Getij stromen en stormvloeden hoger na de afsluiting LYS ASSIA Prof. Lorentz docet Standaardwerk van 1926 nu nog leidraad ERVARINGEN BIJ DE AFSLUITDIJK DIT IS DE KUNSTMAAN Nauwere samenwerking van Gemenebest met Europa? Voetballers gestraft Militair voet baltoernooi Maandag te Heinkenszand Vlissingen'5 en „Middelburg5 40 jaar Zondag geen Afdelingsvoetbal Eenvoudige woorden weinig bewegings vrijheid. toestanden van elke dag dagelijks hogere vloed stroomversnelling Amsterdamse werd vrijgesproken In Israël Intellectuelen staking IJl Mayers missie in de VS afgelopen Biografie The Oh mein in sakformaat Papa 55 MOTOR-TRIAL TE OOSTERHOUT Ter aanmoediging 'SPORTint KOUTi WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 Men kan het betreuren, dat er menigmaal tussen benoeming van een staatscommissie en 't beschikbaar komen van 't verslag zoveel tijd moet verlopen. Bij de staatscommissie- Lorentz ligt er tussen beginnen en afsluiten een tijdperk van acht jaren, juli 1918 en september 1926. Wie in dit geval over de duur van dat tijdperk zou treuren, heeft ongelijk. Immers over allerlei grondpijlers, die het be staan van ons uit water en moeras opgerezen polderland ten nauwste raken, lag daar ten slotte een meesterwerk ter tafel, een stan daardwerk, een wetenschappelijk verslag van 345 folio-bladzijden met over de honderd fi guren en tabellen, met vele kaarten en met niet minder dan 189 dienstdoende wiskundige vergelijkingen. Biedt dit werk aan de niet-wiskundig ge schoolde uiteraard heel wat minder dan aan de in deze gelukkiger lezer, het biedt ook hem nochtans zeer veel. De stijl is zo eenvoudig en klaar als het onderwerp maar toelaat. Opzet en uitwerking wekken zoveel vertrouwen, dat de conclusies kunnen worden aanvaard ook zonder dat alles tot op het laatste toe behoeft te worden nagerekend zoals de persoon Lo- rentz bij zijn colleges,was en is de naam Lo- rentz nog steeds een begin voor wetenschap pelijke klaarheid en vastheid, voor eenvoud en logica, kortom voor de hoofdkenmerken van het ware. Hierin wordt nagegaan, welke invloed van de afsluiting van zeegaten uitgaat op de hoogse van getijbeweging en storm vloedstanden. Prof. Lorentz be studeerde dat indertijd, toen de afsluiting van de Zuiderzee aan de orde kwam. Zijn erva ringen zijn nu ook weer leer zaam. Het grote vertrouwen, dat Lorentz wekt, vindt niet uitsluitend zijn grond in de wetenschappelijke hoedanigheid van zijn werk, doch even eens in zijn gave persoonlijkheid. Lorentz doe niet dik of druk, alle overmoed of kleinmoedigheid, alle hinderlijke eigenliefde is hem vreemd. Aan anderen geeft hij alle eer, die hun te geven is. Een enkel voor beeld, gekozen uit meerdere, moge dit hier voor ieder aannemelijk maken Lely's helaas vroeg gestorven zoon be handelde in zijn proefschrift van 1921 de verlagende invloed van de Zuider zee op de stormvloedstanden aan de Friese kust, met andere woorden de verhogende invloed van de afsluiting. Ook Dr. Gallé heeft zich zeer ver dienstelijk met deze materie bezig gehouden. Maar verreweg het be langrijkste in deze komt van profes sor Lorentz, die daarin ook één zijner medewerkers betrekt, omdat hij eerst beide voorgaanden volop in hun werk heeft geëerd en dit als eerste en tweede methode heeft behandeld. „De derde miethode, met welker ontwikkeling en toepassing vooral de voorzitter en de tweede secretaris zich hebben beziggehouden, tracht iets dieper in het mechanisme der verschijnselen door te dringen" (blz. 83.) Eenvoudige woorden: wat gebeurt er nu eigenlijk, wat leert een nauw gezette waarneming der verschijn selen; hoe luidt de zi-ch ontwikke lende theorie, die de verschijnselen in zich opneemt; hoe kan de theorie zodanig worden uitgebouwd, dat ze kan aankondigen, wat er later zal gebeuren, b.v. op het gebied van ...waterstanden en stromingen, De moeilijkheden, door Lorentz •.overwonnen bij het indringen in de bijzonderheden zijn vele geweest. Het aantal wiskundige vergelijkingen, nodig om de beweging van het wa ter te bepalen in de meest verschei den omstandigheden, ig zeer groot geweest. Schrijver dezes erkent gaar ne bij de grote Lorentz te rade te zijn gegaan. Het ware onvergeeflijk indien hij dit niet had gedaan. Het is ook geheel in de geest van die grote meester, die zelf aan geen enkele bron voorbijging, dit wel te doen. Niettemin: een goed leerling blijft zichzelf. Zo moge het ook in deze zijn. Achter de zeegaten van de Wad deneilanden strekt zich het grote bekken uit van de Waddenzee, dat vroeger door het wat nauwere ge deelte bij EnkhuizenStavoren met de grote kom van de Zuiderzee in rechtstreekse verbinding stond en daarmede één geheel vonmde. Lo rentz toonde aan, dat er een nauw verband bestond tussen verkleining van dit geheel en verhoging van stormvloed: werd de Zuiderzee af- gesnoerd, dan moesten de dijken aan de Waddenzee worden verhoogd. Er is heel wat nauwkeurige waar neming en wetenschappelijke voor- arbeid nodig geweest om figuur 48 tegenover blz. 201 te kunnen op nemen. Die figuur geeft met zeven soorten lijntjes, verschillend van dikte, kleur en tekening de storm- vloedverhogir.gen aan langs de kus ten der Waddenzee. Over een wijd gebied strekken die gevolgen zich uit, afnemend naarmate men verder van de afsluitdam komt. De rubrie ken geven een stijging aan van meer dan 100 c.m., van 100 tot 75, van 75 tot 50, van 50 tot 25, van 25 tot 10, van 10 tot 0. Bij Lauwerszee en Schiermonnikoog is er aan die ver hoging een einde gekomen, maar dat is dan ook op een afstand van een 75 k.m. van oorzaak en uitgangspunt daarvan. Elke dam heeft invloed op de stormvloedhoogte der belen dende kusten. Dat is een alge mene wet, die natuurlijk niet plotseling ophoudt te werken, als de machtige afsluitdam- men van Haringvliet, Brou- wershavense en Veerse Gat en Oosterschelde tot uitvoering zouden worden gebracht. Bij de lijn, waar later de in de Zuiderzee gelegde dam zou komen, waren in het tijdperk 1825—1926 de hoogsTte standen in het westen 213,3 - en in het oosten 224 geweest. Lorentz, *aë nog altijd onweersproken en waar schijnlijk niet te weerspreken pionier, berekende bij overigens gelijkblijvend de factoren, dat de standen daar bij de afsluitdam 323.6 zouden worden, dus een stand van een meter hoger. Voor Den Oever op Wieringer. was het water in hetzelfde honderdjarige tijdperk, dus bij open Zuiderzee nooit hoger geweest dan 235 in 1894 Lo rentz berekende, dat bij afgesloten Zuiderzee liiet water daar 108 c.m. hoger zou hebben gestaan en dat met vijf percent marge voor grotere veiligheid gerekend moest worden met 113 c.m. verhoging. Op de richting van de afsluitdam hebben Lorentz' berekeningen grote invloed gehad. Toen deze hooggeleerde en wijze man tot de conclusie kwam, dat bij het naar het zuiden gerichte dijkvak Zurig - Kornwerd - Makkum Piaam de afsluiting tot een stormvloed verhoging zou voeren van achtereen volgens 94, 104, 119, 130 c.m., werd wijselijk besloten dat niet gelaten af te wachten, maar dat gevaarlijkste Dit model van een kunstmaan was onlangs te zien in het Hayden Planetarium te New York en in het Museum voor Wetenschap en Industrie te Chicago. Naar verluidt zal een aardsateüiet van dit type als Amerikaanse bijdrage tot de i?vVufez6™ VT he{ lnterna^onale Geofysische Jaar tussen en, december 1958 worden afgeschoten. Het model etJ JZ n Wlïd- De satelliet weegt 9.7 kg. en heeft nm. Van cmde kunstmaan bevinden zich apparaten en instrumenten waarmee automatisch gegevens vorm „nT* B' 'jltramolett,e cn Röntgenstralen, ionisatie, vorm van de aarde en sterkte van het magnetisch veld worden uitgezonden. vak liever buiten spel te brengen door de dam een stuk schuiner naar het noorden en dus niet naar Piaam, maar naar het anderhalf uur gaans noordelijker Zurig te leggen. Ook de golfoploop zou in Zurig veel minder ongunstig zijn: Piaam 50, Makkum 40, Kornwerd 30, Zurig 15, Daarom loopt de afsluitdam op de kaart zo naar boven; het stuk PiaamZurig werd binnengedijkt. Uit dit voorbeeld, dat zich beweegt tussen het maximum 180 (130 plus 50), dat men vermijden kan en het mini mum van 109 94 plus 15), dat geno men moest worden, komt voldoende naar voren, dat de onrust van de boeren, waarvan boer Mansholt, ge deputeerde van Friesland voor de S.D.A.P., de spreekbuis was, op goede gronden berustte. Zelfs na die ver betering met 71 c.m. moest er nog op gerekend worden, dat de watermuur met 109 c.m. zou stijgen. Verder zal in het zuidwesten, waar voor de plaats der sluitdam- men nog steeds niet meer dan een tot niets bindend schema of situatie schets bestaat, zulk binnen de dam brengen van polders afstuiten op het nog verder vooruitbrengen van de dam in zee, die dan te sterker zal worden aangevallen. De Deltacom missie wil zo ver mogelijk naar vo ren; gelaten moet hier worden afge wacht, dat men hier, zoals hieronder blijken zal, veel meer te dragen zal krijgen dan in het dijkvak Piaam Zurig verwacht werd. Een volgend vraagstuk omvat de kracht en de hoogte van het dage lijks getij, de tweemaal per etmaal terugkerende eb en vloed. Opper vlakkig redenerend werd gezegd: het getij is een verschijnsel, dat eigen is aan de Noordzee, het staat, onder in vloed van zon en maan en deze noch de Noordzee zullen ook maar een tittel of jota veranderen, of er in de Zuidzee een dam wordt gelegd of niet. Over de hoogte van het getij werd verder niet gesproken, vanzelfspre kend zou die blijven, zoals ze was. Maar voor de kracht daarvan was de alge mene verwachting, toen even welig tierend als thans bij het Deltaplan, op en top gunstig. De zo machtige mens ging aan de zee een gevoelige slag toebrengen door aan deze een groot gebied te ontzeggen, welnu, de getij stromen in de Waddenzee zouden daardoor verzwakken. Op Lorentz, baanbrekend weten schappelijk werk verrichtend -bij de studie van de gevolgen van bepaalde ingrepen in een door de natuur te weeggebrachte waterloopkundige toe stand, hadden dergelijke gemakkelijke verwachtingen evenmin invloed als de verwachting, dat het water bij storm vloed na de afsluiting niet hoger zou komen. Na onderzoek en studie kwam hij tot de slotsom, dat bij afsluiting de overblijvende kustlijn zowel door de kracht als door de hoogte van het ge tij te sterk zou worden aangegrepen. Of in de eigen woorden van het ver slag: „Het onderzoek en de overwe gingen der staatscommissie hebben tot de volgende uitkomsten geleid: VI de Afsluiting zal e enaanmerke- lijke versterking der getijdewer king in de Waddenzee teweegbren gen, het meest in de zuidoosthoek. Bij de dijkrichting naar Zurig azl het gemiddeld tijdverschil op die plaats bij windstilte met bijna 60 percent toenemen n.l. van 105 cm. wat het nu is tot ongeveer 165 cm. na die verandering Dit betreft dus de verhoging van net dagelijkse tijverschil; over de kracht der stromingen handelt uit komst VII die in bespreking komt als eerst VI is afgedaan. Overgaande van het noorden naar het ^dwesten, dringt zich de gedach- T hoeveel landaanwinst de afsluitdam in de Zuiderzee ook heeft mogen leiden, dergelijke kwade ge volgen, als daaraan zijn verbonden voor de Waddenzee, ook het zuidwes ten niet onberoerd zullen laten Waar om zou het viertal machtige afsluitin gen van Haringvliet, Brouwershavense en Veerse Gat en Ooster-Schelde ook daar en gewone vloed èn stormvloed niet doen toenemen, de golfoploop niet hoger opvoeren? In principe zal het daar hetzelfde zijn; alleen: het zal in werkelijkheid veel scherpen vormen aannemen De tijverschillen zijn hier immers veel groter dan de 105 cm. van Zurig Bii Brouwershaven is dat 241, bii Veere 296, Westkapelle heeft 330, Vlissingen «372 cm. Om de gedachte te bepalen deze be dragen evenals b(j Zurig verhogend met 60 percent, worden achtereenvol gens toevoegingen verlagingen van 144.6 en 177.6 en 198 en 223,2 Daar deze vergrotingen van het ge tij ontstaan door het rijzen van de vloed en door het dalen van de eb moeten ze om het hoger worden van de vloed te bepalen door twee worden gedeeld. Echter blijven ook 72.3 en bedragen 1116 Z6Cr aanmerkelijke In de eerste plaats brengt dit dage lijks tweemaal hoger oplopen van de vloed m de omgeving der afsluitingen belangrijke verhoging van onderhouds kosten der dijken mede, waarbij on aangename verrassingen als dijk- en oevervallen door het sterker aanvre ten en ondermijnen van de kopdijken der eilanden kunnen optreden. Ver volgens zal men met een zo sterke, ge lukkig kunstmatige verhoging van het getij vooral in Zeeland wel uiterst voorzichtig moeten zijn. Een goed ontwikkeld springtij gaat daar natuurlijk nog weer bovenuit en dan zou verder een matige storm reeds alleszins voldoende zijn om ge vaarlijk hoge waterstanden te veroor zaken. Het is niet in te zien, dat het op de weg van de mens ligt dat in de hand te werken. Uitkomst VII luidt: „De getijstromen door de zeegaten zullen versterkt wor den. Die door het Helderse zeegat zal met een derde van zijn tegenwoordig bedrag toenemen, als de dijk naar Piaam wordt gelegd, daartegen met een vierde, als de richting naar Zurig wordt gekozen". De richting naar Zurig is gekozen, de stroomsterkte heeft zich met een kwart vermeerderd 26 percent zo als professor Thijsse in 1955 meedeelde. Van belang voor het zuidwesten is, dat men na afsluiting een sterke ver hoging van stroomsterkte kan ver waohten in de kustzee en in de niet afgesloten inhammen bij de koppen der eilanden en daarmede wederom een sterkere ondermijning van de kust. Waar de getijden in het zuidwesten zoveel machtiger zijn dan in het noor den, is het de vraag of het bij een vierde zal blijven. Zal er net als blf Piaam een derde bijkomen of wel licht nog meer? Ook dat leidt weer tot gevolgen, die in de papieren zul len lopen. Het voorgaande samenvattend, moet van het leggen van af- sluitdammen in het zuidwesten een aanmerkelijk hogere storm vloedstand, een hogere golfop loop, een aanzienlijk hogere en sterkere getijstroom worden verwacht een viertal kwade gevolgen, die niet mogen nala ten het inzicht in wat afsluiting ons zal brengen, te verscherpen. Luctor. Vrijage of niet? De Bredase rechtbank heeft in ho ger beroep een Amsterdamse juf frouw, die te Tilburg in een stilstaan de auto zou hebben gezeten met iemand van de andere kunne (waar mee zij niet was getrouwd), vrijge sproken van het haar tenlastegelegde. De rechtbank achtte niet overtuigend genoeg bewezen, dat de auto zou heb ben stilgestaan. De juffrouw had ge zegd, dat de bestuurder zijn arm ach ter haar had gelegd om achteruit te kunnen rijden. Door de Tilburgse kan tonrechter was de juffrouw veroor deeld tot vijftien gulden boete. 5? 5? In Israël is donderdag de behande ling van strafzaken, behalve moord zaken, opgeschort als gevolg van het besluit van staatsrechtsgeleerden zich aan te sluiten bij een Intellectuelen staking" van ongeveer 80.000 perso nen in vrije beroepen, regerings- en overheidsdiensten, die reeds drie da gen duurt. De stakers eisen hogere salarissen. Ziekenhuizen behandelen slechts dringende gevallen. Alle openbare be drijven, met uitzondering van de wa ter- en elektriciteitsvoorziening, lig gen stil. KRUITVAT CYPRUS Broer van bisschop krijgt twaalf jaar Er bestaat vrees voor een nieuwe golf van gewelddaden op Cyprus. De dood van een scholier, die aan een betoging had meegedaan, was reeds eerder aanleiding tot relletjes. Thans heeft een Engelse rechtbank een broer van bisschop Kyprianos een voor aanstaand man in de beweging voor aansluiting van Cyprus bjj Grieken land veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Op verboden wapenbezit staat eigen, lijk de doodstraf en dus mag de broer van de bisschop zich nog mild behandeld achten. Nog twee broers van de bisschop zitten in de gevan genis. Er bestaan tegen hen echter geen bepaalde beschuldigingen. EEN VONDST. Bij een razzia op geheime wapen bergplaatsen in een grot deden Britse soldaten bij toeval een ar cheologische ontdekking van grote waarde. Men vond een ingewikkeld stelsel van gangen en kamers en aardewerk, dat uit de zevende eeuw moet dateren, alsmede ijzeren en bronzen gebruiksvoorwerpen. i De Britse regering heeft geen com mentaar willen geven op een bericht in de „New York Times", dat het Britse gemenebest een plan zou bestu deren voor nauwere samenwerking op economisch en politiek gebied met west-Europa. Wel werd gezegd, dat Engeland kwesties als .Euratom" niet zelfstan dig wil behandelen, doch daar het gemenebest in moet kennen. De president van de hoge autori teit der KSG, Mayer, heeft gisteren zijn besprekingen in de VS, waarbij o.m. „Euratom" is behandeld, afge- (Advertentie) sloten. Er werd beweerd, dat Mayer bij de Amerikanen steun probeerde te vinden voor zijn opvatting, dat de KSG en „Euratom" innig verbonden moeten zijn, ook al hebben ze beide een hoge autoriteit. De Amerikanen wliden echter niet van te voren hun houding reeds be palen in kwesties, die de Europeanen zelf moeten zien op te lossen. Dat de VS „Euratom" op praktische wijze zullen helpen is wel zeker. MENINGSVERSCHIL De Britse premier, Eden, heeft na zijn terugkeer uit de VS verklaard: „Het enige meningsverschil dat nog tussen ons (de VS en Engeland) bestaat, betreft de eilanden Que- moy en Matsoe voor het Chinese vasteland. Wij hebben ons standpunt openhartig uiteengezet en de Ame rikanen het hunne." Aan het firmament van, de popu laire muziek is Lys Assia een van die zangeressen die - als een komeet - korte tijd fel schitteren en dan lang zaam verdwijnen om een jaar of wat later weer in het zenjth te staan. Lys werd in Zwitserland geboren (zij heeft een Russische moeder) en woont in Zurich. Haar carrière be gon bij het ballet en zjj kwam pas aan zingen toe, nadat zij voor een zangeres moest invallen. Sindsdien heeft Lys in haast elk land ter we reld haar unieke, intieme stemgeluid laten horen; vooral Amerika, Egypte en geheel Europa. In Engeland debu teerde zij tijdens de kroningsfeesten in het super-de-luxe Berkely Hotel. Op school in Zurich leerde Lys natuurlijk Duits, maar als een in het vak doorknede voealiste heeft zij er Frans, Spaans en Engels bij geleerd om in die talen liedjes over het voet licht te kunnen brengen. Haar plaat van ,,Oh mein Papa", in Zwitsers dialect, maakte van een pakkend liedje met »en sympathieke tekst een wereldsukses, dat tenslotte ook in trompet-uitvoeringen (Harry James!) alle records sloeg. Handige reclamemensen gaven haar de bij naam „The Oh mein Papa girl". Zij heef nóg een reputatie, n.l. die van de best-geklede zangeres in Euro pa te zijn! Zij heeft een collectie Parijse jurken die zelden minder dan vijfenzeventig creaties omvat en de juweliers van de Lichtstad leggen de Feestviering onderling geregeld Twee Zeeuwse voetbalclubs zullen dit jaar en zelfs op de zelfde dag 40 jaar bestaan. Het zijn de VV Middelburg en de VC Vlissingen, welke beide op 1 augstus 1916 werden op gericht. De vieringen van beide jubilea zijn in voorbereiding en beide clubs heb ben daarvoor afzonderlijke commis sies benoemd. Teneinde te voorkomen dat deze commissies belangrijke eve nementen op dezelfde dag zouden vaststellen, vond dezer dagen een ge combineerde bespreking plaats van rode lopers uit, als Mademoiselle As sia een bezoek aankondigt. Tussen „Oh mein Papa" en de nieuwste hit van Lys Assia liggen alweer een dikke twee jaar. Die aller nieuwste song is „Arrivederci dar ling", een oorspronkelijk Italiaans melodietje, dat door haar in het En gels en met het hart op de lippen wordt voorgedragen. Voor de feiten-verzamelaars geven wij hier Lys' „identiteits-kaart": zij is 1 m. 58 lang, heeft donkerbruin haar en hazelnootkleurige ogen, houdt van zwemmen, tennissen en - als een rechtgeaard kind van het Al penland - van skieën. Afdelingsbestuur sloeg hard toe Het bestuur van de afdeling Zee land KNVB heeft enkele zware straf fen uitgedeeld. Naar aanleiding van het gebeurde tijdens de op 14 januari gespeelde wedstrijd Terneuzense Boys-Krabbendijke zijn drie spelers van Krabbendijke geschorst. Het zijn G.Tramper, voor drie maanden wegens het zich bemoeien met de leiding, het onwelvoeglijk be jegenen van de scheidsrechter en het mede oorzaak zijn van het ontstaan van onregelmatigheden; T. Vogelaar voor twee maanden, om ongeveer de zelfde redenen en J. van Luyk voor twee wedstrijden wegens het beledi gen van de scheidsrechter. Voorts werd J.P. Versprille van Retranchement voor twee wedstrijden geschorst wegens poging tot natrap pen tijdens de op 22 januari gespeel de wedstrijd Retranchement-Breskens 3. Wegens natrappen tijdens de op 22 januari gespeelde wedstrijd Noor- mannen-Walcheren werd L. Buitenkant van Walcheren geschorst voor vier wedstrijden. 22 februari Nederland tegen de Ver. Staten De volgende voorronden voor het intergeallieerd militair voetbaltoer nooi zijn vastgesteld: woensdag 22 februari: NederlandVer. Staten te Den Haag; woensdag 29 februari: Ver. StatenTurkije te München; zondag 11 maart: TurkijeNeder land te Ankara. Het finaletoernooi wordt in Portugal gespeeld. Als voorbereiding voor de wed strijd tegen de ploeg van de Ver. Staten, is een oefenwedstrijd vastge steld op woensdagavond, 15 februari, tegen VUC, op het terrein van de Haagse club. Het voorlopig Nederlands militair elftal is daartoe als volgt samenge steld: doel: Feyt (Willem II); achter: van der Lee (Xerxes) en Steegh (VW); midden: Kreijermaat (Elink- wijk), van der meer (ADO) en van Ham (Zeeburgia); voor: Bosselaar (Feijenoord), Bisschop (Rapid JC), Reessink (WVC), Lacroix (AGOW) en Janssen (SC Enschede). Reserves: van der Voort (RCH), Brul (Sittardia), Vink (SW), Braam (RCH), de Bruin (Feijenoord) en Ne- derhand (HVC). Vindt beslist doorgang Meetellend voor het kampioen schap van de KNMV wordt a.s. zondag te Oosterhout op het be kende terrein achter het café van Aad van Amsterdam door de MC De Baronie onder aus piciën van de KNMV een motor trial (terreinwedstrijd) gehou den voor sinioren. De wedstrijd staat overigens ook open voor junioren, die echter niet mogen meedingen naar de titel. Jan Timmers te Breda, die een zeer werkzaam aandeel heeft in de voor bereidingen van deze trial, verzekerde ons, dat hoe de weersomstandigheden ook zullen zijn, deze wedstrijden door gang zullen vinden. Het zal intussen wél de eerste keer zijn, dat een der gelijke trial hier in de sneeuw zal worden gehouden. De te leveren prestaties onder soortgelijke omstan digheden zullen straks uiteraard naar bijzondere maatstaven moeten wor den gemeten. Morgen, zaterdag, zal met het uit zetten van het parcours, dat 12 kilo meter lang is en vier maal moet wor den afgelegd, worden begonnen. De senioren hebben 12 nonstops te over winnen, de junioren 7. Het aantal inschrijvingen zo deelde Timmers ons mede, is zeer groot, na melijk 45. Daaronder bevinden zich het Zesdaagse team, de terreinrijders, die aan de KNMV-traini-ng deelnemen en vrijwel alle trial-cracks uit steden over het gehele land verspreid: Am sterdam, Den Haag, Dordrecht, Arn hem, Eindhoven, Middelburg, Terneu- zen, Breda enz. Ook de Arnhemmer Morel, die trial-titelhouder 1955 werd, is van de partij. Er zal zondag verschrikkelijk veel van die motorduivels-kunstenaars worden gevergd, dat staat vast. Het startschot zal die middag om een uur worden gegeven. We zijn uitermate benieuwd naar de mate van verrich tingen, welke de deelnemers zullen weten te ontwikkelen. Beker voor beste renner uit Tour de Giro De organisatoren van de Ronde van Frankrijk en die van de Ronde van Italië, die tezamen zorg dra-gen voor de Ronde van Europa voor amateurs en onafhankelijker, hebben besloten, dit jaar een wisselbeker uit te loven voor de beroepsrenner, die de beste totaalprestatie heeft verricht in de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk. Hun doei is, het deelne men aan beide grote evenementen door de kopstukken uit de wieler sport aan te moedigen. beide commissies, waarbij ook de besturen van beide clubs vertegen woordigd waren. De besprekingen werden in de meest prettige verstandhouding gevoerd en de evenementen werden zodanig vast gesteld, dat men elkander niet „in de wielen rijdt". Bovendien werd de mogelijkheid besproken om tot een extra wedstrijd te komen tussen bei de jubilerende clubs. In principe be staat bij de besturen hiertegen geen bezwaar, doch een definitieve beslis sing zal eerst tegen het einde van de competitie kunnen worden geno men. Evenals vorige week zjjn nu alle voor a.s. zaterdag en zondag vastge stelde wedstrijden afd. Zeeland KNVB afgelast wegens de slechte terrein omstandigheden. Zeeuws elftal speelt in Middelburg Het staat thans vast, dat uiter aard behoudens stagnatie door de thans heersende vorst de selectie wedstrijd tussen een Zeeuws KNVB- elftal en een west-Brabants KNVB- elftal zal worden gespeeld op zondag 19 februari a.s. op het gemeentelijk sportterrein aan de Nadorst te Mid delburg. Het is de -bedoeling, op deze wijze een overzicht te verkrijgen, van het beschikbare spelersmateriaal voor een. samen te stellen, Nederlands elftal (amateurs). Zeeuwse kampioenschappen schoonrijden De aanvankelijk op verleden maan dag bepaalde Zeeuwse kampioen schappen schoonrijden te Heinkens zand. die wegens de ingevallen dooi geen doorgang konden vinden, zullen daar nu worden gehouden a.s. maan dag 13 februari, voor dames, heren en paren. In Heinkenszand koestert men te vens het plan om, bij aanhoudende vorst, ter plaatse óók de kampioen schappen van Zeeland hardrijden op de schaats te organiseren. Een defi nitieve datum is echter nog niet vast gesteld. Schaatsenrijden) Toertochten Sluis- Brugge v.v. De IJsclub Sluis houdt, onder auspi ciën van de KNSB, dagelijks een toertocht Sluis-Brugge-Sluis. Afstem peling van de controlekaart is te Brugge. De tocht is 32 km lang en de start is 's morgens tien uur. Deze zelfde club houdt zaterdag 11 febr. eveneens een wedstrijd Sluis- Brugge-Sluis; start twee uur. Bovendien, worden a.s. maandag, eveneens door de IJsclub Sluis geor ganiseerd, nationale langebaanwed- strijden gehouden over 500, 1500 en. 5000 meter. Manus Brinkman naar wereldkampioenschap cyclocross Als enige Nederlander zal de be roepsrijder Manus Brinkman uit Overschie deelnemen aan het wereld kampioenschap cijclocross, dat op 19 februari in Luxemburg wordt ge houden. Kynologenclub „West Brabant" Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseert de K.C. West- Brabant op zondag 11 maart te Roo sendaal een hondenshow, voor alle rassen, uit Brabant en Zeeland. Gezien het vorig jaar geboekte gro te sukses qua belangstelling en inge zonden rassen verwacht het bestuur bij dit lustrum zeer grote belangstel ling. Het bestuur -heeft overigens kos ten noch moeite gespaard om goede keurmeesters naar Roosendaal te la ten komen. Er zijn reeds heel wat exemplaren ingeschreven van ver schillende rassen. DINSDAGAVOND, 14 februari, speelt de badmintonclub Vlissingen een wedstrijd tegen de badmintonclub van het Belgisch Loodswezen uit Oostende. De ontmoeting vindt plaats in de gymnastiekzaal van de RHBS. ZONDAG A.S. WORDEN te Geldrop de kampioenschappen schoonrijden voor Noord-Brabant gehouden, t.w. dames, heren en paren. HET NEDERLANDS studenten voet balelftal zal op woensdag 22 febr. te Gent een voetbalwedstrijd spelen tegen het Belgisch studenten elftal. OP ZATERDAG 3 MAART zal in Antwerpen een judowedstrijd Bel giëNederland worden gehouden. Op dezelfde dag ontmoeten elkaar, eveneens in de Scheldestad, de teams van Antwerpen en Amster dam. TE JOURE is het kampioenschap van Nederland korte baan gewonnen door Kramer (Nw. Scheemda)Lan- gebaankampioen van de Kon. Land macht te Z-utfen werd sgt. Roozen- daal. TER ERE VAN keizer C. Kaas en ko ning M. Almekinder van d-e hand boogschutterij „De Brug" te Sluis kil, zal morgen, zaterdagmiddag in ",De Brug" aldaar een grote huldigingsschieti-ng worden gehou den. De burgemeester van Terneu- zen zal van diens hoge belangstel ling blijk geven. 262 0.06), Kaub 206 M nnoiier f4 <-°-06'. Koblenz b i, Keulen 213 (—0.13), ÏE (-015), Lobith 1063 (—0.19) Nijmegen 848 (—0.21), Arn hem 851 (—0.14), Eefde 376 (—0 13) Deventer 280 (-0.11), Namen la Plante 130 0.15), Maastricht hoofdsluis 4396 (+0.10). Borgharen 4037 (—0.25), Belfeld 1170 (—0.34), Grave 498 (—0.19).

de Stem | 1956 | | pagina 3