serge^nt, geeft met verschuldigde eerbied te kennen, dat hij van 1943 tot de bevrij ding 1945 in Duitse krijgsgevangenschap is geweest. Over die tijd heb ik geen cent salaris ontvangen, ondanks al mijn moeite die ik daarvoor gedaan heb. Mijn vrouw en 3 minderjarige kinderen kre gen van het gemeentebestuur Terneuzen een kleine vergoeding. Tot op de laatste cent heb ik dat aan de gemeente terug moeten betalen. Zodat ik over die 2 jaar totaal niets ontvangen heb. Nu lees ik in de Stem van 1 februari 1956 dat de krijgsgevangenen hun sa laris hebben ontvangen. Gezien het bo venstaande, is dat bericht niet juist. Graag zou ik hierover nog nader in gelicht willen worden. Van 1925 tot en met 1942 ben ik in gemeentedienst van Rotterdam geweest. Angezien ik niet met en onder NSB en Duitsers wilde werken, heb ik mijn ontslag genomen, met de bedoeling na de bevrijding terug te komen. Na mijn krijgsgevangenschap heb ik mij weer gemeld, maar omdat ik zelf ontslag heb genomen( werd ik niet meer aangenomen. Al die jaren voor niets pensioen be taalt en moest ik maar zien dat ik op de een of andere manier de kost voor mijn huisgezin kon verdienen. TERNEUZEN, Met de meeste hoogachting, C. T. VINK DIERENLEED(X) Ofschoon over de kalveren nabij de Hero reeds heel wat geschreven is, zou ik U gaarne verzoeken, het volgende nog even in uw blad op te nemen. Reeds ruim een jaar geleden is deze klacht door onze inspecteur onderzocht en heeft hij zich ter plaatse overtuigd dat zowel de stal als de ligging der kalve ren absoluut in orde waren. Ten over vloede heeft deze inspecteur zich in verbinding gesteld met een der profes soren van de Veeartsenijschool te Utrecht over de vraag of het verantwoord is rundvee c.q. kalveren met strenge win ter buiten te laten. Het antwoord luid de, dat ddt voor de dieren veel beter is, dan ze permanent 's winters in de war me stal te hooiden, onder voorwaarde dat er een open stal aanwezig is, met een goede strolaagi alwaar indien ze dit zelf wensen, beschutting kunnen vinden, Deze stal is bij de Hero aanwezig. Eerste schrijver wist niet tot wie zich te wenden voor klachten over dieren leed. Welnu, onze inspecteur is gaarne bereid elke klacht direct te onderzoe ken, indien de klager even* wil bellen (bet staat in de telefoongids onder „Die renbescherming"). U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, hoop ik hiermede een eind te kunnen maken aan al het ge schrijf over dit thema BREDA, Informatiebureau voor ver miste dieren van de Nederl. Ver. tot Bescherming van dieren, A. J. M. van ROSMALEN DE BOUWVAKKEN Iedereen zit te springen om arbeids krachten voor ons economisch leven. Maar vooral om die voor de bouwnijver heid. En de legerleiding is er uiteinde lijk toe overgegaan, diegenen die daar voor in aanmerking komen vrij te ge ven na één jaar dienst (dus voor de ge wone dienstplichtigen zes maanden kor ter.) Het is goed, dat er controle-eisen ge steld worden. Er wordt ook geëist „vakbekwaam heid". Vraag: wie maakt deze eis uit. En dacht men niet( dat er vele „losse arbeiders" zijn, nodig voor de bouwerij, de hout en staalconstructies voor de bouwerij, die daar even noodzakelijk zijn en die vóór hun oproeping in militaire dienst al jaren in één dier bedrijven werkzaam waren en er voldoende thuis zijn? En als het dan waar is, dat de Le- geropleiding zo'n belang stelt in dtie vakbekwaamheid, zou het dan niet re delijk zijn, dat tenminste de leerlingen der aannemerscursussen in allen ge valle vrijstelling kregen? Mij zijn een aantal gevallen begend, dat die geen vrijstelling kregen, terwijl ze juist in hun examenjaar zitten. RESERVE-OFFICIER BRABANT, WERE Dl Dezer dagen hoorde ik tot mijn vreug de, dat de stad Tilburg een film heeft doen maken. Dat is een mooi om niet te zeggen een „nieuw-Brabants" denk beeld. We moeten immer laten zien. wat we waard zijn en daartoe alle goede middelen gebruiken. Men mag in de eigen provincie en boven de Moerdijk best eens zien, hoe de Brabantse ste den en het Brabantse land het tempo van onze tijd kan bijhouden en mis schien zelfs binnen afzienbare tijd een grote voorsprong gaat nemen. We ziji trots op wat we bezitten tot stand bren gen en nastreven. Alleen betreur ik het in buitengewoon hoge mate, dat we (weer eens!) met deze film demonstreren, dat we toch eigenlijk zo vreselijk hoog opzien tegen alles wat van boven de Moerdijk komt. Want wat is het geval? De film is ge maakt door de producer Otto van Neyenhof uit Den Haag (beschikt Noord- Brabant niet over iemand als Koen Le- man uit Breda?), terwijl het scenario is geschreven door Charles Bressers uit. Den Haag. Het zou me veel te ver voe ren om hier de tientallen namen te noe men van de Noord-Brabantse schrijvers, die het beslist even goed kunnen als de heer Bressers, van wien overigens niets dan goed. AI vragen we ons natuurlijk wel af, of een Brabants hart ook niet iets kan bijdragen tot het slagen van een film over een zo typisch Brabant se stad EEN RASECHTE HOLLANDER DE NOODKLOK LUIDT Wij waren zaterdag j.l. mede toehoor ders tijdens een rede die de hopman van de verkenners hield. In die rede werd alles eens onomwonden tot de ouders Pf7ncrl n m rlrr „.„„„ucn ue gezegd o.m. de offerzin en de zaamheden van de leiders(sters) en n ore- werk- ver- icuoijsisiersj en ver- rttrZ5; °lk,W_efd "aar v?ren ^bracht maar ---. „ad, vuren ge dat het werk gewaardeerd werd i dat men ook aan critiek blootstond Er werd een inzicht gegeven over de behuizing van de verkennerij. Met eigen ogen kon ik dat deze week eens van nabij zien. Ik kan er deze woorden voor Te v1: Slecht' slecht, ane" slechts. Eigenlijk nog te zacht uitgedrukt Het jaaroverzicht dat de hopman gaf noemen wij het „luiden van de noSÜ Deze, zo schone jeugdbeweging kan eens iets deden en dan hi» n°U bijgevoegd een zware s^n'" al meentesubsidie, dan zaten de verkfnl ners een beetje beter. Denkt aan d"t jeugdwerk, wat zo mooi en voor ouder PHILIPPINE1" Z°'n ZegmriJk PHILIPPINE, j MOELKER CORRESPONDENT AMBONEZEN Ik heb uw verslag over de Ambonezen, in uw blad van 3-2-'56( met interesse gelezen. Naar mijn mening resulteert de hele geschiedenis in een onnodig grote geldverkwisting. Zoals ik uit uw verslag kon lezen, worden deze mensen finan cieel zeer bevoorrecht, boven de Neder landse arbeiders. Dat deze mensen, van een toch volwaardig loon, geen bijdrage voor voeding, kleding en huisvesting betalen, is toch onbegrijpelijk. Kan men bij deze mensen dan geen loonbeslag leggen? Bij de Nederlanders zou dit in zo'n geval allang zijn gebeurd. De Ambonezen hebben voor Neder land gevochten, maar is dat een reden, hen met zo'n grote onderscheiding te be handelen! Dat doet men de Nederlandse jongens, die in Indiië hebben gezeten toch ook niet? Waarom moeten deze mensen niet ge woon gaan werken, met dezelfde rech ten en plichten als de Nederlandse ar beiders. Van laatstgenoemden eist men toch ook; bij arbeidsongeschiktheid of werkloosheid dat zij zo snel mogelijk weer gaan werken, om toch maar geen cent meer dan nodig is, te hoeven uit te betalen. En in ditzelfde Nederland ziet men in het geval der Ambonezen en trouwens nog vele andere gevallen, een grote ver kwisting. En dan te bedenken dat er nog mensen zijnt die zich druk maken over enkele z.g. luie gemeentewerklieden, die niet hard genoeg werken en daardoor ook een paar centen teveel uit de be- lastingkas krijgen. Met dank voor de plaatsruimte. ETTEN (N.Br.), J. v. ZUNDERT Stationstraat 112, Men kan de Ambonezen slechts ten dele met het bij ons geldend recht benaderen. Loonbeslag is op een bepaalde milde manier mogelijk, doch dit heeft tengevolge, dat de be trokken Ambonezen op staande voet weigert te werken. De enige sanctie die men kan toepassen is de inhou ding van zakgeld en kledingtoelage. Veel Ambonezen (de goeden niet te na gesproken) maken dan de reken som: hoeveel moet ik op grond van de bijdrageregeling betalen en hoe veel verlies ik aan die belde toela gen? De keus is dan eenvoudig. Onwillige elementen kan men niet zomaar veroordelen, noch hen uit wijzen als ongewenste vreemdelingen, want waarheen zou men hen moeten sturen? Dat zij in ons land zijn, is, zoals reeds uiteen is gezet, de na sleep van de RTC. Achteraf gemak kelijk te veroordelen, maar de toen malige delegatieleden waren geen helderzienden. De ontstemming van de inzender over de discrepantie tus sen het inkomen van een Nederlandse arbeider en zijn Ambonese collega, wordt door zeer velen gedeeld. Vooral in bedrijven, waar Amonezen naast Nederlanders werken, is dit goed merkbaar. Wie geeft echter de op lossing? Het Ambonezenprobleem wij schreven het reeds vindt vrij wel nergens zijn weerga. (Red.) DE DIENST (II) Naar aanleiding van het ingezonden stuk in papier voor Uw pen d.d. 5 febr. '56 over de militaire dienst. Ik ben het volkomen met de vorige schrijver eens. Deze mijnheer F. Maurer uit Bergen op Zoom, schreef n.I. dat 1,5 jaar dienst tijd voor een soldaat veel te lang is, volgens mij is één jaar militaire dienst lang genoeg. Niet alleen voor Jan sol daat, maar ook voor zijn ouders die zo'n jongen toch maar moeten missen, door elkaar genomen heeft vader en moeder een strop van drieduizend gulden als Jan in dienst is, en wat kost hij niet eer hij weggaat en met verlof komtf dan wordt hem van alles medegegeven en toegestopt. Volgens mij is hier een mooie taak weggelegd voor de „Grote Heren" en misschien wel voor de „diverse bonden" om aan die toestand verbetering te bren gen. Want velen van onze jongens zijn in de bond. Over 2 maanden komt mijn zoon uit de dienst, dan zijn er 1,5 jaar om. In die 1.5 jaar is hij gegroeid en dik. Allemaal van die soldatenmik. De jongens zijn allemaal geworden [dikke beren. Want Jan de soldaat kan nu niet meer [in zijn kleren. Maar nu zit vader en moeder zonder geld. De diensttijd maakte van hem een held. Waar haalt zijn moeder nu het geld [vanadaan. Ze kan moeilijk Jan in zijn nakie [laten staan. Nederland is er na de oorlog allang [bovenop. Maar is zeg nogmaals: voor zijn vader en moeder 1,5 jaar lang diensttijd [een grote strop. Daarom vind ik het van de heer [Maurer een reuze-idee Geef de soldaat bij het afzwaaien voor elke dag diensttijd doorgebracht een [gulden mee. Dit geld dan zonder mankeren. Te besteden voor nieuwe kleren. Zo stapt dan de soldaat met goede zin De maatschappij weer in. Ook op straat is hij weer paraat. Gegroet allen van Jan de soldaat. BREDA, K. F. PAKKETTEN VOOR NIEUW-GUINEA Op Nieuw-Guinea leven nog veel Ne derlanders in uitermate kommervolle omstandigheden. Een klein inkomen, on voldoende huisvesting en gebrek aan al lerlei dingen, die de mens het leven plegen te veraangenamen. Het „Thuisfront Nederlands Nieuw- Guinea" heeft zich het lot van deze men sen aangetrokken en is een pakketten- actie begonnen. Iedereen kan een gezin van daarginds „adopteren" en aan de actie meedoen. De samenstelling en ver zending van een pakket komt op onge veer 20 gulden. Voor wie deze kosten te hoog zijn, zij met nadruk gezegd dat men ook kan helpen door het storten op postrekening 6685 (Thuisfront Neder lands Nieuw-Guinea, Den Haag) van een geringer bedrag. DEN HAAG. Namens het bestuur: Mevr. A. DE GRAVE- TERWOGT. JULES LESQUILLIER. GEEN TAXI.... Een van de afgelopen nachten had on dergetekende zeer dringend een taxi no dig voor het vervoer van een patiënte naar Moederheil. Het was drie uur. Ver schillende ondernemingen heb Ik opge beld, maar geen sukses. Vier bedrijven gaven gewoon geen gehoor, elders waren de Chauffeurs niet thuis eri weer op een andere plaats waren ze al „naar bed". Goede raad was duur. Tenslotte heb ik maar een goede bekende opgebeld. Die stond onmiddellijk klaar en hij deed het nog gratis ook. Waar blijven onze taxi-ondernemers nu eigenlijk? Hebben ze zo weinig gevoel voor de verantwoordelijkheden die hun beroep meebrengt? Zelf ben ik electro- monteur en bij dag en ontij sta ik klaar om te helpen waar geholpen moet wor den. «Elders, dacht ik, zal het dus ook wel zo zijn, maar ik kreeg de kous op de kop. Hoe komt dat nu eigenlijk? Hierop zou ik wel graag een antwoord hebben. Het zou misschien voor anderen onaangena me verrassingen kunnen voorkomen. BREDA. B. J. BUIJNSTERS Houtmamstraat 55

de Stem | 1956 | | pagina 9