HOFNAR Wat Vee re vreest en verkoopt RHEUMIN RYNBENDE'S Muziekexpositie in de prov. bibliotheek 1 fa/fit N.Y. De Schelde vergrootte haar orderportefeuille Schooltandverzorging te Ylissingen en Souburg Het verleden jaar is niet ongunstig geweest &*JLIEU*BTE PLATEN.' CimDi®cpusi®i schrale huid? Verlangde vergoedingen niet te zwaar voor de schatkist Visserij en middenstand HAMEA-GELEI HALF-TIME QUAKER DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 Jaarlijkse feestvergadering van K.A.B.-afdeling Lewedorp Rede van hoofdbestuurder Machielsen noctijynev Dividend bleef gelijk aan 1954 Herverkaveling polder Waarde Benoeming Audiëntie In Souburg weinig medewerking der ouders FILMPROGRAMMA Oude en Jonge Schiedammer Afdeling Axel van de Z.L.M. bijeen Handenen Lippen ruw? PUROL Nog geen appels naar Frankrijk Zuid-Beveland Z-Vlaanderen Tal van curiosa Katholieke T uinbouwvereniging opgericht Hoge prijzen voor de groente Congres van P.S.L. in Oosterhout URABLi Breiwol Jaarvergadering bouwvakarbeidersbond AGENDA Heden Morg en De Veerse middenstanders zitten in zak en as, omdat het Drie-eilanden- plan de afsnoering dezer gemeente van de zee inhoudt als in de geprojec teerde dam geen sluis komt. Want heeft dit stadje geen rechtstreekse ver binding meer met de zee, dan moet de vissersvloot verdwijnen; de vissers vloot, waarop de bescheiden welvaart der Veerse gemeenschap drijft. Het adres dat de Veerse middenstanders aan de autoriteiten verzonden hebben toont dit gedocumenteerd aan. schakeringen of althans zeer sterk ge reduceerd zal worden. Het verlies dat daardoor zal wor den geleden, moet men niet te licht schatten, omdat dit een groot deel der inkomsten is voor zeer vele mid- denstandsbedrijven. Wel vraagt de middenstand zich af of het mogelijk is van de bestaan de vissershaven 'n jachthaven te ma ken. WAARDEVERMINDERING DER HUIZEN Van Veere uit wordt door 21 vis sersschepen aan de garnalenvisserij deelgenomen Hiervan behoren in Vee- re thuis 4 schepen, Arnemuiden 16 schepen en Tholen 1 schip. Elk schip is bemand met 4 personen, die de gehele week hun levensbehoeften in Veere kopen. Ook hun oliën, brand stof, scheeps- en visserijbenodigdhe den, enz. worden hier grotendeels ge kocht. Verschillende ambachtslieden zoals smeden, timmerlieden, enz. mogen de eigenaren van de vissersschepen tot hun clientèle rekenen. De verkoop van de vangst, welke over het Ge meentelijk Vismijnbedrijf plaats vindt bedroeg in 1953: f 589.000; in 1954; f 453.0000 en in 1955: f 800.000. Dat is dus een gemiddelde van f 600.000 per jaar. Bij dit bedrag moet nog gerekend worden ongeveer f 40.000 van de opbrengst der krab ben, zeesterren enz., welke in de Veerse vismeelfabriek verwerkt wor den. Het directe verlies voor de ge meente zelf, als de vissers ver trekken, is niet gering. Bij een gemiddelde aanvoer van zes ton op de afslag betekent dit aan mijnechten al f 20.000. Voor de middenstanders is het ver loren gaan der visserij nog funester Uit de ingestelde enquete bleek, dat 8 van de 27 middenstanders slechts een gering verlies vrezen, maar de anderen verwachten een inkomsten derving, die varieert van 10 tot 100 procent. Constante compensatie-mogelijkhe den ziet de Veerse middenstand haast niet. Voor aantrekking van industrie ligt het stadje teveel uit de koers en 't plaatsen van zomerhuisjes en bun galows is alleen mogelijk indien het krekengebied, dat nu aan Vrouwen polder behoort, bij Veere wordt ge voegd. DE NIEUWE VISSERSHAVEN Enige uitkomst zou geboden wor den indien de nieuwe vissershaven, die men aanleggen moet op Noord- Beveland, niet bij Colijnsplaat, maar in de Anna Frisopolder zou komen, die veel dichter bij Veere ligt. De vissers kunnen vanuit deze ha ven hun visgronden in korter tijd be reiken, dan wanneer een andere ha ven wordt aangewezen. Tevens zou de plaatselijke vismeelfabriek, welke in 1930 opgericht is ten behoeve van de Veerse vissers, zijn grondstoffen in deze haven kunnen afhalen, zodat voor dit bedrijf tevens een deel van de moeilijkheden waarin het komt, opgelost wordt. Eventuele leveringen vanuit Veere zijn dan wellicht nog mogelijk. VREEMDELINGENBEZOEK Veere ls een stadje, dat wereld vermaardheid bezit om zijn pittores ke slanke stadhuistoren, z'n grote kerk, z'n mooie vissershaven en vis sersvloot en oude monumentale ge bouwen en vriendelijke sfeer. Bovenal is een grote attractie voor de vreemdelingen het binnenvaren der vissersvloot in de namiddaguren en de daaruit volgende bedrijvigheid op de kade en in de vismijn. Het laat zich aanzien, dat na het afsluiten van het Veerse Gat en de Zandkreek, waardoor de vissersvloot uit Veere verdwijnt, een grte attraktie voor het vreemdelingenbezoek vervalt en daarmede ook een bron van inkom sten voor de middenstanders in alle (Advertentie) maakt ruwe handen In 1 nacht gaal en zacht Na afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek zal de welvaart zeer sterk dalen. Een ander gevolg is, dat in de eerste plaats de hier wonende vissersgezinnen zich zullen verplaat sen, benevens het personeel van de Kon.Z.H. Reddingsmij. Ook een categorie middenstanders, die daarvoor nog niet te oud zijn en de mogelijkheden zien, zullen Veere verlaten, omdat de rentabiliteit van hun zaken niet meer voldoende zal zijn. Dientengevolge zijn de huizen in Veere nu al sterk in waarde gedaald en zullen straks, als de afsluiting een feit is, nog meer in waarde dalen, wat voor de huizenbezitters weer 'n gevoelig financieel nadeel op zal le veren. DE SCHADEVERGOEDINGEN (Advertentie) De middenstanders hebben natuur lijk overwogen welke maatregelen van de regering verlangd mogen worden om de ramp, die door het uitvoeren van het Drie-eilandenplan over Veere komt te verzachten. Zij vragen nu al schadeloos-stelling voor het goodwillverlies der bedrij ven; voor de inkomstenderving en voor de waardevermindering der wo ningen. Nog verzoeken zij om financi ële steun en een eventuele overbrug ging voor de aanloopjaren ten behoe ve van hen, die mogelijkheden zien een bedrijf elders te beginnen. Resumerende trokken de Veerse middenstanders de volgende conclu sies: tJDat het uitvoeren van het Drie Eilandenplan een algemeen belang is, waaraan het belang van enkelen wordt opgeofferd; dat zij zogenaamd geen com pensatiemogelijkheden zien; dat huns inziens de personen,' die door de maatregelen van het al gemeen belang gedupeerd wor den, recht hebben op een bil lijke compensatie in de door hen gewenste vorm en dat deze niet de schijn mag hebben van een steunregeling." O.i. vragen de Veferse middenstan ders niets te veel en waar het hier slechts om 'n zeer klein getal gedu peerden gaat, zal het voor de schat kist niet zoveel te betekenen hebben, indien, behalve de Yersekse gedu peerden, ook de Veerse getroffenen een schadevergoeding ontvangen. De K.A.B. afd. Lewedorp heeft haar jaarlijkse feestvergadering in de zaal van de heer v. d. Dries gehouden. De verwachting dat, gezien het aangeboden programma, de opkomst zeer goed zou zijn, werd nog overtroffen. Met recht kon men spreken van een bomvolle zaal. zeer belangrijk zijn. Een krachtige De bijeenkomst werd geopend door voorzitter A.C. de Kooning, die met een kort gebed het overlijden her dacht van Pastoor Bots - destijds bouwpastoor en geestelijk adviseur van de afdeling. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de burgemeester, de heer D.M.Ver- met, die met echtgenote en dochter tje in de zaal aanwezig was. Een hartelijk applaus beloonde deze be langstelling. Als prominente gasten waren verder aanwezig de heren v.d. Himst districtsbestuurder en de heer L.Machielse - hoofdbestuurder van St.-Deus Dedlt, tevens spreker van deze avond.. Na een verder inleidend woord van de voorzitter verkreeg de heer Ma- chielse het woord. Hij haakte in op de woorden van de voorzitter en sprak de verwach ting uit, dat de 400.000 leden er deze maand zeker zullen komen. RECHTEN EN PLICHTEN Wij kunnen trots zijn, aldus spreker op het bereikte resultaat, maar mo gen zeer zeker niet stilstaan. Als K.A.B.-er zullen we alle invloed moe ten aanwenden om het bereikte in goede banen te leiden. In een vurig pleidooi wees hij de aanwezigen - niet alleen op de verkregen rechten doch ook op de verplichtingen die op hen rusten. Met klem riep hij de jeugdi gen op, zich te bekwamen op allerlei gebied, om niet achter te geraken in deze tijd van technische opgang. Dit geldt ook voor de landarbeider. Wij dienen ons in te stellen op deze tijd, zo ging spreker voort en op ons rust de plicht voort te bouwen op hetgeen de pioniers in onze beweging hebben opgebouwd. Ook politiek dienen wij ons te oriënteren. Naast lidmaatschap van stand- en vakorganisatie dienen wij onze aandacht te richten op de K.V.P. De verkiezingen van dit jaar zullen K.V.P. is ons aller belang. Versplin tering dient voorkomen te worden. Een warm applaus beloonde spreker voor diens woorden. TONEEL EN MUZIEK Voor het voetlicht trad vervolgens het Toneelgezelschap v.d. plaatselij ke culturele commissie, met een stuk Alles voor Adriaan", een spel in drie bedrijven, dat zeer verdienste lijk werd gebracht, onder kundige regie van de heren B.Geijs en W. Rademakers. Tot slot zij vermeld, dat de muzi kale omlijsting van deze avond in handen was van de muziekvereniging O.N.D.A. te Lewedorp, onder leiding van dirigent de heer P. Bos uit 's Heerenhoek. Een gezellig dansje tot 2 uur be sloot deze wel bijzonder geslaagde avond. (Advertentie) (Advertentie) het fijnste sigaartje Verschenen is het jaarverslag over 1955 van de N.V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, dat uitgebracht zal worden in de aandeelhoudersverga dering op 27 februari. Blijkens dit verslag bedroeg de grootte van de orderportefeuille einde 1955 330 mil joen gulden hetgeen 110 miljoen gul den meer is dan per einde 1954. In deze orderportefeuille zijn be grepen opdrachten voor de bouw van 21 schepen. Hierdoor is een bedrijf- bezetting tot 1960 gewaarborgd. Alle obligatiehouders hebben gebruik ge maakt van een conversierecht, waar door het uitstaande aandelenkapitaal vergroot is van rond 4.5 miljoen tot 6.400.000. Het dividend over 1955 is gelijk aan dat over 1954 n.l. 9 pro cent op „Scheldeaandelen" en 9,5 pro cent op aandelen ,,N.V. Nationaal Be zit van aandelen Koninklijke Maat schappij de Schelde". LASTEN WONINGBOUW. In het jaarverslag wordt voorts op gemerkt, dat het grote tekort aan woningen in Vlissingen remmend heeft gewerkt. Door de Schelde worden op het ogenblik 270 halve premiewonin gen gebouwd, waardoor grote finan ciële lasten op het bedrijf zijn gaan De Agrarische subcommissie heeft woensdag 15 februari a.s. te Waarde een vergadering belegd, waarin aan alle belanghebbenden bij de herver kaveling voorlichting zal worden ge geven over de lijst van rechthebben den en de uitkomsten der schatting. Tevens zal toelichting worden gege ven op de voorlopige toedeling in de polder Waarde. Zjjne Exc. de Bisschop van Breda heeft de eerw. heer M. de Kroon benoemd tot kapelaan te Gilze. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal op zondag 12 februari geen au diëntie verlenen. In tegenstelling met de Bevelandse dienst voor de schooltandverzorging heeft die voor Vlissingen en Domburg de kinderen van alle zes klassen in het tijdvak 1954—1955 behandeld. De bijdrage der ziekenfondsen werd voor Vlissingen bepaald op f 3,25 en voor Souburg op f 3,50; voor parti culieren werden dezelfde tarieven be rekend en het rijk betaalt voor de Ambonese kinderen. Van de 3084 schoolkinderen te Vlis singen werden er 2672 bij het onder zoek ingeschakeld en te Souburg slechts 447 van de 821. Zo men weet moeten de ouders instemmen met de behandeling. SUKSES Uit bovenstaande cijfers mag. ze ker niet worden geconcludeerd, dat de kinderen, die niet aan de school tandverzorging deelnemen, verstoken zijn van tandheelkundige verzorging. Een groot aantal van deze kinderen worden behandeld door de gezins tandarts. Er wordt echter naar ge streefd het aantal deelnemende kin deren zo hoog mogelijk op te voeren. Hoewel ef een aantal ouders zijn die geen toestemming voor behande ling wensten te geven, kan toch over het algemeen gezegd worden, dat de schooltandverzorging een sukses is geworden. De samenwerking met de zieken fondsen en de hoofden der scholen was uitstekend, terwijl niet onvermeld mag blijven dat de schooltandartsen met opgewektheid hun taak verrich ten. In het exploitatie-tekort wordt door de gemeenten Vlissingen en Souburg bijgedragen naar evenredigheid van het aantal inwoners per 1 septem ber van elk schooljaar. Over de periode januari tot en met augustus 1955 bedroeg het exploita tie-tekort f 2.160,28. Hiervan kwam voor rekening van de gemeente Vlissingen f 1.736,67 en voor rekening van de gemeente Sou burg f 423,61. Tenslotte moge nog worden ver meld, dat Vlissingen tot de eerste gemeenten in ons land behoorde, die deze tak van medisch sociale zorg begon op basis van de officiële sub sidieregeling van het ziekenfonds. Ten gerieve van onze lezers in Zee land geven wij de katholieke keurin gen voor de films welke deze week in de Zeeuwse bioscopen warden ver toond. Goes; Grand, 20.000 mijlen onder zee. Vlissingen: Alhambra, Teodora, 18 jr.; Luxor: Deep in my breart, a.l. Middelburg: Electro, De sneeuw was vuil (ontoelaatbaar); Schouw- burg: Wij willen George. IJzendijke: Hofzicht Theater, Heidi en Peter, a.l.; Die Blume von Hawaii, a.l. Oostburg: Ledel Theater, Gejaagd door de wind, 18 jr. Hulst: Bioscoopgeb. Hulst. Gezwo ren kameraden, 18 jr. Sas v. Gent: Olympia Theater, Drie matrozen in Parijs, a.l.: De Banneling van Ballantrae, 14 jr.: De lieveling van Broadway, a.l. Terneuzen: Luxor Theater, Gezwo ren kameraden, 18 jr.: Concertge bouw. Broeders zonder vrees, 14 jr. Axel: Het Centrum, New York op stelten, a.l-; Gezworen kameraden, MV. Distilleerderij v/h Simon Rynbende Zonen,. Schiedam IAxei stelten 18 jr. Onder presidium van de heer W. Koster vond de jaarlijkse algemene vergadering van de Z.L.M., afdeling Axel, plaats. De kaspositie was er door een voort durende stijging van de kosten in het afgelopen jaar niet beter op geworden Thans werd bekend gemaakt, dat het ledental van de vereniging mo menteel 154 bedraagt. Dat betekent dat de afd. Axel voortaan vier afge vaardigden naar de algemene ver gadering van de „grote Z.L.M." kan sturen. In zjjn jaarrede schonk de heer Koster aandacht aan de aansluiting van het platteland op het waterlei- dings- en elektriciteitsnet. Spreker zei, dat het daarmee de goede kant uitgaat, ofschoon er nog te veel boer derijen verstoken blijven van deze hulpmiddelen. Speciaal bij de veehouders drong hij er op aan, om de Axelse vee markt en in het bijzonder de jaar lijkse najaarsmarkt te steunen. drukken. Uit een in het jaarverslag opgenomen grafiek blijkt, dat in 1955 is uitgegeven aan salarissen, lonen en sociale lasten 18.7 miljoen gulden, hetgeen 1.3 miljoen gulden meer is dan in 1954, en 2.6 miljoen meer dan in 1953 bij ongeveer gelijke perso- neelstand. Het jaarverslag constateert verder dat de financiële positie der onder neming als zeer gezond beschouwd kan worden. Belangrijke investeringen blijven noodzakelijk om de rentabili teit en de concurrentiekracht van de onderneming te verzekeren. Voor dit doel waren per eindp 1955 reeds be stellingen geplaatst ten bedrage rond 6.5. miljoen gulden. (Advertentie) De verwachting dat half februari de export van Nederlandse appelen naar Frankrijk zou kunnen beginnen, zal nog niet in vervulling gaan. De Franse regering heeft namelijk be kend gemaakt dat de importeurs tot 16 februari a.s. aanvragen in kunnen dienen voor import van appels uit Nederland. Wanneer deze import zal kunnen beginnen is niet bekend. Vast staat echter wel dat dit niet zal zijn voor 1 maart a.s. Het gaat om een kwantum van naar schatting 6500 ton. Heinkenszand OUD VEEARTS RISEEUW TEN GRAVE GEDRAGEN Onder grote belangstelling van zijn collega's veeartsen uit geheel Zuid- Beveland werd het stoffelijk over schot van de heer A. Riseeuw, van 1899 tot 1951 veearts te Heinkenszand, ten grave gedragen. De heer Riseeuw die van 1922 tot 1930 eveneens hoofd is geweest van vleeskeuringsdienst, sleet zijn laatste jaren te Groede. De teraardebestelling op de alge mene begraafplaats werd geleid door ds. C. B. Boere, ned. herv. predikant te Groede. Namens de afd. Zeeland van de Dierenartsen sprak de voorzitter de heer D. v.d. Akker uit Zierikzee een kort afscheidswoord. (Advertentie) Graautv PROPAGANDABIJEENKOMST KANKERBESTRIJDING. In het patronaatsgebouw alhier had een propagandabijeenkomst plaats van het koningin Wilhelminafonds voor Kankerbestrijding. De leiding van deze bijeenkomst was in handen van mevrouw N. Schlüter-Ytsma. Als eerste spreker trad dokter J. D. M. J. Casparie uit Hulst op, die in een duidelijke uit eenzetting het ontstaan van kanker en de bestrijding ervan behandelde. Van de zes mensen, die in ons land stervèn, is er minstens 1 kankerpa tiënt. Dat bestrijding van deze ziekte in allen ernst moet worden kunnen aangepakt spreekt vanzelf. Maar de ze bestrijding kost een kapitaal. Lid worden van het Koningin Wilhelmina fonds is niets anders dan zijn steen tje bijdragen in de kosten van be strijding dezer ziekte. Aardenburg PROPAGANDA-AVOND HENGELAARS Inde zaal van „De Roode Leeuw" werd door de hengelaarsvereniging „Aardenburg" een propaganda-avond georganiseerd. Daarbij was de be kende schrijver van boeken over de hengelsport zoals „Flitsend nylon" e.d., Jan Schreiner, als spreker uit genodigd. In een vlotte en uitvoerige uiteenzetting belichtte deze de ver schillende manieren waarop men met sukses de werphengel kan gebruiken, een onderwerp, dat bij de hengelaars veel belangstelling trok. Ook werd een film vertoond, die in verband staat met de hengelsport en wel „Ro vers onder water". Als belangstellen den waren ook een aantal hengellief- hebbers uit Sluis op deze avond aan wezig. (Advertentie) (yCoW\ll PS' DECC ATELEFüNKEH-COlUhBI A-PABL0PH0NE GBAM0F00HPUTEN AFD.-CRMABKT 36-BoZ-TEl 758 Aangesneden werd de kwestie van de concentratie van polders en water schappen en het in direct verband hiermee staande Deltaplan. Hiervan zei de heer Koster o.m. dat het iso lement van Z.Vlaanderen mede hier door verder dan ooit van zijn ophef fing verwijderd is. Hieraan aansluitend, handelde de heer Koster over de positie van de veren over de Schelde, die hij hope loos noemde. Wij vragen ons af, ver volgde hij, of men in Den Haag toch wel beseft, dat Z.Vlaanderen een Ne derlands rijksdeel is. Het doet pijn lijk aan van ambtelijke zijde het ad vies te krijgen: „rijdt U maar over Antwerpen!". Sprekend over de helikopterdienst Axel-Rotterdam, werd geadviseerd hiervan gebruik te maken. Vervolgens gaf de voorzitter in vo gelvlucht de oogst-resultaten van 1955 weer. Alzo resumerend kon gecon stateerd worden, dat het afgelopen jaar geen reden gaf om ontevreden te zijn. Gisteren werd, 2*)nder offi cieel vertoon, in de provinciale bibliotheek een grote expositie op muzikaal gebied geopend, alles uit eigen bezit. Onder de meer dan honderd biografieën van de grote meesters is een ere-plaats in geruimd voor Mozart, die dit jaar over heel de wereld wordt herdacht. Tientallen werken over de inter nationale muziekgeschiedenis liggen uitgestald evenals kostbare gedenk boeken enz. Iedere muziekkenner zal verbaasd staan hoe veelzijdig de provincie bibliotheek ook op dit terrein is ge oriënteerd. MIDDELBURG. Talloos zijn de curiositeiten vooral uit het muziekleven van de hoofd stad. Er ligt een afbeelding van de Middelburgse concertzaal uit 1785; 'n feestzang op de inwijding in 1938 der nieuwe concertzaal op de Groen markt; het programma gegeven bij inwijding der tegenwoordige concert zaal (1896); herinneringen aan Mid delburgse muziekgezelschappen, ja wat al niet! Na enige voorbereidende bespre kingen door een gezelschap van voor aanstaande fruittelers uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland is te Terneuzen besloten tot oprichting van een Katholieke Tuinbouwvereniging voor groenten- en fruittelers. Het voorlopig bestuur bestaat uit de he ren: M. Nijsten Cs Heerenhoek), voorzitter; G. de Beleir (Westdorpe), ondervoorzitter; G. Volleman (Stop peldijk), secretaris en A. de Milliano (Oostburg), M. Raas (St.-Jansteen), W. Vermue (Borssele) als leden. De vereniging zal aansluiten bij de Tuinbouwbond NCB. Zij strekt haar werkgebied uit over de gehele pro vincie Zeeland. Het is de bedoeling de groenten- en fruittelers in aparte secties te groeperen. (Advertentie) Het merkwaardigste stuk vinden wij het programma van het geestelijk orgelconcert dat de Duitse abt Vogler, die verbonden was aan de koninklij ke Zweedse academie te Middelburg in 1789 in de Oostkerk heeft gege ven. De toegang is geheel vrij; de ten toonstelling duurt een- maand. Door de aanhoudende vorst is er thans een vrij grote stagnatie ont staan in de aanvoer van verse groen te. Uit alle delen van Europa komen berichten binnen over de vorstschade aan groenten onder glas en te velde. Hoe groot deze schade uiteindelijk zal blijken te zijn kan nu nog moei lijk worden gezegd. Op de meeste markten zjjn de prijzen van groente de laatste tijd flink gestegen. Dit komt voornamelijk door het ge ringe aanbod. Zo wordt thans door de handel op de Nederlandse veilingen voor de prei meer dan 1,- per kg. betaald. Van witlof zijn de aanvoeren nog behoor lijk en de prijs daarvan ligt tussen 45 en 60 ct. per kg. al naar gelang de kwaliteit. Ook de goede kwaliteit spruiten zijn de laatste tijd in prijs verdubbeld. Ze noteren thans boven 1,- per kg. voor de ongeschoonde en rond 1,50 voor de geschoonde spruiten. De uienprijs is vrij stabiel met een vaste tendens. Voor de middelkwali teit wordt rond 41 ct. per kg. be taald. De prijzen voor uien zijn op een peil gekomen waarop een grote prijs stijging minder waarschijnlijk wordt. Langzamerhand komen namelijk op de Europese markten ook verder af gelegen leveranciers aan bod. West-Duitsland gaf dezer dagen een contigent vrij voor uien uit Chili en Noorwegen zette de grens open voor Bulgaarse uien. Zondag 19 februari wordt te Oos terhout een congres gehouden van alle besturen van de Poolse volks vereniging P.S.L. in Nederland. Er zal op deze bijeenkomst, die 's mid dags om twee uur aanvangt, o.m. een nieuw hoofdbestuur moeten worden gekozen. Om half twaalf 's morgens zal kapelaan A. Mossor uit Breda in de kapel van de Broeders een H. Mis opdragen. voordelige knotten in vrolijke kleuren. Mtfn Moeder geeft mij elke dag een bord Eén - Minuut Quaker havermout. Krijgt U dat ook Koop anders meteen een pak Eén-Minuut Quaker, dan kunt U er morgen al mee beginnen. Spaar de waardebon uit elk pak. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR EENMINUUT A. DIERICK NAM AFSCHEID. Tijdens een bijeenkomst van de r.-k. Bouwvakarbeidersbond St.-Joseph werd afscheid genomen van de voor zitter André Dierick, die naar Sint Jansteen vertrekt. Nadat de scheiden de voorzitter had bedankt voor de prettige samenwerking die hij sedert 1949, toen hij als zodanig werd be noemd, steeds heeft ondervonden, wenste hij de leden toe. dat het hen allen goed zoude gaan. Bondsbestuur- der N. A. van Kaam voelde het als zijn plicht, om namens het Bondsbe- stuur de heer Dierick te bedanken voor alles wat door hem in de loop der jaren voor de Aardenburgse af deling werd verricht, en voor de goe de geest die steeds in deze afdeling heerst, hetgeen mede door de stuwen de kracht van de voorzitter tot stand kwam. Ook op ander gebied nam de heer Dierick deel aan het maatschap pelijk leven in Aardenburg. Zo zal men hem ook node missen als be stuurslid van de K.A.B. en de katho lieke E.H.B.O. en als collectant in de kerk. De r.-k. Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph" kwam bijeen voor haar jaarvergadering. Voorzitter André Dierick opende deze bijeenkomst, wel ke zijn afscheidsbijeenkomst was. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Clement Cauwels, terwijl als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer Willy Claus. Namens het bonds- bestuur was aanwezig districtsbe stuurder N. A. van Kaam uit Ber gen op Zoom, die in een geestige en deskundige toespraak, die zeer op prijs werd gesteld, het belang van de bond benadrukte. Hij vond het mooi, dat op deze bijeenkomsten ook de vrouwen uitgenodigd waren, om zodoende met het streven van de af deling kennis te maken. De bondsbe- stuurder wees op de wensen die er bestonden aangaande de verbetering van de ziektewet, voor wat de 80 pet. uitkering betreft, de verbetering van de Ongevallenwet en de Kinderbijslag wet, deze laatste speciaal voor inva lide kinderen op latere leeftijd. Hij wees ook op de belangrijkheid van de organisatie met betrekking tot de werkgelegenheid in West-Zeeuwseh- Vlaanderen en het woningtekort. Ook kon spreker enkele verheugende me dedelingen doen. Ten einde ook de bouwvakarbeiders te laten delen in de welvaart zal 3 pet. loon gegeven worden in de vorm van een vermoe delijke verhoging van het bedrag aan vakantietoeslag. Dan zullen er 2 va kantiedagen bijkomen en wel de za terdag voor en de maandag na de vakantieweek, terwijl de toeslag zal worden gebracht op 62 uur loon. Ook zal met ingang van 1 januari 1957 weduwen- en wezenpensioen worden opgenomen in 't Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid. Uit het jaarverslag over 1955 bleek, dat de afdeling toen 26 leden telde uit Aardenburg, Eede en Heille, ter wijl ze de rekening kon afsluiten met een batig saldo van 94,78. Aan de jaarvergadering was ook een koffiemaaltijd verbonden, terwijl men de avond verder gezellig door bracht, waarbij een der leden, de ac cordeonist Gaston Dumoulin voor de muziek zorgde. E ede TONEELLEVEN De toneeluitvoering van de Toneel groep Eede die in het parochiehuis „Sancta Maria" aanstaande zondag zou worden gegeven, gezien het gro te sukses der beide vorige uitvoe ringen, kan vanwege omstandigheden niet door gaan. Deze uitvoering is thans bepaald op halfvasten 11 maart aanstaande. Inmiddels hebben de plannen om een toneelvereniging annex gemengd koor op te richten vastere vormen aangenomen en is men doende een bestuur samen te stellen. Het hoofd der r.-k. school de heer P. J. Roozen is aangezocht om als voorzitter te willen optreden, aangezien hij ook van de vroegere vereniging voorzit ter was. (Advertentie) GOES Grand: 20.000 mijlen onder zee. MIDDELBURG Electro: De sneeuw was vuil. Schouwburg: Wij willen George. VLISSINGEN Alhambra: Theodora. Luxor: Diep in mijn hart. l'ERNEUZEN Parochiehuis 8 uur: Bonte avond. GOES Grand: 20.000 mijlen onder zee. MIDDELBURG Electro: De sneeuw was vuil. Schouwburg: Wij willen George. VLISSINGEN Alhambra: Theodora. Luxor: Diep in mijn hart. TERNEUZEN Parochiehuis 8 uur: Bonte avond; 14.30 uur: Jeugdprogram ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Manon.

de Stem | 1956 | | pagina 2