Breuk in Stichting van den Arbeid na mislukte loononderhandelingen „Eieren zoeken'' op het slagveld Algiers was weer een heksenketel bij aankomst van Robert Lacoste De Breuk eisjes sngens diende Op één punt eensgezind Mevr. For tanier komt toch met „slag-in-de-lucht Geen leger, wel soldaten Televisie-exploitatie maatschappij opgericht Werkgevers hielden vast aan SER-conclusie Werknemers behouden zich vrijheid van handelen voor Revolver ging af bij gevecht Betogers klommen over de hekken Honderden politiemannen hadden handen vol werk Betogingsverbod werd genegeerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Piecks hart bleek niet onvermurwbaar r' Winterse wandeling Scholenbouw volksbelang Minder wind Nachtelijk rumoer in Antwerpen In Frankrijk Spoeddebat over het onderwijs In oost-Duitsland Westelijk protest Weer Poujadist van zetel gewipt ZONDAG OPNIEUW GEEN AMATEUR VOETBAL Commercieel en cultureel Zestien uur zendtijd 6 erland- Je voor- Isn door |lijk ge- heeft lan de Ir. Een smaak, |aan vi- jen en h. Profi- van. BRU ARI ÏNISSEN in Suikerwerken, 19 BREDA, g: nstelling op deze ewenst alleen in Kantoor LINIE- 609-OO l de Kalief te ge- de derde ruiter :en zwaard En .ormen Aram en >an zij langs het laardenspoor. op e koopman Ca si- oud van Bagdad. 96e JAARGANG No. 22071 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J HA Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem, Mr Dr A J. J, M Mes, Mi. i) k köe Rechter, L. J v. 't Westende, P. V. M Vercauteren Abonnementsprijs bl] vooruitbetaling t 5.85 pe> kwartaal, pei post 6.55, pei week luitsluitend bij niet post- bestell.J 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koninffin en Vaderland ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselöke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie u.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Een blijkbaar niet meer te overbruggen verschil van me ning tussen de drie werknèmer&vakcentralen en de cen trale werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid, is de oorsaak geworden van een breuk in het apparaat, waar iverkgevers en werknemers elkander totnogtoe plach ten te ontmoeten Werkgevers en werknemers konden het slecht eens worden over het toekennen van een éénmalige uitkering in 1956. De werknemers eisten echter verder een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met 3%, waarboven nog ruimte zou moeten worden gelaten voor toepassing van een verantwoorde differentiatie. De werkgevers wilden niet zo ver gaan. Zij wezen er op, dat in 1956 gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om de bijkomende ar beidsvoorwaarden te verbeteren. Het werkgeversvoorstel ging uit van het laatste SER-onderzoek, Zoals be kend stelde deze raad met een mini male meerderheid vast, dat het werk nemersaandeel in het nationaal in komen niet is achtergebleven bij de EGYPTE en de sovjet-unie zijn het eens geworden over de vorm, waarin het eerst genoemde land Russische hulp op het gebied van de ontwikke ling der kernenergie zal ontvangen. DE SPAANSE politie heeft meege deeld, dat er tijdens de betoging door studenten in Madrid schoten zijn ge lost door communisten die zich onder het publiek bevonden. DE negerstudente Autherine Lucy die van de universiteit te Alabama (VS) moest verdwijnen, mag nu achtereen volgens in Noorwegen, Denemarken en België studeren, als ze dit wil. Maar ze wil niet. DE BURGEMEESTER van St.-Oe- denrode (over wiens optreden de wet houders en raadsleden nogal ont sticht waren") heeft het gevraagde ziekenverlof gekregen. De burgerva der van Boxtel treedt als zijn waarne mer op. i ER ZIJN plannen in de maak voor de bouw van een televisiestation in Dja karta. Philips heeft de eerste fase in handen. Het is de bedoeling dat In donesië commerciële televisie krijgt. stijging van het aandeel der onder nemers. Men ging daarbij uit van de situatie in de jaren 1949-1952, waar over de werknemers al duchtig ont stemd waren. De SER zag wel de noodzaak van een loonronde in 1957 om de kosten voor de definitieve ou derdomsvoorziening en een nieuwe huurverhoging op te vangen. VASTHOUDEN voor verantwoorde differentiatie, en 3. Invoering der loonsverhogingen, uitgespreid over een bepaalde perio- AANTASTING Wat in de SER no? slechts een re den tot ongerustheid was, leidde in de vergadering van de Stichting van de Arbeid tot de volledige breuk. De werkgevers bleven vasthouden aan de SER-conclusies. Toen de vakcentralen dit standpunt niet wilden overnemen, stelden de werkgevers voor, de uiteenlopende opvattingen aan de regering voor te leggen, hetgeen de werknemersverte genwoordigers weigerden. De standpunten zijn in concreto: De werkgevers: 1. Medewkerking aan een uitkering ineens van 2% van het jaarloon, be halve in bedrijven waar winstuitke ringen worden gedaan. 2. Het scheppen van een differentia tiemogelijkheid van 2% boven de hui dige richtlijn, te realiseren na afloop van de geldende C.A.O.'s. Voor lang lopende contracten en bindende loon regelingen zouden bijzondere voorzie ningen moeten worden getroffen. De werknemers 1. Een uitkering ineens van min stens twee weken loon. 2. Indien hier over een akkoord zou worde.i bereikt, een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met 37o en daarboven voldoende ruimte Zoals gezegd, stelden de werkge vers voor de standpunten aan de re gering voor te leggen. De vakcen tralen constateerden daarop, dat werkelijk overleg met de werkge vers onmogelijk was. Hun gedrag, aldus de vakcentralen, is ontwijking van de verantwoordelijkheid en aan tasting van het beginsel van het georganiseerd overleg. Derhalve besloten de vertegenwoordi gers der werknemers hun voorstellen als niet te zijn gedaan te beschou wen. Zij behouden zich alle vrijheid van handelen voor. Zij vinden, dat de Stichting van den Arbeid door de houding der werkgevers heeft opge houden te functioneren. De regering zal door de vakcentra len worden ingelicht. Vandaag komen de bevoegde organen der drie centra- len bjjeen om de situatie te bezien. Een oostduitse rechtbank had twee oostduitsers veroordeeld tot de dood straf, omdat zij vrienden en bekenden hadden aangezet om naar het westen te vluchten. Over dit vonnis werden tal van pro testen van westduit se zijde ingediend Nu heeft de oostduitse president Wil helm Pieck. de twee veroordeelden gratie verleend. Dat wil zeggen, dat zij levenslange gevangenisstraf heb ben gekregen. IN CALABRIë, in zuid-Italië, wordt een autobus met vijftig in zittenden vermist. Men vermoedt dat de bus ergens in het berg land onder een lawine is bedolven. Hier en daar ligt vijf meter DE „New Statesman and Nation" 'n links weekblad, oppert de mogelijk heid dat Boelganins tweede boodschap aan Eisenhower is opgesteld door Do nald MacLean, één der twee uitgewe ken Britse diplomaten. DE BURGEMEESTER van Brussel, baron van den Meulenbroeck, heeft de koning verzocht hem, om gezordheids- redenen, ontslag te verlenen. De bur gemeester, die bij de CVP niet erg geliefd is, is 79 jaar oud. EEN ENGELSE treiler heeft ter hoogte van de Doggersbank een Kat- wijkse logger geramd. De bemanning van de logger is in veiligheid, maar hun scheepje is zinkende. IN HET KANAAL is een Britse kust vaarder, de „Conlea" gezonken. Van de zeven opvarenden is er één jam merlijk verdronken. De brandstoffenbijslag voor de socia le voorziening over de week van 6 tot en met 11 februari wordt verdub beld. Kostwinners en alleenwonenden krijgen dus 8.20 en kostgangers 4.10. Omdat het zo koud is. DONDERDAG a.s. wordt in het Brit se Lagerhuis het debat over de dood straf gehouden. De regering wil de doodstr; wel handhaven, maar zij vindt dat de wet betreffende moord geamendeerd moet worden. VAN ZES Amerikaanse communisti sche leiders, die schuldig zijn bevon den aan een samenzwering tegen de regering, zijn er gisteren in Ohio vier vrijgesproken. Het is de eerste maal dat dit gebeurde. De vorst van de laatste dagen brengt overal in Europa vreemde toe standen teweeg. Volg ops maar eens op onze kris-kras-kruistocht langs de bevroren wateren en besneeuwde bergen. KOPENHAGEN. De Sont, een zeestraat, tussen Denemarken en Zweden heeft, ondanks dat het wa ter als pekel zo zout is. een dikke ijsvloer. Men kan van Denemarken naar Zweden wandelen. In de Sont zitten 50 schepen vast. TOKIO. Twintig arbeiders wer den bedolven onder een lawine. Acht arbeiders waren levend be graven, doch konden nog worden bevrijd. PURMEREND. Een visventer uit Marken is met zijn auto over de Gouwzee van Rotterdam naar Marken gereden. Men bereidt een autowedstrijd op de Gouwze# voor. EINDHOVEN. De minimum temperaturen van gistermorgen waren in het zuiden des lands min 13 graden. TIEL. Door enorme bergen drijf- ijs zijn de veerponten in de Waal buiten bedrijf gesteld. Op de Maas en op het Julianakanaal is prak tisch geen scheepvaart meer mo gelijk. Owee, onze kolenvoorzie- ning Vijf Zaanse damet van de zwemclub ,.De IJsbeertjes" in Zaandam tirotseren iedere dag koude en ijs om toch hun dage lijks (openlucht) bad te kunnen nemen. Op de foto zien we v.l. n.r. de dames G. Hottentot,'M. v. d. Weyden, G. Stroo, C. Soff en G. Taai. (De fotograaf kwam snipverkouden uit Zaandam terug...) 5? (Van onze parlementaire verslagg.) Gisteren heeft mevr. For tallier dé Wit VVD in de Tweede Kamer toch de motie ingediend waarmee zij in eerste instantie had gedreigd en die door minister Cals een slag in de lucht was genoemd. De motie wil, dat de regering zich laat leiden door het inzicht dat het bouwen van voldoen de scholen een volksbelang is. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat sneeuw. Matige tot zwakke wind tussen noordoost t ,d.c me05te plaatsen matige tot lichte vorst. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Over het algemeen matige wind uit noordoost tot oost. Weinig be wolkt tot bewolkt. Plaatselijk en kele lichte sneeuwbuien. Tempe ratuur zonder grote verandering Minimum tussen -6 graden aan de kust en -18 in hoog België. Maxi mum tussen -1 aan de kust en -12 in hoog België. Vandaag: zon onder 17.47, maan onder 17.46 uur. Morgen: zon op 8.05, onder 17.49 maan op 7.49, onder 18.56 uur. Maandag: zon op 8.03, maan on 8.08 uur. In de buurt van de Koreaanse stad Seoel lag tot voor kort een enorme bom, die daar tijdens de Koreaanse oorlog was neergeworpen, maar die niet tot ontploffing was gekomen, en aangezien de bom met het oog op de openbare veiligheid een pro bleem begon te worden en door de hardbevroren grond onmogelijk op de normale wijze kon worden op geruimd, kwam men op het idee een helikopter in te schakelendie zoals deze foto's tonen, de bom netjes oppikte en wegbracht naar een plaats waar zij tot explosie kon worden gebracht. Het liep allemaal zonder ongelukken af. In Antwerpen zat een agent een vluchtende autodief op de hielen, na dat deze met zijn gestolen auto tegen een muur was gebotst. De agent loste een waarschuwingsschot, waarop de dief bleef staan. Plotseiing vluchtte hij echter weer. De agent wierp z'„h op hem en er ontstond een gevecht, waarbij de re volver van de agent afging. De dief werd in de buik getroffen en een tweede kogel doorboorde de bovenarm van de agent. De dief is zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. De agent merkte later pas dat hij gewond was. Zijn arm zal weldra genezen zijn. De commissie voor onderwijszaken van de Franse nationale vergadering heeft een dringend debat verlangd over door socialisten en communisten afzonderlijk ingediende wetsontwer pen die het voorstel bevatten tot in trekking van de zogenaamde wet- Barangc, op grond waarvan staats subsidie wordt verleend aan bijzonde re scholen, waarvan de meeste door rooms-katholieke instellingen worden beheerd. Het debat kan binnen veertien da gen worden gehouden. Ook vele ra dicalen zijn voor intrekking van de wet-Barange. De R.-K. Volksrepu blikeinen evenwel zijn sterk gekant tegen iedere wijziging van de wet. Een debat als voorgesteld zou er toe kunnen bijdragen, dat een wig gedre ven wordt tussen de socialistisch-ra- dicale coalitie van premier Mollet en de MRP. De communisten geloven, dat hierdoor de kansen voor een .volksfrontregering" stijgen. Robert Lacoste, de nieuwe minister-resident voor Algerije, heeft gisteren een al even ontmoedigend „welkom" gekregen als de Franse premier Mollet enkele dagen geleden ondervond. Op het vliegveld van Algiers verliep alles normaal. Inspectie van de erewacht en een korte autorit: er scheen geen vuilje aan de lucht te zijn. Toen Lacoste echter het zomerpaleis, de tijdelijke residentie van premier Mollet had betreden, klonk buiten de muren van het paleis weer het bekende geschreeuw van de opgewonden Franse kolonisten. Dc kreet „Mollet aan de galg daverde steeds opnieuw over het plein voor het paleis. De prefect van Algiers had een verbod op het houden van betogingen uitgevaardigd, doch dit werd straal genegeerd. Honderden politiemannen die gekleed waren als soldaten voor een veldslag, moesten Franse oud strijders van de hekken rukken, die de tuin van het oorlogsgedenkteken (waar Mollet maandag met rot fruit werd bekogeld) omringden. Er wer den enkele arrestaties verricht. Auto's met politieversterkingen reden af en aan en elke nieuwe auto werd met gehoon begroet. De beto gers, wier aantal op vijfduizend werd geschat. klommen over de hekken rond het oorlogsmonument, met Franse vlaggen in de hand. Eindelijk lukte het hen in een ware stormloop dc hekken te forceren. On der de demonstranten waren enkele tientallen burgemeesters van Alge rijnse plaatsen. Zij droegen sjerpen in de Franse driekleur, In de verwar ring liet de politie een aantal van deze mensen tot het monument toe. Met alle pathos die de Fransen eigen is, legden zij een krans en zwoeren in het openbaar de eed, dat zjj als Fran sen zouden leven en sterven op de Algerijnse grond, die voor altijd Frans is." WINKELS DICHT. De meeste winkels in Algiers waren gesloten. Overal patrouilleerden een heden van de politie. Er waren spe ciaal vijftienhonderd ordebewakers uit Frankrijk gehaald, om in Algiers de zaak onder controle te kunnen houden. In Parijs zouden vandaag ook twee demontraties over de regeringspolitiek in Algerije worden gehouden. Daar de ene betoging vóór en de ander tégen de regeringspolitiek ging, vreesde de Franse regering moeilijk heden. Zij heeft de demonstraties daarom verboden. De parlcmentsfractie van dc MRP zal om een debat over Algerije ver zoeken .zo is gisteren meegedeeld. Dit debat zou in de loop van deze week moeten worden gehouden. De heer Tilanus (CHU) noemde de ze motie onnodig en zag er een afkeu ring in van het beleid van de mini ster. De heer Peters (KVP) achtte de woningbouw voornamer. Uit zijn woorden bleek, dat ook de KVP- fractie tegen zal stemmen. De heer van Sleen (PvdA) trok zijn eigen mo tie (algehele pacificatie) in, nadat de heer Tilanus deze motie „vechten te gen windmolens, die al sinds 1938 stil staan" had genoemd. De heer Roosjen (AR) heeft de mi nister nogmaals met klem verzocht om het onderwijs te bevrijden van de spelling-Cals en weer terug te keren tot de spelling-Marchand die hij eenvoudiger vond. Pater Stokman (KVP) was dankbaar voor de toezegging inzake de subsi dieregeling voor de nieuwe MO-op- leiding van de R.-K. Leergangen te Tilburg. Hij hoopte dat dit een ver betering van de rechtspositie van deze instelling tengevolge zou hebben. Hij verzocht de heer van Sleen om oud-minister Gielen, wanneer hij het niet laten kan, in de krant aan te vallen, waar hij zich verdedigen kan, maar niet in het Parlement. „Het gaat niet aan de heer Gielen na zo veel jaren nog de schuld tt geven van wat de heer van Sleen een „onderwijs- ramp" belieft te noemen. De minister heeft voor zijn antwoord uitstel gekregen tot dinsdag. De westelijke ambassadeurs in Bonn hebben bij hun sovjetcollega in Duits land Poesjkin, geprotesteerd tegen de „onwettige aktiviteit van oostduitse para-militaire organisaties". In het hijzonder wordt verwezen naar een demonstratie te oost-Berlijn op 15 januari, waaraan ongeveer 25.000 gewapende arbeiders en jonge ren. behorende tot te „z.g. bedrijs militie, de jeugdbeweging en de ver eniging voor sport en techniek" deel namen. Het bewapenen van burgers is vol gens de bestaande viermogendheden- overeenkomsten in Duitsland verbo den. Het is niet de eerste maal, dat een bericht over de mislukking van loononderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid bekend werd gemaakt. Ook op 11 september 1954 is dat geschied. Drie dagen later zaten de partijen echter weer aan de onderhandelingstafel en kwam een gemeenschappelijk voorstel aan de regering uit de bus. De minister van sociale zaken had bij de her vatting der onderhandelingen zijn bemiddeling verleend. Thans zijn er weer berichten omtrent een breuk. Ze klinken nog dreigender, dan an derhalf jaar geleden. Merkwaardig is het, dat er nu geen Raad van Vakcentrales meer bestaat, maar dat er niettemin eenstemmigheid heerste in de drie grote takken der vakbeweging omtrent de onvol doendheid der werkgeversvoorstel- len. Men kwam ook met een ge meenschappelijk communiqué uit. Maar ieder der drie herneemt nu zijn vrijheid van handelen. Bete kent het, dat er nu van de zijde der werknemers ook weer onderling verschillende voorstellen zullen worden geponeerd? We zouden zó wel weer tot verwarde toestanden komen. In ieder geval kan dit uit elkaar vallen van de Stichting van de Arbeid een tijdperk van sociale onrust inleiden, dat grote bezorgd heid oproept. Ook de regering be seft dit ongetwijfeld. Er zitten in de wederzijdse standpunten o.i. nog best aanknopingspunten voor be middeling. VVD-FRACTIE WIL: Kamer uiteen na de verkiezingen De liberale fractie in de Tweede Kamer heeft een voorstel tot Grond wetswijziging ingediend, waardoor de Tweede Kamer pas uiteen zal gaan op de dag dat de nieuwe Kamer na de verkiezingen voor het eerst bijeen komt. Volgens de thans geldende regelen gaat de Kamer reeds voor de verkie zingen uiteen. Men acht het onge wenst, dat ons land in de periode daarna de toestand van een parlemen tair vacuum aanschouwt. Het WD- voorstel is een gevolg van de in febru ari 1952 aanvaarde motie, waarop de regering nog steeds niet reageerde. Men wil daarom zelf het initiatief nemen. De Delta-wet Prof. Romme voorzitter voorbereidingscommissie Gisteren zijn de namen bekendge maakt van de leden van de commis sie van voorbereiding inzak de Del ta-wet. Prof. Romme is benoemd tot voorzitter van deze commissie, terwijl mr. Burger, vice-voorzitter is. n de vijf afdelingen hebben zitting de heren Tilanus, de Ruiter en Von deling; de heren Schilthuis, Burger en Hofstra; de heren Romme, Lucas en van Meel; de heren Oud, Gortzak en Zegering Hadders en tenslotte de heren Schouten, van der Zaal en Maenen. Het Franse parlement heeft weder om de verkiezing van een Poujadist ongeldig verklaard. Met 226 tegen 176 stemmen gaf het parlement als zijn oordeel te kennen dat de zetel van het departement Charente Maritime niet aan de Pou jadist Armandon, doch aan de socia list Faraud toekomt. In verband met de gesteldheid van het weer en van de terrei nen zijn alle voor vandaag en morgen door de K.N.V.B. vast gestelde wedstrijden voor het amateurvoetbal afgelast. Omtrent het al dan niet doorgaan van de wedstrijden voor het b e - slistd VOetbaI wordt vandaag be- Voorts zijn alle korfbal-, hockey en handbalwedstrijden voor dit week- einde afgelast. In Den Haag is besloten tot oprichting van een „Televisie- Exploitatie-Maatschappij." Deze maatschappij, die als naamloze vennootschap is geconstrueerd, wil televisieprogramma's van verantwoord gehalte uitzenden, afgewisseld met reclamebood schappen. De oprichters willen het beginsel in acht nemen, dat de opdrachtgevers van reclame geen invloed op de uit zendingen kunnen uitoefenen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 214 miljoen gulden. Achttien grote bedrij ven hebben prioriteitsaandelen gekre gen. De NV heeft minister Cals reeds een concessie-aanvrage gestuurd en men heeft om een zendtijd van zes tien uur per week verzocht. De eerste twee jaren wil de maat schappij slechts acht uur per week benutten. Om het beginsel van kwa liteitsprogramma's" te handhaven wordt een Raad van Advies ingesteld. Eventueel kan de regering zich in deze raad laten vertegenwoordigen. Een gedeelte van de overwinst wil men besteden aan culturele doelein den. De eerste aandeelhouders zijn de dagbladen „De Volkskrant", „Het Pa- rool", „De Telegraaf", de Nwe. Rott. Crt., een a; ntal banken, de Ned. Ver. ter bevordering van het Levensver zekeringswezen, Heinekens bierbrou werij, de NV Philips en R.S. Stokvis en zonen NV.

de Stem | 1956 | | pagina 1