Nieuwe koudegolf overvalt Europa Zesvoudig vliegtuigongeluk MAURIAC opnieuw in opspraak Teerling werd wat flauw... Na Catroux Lacoste Minister Cals stond rustig temidden der woelige baren Het consigne is weerde oorkleppen op Dinsdag Elfstedentocht Dooi op Spitsbergmaar in Rome sneeuwt het weer DE DOOD OP DE WEG Weerballons op de grond Nu meer aandacht voor de pasgetrouwde paartjes Verandering van woonruimtewet Beste manier om je te DAGBLAD VOOR „Zwarte" dag in historie VORST Amerika beveelt ALGERIJE Komt Mendès-France op zijn zetel Poujadisten slaags met de politie „Heren, onderwijs is een volkszaak op drijfzand, wuivend met statistieken Einde woningnood nog niet in zicht Verdediging in „V Expresse" Geschillenregeling nu het kernpunt Zij waren nog niet klaar iw reparaties. 96e JAARGANG No. 22070 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem, Mr Dr A J J M Mes, Mr M L. de Rechter, L. J v t Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprys by vooruitbetaling f 5.85 pei kwartaal per post 6.55. per week (uitsluitend by niet post- besteii.) t 0 45 Incasso wordt beiekend. Losse nummers 13 ct Posttek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 10 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voo. de Zeeuwse E,landen: GUKS, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no._35) In afwijking van 't aan vankelijk genomen voornemen heeft liet Elfstedencomité na moeizaam afwegen van de voor- en nadelen be sloten, de monstertocht dinsdag 14 februari a.s. te doen houden. De wedstrijdrijders zullen om 5.30 uur in de och tend op het Harinxma- kanaal starten. De toer rijders volgen daarna. De tocht zal om de zuid gaan. De rijders moe ten zich melden bij ho tel „De Groene Weide Nog maar nauwelijks bekomen van de hevige kougolf, die vorige week over ons land trok, worden we weer opgeschrikt door de aankondiging, dat zich boven Scandinavië een nieuw hogedrukgebied aan het ontwikkelen is, dat samenvloeit met een hogedrukgebied boven Noord-Rusland. Ieder herinnert zich, dat deze omstandigheden ook de vorige week aanwezig waren. De leuze is dus weer: oorkleppen op. Het weeroverzicht van het KNMI van gisteravond tien uur bevatte de aankondiging van noordelijke tot noordoostelijke wind. Tevens werd gezegd dat het vandaag zeker niet minder koud zou zijn dan gisteren. Het Belgisch weerkundig instituut verwachtte minimumtemperaturen van min 10 tot min 20 graden. HET Amerikaanse vliegtuig, dat in het zuidpoolgebied werd vermist, is teruggevonden. De inzittenden hebben het avontuur overleefd en zijn gered. Ook een vermiste expeditie is terug gevonden. AUTHERINE Lucy, de eerste Ame rikaanse negerstudente aan de uni versiteit van Alabama, die door de blanken werd weggetreiterd, heeft 'n Deens aanbod gekregen, om in Ko penhagen te komen studeren. Gratis. TE BONN is officieel tegengesproken dat Bondskanselier Adenauer van plan is om deze of de volgende maand naar Londen te gaan, op doorreis naar Washington. Hij zal ook geen bezoek aan de VS brengen. OOK DE akkoordionen in de land bouw zullen worden afgestemd op de nieuwe uurlonen, die voor de landar beiders gaan gelden. Het centrum van het koudefront ligt in Polen, waar de temperatuur gis teren overdag niet boven de 20 graden vorst uitkwam. In de nacht daarvoor vroor het dertig graden. In het zui den van ons land vroor het gister morgen weer tien graden. De weers- toestand wordt vrij stabiel geacht, waardoor op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst moet worden gerekend. Voor vandaag gelden weer de oude consignes. Denk om uw medemensen en denk om de dieren. De melkboer, de bakker, de postbode en al die honderden medeburgers, die voor ons aller welzijn op straat moeten zijn, verdienen gerust een bakje koffie. Gaan wij met de hink-stap-sprong door de wereld, dan ontdekken we vreemde toestanden op weerkundig gebied. Op Spitsbergen en op IJs land kwam gisteren, dooi voor, ter wijl het in Rome voor de tweede maal van dit jaar sneeuwde. VREEMD GEVAL Oostenrijk is bedekt onder een dik sneeuwtapijt. Er zijn verschillende la wines geweest, die aan 37 mensen het leven hebben gekost. In west- Duitsland deed zich een vreemd ge val voor. Een hopeloos mens wierp zich voor de trein, doch de locomo tief was met een sneeuwploeg uitge- IN ROTTERDAM is een metse laar veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf. Hij had een jaar lang langspeelplaten uit een groot warenhuis gestolen. De man bezat er een honderdtal. OP 19 augustus hoopt mgr. dr. J. Olav Smit, kanunnik van St.-Pieter zijn gouden priesterfeest te vieren. Er is een huldigingscomité gevormd onder voorzitterschap van de H.H. mr. dr .van Haren in Den Haag. DE „WOMOSARI" van de Kon, Rott Lloyd kreeg in Calcutta, 98, voor Amerika bestemde levende koeien aan boord. Er waren vijf oppassers en een veearts bij. Onderweg werden de oppassers echter zeeziek, evenals de arts, HET WRAK van de „Baud" een schip, dat de Duitsers in 1945 in de Nwe. Waterweg lieten zinken, om de ze vaarweg af te sluiten, zal worden gelicht. EEN communistische volksrechtbank in China heeft een vrouw ter dood ver oordeeld, die beschuldigd werd van moord op een lid van de communis tische jeugdbond, door middel van- tovenarij. EEN 41-jarige incasseerder uit Den Haag hield 1425.van de door hem ontvangen gelden achter om meubi lair te kopen. Teneinde zijn bezit te vergroten, ging hij spelen op de paar denrennen. Hij verloor alles. VOLGENS inlichtingen uit Parijs zal maarschalk Tito van zuid-Slavië bin nen afzienbare tijd een bezoek aan Frankrijk brengen. DE NEDERLANDSE violist Alexan der Kosman, die concertmeester is geweest onder tal van beroemde di rigenten (o.a. Richard Strauss) en bij beroemde orkesten, is gisteren over leden. In 1938 trad hij voor het laatst op. rust en drukte de aspirant-zelfmoor denaar van de rails af, zodat hij on gedeerd bleef. Schipper Teerling, die met zijn gar- nalenscheepje tien dagen in het ijs van de Waddenzee heeft gezeten, is bij zijn aankomst op Ameland door vele journalisten bestormd. Hij was niet het minst onder de indruk van zijn avontuur. Alleen vond hij het beroerd, dat hij per nacht maar vier uur had kunnen slapen. Er moest namelijk steeds wacht gelopen wor den. „Maar we hadden het nog wel drie weken kunnen uithouden", zei Teerling, „al werden we wel wat flauw van al dat ijs om ons heen...." Het moment zal weldra aanbreken dat men per auto over het ijs van Monnikendam naar Marken kan rij den. Er wordt op de Gouwzee al druk ge-ijszeild. De Wadden-eilanden dreigen weer geisoleerd te raken. APPINGEDAM: Een zesjarig knaapje, dat onverhoeds de weg overstak werd overreden door 'n autobus. Het kind merkte de bus te laat op en. probeerde het ge vaar nog te ontwijken. Hij viel echter en kreeg twee wielen van de autobus over zich heen. Het kind was op slag dood. avond: Af en toe overdrijvende wol kenvelden met hier en daar enige sneeuw. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Matige tot vrij sterke wind, soms sterke wind uit noordoostelijke richting, zwaar bewolkt met brede opklaringen. Plaatselijk enkele sneeuwvlagen. Zeer koud weer. Minimum tussen min. 10 aan de kust en min. 20 in hoog-België. Maximum tussen min. 7 aan de kust en min. 14 in hoog-België. Vandaag: zon onde 17.45; maan onder 16.38 uur. Morgen: zon op 8.07, maan op 7.29 uur. In afwachting van een nader onderzoek wordt het oplaten van weerballons in west-Duits- land en Turkije stopgezet. Het regende de laatste dagen protes ten van communistische landen. De luchtvaart zou gevaar lopen door de ballons. De Russen hielden stijf en strak vol, dat de ballons apparaten mee voerden voor het maken van lucht foto's en dat zij ook propaganda materiaal uitwierpen. Merkwaardigerwijs is nu in Zwe den een ballon neergekomen met een hoeveelheid vlugschriften en vrijheids verzen in de Tsjechische taal. Zwe den achtte ballons als deze ook een gevaar voor de luchtvaart. Het ding was afkomstig uit de V-S. EXPOSITIE In Moskou is een tentoonstelling van Amerikaanse ballons en uitrus ting ingericht. Volgens kolonel Ta- rantsow, die uitleg gaf, vliegen de ballons op 7.000 meter hoogte. Zij blijven zeven tot tien dagen in do lucht, voldoende om van west-Duits land naar de Stille Oceaan te komen. Tijdens de vlucht maken de camera's 450 tot 500 foto's. De ballons bevat ten een mechanisme, dat na onvangst van een radiosignaal de instrumenten loslaat, die dan aan een parachute naar de aarde dalen. De kolonel liet een luchtfoto zien. Naar hij zei hebben de Russische des kundigen uitgemaakt, nat het een foto van een Turks vliegveld is, die door de camera van een der ballons was gemaakt. De man die op deze foto onder zware politiebewaking lijkt te staan is dr. O. C. Carmichael, president van de Universiteit van Alabama in Tuscaloosa. De foto werd ge maakt op het moment, dat dr. Car michael op het terrein van de uni versiteit aan opstandige studenten verzocht heen te gaan nadat deze daar een massale demonstratie had den gehouden tegen mej. Authurine Lucy, de enige en eerste neger studente m de 136-ja.rige historie van de universiteit. De politieman nen van deze foto hielpen het 26- jarige meisje in veiligheid brengen Een oproep van de president via de pohtieradio bleek niets te helpen. (Zie ook „In 't Kort") Robert Lacoste, Fr ankrijks minister voor Financiële en Eco nomische aangelegenheden, heeft een benoeming aanvaard als minister-jyesident voor Al gerije. Lacoste zei: „Ik kan nu eenmaal niet weigeren." De 58-jarige Lacoste is socia list. Hij bekleedde enkele vorige Franse regeringen ook het mi nistersambt. Lacoste krijgt de bevoegdheden van gouverneur-generaal. Hij zal vandaag naar zijn standplaats Algiers vertrekken. De Franse premier, Guy Mollet, is daar mo menteel ook nog. Na zondag zou Mollet zich bezig houden met het vinden van een op volger voor Lacoste. Hij denkt aan Mendès-France, die dezelfde porte feuille echter bjj een vroegere gele genheid geweigerd heeft, omdat hij onder een socialistische premier niet kan werken, naar hij beweert. De kolonisten in Algerije hebben een proteststaking van vier uur aan gekondigd. De 120 burgemeesters van het departement Algiers en Franse studenten en oud-militairen zullen voor het oorlogsmonument in Algiers zweren, dat zij ,.op het Franse grond gebied Algerije zullen leven en ster ven". Op alle stadhuizen zal de vlag half stok gehesen worden. Een woordvoeder van de kolonis ten-organisatie zei. dat men Mollet wil dwingen een pogram te aanvaarden, dat het comité donderdagavond heeft opgesteld. Dit program omvat de vol gende punten: Aanpassing van het Franse leger voor de stryd tegen de rebellen. Gebruik van alle middelen, ook militaire, om een einde te maken aan buitenlandse inmenging in Algerije. Ondubbelzinnige aanvaarding van een „Franse souvereiniteitspolitiek". Het loslaten van de aangekondigde politiek voor Algerije, in het bijzon der van het voorgenomen gelijke kies recht van Fransen en Mohamme danen. Plotseling opkomend slecht weer heeft woensdagmiddag boven Nor folk in Engelgnd een groep van acht Hawker Hunter straaljagers in moeilijkheden gebrachtVier vlie gers waren genoodzaakt van de schietstoel gebruik te maken, doch bleven ongedeerd. Twee anderen probeerden een noodlanding te ma ken. een van deze piloten kwam hierbij om het leven. Zijn machine werd volkomen vernield, zoals de bovenstaande foto laat zien. Verscheidene personen zyn donder dag gewond bij een treffen van bijna 200 aanhangers van Poujade met de politie in de zuidfranse plaats Beau- caire. Een deurwaarder had het meubilair van een elektriciën die zijn belasting niet had betaald, op een vrachtauto laten laden. De Poujadisten hadden op een strategisch punt, dat de auto moest passeren, een barricade ge maakt. Daar werd de auto bestormd en van de bougies ontdaan. Nadat de politie en de deurwaarder zich na het gevecht hadden teruggetrokken, reden de Poujadisten de auto in triomf naar het huis van de elek triciën. (Van onze parlementaire verslagg.) Minister Cals is uren lang bezig geweest om dammen op te werpen tegen de stroom van vragen en kritische opmerkingen van de Tweede Kamer tegen zijn onderwijsbeleid. De minister ginjg daarbij uit van de beproefde stelling, dat onderwijs een volkszaak is. ,,Ge zult het zelf mee moeten aan pakken", zo wilde hij over de hoofden van de kamerleden heen tot de on derwijswereld en, naar hy met nadruk verklaarde, ook tegen de ouders zeggen. De ministers Van Thiel en Witte hebben de gezinsraad advies gevraagd omtrent maat regelen welke bij de verdeling der beschikbare woongelegen heid nodig zijn voor de jonge gezinnen. De bewindslieden zeggen dat de schaarste aan woongelegenheid lan ger zal duren dan aanvankelijk werd gemeend. Daarom dient de vraag te worden gesteld, of de thans gevolgde verdeling van woonruimte zoals de Woonruimtewet 1947 deze kent, vol doende zijn om de uit deze omstan digheden voortvloeiende moeilijkheden voor woningzoekenden, met name voor de jonge gezinnen, op te vangen. Daar zij geneigd zijn deze vraag ontkennend tf beantwoorden, over wegen de ministers of wellicht een aantal aanvullende regelingen nodig is welke het vrijwillig beschikbaar stellen van woongelegenheid kan stimuleren. De minister van Maatschappelijk Werk denkt hierby met name aan regelingen en voorzieningen, welke voor een belangryk deel liggen in het verlenen van premies en geldelijke tegemoetkomingen bij het vrijwillig beschikbaar stellen van woongelegen heid of het aanbrengen van technische voorzieningen in woningen, waardoor deze door meer gezinnen kunnen wor den bewoond, en dergelijke. Een vraag welke hiermee nauw ver band houdt is of de premieregeling voor woningsplitsing van het depar tement van Wederopbouw en Volks huisvesting eveneens aan haar doel beantwoordt. De gezinsraad wordt gevraagd zijn mening zo mogelijk spoedig te willen kenbaar maken. In Frankrijk doet Mauriac opnieuw van zich spreken nu hij zijn adhaesie betuigd heeft met de vereniging Frankrijk-Sovjet-Unie en de- se hem tot erelid van het be stuur heeft gemaakt. In eniging slechts een cultureel L Expressevan welk blad doel nastreeft. Mauriac vast medewerker is, beklaagt de romanschrijver zich erover dat de dagbladen dit bericht zonder uitleg brengen en verzuimen hier- Hij beweert, dat hij geen enkele politieke positie ten gunste van de Sovjet-Unie aanneemt. Hetgeen door André Trossard in „Aurore" ten stelligste ontkend wordt, daar de vereniging onder de bevelen van de communisten staat. „Zijn naam aan deze vereniging ge- (Ulll toe te VOegeil9 dat de verven *s de beste manier om zich te compromitteren", aldus Trossard. In tussen is Mauriac ook in een netelige positie gekomen na de aanval van de communisten en de socialisten op de verkondiging van de scheiding van Kerk en Staat. Hij tracht nu terug te krabbelen en beveelt de linker zijde 0111 toch vooral de strijd om het laï- cisme niet opnieuw op te rakalen. In een van zijn artikelen van de laatste dagen verdedigt hij bet katholicisme tegen hen die de volstrekte laïciteit proberen te verwezenlijken. Uit zijn pole mieken komt ook vrees voor de plannen van links naar voren. Hij blijft er echter op hameren dat de ontwikkeling in Algiers belangrijker is dan de strijd over de laïciteit en de school. Hij bracht tegen de bezwaren van de kamer in, dat er dan toch maar een redelijke basis is gelegd voor het kleuteronderwijs, terwijl ook met de huidige regeling van het LO ge werkt kan worden. Een wet voor het VHMO had ik wel kwijnen indienen, maar ik heb het niet verantwoord geacht en mij wil len beperken tot enige noodzakelijke voorzieningen". De minister was van mening, dat met een hogere salariëring zonder meer het probleem van het onderwij zerstekort niet is opgelost. Hij vroeg zich verder af of er wel van een chaotische toestand kan worden ge sproken. De cijfers tonen aan. dat dc leer- lingenschaal ondanks de bevolkings toename iets is verlaagd. Ook noem de de minister cyfers om aan te tonen, dat het aantal onderwijzers in verhouding tot de bevolking de laatste tijd weer is gestegen. Met alle onvervulde wensen, is het toch nog verwonderlijk, dat dit bereikt is kunnen worden. „NOODVERBAND" Wat de salarisverhoging bij het LO betreft, zei mr. Cals, dat hij de voor stellen van de ANOF niet acceptabel achtte. Zij zouden een 70 miljoen per jaar kosten en een verhoging van 30% betekenen. De consequenties voor de salarissen van het gehele overheidspersoneel vereisen grote voorzichtigheid. In het GO zal een en ander nog nader moeten worden bekeken. Voor de ULO onderwijzers zullen er nog enige maanden mee gemoeid zijn voordat het „noodverband" dat slechts een fractie afwijkt van de in gediende voorstellen, in GO en wet gevende machine zal zyn verwerkt. Het regeringsvoorstel spreekt van verhoging met ingang van 1 septem ber. Mej. dr. de Waal, de staatssecreta ris van O.K. en W. wilde gaarne ak koord gaan met plannen om Vlissin- gen als plaats voor visserij-onderwijs aan te wijzen. Ook wilde zij gaarne de gedachte in overweging nemen om een internaat op te richten voor de leerlingen van deze school. Zij zou echter eerst duidelijk bewijzen willen zien van aktiviteit in die richting. Minister Cals zelf wees de motie van de hand, waarmede mevrouw Fortanier - de Wit (WD) had ge dreigd (de scholenbouw eenzelfde ur gentie te geven als de woningbouw). De Kamer heeft het bouwprogramma MR. CALS ...dryfzand... in december reeds vastgesteld in overleg met minister Witte. ,,Dan moet men mij nu niet meer lastig vallen met een andere indeling, ze ker niet zonder aan te geven waar het volume voor de scholenbouw van daan zal moeten komen," aldus de minister. Vandaag wordt gerepli ceerd. Conferentie in Geneve Sterker nog dan gisteren is op de conferentie te Geneve de indruk, dat met het bereiken van een overeen komst over de geschillenregeling, waarover weer vergeefs is gepraat, ook het vinden van aanvaardbare op lossingen voor de overige openstaande agendapunten aanzienlijk zal worden vereenvoudigd. Andersom is het zo, dat een falen op dit punt de conferentie in een ge vaarlijk stadium kan brengen. Over de andere kwesties is gisteren nau welijks meer gesproken, al hebben naar het schijnt de delegaties van daag zich ook bezig gehouden met de wijziging van de financieel-econo- mische overeenkomsten, waarover al een grote mate van overeenstemming zou zijn bereikt. Een bejaard echtpaar in Amersfoort heeft woensdag avond benauwde ogenblikken beleefd. Toen de mensjes in de avond thuiskwamenontdekten zij dat hun hele huiskamer overhoop was gehaald. Zij be grepen direct, dat er inbrekers waren geweest. De heer des huizes ging via de achterdeur naar buiten, om bij de buren alarm te slaan en de politie te bellen. Zijn vrouw draafde ze nuwachtig door de voordeur naar buiten, maar in de gang botste ze tegen de inbrekers op, die blijkbaar onder „het werk" waren verrast. Eén van de in brekers gaf de oude vrouw een duw en zij kwam zo lelijk te vallen, dat ze haar neusbeen brak en een pols verstuikte. De inbrekers namen de benen. Er wordt honderd gulden vermist. Voor deze bejaarde mensen een klein vermogen.

de Stem | 1956 | | pagina 1