BAAYENS uw OPTICIEN %VtUU de (Beste (Bromfiets Sas van Gent bewaart nog de echte carnavalssfeer V(eerdiensten Philippine gul met subsidies ondanks begrotingstekort WALCHEREN ZUID-BEVELAND Programma in Z.-Vlaanderen Frans Maas exposeert D. P. MANNAERT - AXELSESTRAAT 16 Chateau de Bersac DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 Lorredagloopavond en muziek uit orgelpijpen Plannen voor georganiseerde viering DOKTERSDIENSTEN In drie theaters Battle Cry Gemeentepcrsoneel brak schuur af te Kloetinge LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, TELEF. 2159 Geen aansluiting centrale muziekschool MIDDELBURG Afscheidsconcert Theo van der Pas Zeeuwes kaarten en gravures VLISSINGEN GOES Werken uit Z.-Frankrijk Moedige mannen beloond Oorkonde en postcheque 20.000 mijlen onder zee RIJWIELHANDEL P. CORNELIS SCHOONDIJKE A. J. Bogaert, Dubbele Poort 1- Hulst Daeler: W. Mahu, Hulsterweg 35, tel. 84 Kloosterzande Attraktie op de vergadering van de Boerenbond te Stoppeldijk Drie sprekers en een uitvoering St. Josephgliesellen Hulst JUBILEUM UITVOERING Het ongeluk met de Johanna Gekostumeerd ijsfeest ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN AGENDA Heden Morgen Maandag TC Sas van Gent, de enige Zeeuwse plaats met een echte Carnavalstra- ditie, staat weer voor zijn zoveelste Vastenavondfeest, dat zondag, maandag en dinsdag a.s. wordt ge vierd. Er was vorig jaar sprake van om te komen tot een meer georga niseerde feestviering, in groter verband en daardoor dienstbaar aan het toerisme. Daarvan is he laas nog niet veel gekomen. Dat is wel jammer. Sas van Gent bezat vroeger een klinkend Carnaval, met een prachtige en uitgebreide stoet waarnaar de gehele omgeving, tot zelfs ver uit België, kwam kijken. Die optocht telde talrijke groepen, geïn spireerd op gebeurtenissen in gemeen te- en wereldpolitiek en het was altijd geestig en zot. Lang voor de oorlog is die stoet echter al verdwenen. En kele gangmakers", mensen die zich ervoor gespannen hadden zijn over leden en met hen overleed helaas de carnavalsoptocht. Niettemin: het Sasse Vasten avondfeest heeft nog altijd zwier en glans genoeg en er komen ook telkenjare vele vaste gasten naar het carnavalsstadje aan de grens om het feest der zotternij mee te maken. Zondag is er een rondgang van de harmonie „De Verenigde Vrienden" en natuurlijk zullen honderden ge maskerde zotten op het geluid afko men en ,,de muziek" volgen. Boven dien is er deze keer een bijzonder orkest bij: een splinternieuw korps, dat is uitgerust met trommen, bek kens en... orgelpijpen, vanaf hele kleintjes die je in je binnenzak kunt steken tot enorme, onhandelnare bas pijpen toe. Hoe dit, op een regiment hellebaardiers lijkende muziekgezel schap erin slaagt toch klinkende (en niet eens valse) muziek voort te bren gen is natuurlijk het geheim van de organisatoren. Maandag is het „lorrendag", een carnavalsdag zonder organisatie, waarbij men het neemt zo het komt. Het orgel van Bram le Cocq gaat rond en dat zal de stemming er wel in brengen. Dinsdag komt het hoogte- Het veer Numansdorp - den Bom mel is geheel gestremd. Van de veer dienst Dintelsas - Ooltgensplaat zijn de eerste en de laatste afvaart van de dienstregeling vervallen en voor de rest is de dienst ongeregeld. Het veer Maassluis - Rozenburg is ge stremd. Het veer Rozenburg - Brielle vaart normaal. Te Goes wordt zondag de dienst waargenomen door dr. Griep; te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren Simons en Bil; te Heinkenszand Arendskerke en Wolfaartsdijk door dr. van Maanen en op Oost Zuid Beve land door dr. G. Noome, Krabben- dijke. dr. Folmer te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx en dr. Gelder- blom te Nieuwdorp voor dr. Kiviet. De Zondagsdienst voor Walcheren wordt waargenomen door dokter H. Frima te Zoutelande. Dienst dierenartsen De dienst op Zuid Beveland wordt gedaan door de heren A. Elzerman, Goes en M. Gaakeer, Ovezande. In drie Zeeuwsch-Vlaamse biosco pen (Luxor, Terneuzen, Centrum, Axel en Bioscoopgebouw, Hulst) draait de film „Battle Cray", die in Nederland uitkomt onder de titel „Ge zworen Kameraden", naar het boek van Leon Uris. Dit is een van de weinige goede oorlogsfilms. Ze ver haalt niet alleen van de keiharde discipline en de tucht waaronder de mariniers leven, niet alleen van de strijd in de Pacific maar ze toont in iedere soldaat de mens die overgele verd aan onbekende omstandigheden de grond onder zich voelt wankelen. Een groep vrijwilligers stort zich in het oorlogsavontuur en het harde sol datenleven, de ongewone belevenissen maakt hen tot vrienden. Het ontroe rend slot van deze film, waar de marinier Andy wiens been afgescho ten is, zichzelf hervindt en de nodige nieuwe kracht krijgt om opnieuw te gaan leven, tekent de menselijkheid waarmee ze is gemaakt. In Concertgebouw, Terneuzen, is nog „Broeders zonder vrees", een spannende avonturenfilm met veel vechten en sensatie. Verder „De ko ninklijke familie naar de West", de fraaie Polygoonfilm over het bezoek van koningin en prins aan Suriname en Antillen. Olympia, Sas van Gent, vertoont in het carnavalsprogramma „Drie matrozen in Parijs", waarin behalve die vrolijke jantjes nog drie meisjes en vijf weeskinderen spelen. Verder „De banneling van Ballantrae", het verhaal van een kasteelheer die op avontuur uitgaat en daarvoor zijn kasteel en zijn liefde verlaat. Als hij later bedrogen terugkeert vindt hij alles sterk veranderd terug. „De lie veling van Broadway" is een arties tenfilm. die aantoont, dat je zo maar niet de lieveling van Broadway wordt. In Hofzieht Theater,, IJzendfjke: Heidi en Peter, een fraaie Duitse film, het vervolg op het bekende filmverhaal. Niet alleen voor de jeugd maar ook voor volwassenen de moei te waard. Verder „De bloem van Hawaii", een film van vrolijkheid, zang en dans. Een gezellige en fees telijke operettefilm. Tenslotte in het fonkelnieuwe Ledel Theater te Oostburg de al uitvoerig besproken film „Gejaagd door de wind", een film die deze nieuwe bioscoop waardig is. punt van het feest, 's avonds. Zo rond zeven uur zal Sas nog even rustig zijn als deze plaats gewend is te zijn, maar omstreeks acht uur zul len de gemaskerde zotten als mollen uit de grond gekropen komen. Dan is het „loopavond", datzelfde wat in Brabant „dweilen" genaamd wordt. NIEUW LEVEN? Dat Sas van Gent een echte Car navalsgeest bezit, een erfenis van vele tientallen jaren, is zeker. Het blijkt ook uit het feit dat de viering altijd binnen alle perken blijft. Die vastenavondsfeer is helaas echter in Sas grotendeels een ongebruikt ta lent. Het is zeker mogelijk te komen tot een nieuwe carnavalsstoet, die dinsdags zou kunnen uittrekken en die ongetwijfeld op de duur duizen den gasten naar Sas zou trekken. Naar we hoorden hebben enkele enthousiastelingen het plan om nu direct na het carnaval de koppen bij elkaar te steken, met de opzet een comité in elkaar te zetten dat een algemeen georganiseerd vasten avondfeest moet trachten samen te stellen. Dat zou de roem van Zee- land's enige echte carnavalsplaats ongetwijfeld sterk ten goede komen! Enige jaren geleden bouwde de heer H. Nysse. handelaar in bestrij dingsmiddelen te Kloetinge, zichzelf een schuur uit oud-materiaal om zijn voorraad daarin onder te brengen. Dit gebeurde zonder toestemming van het gemeente-bestuur en dit heeft af en toe de heer N. gelast het bouwval af te breken. Deze gaf er echter geen gevolg aan, daar hij de schuur, voor zijn groeiende zaak niet missen kon. Gistermorgen is de gemeente tot daden overgegaan en ze heeft haar personeel de schuur laten afbreken. Vanwege de hevige koude, bestond er voor dit ongewoon verschijnsel niet veel publieke belangstelling. Omdat B. en W. de heer N. niet erger wilden duperen dan nodig was, is het bestrijdingsmateriaal zo lang opgeslagen in een leegstaande wo ningbarak in Kloostermansdorp. (Advertentie) De eerste raadsvergadering van 1956 gaf al een helder Inzicht dat de gemeente Philippine zuinig zal moeten doen. De ingediende begro ting, die in z'n geheel werd aange nomen bevat een tekort van 10.490,31 In de algemene beschouwing die geleid werd door de heer v.d. Broek was er niettegenstaande het tekort lof voor de voorzitter en zijn staf voor het prachtige werk wat er aan besteed was. De enige aanmerking was een stil le waarschuwing over de nogal roya le subsidies. GEEN SCHOOLRADIO. werd nog toegewezen aan het Oranje comité om hun tekort te dekken van het 450-jarig bestaansfeest. Verder werd een hoger bedrag toe gekend aan A. Roegiers in de ontei geningsaffaire. SUBSIDIES. In het verdere verloop der agen dapunten die allen nog al vlot onder de hamer gingen zagen we o.m. dat men nog niet overgaat tot de school radio. Ook voelt men nog niet voor aan sluiting bij een centrale muziekschool, omdat Terneuzen een eigen school heeft en men daar meer op aange wezen is. Over het geval van de 2 woningen van Fontenoy aan de ha ven werd een voorstel gedaan 2 nieuwe woningen aan deze persoon voor te stellen en dus te laten bou wen op het nieuwe terrein. Tot leden van de schoolverzuim missie werden herbenoemd de heren M. Antonissen, C. Barbé, R. Geilleit en M. Bombelijn. In de vacature van J. Moelker (B A.) werd gekozen Eug. Lauret. In vooruitzicht werd gesteld de op heffing van de erfpacht van de Oude Spuikom. Ook werd goedgekeurd de verkoop van bouwgrond aan C. van Hurck maar onder bepaalde voorwaarden. Een verhoogde subsidie van 471.86 In de begroting zijn de volgende subsidies opgenomen Bestuursweten schap 15.Vereniging Burgemees ter en Secretaris 1 cent per inwoner. A.N.W.B. 10.B.B. 10 ct. per inw., Uitzending verplichte vakantiekolonie 1650.ziekenhuis Sluiskil 0.50 f 1650,ziekenhuis Sluiskil f 0.50 20.— per geval. Wit Gele Kruis per dag per patient, Kon. Wilhelmina- fonds 1 ct. per inw., Reuma ver. 1 ct. per inw., geestelijke volksgezond heid, 3 ct. per inw. hygiëne v. h. kind 50.centraal bestuur plan tenziekten 2.50, stichting Mater A- mabilisschool 312.muziekver. 400.Verkenners 300.gidsen f 150.fruitteeltpr. bedr. 100. centr. tuinb. ver. 50.—, vakschool 50.r.k. toneelver. „Esmoreit", 250.Ned. ver. v. Arb. onvol- waardigen 10.—, stichting 40-45, 1 ct. per inw. maatschappel. werk 500.gezinshulp 100.contrb. Ned. Heide Mij. 4.diocesane beroepskeuze 100.of 15.per geval RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag deed de heer v.d. Broek enkele opmerkingen over de wegtoestand aan de eilandnood woningen. Verder vroeg hij om bij deze kou een extra kolentoelage voor de ouden van dagen. (Advertentie) In de Concert- en Gehoorzaal gaf Theo van der Pas voor een groot aantal bewonderaars een afscheids- recital, dat geheel aan Chopin was gewijd om voor het laatst te laten horen, hoezeer hij zijn hart aan de Poolse componist verpand heeft. In een aantrekkelijk programma gaf de pianist blijk van grote virtuoziteit en de wijze waarop o.m. enkele Prélu des en Mazurka's ten gehore wer den gebracht stemde tot grote be wondering. Van der Pas brengt Cho pin met de eenvoud en de rust, welke de kunst der zeer groten kenmerken, 't Blijft steeds een voornaam en open hartig spel, muzikaal en met 'n ak sent dat prouveert voor de persoon lijkheid van deze fameuze pianist. Ook in de Ballade in g.kl. en de Nocturne in c.kl. kwam hij tot uit stekende prestaties en kon men zijn grootheid van opvating bewonderen, om tenslotte met de Polonaise in as gr. afscheid te nemen van zijn dank baar gehoor, dat hem node liet gaan, nadat burgemeester Bolkestein een woord van waardering had gespro ken voor het gebodene. Dit toespraak je ging vergezeld van bloemen en een boekwerk over Walcheren. Vandaag opent boekhandel van Benthem Jutting een expositie van oude Zeeuwse landkaarten en gra vures. Gister waren we ln de gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen en we stonden verbaasd over de rijke collectie welke de heer Carrière heeft weten bijeen te brengen. Een paar jaar is hij bezig geweest om de rijke voorraad van het steeds zeldza mer wordend materiaal op dit gebied te verzamelen. Plattegronden van Zeeuwse steden, met meesterhand getekend, liggen naast zeldzame kaarten van onze pro vincie en eilanden. Schitterende gra vures van vrijwel alle steden en dorpen zijn te bewonderen, waarvan enkele met waterverf bijgekleurd, evenals de nog bestaande of ver dwenen kastelen, lusthoven, buitenbe zittingen en landhuizen. 'Wie interesse heeft voor dit ma teriaal zal een allerprettigst uurtje kunnen beleven in de zalen van ge noemde firma Op de Prlins Hendrikweg kwam de bestelauto van de heer B. uit 's Her togenbosch in botsing met de perso nenauto van de heer B. uit Vlissingen. De bestelauto moest op deze weg ke ren, doch de „Bossche" B. lette niet op het verkeer, wat achterop kwam, zodat een fikse botsing ontstond. De personen-auto liep de grootste schade op. Op de Badhuisstraat kwam de brom fietser v. H- in botsing met de per sonenauto bestuurd door de heer D., beiden uit Vlissingen. De heer D. wil de zijn wagen op de Badhuisstraat keren, ging daartoe naar rechts, doch de bromfietser lette niet op deze ma noeuvre en vloog boven op de auto, die beschadigd werd. GROENE KRUIS VERGADERDE. Onder voorzitterschap van mr. B. Kolff vond de jaarvergadering plaats van het Groene Kruis. Besloten werd de statuten te wijzi gen en hernieuwd vast te stellen. De oude statuten, daterend van 1902, vervielen n.l. op 31 december van het vorig jaar. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het werk der wijkverple ging vooruitgang toont. Drie zusters dienden de vereniging op lofwaardige wijze en legden totaal 9139 bezoeken af in 362 gezinnen, ruim 200 bezoeken meer dan in 1954. In het Medisch Centrum werd door zr. Y. M. M. Stellweg, districts verpleegster der Prov. Vereniging Het Groene Kruis een cursus gehou den in zuigelingen-verzorging en kleuterverzorging. Een vadercursus werd gehouden, waaraan 20 mannen deelnamen. Het consultatiebureau voor kleuters lingen heeft in de stad 52 zittingen gehouden en in het havendorp 25. Het consultatebureau voor kleuters boekte totaal 1132 consulten. Het ledental kwam per einde 1955 op 2626 leden. Daar de jaarvergaderingen zeer matig worden bezocht had het bestuur deze keer een experiment ondernomen en na afloop een filmavond belegd. De opkomst bleek inderdaad nu belang rijk groter te zijn. Vertoond werd de film „De school en het zorgenkind" die 'n beeld geeft wat er in Nederland wordt gedaan voor het geestelijk en lichamelijk ge- brekkinge kind. Vorig jaar maakte kunstschilder Frans Maas een studiereis naar Z.- Frankrijk, daartoe in de gelegenheid gesteld door het Ministerie van O. K. W. In Autrans vertoefde hij een volle maand en daar deed hij vele waardevolle indrukken op voor zijn werk. Nu bijna 4 maanden na zijn terug komst houdt hij in z'n atelier aan de Vrouwenstraat een bijzonder aantrek kelijke expositie van schilderijen, aquarellen en pentekeningen. Op fraaie, voortreffelijk afgeronde wijze is dit een uitdrukking van zijn opgedane ervaringen tijdens deze stu- dietocht. Fris van opzet en kleur, de mees terhand van de tekenaar doen uitko mend verhelgt deze expositie zich nu al reeds in een grote belangstel ling. Zij blijft gedurende de gehele maand februari. TWEE AANRIJDINGEN Een tweetal aanrijdingen waar door slechts materiele schade ont stond vond te Vlissingen plaats. Onachtzaamheid wa3 in beide geval len de oorzaak- Door burgemeester ten Kate werd een oorkonde en een postcheque uit gereikt aan schippere Verburg en een postcheque aan de kantoorbediende van Roose's expeditiebedrijf, de heer P. Vermaas, vanwege het Carnegie- heldenfonds. Zo men weet hebben belde man nen op 7 mei 1954, met gevaar van hun leven, een gascylinder, die in brand was geraakt en op springen stond van de kade af in het water weten te werken. Deze week zal de bezoeker van het Grand Theater oog in oog staan met de legendarische kapitein Vemo de held van Jules Verne's fantasie verhaal „20.000 mijlen onder zee", met evenveel vernuft en ook vol schoonheid verfilmd door Walt Dis ney. Alle hulpmiddelen der techniek wendde hij aan om de geestrijke schepping van de geniale Fransman zo getrouw mogelijk in beeld te brengen. Men leeft van nabij mee met de stoutmoedige handelingen van de ka pitein, knap gespeeld door James Mason, evenals met de verbijsteren de ervaringen, welke de gijzelaars beleven op de bodem der zee, waar de vreemdste monsters rondzwem men. Met een Ned Land, glansrol van Kirk Douglas, die dat allemaal weinig interesseert en voortdurend pogingen doet om te ontvluchten of de buitenwereld te waarschuwen. Wat dan resulteert in de door kapitein Ne mo veroorzaakte ontploffing nabij het eiland Vulcania, waarbij dit ei land de uitgezonden oorlogsschepen Nemo's geheim en de Nautilus in een paar seconden in het niet verdwij nen door een tijdbom met de kracht van een atoom-dito. Aronnax, Conseil en Land achterlatend, peinzend over een tijdperk, waarin dergelijke for se middelen op een intelligente rede lijke en constructieve manier ge bruikt zouden kunnen worden. Even als zijn vorige natuurfilm is ook de ze rolprent er een van grote kwalitei ten. FILM KANKERBESTRIJDING De pas opgerichte federatie der unie van vrouwelijke vrijwilligers heeft in „de Prins" een bijeenkomst gehouden, waarin de kankerbestrij ding onder de loep werd genomen. Het ligt in de bedoeling een leden werfactie te ontketenen voor het Ko ningin Wilhelminafond's. Nadat mevr. ten Kate-Poppinga een inleidend woord had gesproken heeft dr. J. v. Blommenstein over het kan- kervraagstuk het woord gevoerd. Wat is nu eigenlijk kanker? Een afdoend antwoord is hierop niet te geven zei spr. Hij stipte voorts de werking van de kankercellen aan. Deze blijven niet op de plaats, maar vermengen Overal agenten TERNEUZEN TELEF. 2200 De Stoppeldjjkse afdeling van de r.-k. Boerenbond hield in het Ver enigingsgebouw haar jaarvergade ring. Behalve de leden waren op de ze vergadering uitgenodigd hun echt genoten, alsmede de jonge boeren en boerinnetjes. De zaal was door de jonge boerinnen met tafeltjes en stoe len huiselijk ingericht en er was ge zorgd voor koffie met gebak. Voor de heren was er een extra sigaar hetgeen de sfeer ten goede kwam. De voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer W. Staal, kon in zijn openingswoord met genoegen constateren, dat de opkomst buiten gewoon goed was. De gewone agenda werd hierna vlot afgewerkt waarna een drietal sprekers het woord voer den. Eerst kwam pater overste der Ma- risten een warm woord spreken over de inzameling ten behoeve van zijn Congregatie. Het juvenaat te Hulst moet ln het belang van de opleiding der jongens worden uitgebreid. De hulp van alle standen is daarbij on ontbeerlijk. Het verheugde spreker dan ook, dat het bestuur van de Boerenbond hem hier een mooie ge legenheid bood speciaal op de boeren een beroep te doen. VROEGER EN NU tot stand komen van de boerenorga- nisaties. Vooral de jonge boeren drukte hij op het hart hun organisaties trouw te blijven en reeds thans hun bij drage tot groei en bloei te leveren. Zij zijn het toch, die straks het werk moeten overnemen en voortzetten. Op de moeders deed spreker een be roep om hun mannen en jongens daarvoor de nodige tijd en gelegen heid met instemming te geven. ECONOMISCHE TOESTAND Vervolgens sprak de heer E. van Campen, directeur van de C.H.V. te Hulst. In zijn causerie „Het werk van de Boerenbond" trok hij eei ver gelijking tussen de toestand in de en de toestand in deze eeuw na het De heer C.J. Vercouteren, secreta ris van de Kring Hulst van de N.C.B. sprak over de economische toestand in de landbouw en over de maatre gelen, welke van overheidswege no dig zijn om aan de buitenlandse con currentie het hoofd te kunnen bieden. Ook de te voeren landbouwpolitiek werd door hem behandeld. Vooral de boerinnen, die met het organisatiewerk en met hetgeen leeft in de landbouw meestal geen of wei nig contact hebben, volgden de lezin gen met grote belangstelling. EEN ATTRAKTIE. Het was goed gezien van het be stuur om aan deze bijeenkomst een attraktie te verbinden. De r.-k. zang vereniging van St. Jansteen onder leiding van de heer W. Bartz was nl. bereid gevonden een uitvoering te verzorgen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat deze uitvoering schit terend is geslaagd. De zangnummers van dit ruim 60 leden tellend koor werden op keurige wijze ten gehore gebracht. Wat de heer Bnrtz met dit koor presteert, is werkelijk af. Ver schillende koorleden droegen ter af wisseling enkele eenacters en schets jes voor. Ook op dit gebied waren de prestaties zeer goed. De heer de Pundert met accordeon en begelei ding van enkele gitaren, gaf menig populair nummertje ten beste. Ko misch en goed verzorgd was het slot nummer, waaraan heel het koor mee werkte en waarbij de pseudo-dirigent veel tot het sukses bijdroeg. De boerenbond mag op een zeer geslaagde jaarvergadering terugzien. (Advertentie) van op zondag 12 februari om 8 uur ln het ST. JOSEPHPATRONAAT. Kaartverkoop bij L. VERWILGHEN. Door omstandigheden gaat de uitvoe ring van hedenavond NIET door. Er zijn thans nadere berichten ge komen over het ongeluk met de lich ter „Johanna" uit Terneuzen, die woensdag op de Westerscheldc door de tanker „Van Lindschoten" is over varen. De redding van de opvarenden van de lichter blijkt onder moeilijke omstandigheden verricht te zijn door het Duitse motorschip „Dortmund". Op dat schip genoten ze de eerste verzorging en werden ze van droge kleren voorzien. Daar de „Dortmund" op weg was naar zee, nam de „Van Lindschoten" de vier personen over en zette ze in Ter-neuzen aan land. zich door de bloedvaten. Dit is wel het voornaamste kenmerk van kan ker. Voor enkele jaren had maag kanker de overhand, maar deze is af- gerjpmen. Thans hoort men meer van longkanker, wat hoofdzakelijk te wij ten is aan het vele roken. Daarna werd de film „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan" ver toond. Tenslotte sprak de heer H. van Wijk van het Kon. Wilhelminafonds een propagandistisch woord- Hedenavond vindt op de Oostvest- banen het door „ijsvermaak" reeds eerder uitgeschreven gekostumeerde ijsfeest plaats. Heinkenszand HET KAMPIOENSCHAP SCHOONRIJDEN. De vorige week uitgestelde wedstrij den om het kampioenschap schoonrij- den voor Zeeland, zijn nu vastgesteld op maandag 13 februari a.s. op één der banen van de IJsclub H.Y.V. Hansweert ZILVEREN JUBILEE VAN M. HOGESTEGEN De gemeente-werkman M.Hogeste- gen vierde zijn 25-jarig ambtsjubile um. Dat „Marien" een geziene fi guur in het dorp en de gemeente Kruiningen is, bleek uit het officiële bezoek van het gemeente-bestuur, waarbij waarderende woorden bij monde van burgemeester Schipper, tot de jubilaris werden gesproken Na mens het gemeente-bestuur werd een bloemenmand en de bekende gratifi catie overhandigd. Van de burgerij van Hansweert werd een fraaie rust stoel en een fruitmand aangeboden, 's Avonds bracht „Scheldegalm" een langdurige serenade in het vereni gingsgebouw thKai Munck" waar de feestelijkheden plaats hadden. Rilland WEEGBRUG. De aandeelhouders van de weeg brug „Station Rilland" vergaderden in café van Hoek. De heren L. Bruin zeel, J. Blok en A. Colpaart werden als bestuurslid herkozen. Laatstge noemde werd aangewezen als secre taris - penningmeester. Het vorig jaar werden in totaal 18.580.791 kg. landbouwprodukten over deze brug gewogen. OUDERLING TER AARDE BESTELD. Donderdagmiddag werd het stoffe lijk overschot van de ouderling der N.H. Kerk, M.C. Lobberoo ter aarde besteld, onder grote belangstelling. Aan het graf werd het woord ge voerd door Vicaris C.J. Amesz, de heer ir. W. Kakebeeke, directeur der Ms „De Bathpolders" en door Ds. J. v. eeuwen te Krabbendijke. De oudste zoon van de overledene, dankte de sprekers voor hun harte lijke woorden en de gehele schare aanwezigen voor hun belangstelling. De leden van de kerkraad droegen de kist grafwaarts. DRONKEN ACHTER HET STUUR Een bestelauto kwam vanaf het postkantoor de Nieuwstraat ingere den en sloeg linksaf de Arsenaal- straat ln- Bij het nemen van de bocht ramde de auto een verkeerspaal die op de hoek staat. De omvallende paal vernielde twee spiegelruiten van café „Neutraal" en de auto botste tenslotte tegen de gevel, waardoor de rechtervoorzijde werd ingedrukt. De politie ontfermde zich over de dronken bestuurder A.M.V. uit Bres- kens. Geslaagd. Voor 't volledig diploma 2e stuurman grote handelsvaart, slaagde te 's-Gravenhage onze stad genoot de heer J. v. d. Peijl. Nieuw-N amen Hengstdijk VERGADERING WIT GELE KRUIS. Nadat voorzitter A. de Deckere de vergadering geopend had bleek uit het verslag van de secretaris, dat het lodenaantal was toegenomen van 354 tot 365, De penningmeester gaf over het jaar 1955 een voordelig sal do op van 95,-. Ondertussen arriveerde de spreker van deze avond, hoofdaalmoezenier Leys van de gevangenis Leuven. Op humoristische wijze vertelde hij van zijn ervaringen als aalmoezenier, onder de zwaar gestraften. Hi toonde zich een fel voorstander van het cel regiem boven het gemeenschapstelsel. Hij besloot zijn voordracht met een beroep te doen op de christelijke naastenliefde. Hierna werd de vergadering voort gezet. De geestelijke adviseur sprak over de noodzaak van een nieuw en goed geoutilleerd wljkgebouw. De ge meente heeft reeds door een loyaal gebaar toezegging gedaan van ƒ10.000 Stappen worden gedaan om bij het Rijk en het preventiefonds de nodige subsidies los te krijgen. Maar dat al les is niet voldoende. De vereniging moet zelf een behoorlijke basis kun nen vormen en dat is met de huidige contributieregeling onmogelijk. Daar om zijn nieuwe tarieven vastgesteld die per circulaire aan alle leden zul len bekend gemaakt worden. Spieker hoopt dat de leden overtuigd zullen zijn van de noodzaak van deze ver hoging. AFDELING R.K. BOUWVAK OPGERICHT In café Collet werd een vergade ring belegd met het doel te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de R.K. Bouwvakarbei dersbond. Ter vergadering waren o.m. aanwezig de heer van Kaam, districtsbestuurder, het bestuur van de plaatselijke K.A.B.-afdeling en ver tegenwoordigers van Stoppeldijk, Boschkapelle en Groenendijk. De heer van Kaam gaf in grote trekken een weergave van de betekenis van een bouwvak-afdeling, waarna werd over gegaan tot verkiezing van een be stuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. van den Bergen. De ver tegenwoordigers van de zusterafde- lingen brachten hun beste wensen aan de nieuwe afdeling over. Stoppeldijk EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT Na de verschillende toneelvoorstel lingen, waarop de liefhebbers uit ons dorp deze winter werden verrast, is het vandaag en morgen weer de plaatselijke toneelvereniging, die voor de tweede maal in dit seizoen voor het voetlicht treedt. De keuze is n.l. gevallen op het toneelspel „Een vreemde eend in de bijt", een spel van behoorlijk gehalte, geschreven door Kees Spierings. Vol eenvoud wordt hier een levens probleem, het begrijpen van twee ge neraties, glashelder en vol begrip tot klaarheid gebracht. Zeker een stuk, dat veel van de capaciteiten van de spelers en speelsters zal vergen. De regie is in handen van de heer J.v.d. Voorde. De uitvoeringen worden gege ven in het Verenigingsgebouw. Boschkapelle PRIESTERFONDS Ook in onze parochie is thans een priesterfonds opgericht. Dit fonds stelt zich ten doel de nodige geiden te verkrijgen om hieruit de parochie geestelijkheid een vast inkomen te scheppen. Het betrokken comité heeft zich via een circulaire tot de paro chianen gericht. In dit schrijven wordt een uiteenzetting gegeven van de nood waarin de priesters thans verkeren. Hun inkomsten blijven ver beneden de voor hun positie noodzakelijke uit gaven en om hierin verandering te krijgen dienen de parochianen de han den in elkaar te slaan en te zorgen, dat een redelijk vast inkomen wordt verkregen voor de parochiegeestelij ken. Aan elke parochiaan wordt naar draagkracht een vaste jaarlijkse bij drage gevraagd. Ieder is vanzelfspre kend vrij zijn bijdrage te bepalen. In onze parochie is echter een goede norm aanwezig, aangezien hier kerk belasting wordt geheven voor het on derhoud en exploitatie van kerk en kerkelijke gebouwen. Om een idee te geven van wat ongeveer benodigd is, geeft het comité het advies om liet bedrag van de bijdrage aan het priesterfonds gelijk te doen zijn aan de betaalde kerkbelasting. Koewacht FEESTAVOND ST. CAECILIA Ons plaatselijk zangkoor St. Caecilia hield haar jaarlijkse feestavond in café A. Raes. Het is er zeer gezellig aan toe gegaan. Na de gezamenlijke maaltijd werd er een biljartprijs kamp man tegen man gehouden wel ke gewonnen werd door de heer P. Dierickt. Hierna is de avond verder in onderlinge gezelligheid doorge bracht met zang en declamatie. IJzendijke UITVOERING VAN „ZANGLUST". Onder leiding van Mevrouw van Sorgen - Broere, gaf de zangvereni ging „Zanglust" haar jaarlijkse uit voering in het Hofzichttheater. De avond werd geopend door Mevr. Dees Risseuw. Een zeer verzorgd program ma met liedjes, schetsen, muzikale voordracht en declamatie werd gepre senteerd. De pianobegeleiding werd verzorgd door de heer J. Anthonisse. Vooral het nummer „viool en piano" door mevr. v. Sorgen-Broere en de heer Anthonisse viel bij de aanwezi gen zeer in de smaak. Tijdens de pauze werd een verlo ting met zeer mooie prijzen gehouden, waarna de leden van de L.J.G. het toneelspel „Ik heb een huisje voor je" opvoerden. Aardenburg KANKERBESTRIJDING. In de raadzaal van het gemeente huis werd een bijeenkomst gehouden vanwege de Nederlandse Vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhel minafonds" voor de kankerbestrij ding, met het doel om een ledenwerf actie te organiseren. Burgemeester J. van Dongen sprak een openings woord, waarna de heer van Wijck, propagandist van genoemde vereni ging in een toespraak wees op de be langrijkheid van een ledenwerfactie. Hierna werd het filmpje „Er is een tijd van komen..." vertoond. Uit de aanwezigen werd een voorlopig comi té gevormd bestaande uit mevr. A. Bonte - Goethals. Sint Kruis, mevr. L. Rabout - Bokelaar, mej. M. Blon- deel en mej L. de Meij, Aardenburg. Dit comité zal met nog een 3-tal da mes worden uitgebreid. Met de leden werfactie zal worden gestart terwijl op 8 mei een propaganda-avond wordt gehouden. STRAATVERLICHTING IN WERKING. De werkzaamheden aan de elektri sche straatverlichting zijn reeds zo danig gevorderd, dat dinsdag aan staande met enige plechtigheid de elektrische straatverlichting in wer king kan worden gesteld. Door de vorst der laatste weken, was het werk enigszins gestagneerd. De gasverlich ting van de N V. H. Desclée Cle te Brugge, zal dus door de elektrische verlichting van de PZEM vervangen worden. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: New York op stelten. DE KLINGE Kinema ,van Dijck 7.30 uur: De moordenares van Las Vega6. GOES Grand: 20.000 mijlen onder zee. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ge zworen kameraden. St.-Jozefskring 8 uur: Chateau de Bersac. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 3 uur: Palingschieting. J. Jonkheijm: Pzaj spiering. MIDDELBURG Schouwburg: Wij Wil len George. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De banneling van Ballantrae. TERNEUZEN Parochiehuls 8 uur: Bonte avond; 14.30 uur: Jeugdprogram Concertgebouw 8 uur: Broeders zonder vrees; 3 en 4.30 uur: De Koninklijke reis naar de West. Luxor 8 uur: Ge zworen kameraden. VLlaaiNGEN Alhambra: Theodora. Luxor: Diep in mijn hart. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Manon. AXEL Het Centrum 4.15 uur: New York op stelten; 8 uur: Gezworen ka meraden. Wapen van Zeeland 3 uur; Schieting. CLINGE A. v. Vlierberghe; Rijwiel- piering. DE KLINGE Kinema van Dijck 2.30 uur: De moordenares van Las Vegas; 8 uur: Gemaskerd bal. GOES Grand: 20.000 mijlen onder ree. GRAAUW P. Leeraerts 8 uur: Prij6- kaarting. HEIKANT R. v. Goethem: Biljartprijs- kamp, HULST St.-Jozefskrin-g 8 uur: Chateau de Bersac. Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: Gezworen kameraden; 2.30 uur: Joe Brown als circusclown. Oscar Neefs 3 uur: Schieting. ST.-JANSTEEN P. v. Duijse 6.30 uur: Grote prijskaarting. Zaal Bea 3 uur: Grote schieting. KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 5 uur: Biljartprijskamp. J. Jonkheijm. Prijspiering. KOEWACHT A. de Kind: Duiven- tentoonstelling 10-4 uur. Schieting bij J. de Guchtenaire om 3 uur. LAMSWAARDE - Biljartmatch Lams- waarde A-Beveren, begin 2.30 uur. MIDDELBURG Schouwburg: Wij wil len George. OVERSLAG Zaal Concordia 8 uur: Groot bal. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De banneling van Ballantrae; 5 ert 8 uur: Drie matrozen in Parijs. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Broeders zonder vrees; 3 en 4.3o uur: De Koninklijke reis naar de W«st. Luxor 2 uur: Broeders zonder vrees; 4.30 en 8 uur: Gezworen kameraden. VLISSINGEN Alhambra: Theodora. Luxor: Diep in mijn hart. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 2 uur: Tannhauser; 8 uur: Zwarte viooltjes. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Arsenicum en oude kant. AXEL Het Centrum: Gezworen ka meraden. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De moordenares van Las Vegas. GOES Grand: 20.000 mijlen >nd«r zee. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ge- MIDDELBURG Schouwburg: Wij wil len George. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De banneling van Ballantrae. TERNEUZENConcertgebouw 7 en 8.30 uur: De Koninklijke reis naar de West; 8 uur: Gezworen kameraden. VLISSINGEN Alhambra: Theodoré. Luxor: Diep in mijn hart. -JET nin twintigjl vriendsq vorige wachtinl wer gea beantwcf Engelse! zijn ma| hij nie van het| omdat twintigjl gen ml door Rd was bij I de Parijl sen dreil meer tel Duitslanl nomen. Frank! op het reageerdJ zich vooq nieuw zoals in plaats v(| doen dan I sische pal Franse tl sproken Mendès-ll sen op si wordt zei het onbell zwakheid! welke stil het gevaJ De hel staat nu 1 vooral dl maar 15.1 op de stl de meef daanse mensen, steeds si men - durf ren, want dat bijna| alleen ve vrijpas vl

de Stem | 1956 | | pagina 2