Vitamine voor U, moedor DE TUSSENPERSOON pagblad 0c Sten» ASPRO' Katholieke boeren zijn t sterkst georganiseerd Meningen en Commentaren Een ramp voor Antwerpen RADIO Gemeenten mogen geen fabrieksruimten bouwen "AKKERTJES" TWEEDE BLAD DONDERDAG 9 FEBRUARI 1936 HET ZUIDEN LEEFT OP LANGS ELKAAR FRANSE SCHOOLSTRIJD beschermt Uw gezin AT EEN ONDERLiJKE ERELD Onderzoek wijst uit: KALODERMA GELEE EEEZS Geschenken voor de Kroonprinses In Polen: MGR. BARANIAK IN VRIJHEID Antwerpse politie sloeg goede slag Minister Witte besluit: Zenuwpijn Spierpijn? Naar een roman van E. F. BENSON) IE QVER LIET zuiden leeft op. Carnaval staat voor de deur. Dat heeft het Amsterdamse „Parool" van uit zijn hoge uitkijkpost ontdekt. Het is daar in het zuiden overigens maar een slaperige boel. Ze vege teren daar zo maar wat verder. Ze zitten in de bijwagen en de trekkracht moet van het noorden komen. Maar eens in het jaar, ja, dan leven ze op. Want er is plezier te maken, men mag gek doen. Daar is dat zuidelijke volkje een mata dor in. Dan willen de noordelijke verslaggevers wel in drommen af zakken naar de contreien beneden de grote rivieren. Dan krijgen die zuiderlingen alsmaar goedkeuren de knikjes en klopjes, omdat het zulke toffe jongens zijn. Het zui den leeft op. Drie dagen van het jaar is het een belangwekkend ge west. Dan zit er bruisende vitali teit in. En ook copie. Maar niet langer. De „koppenmaker van het Amsterdamse blad heeft zichzelf aardig ontmaskerd. de verhouding tussen de taken van Eerste en Tweede Kamer zouden belangwekkende beschouwingen zijn te leveren. Beide colleges hebben een eigen taak en eigen verantwoordelijk heid. Beide echter vormen een on derdeel van de volksvertegenwoor diging, waarvan de Eerste Kamer wordt gekozen door een getrapte verkiezing en de Tweede Kamer door een rechtstreekse. Ondanks de verscheidenheid in taak, mag toch worden gevraagd, of er niet een beter samenspel te bereiken zou zijn tussen de twee K.V.P.-fracties in de beide Huizen van ons Parlement. Het is allerminst nodig, dat ze elkaar napraten, dat ze precies dezelfde meningen huldigen, ge baseerd op gelijkluidende argu menten. Iets anders is echter, of de Eerste Kamerfractie er toe moet bijdragen, dat een belangrijk initiatief van de Tweede-Kamer fractie met behulp van haar poli tieke vrienden uit de Senaat op meer of minder geruisloze manier wordt misvormd of onder de tafel wordt gewerkt. In de Tweede Kamer deed de K.V.P.-afgevaardigde Dr. Lucas, het voorstel om dit college de be schikking te geven om een onaf hankelijk controlerend orgaan, dat toezicht zou houden op de doel matigheid van de overheidsuit gaven. In de Eerste Kamer gooide de fractie het over een heel andere boeg, sneed totaal andere punten aan, waarbij het voorstel-Lucas - al vormde dit het uitgangspunt echter buiten beschouwing bleef. Minister Van der Kieft, die van zulk de door de Tweede Kamer gewenste controle natuurlijk niets moet hebben, maakte van deze ge legenheid handig gebruik, door het hele voorstel-Lucas ook maar te negeren en die controle voor ontoelaatbaar te verklaren. De voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, plaatste daarover in zijn wekelijkse rubriek in „De Volks krant" enige hoffelijke, overigens voldoend duidelijke opmerkingen. Dit langs elkaar heenlopen van de beide fracties maakt op de buitenwacht een zonderlinge in druk. Zou enig contact vooraf der gelijke divergenties niet kunnen voorkomen (Advertentie) MAUWELIJKS is de verkiezings- buit binnen en zijn de zetels bezet, of in het Franse parlement zetten socialisten en. communisten in broederlijke eensgezindheid een heftige strijd in tegen het bijzon der onderwijs, tegen de katholieke scholen. In de jaren na de bevrijding werd aan de ouders voor elk kind zowel voor die de openbare, als die de katholieke school be zochten een subsidie toegekend van 1300 francs per drie maanden, dus iets meer dan dertien gulden. Zowel de socialistische, als de communistische fractie hebben een wetsontwerp ingediend om hier aan een einde te maken. Wordt het socialistische voorstel aange nomen, dan zullen op het eind van het lopende schooljaar alle subsi dies aan het bijzonder onderwijs komen te vervallen. Voor leerlin gen van het middelbaar onderwijs zullen alleen studiebeurzen worden beschikbaar gesteld als ze een openbare school bezoeken. In dit miezerige, kleinzielige anti-clericalisme toont het Franse socialisme weer zijn ware aard en doet het in niets onder voor dat van België. Van enige eerbied voor de wen sen der ouders omtrent de opvoe ding van hun kinderen is geen schijn of schaduw te bekennen. De verblinde afkeer van alles wat zweemt naar godsdienst, doet hun de heiligste rechten met voeten treden. In deze strijd is geen mid del te goed of te slecht. De Vol- tairiaanse geest is over deze lieden nog altijd vaardig, ten hoogste nog versterkt door het God en gods dienst misprijzende Marxisme. Egoïsten moeten de wereld wel erg lelijk vinden; zij zien er niets in terug, tenzij... zichzelf. Vs (Advertentie) Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel van die dagelijks voorkomende aan doeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomende griep of koorts, hoofdpijn of keelpijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwenen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. (Advertentie) maalt handen zacht als fluweel De afdeling sociologie en sociogra fie van de Landbouwhogeschool in Wageningen heeft een onderzoek inge steld naar het deelnemen van de Ne derlandse boeren aan de drie stands organisaties: 't Koninklijk Nederlands Landbouw-comité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond en de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond. Dit zijn de drie standsorganisaties, die thans met de landarbeidersbonden de kern van het landbouwschap vormen. Blijkens het door genoemde afdeling uitgegeven bulletin is 64'van het aantal grondgebruikers met hoofd beroep land- of tuinbouwer lid van een van deze standorganisaties. Van de in 1953 georganiseerde 136.000 boe ren is 48% aangesloten bij de KNBTB, 36'; bij het KNLC en 16% bij de NCBTB. Uit het onderzoek bleek, dat met het toenemen van de bedrijfsgrootte het percentage aangeslotenen toenam. Limburg en Noord-Brabant zijn het sterkst georganiseerd, Gelderland en Utrecht het minst. Behalve de be- drijfsgrootte is de godsdienstige over tuiging van invloed op de wil, lid te worden van een boerenorganisatie. De katholieke boer is het sterkst georganiseerd. Bijna 40 percent van de boeren is katholiek, doch 48 per cent blijkt katholiek georganiseerd te zijn. Er bestaan echter regionaal gro te verschillen in de mate van georga niseerd zijn bij de katholieke boeren. De heer E. Abma, die het onder zoek verrichtte, is van mening, dat de koppeling van standsorganisaties met aankoopcoöperatie, een in Noord- Brabant en Limburg veel voorkomen de figuur, in belangrijke mate bij draagt tot de relatief sterkere orga nisatie van de katholieke boeren en tuinders in deze provincie. Mgr. A. Baraniak, hulpbisschop van het Poolse aartsbisdom Gnesen, is uit de gevangenis ontslagen. Hem is toegestaan zijn intrek te nemen in een klooster van de Salesianen. Mgr. Baraniak werd in 1953 vlak na de arrestatie van kardinaal Wys- zynski in hechtenis genomen. De com munisten beschuldigden hem en be handelden hem zo slecht, dat hij enige tijd in een ziekenhuis verpleegd moest worden. Het Deltaplan kan voor Antwerpen een ramp worden, zo betoogde de heer Delwaide in de Belgische Kamer van Afgevaardigden. Daarom -, zo zei hij, moeten de technische diensten de gevolgen van dit plan grondig bestuderen. De spre ker achtte het uitgesloten vrede te nemen met de geruststellende verkla ring vanwege Nederland. ,,Het vol staat zelfs niet de gegevens van Ne derland te kontroleren. Onze technici moeten «het plan volledig los van de Nederlandse studies bestuderen en tot eigen conclusies komen." De ledenbrigade van de gerechte lijke politie te Antwerpen heeft na een grootscheepse operatie niet min der dan 21 personen aangehouden, die zich moeten verantwoorden voor de exploitatie van ontuchthuizen, soute neurschap, het dragen van valse na men en het beroven van zeelieden. Onder de aangehoudenen bevinden zich 5 Algerijnen, 3 Congolezen. drie mannen die in België wonen 'en 10 vrouwen. Er werden echter geen ver volgingen ingespannen tegen de diens ters van de kroegen waar een inval werd gedaan, omdat het parket van mening is dat deze meisjes voor het overgrote gedeelte zelf slachtoffer van het milieu zijn. Het blijkt een georganiseerde ben de te zijn, die er vooral werk van maakte Congolese zeelui mee te tro nen en te beroven. MAN De cipiers van de gevangenis J in het Amerikaanse Nassau County hebben de heer Percy Ostermann, die algemeen be- kend staat als de kunstmin- J nendste misdadiger van de wereld, weer binnen de poor- ten. Hij belandde voor de 57ste keer in de norditmaal 2 omdat hij een gramofoonplaat had gestolen. Al de keren, dat hij in de gevangenis verblijft, beschildert hij de muren van 2 zijn cel met de prachtigste figuren. Ostermann geeft als adres altijd op: 3 west St.- Mineola. Een nieuwsgierig 2 journalist ging eens uitzoe- ken, waar hij dat kon vin- den. Het bleek de staatsge- vangenis te zijn. 2 Tand Een Italiaanse rover, die tijdens een overval te Milaan in gevecht raakte met een juwelier en hierbij een tand verloor, moet zich op het ogenblik niet al te fijn voelen. De politie gaat namelijk alle tandartsen af. Heeft hij zich laten behandelen, dan komt dat dezer dagen zeker aan het licht. Heeft hij zich niet laten behandelen, dan loopt hij zeer waarschijnlijk óók tegen de lamp. want de politie let meteen speciaal op mannen, die een voorstand mis sen. Het minste of geringste lachje, dat zijn gebit laat zien, kan hem al verraden. Schoenen Op doortocht in Parijs koch ten drie Indonesiërs, die een voettocht rond de wereld ma ken, hun 48ste paar schoenen. In October van het vorige jaar vertrokken zij uit Djakarta- Sedertdien hebben ze al bijna 19.000 km gelopen. Studie Mevrouw Goloebtsowa, de echt genote van Malenkov, heeft met goed gevolg examen gedaan. Ze heeft daarmee, haar graad van doc tor in de technische wetenschappen aan de Sovjet-academie voor weten schappen behaald. Mevrouw Go loebtsowa had een proefschrift ge schreven, dat handelde over elek trische kabels. Dit bleek zo goed en zo vol originele gedachten, dat ze wel doctor moest worden. Regen Door verbeteringen aan de radar- apparatuur is het Franse weerkun digen van nu af mogelijk te waar schuwen voor een regenbui, wan neer deze nog 100 km van de plaats van waarneming is verwijderd. Geluid Tijdens het transport liep een van de pauken van de drummer Jerry Friedman uit Hollywood een deuk op. Onze Jerry was daar over helemaal niet te spreken. Maar de heer Koury, program maleider van een radio-omroep, die dikwijls uitzendingen geeft van Jerry's orkest, was niet zo snel te ontmoedigen. „Sla eens op die deuk," stelde hij voor. De drummer deed het en het geluid klonk zo uniek, dat Koury er on middellijk muziek voor liet schrij ven. De pauk-met-de-deuk is nu een van de belangrijkste instru menten in verschillende nummers waarin het unieke geluid voor komt. Jaloers In Milaan bogen zich twee dames over een hondje, dat daar toevallig liep te wandelen. Ze kenden het beestje niet, maar aaiden het, om dat het er zo vriendelijk uitzag. Op hetzelfde moment werden ze be sprongen door een woedende kater, die zo jaloers was, dat hij er op los begon te hakken. Zelfs een groepje politie-agenten kon de kater niet tot bedaren brengen. Hij moest ten slotte worden dood geschoten. „Eer wij nóg eens een hondje aaien," hebben de. dames, gezegd. Drankje Als u eens lekker wilt drinken, moet u een mengseltje van koffie, melk en gegist druivensap nemen. Onder de benaming „apestaart" is dat brouwseltje tenminste hard op weg de nationale drank te worden van Chili. Daar wordt het' al met emmers tegelijk naar binnen ge werkt. Heeft iemand mijn vitamine pilletjes gezien Voor de bouw van bedrijfsruimten ten behoeve van de industrie door gemeenten, waaronder te begrijpen industrieschappen, stichtingen e.d., zal in het algemeen geen rijksgoed- ketiring meer worden gegeven. Het zelfde geldt voor gevallen dat de Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont- vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent N 8 proefstiftjes Lipsti 8 modieuze kfeur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 Laren N.H. Telefoon 3047 (K-2953) Nadat prinses Beatrix dinsdagmiddag voor het eerst een plechtige zitting van de Raad van State onder voor zitterschap van koningin Juliana had j bijgewoond reed zij met haar ouders naar het paleis Lange Voorhout, waar diverse delegaties haar geschenken kwamen aanbieden. Foto boven: Namens de gemeente Den Haag boden burgemeester mr. F. M. A. Schokking en wethouder C. H. P. VV. v. d. Oever een bronzen beeldje van een paardje aan. Op de foto v.l.n.r. bij het geschenk: burgemees ter Schokking, wethouder v. d. Oever, de prinses, H. M. de Koningin en prins Bernhard. Foto onder: Kolonel P. I. Hoogenhout, deken van het Corps Diplomatique en ambassadeur van Zuid-Afrika (rechts) biedt aan de prinses een gouden poederdoos en een gouden lip penstifthouder aan. Achter de prinses prins Bernhard en geheel links de koningin. bouw door derden zal geschieden met enigerlei financiële steun van de ge meenten, industriesehappen, stichtin gen e.d. Een uitzondering zal slechts wor den gemaakt ten aanzien van de bouw van dergelijke bedrijfsruimten in de aangewezen ontwikkelingsgebie den of indien het aan enig project verbonden algemeen economisch be lang de bouw wenselijk maakt. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is tot deze maat regel overgegaan omdat gebleken is, dat in 1955 zeer grote activiteit in deze sector is ontplooid en dat dit ook in 1956 is te verwachten. De particuliere bouw van industriële werken zal ver moedelijk reeds meer dan volledig beslag leggen op het in het bouw programma geraamde volume voor industriële gebouwen, zo meent de minister. (Advertentie) VRIJDAG, 10 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Orgelspel 11,10 Voordr. 11,30 Vierhandig pianospel AVRO: 12.00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nieuws. 13,15 Meded en gram. 13,25 Twee piano's 13,55 Beursber. 14,00 Pianorecital 14,30 Litte rair progr. 14,50 Gram. 15,00 Gevar.progr. AVRO: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. jeugd 17.00 Muz. caus. 17,40 Instr.kwint. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Acco-rdeonork. en solist 18,45 Tot nieuw' bestel verbonden, lezing 19,00 V.d. kind. 19,10 Documen taire bij het 10-.jarig bestaan van de Par tij van de Arbeid VPRO: 19,30 Geloof, caus. 19,50 Nws. v.d. VPRO: 19,55 Streek - nws. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,15 Heinrich Heine-herdenking 20.30 Bene lux, caus. 20,40 Na tien jaar, caus. VARA: 21,00 Promenade-ork. 21,30 Ether- forum 22,10 Buitenl.weekoverz. 22,25 Instr. kwart, en soliste VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23,00 Nws. 23,15 Rep. 23,30-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Pianoduo 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Wij vrouwen van het land 12,40 Franse chansons 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws 13,20 Amus.muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Kamer- ork. en soliste 15,00 Schoolradio 15,30 Muz.caus. 16.00 V.d. zieken 17,00 V.d. 1 jeugd 17,15 Kinderkoor en gram. inter- (Advertentie) f-l-i't-s-e-n Uw klachten wegf mezzo 17,40 Koersen 17,45 Pianorecital 18,05 Amus.muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Gram. 18,55 Toespraak door Prof. Romme 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Rubriek verklaring en toelichting: Drs. H. J. M. van de Laar: Productiviteits- bevordenng en de middenstand. 2 Emi gratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Gram. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Amus.muz. 21.00 Politiek Forum 21,30 Amus.muz. 21,50 V.d. vrouw 22.00 Solistenconc. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 11,45 Amus.muz. 12,30 Weerebr. 12,34 Gram. 12,55 Koer sen 13,00 Nws. 13,15 Jubileumconc. 14.00 Schoolradio 15,45 Omr.ork. en solist 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17,45 Poolse liederen 18,05 Omr.ork. 18,10 Voordr. 18,20 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Mozartprogr. 20,00 Gram. 20,15 Symf.ork. 21,00 Kunst- kaleidoscoop 21,15 Symf.ork. 22,00 Nws. 22,15 Intern. Radio Universiteit en gi taarrecital 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,30 Lichte muz. 14.00 en 14,30 Gram. 15.00 Bartok progr. 16,05 Lichte muz. 17,15 Gram. 17,30 Viool en piano 17,50 en 18,38 Gram. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20,00 Nouvelles Têtes 21,55 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. 36 De eerste helft van het bedrijf zat Armstrong naast hem zo te geeuwen en te draaien dat Charles het zich nan zijn beleefdheid verplicht acht te voor te stellen niet te blijven tot het einde. Van de andere kant kon den zij nu met goed fatsoen toch ook niet opstaan. Maar klaarblijkelijk verveelde het stuk hem... hij besloot het voor te stellen: het bleek zo al lerduidelijkst dat Armstrong er ge noeg van had. ..Zullen we gaan?" stelde hij voor. Armstrong stond al in de doorgang. ,,Ik dacht wel dat het derde be et rijfte veel voor je zou zijn," merk te hij op. Ze gingen vlug en stil de zaal uit en Lnaiies legde, een beetje verward, zijn hand op de arm van de ander. ..Dat was het helemaal niet. wer kelijk niet," zei hij. ,,Maar u zat zo te geeuwen en te mopperen - ik dacht dat u liever heen zou gaan. Ik ik vermaakte mij uitstekend." Armstrong wist dat hij zich onheb belijk gedroeg, maar vanavond werk te het propvolle theater en gedeelte lijk nok de opgewektheid van Charles op zijn zenuwen. „Ga dan toch terug om ook van de rest te genieten." zei hij. Het goed humeur van Charles was ook daartegen bestand. ,,Ik vind dat ik dat maar doen moet,' zei hij. ,,Ik dank u wel dat u me mee hebt genomen. Ik amu seer me buitengewoon. Goeden avond! Nu had Armstrong nog meer het land dan zoeven en zonder twijfel zou hij een hatelijk antwoord gegeven hebben, maar Charles had zich al om gedraaid en was al verdwenen in de zaal. Toen werd het Armstrong dui delijk dat hij niet zozeer het land had aan Charles, als wel aan zijn eigen onhebbelijke manier van doen. Een halve minuut bleef hij aarzelen, hij wou hem achterna gaan om zijn ex cuses aan te bieden, als dat'nodig zou zijn... maar toen sloeg de balans weer door naar de andere kant en hij ging de straat op. Mensen met zo n duivels goed humeur als zijn nieuwe kennis, dacht hij moesten niet vrij rondlopen. Ze pasten niet in zijn ideeën omtrent de wereld, waar iedereen zocht en groep en snauwde, tenzij hij een bijzondere reden had om zich aangenaam voor te doen. Hij keek doelloos om zich heen, toen hij op de trappen van het thea ter stond, zonder te weten wat hij moest gaan doen. Er was een partij, waar hij verzocht was, maar hij had geen zin om de goedkope aardighe den te gaan verteilen, die bij zulke gelegenheden van hem verlangd wer den en waarmee hij zijl aanwezig heid, een souper en een sigaret be- taalde.Evenmin trok de straat hem aan met de lichtreclames in de hoog te en de drukte en vrolijkheid op de trottoirs. Soms zwierf hij een uur aan een stuk langs Piccadilly, terwijl hij alles scherp, maar niet nieuwsgie rig opnam. Alles bevestigde zijn theo rie van het leven: de dief en de be stolene; de man die sloeg en de man die geslagen werd: iedereen wenste het een of ander, iedereen moest er voor betalen. Maar vanavond scheen de straat niets te zijn dan een onrus tig gedans van ontelbare vele ge kleurde lichtjes. Zou hij dan naar huis gaan om een uur te werken aan zijn nieuwe „Laan. zonder Bocht"... Hij dacht met een plotseling lachje aan de titel die hij er vandaag voor verzonnen had, namelijk: ..Het is een lange Laan, die vijf Bochten heeft". Ze waren werkelijk in het stuk aan wezig. vijf afzonderlijke bochten, pa rodieën van hartstocht: vijf keer ach ter elkaar zou het deftige'publiek zijn gezicht in een ijzige plooi zetten om niet te laten merken dat het ge shockeerd was, vijf keer achter elkaar zou het volslagen voor dc gek gehou den worden en zijn gezicht zonder re den in plooien gezet hebben. Zij die zich toevallig het oorspronkelijke stuk herinnerden daar zouden er niet veel zijn zouden eerst een beetje lachen, omdat ze zouden vermoeden, wat er niet ging gebeuren; zij die dat sombere en ernstige werk nooit gezien hadden, zouden hier alleen de onverwachtste komische situaties zien ontwikkelen. Al wandelend kwam hij bij de schitterend verlichte deuren van het theater van meneer Akroyd, waar, zoals Armstrong wel twis, erFd zoals Armstrong wel wist, Fred A- kroyd op dit uur edeler was dan iedereen die ooit een geklede jas en lakschoenen gedragen had. met een tropenhelm op, om duidelijk te ma ken, dat het stuk in Indië speelde. Het derde bedrijf moest nu op de planken zijn. Akroyd en zijn edelheid waren waarschijnlijk juist bezig om als de maan te verrijzen in de donke re nacht. Over een paar minuten zou de maan zijn toppunt bereikt hebben. Dan stierf ze in de tuin van de on derkoning in Simla (met de ongeloof lijke blauwe Himalaya op de achter grond)... en hij was er zeker van dat, als hij zijn kaartje afgaf, meneer Akroyd (na zijn dood in de tuin) met genoegen een minuut of tien met hem zou komen praten. Het zou niet kwaad zijn als hij zonder uitstel een concentratie opmaakte, voor het ge val dat Craddock van mening zou veranderen en gebruik maken van zijn kooprecht op de op zijn kop gezet te ..Laan". Voor het ogenblik voel de hij zich zelfs dankbaar gestemd ten opzichte van Craddock voor de wenk die hij hem gegeven had, na melijk, dat Akroyd misschien meer voor zijn rechten zou willen geven dan de duizend pond die de eminente regisseur hem geboden had. In elk geval zou hij het proberen. Akroyd lag juist op het toneel te sterven toen hij aankwam en na vijf minuten gewacht te hebben, werd hij toegelaten in de kleedkamer van de acteur. Deze was nog vermoeid en transpireerde overvloedig, toen hij Armstrong een slappe hand reikte... De mensep zeiden soms dat hij op het toneel niet meer eomedie speelde dan er achter. „Mijn waarde heer," zei hij, „ik ben verrukt u te zien. Ga zitten, tér- wijl ik een beetje uitrust. Dat laatste bedrijf put me uit. Het is zwaar werk Ik voel de hele pols van het theater in mijn eigen aderen kloppen." „Anders een flinke pols voor een stervende man," merkte Armstrong op. „Zeker; heel aardig. Jullie auteurs weten niet, hoe wij voor jullie moe ten zwoegen. Maar enfin! Zolang als jullie maar zorgen voor mooie rollen zullen we geen ruzie krijgen. A pro pos, hoe staat het met „Paaseieren?" „Uitverkocht tot na kerstmis," zei Armstrong onverschillig. „De onzin! Het verbaast me niet dat u er niet naar wilde kijken. Geen een flinke rol in. Niets edels. Maar ik heb iets kant cn klaar in mijn hoofd zitten en ge deeltelijk al op papier staan, dat u misschien beter zou bevallen. Ik ver neem dat de de zware rol die u op het ogenblik speelt u na het midden van december vermoedelijk niet meer zal vermoeien. En dus, als u er iets voor voelt, zou u eens naar mijn kamer kunnen komen om bij mij te souperen, terwijl ik u voor lees, wat ik al klaar heb, en u de rest vertel." Bij deze woorden scheen Akroyd plotseling door nieuw leven bezield te worden en stond hij gezond van zijn sterfbed op. Het was een principe van hem, zei hij, om ter wille van zijn gezondheid, na de voorstelling naar huis te wandelen. Hij wandelde niet zo heel vlug en nam dikwijls zijn hoed af en hield die in zijn hand om de verfrissende avondwind langs zijn verhit voorhoofd te laten strijken. Zijn groot, zwaar lichaam en zijn welbe kend tragisch gelaat met zijn wonder lijke glimlach trokken dikwijls de aandacht, en de mensen fluisterden zijn naam als hij voorbijging. Maar hij maakte zich niet kwaad over de ze kleine onaangenaamheden, die on afscheidelijk waren van populariteit; het was heel goed voor het haar om er de wind door te laten spelen... Een jaar of tien geleden was Akroyd op de voorgrond gekomen door de meesterlijke vertolking van een ko mische, bijna kluchtige rol. Sinds die tijd had hij meer edele, oudere rollen gespeeld, zoals van ongehuwde mar kiezen, die een huwelijk mogelijk ma ken tussen flinke jonge kerels en ar me meisjes -waarop de markies in het geheim verliefd was; speelde hij meer rollen van vijftigjarige echtge noten met vrouwen van vijf en twin tig, om kort te gaan, alle rollen waar in tact, edelaardigheid en onzelfzuch tige wijsheid moeilijkheden oplossen voor iedereen en iedereen een aange naam leven verschaffen. Maar dat hij zich tot deze rollen beperkt had. vond niet zozeer zijn oorzaak hierin dat hij er zelf van overtuigd was er voor geboren te zijn, dan wel in het feit dat hij al die jaren geen blijspel was tegen gekomen dat hem de moeite waard scheen. Hij wist dat hij altijd sukses kon hebben als eerste minis ter of als markies, zonder enig ge vaar te lopen, en zijn geluk, zoals minder fortuinlijke regisseurs het noemden, was spreekwoordelijk: want daar was hem nog nooit iets 'mislukt. Maar niet alleen aan geluk moesten zijn suksessen toegeschreven worden: hij was een uitstekend zakenman en wist precies wat zijn theaterbezoekers van hem verlangden. En hij stelde zijn publiek nooit te leur. Maar in het diepst van zijn hart had hij een verlangen, (vooropgesteld dat het ri sico niet te groot was) om nog eens een geweldig komische rol te spelen om zijn bezoekers eens te laten la- chen in plaats van hen te doen neer liggen in bewondering voor zijn edel aardigheid. Hij was er zich van be- w, .(?a* het gauw moest doen, als hij het nog ooit wilde doen daar is een leeftijd, waarop zelfs zij fehet meeste vertrouwen in zichzelf hebben, zich niet opgewassen voelen tegen de inspanning die aardig-zijn kost. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5