Mensen en tXLuzen rsena v» Zeeuws Portret Pagbla9 Pcjlfcm BISSCHOPPEN MANEN TOT ZELFGEKOZEN VERSTERVINGEN V Greep uit de maandbladen Ctf>* Geen prijs, toch een auto De nieuwe Vastenwet Nieuwe bisdommen in cijfers f1 Winter maakt slachtoffc ers Overal... boven VestdijkHofstra en Greshoff Arsenal King Filter in De Gids Excuus met wat propaganda f Th. Andriessen dorpsburgemeester D&keii Brume's filUVenkrOn/ei HAMEAGELEI BOEKENPLANK Wijziging in ontwerp uitverkopenwet Landbouwgids 1956 „De katoenweg" DERDE BLAD ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 8185 koop 2 al aard- jige Vi- Suidweg, d, telef. 92 >oteggen ;endpoot iuizend- ïderii >6—386. egge te n l stel >rd Ma- j, Hein- voor te koop. Krab- 90 orradig: ►nderde- lealer 1. 67. nthonis- 4542, - 9580 blijven Ook na 13328 j P. v. 5, worst, rndag 12 653 ndag 12 aal Bea- 3 uur, inderrij- rghe te I2_febr. bij Oscar ruari om 647 rting bij Graauw, 649 (Advertentie) Onhoudings- of vleesloze da gen zijn alle vrijdagen van het jaar. Vastendagen en tevens ont- houdings- of vleesloze dagen zijn: 1. Aswoensdag, 2 alle vrijdagen gedurende de Vasten en de Quatertemper- vrijdagen door het jaar. 3. de vigiliedagen van Maria ten Hemelopneming en van Kerstmis. Krachtens volmacht van de H. Stoel wordt door het Ne derlands Episcopaat op alle andere dagen in de Vasten- en Onthoudingswet gedispen seerd. n De kerkelijke onthoudingswet ver plicht alle gelovigen, die 7 jaar of ouder zijn tot aan hun dood. Zij moe ten zich op alle vrijdagen en op alle bovengenoemde vasten- en onthou- dingsdagen volledig onthouden van vlees, spek en jus uit vlees. De kerkelijke vastenwet geldt voor alle gelovigen, die de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben en nog geen 59 jaar oud zijn. Zij mogen op de bo vengenoemde dertien vasten- en ont- houdingsdagen slechts éénmaal per dag een volle maaltijd nemen. Bij nun overige gebruikelijke maaltijden moeten zij zich beperken en derhalve minder voedsel gebruiken dan zij ge woon zijn. III Krachtens pauselijke volmacht ver lenen de Bisschoppen tot anderslui dende aankondiging dispensatie in het vasten, en onthoudingsgebod op alle vasten- en onthoudingsdagen. met uitzondering van Aswoensdag on Goede Vrijdag, aan de volgende per sonen: 1. Alwie zware lichamelijke arbeid of ongezonde arbeid of langdurige ar beid heeft te verrichten; 2. Gezinsleden, personeel, inwonen den en gasten van de onder 1 ge noemden doch alleen voor de hoofd maaltijd; De nieuwe V asten- en Onthoudingswet is nu door het Nederland se episcopaat bekendge maakt. We publiceren hier de tekst, zoals die door de bisschoppen wordt gegeven. (Advertentie) \\iIE geregeld daar verkeert waar veel mensen samen zijn, zoals in bioscopen en thea ters, in trams en op voetbalvel den, in warenhuizen en in res taurants zal hebben geconsta teerd, dat het gure en kille weer reeds vele slachtoffers heeft ge maakt. Geproest en genies, ge kuch en gehoest is niet van de lucht. Dat dergelijke plaatsen haarden van besmetting zijn be hoeft geen betoog. Aangezien wij nu eenmaal niet geisoleerd leven, staan wij, die nog gezond zijn, ook bloot aan de grillige aanslagen van het winterweer. Wij kunnen er gelukkig zelf veel aan doen om besmetting te voorkomen. Wanneer wij in deze tijd gewapend zijn met Agré-Gola tabletten van Philips-Roxane, hebben wij de beste kans onze gezondheid te behouden of een reeds sluimerende verkoudheid te onderdrukken. Agré-Gola tabletten zijn sterk desinfecterend en voorkomen en bestrijden hoest, heesheid, keel pijn en aandoeningen van de luchtwegen. 3. Militairen, gevangenen en alle overigen, aan wie door de burgerlyke overheid of door de leiding van neu trale of niet-katholieke inriehtmgen maaltijden worden verstrekt, doch al- leen voor zover zij van de hun ver strekte maaltijden gebruik maken; 4. Zeevarenden wanneer zij zich van de scheepskost bedienen; 5- Allen, die buiten hun woonplaats maaltijden gebruiken die door een hotel of restaurant zijn verstrekt; 6. Gezinsleden, personeel, inwonen- den en gasten van de familie, waar van de vader of enig hoofd niet ka tholiek is, doch alleen wanneer zij gebruik maken van dezelfde maaltij den als het niet-katholieke hoofd van het gezin. IV Wie twijfelt of hij tot de genoemde groepen van gedispenseeixïen behoort of wie daarbuiten meent geldige re den te hebben om van de vasten- of onthoudingswet ontslagen te zijn, overlegge met pastoor of biechtvader Zieken en personen met een zwakke gezondheid mogen zich houden aan de raad van hun dokter. V Tenslotte vermanen de Bisschoppen alle gelovigen ernstig, om door zelf gekozen verstervingen door de beoefening van de chrtistelijke liefda digheid, door gebed en andere goede werken, in het hijzonder gedurende de heilige Vastentijd, aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de kerkelijke Overheid inge voerde verzachtingen en dispensaties aan hun boetedoening en versterving ontbreekt. Ook vnagen de Bisschoppen in deze Vastentijd aan alle gelovigen volgens oud gebruik een bijzondere aalmoes naar reders vermogen ter voorziening in de vele caritatieve be hoeften van de Kerk. Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het ge noegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. SUPER QUALITY Wéér gaat Arsenal vooraan, nu met a Dezelfde beproefde kwaliteit; kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs 85 Ct ?5 Het algemeen cultureel maandblad „De Gids" is zijn 119de jaargang in gegaan met een nieuw fris omslag, dat ontworpen is door de graficus Theo Kurpershoek. Het nog altijd jeugdige blad van Potgieter en Busken Huet zal in 1956 weer met verscheidene belangrijke bijdragen voor de dag komen. Zo heeft de redactie o.a. de hand weten te leggen op een essay van Geerten Gossaert over de continuïteit in de poëzie; op studies van prof. Léon Polak over Heinrich Heine (bij ge legenheid van de honderdste herden king van zijn sterfdag) en van prof. dr. J. G. van Gelder over Rem brandt; op een aantal novellen van bekende auteurs en op gedichten van vele prominente poëten. In een af levering zal het creatieve werk uit sluitend uit vertalingen bestaan. Voorts zal in de zomer opnieuw een speciaal nummer uitkomen, dat dit maal gewijd zal zijn aan Zuid-Ame- rika. Het ligt in de bedoeling ruime aandacht te besteden aan de over zeese gebiedsdelen. De poëziekroniek zal in het vervolg door Simon Vestdijk verzorgd worden. De romancier J. "W. Hofstra zal de prozakroniek voor zijn rekening ne men. Bovendien zal Jan Greshoff maandelijks een kroniek schrijven over mensen, boeken en gebeurtenis sen. NOVELLE VAN GIJSEN De Hongaarse regering heeft Oos tenrijk verontschuldigingen aangebo den voor het luchtincident boven Oos tenrijks grondgebied van 21 januari, aldus heeft radio Boedapest donder dagavond gemeld. Op 21 januari stortten aan de Hon gaars-Oostenrijkse grens op Oosten rijks grondgebied nabij Pamhagen twee Mig-straaljagers neer. Een der piloten kwam om het leven. De an dere, een Rus, slaagde erin zich met een valscherm te redden. Hij ver klaarde later dat hij met zijn collega „twee vliegtuigen van onbekende na tionaliteit" had achtervolgd, die het Hongaarse luchtruim hadden ge schonden. Volgens radio Boedapest werd in de nota verklaard dat de twee vlieg tuigen in actie waren geweest tegen „luchtballons". Deze ballons, die reeds enige tijd boven Hongaars grondgebied zweven, hadden de Hon gaarse regering tot tegenmaatregelen genoopt, aldus de nota. En zo ziet men weer, waar ballons al niet goed voor zijn. Ruim vijf jaar geleden werd de heer Th. Andries- sen, die tot dan toe com mies was geweest op de ge meente-secretarie van zijn geboortestad Vlissingen, benoemd tot burgemeester- secretaris van het landelij ke Ovezande in de zak van Zuid-Beveland. Van de zee, die de Scheldestad bespoelt, naar het zand van het binnenland, leek een hele over gang en misschien is er toen wel eens gedacht; „zou de burge meester wel wennen?" Die bezorgdheid is overbodig ge weest want in minder dan geen tijd bleek de nieuwe burgervader geacclimatiseerd. Even voordat we hem dezer da gen voor de lens namen, had een zijner ingezetenen ons gezegd: „de burgemeester heeft hier geen vijanden." Zijn stelregel is: Zeg de mensen waar 't op staat als ze om raad of steun komen. Geen koeien met gouden hoorns beloven. De tweede manier om spoedig ingeburgerd te zijn is het meele ven met de gemeenschap. Zijn er ernstige zieken: burgemeester An- driessen stapt naar hen toe. De ouden van dagen hebben zijn bij zondere belangstelling. Zijn po gen tot meeleven brengt hem ook naar alle vergaderingen van de standsorganisaties en dorps verenigingen of tot het vervullen van bestuursfuncties daarin. De derde sleutel tot het hart der ingezetenen is te doen in hun belang, wat binnen het bereik der mogelijkheden ligt. Die mo gelijkheden zijn groter dan vaak wordt gedachtJ'Goed beheer der gemeente - financiën bijvoor beeld niet uit het tot standbren- gen van allerlei verbeteringen. Uit eigen middelen is te Ovezan de de laatste tijd behalve de be strating ook de verlichting ver beterd, terwijl de foeilelijke to ren naast de hervormde kerk op ingrijpende wijze werd gerestau reerd. Gelegenheid om nieuwe wo ningen te bouwen was er, vanwe ge het schraal toegemeten volu me, niet veel. Toch werden niet minder dan 48 huizen in de klei ne gemeente de laatste jaren duchtig onder handen genomen, ter profijt van betere volkshuis- vesting. Ook op ander gebied heeft de ac tieve burgervader nog menig suk- sesje voor de gemeente bereikt. Voor het „rust roest" behoeft ook 'n plattelands burgemeester niet bang te zijn, wanneer hij zich voor de gemeenschap in wil zetten. Reeds in zijn Vlissingse tijd was de heer Andriessen de appel valt niet ver van de boom or ganisatie-man bij uitstek en gaf op vele katholieke fronten acte de présence. ping" verscheen stipt op tijd, waar voor alle lof. Jammer, dat ze wemelt van de fouten. We hebben de indruk, dat de corrector er deze keer hele maal niet aan te pas is gekomen. Een uitstekend gedocumenteerde bijdrage leverde Jan H. Cartens over Jan Engelman en zijn verwantschap met Hölderlin en Novalis. Wat betreft „Vera Janacopoulos" sluit hij zich meer aan bij de mening van Vestdijk dan bij die van Rodenko. Godfried Bomans begint de publi catie van schoolherinneringen, die ver beneden het peil blijven, dat we van deze auteur gewoon zijn. De hu mor is hier platvloers, anti-clericaal en, waar het de bijbelse geschiedenis betreft, profanerend. Prof. dr. Chr. Koehler S.S.S. beschouwt in een in teressant opstel leven en werk van Edith Stein. In het Journaal neemt Gabriël Smit het op voor Lambert Tegenbosch, die van de glazenier Pieter Wiegersma een watjekou kreeg. „Geweld, hoe dan ook. bewijst vrijwel uitsluitend geestelijke on macht", beweert Smit. Maar hoe staat het dan met het geweld van de criticus, die „uitermate vinnig persoonlijk" uit de hoek komt en die „op veel lange tenen trapt"? „BRABANTIA" In Ovezande was het niet an ders en heel veel verenigingen en instellingen wisten, niet tever geefs, de weg naar de burge meester te vinden. Zijn indrukwekkende lijst van functies brengt een massa werk mee, zodat men ervan overtuigd kan zijn, dat ook déze dorpsbur gemeester zijn brood niet in le digheid verdient. Zo kan de ge meente Ovezande van zijn bur gemeester - secretaris, die in de volle kracht van zijn leven is (6 november j.l. werd hij 42 jaar) nog heel veel plezier beleven. Het januari-nummer opent met verzen uit de nieuwe produktie van Herman van den Bergh, die bijna dertig jaar gezwegen heeft. Ook Guil- laume van der Graft, H. W. J. M. Keuls en Bert Voeten droegen verzen bij. Van deze laatste is er een op merkelijk gedicht „Er gebeuren geen wonderen". Jan Greshoff schrijft ech ter enkele bladzijden verder: „En nu zal er een wonder gebeuren"! Waar mee we maar zeggen willen, dat er wonderen en wonderen zijn. In elk geval: een wonderlijk poëem. Het hoogtepunt in dit nummer is naar ons gevoelen de meesterlijk ge schreven novelle „Marie-Ama van Antwerpen" van Marnix Gijsen. Prof. dr. E. J. Dijksterhuis schrijft uitvoe rig over Benjamin Franklin bij de 250ste herdenking van diens geboorte dag. Prof. P. S. Gerbrandy kant zich tegen de beschouwingen van mr. C. L. W. Fock over „De Nederlandse regering te Londen en de spoorweg staking". Hij noemt de tendentie in deze beschouwingen niet alleen on juist maar ook onbillijk. Vestdijk behandelt Paul Rodenko's bloemlezing ..Nieuwe Griffels Schone Leien" en wijst op een tastbare on juistheid met betrekking van Jan En gelmans gedicht „Vera Janacopou los". Een bruid in de morgen" van Hugo Claus wordt door Emmy van Lokhorst in haar toneelkroniek een hoogst belangrijk stuk genoemd. ROEPING Het maandblad „Brabantia" begon zijn lustrum-jaargang met een nieuw omslag, dat weer versierd is met een vignet van Marius de Leeuw. Het nummer opent met een geïllustreerd artikel van Andr. Visser over de burcht van Werkendam en zijn laat ste bewoner: generaal Adriaan van Helden. De bibliothecaresse, mej. C. Ingen-Housz, gaat een serie prenten uit de rijke verzameling van het Ge nootschap afdrukken, telkens met een korte begeleidende tekst. De eerste reproduktie betreft het dorp Gastel, waar de Fransen op 24 maart 1793 uit verdreven werden. In de rubriek „Brabantse kunstenaars" van Thijs van de Griendt krijgt de edelsmid en beeldhouwer Harrie van den Thil- lart een beurt. Als supplement op de nieuwe catalogus is een lijst van nieuwe aanwinsten van de bibliotheek opgenomen, een service, die velen welkom zal zijn. W. van der VELDEN De ook in Nederland zeer bekende Antwerpse duivenliefhebber Noel de Scheemaecker heeft ben ernstig auto-ongeluk gehad; hij is als door een wonder aan de dood ontsnapt. Te Goefferdinge, een gemeente bü Geraards- bergen, kwam zijn auto in botsing met deze van de heer Jacobs Arthur nlt Ninove. De schok was zo geweldig dat De Scheemaecker uit zijn voituur werd geslingerd Hij kwam terecht bovenop de andere wagen en werd door deze zeker vijftig meter meegevoerd. Gelukkig kwam hij niet onder de wielen terecht, 't ware zijn dood geweest. Mijnheer doktoor stelde een diep gat vast in het achterhoofd alsmede een verbrijzelde schouder; echter geen schedelbreuk zoals in de gazetten geschreven werd. Hij ligt in het hospitaal doch is alreeds aan de beterband. In de Antwerpse „Union" heeft de fortuin de gebroeders Melis te St. Guus Waes voor de tweede kec toe gelachen. Ge weet hoe het daar is met de (kleine) fondvluchten. Daar kwamen vroeger geen duiven op. Ge volg: Antwerpen kon >p de nationals niet mee. Werd los onder tafel ge vlogen door de Vlaanders enz. ,,-P'j nu ,y®rdr,?ot de grote mannen de ..Umon" zeer. Ze vonden er !^°P f?orhee" aut0 beschikbaar te stellen als hoofdprijs, niet voor de persoon die een eerste prijs won op een fondconcours of iets dergelijks maar om die auto gratis te vlrloten onder al de liefhebbers die op een serie concoursen iedere keer twee of drie duiven hadden... ingekorfd' Priis winnen was niet nodig; ze mochten iedere keer te voet naar huis ge komen zijn. Wat zeg ik: zelfs dat met van doen. Ze konden wegblijven ook. Het enig punt waar het om ging vWh,°P de„vier 4 zes aangewezen vluchten telkens een paar duiven in- korven! Ge verstaat dat er voor zo'n tombola animo is en dat er plotse ling massa's duiven werden getekend op de provinciale fondconcoursen Welnu, om kort te gaan en niet met de deur in huis te vallen, in '54 waren de gebroeders Melis te St. Gillis Waes de gelukkigen. Twee kleine melkers. Als ze de auto met vliegen hadden moeten winnen, hadden ze nu nog op de fiets gezeten. En in '55? Zijn het eens te meer de gebroeders Melis die het grote lot trekken van de uto. Nu hebben ze er allebei een.' Tcpasseerde jaar waren die mannen zodanig kontent dat ze het bestuur van de „Union" een vet zwijn schonken ai» dankbaar heid. Dees jaar schijnen ze in stijl van carnaval te willen blijven en een vetten ezel, ik bedoel os te schenken. Ze schijnen hem aan het spit te wil len braden, naar de trant van onze voorouders de Vatebieren. Ook de Dikke Bruine zal met zijn presentie aanwezig zijn. KONING WINTER kerkplein te Aspelare aanlandden, stond er alreeds een lange fiel auto's geparkeerd. Thans geleek het zuid- Vlaamse dorpje als uitgestorven. Wij konden het ons best voorstellen: ba nen die niet te berijden waren zonder het gevaar van uwen nek te breken en de meeste melkers die thuis niet eens aangezet zijn van te vertrekken of eenvoudig na een paar kilometers rechtsomkeer hebben gemaakt. Enkele liefhebbers waren er, die het barre weer hadden getrotseerd, o.a. Hector Desmet van Geraardsber- gen met zes fameuze kleppers en in genieur Leo Dewael uit Wieze, met zijn wijd en zijd gekende „Ijsbeer". De inrichters besloten echter wijselijk het groot feestmaal in 't gemeente huis niet te laten doorgaan. Dat zal nu gebeuren op zondag 19 februari a.s. Daar ik zelf in een koolmijn district van Engeland zat, waar tien duizenden melkers wonen, ben ik ook naar Aspelare niet kunnen gaan; bij leven en welzijn dus tot komende zon dag. EEN JAAR BREDA Naar jaarlijkse gewoonte had bur gemeester Hector Berlengee van As pelare hij is boer en teelt stieren van duizend kilo's zijn Kampioe nendag belegd in de Mariazaal op de eerste zondag in februari. Koning Winter speelde echter al te geweldig zijn perten, zodat het groot sukses dat wij andere jaren hebben gekend en meebeleefd in sneeuw en ijs is blijven steken. Ziehier wat konfrater Clement er van schrijft: Als wij ge passeerde jaar halfvoornoens op het En dan hebben we hier het jaar verslag van de Bredase Bond, een fijn afgewerkt stukje werk van se cretaris Steylen. Ik kan op de fines ses niet ingaan, voelt u wel, maar enkele punten wil ik er toch even uit lichten. Het seizoen was slecht en zwaar, ge moet dat goed verstaan: te koud in 't begin en te heet halver wege en op het eind. Veel vluchten met kopwind en onder een genade loze koperen ploert. Vanzelf drukte dit de verzending. Werden er in '54 niet minder dan 97.545 duiven inge zet, in het voorbije seizoen waren het er maar 96.214. Het aantal deelne mende melkers bedroeg 18.957. De gemiddelde liefhebber in Breda geeft dus per concours vijf duiven mee. Dit cijfer is zo hoog omdat er de Vitesse en de ionge duivenvluchten in verdisconteerd zitten. Boven Or leans zakt het cijfer tot ver beneden één duif per lid. Voor personen die alsdan met de massa voor de dag komen er bijv. veertig zestig inkorven is het vanzelf een koud kunstje om dan prijzen te winnen en punten te verzamelen voor het kam pioenschap. Vandaar dat ondergetekende ver leden jaar op de proppen is gekomen met een nieuw kampioenssysteem. Ik stelde voor tien a twaalf vluchten te nemen van de lijst, van te voren vast te stellen door het bestuur en op deze speciale serie matchvluchten liefst deze waar de meeste mel kers aan deelnemen met hun beste duiven het kampioenschap te ver vliegen. Dit voorstel viel in goede aarde, het werd seffens aangenomen en vervlogen en het resultaat was als volgt: 1 Jan Graumans met 15 k en 3074 p. 2 Jan Sloekers met 13 k en 2746 p. 3 M. v. d. Straten met 11 k en 2675 p. 4 C. v. d. Linden met 10 k en 2625 p. (hou je taai, Keesje), 5 J. Joosen 9 k en 2602 p. 6 M. Joosen 12 k en 2583 p. 7 C. Joosen ('t is al Joosen wat de klok slaat) 12 k en 2492 p. 8 Chr. Beenhakkers 14 k en 2483 p. 9 Chr. Bastiaansen 11 k en 2471 p. 10 D. Scheerhoorn 10 k en 2465 p. II L. Smeulders 11 k en 2423 p. 12 A. Horward 11 k en 2364 p. 13 J. Vastré 8 k en 2318 p. 14 L. Smee- kens 11 k en 2314 p. 15 B. Rijnders 10 k en 2299 p. 16 J. Maas 8 k en 2282 p. 17 A. van Sluys 10 k en 2281 p. 18 G. Kouters 12 k en 2222 p. 19 G. Bayings 10 k en 2178 p. 20 A. v. d. Akker 10 k en 2176 p. 22 C. Beusenberg 11 k en 2155 p. 23 Dorus Sweres 9 k en 2130 p. 24 F. Vlemminx 12 k en 2123 p. 25 Chr. v. d. Berk 9 k en 2122 p. De wisselprijs, een grote Bokaal, gewonnen door de wakkere veteraan Jan Graumans, waarvoor onze har telijke gelukwensen, zal geplaatst worden in de erestand van het bonds- Iokaal. EIEREN Tot slot nog een aardige ontboeze ming uit „De Noordduif" over dui veneieren. Het is februari en dan mag er wel eens een woordje over duiveneieren gesproken worden. De plotselinge hevige koude die ons kwam te overvallen bij het begin van de maand, zal vele melkers weerhou den hebben van te koppelen met Lichtmis. Wat niet wil zeggen dat er hier en daar geen eiers in de pan gekomen zijn en daarom willen wij er eens over schrijven. Wat kan men zoal vertellen in verband met het duivenei? Duiveneieren zijn eerst en vooral bruikbaar in de keuken bij madam, maar precies daarvoor houden wij toch geen duiven, nietwaar. Wat ik u wilde zeggen: Draagt zorg voor (Advertentie) de eitjes die uw duiven leggen. Als het eerst gelegd is, neemt het bij koud weder weg en geeft het terug als het tweede ei gelegd is. Zo voor komt ge dat het eerste ei gebroken wordt of dat het bevriest of dat er verschil is bij het uitpikken want sommige duiven broeden seffens op het eerste ei. Leg de waardevolste eiers onder de zekerste broeiers, ge kent die mannen wel die altijd blijven zitten en die ge niet weggejaagd krijgt met een stok. Als ge 't ei van onder een broedende duif wegneemt, doe het steeds met de hand zodanig gekeerd dat de nij dige vogel er niet kan in pikken. Als de duiven aan het broeden zijn en het begint hard te vriezen, houdt ze goed in de gaten want er zijn erbij die neiging vertonen het broeden te sta ken. Duiveneieren met gebarsten schaal zijn daarom niet waardeloos. Zolang het vlies onbeschadigd is be staat er goede kans dat het jong normaal uit het ei pikt. De eerste eiers van een jonge dui- vin worden door velen extra op prijs gesteld. Of ze meer waard zijn, weet niemand. Een duivin die moeilijk met eieren komt kan als proef eens onderworpen worden aan een tarwe- regiem (nog beter is tarwekiemoiie D. Br.). Eieren worden het best ver voerd en vertransporteerd, vers ge legd of juist voor het uitpikken. De natuur is zo wonderbaar. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE De januari-aflevering van „Roe- (Advertentie) maakt ruwe handen •f» 1 nacht gaaf m zacht Het Pauselijk Jaarboek 1956 publi ceert de laatste gegevens over de twee nieuwe bisdommen Groningen en Rotterdam. Het bisdom Groningen telt 85 kerken, waarvan 77 parochies; er werken 97 seculiere priesters en 60 religieuzen. In het nieuwe bisdom bevinden zich 5 mannenkloosters met 35 kloosterlingen en 33 vrouwenkloos ters met 950 geprofesten. Op de 60 jongensscholen genieten 3.150 leerlingen onderricht, op 55 meisjesscholen 2900 leerlingen. Voorts bevinden zich in het bisdom 24 instel lingen van liefdadigheid met 1100 ver pleegden of verzorgden. Het aantal katholieken bedraagt 86.100 op 1.085.000 inwoners. Groningen is 9.203 vierkante kilometer. Het bisdom Rotterdam telt volgens de gegevens van het jaarboek 170 parochies en 180 kerken. Het aantal diocesane priesters bedraagt 425. In tegenstelling tot het bisdom Gronin gen waarvoor geen aantal semina risten wordt aangegeven, noemt het pontlficium voor Rotterdam 110 se minaristen (120 voor het bisdom Haarlem). In Rotterdam werken 143 paters. Van de 55 mannenkloosters en de 160 vrouwenkloosters is het aantal religieuzen niet bekend. In het bisdom bezoeken 31.900 jongens en 31.500 meisjes resp. 123 en 117 scholen. Het aantal liefdadige instellingen wordt op 100 gesteld. Maar het juiste cijfer der verpleegden is niet bekend. Wel geeft het jaarboek aan, dat op de 2537.647 inwoners er 650.000 katholiek zijn. Rotterdam heeft een oppervlakte van 2813 vierkante kilometer. Tegen de bepaling in de nieuwe uit verkopenwet, dat vergunningen voor „opruimingen" in het winkelbedrijf door centrale organen, als de SER of het bestuur van het hoofdbedrijf schap moest worden verstrekt, was nogal wat kritiek gerezen. De staats secretaris van Economische Zaken heeft nu besloten deze regeling in het ontwerp te doen vervallen. Verder wijst hij er in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op, dat het nooit zijn bedoeling is ge weest, het mogelijk te maken dat voor het grootwinkelbedrijf en de middenstandszaken verschillende op ruimingstijdvakken werden bepaald. Het ligt voor de hand, zegt hij, dat begonnen zal worden met een alge mene, voor het hele bedrijfsleven gel dende bepaling van twee tijdsruimten. Het ligt voorts in de bedoeling, bij algemene maatregel van bestuur voorschriften te geven betreffende het verstrekken van een schriftelijk bewijs bij het verlenen van de ver gunning en het „op de betrokken ver koopplaats zichbaar aanwezig hebben van dit bewijs". Wat we hier gaan zeggen over de Landbouwgids 1956 wil beslist geen deskundige en critische bespreking zijn. We hebben namelijk met de vak interesse van een journalist het boek werk opengeslagen en al moeten we onmiddellijk bekennen, dat de inhoud grote indruk op ons maakte en we vele uren bleven lezen, toch staat vast, dat we menen geenszins het recht te hebben „aanmerkingen" te maken. Volstaan we dus om onze algemene waardering uit te spreken, hetgeen we des te gereder menen te mogen doen, omdat ons vak ons nu eenmaal met vele boekwerken in aanraking brengt en we derhalve het recht heb ben om vergelijkenderwijze „opmer kingen" te maken. Welnu, dan durven we het gerust aan te beweren: deze fraai uitge voerde (zowel druk als papiersoort en band) Gids maakt een alleszins be trouwbare indruk. De indeling is ge makkelijk hanteerbaar, m.a.w.: men behoeft niet lang te zoeken naar ge gevens over een bepaald onderwerp. Bovendien blijkt telkens weer, dat die onderwerpen behandeld zijn door er kende deskundigen. De illustraties bij de artikelen zijn levendig en scherp. Men treft in dit boek bovendien niet alleen de „dorre" technische gegevens aan voor de landbouwer of de vee houder, ook de boerin is niet vergeten. Het wil ons voorkomen, dat de voor lichtende waarde van deze Gids, die is uitgegeven bij de Staatsdrukkerij en tot stand kwam onder het hoofd redacteurschap van Fr. M. Leopold, bijzonder groot is. Een zeer uitgebrei de lijst van personalia en adressen verleent het boek bovendien nog een aparte waarde voor verenigingen en bibliotheken. In het Thymfonds verscheen dit avonturenboek van Frank Fenille. De schrijver heeft, als duizenden voor hem, ais thema van zijn roman, een wild-west in drukletters, de strijd tussen noord en zuid in de Verenig de Staten gekozen. Fenille laat zijn lezers het leven mee-leven van de hagelwitte held Lance Godfrey en zijn sneeuw-blanke geliefde Eugenie, die op hun tocht met de ossewagens vol katoen door duizend gevaren heen, ook duizendmaal ontsnappen. De no bele zielen komen bijna stuk voor stuk op de laatste bladzijden aan hun trek, terwijl de zwarte snoodaards reeds eerder hun verdiende loon kre gen, zonder de uitbetaling overigens lang te overleven. Wie voor een of meer schoten niet opzij gaat en ook niet direct rilt als er een scalp geproduceerd wordt, kun nen we „De katoenweg" rustig aan bevelen, want vervelen zullen zij zich heus in dit van daden daverende ver haal niet. (Advertentie)

de Stem | 1956 | | pagina 5