1 maart geen meer vraag Nieuwe kougolf Ongeregeldheden in Alabama Luchtverbinding met w.-Berlijn in gevaar Minister Donkers laatste gang Usquert 15* aan de wal Mijnramp in België eist acht doden Geschillenregeling vormt de grootste hindernis „Ik vertrouw meer op mijn eigen gevoelens Eisenhowers herkiesbaarheid op L DE DOOD OP DE WEG Minder beperkingen voor immigranten in Amerika Voorrang voor geleide projectielen Plan-Eden een afleidings manoeuvre Malakka blijft in Sterlingblok Schoolkwestie in Frankrijk Plechtigheid in Rotterdamse schouwburg Zijn geest overwon steeds weer een zwak lichaam DAGBLAD VOOR ZEELAND Weer vorst Proefballonnetje van sovjets Zes straaljagers stortten neer Eén piloot omgekomen „Velser affaire" weer opgerakeld Bezorgdheid in het westen Westduits kabinet aanvaardt wets ontwerp-dienstplicht Het midden-oosten Protest tegen aanwezigheid mr. Van Empel Drie arbeiders opgesloten De besprekingen in Genève Len kdle dagna de zonnige dinsdag Persoonlijke ontmoetingen Carnavals-republikeinen namen trein in beslag Cadeautje voor prins Carnaval 96e JAARGANG No. 22069 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem. Mr Ur A J J. M. Mes, Mr. £f M. L. de Rechter, L. J v. t (Vestende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 pei kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 045. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin *n VtderUnd lil DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct.' per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GüES, Westsinge! 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) WINSCHOTEN: Een achtjarig jongetje, dat op weg naar school was, liep spelenderwijs de rijweg op en werd overreden door een personenauto. Korte Njd later stierf het knaapje. Zijn beide zus jes zagen het ongeluk voor hun ogen gebeuren. WINTERSWIJK: Een 47-jarige man, die langs de spoorbaan fiet ste, werd door een voorbijkomen de'trein gegrepen. Het slachtof fer bezweek aan zijn ernstige ver wondingen. IN YVEST-BERLIJN vreest men dat Bialeks ontvoering naar de sovjet zone de arrestatie van honderden oostduitsers tengevolge zal hebben. Bialek werkte voor een verzetsgroep in het westen en veel oostduitsers bielpen hem. DE RUNDVEESTAPEL in ons land bedraagt thans rond 2.713.000 stuks, hetgeen 87.000 stuks minder is dan in december 1954. Er knorren bijna 2 1/2 miljoen varkens in ons land, begeleid door 21 miljoen stuks pluim vee. EEN AMSTERDAMSE bakkersknecht die „na de wijk" voor zijn baas 8000 gulden Dgar de ban' moest brengen, ontdekte dat onbekenden dit kapitaal tje, dat hij in de bakkerskar had be waard, gestolen hadden. HET AMSTERDAMSE gerechtshof heeft geen uitsluitsel gegeven in de kwestie van de westfriese kweker van 't R. die een verrolbare bloemenkas bezat en daaronder, voor hem verbo den, bloembollen kweekte. IN HET JAAR 1955 zijn bijna acht duizend woningen minder gebouwd dan in het jaar daarvoor. Sinds de bevrijding kwamen 439.877 woningen gereed, waarvan bijna 17.000 du- plexen. President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat hij tegen 1 maart genoeg zal weten om te kunnen zeggen of hij zich herkiesbaar stelt als president. Hij zal dan nog eens grondig zijn onderzocht. „Maar", zo zei de president, „ik vertrouw meer op mijn eigen gevoelens dan op het rapport van de dokter." Over de ontwikkeling van de kernwapens zei Eisenhower, dat Amerika en andere landen elkaar nu geheel kunnen verwoesten door middel van bestuur bare projectielen met atoomlading. De mogelijkheid om zulke projectielen te onderscheppen is niet honderd procent. De ontwikkeling van geleide projec tielen geniet in Amerika voorrang boven al het andere defensiewerk. Op bepaalde gebieden ligt Amerika voor op de sovjet-unie, maar op ander ge bied is het andersom. IMMIGRATIE De president deelde verder mee, dat hij het congres heeft verzocht de onbillijkheden" uit de immigratie- wetten te verwijderen en jaarlijks 220.000 immigranten toe te laten. Thans is dit aantal 154.657. De presi dent acht verhoging van het quotum verantwoord door de snelle groei en de goede economische toestand van het land. Het meerdere zou naar ver houding over de verschillende landen moeten worden verdeeld. Voor tijdelijke visa zouden geen vin gerafdrukken meer moeten worden geëist. Talrijke buitenlanders, voor namelijk de Russen maken daar be zwaar tegen. De toelatingsbepalingen zouden niet langer toepasselijk moeten zijn op degenen, die de Ver. tSaten op doorreis naar een ander land bin nenkomen. Tenslotte stelde de president het congres voor, jaarlijks 5.000 mensen toe te laten, die voor Amerika met DE RUSSISCHE geleerde Tikhof heeft in het bergland van Kazak stan een plant ontdekt, die infra rode stralen opneemt. Een derge lijke plant, zegt Tikhof, zou op de planeet Mars uitstekend ge dijen en wellicht doet zij dat reeds. DE KLM-gezagvoerder H.J. Scholt- pieijer is op 52-jarige leeftijd te Heemstede overleden. Hij werkte sinds 1931 bij de KLM. DE MILITAIRE pensioengerechtigden wier houding tijdens de oorlog aan leiding was om hen van pensioen uit te sluiten, zullen eenzelfde regeling krijgen als de burger-ambtenaren van twee ministeries. OP 24 februari wordt door het Kon. Instituut van Ingenieurs een bijeen komst te Scheveningen belegd, waar net Delta-plan en zijn facetten wor den besproken. Onder de sprekers is ir. Maris van Rijkswaterstaat. DE MINISTERRAAD zal in zijn ver gadering van 13 februari waarschijn lijk zijn goedkeuring hechten aan een verdubbeling van de vakantietoeslag voor overheidspersoneel. In het geor ganiseerd overleg was men het hier over eens geworden. TEGEN EEN Amsterdamse dame, die haar uochtertje even haar auto liet besturen, waarop het kind twee spelende meisjes aanreed, is vier we ken voorwaardelijk geëist, benevens drie Jaar ontzegging van de rijbe- voegdheid. v TUSSEN Fokker en de Ateliers d'Avi- ation Louis Brequet in Frankrijk zal een nauwe samenwerking ontstaan als gevolg yan een contract tussen beide vliegtuigfabrieken. Voorzovl? nodig zal men samen produceren EGYPTE heeft met de Wereldbank volledige overeenstemming bereikt inzake de financiering van het boul wen van een dam in de Nijl bij As soean. Vandaag zal men nadere bii zonderheden meedelen. i i i Weersverwachting, meegedeeld 1 c'0ür het K.N.M.I., geldig tot van t avond. Aanvankelijk veel bewolking met I PHatselijk wat lichte sneeuw. La- verspreide opklaringen. Daling tot" J;c"?P<,ratu"r- Overdag lichte l-, ^tlge vorst- Tijdelijk vrij tussen in °.yerigens matige wind J tussen noord en oost. f Be|g'seh weerkundig insti- tuut verwacht: Een Storing gevolgd door conti- ncntale luchtmassa's trekt zuid- t jyaaHs over de Noordzee. Aanvan- kei uk matige wind uit het noor- den, betrokken en nevelig met t regen of sneeuw bij tussenpozen, daarna matige wind uit het noord- oosten, gevolgd door plaatselijke sneeuwvlagen. Vandaag: zon onder 17.43; maan onder 15.31 uur. Morgen: zon op 8.09, maan op J 7.07 uur. 1 J het oog op talent of kennis zeer aan trekkelijk zijn. Op nationaliteit zou daarbij niet moeten worden gelet. FRANS INITIATIEF Na Boelganins jongste boodschap aan Eisenhower, is vooral Frank rijk opgeveerd. De nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken, Piqeau, heeft aan zijn Britse colle ga, Selwyn Lloyd, een brief gezon den waarin hij de wens uitspreekt, met Lloyd samen te werken ter versterking van de wereldvrede. Dinsdag was een brief van Pineau met dezelfde strekking in Moskou overhandigd aan Molotov, de sovjet minister van buitenlandse zaken. Na de dooi van gisteren begon het in het noorden van het land in de middag al weer kouder te worden. Boven Scandinavië bleef de luchtdruk stijgen, zo dat daar een nieuw krachtig hoge drukgebied tot ontwikke ling komt, dat verbinding heeft gekregen met een boven Sibe rië aanwezig uitgestrekt hoge drukgebied. Bij noordoostelijke winden begon woensdag de boven west-Rusland aan wezige zeer koude lucht, waarin, over dag plaatselijk de temperaturen niet boven de min 20 graden uitkomen, naar het westen te stromen. De al gemene circulatie maakt het waar schijnlijk, dat deze zeer koude lucht geheel west-Europa zal overstromen. Deze nieuwe koudegolf zal minstens enkele dagen aanhouden. Gisteravond om tien voor negen is de Usquert 15" die sinds 31 januari in de buurt van Ameland in het ijs heeft vastgezeten bij de steiger te Nes op Ameland aangekomen. Het schip heeft kunnen profiteren van open water dat in het ijsschot- senveld was ontstaan. Acht Britse straaljagers van het type „Hawker Hunter" 'zijn woensdag door brandstofgebrek in moeilijkheden gekomen. Zij hadden wegens slecht weer opdracht gekregen op een an der vliegveld te landen, maar de af stand bleek te ver. Slechts twee piloten slaagden erin een normale landing te maken. Vier jagers stortten neer, waarvan drie brandend, nadat de piloten eruit ge sprongen waren. Twee toestellen ver ongelukten bij de landingspoging. Zij zijn alle zes in het vrije veld terecht gekomen. Op één na hebben alle pilo ten het er goed afgebracht. Eén van de vele drama's uit de bezettingstijd is weer opgerakeld tij dens een zitting van de krijgsraad te velde-west. Voor deze krijgsraad dien de de zaak tegen de ex-inspecteur van politie van der V. uit Velsen. Hij werd ervan beschuldigd een zekere Gerdo Bakker door twee ille gale werksters te hebben laten doden. Van der V. verklaarde, dat Bakker een pseudo-illegale werker was, die gevaarlijk kon worden voor de góed- willenden. Zijn chef, zekere van dér Wiel, had hem opgedragen Bakker te doen liquideren en van der V. had de ze order doorgegeven. Van der Wiel zit inmiddels in Au stralië en deze herinnert zich de kwestie niet geheel meer, naar hij verklaard heeft. De auditeur-militair meende, dat van der V.'s beroep op ambtelijk be vel juist is en hij concludeerde tot vrijspraak. Het moderne strafrecht kent geen bepalingen voor liquidaties in oorlogstijd. Uitspraak over 14 da gen. Dc voorzitter van de oostduitse Volkskammer heeft laten doorsche meren, dat het luchtverkeer tussen west-Duitsland en west-Berlijn (dat gebruik moet maken van corridors over oostduits gebied) in moeilijkhe den kan komen, als de Amerikanen niet ophouden met het sturen van spionageballons. De zaak is kennelijk even erg op geblazen als de ballons zelf, maar in westelijke kringen wordt men nu toch bezorgd. Ontkend wordt dat de bal lons luchtopnamen van vitale plaat sen maken. Hierover mopperen de sovjets eigenlijk ook niet, doch zij menen, dat de ballons een gevaar voor de luchtvaart zullen vormen. Vliegtuigongelukken door botsingen met ballons zijn echter niet gemeld. Het westduitse kabinet heeft een wetsontwerp inzake de dienstplicht goedgekeurd. Alle mannelijke Duit sers tussen de 18 en 45 jaar komen voor militaire dienst in aanmerking. De diensttijd bedraagt 18 maanden. Het wetsontwerp voorziet ook in herhalingsoefeningen. Het kader wordt voor in totaal zes maanden op geroepen en de soldaten voor drie maanden. De bepalingen voor uitstel van dienstplicht en t.a.v. principiële dienstweigeraars zijn zeer soepel. Toen de voorzitter van de Volks kammer zijn rede hield was de sov jetambassadeur aanwezig. Men moet dus wel aannemen, dat de ver klaring de instemming van de sov jets had. Rusland heeft ook geprotesteerd te gen de Oostenrijkse maatregelen om het wereldvakverbond, dat zijn zetel in Wenen heeft, de deur te wijzen. De Amerikaanse regering deelde de sovjet-unie mee, dat zij middellijk noch onmiddellijk deelneemt aan eni ge onderneming tot het zenden van propaganda-ballons naar de sovjet unie. De V.S. zullen trachten te vermij den, dat weerballons worden opgela ten, die over sovjet-gebied zouden kunnen zweven. Israël zal niet dulden, dat er bui tenlandse troepen langs zijn grenzen worden gestationeerd. Ook tegen het plan om aan de VN-waarnemers in dit gebied grotere bevoegdheden te geven en het instellen van een brede, neutrale zone, heeft men bezwaar. Israël meent, dat Engeland door het ontwikkelen van plannen als dit de aandacht van de eigenlijke drei ging het verstoorde machtseven wicht poogt af te leiden. Intern heeft Israël ook zijn proble men. De minister van justitie is gis teren afgetreden, omdat de regering de salariseisen van hogere ambtena ren niet heeft ingewilligd. Een menigte studenten voor de universiteit van Alabama in Tusca- loose brengt een auto niet neger- inzittenden tot staan. Dit was een van de ongeregeldheden, welke volgden op het bijwon en van de colleges aan de universiteit door een neger-studente. Het meisje zelf is het bijwonen der colleges door de blanken onmogelijk gemaakt. riSDOlSESIE Acht ,,West-Irian-organisaties" te Djakarta, waaron/Ier zeer linkse en Islamietische bewegingen, hebben woensdag een comité gevormd om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Nederlandse advocaat mr. van Empel in Indonesië. In de kolenmijn „Rieu du Coeur" in de buurt van Bergen (België) heeft zich een mijngas- ontploffing voorgedaan, waar door acht mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Het ongeluk deed zich gistermiddag voor. In één der gangen, waar enkele tientallen mijnwerkers aan de arbeid waren, kwam plotseling mijngas vrij. Het ontplofte niet, doch wel sleepte het een kolenmassa mee. waaronder drie arbeiders werden bedolven. Het gas verspreidde zich daarna door de De eerste dag, waarop de Nederlandse en Indonesische delegaties zijn begonnen met de hervatting van de op 7 januari afgebroken conferentie j (dinsdag immers was geheel gewijd aan de opheldering van misverstan den") is vrijwel geheel besteed aan de besprekingen van een geschillen- i regeling tussen beide landen. galerij, waar een tiental andere arbei ders aan het werk was. Tenminste vier van deze mijnwerkers vonden de verstikkingsdood. Hun lijken zijn al geborgen. Aangenomen wordt, dat zich in de galerij, die door de neergestorte kolen- massa is afgesloten, nog mijnwerkers moeten bevinden, doch of zij nog in leven zijn kan men niet zeggen. Gis teravond meende men, dat er nog drie mensen in de galerij moesten zijn. Koning Boudewijn heeft zich onmid dellijk naar de plaats van de ramp begeven. Malakka zal, 11a het verkrijgen van zelfstandigheid, in het Sterlingblok blijven. De conferentie, waarop tot het bovenstaande besloten is, is woensdag geëindigd. Zjj duurde drie weken. De premier van Malakka was over één punt niet geheel tevreden: Ma lakka en Engeland zullen namelijk overeen moeten stemmen over de noodzaak van een Britse bijdrage tot een eventuele strijd tegen het com munisme en niet, zoals hij had ge wenst. over de omvang van een der gelijke bijdrage. Hij zei dat de com munistische leiders op Malakka hem hadden meegedeeld, dat zij de wapens zouden neerleggen, als het hem zou lukken de controle over de interne de fensie en veiligheid in handen te krij gen. Gebleken is. dat het opstellen van een dergelijke regeling, die in de plaats zal moeten komen van het Uniehof van arbitrage en de overige regelingen, waartoe werd besloten op de R.T.C. van 1949, een zeer moei lijk punt is. Een persoonlijke ontmoeting tussen de minister Luns en Anak Agung, die woensdagmiddag is gehouden en waar Wir seizen Uns mit Tranen nieder Toen de eerste malen van dit slotkoor uit Bachs Maltheus passion door de overvolle Rotterdamse schouwburg weerklonken, was menigeen die de bijeenkomst ter her denking van wijlen mr. L. A. Donker bijwoonde, zijn ont roering niet meester. Op hel toneel - te midden van een De stoet op de Coolsingel te Rot terdam. De slippendragers zijn (van voor naar achter) minister J. G. Suurhoff, Evert Vermeer, mr. J. A. W. Burger en mr. FJ. Kranenburg. schat van bloemen - tvas het stoffelijk overschot opge baard. Tal van sprekers wijdden de over. leden minister hun schoonste woor den. „Hij moge in zijn persoonlijk leven tekort geschoten zijn, hij is onnoemelijk veel meer te kort ge komen", sprak een vriend van de overledene. „Zijn geest overwon steeds weer een zwak lichaam. Donker heeft bewezen, dat politiek de absolute tegenstelling kan zijn van demagogie. Hij heeft een mo nument opgericht voor talloos vele leerlingen Minister Suurhoff stelde vast, dat mr. Donker in vier jaar tijds een onuitwisbaar merkteken op het Ne derlandse recht heeft gezet. En burgemeester Van Walsum van Rotterdam zei van de overledene: „Wij brengen Donker weg in dankbaarheid voor wat hij onder ons is geweest". Een grote menigte volgde na afloop van de plechtigheid de louwstoct tot het Hofplein, waar de stoet werd ont bonden. Hier begon minister Donkers laatste gang, naar Westerveld. Daar spraken o.m. de president van de Hoge Raad en dr. Drees herden kingsredevoeringen uit. na bekend werd. dat de aanvankelijk voor acht uur woensdagavond aange kondigde ministersvergadering op In donesisch verzoek was uitgesteld tot donderdagochtend elf uur, heeft nog geen toenadering van de standpunten gebracht. Een ander persoonlijk con tact had woensdagochtend vroeg al plaats tussen de ministers Sumitro en Van de Kieft. Van het besprokene is niets bekend geworden. Het schijnt, dat de Nederlandse delegatie bereid is gebleken, de ge schillenregeling tussen beide landen te beperken tot het financiecl-econo- misch terrein. Van Nederlandse zijde wordt dit reeds een belangrijke be perking geacht. Anderzijds echter dient deze beperkte regeling n,aar Nederlandse opvattingen een regeling te zijn, die ook inderdaad de moge lijkheid inhoudt, dat in geval van een geschil een van de beide partijen de mogelijkheid heeft, dit voor de in ternationale rechter te brengen. Overigens heeft naar wij verne men het Nederlandse voorstel voor een geschillenregeling uitslui tend betrekking op kwesties, zoals naturalisatie van Nederlandse be langen in Indonesië, de schuldenre geling en de transferregeling. Overigens was gisteren duidelijk merkbaar, dat de zonnige sfeer van dinsdag enigszins killer was gewor den. Woensdag zijn noch de kwestie Nieuw-Guinea, noch die van de ar restanten verder ter sprake gekomen. Naar aanleiding van de indiening van een wetsvoorstel tot afschaffing van o.a. de schoolwetten van 1951 en van een ontwerp-resolutie waarin de regering gevraagd wordt de wet op de scheiding van kerk en staat strikt in acht te nemen, heeft het Franse Episcopaat op alle rooms-katholieken een beroep gedaan, eendrachtig te blijven ter handhaving van de vrij heid. Het Episcopaat kan. de zorg voor het algemeen welzijn van de natie en de verdediging van de fundamentele vrijheden niet van elkaar scheiden. Het volgt met de grootste aandacht de ontwikkeling van de campagne, die door zekere groepen tegen de vrije school en de kerk is onderkomen. Maver weer voorzitter van parlementscommissie Onder gejuich van zijn medeleden, is de socialist Daniël Mayer herbe noemd tot voorzitter van de belang rijke commissie voor buitenlandse za ken van het Franse parlement. De communist Meunier werd vice-voor- zitter van de financiële commissie. Mollet vertoeft nog steeds in Alge rije. waar hij met de nationalistische leiders en vertegenwoordigers van de Franse kolonisten onderhandelt. De Franse premier woonde een receptie, waarvoor hij was uitgenodigd, niet bij. Waarschijnlijk wilde hij nieuwe wanordelijkheden vermijden. De sfeer in Algerije is nog erg gespannen. 5J Vier Limburgse „car navals-republikeinen" hebben woensdagmid dag aan hun voorne men gevolg gegeven om prins Carnaval van Maastricht een trein aan te bieden voor het onderhouden van een dienst Maas trichtHasselt. De republikeinenna men op het station te Roermond een trein „in beslag" voor een reis naar Maastricht. Zij sloten de stations chef van Roermond in zijn kantoor op en één der reizigers, die zich weerspannig be toonde, werd op zijn plaats in de coupé vastgeketend. De trein met de ge maskerde „treinro vers" reed naar Maas tricht waar de trein, volgens afspraak, werd aangeboden aan prins Carnaval van Maastricht. Deze aanvaardde on der zeker voorbehoud het geschenk en nau welijks was de over dracht geschied, of leden van de recher che van de spoorwe gen maakten een ein de aan het grapje door de vier „republi keinen" in arrest te stellen. Later werden de arrestanten bevrijd en in triomf naar de Momustempel over gebracht.

de Stem | 1956 | | pagina 1