De school van Brogtrop G010 STAR Ned. Bank zet rem op credietverlening dagblad Pc Stem Amerikaanse lyceïsten belden Boelganin op 2.90 X 150 3.75 Gewassen aardappelen in een prettige verpakking Rekent u dit eens na! 5 DERDE BLAD DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 Bergen op Zoom in het begin dezer eeuw Waar Anton v. Duinkerken zijn lager onderwijs ontving EERSTE SCHOOLDAG TRANEN EN KLONTJES ,Ik weet het niet.goodbyer PAARDENOGEN DE BOOM VAN MANSFELD Miss Lucy wil universiteit aanklagen Na 12 jaar „gecapituleerd KAARTLEZEN HEEROOM DORUS VAX MIERLO es ZOON i.t Over enkele maanden ook hier Fabrieken" worden gebouwd Waterwegen België werkt aan nota Het lukte niet In het cultureel maandblad „Roeping" ver volgt Anton van Duinkerken (prof. dr. W. As- selbergs) zijn Brabantse herinneringen. „De School van Brogtrop" is de titel van het twee de hoofdstuk, waarin de schrijver vertelt hoe hij in 1909 zijn eerste onderwijs ging genieten. We laten hem hier zelf aan het woord: Janus Brogtrop gaf wiskunde-les op de rijks-HBS en schreef zelf schoolboekjes met sommen, die de naam hadden bijzonder moeilijk te zijn. Hij was ongetrouwd en woonde in bij zijn jongere broer Jan Brogtrop en diens vrouw Marie in de Engelsestraat. Hier hield Jan Brogtrop school Dit betekent, dat jongelui uit de om geving van de stad. ik weet niet hoeveel jongelui, bij hem inwoonden cn opleiding kregen voor de handel. Ze hadden een buitentje bij de Stalen Brug. niet ver van onze brouwerij. Hier heb ik Jan Brogtrop met zijn adepten vaker gezien dan in de Engelsestraat, waar de kostgangers streng gescheiden bleven van de be zoekers der parochiale school. Mijn eerste schooldag heb ik nooit vergeten. Mijn vader bracht mij langs de gewone weg, door de Wouw- sestraat en de Blauwehandstraat naar de Engelsestraat, waar mijnheer Krinkels, de oudste onderwijzer in het gat van de open deur stond en zei: ,,Zo, brouwer, zijn we zover?" En tegen mij: „Ga maar in die deur, daar is mijnheer Rampart". Ik vond die ontvangst koel. Nog zou ik precies kunnen beschrijven, hoe mijnheer Ram part er uit zag in zijn donkergrijs pak met staande boord. Ook weet ik nog, hoe ik tegen hem opkeek met panische schaamte. Had ik mij dan tegenover mijnheer Rampart ergens voor te schamen? Waarvoor het was, kan ik zelfs nu nog niet geloofwaardig onder woorden brengen. Ik zag mij, hoewel ik heel het alfabet reeds van mijn moeder geleerd had en ook in ander opzicht zeker voorlijk was, vergeleken bij mijn klasgenoten, als een verlaten kleine jongen, met wie voor mijnheer Rampart niets te be ginnen zou zijn. De ellende, die over en door mij heen golfde, schokte mij zo geweldig, dat ik het liefst hele maal weg geweest zou zijn, niet dood, maar een ding, dat volstrekt niet bestond en dat nooit zou hebben be staan en waaraan niemand, ook mijn eigen moeder niet, zou kunnen denken, omdat het er niet was en er nooit was geweest. In deze stemming kreeg ik een plaats op de tweede bank naast Toon Ooms, de zoon van de hotelhouder bij het spoor, in wiens tuin mijn vader zijn schietclub had, Sub Rosa. Dat ik hem al kende, troostte mij niet. Ik zat versuft in de bank als een werktuig, helemaal niet begerig naar leerstof of vriendschap. Als ik weg had mogen gaan, zou ik niet geweten hebben, waar naar toe. Toen vertelde mijnheer Rampart, dat wij als goede katholieke jongens het schooljaar zouden beginnen met een mis voor de Heilige Geest in de kerk van de Markt. In de rij gingen we daar naar toe, Janus en Jan Brog trop voorop met mijnheer Krinkels, die ook les gaf aan de kostgangers wij, de kleintjes, achteraan onder geleide van mijnheer Rampart. Toen is het gebeurd. Wij hadden de ons aangewezen banken nauwelijks bezet, of achterin de kerk hoorde ik de sleffende voetgang van opa van Loon, die kort te voren een lichte beroerte had gekregen en nog wat moeilijk liep. Ik durfde niet omzien, maar ik wist, dat hij ons voorbij zou lopen, naar zijn plaats, nogal voor aan. Op dat ogenblik, dat het gebeurde, heb ik mijn schaamte ontspannen in een ontaard gehuil. Mijnheer Rampart deed wat hij kon om mij te kalmeren. Het lukte niet. Opa moest er bij te pas komen en mij mee nemen uit de rangen van de schooljongens naar zijn eigen zitplaats, waar hij met zijn grote zakdoek mijn tranen wegveegde en mij uit de zijzak van zijn colbert suikerklontjes, waar tabak aan kleefde, in de mond stak, want op de Zandbeurs dronk hij voortaan zijn koffie zonder suiker. Hij bewaarde de klontjes voor ons. Na deze gebeurtenis was ik het belachelijkste jong van heel de school. Ik kreeg dit goed te voelen ook. Toch veroorzaakte die vernedering een bevrijdende speel ruimte voor mijn verbeelding. Wellicht heb ik mij om deze reden altijd gemakkelijk op studie toegelegd. Vier leerlingen van het lyceum van Barrington, in de nabijheid van Chi cago, hebben volgens het «eggen een hunner, Charles Mee, maarschalk Boelganin opgebeld. Zij waren op het Jee gekomen door een opstelopgave ,de vredesvoorstellen van de Sovjet- Unie". Toen zij het nodige geld bijeen had den vroegen zij het Kremlin aan en wel maandag, zeven uur 's avonds, plaatselijke tijd. Het gesprek kwam door in de ochtend van dinsdag, toen het in Moskou half drie in de namid dag was. Desgevraagd kregen de jongelui in derdaad premier Boelganin aan de telefoon. Charles Mee vroeg toen: Jan Brogtrop tussen twee reisgenoten tijdens een bedevaart naar Lourdes in 1931. De meesters bleven niet altijd lang. Ik zal het tweede schooljaar niet of nauwelijks zijn ingegaan, toen mijn heer Rampart trouwde. Kort hierop is hij naar Indië vertrokken. Daarna heb ik hem maar éénmaal terug gezien. Toevallig uit Amsterdam te Bergen op Zoom, terwijl daar de kermis gevierd werd, stond ik met ge laden flobert voor de schiettent ineens naast mijnheer Rampart, die zijn vijf schoten betaalde. Hij zag er niet veel ouder uit dan ik. Bij deze hernieuwde kennis making bleek hij maar goed cn wel twaalf jaar met mij in leeftijd te verschillen. De man, wiens eerste aan blik mij vervuld had met panische schaamte, was op het ogenblik, dat dit gebeurde, nog maar een jongeling van negentien of twintig jaar! Bij het ouder worden ondervindt men ongemerkt de vervaging van leeftijds grenzen. Toch heb ik die namiddag slecht geschoten, De mooiste zomer in mijn leven zal wel die van 1911 zijn geweest, trouwens om andere redenen een van de mooiste jaren, dié ik mij herinner. In dat jaar heb ik op 2 april, tezamen met mijn oudste zusje, mijn eerste communie gedaan in de nieuwe kerk van Sint Jozef. Ik herinner mij het overbrengen van het Allerheiligste naar dit voltooide, grote bouwwerk: een zwierige pro cessie, die door onze straat trok. Wekenlang had mijn zus aan iedereen, die het horen wilde, verteld, dat zij als bruidje, in het wit, vlak voor het Heilig Sacrament zou mogen lopen. Ze dacht er niet aan, dat de over brenging zou gebeuren in een gesloten rijtuig. In wer kelijkheid liep ze vlak voor een schichtig koetsierspaard, waarnaar ze niet durfde omkijken, omdat het zulke grote paardenogen had, en dat haar telkens in haar witte haarstrik wilde bijten, vreesde zij. Hier hebben wij daarna nog dikwijls om gelachen. Van school naar huis nam ik met vriendjes bij ons uit de buurt vaak een omweg, die door nauwe, slecht- bestrate sloppen over twee pleinen voerde, waar we bleven spelen. Het ene, tamelijk groot, lag voor de kazerne; het andere was toentertijd nog een ingesloten zandvlak bij een herberg met uitspanning, waar vee kooplieden elkander ontmoetten. Op dit plein stond een dikke boom, die wij naar de naam van de kastelein, de dikke boom van Mansfeld noemden. Vier jongens van onze leeftijd konden hem niet omvamen. Bij de hevige nachtstorm in de tweede week van september 1911 is de dikke boom van Mansfeld omgewaaid. Hij lag ont worteld in de vreemde luwte van de ochtend na het noodweer, een ontdane reus met verpletterde kruin en met bruine molmplekken tussen zijn taai ingewand. Door ons is hij opnieuw en tot het laatste bestormd. Zolang als hij daar lag, hebben wij op zijn lijk gespeeld en geravot. Zou ik nog zo helder weten, hoe wij in de uitstaande zijtakken klommen om er de twijgjes af te rukken, en hoe wij op de hellende stam elkander met spaanders bevochten tot de verliezende partij er af moest vallen of springen, wanneer niet een innerlijke waarschuwing, dat ik aan iets onbehoorlijks deelnam, de vreugde van dit spel voor mij met zelfverwijt ver mengd had? Komen er nog nieuwe vredesvoor stellen van de Sovjet-Unie?", waarop de stem aan de andere kant ant woordde: ..Nee, nee, ik weet het niet goodbye". Charles zei zo onder de indruk te zijn geweest, dat hij niets verder wist te zeggen. (Advertentie) De Amerikaanse negerstudente mej Lucy, die ,,tot nader order" geen col leges mag bijwonen aan de universi teit van Alabama, heeft dinsdag ver klaard, dat zij de universiteit zal aanklagen als liet verbod niet binnen 48 uur wordt opgeheven. Het verbod is maandag ,,als veilig heidsmaatregel" door het college van curatoren uitgevaardigd, nadat tegen haar aanwezigheid als enige niet- blanke op de universiteit was betoogd Mej. Lucy was maandag door een menigte van ongeveer 3.000 personen met eieren, stenen en modder gegooid. Zij kon de universiteit slechts met behulp van een zwaar politie-escorte bereiken. De studentenraad van de universi teit van Alabama heeft een resolutie aanvaard, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de jongste geweld daden en geëist wordt, dat er maat regelen worden getroffen om de vei ligheid van de studenten te waarbor gen en de reputatie van de universi teit te beschermen". Negen Japanese soldaten zullen, na zich 12 jaar verborgen te hebben ge houden op een klein eiland bij Moro tai in oost-Indonesië, vandaag naar Japan terugkeren. Zij werden on langs opgemerkt door de Indonesische luchtmacht. In afwachting van hun vertrek bevinden zij zich in het im migratiekamp te Tandjong Priok. OBLIGATIES 3 Ned. "62-'64 33'/i% Ned. '47 Ned. '47 doll.l. Ned. '37 Ned. In v.cert. Grootb.obl. '46 Ned.-Indië '37 A Ned. '53 31/1 '56 7/2 '56 100 1 8 99 15 16 99 3 8 99 1 8 96 7 16 95 3 8 96 11/16 96 3 8 99 1 2 99 3 8 96 15 16 96 15'16 98 .97 5 8 102 9/16 103 1/8 Weet ik weinig meer over het lezen en schrijven op school, niets over het rekenen, des te beter heb ik de lessen in aardrijkskunde en geschiedenis onthouden. Op het bord stond de plattegrond van onze klas. Hier zijn we mee begonnen: de deur, de vensters, de kachel, de pupiter, de banken met onze plaatsen en de lijnen van de wandeling, die onze meester maakte om van zijn plaats op de pupiter bij de bank van Frie Jordans ach ter in de klas te komen. Bij een volgende les stond de plattegrond van de school op het bord, toen die van de Engelsestraat en omgeving, daarna de plattegrond van de stad. Wij hebben op die manier kaart leren lezen. Telkens werd het zuiden aangegeven door een zon met stralen. Ik heb die zon met stralen zien schijnen over het samenvloeiingsgebied van Euphraat en Tygris, dat vijfduizend meter onder mij lag, maar ik geloof'niet, dat de indruk hiervan op mij zo diep geweest zou zijn' wanneer de meester onze klas niet precies had uitge tekend met de zonnestralen op de plaats, waar zij bin nenvielen om 12 uur. -co voor de dag, waarop wij de verjaardag van mijn moeder vierden (zij was geboren op 27 maart, ïegSns, de vasten kwam de visite jaarlijks op j,fj a ^°üdscbaP> toen nog een verplichte feestdag) j 4 maart stierf in 1912 mijn broertje Fons. Mijn 0l,dste broer was toen professor in de poëzie het rlnnH0^1.^!-16 Hij schreef het gedicht voor Wii 7Aoaf£ h fe' .zijn wij daar trots op geweest! Hon i„ w vai? buiten op voor onze speelkamera- gemaakt stie?f4 H,e(:1'oom Donis, die dit gedicht had op 5 ang 1947 Hpt i"1, na zlJn Kouden Priesterfeest, mij geschreven Hii Jai °,p Zljn ,doodsPrentje is door eastvriie nHp//„ 1 ■lt?nd bck™d als eon van de meest geefsheid liever nv'u h?,el het bisdom p» liet *oed- een medemens CendieT vlfnd denke" moois, zodat hij gedurig erg.ens lei* van ziin brevier niVG g bewondenng genoot, zowel zowat van buiten keilde? H°laUUs Bildp''dÜk, d* '>9 wilde™'worde!? hCt e6rSt toevertrouwd, dat ik priester AANDELEN Amsterdamsche Bank 267 Rotterdamsche Bank 249 1/2 De Twenlsche Bank i258 Nat. Handelsbank 158 1 4 Nederl. Handëlmij. 248 Alg. Kunstzijde Unie 320 1 2 v.d. Bergh's en Jurgens 307 1 2 Machinefabriek Breda 207 Van Gelder Zonen 272 1 2 Unilever 341 1 4 Nederl. Kabelfabriek 309 1 4 Philips' Gloeilampen 334 1 4 Kon. Ned. Hoogovens 293 1 2 Wilton Fijenoord 275 Int. Gew.beton Bouw 153 12 Internatio 155 Billiton Mij II 307 1 2 Kon. Ned. Petroleum 640 3 4 Rubbercult. Mij A'dam 129 1 2 Bandar Rubber Mij 186 Holl. Amerika Lijn 216 Kon. Ned. Stoomboot Mij 223 1 2 Ned. Scheepvaart Unie 202 1 4 Rotterdamsche Lloyd 192 3 4 Kon. Ja.va-China Paketv. 200 1/8 Ver. Vorstenl. C.ult.. Mij 49 1/4 Handelsver. Amsterdam 142 Ned. Ind. Suiker Unie 91 Ver. Deli Maatschappijen 145 5 8 Senembah 98 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. Mining C. 67 9 16 Bethlehem Steel Corp. 154 14 General Motors 128 1 4 International Nickel 80 1/4 Rep. Steel Corp. 44 3 4 United States Steel Corp. 54 1 8 Cities Service Comp. 58 3 4 Shell Union Oil Comp. 69 3 4 Tide Water Ass. Oil C. 33 14 Southern Pacific Comp. 53 18 Union Pacific Railr. C. 175 1 4 1) na splitsing 3 1. Beursoverzicht van 1 t/m 7 februari liphnoriilrcfp (rpllPllrtonif Jp iTV -1 De belangrijkste gebeurtenis van de week is de discontoverhoging, welke maandagavond bekend werd. Hier door wordt het wisseldisconto van De Nederlandsche Bank van Z'/s% tot 3% verhoogd en in verband hiermede zijn ook alle andere tarieven over de ge hele linie i/s% hoger geworden. Pro messe-disconto bedraagt dus voortaan 3l2fr, de voorschotrente van particu lieren 4'/*% en voor anderen 314%. Aanleiding tot deze discontoverhoging is ongetwijfeld het oplopen van de door de banken aan haar crediet- nemers verstrekte credieten. Desal niettemin kwam deze verhoging als een volkomen verrassing. De laatst bekende cijfers over de credietverleningcn zijn die per 30 no vember en de stand die toen bereikt was, gaf niet direct aanleiding om te veronderstellen, dat een discontover hoging voor de deur stond. Blijkbaar heeft Dc Nederlandsche Bank echter in dc ontwikkeling van de crediet- verstrekkingen na 30 november aan leiding gevonden tot deze disconto verhoging over te gaan. Zij dient als een ernstige waarschuwing aan de banken te worden beschouwd om de credietverleningen te beperken. De vraag is of de maatregel veel cn snel effect zal sorteren. Het is bekend, dat de beide voorafgaande ultimo's zeer zwaar zijn geweest, doch even goed, dat er een belangrijke verrui ming in de bankliquiditeitcn heeft plaats gevonden mede door de kwar taalbetalingen van het rijk aan de ge meenten. Een gevolg van de disconto verhoging zal zeker zijn, dat de ban ken ongetwijfeld hier en daar tot ver hoging van debetrente zullen over gaan, doch zulks zal zeker niet over de gehele linie het geval zijn. Boven dien mag zeker worden aangenomen, dat een bedrijf, dat voor bepaalde doeleinden credieten van zijn bankier nodig heeft, zich niet licht door een verhoging van de debetrente met een l/svan het opnemen van deze cre dieten zal iaten afschrikken. Onge twijfeld zal de discontoverhoging haar invloed ook op de kapitaalmarkt doen gevoelen. Het lijkt waarschijnlijk, dat de rentevoet, die de laatste tijd weer terugliep, weer zal aantrekken. Over het algemeen werd de verhoging ten beurze tamelijk rustig opgenomen, al hoewel de verandering niet naliet in vloed op de markt uit te oefenen. De staatsfondsen openden dan ook j.l. dinsdag unaniem lager en per saldo bleek, dat de verliezen in deze groep tussen 1/i% en varieerden. Er was zéker geen sprake van een over weldigend aanbod. AANDELENMARKT Welke de invloed van de disconto- verhoging op de aandelenmarkt zal zijn, is moeilijk te peilen. Immers door de terughoudendheid, die de laat ste tijd aan de dag werd gelegd, is het algemene koerspeil eerder ge daald, terwijl het er niet naar uitziet, dat de te declareren dividenden over brenet rnL R5n7allen- Een en ander aindelci^! het rendement op marei t,,« Ve\'bete'd. waardoor de op obligatie? dlt rendement en dat •7/r .lgalies reeds was verruimd vangdeedi,Zconidan £°k weini« ^Ted delenkoeAen h°T 10KlnK °b de aan- ueunkoeisen behoeven uit te ennn Een andere kwestie is, of de discon- toverhoging bevorderlijk «al zijn voor de plaatsing van de nieuw aangekon d.gde emissie van de Bank vom Ne derlandse Gemeenten. Deze kondigde j.l. vrijdag n.l. de uitgifte van 30 mil! joen gulden 3v; 40-jarige obligaT/es aan legen een koers van 100-;. Een emissie dus, welke ge«ien het' £!t dat de reeds uitstaande 3K% obliea ties dezer instelling boven pari no" teerden, zeker sukscsvol zou zijn ge weest. Het wil niet gezegd zijn dat de plaatsing thans niet zal gelukken doch zeker is. dat het sultses belang rijk minder groot zal zijn, dan voor de discontoverhoging kon worden ver wacht. Op de aandelenmarkt bestond weer zeer weinig belangstelling en het koersverloop was dienovereenkomstig Ons hoofdfonds kon, gezien de belang! stelling, welke in New York in het algemeen voor Olie's aan de dag ge legd kon worden, profiteren van een vaste stemming en verbeterde van 640 tot 653, alhoewel in de loop van de weck ook op 642, werd gehandeld. Phi lips kon zich na een vorig slot op 334 niet volledig handhaven en moest zich een koersvermindering van 5% laten welgevallen. Aandelen Unilever deden het min der goed en daalden van 341 tot 332 terwijl Aku's bijna 5 punten verlies boekten on op 315 Vi de week afsloten. Belangrijk zijn de koersverliezen uit de aard der zaak niet. doeh ze tonen wel aan, dat er zeer weinig in de markt is omgegaan. Van onze druk verhandelde binnenlandse industriëlen verloor van Berkel's Patent bijna 266 1/2 248 1/2 255 1,4 161 245 315 1 2 305 202 272 3 4 332 1 4 305 1.4 329 290 272 1 2 156 153 1 2 307 1 2 653 128 1,4 190 212 219 198 1/4 193 197 49 139 3 4 89 1 4 144 3 4 96 5 8 69 3 4 154 3 8 44 12 1) 80 3 8 44 3 4 54 3 4 61 5/8 72 1/2 35 56 178 21/4%, Calvé 5 punten, van Gelder Pa pier bleef onveranderd, terwijl Hoog ovens 3i/2 punt verlies boekten. Een zeer belangrijke aderlating ondergin gen de aandelen van de Nederland sche Ford, die van 447 tot 420 terug liepen. Nederlandsche Kabel verloor ongeveer 4 punten en Wilton Feye- noord 2>/2- Een gunstige uitzondering maakte Fokker, welk fonds in ver band met zeer mooie orders van Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen voor licentie-opdrachten, van 319 tot 323 opliep. Cultuurwaarden hadden ook geen last van overweldigende belangstel ling met als gevolg per saldo kleine koersafwijkingen. Amsterdam Rubber daalde van 129'/2 128, HVA van 142 tot 139:J/4, Ni'su van 91 tot 89t4 Ver. Dcli van 145% tot 144=74 en Se nembah van 98 tot 96%. Ook de scheepvaartmarkt was erg ongeani meerd en ook hier werden over de gehele linie koersverliezen geboekt Holland Amerika Lijn 4 punten; Ko ninklijke Java China Paket 2 punten KNSM 4i/2 punt; Koninklijke Pa ketvaart 6'4 punt; Nederlandsche Scheepvaart Unie 4 punten en Stoom vaart Mij. Nederland 4>/2 punt. Rot terdamsche Lloyd bleef ongewijzigd, terwijl bij wijze van uitzondering Van Ommeren 1% in koers steeg. In de loop van de week verscheen (Advertentie) Bankiers Anno 1 884 EFFECTEN-COUPONS het prospectus van de N.V. Neder landsche Scheepsbouw Mij. en van de N.V. Nederlandsche Dok Mij. Eerst genoemde gaat over tot uitgifte van 3.031.500.gewone aandelen laatstgenoemde geeft uit 3.342.000. gewone aandelen. Beide emissies vin den plaats a pari en wel in dier voege dat twee oude aandelen recht van in schrijving geven op één nieuw aan deel, delende in het volle dividend uit de resultaten over het jaar 1956. De theoretische waarde van de claims komt voor de Nederlandsche Dok Mij uit op 383.33 en voor de Nederlandse Scheepsbouw Mij. op 191.67. De eer ste verhandeling vond plaats op 345.resp. op 172.per claim, terwijl later op 346.en 173, werd gehandeld. Verder emiteerde de Noord-Eu ropesche Houthandel Maatschappij 375.000.aandelen tegen de koers van 100% in de verhouding van één op drie en daarnaast 500.000.4 20-jarige obligaties tegen de koers van 100%. Bij een te verwachten divi dend van 10% kon de theoretische claimwaarde berekend worden op 125.terwijl de eerste claimhan del plaats vond tegen een prijs van 120.Verder werd door de maat schappij voor Investeringen-Crediet N.V. Mavik de uitgifte aangekondigd van 500.000 4% obligaties tegen de koers van 100%. Tenslotte zouden wij onze lezers nog op attent willen maken, dat per 15 februari definitief de mogelijkheid vervalt tot incassering van de 2'/*" spaarcertificaten, die ten tijde de geldsanering werden uitgegeven Men doet goed zijn linnenkast nog eens na te kijken om te onderzoeken, of hier of daar nog van deze certifica ten verschuild liggen. De indruk be staat n.l., dat er nog vrij veel niet zijn aangeboden. (Advertentie) HET klopt niet, zegt V Toch wel, mevrouw! Als I V voortaan maar de voordelige gezinsverpakking Actrifal 10" vitaminen neemt van Philips-Roxane. Daar zitten 150 dragees in voor f 3.75 (vergelijk: 100 dragees d 2.90). Elke dag één dragée en Uw gezin is tegen de winter opgewassen. In de tweede helft van dit jaar zal een modernisering van de aardappelvoorziening in ons land definitieve gestalte krijgen. Het ziet er naar uit, dat vier tot vijf percent van de miljoen ton aardappelen, die jaarlijks in ons land worden opgegeten, dan ver pakt en voor een deel ook gewassen en verpakt, in nauwkeurige assortiments en kwaliteitsaanduidingen ten verkoop zullen wor den aangeboden. In de laatste jaren zijn allerlei proefnemingen gedaan om wensen en smaak van de huisvrouw te peilen. Men is tot de conclusie gekomen, dat in toenemende mate vraag zal ont staan naar (gewassen en) verpakte aardappelen. Daarom worden in diverse grote produktiecentra van aardappelen wa re fabrieken opgericht voor het was sen, sorteren en verpakken. Wanneer de in aanbouw zijnde installaties op tijd klaar zijn, dan zullen in Zeeland, Noord-Holland, Gelderland en Dren the dus op tamelijk grote schaal de beste oogstprodukten van 1956 worden verwerkt. Gebouwen en installaties van deze soort bedrijven kosten al gauw 300.000 gulden. Coöperaties, zowel als parti- kulieren pakken hier aan om in au gustus/september op de markt te kun nen komen. In tegenstelling tot de Ver. Staten, Duitsland en België zijn de Nederlandse telers en handelaren in ons" land op het punt van wassen en verpakken van aardappelen enige jaren aan de voorzichtige kant ge bleven. Men heeft thans echter zoveel motieven om de modernisering aan te pakken, dat de achterstand vrij spoedig ingehaald zal kunnen zijn. OP MAAT Men heeft de uitstekende resultaten van de Amerikanen, Duitsers en Bel gen bestudeerd en gaat nu ook zelf de hand aan de ploeg slaan. Hiervoor is in de eerste plaats een constante kwaliteit per soort nodig. Daarom zal in de grote produktie- gebieden in toenemende mate een soort in grote hoeveelheden worden geteeld. Dit produkt gaat naar het pakstation, waar het eventueel vol gens ingenieuse wasmethoden van aanhangende klei en zand wordt ont daan. Vervolgens worden de aardappelen op maat gesorteerd terwijl slechte exemplaren worden uitgelezen. De ge sorteerde aardappelen worden in zak ken van 5 kilogram verpakt en ver volgens winddroog gemaakt. Op de zakken zal de soort worden vermeld terwijl het aangeven van kookmethode en eventuele geschiktheid voor bak ken e.d. wordt overwogen. Bestudeerd wordt of de 5 kilozakken ook tegen vastgestelde prijzen zullen kunnen worden verkocht. Men ziet hiertoe wel mogelijkheden, maar of deze in de praktijk te verwezenlijken zijn, is nog een open vraag.. De verpakte en, eventueel gewas sen, aardappel zal dus in de nazomer zijn definitieve intrede op de Neder landse markt doen. Indien, zo menen deskundigen, dit produkt met zijn voordelen van minder vuil en minder afval en in een handige verpakking, slechts een gering prijsverschil met het losse produkt zal hebben, dan zal het zeker even populair worden als in andere landen, waar het de markt stormenderhand verovert. De Idein- handelaar zal er geen rommel meer van hebben, maar hij zal dan ook moeten kunnen vertrouwen op een goed produkt, waarover geen klachten zullen kunnen komen. De diensten van het Belgische mini sterie van Buitenlandse Zaken wer ken aan de opstelling van een nota over de thans met de Nederlandse re gering aan de gang zijnde besprekin gen over de tussenwateren, n.l. het graven van het kanaal Antwerpen Moerdijk, de verbreding van de stop van Ternaaien en de werken op het kanaal van Terneuzen. Zodra die nota klaar is. zal zij door België aan de Nederlandse regering worden gezonden. Pas na antwoord daarop zullen de besprekingen in een beslissend stadium kunnen treden. Verwacht wordt, dat zij in het voor jaar zullen kunnen beginnen. In Kiel, West-Duitsland, is dinsdag het 10.600 ton metende motorvracht schip „Jarama" gedoopt. Doch het schip kon niet meteen te water wor den gelaten omdat de kiel aan de werf zat vastgevroren. Urenlang heb ben arbeiders vruchteloos getracht het schip los te krijgen.

de Stem | 1956 | | pagina 9