Vlissings verpleegsterhuis is het mooiste van Zeeland 'n Dam zonder sluis.... voor Veere 'n kruis Middenstand in prettig gesprek met het gemeentebestuur Aanwinst voor katholiek ziekenhuis Gisteren officieel geopend Goese lyceïst nummer een ZUID-BEVELAND Gebrek aan bouwvolume voornaamste factor terugloop bevolking Ui he Urm Veertig jaar hengstenleider Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Ceta Bever Zinvolle plechtigheid DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar Goede spijsvertering, een kwestie van EVENWICHT. BISMAG bevrijdt U onmiddellijk van Uw maagklachten In vliegtuigherkennings-competitie van de Kon. Luchtmacht Zuster Bertilia te Roosendaal overleden Onderwijzers naar opera te Gent Bedreigde gemeente gaat zich verweren Raad Schoondijke wijst subsidie KAR af PLANNEN GYMNASTIEKLOKAAL Gevaarlijke weg ZEEUWSCH- VLAANDEREN Bouwvakarbeidersbond in Hengstdijk Wederzijdse kritiek en waardering te Middelburg Contactcommissie nam t initiatief Samenwerking AGENDA Heden K vj k L.G.C. Berg ei Ballet dei naai\ Botsin groepe DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 De lekenverpleegsters van het St.-Josephziekenhuis te Vlissingen hebben gisteren hun schitterend nieuwe home praktische en artistieke schepping van architect Leron uit Venray kant en klaar opgeleverd gekregen. En lang zal men moeten zoeken om iets gelijkwaardigs op dit terrein in Zee land te vinden. Het riante gebouw, dat naast het ziekenhuis staat, bevat behalve een vijftig verpleegsters- en logeerkamers, ieder met eigen cachet, o.m. ook een gecombineerde eet-, recreatie- en leszaal; een modern ingerichte bestuurs kamer en een ruim en smaakvol ontworpen rectoraat. Het exterieur is in sobere stijl gehouden en bij het interieur werd ook de eenvoud betracht, maar vooral door een geraffineerde kleurencombinatie, toegepast op de wanden, bekleding en meubilering werden fantastisch mooie effecten bereikt, welke aan het geheel een eigen effect hebben gegeven. De enige weelde is, behalve in het mooie smeedwerk, te vinden in het monumentale gebrandschilderde raam boven de gang, van de bekende gla zenier Wiegersma, waarin de werkende en de rustende barmhartigheid in nobele lynen en gloeiende tinten is gesymboliseerd. De officiële opening werd vooraf gegaan door een gezongen H. Mis in de kapel, gecelebreerd door de oud pastoor der parochie, de zeereerw. heer Ouwendijk uit Rijpwetering, 's Morgens elf uur verwelkomde daarna in de recreatiezaal van het verpleegstershuis, de voorzitter van het ziekenhuisbestuur, de heer A, v. Nieuwland de genodigden in het bij zonder de inspecteur van volksge zondheid, dokter v. d. Borgh en ver schillende oud-moeders van het zie kenhuis. Zeer betreurde spr- het. dat de tegenwoordige overste, de eerw. moeder Felicia, wegens ziekte verhin derd was. Nadat pastoor Kossen kruisen en beelden had gewijd, zegende hij het gehele gebouw in, het toewijdend aan God, wiens bijstand en zegen werden ingeroepen. Na deze zinvolle plechtigheid werd de koffie geserveerd en kreeg ieder een gelegenheid het gebouw tot in zijn onderdelen te bezichtigen. DANKWOORDEN EN FELICITATIES Ongeveer half een verenigde ieder een zich weer in de recreatie-zaal en richtte vanaf het onder bloemstukken schuilgaande podium in de leszaal, de heer v. Nieuwland wederom het woord tot de aanwezigen om aller eerst lof toe te zwaaien aan de ar chitect, die hij terecht aanduidde als de tovenaar met kleuren, die een schone bouwkundige droom gestalte wist te geven. Lof had spr. ook voor de uitvoerders Petri en de Muynakr de onderaannemers en de opzichter de heer v. d. Ven en niet het minst aan de directeur van Gemeentewer ken, de heer Moll en zijn staf. NOG VERLANGENS Dokter v. d. Borgh memoreerde welk bestand hij in Vlissingen vond na de bevrijding en die hij als somber (Advertentie) SPA kenschetste. Spr. respecteerde de wij ze waarop ook het bestuur van „St.- Joseph" de handen uit de mouw stak. Stap voor stap heeft hij het zieken huis gemoderniseerd en al zou hij liever een geheel nieuw ziekenhuis hebben gezien: waar dit niet kon, be wonderde hij wat» bereikt is. Spr. wende de nieuwe aanwinst en ver trouwde dat dit huis met zijn gerie felijkheden de bewoonster zal prik kelen met nog meer toewijding en studielust. Dr. v. d. Borgh compli menteerde het bestuur, de hoop uit sprekend, dat het zijn verdere plan nen op dezelfde wijze zal weten te realiseren als met dit verpleegsterhuis het geval is. De heer v. Nieuwland ging op de laatste woorden nog even in en, wij zend op de verlangens ten opzichte van mannenzaal, kinderpaviljoen en tweede operatie-zaal, verwachtte hij van dr. v. d- Borgh verdere mede werking. De heer E. Andriessen sprak na mens de bouwcommissie zijn waar dering en felicitatie uit en wethou der v. Popering deed dit namens het gemeentebestuur. 'n Zeer sympathieke speech sprak de voorzitter van „Bethesda" de heer Moll uit, herinnerend aan de vriend schappelijke verhoudingen tussen beide ziekenhuizen. Namens de aannemers voerde de heer Petri het woord en bood een projectieapparaat voor films aan. CADEAUS In een gunstige toespraak schetste de architect welke steun, vertrouwen en medewerking hij had ontvangen van moeder-overste; het bestuur; de directeur van Gemeentewerken; de aannemers en ook van de opzichter, die hij roemde om zijn optreden en onkreukbare rechtvaardigheid. Voor het verpleegstershuis bood hij een fraai beeld van St.-Joseph aan. De voorzitter beantwoordde de sprekers en zei o.m. tegen de wet houder, dat Vlissingen wel dankbaar mag zijn dat het twee particuliere ziekenhuizen bezit en zodoende jaar lijks niet met tekorten van tiendui zenden zit voor ziekenhuis-uitgaven, zoals bijvoorbeeld te Middelburg- het bijzonder tot de verpleegsters; de Pastoor Ouwendijk richtte zich in heer v. d. Ven beantwoordde de ar chitect en tenslotte dankte zuster van der Ploeg, namens alle verpleegsters voor het kostelijk tehuis dat zij ge kregen hadden. Later in de middag kwamen de doktoren hun gelukwensen aanbie den. Zij schonken voor de recreatie zaal van de verpleegsters een nieuwe piano. Goochelaars komen in Breda bijeen Ter gelegenheid van het zes-jarig bestaan van de ring Zuid-West ter bevordering van de goochelkunst wordt te Breda een goochelfestijn gehouden, dat zondag 19 februari a.s. in Hotel De Schuur zal plaats vin den. P. van Vooren (Ossenisse) De heer P. van Vooren te Ossenisse (Zeedorp) heeft vorig, jaar reeds zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van de familie Serrarens. Deze maand, 18 februari, is hij 40 jaar lang hengstenleider. Deze beken de figuur in de paardenwereld, be kend bij ieder die met de paarden fokkerij te maken heeft, zal ongetwij feld op die dag belangstelling onver vinden bij dit dit jubileum. (Advertentie) Voor de afscheiding van het maagzuur, dat nodig is voor de eerste phase van de spijsvertering, zor gen speciale klieren Te veel zuur verstoort echter het evenwicht en vertraagt de verdere vertering, waardoor een onbehaaglijk gevoel, maagbranden, zure opris pingen e.d. ontstaan 'Bis BISMAG (Gebismureerd Magnesium) herstelt het sptjsverterings - evenwicht snel en afdoend en brengt verlichting voor de aan gedane maagwand. Verkrijgbaar in poeder- vorm en in tabletten bij Apothekers en Drogisten Klaas Zachariasse, een 16-jarige leerling van het christelijk lyceum voor Zeeland in Goes, behoeft, wanneer er een vliegtuig boven Zuid-Beveland ronkt, maar even naar de lucht te kijken om te kunnen zeggen: „Een Thunderstreak, een Canberra, een Super-constellation met tiptanks". Wanneer ze zouden overvlie gen is hij ook in staat een Rus uit de lucht te „plukken": een Mig, een Lavochkin of een Kor 1". In de laatste competitiewedstrijd vliegtuigherkennen sloeg hij alle kopstukken en professionals in zijn klasse en verdiende er twintig nieuwe zilveren guldens mee. Dat de rector-classicus van zijn lyceum en de oud-aviateur luitenant Daniël Barends van Soesterberg, de Mok en Morokrem- bangan een en dezelfde persoon zijn, verklaart wellicht waar om Deadalus en Icarus tot in Zeeland hun volgelingen hebben. Kwadendamme FEESTAVOND L.T.B. De L.T.B. hield haar jaarlijkse feestavond met een toneelstuk. „De Karashoeve", opgevoerd door de L.T. J. van 's-Heerenhoek, gevolgd door een gezellig bal. Het toneelstuk werd vlot gespeeld, maar het stuk zelf was wel wat te zwaar en de tendens was minstens ouderwets te noemen. Ondanks deze handicap zag men toneelspel van ge halte, al ontkwamen enigen niet aan de neiging om te overdrijven. Voorzitter Martien Steijn dankte speelsters en spelers voor het gebode- r.e, doch hij hoopte ook op 'n klucht de volgende keer. Er zijn toch nog goede kluchtspelschrijvers; Racine en Molière hebben er legio op hun naam, en dat waren heus niet de eersten de beste. Het tweede deel van de avond werd opgeluisterd door „The Merry Band" in gewijzigde bezetting. Toch mocht men ook hier van een geslaagd „duo" spreken. 's Gravenpolder In het ziekenhuis Gharitas te Roo sendaal is op 83-jarige leeftijd over laden zuster Bertilia, gedurende 24 jaar, tot mei 1953, algemeen over ste van de zusters van genoemd zie kenhuis. Vrijdagavond zal de Katholieke On derwijzersbond, afd. west Zeeuwsch Vlaanderen, haar jaarlijks bezoek brengen aan de opera te Gent waar gespeeld wordt de bekende opera ..Manon" van J. Massenet. De bus, die een hele rondrit moet maken door west Zeeuwsch Vlaande ren om de verspreide leden met in- troducees op te halen, zal op de heen reis het grenskantoor Watervliet pas seren en terugkeren over Eede. Veere men weet het voelt zich bedreigd door de voorgenomen Delta-werken, welke het plaatsje af- snoeren van de zee, die ook dit stille stadje een gouden rand geeft. Maar Veere wil zich niet met han den en voeten gebonden overgeven. Welke geest daar momenteel de mensen beheerst werd ons duidelijk op de persconferentie, die de Veerse middenstandsvereniging gistermiddag had uitgschreven en waarin de heer Kodde, de voorzitter uiteenzette wat z.i. nodig is om te redden wat er te redden valt en dat de Veerse mid denstand niet minder rechten op ver goeding heeft dan de vissers, waar over artikel acht der Delta-wet spreekt. EEN KEUR VAN COMPEN SATIE. Een bijzondere interessante speech sprak burgemeester de Beer Poortu- gael uit. Hij begon met te vertellen dat hij een devies uitgedacht had dat luidt,'n Dam zonder sluis voor Veere 'n kruis". Allereerst moet gevochten worden voor die sluis, want dan blijft de vissersvloot voor Veere behouden en met die vloot ook de bestaansmoge lijkheid voor de middenstand. Omdat spreker echter met beide benen op de grond wilde blijven staan, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de sluis er niet komt. Dar. is echter nog niet alles verloren omdat er compensatie-kan sen voor het ideaal gelegen Veere. met zijn unieke sfeer en heerlijke be lichting te over zijn. Als zodanig noemde hij de jacht haven met clubhuis annex terras, het opspuiten van een strandje de bouw van bungalows en zomerhuisjes in het krekengebied waarvoor een grenscorrectie nodig is, omdat dit gebied tot Vrouwenpolder behoort de inrichting van een Vissers-mu seum, waartoe het initiatief reeds ge nomen is, een artistieke verlichting met carillonmuziek; en een door het rijk te financieren zuiveringsinstalla tie om aan de watervervuiling een einde te maken. Zeer zou Veere te helpen zijn met een extra bouwvolume voor 15 huizen en tenslotte zou men nog de Grote kerk kunnen aanwenden voor culture le manifestaties. Nog kondigde pr. aan dat hij het eerder genoemde de vies zal laten verwerken in een ar tistieke kaart, welke hij toezenden zal aan volksvertegenwoordigers en alle mogelijke autoriteiten bij het Delta-plan betrokken en meer spe ciaal aan de hoofden van Rijkswater staat. De burgemeester zag perspectief in de compensaties welke hij opgesomd had, maar de zwakke plek erin is, dat ze alleen Veere kunnen helpen in de zomermaanden. Andere compensaties en dan van rijkswege, zullen daarom voor Veere niet kunnen uitblijven. BEZORGDHEID. De raad van Schoondijke kwam onder voorzitterschap van, burgemeester F. A. van Rosevelt voor het eerst in het nieuwe jaar in vergadering byeen. De voorzitter gaf een gedetailleerd overzicht van de voornaamste gebeur tenissen van het afgelopen jaar en richtte zijn blik op de toekomst. Hij sprak de hoop uit dat 1956 voor de gemeente Schoondijke het zo broodnodige bouw volume zal brengen. 90 Noodwoningen, waarvan de meeste na 10 jaar bewo ning praktisch uitgewoond zyn, vragen om vervanging. Mede door gebrek aan passende woonruimte is het bevolkingscijfer teruggelopen. naast pand Dorpsstraat 47 en mevr. de Wed. Leenhouts Risseewu werd toegewezen het perceel gelegen naast de nieuw te bouwen woning voor de wed. Kanse. HUISVUIL. Over de provinciale weg Schoon- dijke-IJzendijke liet de voorzitter zich niet direct in vleiende woorden uit. Hij beschreef deze weg als tot op de draad versleten, bar slecht en levens gevaarlijk. Onze hoop, aldus burge meester van Rosevelt, is er op ge richt dat nu eindelijk de provinciale waterstaat eens zal beginnen met de uitvoering van dit zo nodige werk. Na dit pessimistische geluid kwam de heugelijke mededeling dat het her bouwde raadhuis vermoedelijk binnen niet al te lange tijd zou kunnen wor den betrokken. Met betrekking tot de na de oorlog gebouwde Rijks Land bouw Winterschool deed de voorzitter de mededeling dat deze school reeds nu niet meer aan de behoeften vol doet en zeer belangrijk zal worden uitgebreid, waaruit valt af te leiden, dat het landbouwonderwijs voor de streek van zeer groot belang is. Spre ker hoopte tevens dat in 1956 de r.-k. Kleuterschool zal worden voltooid alsmede een gymnastieklokaal waar voor de plannen reeds zijn ontwor pen. SUBSIDIE PERIKELEN deren van 12 tot 16, zoals door b. en w. voorgesteld, werd door alle leden met uitzondering van de heren Neele en Toesseint (P.v.d.A.), die van mening waren dat confessie bui ten de beroepskeuze diende te wor den gelaten, ondersteund. GRONDTOEWIJZING. De toewijzing van grond kostte de raad meer tijd dan anders nu in de kom van de gemeente slechts en kele percelen beschikbaar zijn. Het perceel grond tussen P. Haartsen en A.J. de Klerck aan de Lange Hee renstraat werd toegewezen aan de wed. v.d. Plassche. Aan de fa. Iz. de Bliek werden twee percelen toe gewezen. Aan de wed. Kanse werd een perceel bouwgrond toegewezen Het voorstel van B. en W. tot het doen ophalen van huisvuil door de gemeente langs de Tragel werd aan genomen. Na 1957 is men verplicht het huisvuil mede te geven. Aan de Stoomtram Breskens Mal- deghem werd een eenmalige subsidie van 100.verleend voor het opne men van een film over west-Zeeuwsch Vlaanderen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Op voorstel van B. en W. stelde de raad zich garant voor de betaling van rente en aflossing van een door het r.k. Kerkbestuur t.b.v. de bouw van een r.k. Kleuterschool aan te ga- ne geldlening tot een bedrag van 30.000.onder voorwaarde, dat de school zal voldoen aan de eisen als gesteld in de Kleuteronderwijswet; de rijksbijdragen aan de gemeente zullen worden uitbetaald en 't school bestuur cessie zal verlenen aan de gemeente. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Neele naar de banken voor de ouden van dagen nu de muziek tent, waaraan deze banken waren be vestigd, is afgebroken. De voorzit ter hield zich voor suggesties op dit punt gaarne aanbevolen. (Advertentie) RAADSVERGADERING A.s. vrijdagavond om 8 uur n.m. zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen waarin o.a. de navolgen de punten zullen worden behandeld: goedkeuring rekening 1954 en be groting 1956 van het burgerlijk arm bestuur. onteigening van gronden in het uitbreidingsplan, verkiezing le den commissie tot wering van school verzuim. benoeming afgevaardigde waterleiding-maatschappij ..Zuid Be veland", toekenning premie tot ver betering van de zgn. armenhuizen en onderhoud van de begraafplaats. Yersekr KOLENDAMP IN KOTTER. Teneinde de vochtigheid uit de woonruimte van de mosselkotter YE 96 wat weg te werken ging de zoon van de eigenaar W.v.D. de kachel aanmaken. Daar hij in de ogen van zijn broer, die met enige andere schippers op de wal stond te pra ten, wel wat lang werk had. ging deze beneden eens een kijkje nemen. Hevig ontdaan kwam hij naar boven om te melden, dat zijn broer bewus teloos naast de kachel lag. Deor het niet goe functioneren van de afvoer had zich in de kleine ruimte veel kolendamp verzameld. Nadat genees kundige hulp was gehaald slaagde men er vrij spoedig in het slachtoffer bij kennis te brengen. Kruiningen RAADSAGENDA De gemeenteraad zal op vrijdag 10 februari des namiddags 6 uur in vergadering bijeen komen. Op de agenda zijn niet minder dan 21 punten vermeld; o.a. een voorstel om medewerking te verlenen aan de bijz. school te Kruiningen en tot be schikbaarstelling van f 13000,— voor de verbetering of aanleg van diverse bestratingen, beplantingen en een rij wielbergplaats. Indien de voorstellen van b. en w. worden aangenomen, zullen de be- graafrechten ingrijpend worden her zien. De indeling in klassen zal wor den afgeschaft. Een eigen graf zal in de toekomst f. 100,— kosten, doch voor onderhoud zal niet meer be hoeven te worden betaald. De kos ten van begraven zullen in het ver volg voor ieder f. 60,- bedragen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid J. Hoogstrate (va cature J.Dijks, a.r.) zullen worden onderzocht. Rilland JAARVERGADERING VAN DE IJSCLUB. De ijsclub „Rilland" hield haar jaarvergadering in het café Col- paart, onder leiding van de voorzitter de heer C. van Gorsel. Deze deelde mede, dat het bestuur het wense lijk acht, het aantal leden uit te breiden, waarmee akkoord werd ge gaan. De voorzitter en de heer A. Goeree, verklaarden, zich niet meer beschikbaar te stellen voor een be stuursfunctie. Na stemming bleek, dat het nieuwe bestuur als volgt zal zijn: J. Koppejan, voorzitter; M. Hoek, vice-voorzitter; B. van Gorsel, secre taris; J. Traas Chz., penningmeester; W. Rietveld, alg. adj.); J. Blok-Roo- ze L. Lobbezoo. Het eerste werk van het huidige bestuur zal zijn om de plannen, door het vorige bestuur in studie genomen, een ijsbaan in de kom der gemeente aan te leggen, te verwezenlijken. Het ledental bedraagt thans ruim 50 en men zal trachten dit uit te breiden. Philippine BALLET OP DE BOERDERIJ De r.-k. toneelvereniging ..Cultura" uit Sas van Gent bracht voor een ta melijk goed gevulde zaal het blijspel „Ballet op de boerderij" op de plan ken. Alles bijeen was het een uitvoe ring, die beslist verantwoord was. Bij het vallen van het doek mocht „Cultura" dan ook een dankbaar applaus in ontvangst nemen. 3 erhole JAARVERGADERING VARKENSVERENIGING De varkensvereniging „St, Bernar- dus" heeft weer een gunstig jaar gehad in 1955, zo bleek uit de finan ciële verslagen tijdens de gehouden jaarvergadering. De ontvangsten beliepen f. 379,46 en de uitgaven f. 289,26, zodat er een batig saldo bleef van f. 90,20. Het batig saldo is geheel naar de reserve overgebracht, waardoor de vereniging over een reserve beschikt van f 1.879,07. De schade-uitkering voor varkens is voor 1956 vastgesteld op f 1,50 per kg. en voor biggen 80 procent der handelswaarde. De periodiek aftredende bestuursle den J.Dobbelaer en J. der Weduwe werden herkozen. Heikant TONEELUITVOERINGEN. gaf enkele toneeluitvoeringen. Voor De r.-k. Muziekvereniging Heikant stampvolle zalen brachten zij voor 't voetlicht het dramatische spel van. liefde en haat „Het Verleden Spreekt". Het stuk werd op sublieme wijze ver tolkt. Na de pauze werd 't suksesstuk opge voerd; „Amor in de Rooie Kater". Er past ook een woord van lof aan de regisseur meester van Hooge, de dé corverzorger A. Hermans en grimeur Fr. de Potter. Schoondijke VOOR DUIZENt EN ÉÉN DOELEINDEN Een verzoek van de K.A.B. tot subsidieverlening aan sociale cursus sen en scholen vormde een punt van uitvoerig debat. De Heer de Badts (K.V.P.) kwam vurig op voor de landarbeiders en betoogde dat ver heffing van de arbeidersstand zeker een subsidie waard is. Hij legde de nadruk op de hoge contributie die juist door de landarbeiders wordt be taald. Uiteindelijk verzocht de Heer de Badts een kleine vergoeding als blijk van waardering voor datgene wat door de landarbeiders wordt ge daan. Hoewel het college van b. en w. van oordeel was dat verheffing van de landarbeidersstand uiterst lofwaardig moet worden genoemd konden zij niet besluiten de raad voor te stellen om enig subsidie te ver lenen. Het voorstel dat de heer de Badts uiteindelijk lanceerde, nl. een subsidie van f. 5,— per leerling per jaar werd door geen der andere par tijen ondersteund. Een verzoek van de Interdiocesa ne Stichting Katholieke Beroepskeu zevoorlichting vond een beter ont haal. Een voorstel de Badts om sub sidie te verlenen aan kinderen van 12 tot 18 jaar inplaats van aan kin- Het bestuur der middenstandsver eniging bleek minder optimistisch over de genoemde compensaties, zon der de waarde daarvan weg te cijfe ren. Ten eerste gelden zij slechts voor de driem zomermaanden en ten twee de komen zij pas tot volLe uitdrkking over een tiental jaren, terwijl over 'n paar jaar de vissersvloot al moet uitwijken. Alle her.s moeten dus aan het dek voor de volksvertegenwoordi ging te activeren iets voor Veere te doen. Zeer waardevol kan in deze het rapport zijn, dat het Eti gaat sa menstellen over Je bestaansbronnen en inkomsten van de middenstand welke gevaar lopen aangetast of ver nietigd te worden. Drs. Verburg van het Eti gaf een toelichting hierop. Beklemtoond werd door de heer Kodde, dat de verwachte hulp der regering in geen geval het karakter mag hebben van een steunregeling. 24ste in Z. Vlaanderen Door de medewerking van het be stuur van de K.A.B. te Hengstdijk en de afdelingen Boschkapelle, Groe nendijk en Rapenburg van de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" is thans te Hengstdijk een afdeling van deze bond opgericht. Dit is de 24ste afdeling van de Bouw- vakarbeidersbonjl, de grootste vak bond van de K.A.B. in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bestuur van de nieuwe afde ling is als volgt samengesteld: voor zitter J. v.d. Berge, secretaris P. van Dijk, penningmeester en plaatse lijk vertegenwoordiger van het So ciaal Fonds Bouwnijverheid J. Burg- grave, commissarissen A. Leenknegt en E. de Kort. De nieuwe afdeling heeft alle kan sen in zich om tot een bloeiend be staan te komen. Hoe ziet het gemeentebestuur het zakenleven te Middel burg en hoe ziet de zakenwereld het beleid van het gemeente bestuur? Hierover spraken in „De Vergenoeging" te Middelburg burgemeester mr. dr. N. Bolkestein en mr. M. A. Terwoert, voor zitter van „Handelsbelang". De drukbezochte vergadering was belegd door de contactcommissie, waarin de raad voor het groot winkelbedrijf, de r.-k. en de chr. middenstandsvereniging en „Handelsbelang" samenwerken. Het was voor het eerst, dat de Mid delburgse middenstand op deze wijze naar buiten optrad en daarover spra ken zowel de voorzitter als de burge meester hun grote vreugde uit. Na de pauze werd het gemeentebestuur door de aanwezigen gebombardeerd met vragen. De burgemeester beantwoord de die en al zal niet iedereen tevreden naar huis gegaan zijn, de middenstan ders zullen ongetwijfeld de overtuiging gekregen hebben, dat het gemeente bestuur een open oog heeft voor de belangen van deze bevolkingsgroep. De heer Hamming, voorzitter van de christelijke middenstandsvereni ging, die ook de wethouders en de ge meentesecretaris kon verwelkomen, wees er in zijn openingswoord op, dat nu de middenstand op zo breed moge lijke basis samenwerkt voor allerlei zaken, met behoud van de zelfstandig heid der eigen organisaties. Hij deed een beroep op de zakenlieden, zelfbe heersing te tonen, nu de beschikking handelsmarges is opgeheven. HET GEMEENTEBESTUUR Burgemeester Bolkestein schetste Middelburg als een gemeente met een sterke centrumfunctie en veel vreem delingenverkeer. De middenstand is hier zeer belangrijk en neemt een sterke, maar niet onaantastbare po sitie in. Er zijn n.l. kleinere centra, maar ook de grote winkelcentra als Rotterdam, Breda enz. Bovendien spelen wat de vreemdelingen betreft de valutaverhoudingen een belangrijke rol. In het algemeen luidde het oordeel over de middenstand gunstig; die is goed en actief. Toch had de burge- mee: ter wel enige kritiek. Zo meende hij, dat sommige zakenlieden teveel artikelen willen verkopen, waardoor hun winkel gaat lijken op een dorps zaak. Hier dient doelbewust te worden gewerkt in de richting van speciali satie. Of de prijzen hoger liggen, zoals vaak wordt beweerd, kon de burge meester moeilijk controleren. Uitge sloten is het niet: kleinere plaatsen zijn vaak duurder en wellicht speelt ook de nabijheid van België hier een rol. Ook gebeurt het wel eens. dat een winkelier zonder meer tegen een klant zegt, dat hij iets niet verkoopt. Mr. Bolkestein vroeg zich verder af, of het wel zo toe te juichen is, dat er veel collectieve activiteit wordt ont wikkeld. De kwestie van de verbou wingen, waarbij de benedengevei vloekt met de bovengevel, geeft de schoonheidscommissie veel zorgen en zij heeft dan ook besloten minder gun stige adviezen op aanvragen uit te brengen. Het advies van de burge meester was: besteed liever uw geld in de zaak, b.v. voor uitbreiding van voorraden dan voor allerlei verbou wingen. Tenslotte vroeg mr. Bolke stein naar het oordeel over parkeer verboden. koopavonden, collectieve reclame b.v. op Zuid-Beveland en in Z.-Vlaanderen en over het stimuleren van de verschuiving van de verkoop naar de zaterdagmiddag. DE MIDDENSTAND Mr. Terwoert stelde vast, dat hoe meer Middelburg zijn verzorgende functie uitbreidt, hoe beter het be stuurscentrum zal blijven. Hij ging vele raakvlakken en wrijvingspunten van overheid en middenstand na. Zo meende hij, dat de regeling van het verkeer in de stad vaak tot tegen stellingen leidt en voorts had hij de indruk, dat het éne overheidsorgaan wel eens andere beslissingen neemt dan het andere. Dankbaar is de middenstand voor bodencentrum en bussenstation, maar kritiek is er vanwege het feit, dat door bepaalde verkeersmaatregelen een straat soms vrij plotseling ver keerloos wordt, waardoor de inves teringen niet langer rendabel zijn. Over de verlichting is de middenstand tevreden, maar wat de bouw en de verbouwingen betreft moet de over heid niet te budeesd zijn, dat de mo dernere gevels zouden vloeken met de oude monumenten. Er zijn straten, die zeer duidelijk nog meer het karakter van winkelstraat moeten krijgen. Sa men zoeken naar oplossingen was het verzoek van mr. Terwoert en vooral soepele toepassing van de bouwveror dening, alsmede vroegtijdig bekend maken van voorgenomen structurele wijzigingen. Geslaagd Voor het examen lingerie-coupeuse afgenomen te Bre da, slaagde onze dorpsgenote Mej. Annie Hubregtse. IJzendijke Vergadering „Flandria" We westZeeuwsch-Vlaamse Phil- Harmonicaclub „Flandria" hield haar jaarvergadering. Voorzitter C. Mar- teijn sprak in zijn openingswoord zijn tevredenheid uit over de vorderingen op muzikaal gebied. De kascommissie noteerde een batig saldo van 236,60. Een nieuw bestuur werd gekozen. Voorzitter werd de heer C. E. Mar- teijn, secretaris de heer C. de Smit en penningmeester de heer M. Wijf fels. Leden van het bestuur werden de heer Th. Verdegem en mej. Jo Marteijn. Na de verkiezing stelde de voorzit ter voor het aantal concerten per sei zoen te beperken tot 6 a 7. DE MAN IN HET BRUIN. Op veler verzoek zal de toneelgroep van de K.A.B. zondag a.s. nog eens het toneelstuk „De man in het bruin" van Henri van Hoof opvoeren. Deze tweede opvoering zal ook weer gegeven worden in het jeugdhhuis. ST. VINCENTIUSVERENIGING Op uitnodiging van de St. Vincen- tiusvereniging speelde het gezelschap „Pogen" uit Knokke in het jeugdhuis het Russische toneelspel „Ninotchka" Ondanks het slechte weer kon men over belangstelling niet klagen. De Heer J. Ch. Cornelis heette de spelers en de aanwezigen hartelijk welkom. Vooral de mensen, die ge komen waren met het doel de St. Vincentiusvereniging te steunen wer den door de heer Cornelis speciaal verwelkomd. Zoals gewoonlijk gaf het bekende gezelschap een zeer vlotte vertoning van het stuk. De verloting, welke in de pauze werd gehouden, had een zeer bevre digend resultaat. Zoals elk jaar was ook deze avond van de St. Vincentiusvereniging zeer goed verzorgd. WASSERIJ AFGEBRAND Door onbekende oorzaak brak er brand uit in de wasserij van de heer P.Provoost. De wasserij was geves tigd in een houten gebouw aan de Tivoli achter de Openbare School. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kon riet verhinderen dat de barak met zijn inhoud kostbare machines tot de grond toe afbrandde. Ook het aanwezige wasgoed van de klanten werd een prooi der vlammen. Het houten gebouw was eigendom van de gemeente. Sluis BENOEMD Mej. M. Schippers uit Kamperland is met ingang van 1 april 1956 be noemd tot informatrice van de A.N- W.B. grenskiosk te St. Anna ter Mui den. GOES Grand: De onsterfelijke wals. MIDDELBURG Electro: De baas in huis. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. VLISSINGEN Alhambra: Gevangenen van het verleden. Luxor: Het misdaad syndicaat. \NTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Butterfly. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 u.. Een man Gods. 55 Het boi een missie nu toe, bij door lief! paters vei men. llie\ gekomen, Clocliede mer van films, zoa cent, Pepp thema voo gekozen, film ontsta een openbi is een verl missionaris gespeeld sart), die nen idealis avontuurlij op slag ivi Doch het lo anders als h komt in verzei werk zoals hij wildernis in. oudere Pater lijke en lever door Charles in toom te ho- gin van de fi een der Pater; houdt Pater C ge priester vo gaat martelare geduldige, voo zaak is. Als eindelijl Pater Maurel om de rimbo- niet meer te h zijn onervaren conflict met ergert zich, d inlandse gebrui begrijpt niet, h dom met het c geld kunnen bl fraters hierin vindt de Frans slap en de plar leurstelling op zijn deel: de s gie en moeite g- gestoken. De t tige dansen wc Dinsdag 21 bouw Coöperat: westelijk Nede beurs" te Berg mene vergader Tijdens deze discussieforum ir. M .A. Gei bezig houden staat het met het democrat: coöperatieve w In dit discuss de heren: drs. den; J. A. Ooltgensplaat; Terneuzen; H. C. van der W Scheele, Bosch De vertoning welke een pra de werkzaamhc bedrijf in zuid pleteert het pr dag. Zoals reeds het „Ballet dei leiding van Ma auspiciën van c Volks Universi; Zeeland enkele geven. Deze plaatsvinden donderdag 16 - het nieuwe Lec februari te Vli woensdag 14 n „Prins van Or Het programr een aantal der letten van het balletgroep. Te Oostburg vens des midd schoolmatinee schooljeugd ph speciaal progrt O] universi De hoofdstad lang gesloten de gevechten gewoed standers bond. t J| van de Fal'an Ma tussei van i welke Woensdag denten in Ma eventueel Spaanse koni gebouw van derwijs en i politie. Er vi De lokalen werden oven meubilair wc Studenten di

de Stem | 1956 | | pagina 2