lid am pagblaü QcStcm Vitamine Nescafe DE KRANS, DIE OMSTRENGELT DE WERELD Kloosterurouut] DE TUSSENPERSOON België onderzoekt Deltaplan bij! Meningen en Commentaren Demonstraties in Aleppo AT EEN ONDERLIJKE Y ERELD Melisseoeest RADIO m TWEEDE BLAD VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 DROEVIG FEIT BELANGRIJKE SUGGESTIE GEMEENTEN IN HET NAUW V WoZven-terreur in Turkije Carnaval en Spencer Tien jaar Rozenkrans- kruistocht AlléénWAYgj-HANDEN zijn mooie handen! mm^-MÊÊÊÊÊÊÊÊtm— Twee Zweedse en een Belgische geleerde als specialisten Plafond in ziekenhuis kwam omlaag Op suiker gedruppeld TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E. F. BENSON) 0 DER STERN ent van politie gaat er nu ge- beuren, Wrske7 51: (Advertentie) 51: pranfois Mauriac, de bewonderens. waardige katholieke roman schrijver, heeft zich naar men weet, bij de verkiezingen ontpopt als een vurig partijganger van Mendès- France, waarbij hij de stelling ver dedigde, dat er belangrijker kwes ties waren dan de vrijheid van on derwijs, om een keuze-links voor een katholiek te rechtvaardigen. Op deze bevreemdende stap is nu een tweede gevolgd: hij meldde zich aan als lid van het genootschap Frankrijk USSR. Dit is in naam een a-politieke culturele organisa tie, maar er is niet eens veel ken nis en doorzicht nodig om te weten, dat organisaties van deze aard - er zijn er in alle landen - behoren tot het Moskouse instrumentarium. De bedoeling is geestelijke onder- mijningsarbeid in intellectuele krin gen. Dat nu een vooraanstaand ka tholiek men moet aannemen met de beste bedoelingen zich voor deze wagen laat spannen, is een droevig feit, waaraan de commu nisten de hoogste propagandawaar- de zullen toekennen. Zullen zich im mers anderen niet docr dit voor beeld laten verblinden? P)E voorzitter van de Zeeuwsch- Vlaamse Kamer van Koophan del, ir. C. Horstmann, heeft een belangrijke suggestie gedaan met zijn voorstel samen met België een tweede tunnel bij Antwerpen te doen graven terwille van een goe de verkeersverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. De vervulling van het verlangen naar een tunnel onder de Wester- schelde op Nederlands gebied van af het nog in te polderen gebied bij Saaftingen naar Zuid-Beveland of de Brabantse wal is door minister Algera naar een nog verre toekomst verwezen. Terwijl het Deltaplan allerlei verkeersverbeteringen voor overig Zeeland belooft, blijft Zeeuwsch-Vlaanderen practisch van ieder gunstig vooruitzicht op dit gebied verstoken. Het is daarom begrijpelijk, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen ieder idee aangrijpen wil, waarin enige mogelijkheid schuilt om uit een iso lement 'te geraken, dat men voort durend als een impasse ervaart in persoonlijke en zakelijke betrek kingen. De busdienst Breda-SIuiskil, die een eind weegs aan de zo lang ge voelde gehoeften tegemoetkomt, heeft ir. Horstmann zeker mede geïnspireerd tot zijn huidige tunnel- voorstel. Hij houdt zich bij voor baat overtuigd van Belgische me dewerking, met name vanwege de hierbij in de gedachte begrepen fi nanciële steun uit Nederland. Is die Belgische medewerking echter wel zo zeker? Het Belgische belang zal waarschijnlijk eerder naar een tweede tunnel bezuiden den benoorden Antwerpen doen uitzien en vlot Nederlands-Belgisch samenspel op verkeersgebied moet eigenlijk nog voor het eerst ver toond worden. Men zie naar de weg. Antwerpen-Aken over.... Luik. Het zou jammer zijn, als ook de nieuwe tunnel-idee moest stranden op gebrek aan tegemoetkoming. fyJINISTER Beel heeft in oktober van het vorig jaar nogal wat ontsteltenis veroorzaakt bij een aantal gemeentebesturen door een circulaire, waarin hij duidelijk stel de, dat de gemeenten voorshands hun begrotingen sluitend dienden te houden met de bekende werke lijk beschikbare middelen. Ze moch ten daarin niet bij voorbaat de z.g. subjectieve uitkeringen verrekenen. De minister deed dit, omdat het voor verschillende gemeenten een gebruikelijke praktijk werd, niet- sluitende begrotingen vast te stel len in de hoop, dat het aanvullende bedrag wel van Rijkskant zou ko men. Op zich is er tegen deze gedach tengang niet veel in te brengen, mits het Rijk dan ook maar goed rekening houdt met het feit, dat er nu eenmaal gemeenten zijn, die in het verleden erg zuinig waren, al lerlei grote werken als wegenver betering, riolering e.d. achterwege lieten en nu onder de drang van de moderniseringsnoodzaak opeens voor geweldige uitgaven staan. Bo vendien zijn er gemeenten, welker bevolking evenredig sterker toe neemt dan elders, die voor bijzon dere industrialisatieproblemen staan of die anderszins veel meer be hoeften hebben te bevredigen dan andere. Kort gezegd, kan men dit noemen gemeenten met een achter stand in verzorgingsniveau. Men vindt van die gemeenten vooral in het zuiden des lands. De circulaire van oktober nu dreigt dergelijke gemeenten in het nauw te brengen. Bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Eer ste Kamer heeft de heer de Gou speciaal gepleit voor die gemeen ten-met-een-achterstand. Hij vroeg ook, hoe de minister zich voorstelt de normen van het verzorgings niveau te bepalen samen met zijn ambtgenoot van financiën. Prof. Beel antwoordde, dat het niet mogelijk was hiervoor al gemene normen op te stellen. Of, in welke mate en op welk gebied een achterstand bestaat, zal van ge val tot geval moeten worden be oordeeld. Hier komt toch de centralistische aap weer uit de mouw kijken. Het zijn weer Rijksambtenaren, die hier de onderzoekingen doen en de ad viezen geven. De heer de Gou vroeg zich dan ook af, of het niet wense lijk zou zijn, dat er in dezen ge werkt zou worden met een advies commissie met provinciale verte genwoordiging. De minister is daar niet verder op ingegaan, maar we hopen, dat hij zich deze suggestie toch in de oren heeft geknoopt. Het is onhebbelijk de evennaas te te gebruiken als bliksemaf leider voor eigen boze buien. Woensdag hebben wolven een sta tion aangevallen op een afstand van 50 kilometer van Istanbul. Zij vorm den ook een gevaar voor een passa- gierstrein, die in de nabijheid van het geïsoleerde station in de sneeuw was vastgelopen. Een trein, die te hulp gezonden was, liep eveneens vast in een sneeuwstorm. Woensdag zijn naar bekend is geworden, vijf mensen door wolven gedood. ...datis koffie! <2 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% K O FF Toen Patrick Peyton op 19-jarige leeftijd wegtrok uit zijn geboortedorp Mayo in Ierland, riep zijn vader hem by zich voor een ernstig onderhoud. Hij ging emigreren naar het rijke Amerika en vader hield hem voor, dat er iets was, veel voornamer dan ,,rijk worden", n.l. het oude Ierse katholieke geloof bewaren. Patrick en zijn broer Tom vonden werk in een fabriek in Pensijlvania en dat zij de vermaning van hun vader trouw waren gebleven, bleek wel enkele jaren nadien, toen zij beiden als leer lingen werden ingeschreven op het Seminarie van het H. Kruis in Notre Dame. Maar een ernstige aanval van t.b.c. dreigde Patrick de weg naar het priesterschap te versperren. Toen riep hij O. L. Vrouw aan en genas op wonderlijke wijze; uit dankbaar heid beloofde hy Maria na zijn pries terwijding, dat hij overal zou werken om de rozenkrans te verspreiden. Deze korte bijzonderheden uit een priesterleven vormen de achtergrond van de Rozenkranskruistocht, die fa ther Peyton nu op 11 februari sinds 10 jaar preekt en waardoor hij een gebedssnoer om de wereld heeft ge strengeld, dat van Australië over de oude wereld naar St.-Francisco leidt. Zijn rotsvast geloof, dat zijn kost baarste bezit was, dat hij vanuit zijn vaderland meebracht naar de nieuwe wereld en zijn onwrikbaar vertrou wen in de kracht van het gebed als de bron van rust en sterkte en van geloof, deed hem overal overwinnen en gaf aan zijn woord die ongekende bezieling, die duizenden deed luiste ren als hij sprak en die gelovigen en ongelovigen deed bidden als hij bad. Daarnaast stond het feit, dat deze jonge priester de nood van de wereld kende en diep in zijn gemoed aan voelde. Hij had ervaren, dat er een armoe is, die erger is dan de armoe van een Ierse landverhuizer, de ar moe van het geloof; dat de ellende van veel mensen haar oorzaak vindt in henzelf, omdat zij niet meer bid den. Daardoor kreeg de zonde macht over hen. Father Peyton heeft op grootse wijze zijn activiteit ontplooid en heeft in de voorbije tien jaren het ene land na het andere bezocht en bisdom na bisdom bewerkt en be geesterd. Van Amerika reisde hij naar Canada, naar Australië, naar Engeland, Schotland, Ierland. Zelfs in het flegmatieke Engeland werd zijn kruistocht een sukses en toen hij op (Advertentie) 55 lm Tmrti-Top Etui ©VER DE KLgiNe GÊVOEGENS Cf5 «-EVEIY3 De Vastenavondviering is voor milli oenen het toppunt van levensvreugde Zij is zo'n oeroude traditiedat sommigen zelfs menen, dat ze afstamt van de Baechusfeesten der oude Grieken. Daar namen zelfs de heidense goden actief aan deel en de dochters van koning Minyasdie op een keer geen zin hadden mee te doenteerden door hen tot straf in vleermuizen veranderd. De echte carnavalsliefhebber behoeft heus niet bedreigd te voorden met straf als hij niet meedoet. Hij doet mee, maar wel zorgt hij er voor dat hij altijd een pakje Spencer bij zich heeft om even op zijn verhaal te komen - als het feest hem een moment pauze laat een grote rally in Birkenhead sprak tot duizenden toehoorders, baden niet alleen de katholieken, maar ook de andersdenkenden de Rozenkrans met hem mee. En niet alleen, dat hon derduizenden katholieken beloofden, dagelijks de Rozenkrans te zullen bidden, maar in New Castle beloofden ook vijfduizend Anglikanen dit te zul len doen en in Birmingham en Sout- wark ongeveer hetzelfde aantal. Dat father Peyton de zaak ernstig aanpakte, blijkt wel uit zijn wijze van handelen. Voor hij ergens in een bis dom zijn actie in het openbaar be gon, kwam hij met de bisschop over een, dat door aparte gebeden in en na de H. Mis, door gebeden van de priesters en de kinderen op school zijn optreden zou worden voorbereid. Eenparig waren de bisschoppen die hij bezocht ervan overtuigd: ,,he is a man of God", hij is een man Gods. Vooral streefde hij ernaar, dat de Rozenkrans zou worden tot een ge bed van het gehele gezin, want waar het gezin tezamen bidt, daar blijft het ook tezamen. Hij steunt hierby op de woorden van Paus Pius XII in zijn encycliek ,,In- (Advertentle) gruentium malorum", over het Ro zenkransgebed, waarin de H. Vader het verheven schouwspel beschrijft van een gezin, dat tezamen neer knielt voor het bidden van het ro zenhoedje, en waarin de Paus ge tuigenis aflegt van zijn hoge ver wachting, dat de Rozenkrans gene zing zal betekenen van de kwalen van de tijd, waarvan het grote aan tal echtscheidingen niet de gering ste is. Bestaat er ook in Nederland Iets als waartoe de eerste priester daarginds met zulk een vuur en zulk een grote vrucht aanspoort? Sinds 1942 is het „Apostolaat van de Rozenkrans", dat reeds vroeger was opgericht, gevestigd in het Do minicanercollege in Huissen (Geld.). Dit Apostolaat, dat de verbreiding van het Rozenkransgebed nastreeft, heeft zich geheel achter de actie van father Peyton geplaatst en sinds 1951 zijn er reeds enkele honderdduizenden namen (meest van gezinnen) geno teerd, die de belofte hebben gedaan dagelijks de Rozenkrans te zullen bidden. Zo is ook bij ons deze actie ge groeid, een gebedsactie, die de wereld verbetert; een gebedsactie, die be antwoordt aan het verlangen van O. L. Vrouw zelf, die bij haar verschij ning in Lourdes op 11 februari 1858 aan Bernadette leerde, de Rozen krans te bidden; die in Fatima zeide: „Ik ben gekomen om de mensen de Rozenkrans te leren bidden". In Lourdes heeft nu bijna honderd jaren tegen de grauwe rotsen, waar Maria's blanke beeltenis staat, de ro zenkrans geklonken als een lied, Haar ter eer; heeft als een krans van rozen gegeurd aan Haar voeten. Zul len velen de echo verstaan, die daar vanuit de bergen weerklinkt? Ook voor hen zou dit een bron kunnen zijn van rust en vrede en van geloof. GLYCA is verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten «Tube f l.- <jurmac> TOBACCO CONTANT De ongerustheid, welke in België heerst over de weerslag, welke de uit voering van het Deltaplan kan hebben op de AntwerpenRijnvaartweg en op de veiligheid in de scheepvaart langs de Westerschelde, hebben er toe geleid, dat onze zuiderburen een zelfstandig onderzoek begonnen zijn naar de mogelijke gevolgen der Del tawerken. Reeds was bekend, dat België hier voor een beroep had gedaan op de Zweedse prof. dr. Helström. „La Mé- tropole" weet uit Brussel te melden, dat ook diens assistent dr. Kivisild en de Belgische oud-ingenieur van Bruggen en Wegen M. Helsters als specialisten aan dit onderzoek deel nemen. Door het beheer der Waterwegen in België zijn onafhankelijk van het Nederlandse plan studies gemaakt, welke op andere hypothesen en grondslagen berusten. Men wendt daarbij eigen methoden aan voor de bestudering van de getijden en van de invloed van de wind op het water niveau langs de kust en in het stroomgebied van de Schelde. Daarnaast heeft men in het water loopkundig laboratorium van Antwer pen een nieuwe hal ingericht voor drie maquetten, betreffende de kust en de Scheldemonding. Zij dienen om de veranderingen na te gaan, welke zandbanken, vaargeulen en water- In het ziekenhuis St.-Annadal te Maastricht is het plafond van een kleine zaal plotseling naar beneden gezakt. De patiënten, die hier alleen overdag ter recreatie liggen, werden echter niet getroffen. Een der pa tiënten had even te voren de zaal verlaten omdat hij de zaak niet ver trouwde. Juist op zijn bed kwam de zwaarste druk van plafond en buizen terecht. Het ongeval is vermoedelijk ver oorzaakt door het loslaten van enkele buizen van de plafondverwarming. hoogten zullen vertonen tijdens de uitvoering en na de voltooiing der Deltawerken. Een korps ingenieurs en technici wordt speciaal belast met het vast leggen van de huidige situatie als basis voor de modellen op kleine schaal in het laboratorium. Zij zullen tevens met peilingen en metingen langs de kust en de Schelde de weer slag van de Deltawerken op de voet volgen. Er zal ook nog een diepgaande stu die worden gemaakt van de Boven schelde en haar zijtakken. Dit alles duidt er wel op, dat België het Delta plan van meet af aan nog eens gron dig onderzoeken wil, voordat het daarmee instemt. Door de informa ties, welke men uit Delft verkreeg, is men blijkbaar nog lang niet ge rustgesteld. Bij demonstraties van honderden arbeiders in Aleppo, noord- Syrië, hebben vier leden van de veiligheids troepen, onder wie twee politie-offi- cieren, verwondingen opgelopen. De demonstraties waren bedoeld als protest tegen een wet, die in werking is gesteld tijdens het regiem van de vroegere president-generaal, Sjisjakli, waarbij het vakverenigin gen is verboden zich bij politieke partijen aan te sluiten. Leden van vakverenigingen hadden de regering verzocht de wet buiten werking te stellen, doch dit was door de rege ring geweigerd. Na de demonstraties heeft de gou verneur van Aleppo alle betogingen verboden en de veiligheidstroepen op gedragen gebruik te maken van ge weld bij het voorkomen van ongere geldheden. (Advertentie) RHEUMATIEK... Uw tergend® winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte ran de pijnstillende Thermogène. m MAAT Een commissie van deskun digen in Japan heeft voor on derwijzers een minimum- maat van 152 centimeter voorgesteld. Men is uitgegaan van de gedachte, dat kleine onderwijzers geen orde kun nen houden in de klas. Snelheid Een 74-jarige dame in het Ame rikaanse Roswell werd voor de rechter geroepen. Ze had te hard gereden in haar kleine wagentje. Tachtig kilometer per uur, stond in het proces-verbaal. Dat was geen werk, vond de rechter en de be jaarde dame werd tot een boete van 25 dollar veroordeeld. „Is de zaak nu definitief afgelopen en kunt U me niks meer doen, als ik nog wat zeg?" vroeg ze, nadat ze de boete had betaald. „Nee", zei de rechter. Oma lachte fijntjes. „De agent, die me het proces gaf, kan geen snel heden schatten. Ik reed geen tach tig maar vijfennegentig." Tellen De heer Robert Daplyn, die meer dan vijftig jaar stalknecht is ge weest, heeft bij zijn afscheid ver teld, dat volgens zijn vaste overtui ging paarden kunnen tellen. Hij had voor de aardigheid wel eens proe ven genomen door stiekum de num mers van de paardenboxen te ver anderen. De paarden lieten zich echter niet in de boot nemen. Ze gingen in het hokje staan dat hun nummer droeg, terwijl men toch zou verwachten, dat ze rechtstreeks naar hun gewone box zouden stappen. ,,Dus kunnen paarden tellen", aldus onze Robert. Puzzel Een Duits meisje, dat Oekrainse ouders heeft en voor de Franse kust werd geboren, is dezer dagen Canadees staatsburgeres gewor den. Het meisje heet Hulda Goertz Vierentwintig jaar geleden emi greerden haar ouders met een Duits schip vanuit de Oekraïne naar Canada. Aangezien Hulda aan boord werd geboren, verwierf ze de Duitse nationaliteit. In On tario is ze nu genaturaliseerd. de mannen alleen maar stonden te zingen om de aandacht af te leiden van twee makkers, die in de buurt een juwelierswinkel aan het leegha len waren. Tanden „Blijf van m'n moeder af", riep een klein jongetje tegen een tand arts in de Amerikaanse staat Texas „Als je haar pijn doet, zul je eens wat beleven". De tand van ma-lief moest er echter uit en de tandarts deed dus zijn werk. Onbewust en meer van de zenuwen gaf de moeder een gilletje. Dit was het sein. Haar zoontje sprong als een tijger op de tandarts af en beet hem met kracht in het been. De tandarts heeft nu in de wachtkamer een bordje han gen met het verzoek of de patiënten, asjeblieft hun kinderen willen thuis laten. Snoepers Drie Amerikaanse jongetjes van respectievelijk drie, vier en vijf jaar vonden enkele dagen geleden in een vuilnisbak drie flesjes, waarvan ze de inhoud smakelijk opdronken. Hun ouders en de huisartsen raakten in paniek. De tongetjes van de slacht offers werden al blauw en niemand, gaf meer een cent voor hun leven. Een onderzoek leerde gelukkig, dat ze het blauw te danken hadden aan het flesje, waarin een onschuldig kleurmiddel zat. In de andere fles jes zat een ontharingsmiddel en een geneesmiddel tegen zieke kippen. Salaris Nelson Rockefeller, een van de rijkste mannen uit Amerika, heeft verzocht te worden ontheven van zijn functie als speciale medewer ker voor de Psychologische Strate gie. Rockefeller, die met symbolische salaris van 2 gulden 75 per jaar ge noot, wil weer terug gaan in de han del. Daar is meer te verdienen. Lied jes Twee straatzangers stonden in het Italiaanse Palermo zo allemachtig hard en vals te zingen, dat een van de gedwongen toehoorders tenslotte de politie opbelde. Bij aankomst ontdekten de agenten toevallig, dat Ja juist, elektricien! Daarom heb ik U laten komen. (Advertentie) nerr.cn vrouwen de echte „Kloostervrouw Melisse geest" het liefst in. Dan smaakt het lekker en helpt het snel tegen veel dagelijks voorkomende kwaaltjes, zoals griep, hoofdpijn, verkoudheid en ook in de steeds terugkomende moeilijke dagen. Daarom hebben verstandige huisvrouwen hetsteeds bij de hand. Vraagt* bij Uw apotheker of drogist naar de echte ZATERDAG, 11 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. (9.35-9,38 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arb. i.d. continubedr. 11,35 Cello en piano 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13.20 Gram. 13,30 Reportage 14.00 V.d. jeugd 14,35 Muz. caus. 14,50 Rep. 15,50 Dansmuz. 16,15 Streekuitz. 16.40 Omr.ork. 16,50 Gram. 17,15 Act. 17,45 Wereldkampioenschap hardrijden op de schaats te Oslo 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Regeringsuitz. Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Dolend door Assyrië. caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,00 Soc.comm. 22,15 Lichte muz. 22,30 Samenzang 22,40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V.d. zieken 11,45 Kamerkoor 12,00 Angelus 12,03 Gram. (12,30-12,33 Land- en tuinb.meded.) 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws 13.20 Amus. muz. 13,40 Accford.ork. 14,00 Boekbespr. 14,10 Gram. 14.20 Engelse les 14,40 Ama- teursprogr. 15,00 Kroniek van letteren en kunsten 15,40 Fanfare ork. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V. d. jeugd 17,00 Musette ork. en soliste 17,20 V.d. jeugd 18,00 Lichte muz. 18,15 Jour nalistiek weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Parl.overz. 18,40 Gram. 18,45 Wereldkam pioenschappen hardrijden op de schaats te Oslo 19.00 Nws. 19,10 Omr.ork. en so liste 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar.progr. plm. 21,45 Sprong in het Heelal, spel plm. 22,05 Cabaret 22,35 Wij luiden de zondag in! Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11,45 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,45 Accord.muz. 16,00 Gram. 16,15 Accord.muz. 16.30 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Symf.ork. 17,20 Lit. gezangen 17,30 Zuid-Afrikaanse volks dans- en zangroep 18,00 Symf.ork. 18.15 Kamermuz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,45 Omr. Ommeganck 21,15 Gram. 21,30 Rytm.muz. 22.00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gevar.muz. 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 16.00 Bel Canto 17,00 Nws. 17,15 Rytm. muz. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Ge var.progr. 22,00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Gram. 23,55 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 Wereldvisie en Telemimiek 21,00 Cabaret. 37 „Het is niet precies in uw lijn," zei Armstrong kortaf, toen hij A- kroyd voorzien had van oesters. „Maar u hebt al eens zo iets ge speeld; het was het eerste stuk dat ik ooit gezien heb. U speelde toen uit stekend." „Ah. „De Brittlegongs", zei Akroyd opgewekt. „Oude geschiedenis, vrees ik Het speelde in de tijd van Geor ges." „Dit ook," merkte Armstrong op. „Het stuk heet: „Het is een lange Laan die vijf Bochten heeft." Als Akroyd over toneelkwesties Praatte, daalde zijn kritiek af tot de kleinigheden. Eens had een schrij ver hem voorgesteld dat een leeftijd van twee en veertig jaar zeer ge schikt was voor de rol, die hij zou spelen. Hij had er over nagedacht en geantwoord: „Drie en veertig. Ik ge loof drie en veertig!" „Dat is een hele lange titel," zei hij. „Het was een lange laan," zei Arm strong. „In elk geval, het is dè ti tel. De personen die optreden „Zeg me, welke rol u mij hebt toe gedacht," zei Akroyd. „Ik vind het beter dat u daar zelf naar raadt. Ik weet dat er verschil lende punten in zijn die besproken zul len moeten worden en ik zou na 'de voorlezing graag uw advies hebben. Maar ik vind het best dat ik het eer ste bedrijf zonder onderbreking aan één stuk lees". Zoals gezegd is was Akroyd een zeer goed zakenman, maar hij was zo ingenomen met de geestigheden en de loop van dit bedrijf, dat hij het moeilijk vond van zijn talenten een volledig gebruik te maken. Dikwijls moest hij onder de voorlezing zijn lachen inhouden; geregeld door had hij zichzelf zien spelen in de heerlij ke tragi-komische situaties die in zijn rol voorkwamen (het viel hem niet moeilijk zijn eigen rol te raden). Het was een soort parodie op zijn eigen manier van spelen. Het was een bril jant stuk werk; hij zag het zichzelf briljant weergeven. Maar tegen het eind deed hij met een heldhaftige in spanning de kurk op zijn bewonde ring en werd hij kritisch en zakelük. „Ja zeker; heel knap, heel schitte rend," zei hij, „maar toch eigenlijk niet in mijn lijn, vindt u wel? Mis schien ook niet in de uwe. Ik zou een heel groot risico op mij nemen; ik geloof niet dat er veel winst in zit. Misschien dat de duurdere rangen t zouden appreciëren; het is moeilijk te zeggen. Maar laat het scenario van de rest eens horen." Frank Armstrong voelde heel goed wat dat allemaal moest betekenen'. Het was het gewone afkammen van het werk door de man die het wil de kopen, om het goedkoper te krij gen en het riep al de wrok in hem wakker, die hij als voortbrenger, zo dikwijls gevoeld had voor Craddock als kapitalist. Hij gooide het manus cript op tafel, vast besloten om mee te strijden in het gevecht. „Niet de moeite waard," zei hij ..Klaarblijkelijk voelt u niets voor het stuk, hoewel ik geloof dat u er tien jaar geleden anders over gedacht zou hebben voor u uw deftige rollen ging spelen. Ik stelde me u voor, zo als ik u de eerste keer had zien spe len. Goden, dat voorlezen is een dor stig werk en nu zal ik er morgen weer mee naar een ander moeten gaan." ,,Ah. u bent te haastig met het trek ken van conclusies," zei Akroyd een beetje bang. „Er hangt natuurlijk veel af van de uitwerking van de andere bedrijven. De intrige js uit stekend gecomponeerd; de tonelen zijn geestig en pakkend. Ik ik sta er op dat u me de est laat horen." „Ik zal er u niet mee lastig val len." zei Armstrong, die zich koste lijk amuseerde. Hij schonk zich een wisky-soda in. „Laat mij het dan meenemen om het te lezen!" zei Akroyd. „Werke lijk, mijn waarde heer, 't is eigenlijk toch niet netjes om mij hierheen te halen om naar een bedrijf en naar het scenario van de rest te luisteren en dan t" weigeren het mij te laten ho ren." „Maar nu ik het lees, voel ik dat het veel beter geschikt zou zijn voor Tranby," zei Armstrong. „Ik zal hem telefoneren en het hem morgen voor lezen. Hij heeft mij gevraagd of ik niets voor hem had. Ik hoop dat de oesters goed zijn?" „Laat het mij dan zelf lezen," zei Akroyd. Hij stak zijn hand uit die bijna beefde van spanning. Frank gaf met een onverschillige geeuw zijn tegenstand op. „Nu goed, ik zal u de rest voorle- •zen," zei hij. Maar toen hij eenmaal begonnen was, verdween zijn onverschilligheid, terwijl de spanning van Akroyd toe nam. Hij had een gevoel, alsof hij op de rand van een afgrond stond, als hij er aan dacht dat dit wonder van handige voor - de - gek - houderij morgen voorgelezen zou worden aan Tranby, zijn populaire en talentvolle collega. Hij voelde zich duizelig, zijn gedachten werden verward door de mogelijkheid van zo'n catastrofe. Ge lukkig kon die nog vermeden worden, nu Armstrong toegestemd had door te gaan met de lezing. Hij deed daar zijn uiterste best bij en dramatiseerde het scenario zo veel mogelijk. Hier en daar had hij enkele pagina's van de dialoog geschreven en eens, toen hij een mooie alleenspraak voor Akroyd had, vroeg hij hem 't zelf hardop te lezen (wat Akroyd deed, terwijl hij onder uitstekende gebaren door de kamer liep). En als een van de vermakelijke „bochten" naderde, begon Armstrong langzaam en fluis terend te spreken... „Deze keer kan de catastrofe toch niet voorkomen worden," dacht A- kroyd als het tragische moment na derde. Maar dan nam het stuk weer een zotte wending. Het leven werd 'n opeenvolging van briljante gooce- laarsstreken, die zorgvuldig uitgelegd werden en de kostelijke goochelaar was Akroyd. Hij voelde dat zijn zenuwen er niet tegen bestand zouden zijn als de naam van Tranby nog eens genoemd werd. Na het slot stond hij op en gaf hij Armstrong de hand. Ik ben u zeer dankbaar dat u mij het schitterendste stuk werk hebt aan geboden dat ik in jaren gezien heb," zei hij. „Ik zal het zeker aannemen en het dadelijk na Kerstmis op het toneel brengen. Ik zal u morgen een contract sturen Frank Armstrong stak een sigaret aan. „We zouden beter vanavond over de bepalingen van het contract kun nen spreken," zei hij. „Anders was er wel kans dat ik het niet zou tekenen." Zoals zijn gewoonte was, werd Akroyd zo'n groot kunstenaar en zo'n voornaam heer. als er over geldzaken moest gesproken worden, dat dat bij na onmogelijk werd. „Ik ben er zeker van dat u zult toegeven dat mijn voorstellen zeer ge nereus zijn," zei hij. Armstrong veroorloofde zich heel eventjes te grijnzen. „Zonder twijfel," zei hij, „maar er is geen reden waarom u mij uw voor stellen niet vandaag zou doen. We zouden bijvoorbeeld over mijn au teursrechten kunnen spreken. Wat is uw voorstel?" Akroyd bracht zijn hand naar zijn fraai voorhoofd, waarin hij enkele rimpels trok. „Ik meen dat ik u al een som heb voorgesteld," zei hij. „Acht honderd pond, nietwaar? Of tenminste zoiets". Armstrong begon te koken... Toch, zaken waren zaken. Akroyd wou zo weinig betalen als hij kon; hij zelf wou zo veel mogelijk proberen te krij gen Maar dit was dun, want Akroyd wist heel goed dat hij zelf duizend pond had voorgesteld... De gedachte aan Craddock die nu op de verrader lijke Middellanse Zee voer en mis schien wel zeeziek was, was werke lijk vermakelijk. ,.0 nee," zei hij heel goedmoedig, „uw voorstel was duizend pond. Maar daar neem ik geen genoegen mee." Daarna duurde het onderhoud niet lang meer. Het noemen van Tran- by's naam was al genoeg en 'n kwar tier later ging Akroyd naar huis in een taxi (want de straten waren nu leeg). Hij had over de gehele linie toegegeven, maar was zeer tevreden met zijn koop. Het was we] waar dat vijftienhonderd pond een hele som was, maar hij meende dat er toch heel wat uit te halen zou zijn. Frank bleef nog een half uur al leen opzitten in een grote leuningstoel, met zijn armen om zijn knieën. Zo nu en dan barste hij uit in een hard, maar niet vrolijk gelach. Wat een mooie scène zou dat laatste half uur zijn in een spel „De regisseur". Wat waren de mensen gemeen! En wat was vijftienhonderd pond een aange- naaam bedrag! Maar wat een werk om het hele stuk op de hoogte te houden van het eerste bedrijf, maar hij zou het doen! Hij was niet van plan om tevreden te zijn met min der dan het beste dat hij kon geven. En hij zou nu werken voor zichzelf, niet voor Craddock. Boven de eis van alleen het best mogelijke te leveren, die zijn artistiek gevoel hem stelde, ging het verlangen een overweldigend sukses te behalen omdat hij daardoor Craddock op de doeltreffendste ma nier onaangenaam kon ziin. Hij legde zijn uitgebrande pijp neer en stond op om het raam te openen. De kamer was vol rook, de tafel was niet om aan te zien door de resten van het souper; alles was muf en smerig. Muf en smerig v-as ook zijn ontmoeting, die nu voorbij was, met Akroyd. En zijn volslagen overwin ning. Hij had gewonnen, o ja, gewon nen! Hij leunde een ogenblik op het raam kozijn om te genieten van de frisse nachtlucht en merkte met ongenoe gen, dat zijn mouw, waar hij met zijn gezicht op leunde rook naar tabak. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5