SKIËN GROTE IS DE SPORT VAN DE HOUTEN PLATVOETEN zuiver beeld van het harde priesterschap EHi DRAAIENDE SCHIJF Dronken koopman reed op geparkeerde auto DE ANTWERPSE ZESDAGEN VOLGENS NIEUWE FORMULE De 13e Brabant-Grensrit Universiteit in Madrid is tijdelijk gesloten EN Knap filmwerk van Maurice Cloche Missionarisleven zoals het is, nu geopenbaard Van een fietstocht die een wandeling en een schuiver die een roller werd Veertien landen JDA en Drie Fransen Een nijdig tikje bracht f 762 schade L.C.C. vergadert Te Bergen op Zoom Ballet der Lage Landen naar Zeeland BOEKENPLANK Pierre-Julien Eymard Nieuwe straf pun ten- regeling ontworpen Botsingen tussen groepen studenten EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN ruimte veel adat genees- i aid slaagde ;t slachtoffer JA op vrijdag igs 6 uur in ;n. minder dan een voorstel lenen aan de »n en tot be- 13000,— voor van diverse :n en een rij- van b. en w. Hen de be- worden her- isen zal wor den graf zal kosten, doch et meer be- ald. De kos- a in het ver bedragen, n het nieuw- >ogstrate (va- ullen worden VAN DE hield haar café Col- de voorzitter Deze deelde het wense- leden uit te ord werd ge- de heer A. ch niet meer voor een be aming bleek, als volgt zal er; M. Hoek, Gorsel, secre- nningmeester; J. Blok-Roo- het huidige plannen, door udie genomen, der gemeente ■ezenlijken. ;t thans ruim dit uit te ten zij voor 't :he spel van eden Spreekt". >me wijze ver- ksesstuk opge- oie Kater". Er an lof aan de Hooge, de dé- ns en grimeur r het examen ïomen te Bre- psgenote Mej. 7landria" Vlaamse Phil- ria" hield haar zitter C. Mar- ningswoord zijn de vorderingen ie kascommissie ldo van 236,60. werd gekozen, eer C. E. Mar- eer C. de Smit heer M. Wijf- bestuur werden m en mej. Jo ielde de voorzit- mcerten per sei- 6 a 7. IET BRUIN. il de toneelgroep ,g a.s. nog eens an in het bruin" ipvoeren. ing zal ook weer et jeugdhhuis. VERENIGING i de St. Vincen- e het gezelschap in het jeugdhuis pel „Ninotchka" weer kon men iet klagen, jrnelis heette de ezigen hartelijk mensen, die ge- het doel de St. te steunen wer- !ornelis speciaal gaf het bekende vlotte vertoning ke in de pauze een zeer bevre- ook deze avond isvereniging zeer GEBRAND iorzaak brak er lerij van de heer serij was geves gebouw aan de •nbare School, lie spoedig ter verhinderen dat inhoud kostbare id toe afbrandde, wasgoed van de >oi der vlammen, w was eigendom ÜD uit Kamperland 1 april 1956 be- ice van de A.N- St.Anna ter Mui- •nsterfelijke wals. lectro: De baas in Olympia 7.30 uur: ind. mbra: Gevangenen uxor: Het misdaad- on. Vlaamse Opera Schouwburg 7.30 u.: DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 Het boeiend thema van een missionarisleven is tot nu toe, bij ons toeten, slechts door liefhebberende film- paters veriverkt en opgeno men. Hieraan is een einde gekomen, doordat Maurice Cloche, de beroemde verfil mer van vele uitstekende films, zoals Monsieur Vin cent, Peppino en andere, dit thema voor een film heeft gekozen. Hierdoor is een film ontstaan, die de fransen een openbaring noemen. Het is een verhaal van een jonge missionaris, Pater Maurel, (gespeeld door Yves Mas- sart), die met het onbezon nen idealisme van een nog avontuurlijke jeugd Afrika op slag wil bekeren. Doch het loopt allemaal zo geheel anders als hij had gedroomd. Hij komt in verzet tegen het „kapelaans" werk zoals hij dat noemt. Hij wil de wildernis in. Met moeite weet de oudere Pater Gauthier, op meester lijke en levensechte wijze gespeeld door Charles Vanel, de jonge Pater in toom te houden. Reeds in het be gin van de film, als een veelwijver een der Paters met een speer doodt, houdt Pater Gauthier de overmoedi ge priester voor, dat het er niet om gaat martelaren te maken, maar dat geduldige, voorzichtige arbeid hoofd zaak is. Als eindelijk voor de onstuimige Pater Maurel de tijd is aangebroken om de rimboe in te gaan, is hij niet meer te houden van ijver. Doch zijn onervarenheid brengt hem in conflict met allerlei instaties. Hij ergert zich, dat zijn christenen de inlandse gebruiken niet afleggen. Hij begrijpt niet, hoe bijgeloof en heiden dom met het christendom verstren geld kunnen blijven en hoe zijn con fraters hierin kunnen berusten. Hij vindt de Franse ambtenaren veel te slap en de planters onchristelijk. Te leurstelling op teleurstelling wordt zijn deel: de school, met veel ener gie en moeite gebouwd wordt in brand gestoken. De tam-tam en de prach tige dansen worden hem een obses sie. Hij moet weerstaan aan de ver leiding van een weemoedige blanke vrouw. Zijn moeder sterft. Het slot is ziekte en terugkeer naar Europa. EEN VLUCHT Nooit is het missieleven in zulk een juiste, harde en boeiende realiteit verfilmd. Geen verhaal van in de ogen der mensen geïdealiseerde kloos terlingen, maar een verhaal van men sen met fouten en zwakheden. Als Pater Maurel terug is in Europa, neemt hij het besluit om niet meer naar Afrika terug te keren. Hij wil zijn ideaal ontvluchten door in een Trappistenklooster te gaan. Zijn vroe gere Overste, Pater Gauthier, intus sen Bisschop geworden, verzet zich vergeefs tegen dit besluit. Met tegenzin volgt de moedeloze priester een priesterwijding in zijn klooster en beluistert hij de uitzen ding van nieuwe missionarissen Doch in de kapel grijpt hem het onverwachte bericht van de dood van zijn geestige en optimistische vriend, Pater Derval (Jacques Ber- thier), aan. Ilij trekt zich op aan diens woorden van afscheid. Hij be gint ontstuimig met de vertrekken de missionarissen het Magnificat mee te zingen. De tam-tam van Afrika roept hem. Hij besluit de openge vallen plaats in te nemen. GEEN PATRONAATSFILM Yves Massart als de teleurgestelde missionaris in „Un Missionnaire" een film van Maurice Cloche. Un missionnaire is een zeer rake film. Boeiend en aangrijpend. Charles Pater Maurel (Yves Massartop bezoek bij de planters. Twee blanke werelden in Afrika, die elkaar niet steeds begrijpen. Uit de film UN MISSIONNAIRE. Dinsdag 21 februari zal het Land bouw Coöperatie Centrum voor zuid westelijk Nederland in de Koren beurs" te Bergen op Zoom zijn alge mene vergadering houden. Tijdens deze bijeenkomst zal een discussieforum zich onder leiding van ir. M .A. Geuze, voorzitter L.C.C., bezig houden met de vraag „Hoe staat het met het functioneren van het democratisch, beginsel in de coöperatieve wereld?" In dit discussieforum hebben zitting de heren: drs. J. Bierma, Leeuwar den; J. A. van Nieuwenhuyzen te Ooltgensplaat; mr. C. C. Wabeke, Terneuzen; H. Witteveen, Wouw; W. C. van der Werff te Rilland, J. W. Scheele, Boschkapelle. De vertoning van een kleurenfilm welke een prachtig beeld geeft van de werkzaamheden op een landbouw bedrijf in zuidwest-Nederland, com pleteert het program van deze mid dag. Zoals reeds eerder werd bericht zal het Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme onder auspiciën van de Stichting Zeeuwsche Volks Universiteit in de Provincie Zeeland enkele openbare opvoeringen geven. Deze opvoeringen zullen plaatsvinden op de volgende data: donderdag 16 februari te Oostburg in het nieuwe Ledel-Theater; vrijdag 17 februari te Vlissingen in Britannia; woensdag 14 maart te Goes in de „Prins van Oranje". Het programma is samengesteld uit een aantal der meest suksesvolle bal letten van het repertoire van deze balletgroep. Te Oostburg zal op 16 februari te vens des middags een instructieve schoolmatinee voor de Middelbare schooljeugd plaatsvinden, met een speciaal programma. Bijna behoorde 1955 tot het verle den het gebeurde op oudejaars avond, de klok wees kwart voor twaalf toen de fam, van O. in de Zonnebloemstraat te Goes werd op geschrikt door n nijdige klap. Leuke oudiejaarsavondsurprise. de auto van de heer Van O. bleek te zijn geramd door een andere auto, die werd be stuurd door de 48-j. fruitkoopman J. A. B. ut Goes, die wel niet geheel dronken maar toeli ook niet „onbe smet" was gaan rijden, aldus de ver klaring van de verbalisant, die dins dagmorgen voor de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, die in de raadszaal van het stadhuis ze telde, als getuige optrad. Dit niet „onbesmet" kwam duidelijk aan het licht door de bloedproef, die een al coholpromillage van 1,60 aanwees. B. vierde oud en nieuw op het po litiebureau: de heer van O., die na de klap zijn huis uitrende, hield B. letterlijk staande door hem tegen de auto aan te drukken totdat de overheidsdienaren arriveerden. Voor de politierechter beweerde de verdachte „Anders gebeurt het nooit" en het bleek, dat dit de waarheid was. De politierechter zei het echter te betreuren, dat het niet aan iedere automobilist verboden is, zelfs al na het ledigen van één glas met een al coholische vloeistof, achter het stuur plaats te nemen. Dat zou voor een groot aantal lieden een goede maatre gel betekenen. GEEN EXCUUS Mr. J. L. Andreae, de officier, vond. dat B. op het moment van het ge beuren niet in staat is geweest be hoorlijk een auto te chaufferen. De oudejaarsviering is hiervoor geen ex cuus. Hij edste f 150.subs 25 d. hecht, en een ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vier maanden. Nadat Mr. P. C. Adriaanse als plei- ter gewezen had op het feit, dat de auto van de heer van O. niet ver licht was en op de schade, f 412, aan de geparkeerde en f 350,— aan die eigen auto die B. wellicht ge heel zal moeten dragen, vonniste de politierechter f 100,subs 20 d. en vier maanden ontzegging. VERDUISTERING Een andere chauffeur, de 23-j. C. P. v. d. M. uit Zierikzee, zocht het in een ander vlak. Hij handelde ook ge heel nuchter en met kleine schokjes tegelijk. Maar totaal werd het f 328, die hij verduisterde, toen hij voor een wasserij uit Bergen op Zoom de kwitanties inde. Dat ging allemaal in goed vertrou wen, de controle was niet zo nauw gezet. Het ging dus met kleine be dragen tegelijk, maar allengs groeide het uit tot genoemd bedrag. Hij had het geld in wezen niet nodig; het be drag is trouwens thans aangezuiverd. Maar evengoed was dit oplichting. V. d. M. scheen het echter zelf niet zo erg te vinden. Zelfs betoogde hij voor de politierechter, dat een bedrag van f 200,door „slordigheid" was zoek- -geraakt-.. De politierechter, die dit om even volledig te zijn niet ge loofde, wees verdachte op de ernst van het vergrijp. „Daar maken wij hier een hoop drukte van!" kreeg V. d. M. te horen. BEWUST GEKNOEID „Slordigheid" bleef v. d. M.'s enige verweer. „Geld van anderen in je zak steken!" verduidelijkte de politie rechter. „Verdachte zal moeten be grijpen, dat hij bewust heeft ge knoeid heeft verduisterd" betoogde de officier, die hierna één maand ge vangenisstraf onvoorw. en twee maanden voorw. met drie jaar proeft, en ondertoezichtstelling van het Le ger des Heils eiste. Het vonnis was f 100,subs. 20 d., benevens 3 maanden voorw. met 2 j. proeftijd. Vanel speelt de rol van priester en bisschop op een wijze dat men twij felt of men wei met een acteur te doen heeft. Zelden is het zo gaaf op de filmband weergegeven. He' came rawerk van Claude Renoir heeft tot de produktie geleid van een uitste kende kleurenfilm, die voor een groot deel in Afrika zelf is opgenomen. Het blijkt duidelijk uit deze film dat er geen gebrek aan stof wa?. Integen deel Maurice Cloche heeft zich vaak tot flitsen moeten beperken. Binnen kort zal de film, die op het ogen blik met zeer veel sukses in Frank rijk draait, ook in Nederland worden uitgebracht. De film is te belangrijk om hem te missen. De sobere titel mag niemand weerhouden. Het is geen patronaatsfilm of een film, die men moet gaan zien „voor het goede doel". Het is een film zon der pathos met een fris en drama tisch gegeven, dat een paar uur van spanning en ontspanning geven zal, De film voert binnen in het moeilij ke missionarisleven, zoals het tot nu toe alleen door de missionarissen zelf werd gekend, doch nu door deze film als een verrassing aan ons wordt ge openbaard. Pierre Julien Eymard is de stichter van de Congregatie van het Allerhei ligste Sacrament. Toen hij op 1 au gustus 1868 stierf, waren er 50 reli gieuzen. In 1895, toen de H. Stoel zijn definitieve goedkeuring hechtte aan de Constituties, waren er 180. In het jaar 1955 waren er veertien-honderd religieuzen, over 78 huizen verdeeld, niet meegerekend de honderden stu denten in opleiding. Deze simpele opsomming toont de zelfde lijn als alle andere soortgelijke stichtingen: klein en moeizaam opge richt, bevrucht door het lijden en de heiligheid van de stichter, na zijn dood zichtbaar door God gezegend. Pierre Julien begon zijn carrière aan de oliepers van zijn vader, die er niet aan dacht zijn verlangen naar het priesterschap in te volgen. Daar om begon Pierre maar op eigen ge legenheid uit een tweedehands ge kochte grammaire Latijn te studeren, totdat vader hem tenslotte vrijgaf, om de steile weg naar het priester schap op te gaan. Pierre wordt kapelaan, pastoor, treedt in bij de Maristen, wordt hun provinciaal, maar vindt ook hier geen rust. Zijn ideaal ligt elders. Dus treedt hij uit. Hij wil een Congregatie stich ten van priesters en broeders, die als Apostelen van het H. Sacrament hun priestelijke taak' uit te voeren in hun zieleleiding, hun prediking en hun literatuurvoorziening. In 1925 werd Pierre Julien zalig verklaard. Zijn Zonen hopen, dat de Goddelijke Voorzienigheid het zo zal schikken, dat de Kerk bij het eerste eeuwfeest van de stichting ,,deze voorzichtige en getrouwe knecht" op de lijst der heiligen plaatst. Mgr. Trochu, de bekende hagiograaf van Franciscus van Sales en de pas- stoor van Ars, schreef dit leven met dezelfde liefde en kunde als de beide vorige. Pax te Den Haag gaf deze goede vertaling uit. J.H. pHILIPS brengt onder A 01127 L het „Te Deum" van Berlioz en onder A 00669 R het „Requiem" van Fauré, twee Fransen, de eerstge noemde uit de eerste helft der 19de eeuw, de andere uit de tweede helft. Het is interessant beide naast el kaar te leggen, omdat men er zo goed het verschil uit proeft, hoe de componisten en hun tijdgenoten met hen dachten. Berlioz, die de massale gelijkheids-, vrijheids- en broederschapsdrang van de Franse revolutie in zich had, werkt met veel bombarie, enorme koren, reu- zenorkesten; hij springt vrijmoedig met de tekst om. Alles wijst er op, dat hij heel de lofzang zag, als een uitstekende gelegenheid om eens machtig uit te halen, zoals de echte romantici dat meer deden. Er is geens grens aan het volumen. Het is een massale uiting, waarin het ideaal van een massale mensenge meenschap wordt beleefd. Tot in de laatste noot gericht op een aards ideaal, gedacht bovendien als ge schikt voor uitvoering bij militaire ook weer massale) gebeurtenis sen, reden waarom gesloten wordt met een mars. Men vergeeft hem dit alles, om dat dit vat buskruit ongelooflijk goed instrumenteert. Ook al omdat men ver moet reizen, wil men het werk te horen krijgen, een interes sante plaat. Sir Thomas Beecham dirigeert de uitstekende combinatie van solist, organist, koren en orkest. f-JOE anders is het Requiemvan Fauré. De tweede helft van de 19e eeuw had ingezien, dat het met die algemene verbroedering en de gedroomde gelijkheid der mensen niet zo'n vaart liep en da.t alle ide alen niet wegnamen, dat bij de van nature toch al individualistische Fransen de ene burger naast of in de algemene jacht naar macht en geld zelfs tegenover de andere stond Fauré is verstild, vredig, devoot. Hij trekt zich zelf en zijn hoorder niet op aan zijn eigen tonen en woorden, doch blijft van een ner gens inzakkende poëtische fijnheid, kenmerken van een individuele per soonlijkheid. Prachtig werkwaar van men met de componist stil wordt, schitterend gezongen door twee solisten met het Elisabeth Brasseur koor en het Lamoureux orkest onder leiding van Fourmet. 0OK Decca brengt een werk van nog zo'n individualistische Frans man: ,.L'enfant et les Sortileges" (Het kind en de hekserijen)opera- in een akte van Ravel. Eveneens van een fijnheid, waar van alleen de Fransen het geheim schijnen te bezitten. Op LXT $019 dirigent Ernest Ansermet een stel zangers en zangeressen, die arm stoelen, klokken, theepotten en Chinese theekopjes tot leven bren gen. Kikvorsen, katten, kanaries, bomen doen mee: het vuur zingt coloratuur; de wiskunde geeft droge sommen op en dit alles met een charme en een geestigheid, die aan dachtig luisteren vereist, maar dan ook na de tweede maal horen de indruk van iets schoons achterlaat. Morgenavond gaat het in het Antwerpse Sportpaleis weer daveren. Dan starten Zesdagen-ploegen met schitternamen om er „de 145 uren" te gaan betwisten. In het deelnemersveld heeft de Antwerpse directie alles en iedereen bijeen gezameld, die wat in de wielersport heeft te vertellen. Zo gezien is de forse Nederlandse deelname dus trots waard. Gewoontegetrouw zullen onze sportverslaggevers ook dit jaar zorgen voor verslagen van deze monsterstrijd, die bovendien meer dan de moeite waard is, omdat hij volgens een nieuwe formule wordt verreden. In het Sport paleis komen naar Parijs model driemans-ploegen op het houten ovaal. Maar er is nog een „extra": Een gedeelte van de Zesdagen zal achter derny- motoren worden afgedaan. Dat is een nieuwigheid, waarvan de organisatoren veel verwachten. DEELNEMERS. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: van Steenbergen-Severeijns- Rijckaert, Ockers-Roth-Arnold (Roth vervangt Plattner, die op het laatste moment verstek moest laten gaan wegens ziekte), Senftleben-Forlini-Godeau, Koblet-von Bueren-Bucher, Schulte-Peters-Derksen, Wagtmans-van Vliet-van Est, Accou-v. Daele-de Beuckelaere, Petry-Schuermann-M. v. Geneugden, Haan-Plantaz-Lauwers (twee Nederlanders, aangevuld met een jonge Bel gische belofte), de Baere-de Korte-R. Janssens, Defeyter-v. d. Elst-Buys, Bellenger-de Paepe-derde rijder nog niet bekend. VOORPROGRAM. De gangmakers bij het derny-vuurwerk zijn: Wambst, Le Pillez, Mor- phyre, Lorenzetti, Martin v. d. Broeck, de Boevere, Cools, Naye, Ronsse, v. Loveren, Delin, Vranken en M. de Wolf. Men heeft ook gezorgd voor een voor-programma. De renners Verschue- ren, Timoner, Quegnet, Impanis, French en Martino zullen 60 km achter de motoren wegdraaien. De gangmakers zullen vervolgens een 10 km wedstrijd rijden en tot slot volgt nog de finale van de zogenaamde medaille-koersen, waarin onder meer de Nederlander Krijn Post meedoet. Bij de 13e Brabant-Grensrit, die op 16 en 17 maart wordt ge houden, zal een nieuwe straf- puntenregeling toegepast wor den. De R.A.C.-Zuid, die deze rit organiseert heeft een gediffe rentieerde strafpuntenregeling ontworpen. Tot nog toe gold, dat voor iedere gemiste controle eenzelfde aantal strafpunten werd gegeven. Daar de ene controle moeilijker is dan de an dere, schonk deze regeling weinig vol doening. Het systeem dat nu zal worden ge volgd, komt in het kort op het vol gende neer: Hoe gemakkelijker de controle is, des te groter wordt het aantal strafpunten dat een deelnemer, die deze post mist, ontvangt. Omge keerd geldt natuurlijk ook, dat een moeilijke controle, die niet wordt aangedaan, slechts een klein aantal strafpunten oplevert. INGEWIKKELD SYSTEEM. i, i Vni,ve.rsiteit >n tie Spaanse hoofdstad Madrid zal een week !n,n!LSCSwten als gevolg van de gevechten die in de stad hebben gewoed tussen de voor- en tegen standers van de officiële studenten- bond, welke onder toezicht staat van de Falanx. Woensdag hebben honderden stu denten in Madrid betoogd tegen een eventueel terugkeren van een Spaanse koning. Zij bestormden het gebouw van het ministerie van On derwijs en raakten slaags met de politie. Er vielen enkele gewonden De lokalen van de studentenbond werden eveneens bestormd en het meubilair werd vernield. Studenten die de bond wel trouw zijn, gooiden de ruiten van een school stuk. Zij gingen ook het gebouw van een Amerikaanse vereniging, die zich bemoeit met de Amerikaanse studen ten in Spanje, binnen en sloten een Amerikaanse vrouw in een vertrek op. Later werd zij vrijgelaten. Een Spaanse lerares werd eveneens een tijdje gevangen gehouden. Behalve een protest tegen de plannen om Spanje weer een ko ning te geven, waren de botsingen de uiting van ontevredenheid over het tekort aan wetenschappelijke vrijheid in Spanje. De studenten- bond, hoewel onder toezicht van de Falanx staande, eist in een petitie lagere collegegelden, goedkopere en betere studieboeken en meer stu dentenhuizen. Ook wordt geprotesteerd tegen het ft it, dat tal van kundige geleerden geen kans op een professoraat heb- ben, wegens hun ideologische of per- soonlijke ongeschiktheid". "iv" i ry I I je body. Dat werd ons althans bij 1N.1C1I1 ZiWltSCrland in herhaling verzekerd door lieden, die in deze dagen niets anders plegen te Jf» T nnncp TAiiinnn doen dan met grote siSaren achter -Livjuiisc IV lUllCH warme kachels kruipen. Hetgeen wij overigens óók best kunnen hebben Om eerlijk te zijn, wij heb- v°or ons body. Maar toch is ons op Lpn pr nl i-ron die tocht alleen al een wereld van jaren over gedroomd schoonheid opengegaan. Het was er om ons naar Zwitserland te be- of de wereld nog maagdelijk was en geven. Voor beoefening van de onbetreden. En in die blanke wereld stonden de dennen als met suiker be- wintersport, zoals dat heet. En strooid. Maar net als je op het punt speciaal droomden wij er dan stond om te gaan zingen, zo maar van nm van hprttLpllinp^n „f te gaan zinêen in die wiJde eenzaam van O i oergheilmgen af te heid van die witte wereld, dan smakte gapende afgron- je tegen de grond, omdat je voorwiel suizen langs den heen. Maar "het is er" nog irl een verraderlijk karspoor was ge- i raakt, waardoor je opeens alle con- nooit van gekomen en zover wij tröie over je stuur verloor, in de toekomst kunnen zien, komt het er ook niet van. Soep '?.n, ,*0C^ *S onze drooiri wer- Maar wij zijn er gekomen. In „Bosch kelijkheid geworden. Op een en Duin", hotel-restaurant, weggedo- iets andere manier. Wij hebben Wn°nierwn muts van sneeuw, ge- i i ttt *i ie£en °P het uiterste randje van de n.l. op Q6 ski S gestaan. Wel gemeente Udenhout. Wij hebben ons met knikkende knieën, maar er neer.gezet om te bekomen van de •lil t j vermoeienissen. Want wij voelden iets Wij hebben er op gestaan. In de in onze benen, dat wij ook hebben Loonse Duinen, in de omgeving gevoeld toen wij ook met stoute van Rosch en TJnin" waar Hp schoaneü aan eens te voet ter bede van „Doscn en JJUin waar ae vaart zijn getogen naar Den Bosch. natuur in deze dagen iets weg Mcn vist hier echter de man, die heeft van Zwitserland In het |i?ngei^g an vermoeid en dorstig komt neen van z.WHberidna. in net binnenvallen op te knappen. Dat wil- klein dan. Een reuze sla (1) om Zo hadden wij dan stoute (ski)- schoenen aangetrokken, die wij ove rigens al jaren niet meer aan hadden len wij graag vertellen!" De erwten soep was best. En de rest ook. En toen kregen wij onze ski's. Die zijn hier voor een prikje te liuur. „Ik heb er eigenlijk veel te weinig op het ogenblik", vertrouwde ons de heer auto's) gekomen. Die fiets van ons stond er zo maar gek tussen te kijken. Latten en prikstokken Non weten we van de ski-sport niet veel. Beter gezegd niets, dan dat de twee lange latten onder je voeten thuishoren en dat de twee prikstokken, die erbij horen dienen om je overeind te houden. Tenmin ste dat dachten wij. Want er klopte niets van. Van die prikstokken wel te verstaan. Wij hebben er nl. meer gelegen, dan dat wij overeind zijn geweest. Maar goed, wij kunnen nu zeggen, dat wij aan skisport hebben gedaan. Uit bescheidenheid trokken wij ons op een wat stiller plekje terug om de ski's onder te gespen, hetgeen wij onmiddellijk doorhad den. Onze prikstokken hadden wij vakkundig (tenslotte zien wij wel eens foto's van geroutineerde ski ërs) naast ons in de grond gestoken. Het was alsof wij een paar enorme platvoeten hadden, toen wij onze eerste stap deden. Bij de tweede stap trapten wij ons zelf op onze ..platvoeten", hetgeen ons direct daarom in een verwoed gevecht bracht met onze skies. Ze waren nl. in de knoop geraakt, al begrepen wij niet hoe dat nu mogelijk was. Toch kwamen wij tenslotte aan het schuiven. Voetje voor voetje, dat wel, maar wij schoven. Volgens de deskun digen was de sneeuw in prima con ditie en dat moet ook wel, want al - - Kruyssen, die brood ziet in de ski- die keren, dat wij in de sneeuw ge- gehad. Het was om te beginnen geen sport in Nederland en terecht, toe. legen hebben, hebben wij niet gemerkt kleinigheid om met die fiets van ons, Ja, wij waren er niet alleen. Dat dat er iets verkeerds aan was. Wij die zijn beste dagen heeft gehad, dc dient u wel te weten. Al die mensen, brachten het zover, dat wij op een nr naar Bosch en Duin te maken, die er ook al lang van hebben ge- duintop geraakten. Want wij hadden r> ,rj daarvoor dwars de droomd in Zwitserland op een paar onze zinnen gezet op een schuiver van Roestelberg overgestoken te voet latten van de Alpen te gaan schuiven, zo'n duintop. Nou, wij zijn beneden overigens om verder door de bos- maar er ook geen centen voor hebben gekomen, maar het was meer een sen en de duinen ons Loon op Zand- net als wij, waren hier. Tot uit verre roller. Waar wij 't meest van stonden waarts te spoeden.-Spoeden, nou ja! streken waren ze gekomen. Van hele- te kijken was, dat onze ski's nog heel We hebben alles bijeen meer gelopen, maal boven de Moerdijk zelfs. Maar waren. Wij hebben ze toen geruild dan gefietst. Maar dat is goed voor zij waren wel met dure sleeën (van voor een bobslee. Het criterium of een controle moei lijk dan wel gemakkelijk is wordt, na afloop van de rit bepaald aan de hand van het aantal rijders dat een con trole heeft gemist. Uiteraard brengt dit ingewikkelde systeem meer werk voor de wedstrijdleiding mee. Daar- Naar tvereldkampioenschap- pen hardrijden Voor de wereldkampioenschappen j in het hardrijden, die 11 en 12 febr. a.s. in het Bislet Stadion te Oslo zuilen worden gehouden, zijn 48 rij ders en 8 reserves ingeschreven. De volgende landeh zullen vertegen woordigd zijn: Australië, Canada, Gr. Brittannië, Finland, Japan, Zuid Korea, Nederland, Rusland, Zweden, Ts. Slovakije, West en Oost Duits- land. Ver. Staten en Noorwegen. (Biljarten.) 2e nederlaag van „Krijt op Tijd" De Sluise biljartclub „Krijt op Tijd" speelde in haar clublokaal hotel Cen traal tegen de biljartclub „Westka- pelle" (België). Evenals enkele weken geleden in Westkapelle moesten de Sluizenaars ook deze keer met een nederlaag ge noegen nemen. De gedetailleerde uitslag luidde: L. Swerens-A. de Bree 1-0; H. van Craeijnest-F. Sereijn 0-1; M. v. Loocke -H. Dupont 1-0; F. Dusarduijn-L. Thiel 0-1; G. Metz-M. Bulcke 1-0; A. Groo- man-H. Viane 1-0; M. Grahame-G. Mareijt 0-1; J. de Bruijne-L. Sereijn 1-0; J. Coppens-F. Beirnaert 0-1; P. Groosman-A, Helegeer 0-1; O. Batse- laere-A. Stubbe 1-0; R. Grahame-C. Dupont 0-1; F, Clijncke-A. Helegeer 0-1; P. de Wispelaere-F. Beirnaert 0-1. Totaal 6-8. HET WIELERKAMPIOENSCHAP in Italië op de weg zal dit jaar in 5 wedstrijden worden gereden, waar van de laatste op een gesloten cir cuit. DE PRESIDENT VAN ARGENTINIë heeft verklaard dat zijn land bij de spelen te Melbourne vertegen woordigd zal zijn; in verband met financiële moeilijkheden zal de ploeg echter tot een strikt mini mum beperkt blijven. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN judo zullen van 3 t.m. 5 mei a.s. te Tokio worden gehouden. Nederland zal vertegenwoordigd worden door A. Geesink uit Utrecht, Voor de tweede plaats komt H, Essink uit Eindhoven ernstig in aanmerking. ER IS EEN AMATEURWEDSTRIJD in voorbereiding tussen de voetbal elftallen van Nederland en Duits land. De datum dezer ontmoeting, in het seizoen 1956-1957 te spelen] moet nog worden vastgesteld. TE SHEFFIELD is een licht-voetbal- wedstrijd gespeeld tussen Engeland en Schotland (spelers beneden 23 jaar). Engeland won met 3-1. HET BELGISCHE KOPPEL v. Steen- bergcn-Severijns heeft in Kopenha gen een 145 minuten-wedstrijd ge wonnen door in die tijd 115.6 km af te leggen. Schulte-Peters werden derde. om zal de voorlopige uitslag van de 13e Brabant-Grensrit niet onmiddel lijk op zaterdag 17 maart na afloop bekend worden gemaakt, doch pas op zondag 18 maart. De deelnemers in de categorie A rjjden 650 k.m. met een gemiddelde snelheid van 45 k.m.; de categorie B moet 450 k.m. afleggen (hier is het gemiddelde 36 k.m.) De Brabant-Grensrit telt mee voor het kampioenschap van Nederland be- trouwbaarheidsritten. Er zijn reeds aanmeldingen binnengekomen uit Bel gië en Engeland. (Schoolschaakkampioenschap) Gymnasium Middelburg op het nippertje kampioen Voor de finale van het toernooi om het schaakkampioenschap van de Zeeuwse middelbare scholen werden de laatste wedstrijden gespeeld. Het Koningin Wilhelmina Lyceum uit Oostburg behaalde twee verrassende resultaten, want het won met 3-2 van de Middelburgse RHlBS en met 42 van het Middel burgse Gymnasium. Hierdoor be haalden de Oostburgers even veel punten als het Gymnasium Middel burg. De gymnasiasten hebben echter iets beter bordgemiddelde (11-7 tegen 98) en dat was voldoende om ti telhouder te worden. Zij mogen nu hun geluk beproeven in het toernooi om het landelijk kampioenschap van middelbare scholen. De eindstand is; 1. Gymnasium Middelburg 4 pnt.; 2. Lyceum Oostburg 4 pnt.; 3. RHBS Middelburg 2 pnt.; 4. Lyceum Ter- neuzen 2 punten. GELE BAND JUDO. Voor het examen gele band judo slaagde de heer P. Adriaanse uit Oostkapelle. 35-36. GOES, 8 febr. Groenten: sprui ten A2 44-47 BI 32 afw. 21-32, witlof Al 57-63, A2 45-57 BI 48-50 afw. 22-33, gr. sav. kool 25-28, rode kool 7-11, boerekool 19-23, witte kool 8, peen 7-8, prei 36-42, kroten 7. bosselderij 20, knolselderij p. kg 22-3, 'p. stuk 7-14. DEN BOSCH, 8 febr. Heden waren aangevoerd 5365 stuks vee, n.l.: 2319 runderen, 491 vette kalveren, 791 nuch tere kalveren, 18 fokzeugen, 524 slacht- varkens, 59 lopers, 1020 biggen, 136 scha pen en 7 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 740-1080, guiste koeien 660- 810, zware soorten boven notering, kalf- vaarzen 675-1050, klamvaarzen 525-600, guiste vaarzen 585-700, pinken 450-580, graskalveren 250-390, nuchtere fokkalve- ren 90-130, nuchtere slachtkalveren 43- 50, zware soorten 62.0-87.50, lopers 75-85, biggen 38-55, drachtige zeugen 250-330, schapen 70-100. vette schapen 95-115, al les per stuk. Aanvoer van slachtvee: 855 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen en schot ten tot 3.25, le kw. 2.95-3.05, 2e kw. 2.60- 2.70, 3e kw. 2.45-2.55, vette stieren 2.65- 2.85, worstkoeien 2.25-2.45, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.70-3.10, vette kalveren middenklasse 2.40-2.60, vette kalveren lichte soorten 2.10-2.30. nuchtere slachtkalveren 1.275-1.375, zwa re soorten 1.2-1.77, slachtzeugen 1.43-1.50, jonge slachtvarkens 1.53-1.58, alles per kg levend gewicht. Overzicht: groter aanvoer van rund vee. In verse melkkoeien vlotte handel met vrij hoge prijzen. Kalfkoeien en kalfvaarzen flauw-duur. G-uiste koeien slepende handel, evenwel niet goedko per. Het goedsoortig jongvee werd ruirn- prijshoudend verhandeld. Graskalveren handel redelijk met dure prijzen. Ruimer aanbod van vette kalveren, veel vraag voor export, waardoor vlugge handel met hogere prijzen. Zeer grote aanvoer van nuchtere slachtkalveren, trage han del met iets lagere prijzen. Minder aan bod van schapen en vette schapen, vlug ge handel en ruim-prijshoudend. Korte aanvoer van fokzeugen, handel willig cn even vaster in prijs. Ruimer aanvoer van lopers en biggen, slepende handel doch niet goedkoper. Groter aanvoer van slachtvee, de kwaliteiten werden ruim- prijshoudend verhandeld. de mindere soorten handel slepend en niet geheel prijshoudend. Zeer groot aanbod van slachtzeugen, handel willig met over het geheel iets lagere prijzen. TERNEUZEN, 8 febr. Rode kool 6-9, sav. kool 24-32, breekpeen 2 5-8 prei 26- 57, knolselderij 16-24, spruiten afw. 20-0, uien 2 12-17, witlof 40-60, koolrapen 7-11, waspeen 21-26, veldsla 92, boerekool 29- 31, golden delicious 30-46, goudrenet 30- 43, jonathan 40-47 zoete appelen 35-44, overige soorten appelen 23-28, st. remy Mannheim 268 (-9), Kaub 212 (-10). Trier 210 (-), Koblenz 237 (-14), Keulen 22G (-18), Ruhrort 443 (-18) Lobith 1082 (-17), Nijmegen 869 (-19), Arnhem 865 (-16), Eefde 389 (-26), Deventer 291 (-21), Na men la Plante 115 (-15), Maastricht hoofdsluis 4386 (-6), Borgharen 4062 (-71, Belfeld 1204 (-1), Grave 517 (+6).

de Stem | 1956 | | pagina 3