ld Paris EDAH Wasserij „ZEELANDIA" DIEPGAAND ONDERZOEK NU NODIG Van een zieke leraar, kippen en konijnen, een sleutel kwestie en wat wijntjes Baltische republieken nog lang niet „rood Nieuw tumult in Madrid !>r.J.B.v.Welteii Vergoeding gebruikswaarde zonder meer niet billijk >>InfraphiI« Spuitgasten waren zwart als negers Burenruzie" in verre oosten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 Actuele onderwijsproblemen Prijsbeheersing bouwgrond OVERLEDEN DOOR SCHADELIJKE DAMPEN? Bezinningsdagen voor emigranten in Seppe Schoolkinderen betoogden op Cyprus Alles „op fluweel" Gij bent automobilist genoeg om te weten, wat er gedaan en wat er niet gedaan moet worden als de weg last heeft van de vorst. Dat is: Tulpenrallye Reactie-test 4 3 10 12 6 11 8 9 1 7 2 5 PHILIPS Propaganda voor vakantiespreiding Bloemen voor 66 Nederlanders Actie op Malakka hervat 5? Amnestie voor partisanen Brand in Mijdrecht Communisten zien troebel water Amerikaanse onder minister afgetreden hervat A. TH. VEREIST Uw hond gezond Bonzo 65 et. p. pak I^ADIO TAZELAAR, net r.-k. meisje Zoekt U 'n prettige goed betaalde werkkring? COLPORTEUR-BEZORGER VERKOOPSTER EEDE TELEF. 74 W estduits-Italiaans overleg geëindigd Het Bestuur van de Polder „CLINGE" (Van onze onderwijsmedewerker) 1N een voorgaand artikel hebben wij het nodig geacht, tegenover optimistische geluiden ten aanzien van de personeelsvoorziening van het lager onderwijs, een meer som ber geluid te doen horen. Het ge heel der noodzakelijke voorzienin gen in aanmerking genomen im mers, blijft nog het optimistisch beeld der personeels-bezetting ver heugend maar wordt deze meevaller toch wel teruggebracht tot een en kel rozig steentje in een grauw mo zaïek. De vraag is gerechtvaardigd, of het mogelijk is, middelen aan te wijzen, die op korte termijn de zon in de onderwijzerswereld kunnen doen schij nen. Wij menen, dat tot heden nie mand deze steen der wijzen gevon den heeft, zodat men zelfs terecht aan het bestaan van zulk een steen twijfelen mag. Wel hebben vakbladen en dagbladpers een overdaad aan re medies op lange termijn aange boden. Maar deze doen bij de hier gestelde kwestie niet ter zake. Voor het ogenblik is dus een zekere berusting vereist in de noodlottige onderwijs-situatie, waarin wij ons be vinden. Dit betekent nochtans abso luut niet, dat men passief op het aan breken van betere tijden mag zitten wachten. Integendeel; in afwachting van een ruimere armslag voor ver nieuwingsideeën in het onderwijs, dient het krijgsplan voor deze toe komstige arbeid te worden opgesteld. F*N dan herinneren wij ons de in januari te Utrecht gehouden ver gadering van directeuren en rectoren van scholen voor VHMO, waar pater dr. C. Jansen C.J., de geestelijke nood schilderde, waarin meer dan de helft der scholieren in de topjaren der mid delbare school verkeert. Gelijk ook pater dr. A. Perquin S.J. reeds bij diverse gelegenheden stelde, loopt de school vaak geestelijk aan haar leer lingen voorbij; de school reikt weinig verder dan de functie van onderwijs instituut. De jonge mens vindt er niet een soepel milieu, waarin ieders persoon en talent naar vermogen wordt op gevangen en overeenkomstig ieders eigen aard wordt ontplooid. Het zou onbillijk zijn, in deze be weringen een verwijt te willen lezen aan de docenten der betrokken scho len. Veeleer geldt het hier een ver wijt aan het onderwijssysteem, waar aan het verweten wordt, te geringe mogelijkheid te bieden tot differen tiatie naar persoonlijk tempo en bij zondere aanleg. Dit verwijt is al ja ren en jaren oud. En even zovele malen als het werd uitgesproken, ver nam men tegengestelde stemmen, die het wetenschappelijk niveau van het onderwijs bedreigd achtten. Het re sultaat tenslotte is, dat de kwestie geleidelijk als een ecademisch dispuut naar de sociëteit dreigt te worden verwezen. Terwijl het een zaak van springlevend belang is voor de na bije koers van ons onderwijs! T\/TEN kan zich daarom afvragen, of de overheid die met enig recht beweren kan, ten aanzien van de hui dige onderwijsnood geen ijzer met handen te kunnen breken wellicht wel de onvermijdelijke rampjaren kan benutten om kwesties als bovenstaan de op wetenschappelijk niveau te doen uitmaken. Als er dan over tien of twintig jaar een ruimere kans zal komen voor modern onderwijs, zou het dan niet nuttig zijn, wanneer door diepgaand onderzoek beslissende uit spraken ter beschikking stonden ovea vragen als; de noodzakelijke basis leerstof, de mogelijkheden vam het systeem der keuze-vakken, het aan sluitingsprobleem, het vroegtijdig be palen van begaafdheden? Het is bij voorbaat duidelijk, dat niet in alle opzichten unanieme over tuigingen tot stand zullen komen. Maar daarom behoeft de consequentie nog niet te zijn, dat er in dit opzicht geen enkele poging tot research wordt gedaan. Is het niet daarom ook de zwakte van de werkstukken der ministers Kutten en Cals geweest, dat zij slechts Het is bewonderenswaardig, wat particulier initiatief en een enkel overheidsorgaan aan research preste ren, doch het is niet genoeg. Samen bundeling van krachten, voorzien van ruime geldmiddelen, kan hier slechts arbeid van omvangrijke bete kenis tot stand brengen. Men zou de noodzakelijke wachttijd, vóór betere onderwijstoestanden intreden, nuttig besteed kunnen achten, als deze pe riode niet verdaan werd in vaag ge kibbel. Onderwijs is niet langer een zaak van intuitief handelen, maar dient vrucht te zijn van streng we de visie van een beperkt aantal des- tenschappelijke, gezamenlijke inspan- kundigen weerspiegelden? ning. De ministers die het nieuwe wets ontwerp inzake de prijsbeheersing van bouwgronden hebben voorbereid, geven in hun memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer duidelijk te kennen, dat zij het niet eens zijn met de opvattingen van de staatscommissie van den Bergh. Deze commissie had als haar oordeel gegeven, dat bij ont eigening slechts de gebruikswaarde van de grond mocht worden ver goed. Ook enkele Kamerleden waren de mening toegedaan, dat de grond eigenaar geen aanspraak op meer waarde mocht hebben, omdat de waardevermeerdering van de gronden zou ontstaan door hun nieuwe be stemming. De ministers zien dit an ders. De economische ontwikkeling, zeggen zij, is wel degelijk oorzaak van waardestijging en niet alleen de bestemming die de gronden plotse ling krijgen door uitbreidingsplannen e.d. Overigens willen de ministers wel de verzekering geven, dat zij al het mogelijke zullen doen om de kosten van de arbeiderswoning zo laag mogelijk te houden. Een be heersing van de prijs van de bouw grond, zonder een algehele beheer sing van lonen en prijzen, kan echter volgens hen niet tot dit doel leiden. De gemeentebesturen kunnen o.a. in vloed op de prijsvormende krachten uitoefenen door een goede grond- en woningbouwpolitiek. De ministers zeggen niet te menen, dat de grote vraag naar nieuwe wo ningen tot een stijging van de grond- In Enschede wordt een diepgaand onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de dood van de heren J. Kruse en H. Ipskamp, die respectievelijk als baas en als arbeider werkzaam waren op een afdeling van een tex tielfabriek te Enschede. Daar wordt een bepaald soort garen behandeld met een chemische stóf, welke moge lijk voor de gezondheid schadelijke bestanddelen bevat. Het inhaleren van deze dampen zou op den duur ernstige schade kunnen berokkenen aan de aldaar werkzame personen. De heer I. is enige tijd geleden over leden, de heer K. onlangs. De mensen,, die op deze afdeling werken, klagen over duizeligheid, misselijkheid en slaperigheid. prijzen zal leiden. Zij hebben vertrou wen in de grondpolitiek van de ge meenten, ook al hebben zich in het verleden voorbeelden van een onjuist beleid in deze voorgedaan. Terloops wordt nog opgemerkt dat het thans voorgestelde wetsontwerp niet bedoeld is als tussentijdse, maar als definitieve regeling. In de te Bergen op Zoom gehouden voorlichtingsavond, uitgaande van de Katholieke Emigratie-Stichting in Noord-Brabant, deelde de bisschop pelijk commissaris rector A. v. Hooydonk mede dat zaterdag en zon dag (a.s.) te Seppe bezinningsdagen gegeven worden voor hen die gaan emigreren en voor diegenen die mo menteel met vakantie zijn uit een der emigratielanden. Op deze bijeen komst, die zaterdag aanvangt om 3 uur, zal de bekende father Ver- haegen een spreekbeurt houden over Canada, waar deze nu ruim 4 jaar pastoor is. Zeer belangrijke dagen voor de emigranten. Schoolkinderen van zes tot elf jaar hebben zich woensdag op Cyprus aan gesloten bjj betogingen voor aanslui ting van het eiland bij Griekenland. Zij drongen scholen binnen, waar zij Britse vlaggen en portretten van de Britse koninklijke familie vernielden. Zij hesen Griekse vlaggen op de scho len en bekogelden politie en militai ren met stenen. De betogingen deden zich op geheel Cyprus voor, uit protest tegen het doodschieten van een 18-jarige scho lier bij relletjes in Famagusta op dinsdag. Uit meer dan 30 dorpen zijn woensdag ongeregeldheden gemeld. De regering heeft besloten de mees te lagere scholen te sluiten, ter voor koming van meer onlusten. Bijna alle Griekse middelbare scholen zijn reeds gesloten, hetzij uit protest tegen het neerschieten van de scholier, of als strafmaatregel van de overheid. De Flinke Jongens kunnen weer aan de slag. Ze hebben in dit jaargetij het gevaar van glad de of beijzelde wegen onmiddellijk bij de hand. Ze kunnen harde ,,jenzen" geven op de gas en er met 90 kilometer over heen gaan rossen. En ze kunnen me delijdend glimla chen als ze tob- berds voorbij ra zen, die de weg niet vertrouwen cn liever met 15 km per uur naar huis, dan met 90 naar het kerkhof gaan. De Flinke Jon gens worden bedankt. Ze schoppen het verkeer in de war en zijn de grote schuldigen bij ongelukken. Ze trap pen andere (en vermoedelijk betere) chauffeurs in het doden- of gew ndenhoekje. Maar in plaats van een bewonderend: „Die durft" krij gen ze een 1 anqtiek scheldwoord achter zich aan. Een heel groot, fanatiek scheldwoord. Zachtjes remmen en heel voorzichtig zijn met het voetje op de gas. Alles „op fluweel" doen. Sturen zonder snukken. Soepel en kalmpjes draaien. We hebben de tijd, we hebben volop de tijd. Dubbel wantrouwig naar de weg blijven kijken. Wie garandeert ons, dat de kurkdroge weg van dit mo ment honderd meter verderop geen „spiegeltje" is, omdat daar de wind op staat of omdat de mist er is neergeslagen Van zondag 6 tot en met zaterdag 12 mei staat de Tul penrallye weer te gebeuren. De achtste, welgeteld. Men heeft reeds laten weten, dat aflevering acht in grote lij nen niet veel verschilt met die van vorig jaar. Het handicap-systeem (indertijd een druk besproken nieuwigheid) wordt gehandhaafd. Een nieuw element is wel, dat de deelnemers zullen worden Ingedeeld in twee klassen: een rallye-klasse, waarin hoofdzakelijk gereden wordt voor de bekende plaquettes en een kampioens-klasse, waarvan de resul taten meetellen voor het Europees rallye-kampioen- schap, dat de FIA heeft Ingesteld. Startplaatsen zijn Noordwijk, Brussel, Parijs, Londen, Muenchen en Hamburg. Misschien komen als start plaatsen ook nog Barcelona en Milaan op de lijst. De aanlooproute is (slechts) 850 km lang en voert naar Champagnole in de Franse Jura, waar het ongeveer 2500 km lange gezamenlijke traject naar Noordwijk aan Zee begint. Hieronder staat een test, waaruit alle berijders van motorvoertuigen kunnen afleiden, hoe het met hun reac tievermogen gesteld is. Indien U het binnen negen seconden niet klaar speelt om uw ogen langsde hokjes te jagen en zo van 1 tot 12 te tellen, rijdt dan asjeblief niet harder dan 70 km. Dan is uw reactie niet snel genoeg om nog iets te doen als er wat gebeurt. Aldus heeft tenminste een grote Amerikaanse benzine-maat- schappij geadviseerd, die de test na een hele serie proefnemingen samenstelde. Als U het rijtje van 1 tot en met 12 in negen seconden kunt „afleg gen", dan kan het er mee door. maar moet het altijd nog beter. Als het in zeven seconden gaat is het zeer goed. En in vijf: Magnifiek. Dit is de test: (Advertentie) Ook bij wintervoeten, spier- reumatiek, verstuikingen, ver koudheid, verwondingen en steenpuisten. Het Centraal Werkcomité Vakantie heeft een prysvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van affiches in zake vakantiespreiding onder de hoogste daartoe in aanmerking ko mende klassen der kunst- en kunst nijverheidsscholen in Nederland. Er zijn 44 inzendingen binnengeko men, waarvan 5 ontwerpen voor be kroning zijn aangewezen. Eind fe bruari zal het publiek in staat gesteld worden te raden in welke rangorde de jury de prijzen heeft toegekend. Voor een achttal van de juiste in zendingen uit het publiek zijn even eens prijzen beschikbaar gesteld. Dit jaar zullen 66 Nederlanders in aanmerking komen voor de bloemen hulde, die de vereniging de Neder landse bloemisterij op Valentijndag, 14 februari, in uitzicht heeft gesteld voor landgenoten, die zich door mid del van daden van naastenliefde en opofferingsgezindheid op bijzondere wijze hebben onderscheiden. Het vorige jaar kon de jury 82 personen voor het in ontvangst ne men van de Valentijn-bloemenhulde aanwijzen. Het feit, dat hiervoor dit jaar minder personen werden uitver koren, is het gevolg van de strengere maatstaven, die de jury aan de op gaven meende te moeten aanleggen. In totaal werden rond 180 personen voor de bloemenhulde door pers en publiek voorgedragen. Zes uur na het aflopen van een aanbod voor amnestie aan de com munisten op Malakka zijn Britse troepen en bommenwerpers op ver scheidene punten tot actie tegen de communistische verzetsstrijders over gegaan. Van het aanbod voor amnestie, dat de regering vijf maanden geleden deed, hebben slechts 75 communisten gebruik gemaakt. Het aantal verzets strijders dat nog op vrije voeten is, schat men op 3.500 man. (van onze Parijse correspondent) De leerlingen van een lyceum in Frank rijk zijn in staking gegaan, omdat ze vinden, dat hun leraar te vaak „ziek" is. De jongens en meisjes worden gesteund door hun ouders en hc+ ministerie van Opvoeding te Parijs is er al in gemengd. Het betreft hier een lyceum in Chaumont. De vereniging van ouders heeft geprotesteerd bij de rector van de universi teit te Dyon, die op zijn beurt de zaak aan hangig heeft gemaakt te Parijs. De leraar zou sedert 1 oktober kans hebben gezien on geveer voor de helft van de tijd afwezig te zijn. Hij riskeert nu overgeplaatst te worden naar Noord-Afrika. En op een lyceum in Seine et Oise geraakten de leerlingen van streekomdat hen een taaie bief- stuk werd geserveerd. In de eet- zalen ontstond zo'n oorverdo- vend lawaai, dat de buurtbewo- J plaatsen greep men zelfs naar het getrouwd onder huwelijksvoorwaarden en hij kon zodoende volledige rechten op z(jn eigen sleutel laten gelden. Claude bleek nogal eens laat thuis te komen en dan op kousevoeten de trap op te sluipen. H(j klom vervolgens zo voorzichtig in de koets dat Madeleine hem niet eens hoorde. Omdat ze wilde controleren hoe laat h(j thuis kwam ont nam ze hem de huissleutel. Monsieur Bernard stelde de eis: teruggave van de sleutel. De ju risten hebben zeven kwartier over de moeilijk heden zitten tobben. Toen verklaarden zij de els voor niet ontvankelijk en adviseerden monsieur Bernard deze kwestie in onderling overleg met zijn vrouw te regelen. In een Frans dagblad lazen we de volgende ad vertentie: De dieven, die in de nacht van 22 op 23 januari zeven van mijn acht kippen hebben gestolen, worden beleefd verzocht ook de achtste weg te halen. Het dier heeft heimwee en wil niet meer eten. Al de volgende dag had de betreffende vrouw bezoek van zeven handelsreizigers, die haar produc ten wilden aansmeren om het heimwee te verdrij ven, anti-dietstalapparaten en... ééndagskuikens. En nu we het dan toch over kippen hebben nog even het verhaal van de heer R. uit Limburg, die dezer dagen aan ons schrijfbureau zat en vertelde over zijn oriëntatiereis door Frankrijk. „In de Elzas vooral werden de pluimveehouders woedend zodra ze hoorden, dat ik een Nederlandse firma vertegenwoordigde. Ze sme ten me de deur uit en op twee ners naar de politie zijn gegaan. Een buurtcommissie heeft de directeur van de inrichting verzocht voortaan dergelijke herrie te voorkomen. Ook de ouders hebben geprotesteerd tegen de taaie biefstuk. Tijdens de paleisrevolutie ulogen er wat borden door de lucht, waardooi een surveillant licht werd gewond en twee ande ren gedeeltelijk van hun kleding werden beroofd U herinnert zich nog wel, dat in 1952 t£ Frankrijk de myxomatose uitbrak en de dode, wilde konijntjes met vrachtwagens tegelijk naar de destructor werden vervoerd. Later bereikte deze ziekte ook de particu liere konijnenkooien, overschreed zelfs de grenzen en richtte een ongekende ravage aan, ook in Nederland. De jagersbonden van Frankrijk hebben toen de professor Armand Delille voor het gerecht gebracht, omdat deze de ziekte had veroorzaakt via een en ting. Delille wilde op deze wijze namelijk zijn eigen landerijen zuiveren. Het gerecht heeft thans uit spraak gedaan en Delille inderdaad verantwoordelijk en schuldig gesteld. Maar aan de andere kant neemt het de duizenden eisen om schadevergoeding De lille is zeer gefortuneerd met een korrel zout. Monsieur Loriot, landeigenaar, die een eis had inge diend om een miljoen schadevergoeding te krijgen, daar door de enting van Delille zijn terreinen waren beroofd van wilde konijnen, hoorde zich 5000 frs, toe meten, omdat volgens de rechters het konijnenvrij maken van zijn grond toch ook weer voordelen had gehad. Madame Gérard, die zeventig tamme konij nen had verloren en daarvoor nu 200.000 frs. wilde hebben, ging met lege handen naar huis, omdaj ze geen attest had van een dierenarts. Van alle kahten regent het nu verzoeken tot schadevergoeding en als Delille niet met zijn slachtoffers tot een vergelijk wil komen zullen vier rechtbanken nog minstens drie jaar doende zijn hem beetje voor beetje van zijn fortuin te beroven. Een tribunaal te Parijs behandelde dezer dagen nog een andere, vreemde kwestie. Het onderhield zich over de eis van monsieur Claude Bernard, die er zijn vrouw van beschuldigde, hem de huis sleutel afhandig te hebben gemaakt. Ze waren geweer. Oorzaak: Frankrijk expor teert met premie graan naar Nederland. De Nederlandse voederfabrikant betaalt dat dertig procent goedkoper dan zijn Franse collega. Zo doende krijgt de Nederlandse pluimveehouder der spotgoedkoop kippenvoer (gemaakt van Frans graan) waarmee zijn kippen goedkope eieren kun nen leggen, die weer naar Frankrijk worden uitge voerd en de Franse kippenhouder danig hinderen". De buitenlandse handel is altijd erg ingewikkeld geweest en we hebben er nooit veel van begrepen. Maar als we er nu iets van snappen is het, dat Nederland in dit geval toch ook eens een keer aan het langste touw trekt. De stadsbus, volgeladen met haastige mensen, viel midden op de Place de l'Opera stil en wat de bestuurder ook peuterde, hij kon de motor niet meer op gang krijgen. De klanten werden verzocht over te stappen in een volgende bus en vervol gens werd het eerste vehikel naar de werkplaats gesleept waar de motor werd gedemonteerd. Men vond in het bovenste deel een compleet kunstge bit, dat juist op die dag in drie stukken was ge spleten en zodoende een toegang had verstopt. Hoe de motor met het menselijke kunstgebit toch nog tevoren 20.000 km. had kunnen draaien is voor iedereen onbegrijpelijk. De chef-atelier bracht het gebit naar de politie, die op haar beurt op zoek ging naar de eigenaar ervan. Ze slaagde er inderdaad in. In de betreffende autofabriek ontdekte men de arbeiderdie zich al een jaar af vroeg hoe zijn gebit zo spoorloos had kunnen verdwijnen. De Franse wijnboeren zijn woedend en als het aan hen lag zou er van verdere FransDuitse toe nadering niks komen. De Duitsers kopen in het algemeen de beste, Franse wijntjes weg, gemiddeld zelfs zes miljoen liter per jaar. Daarmee kunnen ze wel vrede hebben, maar dat daarna de Duitsers de beste Franse wijn op de Amerikaanse markt brengen voor prijzen, waar tegen de Fransen zelf niet kunnen concurreren gaat natuurlijk te ver. De handelspolitiek is onbegrijpelijk of... de Franse leve ranciers hebben hun Amerikaanse klanten altijd in de nek gekeken. Drie politici in ballingschap uit elf januari j.I. een amnestie z|jn de Baltische landen, onder wie de aangeboden, indien zij zich over- voormalige ministers van, finan- gaven. Hetzelfde zou op twintig ciën van Lithauen en Letland, dr. januari in Lithauen zijn gebeurd. Karvelis en Robert Liepins, heb- Aangenomen werd, dat ook in Est- ben donderdag op een persconfe- land amnestie was aangeboden, rentie te Bonn verklaard, dat ge- Naar schatting zou tenminste 'n wapende partisanen in Estland, tiende van de zes miljoen inwoners Letland en Lithauen nog verzet der Baltische republieken, die se- bieden aan het communistische be- dert 1941 deel uitmaken van de wind. sovjet-unie, naar andere delen van In Letland zou de partisanen op de unie gedeporteerd zyn. In één van de hallen van de nieu we chemische en rubberfabriek van de N.V. Simson te Mijdrecht, die on geveer zes weken geleden in bedryf is gesteld, is gisternacht door onopge helderde oorzaak brand ontstaan. Door de brandweren van Mijdrecht en van de Amstelhoek werd gewerkt onder zeer moeilijke omstandigheden. De spuitgasten waren zo zwart als negers en hun kleding was met een laag ijs bedekt. Na twee uur hard werken was men de brand meester. De materiële scha de wordt geraamd op anderhalf a twee ton. De directie zou zich met in gang van de dag na de brand tegen bedrijfsschade verzekeren.... In Madrid kwam het gisteren tot nieuwe botsingen tussen de studenten. Er is één dode gevallen en drie be togende studenten werden gewond. Men houdt het ervoor, dat commu nistische elementen zich onder de menigte bevonden om de agitatie zo danig om te buigen, dat deze voor hun eigen doel geschikt werd ge maakt. Vijfhonderd studenten vielen het r.-k. Instituut voor Kunsten en Am bachten aan. Ruiten werden stukge gooid en leerlingen van de instelling gingen met de aanvallers op de vuist. De politie herstelde de orde. Het kernpunt in de hele kwestie schijnt het verlangen van sommige studenten te zijn naar een bond, die niet wordt beheerst door de Falanx de enige toegestane partij in Span je. De studenten zijn onderling nog verdeeld in hun 'houding tegen over Franco's plannen om de mo narchie te herstellen. Trevor Gardner heeft zijn ontslag genomen als Amerikaans ondermini ster van Ce Luchtmacht voor de af deling onderzoek „wegens onenigheid over de omvang en het belang van het program voor geleide projectie len". Trevor Gardner is Brit van afkomst. Tussen de buurlanden zuid-Vletnam en Cambodja botert het niet meer. De zuidvietnamese regering heeft de grens voor invoer uit Cambodja ge sloten. De Cambodjaanse regering weiger de een diplomatieke vertegenwoordi ging te Saigon vestigen wegens de verwarde toestand in zuid-Vietnam. Dit trokken de zuidvietnamezen op hun fatsoen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Vera Steke- linck-De Smet. Eindhoven; Gehuwd; Josa Rooijak- kers en Tiny van Duijnhoven. Overleden: Johannes Govers, 79 jaar Helmond; Prof. dr. Johannes Haantjes, 46 jaar. Eindhoven; Maria Chr. Poissonnier, 86 jr. Sluis Oostsingel 132 GOES maandag 13 februari de praktijk. Gelieve geen goederen of geld af te geven aan M. v. Dongen, daar door mij niets wordt be taald. L. VAN ZUNDERT Vestingstraat 6 Breda. Bfl ons wasmachines, centri fuges, enz. enz. op gemakke lijke betalingscondities en zonder rente. Bij voorbeeld een wasmachine contant f 240 of 12 maanden van f 20.-. Stelt u dus niet langer uit en neemt een kloek besluit. Wij hebben voor u alle soor ten en prijzen. Geeft u ons even een berichtje, dan ko men wij voor u gratis de monstreren. Kuiperij en was- machinehandel B. M. C. Spaapen, Hoogstraat 46, Roo sendaal. Tel. 3371. Annex re paratie-inrichting. Wij zijn de enige hier ter stede, die uw houten wasmachine gron dig repareert. 548-00 NOTARIS te HULST verkoopt openbaar op zater dag 11 februari a.s. 's mid dags 1 uur, ten verzoeke van mej. A. Kips aan haar wo ning Hulsterweg 130 te Hon. tenisse-Terhole: INBOEDELGOEDEREN waaronder: buffetkast, thee meubel, opklapbed, ledikan ten, buiskachel, keuknefor- nuis, stoelen, tafels, schilde rijen, spiegels, keukenrek, eetservies, thee- en koffieser- vies, potten, pannen, weck- ketel en -glazen, trap en lad ders, beelden, vlag met stok, vlaggendoek, brandhout en hetgeen verder zal worden aangeboden. Te bezichtigen een uur vóór de aanvang der verkoping. Betaling contant- 386-0 door Een Felix product &a daarvoor raar HOOKPSTH11 m.WI TiRNCUICH VERMIST Een overjarige Texelse ram, laatst geweid in de Poel aan de Groeneweg. Goede beloning voor de gene, die inlichtingen kan verschaffen. J, van 't Westeinde- Vermue Achterduin, Nieuwdorp. DEN HAAG Gevr. p. 1 maart Zelfst.kunn. werken. Intern' met huiselijk verkeer. V.g.g. voorzien. Voor flinke kracht goed loon. Inf. bij H.H. Geestelijken toegestaan (Pa rochie H. Gerardus Majella, Wenckebachstr. 4) Brood en Banketbakkerij Dolle, Pomp straat 10, Den Haag (bij Rijswijkseweg). 215-O0 EDAH N..V. vraagt voor haar filiaal te WASPIK Aanmelden bi' de Filiaalch Kerkstr. 28 WASPIK. BEKENDMAKING Het burgerlijk armbestuur van Graauw en Langendam verkoopt bij inschrijving, behoudens goedkeuring van ge deputeerde staten, een woonhuis met erf, ter grootte van 1 A.51 c.a., staande en gelegen in de Achtereindstraat (B- 210) en laatst bewoond door het gezin E. van Geersdaele- Ronken. Inschrijvingen moeten vóór of op 26 februari 1956 bij de secretaris-penningmeester worden ingeleverd. Het burgerlijk armbestuur voornoemd, De secr. penningm. De voorzitter A. Th. H. Dalmijn A. P. E. Staal ONBESCHADIGDE WASMACHINES reeds voor f 159,— met volle garantie. V E R S L O O T-N A E IJ E DIJKSTRAAT 7 TERNEUZEN TELEF. 2056 Keuze uit meer dan 20 soorten. WIJ KOMEN UW WAS IEDERE WEEK HALEN EN BEZORGEN HEM ZONDER PRIJSVERHOGING THUIS. West-Duitsland en Italië hebben lang overlegd over westies van ge meenschappelijk belang. Daarna is meegedeeld, dat er o m. is gespro ken over het verlenen van westduitse kredieten aan Italië. Beide regeringen achten een hereni ging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen een onmisbaar ver eiste voor de vermindering van span ning in de wereld. Italië is bereid tot „Euratom" toe te treden. maakt bekend le. dat de gewone jaarlijkse vergadering van Stembe voegde Ingelanden zal ge houden worden op zater dag 18 februari 1956, des namiddags 1.30 uur. ten huize van de Heer Aug. Cattoir. in „De Koning van Engeland" te Hulst 2e. dat van 7 februari tot en met 17 februari 1956 ten kantore van de Ontvan ger-Griffier te Sint-Jan steen ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in druk of afschrift ver krijgbaar zijn: a. de Rekening en Verant woording over het dienstjaar 1955 b. de Begroting voor het dienstjaar 1956 met de daarbij behorende Me morie van Toelichting 5.. dat van die Begroting, na dat zij door gezegde ver gadering is vastgesteld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse als bo ven. inzage zal kunnen worden genomen. Clinge de 7 februari 1956. C. D. SMET. Dijkgraaf. A. J. M. ROTTIER. 592-o Ontvanger-Griffier.

de Stem | 1956 | | pagina 6