met melk meer mans Zesdaags spektakelstuk in „kuip te Antwerpen losgebarsten SNEEUWMAAND 500 meterGrishin-Maarse DE MIJNRAMP IN BELGIE lN Kilo's slanker BonKorets Rook, premies, lawaa en.fietsen van start En dit is dan de lange weg 10 11 11 Veertig jaar bestuurder „St.-Joseph Puck in Zeeland Welvaart in Europa duidelijk gestegen ONTSLAGEN IN AMERIKAANSE AUTO-INDUSTRIE BOEKENPLANK De Majesteit Piet van Kempen in koppelwedstrijd met Scliulte en Peters Nationaal jeugdteam tafeltennis Wijziging voorlopig militair elftal NEDERLANDERS IN VOORSTE GELID Snel Wereldkampioenschap schaatsen Strijd en titels op glad ijs EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 de stélt Mary in zegt ze, it is veel t, hè. Is ijs!!" n wieltje! k vlieg! tok wat 'Pje, die van de Kalief- schurkachtige >vcr en ontvang rd het loon van (Advertentie) Waarom de lasi van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer mei u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorels werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vel smelt weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel veroverende tharme straalt van u al - u Is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag mei BonKorels, I. 3.30 per flacon VISMASEBINGSDRACHS A. v. Nieuwland jubileert Dinsdag a.s.. is de heer A. van Nieuwland, voorzitter van het R. K. Armbestuur, dat het St.-Josephs-zie- kenhuis beheert, veertig jaar be stuurslid van dit college. In 1916 startte hij als secretaris om na een jaar reeds aan het laatje te worden geplaatst. Geen moeite schro mend, haalde de heer van Nieuw land, die aan het bijzonder onderwijs was verbonden, in de gauwigheid het diploma boekhouden, wat aan de doelmatigheid van het financieel be heer, dat hij te voeren had, ten goede kwam. Precies een kwarteeuw heeft hjj deze verantwoordelijke functie uit geoefend en door voorzichtig manoeu vreren het kath. ziekenhuis de stevige basis gegeven, welke later aan de grote uitbouw ten goede kwam. Veer tien jaar geleden, toen de voorzit terszetel vrijkwam, plaatsten zijn me debestuurders hem daarop. Het is een zegen van God", zei de heer van Nieuwland ons, „dat ik aan het ziekenhuis en armbestuur verbon den ben geraakt, want dit heeft mijn leven zin en inhoud gegeven". Reeds 13 jaar geleden werd de heer v. Nieuwland, hoe vitaal hij ook was, met zijn zestig jaar, met pensioen fezonden en hij zou zich diep-onge- ukkig hebben gevoeld, indien hij niets om handen had gehad. Nu kreeg zijn energie een uitweg en vooral het St.-Josephziekenhuis, heeft daar vol op van geprofiteerd. Regelmatig is er, vooral r.a de oorlog, gebouwd. Enkele jaren terug kon het nieuwe Maria-paviljoen voor zenuwpatiënten worden geopend, dat voortdurend bezet is en nu deze week is het prachtige verpleegstershuis het modernste van zuid-Nederland In gebruik genomen. Wat voor voorbereidend werk in dit alles stak laat zich denken, maar niets is de toekomstige jubilaris te veel indien het om de belangen van het ziekenhuis, de zusters, verpleeg sters en patiënten gaat. TRAGISCH VOORVAL. Veel heeft de heer van Nieuwland met „St. Joseph" beleefd en zijn meest tragische ervaring is het bombarde ment dat het ziekenhuis onderging eind december 1942, toen de kapel verwoest werd en vier zusters, die daar baden, onder het puin werden bedolven. Toen hij, van niets wetend t morgens vroeg in het duister naar de kapel ging, vond hij niets dan een puinhoop. Uit wat wü van anderen hoorden Dieek ons, hoe men de heer van .Nieuwland waardeert om zijn overwo- gen oordeel en zijn door voorzichtig» *7 £ef3e,mPerde voortvarendheid Men prijst zijn sociaal gevoel. Toen begin 1955 de salarissen van het ver plegend personeel veel verbeterd werden rustte hij niet voordat ook de rechtspositie van het niet-verple- gend personeel herzien was. Zal de 3ubiiaris om 5L 5-t ,?rgets worden gehul» dlgd, dit zal dan verdiend zijn1 Opvoeringen in Hulst, Terneuzen en Middelburg De toneelgroep Puck heeft in Zee- vjnd enkele opvoeringen gegeven. In Hulst speelde men in het programma van de Kunstkring „Van den Vos Ueinaerde" het blijspel „Wie is wie" ya.n j5 Baas. Puck is al een goede Bekende geworden in Z.-VIaanderen eren, een streek waar men gewend aan zeer goed amateurtoneel en waar men dus te genieten en te kritiseren weet. Pp. deze opvoering was overigens weinig aan te merken. De toeschou wers hebben een paar uïr uitstekend toneel gezien In Terneuzen en in Mid delburg trad Puck op voor de S van de scholen Cu.l.o., n o en v.h.mo en de volle zalen jongens en meisjes vormden een zeer dankbaar publiek Puck voerde voor hen op Het we derzijds huwelijksbedrog", éen acht tiende eeuws blijspel van Pieter Lan- gendijk, dat meer dan voldoende zot te situaties biedt om er eens harte lijk om te lachen. In dit stuk be weegt zich kloeke vaderlandse humor °P de cadans van deftige alexandrij nen waarin Puck toch zoveel vaart ..gemaeakt?gwerd.at SPCl nCrgens t™e} vragen we ons af, of de school- lichthJ®V0Ch zeker de "Jongste heeft1 daarvan) veel van dit stuk rfe meegedragen. »e„Z„a s,cho°luitvoeringen werden ver zorgd door ae Z.V.U. Een der slachtoffers van de ramp in de kolenmijn „Rieu du coeur" in het Belgische plaatsje Quaregnon wordt door leden van een reddings ploeg weggedragen. Acht mijnwer kers verloren bij dit ongeluk, dat ontstond doordat een hoeveelheid mijngas een kolenmassa meesleepte, het leven. Volgens het jaarverslag van de In ternationale Arbeidsorganisatie was 1955 een goed jaar voor de arbeiders over de gehele wereld. De werkgele genheid, de produktiviteit en de ten stonden op een recordpeil. De prijzen der verbruiksgoederen handhaafden de stabiliteit van de laatste jaren. De arbeiders zo wordt geconcludeerd zijn duidelijk vooruitgegaan. Het best merkte men dit in Europa en de VS. Niettemin zijn er nog miljoenen arbeidsgeschik te arbeiders in de wereld, die geen werk kunnen vinden en die zelfs hon ger lijden. (Advertentie) De Chrysler Motor Car Company heeft bekendgemaakt, dat zij weer 5.400 arbeiders heeft ontslagen. Het aantal arbeiders der Amerikaanse autoindustrie, dat de laatste maan den werkloos is geworden, is hier door tot 40.000 gestegen. De ontslagen hebben ten doel de handelaars te helpen hun grote auto- voorraden te verminderen. De giste ren door Chrysler aangekondigde ont slagen gaan maandag in. Dit is weer een van die kleine fijne novellen van Gertrud von le Fort, naar onze smaak een der grootste schrijf sters van deze tijd. In 'n toonaard van broze weemoed als van een sonate van Chopin is dit verhaal gezet. Het hoofdthema is de hopeloze liefde van een hofdame voor de jonge keizer Karei V. Men verbant haar van het hof te Valladolid naar het hof van de regentes te Mechelen. De regentes, vroeg weduwe geworden, blijft de lief de voor haar man koesteren en wil hem zelfs een graftombe geven, die in een nieuw te bouwen kerk de plaats van het hoofdaltaar zal innemen. Hiertegen verzetten zich kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders en pas op haar sterfbed stemt ze erin toe, dat deze kerk een waarlijk Godshuis wordt. De kleine hofdame, ook een verloren liefde koesterend, komt (na een periode van grote afkeer) daar door in nauwe verstandhouding met de regentes en zal de enige zijn, die de laatste woorden aan het sterfbed hoort. De keizer heeft een onderhoud met haar, omdat hij wil weten of zijn tante verzoend met de Kerk is ge storven. Maar eerst heeft zijn omge ving het meisje met list de klooster beloften afgeperst. Hij wil ervoor zor gen, dat zij daarvan ontslagen wordt. Maar zij weigert, omdat ze in een Godgewijd leven de vertegenwoordi ging van Zijne Majesteit voor God wil zijn, aldus haar grote liefde su blimerend in een totale zelfonthech ting. Deze gegevens zijn uitgewerkt ln een sober, edel proza, dat de raad selen van het mensenhart met fijne feilloze greep ontsluiert. Een mooi boekje, in een Nederlandse vertaling door Maria Vranken bij Desclée de Brouwer uitgegeven. De jury kent elke 14 dagen 20 hoofdprijzen en 500 paardenglazen toe aan inzenders van de leukste paardenmoppen. Inzendingen, waarbij 2 „Drie Hoefijzers"-doppen gevoegd moeten worden, aan POSTBUS 13, BREDA. Zondag 19 februari zal op de Gent se wielerbaan een koppel wedstrijd worden gereden voor ploegen die uit drie renners bestaan. Een van de eerste ploegen, waar van de samenstelling is aangekon digd is eer. Nederlandse, gevormd door Schulte, Peters enPiet van Kempen. (Advertentie) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Het Nederlands jeugdteam heren dat zondag 26 februari te Amsterdam aan een nationaal tafeltenr-istoernooi zal deelnemen, besaat uit de volgende spelers: Gimbel (Amsterdam), Nell (Hilversum). B. Onnes (Amsterdam) en Schoofs (Amsterdam). Voor de oefenwedstrijd, vastge steld op woensdag 15 februari van 't voorlopig Nederlands militaire elf- fal tegen VUC (Den Haag) is links half van der Ham (Zeeburgia) door omstandigheden vervangen door van Esch (PSV). Bij de reserves heeft Blom (WVV) de plaats ingenomen van Wink (SW). Boschkapelle won nu De biljartclubs van Boschkapelle en Stoppeldijk bonden in café P.Lam- ber te Boschkapelle de strijd aan in een wedstrijd die goid als return van de vorige week te Stoppeldijk gespeelde match. De overwinning bleef met 104 ca ramboles verschil bij de thuisclub, die hierdoor revanche nam op de gasten voor de nederlaag van vorige week met 103 caramboles verschil. (Zaalhandbal) Wie wint titel-zuid Zowel het herenteam van de Bre dase handbalvereniging EBHV, als die van Marathon uit Vlissingen en Tonido uit Goes dingen mee naar de zuidelijke titel zaalhandbal, waarom zondag aanstaande ln de Philips' Sporthal ln Eindhoven zal worden ge streden. Buiten de drie genoemde verenigin gen hebben de Eindhovense clubs PSV, DES en Eindhoven zich in de slotstrijd geplaatst. In de damescompetitie hebben Ma rathon uit Vlissingen en Hellas uit Goes zich in de finale geplaatst. Me de-kandidaten voor de titel zijn hier de Eindhovense verenigingen PSV, Eindhoven, DES en WLC. (Zeeuwse schaakcompetitie) Terneuzen op weg naar kampioenschap Terneuzen is weer hard op weg naar het Zeeuwse schaakkampioen schap. Door een stevige 8,5-1,5 over winning op Goes bleef het ongesla gen en zonder verliespunten aan de kop met slechts zeven bordpunten uit drie wedstrijden tegen. Het ziet er dus naar uit, dat dit tiental opnieuw een poging zal onder nemen om naar de landelijke compe titie te promoveren. Vlissingen kreeg in eigen huis een 3,5-6,5 nederlaag te slikken van Oostburg, dat door deze overwinning de derde plaats van Goes kon overnemen. In 2A had Vlissingen 2 weinig moei te met het eigen derde tiental en hoewel één partij moest worden afge broken werd het een duidelijke over winning, want de voorlopige uitslag is 8-1. De tweede plaats bleef dus behouden. In 2B kwamen de Pion en de Burcht nog niet tot een beslissing, want of schoon er slechts één partij moest worden afgebroken konden de beide punten nog niet worden toegewezen. De voorlopige uitslag is 5-4 voor De Pion, dat dus in ieder geval de helft van de buit reeds binnen heeft. NIET BENUT. Publicatie Nederland» Zuivelbureou, Grovenhoge 46 (Van onze sportredacteur.) ANTWERPEN, vrijdagavond. Afgemeten naar de werkelijke enorme belangstelling op de openingsavond wordt de 17e Antwerpse zesdaagse in 's werelds grootste sportpaleis een grandioos sukses. Daar lawaai en muziek een der belangrijkste bestanddelen zijn bij een evenement als dit, 20.000 wieler-enthousiasten staan hun mannetje op dit gebied, dan begrijpt U wel, dat er van de aanvang af, dat was half zeven, een geweldige stemming rondom de ovale houten baan viel waar te nemen. De directie van het sportpaleis heeft goed gegrepen met het brengen van deze six-days in nieuwe gedaan te: drie-mansploegen en derny's in de baan als de spanning er af dreigt te gaan. Vandaar, dat deze derny's ook rond middernacht in de baan ko men. Enfin, zo door de bril van deze vrijdagavond bekeken heeft het ver- anderde wedstrijdbeeld op de massa gunstig gewerkt. Er is dus kans op dat de zesdaagse, nu het in dit kleed van meer afwisseling, sensatie, moge lijkheden en attraktie gestoken werd weer eens van een wisse dood werd gered. In ieder geval mag men het voor de ondernemende directie ho pen. VOORPROGRAMMA Cadzand, dat in de ontmoeting met Breskens aan één punt genoeg had om op de bovenste plaats te eindigen, waardoor het een beslissingswed strijd had moeten spelen tegen Lan dau uit Axel om het kampioenschap van de 2de klasse C., heeft deze kans niet benut. Het wérd zelfs een zwa re 8,5-1,5 nederlaag en daardoor zal zeer waarschijnlijk Breskens boven- eindigen. Het heeft daarvoor in de nog resterende wedstrijd tegen Oost burg 2 genoeg aan de kleinst moge lijke overwinning. Oost-R ozebeke t Heeft gesniefd over d'n Vlaamsen buiten. Wad ies 't plezant er naar te zien van achter de werme stoof, t Heeft maar 'n klaan bietje geris keerd of ik was gaan zitten dichten over de bronzen, sneeuw-bestreepte bomen, maar verzen zijn er nie ge boren. M'n halve trouwboek kwam me van de stoof weg trekken, om 't venster van de bijkeuken te dichten tegen de Noordewind en dan kwam m'n schoonmama me vriendelijk commanderen hout te gaan kappen in 't sehuurke. Had ze dat nie gedaan... ik zou op de maat van René de Clerq's „Hemelhuis" gekapt hebben: „Op m'n schouvvke staat m'n enig kruis!" 't Is achand dat ik 't zeggen mot... in 't sehuurke zag ik in diejen dikken boomstam de kop van m'n schoon mama cn vermits ik zeer vergevings gezind ben was 't rap gedaan met kappen. Ik kroop weer achter de stoof en ging er zitten Verlangen naar nog meer warmte. Ik benijdde de ne gers van onze Kongo en toen kwam van eigen de stof, waarover ik u in dit bricfke wil schrijven: over olifan ten. Kent ge 'n goedaardiger beest dan 'n olifant? En, hoe wordt-ie be handeld? Ze trekken hem z'n tanden uit en ze gaan er mee biljard speu- len. Of 't al nie Vried genog is dat z'nne stert van voren in plek van van achteren zit. Ze halen 'm uit de gloeïge Kongo en ze doen hem in de sneeuw over d'n Brusselsen Boule vard marcheren mee 'n plankart op z'nne rug: Roomijs, Crème a la Gla ce. 't Is sjuust of ze mijn hier ach ter de hete stoof, 'n glas ijswater in m'nne nek zouden gieten. Maar, wat ik nu vernomen heb van d'olifanten in onze Kongo, da's nog veul erger. En 't is officieel, zulle. Ze gaan 'm dresseren om in Kenya tegen de Mau-Mau te vechten. De infantristen kunnen daar de dichte bossen nie binnen dringen en nou motten die sukkelèèrs van olifanten daar eerst de boel gaan plattrappen. Ik weet nie, wat die Mau-Mauers eigenlijk voor mannen zijn, ik eb er nog nooit eenen horen maauwen of ook maar 't tipke van z'nnen neus gezien, maar ik weet wel, da ze voor hun vrijheid vechten en wie doet da tegenwoordig n i e? Ouderlijk gezag bestaat er bekant nie meer... staatsgezag 'n heel klein bietje. Die Mau-Mauers hebben ze ker van onze schoolstrijd gehoord en de Kenyanen natuurlijk ook. Die heb ben gepeisd: in België gebruiken ze liberale en socialistische olifanten mee 'nnen heel dikken huid om er de boel plat te trappen... waarom zouen wij dat hier tegen ons Mau- Mauers, ook nie es proberen? En nu moet ge nie peizen, dat ik compassie neb mee die Mauers of die Kenya- nen... t is daar één pot nat, ik meen, t is daar aan alle kanten aange brand... neeje, ik eb serieus cora- p?.?sle, "ie® de olifanten, mee óns olifanten. Van óns, want al wat wij uit onze Kongo kunnen gebruiken is Pre=!es as jullie Nederlands Indie van jullie was, ik meen is ge weest. 6 MAATREGELEN De regering van Kenya heeft 'nnen buitengewone Raad ingesteld om dat olifanten-vraagstuk te bestuderen. Ze kiezen olifanten mee de grootste plat ste poten. Wij mogen er fier op zijn. want t africhtingskamp voor olifan ten in Belgisch Kongo is het enige ter wereld, waar Afrikaanse olifanten geschikt worren gemaakt voor d'n oorlogs-arbeid. En, nu zult gij, Nederlanders, zeg gen: wat raakt ons dat? Wij vegen uw Kongolese olifanten aan ons bot ten, maar dan zal ik u iet schrijven waarvan ge zult staan zien: 't is gee- nen Belg, die op dat lumineus idee is gekomen om die Mau-Mauers te gelijk met hunnen rimboe te doen verpletteren... 'A ies 'nnen Neder lander, 't ies Peter Becker, de voor naamste... padvinder van de Kenya- kolonie. Ik heb daar ook van staan zien. Ik heb altijd gepeisd, dat de padvinderij 'n zoekerij was naar de paadjes van de wereldvrede, maar, ik kan mij ook getrompeerd hebben. Masschient moogt gij daar ook fier op zijn.... er is fierheid en fierheid, maar ik heb altijd gehoord, dat de Nederlanders 'n vredelievend volk zijn, die allenig dan maar dapper vechten as 't helemaal nie anders kan. Dat hebt ge al getoond toen ze u geen dikke olifanten maar dikke Bertha's op uw dak wilden schuiven. Gij hebt 'n schoon Vredespaleis en laat daar es 'nnen olifant binnen, dan zult ge es zien wat er in terecht komt. Alle Belgische zotternij op 'n Ne derlands stokske: 'nnen olifant is 'n veul te goedig beestje voor dat soort werk. Hij lijkt wel lui, maar hij is 't nie en dat is bij ons mensen soms sjuust andersom. Al is 'm honderd jaar oud, dan weet 'm nog precies, wat er in z'n wieg gepasseerd is. En komt daar bij ons mensen es om: ik ken er maar genog, die, al op zestig jarigen ouwerdom aan slijtage van 't benul lijden, 't Is al vried ge nog dat z'm in d'n cirque op 'n ton zetten en op 'n fnond-harmoniom la ten speulen. 't Is wel geen rap ver keersmiddel, maar, hebt ge geen lad- derke om op z'nne rug te klimmen, dan pakt-ie u mee z'nne slurf vast en zet er u op. Komt daar es bij de mensen om. Gaad 'nne keer zien aan de entrées van de elektrieke treinen... daar zijn 't heel dikwijls allemaal grote en kleine olifanten, want ze laten er u niet uit en ze helpen er u niet ln. En ze zouden 't liefst boven op uwen rug kruipen om binnen te geraken. Neeje, alle Belgen mogen dan al fier zijn, dat ze in hunnen Kongo nie allenig kampen hebben, waar ze mensen africhten, maar ook olifanten... Suske, de kus- ter, zegt: olifanten? „Och erm, de stomme biesten". Suske van Testelt Het programma, dat aan het eigen, lijke begin voorafging, was weer zeer aantrekkelijk, omdat als steeds de fi nale der zogenaamde medaille-koer sen (wedstrijden voor jeugdige sprin ters) was gepland. Het is nog niet vaak gebeuid, dat daarin een Neder lander heeft gezegevierd. Het was de jonge Hagenaar Lagerlof. Hij won niet alleen in zijn categorie van 18 tot 22 jaar, maar klopte in de alge mene finale ook de eindwinnaar van de categorie 16 tot 18 jaar, de kleine Belg Govaerts. Een interessant, met grote spanning gevolgd slot, dat ónze landgenoot de gouden medaille op leverde. Om de hors d'oeuvre een spectacu lair tintje te geven, zond de wedstrijd leider de derny-gangmakers de baan op. Het zacht gebrom was niet van de lucht, maar voor echte spanning konden deze brom-gangmakers toch niet zorgen. Met een zwerm van tien gaat dat ook niet zo makkelijk. De Belg Kool finishte als nummer een en zijn landgenoot Naaye werd tweede. De Boevere, eveneens een Belg, werd derde en de Italiaan Mo- renzetti vierde. Toen kwamen de zware ronkers in actie: 50 km voor stayers achter gro te motoren. Er werd hard gefietst. Dolf Verschueren had natuurlijk de meeste bijval, ook al omdat hij het beste uit de bus kwam en bijvoor beeld wereldkampioen Timoner in de laatste ronde nog een lap kon bezor gen. De uitslag was: 1. Verschueren, 2. Impanis, 3. French, op een ronde 4. Timoner, 5. Quenget, op 2 ronden 6. Martino (It.). De tijd was 44 min. 9 sec ROOK EN VUURWERK Het officiële begin "as nu snel be reikt. Na de traditionele voorstelling der teams, schoot minister Le Burton van Openbare Gezondheid en Gezin, om half tien precies het gekleurde rennersveld de 145 uren in. Er was na drie uur in de arena reeds zo veel tabaksrook de ruimte ingeblazen, dat je slechts met moeite de deelnemers op de baan aan de overzijde kon herkennen. Drie ploe gen zorgden na 'n paar ronden reeds voor het eerste vuurwerk. Ockers - Arnold - Roth, Koblet - von Bueren - Bucher en het trio van Geneugden - Petri - Schuerman namen een ronde voorsprong. Ockers c.s. wonnen te vens de eerste premie van duizend francs. Het prille begin van de pre mie-regen die gedurende zes dagen en zes nachten op de coureurs zal neer dalen. We behoeven natuurlijk niet er aan toe te voegen dat dit spectakel in alle toonaarden en non stop met muziek vergezeld ging. En onderwijl probeerde de min dere goden in het veld, zich voor hun supporters #e onderscheiden. Wat niet eenvoudig was, want de grote bazen hadden er van de aanvang af ook zin in, zoals na een half uur bleek. Toen lagen namelijk reeds 17 aan de leiding, onder wie ook Schul tePetersiDerksen, FlantazHaan- Louwer, Van EstWagtmansvan. Vliet waren tot dan toe in „achter hoede" gebleven. Maar wat zegt dat zo kort na de aanvang. Even later b.v. lagen Schulte-Petiers-Derksen al leen aan de leiding. Van EstWagt mansvan Vliet hadden tijdens een korte „rust" hun uiterste best ge daan om de twee ronden achterstand in te lopen, maar het werd hen niet gemakkelijk gemaakt, omdat onge veer te zelfdertijd Haan c.s. er een geweldige pees uitdraaiden, hard genoeg om zich met Schulte aan de kop te nestelen. Na ongeveer een uur coers was de stand: 1. Schulte, op een ronde: 2, Ockers, 3. Senfftleben, 4. Koblet, 5. van Steenbergen, 6. Haan, op twee ronden 7. van Est-Wagtrnans-van Vliet enz. De andere vijf ploegen op dezelfde achterstand of meer ronden. Vermeldenswaard Is nog dat in een uur tijd 54.05 km werden afgelegd, hetgeen wil zeggen dat zeer hard, ongewoon hard zelfs gereden is bij het begin van de zesdaagse. En dit is dan de routekaart nan de Elfstedentocht die dinsdag a.s. ver reden wordt. Het gedeelte van Fra- neker naar Dokkum vormt meestal het moeilijkste gedeelte van de tocht, daar de rijders dan tegen de meestal waaiende noord-oosten wind moeten optornen. Van het Elf- stedencomité ontvingen wij bericht, dat de toestand van het ijs over het algemeen goed te noemen is. Te Oslo is de loting voor de 500 en 5000 meter van de wereldkampioen schappen in het hardrijden op de schaats, welke heden en morgen in het Bislet-stadion worden gehouden, geschied. Wat de Nederlanders betreft komt in de 500 meter Maarse in de tweede rit uit tegen de olympische kampioen, de Rus Grishin. Ook Broekman schaatst ln de tiende rit tegen een Rus en wel zijn rivaal op de lange afstand Goctsjarenko. De Graaff rijdt in de 19e rit tegen de Amerikaan Werket. Bij de 5000 meter serie verschijnt Broekman reeds in de eerste rit op (Schaken). 2e int. Kanaalzonetoernooi Tengevolge van het sukses van ver leden jaar zal voor de tweede maal in liet internationale Kanaalzone Schaaktoernooi worden georganiseerd Teneinde ook de minder sterke deel nemers te kunnen laten deelnemen, zal ditmaal ook een B-toernooi wor den gehouden. De indeling luidt als volgt: A-toer nooi: Terneuzen, VSV (Sluiskil), Lan dau (Axel), Ruy Lopez (Gent), Het Volg (Gent), en Jean Jaures (Gent); B-toernooi: Terneuzen, VSV, Landau Het Witte Paard (Sas van Gent), Ruy Lopez, Het Volk, Jean Jaures en Ed Colle (Gent). In groep A zullen drie ronden van internationale wedstrijden worden ge houden, de beide eerste te Gent en de derde als sluitstuk te Terneuzen ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van de schaakvereniging Ter neuzen. In groep B worden dezelfde ronden gespeeld, maar tussen de tweede en derde zal nog een extra ronde te Sas van Gent worden ge houden. De overige wedstrijden wor den later vastgesteld. het ijs en wel tegen Cronshey (En geland). In de 15e rit komt de Graaff uit tegen de Zweed Sjoelin, terwijl de Koreaan Chong Soon Kim twee ritten later de tegenstander is van Maarse. Te Nieuwe Nicdorp zijn de natio nale kampioenschappen schoonrljden voor dames en paren gehouden. Bij de dames alleen won mevr. Brink- meyer uit Lutjewinkel. Ook bij de paren, werd zij kampioen, samen met de heer Havelbach uit Gouda, XXX Nieuw Amsterdam beleefde de strijd om het kampioenschap van Neder land voor vrouwen op de korte baan. Mej. Wiering uit Huizum veroverde de titel. Tweede werd mej. van der Meer (Tjalkhuizem) en derde mej. Struik (Eesergroen). XXX Nationale langrbaan wedstrijden te Vinkeveen over 500. 1500 en 3000 meter, werd een zege voor van 't Oever. Hij won alle drie afstanden. In het eindklassement werd Paping tweede, Koeleman derde. xxx Ook te Beetgumermolen (wét een naam) werden nationale lange baan Wedstrijden gehouden. Van de Berg was op alle afstanden (500, 1500 en 3000 meter) heer en meester. De Hee- renvener Dijkstra, die op de 500 me ter was gevallen en voor het eind klassement mocht overrijden, kwam in totaal toch nog op de tweede plaats. Postma werd met gering verschil derde. ECONOMISCHE HOGESCHOOL TE TILBURG Geslaagd voor het doctoraal exa men economische wetenschappen J. Geurts uit Tilburg, H. van der Schoot uit Tilburg en A. Stallaert uit Kloos- terzande. Voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen slaagde A. de Mast uit Tilburg. GOES, 10 febr. Groenten: spruiten. A2 31-52, BI 21-22, afw. 29-36. witlof Al 54-60, A2 50-52, Bl 46-61, B2 35, afw. 24- 43, rode kool 8-13, witte kool 6-13, gr. oav. kool 27-28, boerekool 20-21, uien 22, prei 3-59, stek 17. KOEWACHT, 8 febr. Gezwingeld vlaslint WR 200-240, DR 160-195, breek- vlas totaal geen handel, bobbers 100-110, ruwe klodden 20-35, gezwingelde klod den 60-100, lijnzaad voor de slag 53-55, bolraip 4-8, kaf 2-3 ct. Zeer kalme marlet LEEUWARDEN, 10 febr. 25 stieren 2.55-2.82 per kg slachtgewicht, 240 vette koeien le kw. 2.52-2.94, 2e kw. 2.30-2 51, 3e kw. 1.95-2.29, 1206 melk- en kalfkoeien 500-1010, 125 pinken en graskalveren, pin ken 350-560, graskalveren geen notering, 1086 nuchtere kalveren 45-57, 333 vette weid'eschapen en lammeren, vette weide- schapen 85-120. lammeren 60-110, 256 vet te varkens, oiide varkens 1.50-1.60, vette biggen 1.85-1.75, zouters 1.25-1.71, 70 big gen en lopers, biggen 35-58, lopers 59- 100, 44 bokken en geiten geen notering, 81 paarden 50Ó-990. Totale aanvoer 3466. Stieren, aanvoer kort, stemming willig, prijzen ruim prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer kort. stemming vrij goed, prijshoudend. Pinken aanvoer ma tig, stemming willig, prijshoudend. Gras- kalveren, geen aanvoer, geen notering. Nuchtere kalveren aanvoer iets ruimer, stemming gedrukter, prijzen lager. Var kens, aanvoer kort, stemming willig, 2ou- ters hoger, andere soorten gelijk in prijs. Biggen en lopers, aanvoer kort, stem ming rustig, prijzen geiyk. Schapen, aan voer zeer klein, stemming goed, ruim prijshoudend. Lammeren, aanvoer zeer klein, stemming goed. ruim prijshoudend. Paarden, aanvoer groter, veel belangstel ling, prijzen duur. Mannheim 257 (-5), Kaub 193 (-12). Trier '"8). Koblenz 228 (onv.), Keulen 206 (-7), Ruhrort 410 (-18)), Loblth 1040 (-23), Nijmegen 83o (-18), Arnhem 832 (-19), Eefde 362 (-14), Deventer 265 (-15) Na men la Plante 150 (+20), Maastricht óms 4381 Borgharen 3999 (-38). Belfeld 1198 (+28), Grave 517 19) Stuwen open Llnne, Roermond. Belfeld, Sambeek, Grave en Lith.

de Stem | 1956 | | pagina 11