heeft (al elf jaar) een Hulst jongensstad Hard gelag voor Rinus Op eigen verzoek terug naar Veenhuizen Uit nieuwjaarsrede klonk optimistisch geluid De term „Pyrotechnicals is veelomvattend...... De financiële vergoedingen in de K.N.B.B. Chefarine 4 1 vis- Jeugdige burgemeester de baas Student van het Juvenaat gaf het idee Flinke verloting Zwerver voor Middelburgse politierechter -(fo£ê/*t we mooi o/ndeXS ajaa/ri-eferL... tiieX, cjeikux-ieetvttudzizeaArZiZsv. - Vier middelen die betrouwbaar zijn! Schulte-Peters 2e - |)lig Raadsvergadering van Heinkenszand DE ZAAK-JUNGSCHLAEGER Veel buitenlanders op Kemajoran In Australië Havenarbeiders werken weer Schaakgrootmeester Tartakower overleden Molorwegwedstrij den op Circuit te Etten Hoe staan de clubs er voor K.N.V.B.- RESERVEKLASSE 4300km wandelen Wijziging wedstrijd programma Afa'. Zeeland KNVB Tegen hoest en 14 fi f 0.98 ALPORT int Kom r? AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 (Advertentie) De inrichting van een „Jongensstad" is een intussen meer en meer veld winnende organisatievorm voor allerlei onderwijs- en opvoedkundige insti tuten. Het is natuurlijk erg moeilijk na te gaan wie daar nu eigenlijk mee begonnen is, aan wie de eer van de primeur toekomt. Ook in de wereld der priesteropleiding, een wereld die steeds meer naar de dagelijkse maatschappij toegroeit, haar beslotenheid verliest, is dit prin cipe doorgevoerd. Wie in deze sector het begin maakte is wèl na te gaan: het Klein Seminarie der Paters Maristen te Hulst is nl. al elf jaar een „Jon gensstad" en als baanbrekers hebben de paters dan ook de leiding van een ander seminarie raad kunnen verschaffen over de inrichting van zo'n door de studenten zelf bestuurde gemeenschap. Een gemeenschap, die steunt op twee begrippen: zelfstandigheid en vertrouwen. Geef een jongen verant woording te dragen en hij zal zijn uiterste best doen. Wantrouw hem en hij zal trachten de zijpaden ener ge ordende maatschappij op te gaan! De Jongensstad te Hulst is een ge volg van een idee van een der stu denten zelf, een jongen uit de zesde klasse die intussen zelf priester is ge worden. In 1945 opperde hij zijn plan, het sloeg in en het werd uitgevoerd. En op 17 februari bestaat de Jongens stad reeds elf jaar. Ze wordt bestuurd door een burge meester, die telkenjare door de stu denten zelf wordt geïnstalleerd. Bij de verkiezing van de hoogste gezags drager hebben de oudste studenten een dubbele stem, omdat de grote aantallen piepjonge studentjes wel licht een onveranderde keuze tot ge volg zouden hebben. De burgemees ter, die werkelijk „de baas" is (meer nog dan 'n echte burgemeester in zijn gemeente!) moet onvoorwaardelijk gehoorzaamd worden, omdat hij uit handen van Pater-Overste het gezag gekregen heeft en het dus in werke lijk draagt. Hij wordt geassisteerd door wethouders en vanzelfsprekend is er ook een gemeenteraad. De Hulsterse jongensstad, St.-Jo seph's Zorg" geheten, bezit een eigen wapen en een stadslied. Het wapen voert kruis en ster in zijn veld en de kleuren zijn het rood van de liefde en het grijs der zelfbeheersing. VERANTWOORDELIJKHEID heid vormt hun karakters en als b.v. op een dag alleen Pater-Overste eens aanwezig is, dan draait de gehele ge meenschap van rond de 80 jongens toch even rustig door, geleid door de burgemeester en alle anderen die een gezagdragende taak hebben. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat de paters nu de studenten aan hun lot kunnen overlaten. Ze hebben na tuurlijk nog altijd, wellicht nu juist nog meer, leiding nodig. Een surveil lance van een student, in de plaats van een pater-surveillant, is dan ook geen regel. Op de zwaarte van hun verantwoordelijkheid wordt op gere gelde tijden gewezen door van hen inzage van boeken en bescheiden en verantwoording van beleid te verlan gen. Dat wijst er dus wel op dat de pa ters er zeker geen gemakkelijker le ven door gekregen hebben. Hun ver antwoordelijkheid is niet kleiner ge worden toen ze die voor een deel overdroegen op de studenten zelf; in tegendeel, ze werd er groter door. Zo'n jongensstad leeft werkelijk. Er zijn diverse „ministeries", zo b.v. van propaganda, van openbare werken, van financiën enz. Dat zijn de instel lingen die de verschillende „karwei en" opknappen. Ze zorgen voor de ontspanning van de studenten en voor de gewone gang van zaken in en rond het gebouw, voor zo ver die door de studenten zelf geregeld dient te wor den. Het dagelijks leven is in feite nog meer geperfectioneerd dan in een „echt" gemeentebestuur. De gehele stad is nl. onderverdeeld in groepen, eerst de groten en de jongeren afzon derlijk, en die opnieuw in klejnere groepen. Aan het hoofd van iédere groep staat een leider, die de zaak laat marcheren. Behalve dat hierdoor de jongensstad soepeler functioneert, heeft dit sys teem ook tot voordeel dat de verant woordelijkheid over zo veel mogelijk jongens wordt verdeeld, ieder „naar draagkracht". Die verantwoordelijk- Het instituut heeft daarnaast ook zorgen waarmee de bestuurders van „Jongensstad", hoe goedwillend ze ook zijn, niet belast kunnen wrden. Daarvan vertelde Pater-Overste ons. Het Juvenaat heeft een betere acco- modatie nodig en het geheel van wen sen vereist veranderingen, uitbreidin gen en verbouwingen welke in totaal ruim twee ton zullen kosten. Zo is de recreatiezaal van de jon gens te klein en een eis van deze tijd is tevens dat er voor de ouderen en de jongeren onder de sutdenten afzon derlijke recreatiegelegenheden zijn. De studiezaal beantwoordt ook met meer aan het doel, er is geen berg ruimte, er zijn te weinig klasseloka len en die zijn nog te klein ook. Kortom, er dient heel wat verbeterd worden. ja* Een eerste aanloop om daartoe te komen is de grote loterij welke men op touw heeft gezet. Er worden 24000 loten verspreid. Goedkoop zijn ze met: een rijksdaalder per stuk. Maar daar staan twee dingen tegenover: in de eerste plaats is er op iedere vijf loten een prijs. En ten tweede: de Paters Maristen zijn nu ook bepaald geen kapitalisten. Ze doen niets anders dan sjouwen, met het doel goede priesters op te leiden die later in verre uit hoeken van de wereld zullen werken aan de uitbreiding van het rijk Gods. Ze zijn voor een groot deel aangewe zen op de doodgewone, al zo vaak be proefde maar nu al bijna tweeduizend jaar lang doeltreffende liefdadigheid der gelovigen. Het gaat hier niet al leen om de plicht van het „onderhoud der priesters", maar zij het hjdi- rect om de door iedere katholiek als een voorrecht beschouwde ere- plicht van steun aan de missie. En daarom hoopt Pater-Overste die zes tig mille, aanloopje voor het geheel der verbeteringen aan het Juvenaat, spoedig binnen te hebben. Hij zat eenvoudig wat te zitten, de Zeeuwsch-VIaamse zwerver Gerard P., in een wachtkamertje van het stadhuis en wachtte, bewaakt door een politieman, geduldig zijn beurt af om te worden voorgeleid voor de politie rechter te Middelburg, Mr. P. van Empel, die ditmaal in de raadszaal zit- ^Hoe zat dat met deze verdachte? Hij had zichzelf bij de politie aangege ven, want P. was korte tijd geleden uit de Rijkswerkinrichting te Vcenhui- zen, waar hij voor de tweede keer verbleef, ontslagen. En zo toog P. weer naar zijn geboortegrond, west-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hy vijftig jaar geleden te Breskens in de registers werd ingeschreven. Daar wachtte hem nog een bescheiden erfenis, die hem ter hand werd gesteld. mottenpraatjés ...•n moHtngaatjei MET EUIAN BEHANDELDE STOFFEN ZIJN BLIJVEND MOTECHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET 5-i (Advertentie) rfer werfre/f/fc betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl Dt vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoend be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter tn helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. Voordat hij ging zwerven was hij stoker geweest en los werkman. Zo toog P. in januari j.l. naar Oost burg en probeerde daar werk te vin den. Het ging de goede kant uit met Gerard. Hij kreeg een kosthuis, waar hij twee maanden vooruit betaalde. Maar werk, nee, dat kon hij niet vinden. En in het café (hoe gaat dat, na een erfenisje krijgt men la- lengs meer vrienden), werden de laat ste centjes opgemaakt. En zwerven daar voelde Gerard niets meer voor, vooral niet in dit koude jaargetijde. Hij heeft Bram de Koker gekend, die in een bunker werd gevonden, dood gevroren... ZELF NAAR DE POLITIE En zo stapte hij naar de politie en liet zich wederom als landlo per - arresteren. Zestien stukken zeep en de schame le kleren, die hij draagt, vormen zijn enige bezit, verhaalde hij. Met een sigaret, die hem wordt aangeboden is hij dolblij; het peukje verdwijnt in de loshangde, opgestikte zak van een gerafelde militaire winterjas. Maar in Veenhuizen is het nog zo kwaad niet, beaamt hij, goed werk - „wasknijpers maken en nog 't één len 't ander" - en iedere avond een bed om in te slapen... VRIENDELIJKE OFFICIER BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET df in J doet wonderen/ En hij kent de weg om weer in Veenhuizen te komen... Dit laatste kwam uit de mond van de politie rechter, die wel verwachtte, dat de officier, Mr. J.L. Andreae, zo vrien delijk zou willen zijn, enige jaren te eisen... Hetgeen geschiedde. Drie jaar Rijkswerkinrichting eistte hy, alsme de een week hechtenis. Mr. J.J. van der Weel, die als verdediger fun geerde, had hier weinig aan toe te voegen, want ook hij kon slechts de wens van de verdachte vertolken, weer naar Veenhuizen vervoerd te worden... De politierechter vroeg de zwer ver nog, of hij daar soms nog enkele makkers heeft en of het werk hem bevalt. Daarop knikte P. zo'n beet je. Het vonnis was geheel conform. „U gaat daar niet van in appél?" vroeg de politierechter hem nog, ge heel volgens de vormen. „Nee hoor!" zei P. - hij was wel wijzer En zo gaat Gerard P„ het zwerven mpe, geheel zoals hij dat 'zelf "wildé, wëer voor drie jaar en voor de derde -keer naar zijn makkers in Veerhuizen. In Zesdaagse van Kopenhagen Tot een half uur voor het einde van de Zesdaagse van Kopenhagen had den Schutte en Peters de leiding, op één ronde gevolgd door Senfftleben- Forlini. Deze laatsten liepen de ach terstand in en wonnen daardoor de wedstrijd. Zij hadden een hoger pun tentotaal dan Schulte-Peters. De uitslag luidt: 1 Senfftleben-For- lini 503 pnt, afgelegde afstand 3366 km. 2 Schulte-Peters 193 pnt. Op 1 ronde: 3 Werner-Klamer 400 pnt. 4 Van Steenbergen-Severeyns 307 pnt. 5 Strom-Arnoldi 240 pnt. Op 2 ronden: 6 Joergensen-Olsen 252 pnt. De overige koppels volgden op zes of meer ronden. Voetbalamateurs trainen voortaan op Houtrust De training van de geselecteerde amateurs van de K.N.V.B. voor de Iandenwedstrijd Frankrijk-Nederland op 18 maart a.s. te Maubeuge, is verplaatst van het Olympisch stadion naar Houtrust te Den Haag. Deze centrale training is vorige week voor de eerste maal gehouden in het Olympisch stadion. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag in Amsterdam te blijven trainen, is la ter gebleken, dat het stadion derma te bezet is met trainingsuren, dat de amateurs naar een andere gelegen heid moesten omzien. Die is nu ge vonden op Houtrust op de donderdag avonden. In zijn nieuwsjaarsrede welke burgemeester Derckx tot de raad hield klonken verschillende optimistische geluiden w.o. de het afgelopen jaar tot stand gekomen algehele vernieuwing der straatverlichting, de plannen tot verbouw van het gemeentehuis, welke hij hoopte dat in 1956 haar beslag zou krijgen, de aanneming van de raad tot algehele verbetering van de Dorps straat met bijkomende werken en de zij het geringe toename van de bevolking waarbij hij als opmerkelijk feit memoreerde dat van de thans 2077 inwoners er 50 de leeftijd van 80 jaar hebben overschreden. De geraamde kosten voor verbete ring van de Dorpsstraat werden door G.S. in welwillende overweging geno men. Zjj zal 75 pet. van alle kosten voortvloeiende uit de verbetering voor haar rekening nemen. In verband met de toenemende werkzaamheden van het Districtshoofd C.D.B. werd f 2500,— op de begroting geplaatst voor een hulpkracht. VUILNISEMMERS Daarnaast echter bleek dat de wo-i ningnood een vrijwel hopeloos pro bleem dreigt te worden nu nog ruim 50 gegadigden op de wachtlijst staan en waarvoor voorshands met geen mogelijkheid een oplossing te vinden is. 21 Nieuwe woningen werden ge bouwd en met de in 1955 uitgevoer de verbouwingen bedroegen de tota le kosten f. 400.000. SPORTVELDEN De plannen tot aanleg van het sportveldencomplex stagneerden in verband met de nog steeds lopende onteigeningsprocedure, welke juist deze maand in hoger beroep zal wor den behandeld. Gedeputeerde Staten bleek niet ak koord te zijn gegaan met het door de raad genomen besluit tot finan ciering jn de vorm van subsidie voor de door de muziekver. Euterpe aan te kopen nieuwe instrumenten. Het voorstel was dat de gemeente rente en aflossing geheel voor haar reke ning zou nemen. Besloten werd nu de bestaande subsidie van f 280, Per jaar te verhogen tot f 1000,— mits door Euterpe nieuwe instrumen ten worden aangeschaft. Zoals bekend is hiermede een bedrag van f 6000 gemoeid. B. en W. stelden de raad voor een bedrag van f 500-_ beschikbaar te stellen voor uitwerking van de plan- aanleg van het nieuwe sportveldencomplex. Besloten werd dat het huis vuil voortaan wordt opgehaald in door de gemeente beschikbaar te stellen uniforme vuilnisemmers. De prijs hiervan bedraagt f 9,50 en kan worden voldaan met f 1,— per jaar doch in dat geval zal de aanschaf fingsprijs f 12,— bedragen. Na invoe ring van deze vuilnisemmers zal in kisten en kratten aangeboden huis vuil worden geweigerd. Een bedrag van f 3500,— zal aan de Chr. school beschikbaar worden ge steld voor aanschaf van nieuwe schoolbanken. Een gedeelte toekomstig bouwter rein werd als volkstuintjes aan 24 gegadigden verhuurd voor 7 cent per m2. Behoudens goedkeuring van G.S zal de vermakelijkheidsbelasting ver ordening niet meer van ioepassing zijn op de plaatselijke verenigingen met uitzondering van het organiseren van wielerwedstrijden daar dit ge schiedt door een Stichting, i.q. de i Stichting Kaperprijs. Rinus Schaap, de aanvoerder van het Oranje-elftal en van de Hilver- sumse eerste klasser Het Gooi", is door een gewrichtsaandoening getroffen en moet voorlopig bed houden. %oa.ls het er op het ogenblik uitziet, zal men de kranige voetbal-crack de eerstkomende maanden op de velden moeten missen. De foto toont Schaap, terwijl hij zich in bed in zijn woning aan het Achterom in Hilversum verdiept het laatste... sportnieuws! De rechter in de zaak Jungschlae- ger heeft gisteren als getuige gehoord de voormalige luchthavenmeester van het vliegveld Mandai bij Makassar, zekere James. Deze verklaarde, dat er eind 1950 een vliegtuig van de MLD dat van Sorong op weg was naar Surabaja, op Mandai was geland. James had op het ladingsmanifest gezien, dat het toestel „pyrotechni- cals" vervoerde. Volgens hem waren dit explosieven en vuurwapens van allerlei soort, maar mevrouw Bouw man wierp hem tegen, dat vuurpijlen Italiaans journalist in Frankrijk gearresteerd Te Parijs is de Italiaanse journalist Mario Carrillio gearresteerd onder verdenking van samenwerking met agenten van vreemde mogendheden ten nadele vat. de buitenlandse vei ligheid van het land. Carrillio was ondervraagd en daarna gearresteerd. Hij bevindt zich sinds 1948 in Frank rijk. Hij is correspondent in Parijs van de „Corriere di Trieste". Carrillio kan een straf van tien jaar oplopen. e.d. ook „pyrotechnicals" zijn. Boven dien zou men illegale' ladingen niet op een ladingsmanifest vermelden. De getuige vertelde ook, dat er op het vliegveld Kemajoran bij Djakar ta, opvallend veel buitenlanders op sleutelposities werkten. De getuige kon echter niet onder ede verklaren, dat de Nederlanders illegale vluchten organiseerden/Hij achtte ze er even wel niets te beroerd voor, naar hij zei. Het algemene Australische vakver bond heeft de sinds zestien dagen sta kende havenarbeiders opgedragen, 't werk te hervatten. Er werd, gestaakt voor hoger loon. De rederijen hebben maandag voor stellen van de raad voor beëindiging van de staking verworpen. De staking heeft de havenarbeiders tot nu toe ongeveer een miljoen Au stralische ponden gekost aan gederf de lonen, terwijl de rederijen onge veer 1.750.000 pond verloren door het niet werken op schepen. Op 69-jarige leeftijd is te Parijs de internationale grootmeester Xavier Tartakower na een hartaanval over leden. Dr. Tartakower behoorde tot de ve teranen onder de schaakmeesters en is van menige Franse schaakclub ere-lid geweest. Nadat de overledene te Genève de middelbare school had doorlopen, be haalde hij in 1909 te Wenen de titel van doctor in de rechten. In 1924 vestigde Tartakower zich in Parijs en na enkele jaren liet hij zich natu raliseren. Op zijn 10e jaar leerde hij schaken van zijn vader en toen hij 19 was, verkreeg hij na afloop van een toernooi te Nüremberg het pre dikaat meester. Schieting te Goes De Kon. handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" te Goes hield een con cours op de liggende wip, waaraan door 36 schutters deelgenomen werd. De uitslag was als volgt: Hoogvogel met beker: F. de Jong, (Jac. van Beieren); le zijvogel: W. de Jonge, (ADLM); 2e zijvogel: J. de Jonge, (Soranus); le bovenkal: J. Glas (W. Teil, Kapelle); 2e bovenkal: P. v. d. Dries iEensgezindheid). De beide on derhallen werden verloot, le klep: H. Driedijk (Doel naar hoger); 2e klep: J. Rijk (ADLM); 3e klep; W. de Jonge (ADLM). (Biljarten) Kwadendamme won te Hansweert Voor het nederlaag-toernooi van „Onderling Kunst Genot" gevestigd bij de heer Brandenburg te Hans- weert was O.K.K. uit Kwadendamme op bezoek. De uitslag werd; C. Zuidweg 40M. Verbeek 124; Ant. v. d. Borght 127A. Daalman 85; Joh. Eijke 59M. Bal 108; L. Thee- waart 72—J. Goense 66; A. Braden- burg 24L. Rijk 43; Jac. de Pauw 48L. Nieuwdorp 56; E. Theewaart 80J. de Jonge 28; J. P. Theemaart 23L. Nieuwdorp 25; J. Kouwer 45 P, de Jonge 31; Adri v. d. Borgt 50 P. de Jonge 44. Totaal O.K.G. 568 en Kwadendam me 610 punten. Naar wij vernemen, heeft het be stuur van de west-Brabantse Motor club te Etten plannen op stapel staan voor het houden van motorwegwed strijden op 2e pinksterdag. Het is de bedoeling snelheidswed strijden voor junioren te doen ver rijden op het prachtige Ettense cir cuit. De K.N.M.V. wordt (is) om toe stemming tot het houden daarvan gevraagd. Etten laat dus al weer vroeg in het jaar van zijn activiteiten op sportge bied horen. betaald voetbal Res. le Klas E. NO AD 2 Feijenoord 2 DFC 2 NAC 2 Sparta 2 RBC 2 Willem II 2 LONGA 7 TOP 2 Emma 2 Baronie 2 EBOH 2 DOSKO 2 Bestuur komt met voorstel tot verhoging Door de geldende vergoedingen te verhogen een voorstel daartoe komt ter tafel op de vergadering, zondag 26 februari te Amsterdam, wil het bestuur van de Kon. Ned. Biljart Bond tegemoet komen, zij het gedeeltelijk, aan de bezwaren van de spelers i.e. het deelnemen aan bil jartkampioenschappen dat hem te veel geld kost. In de toelichting wordt o.m. ge zegd: de hoofdklassers groot-biljart, die aan meer dan éér. nationale finale deelnemen, hebben ontegenzegge lijk hogere kosten dan het gros der finalisten. Ten eerste omdat de finales groot-biljart meestal of altijd in gro tere plaatsen worden gehouden waar de levensstandaard hoger ligt dan op kleinere* plaatsen en ten tweede om dat zij door hun capaciteiten en veel zijdigheid aan twee tot vijf eindstrij den per seizoen deelnemen. Ter wille van de algemene gelijk heid en de rechtvaardigheid en om bet systeem van financiële tegemoet komingen (geldend "voor ongeveer 150 finalisten) niet aan te tasten, geldt voor iedere finalist, dat hij voor het eerste nationale toernooi waaraan hij deelneemt, de aanvaarde en reeds drie jaar geldende tegemoetkoming ontvangt van fl. 8.50 per dag plus reiskosten. Voor de volgende finales wordt het standpunt ingenomen, dat de deelne mers een financiële vergoeding ont vangen zoals die na jaren van erva ring is vastgesteld voor bondsbestuur- ders, arbiters, enz. De finalisten, die vier toernooi-da- gen hebben en drie overnachtingen, ontvangen totaal fl. 56,50 plus de reis kosten, dus fl- 22.50 meer dar.- tot dusver. Ook de niet-hoofdklassers, die aan meer dan één finale moeten meedoen, ontvangen uiteraard gelijk- heidshalve en rechtvaardigheidshalve dit bedrag. Twee in het KNVB-programma voor a.s. zondag voorkomende wedstrijden komen te vervallen en wel Hulst- Dongen en MOC-Roosendaal (2e klas se B). Zondagcompetitie 12 febr. le klasse A. Domburg INoorman nen I; Lewed. Boys ISchoondijke I; IJzendijke IWalcheren I. le klasse B. Kruiningen IH obu - I; Kwaden damme I's H. Arendskerke I; Ra penburg I-Vogelwaarde I: le klasse C. Breischor I-Renesse I. 2e klasse A. Aardenburg 2-Middelburg 4; Zeeland Sport 4-Groede I; Vlissingen 4-Bres- kens 3: Noormannen 2-ROS 3. 2e klasse B. Hansw. Boys 2-Corn, Boys 3. 2e klasse C. SVCWK-Zonnemaire I: Brouwershaven I-Renesse 2. 3e klasse A. Lewed. Boys 2-Schoendijke 2; Zee land Sport 5-Vlissingen 5. 3e klasse B. Clinge 3 -Kwadendamme 2; 's Heer Arendskerke 2-Sluiskil 3; Koewacht 2-Robur 2; Steen 3-Vogelwaarde. PERSOONLIJKE ZEEUWSE DAMTITELS Anderson en Hollestelle aan de leiding In de strijd om de persoonlijke Zeeuwse damtitel hoofdklasse ver speelde L.Goedbloed de eerste pun ten, want hij kreeg van zijn stadge noot E.A.Schuitema een onverwacht se nederlaag te slikken. Voor Schuitema waren dit de eerste punten. De tweede plaats wordt nu gedeeld door drie dammers: J.Blom, die L.Anderson remise wist af te dwingen, W.Heydra, die baas bleef over J.Strooband sr en M.F. de Jonge die O.Scherp met een nederlaag naar huis stuurde. In de 1ste klasse speelde C.J.Hol lestelle niet, maar hij bleef toch aan de kop. De tweede plaats wordt ge deeld door D.Davidse, die danig te leur stelde, want hij bracht het te gen J.C.Nijssen niet verder dan re mise en zag zich door G.M.v.d. Voor de geklopt; N.Corstanje, die het be ter deed door een overwinning op J.C.Nijssen en remise tegen Joh.v.d. Berge en J.C.Nijssen, die zich tegen C. P. de Vos de sterkste toonde. De stand is hier: C.J. Hollestelle 3-5; D.Davidse 4-5; N.Corstanje 4-5; J.C.Nijssen 4-5; I z.op' t Hof 3-4: L.- kerke 3-4; C.P.de Vos 4-3; G.M.v.d. Voorde 4-3; C.W. van Damme 3-2: G.Blom 3-2; Joh.v.d.Berge 4-2; J.J. Ganseman 3-1. (Advertentie) verkoudheid NAC 3 BW 3 Alliance 2 NOAD 3 LONGA 3 DESK 2 Internos 2 Willem II 3 RKTVV 2 BSC 2 Res. 3e kla RKC 2 WSC 2 OJC 2 Oss 2 Willem II 4 GW 2 Concordia 2 BW 4 RKDVC 2 St. Michiels Gestel 2 NAC 4 Roosendaal 2 TSC 2 SET 2 Hero 2 Rood Wit 2 SARTO 2 RAC 4 MOC 2 3e klasse C. 14 8 4 2 20 8 3 3 19 12 8 2 2 18 12 7 2 3 16 12 7 2 3 16 13 7 2 4 16 14 6 3 5 15 13 5 2 6 12 13 5 0 8 10 12 4 1 7 9 12 3 2 7 8 15 3 1 11 7 14 1 2 11 4 se B. 12 11 0 1 22 12 8 0 4 16 13 7 2 4 16 12 6 2 4 14 11 6 1 4 13 14 6 1 7 13 14 5 1 8 11 13 5 2 6 12 13 3 2 8 8 12 0 1 11 1 se B. 13 9 3 1 21 13 8 1 4 17 12 7 1 4 15 12 2 4 14 13 5 4 4 14 10 4 2 4 10 11 5 0 6 10 12 3 3 6 9 12 3 3 6 9 14 1 1 12 3 C. 12 11 0 1 22 11 8 0 3 16 11 6 2 3 14 11 4 3 4 11 12 4 2 6 10 9 4 0 5 8 9 3 1 5 7 12 2 3 7 7 13 2 I 10 5 KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten J SSIKïSS:: P HI IIP S jROXAN E IN CONCORDIA te Zierikzee werden de wedstrijden gespeeld om het kampioenschap 1ste klasse klein- biljart district Schouwen Duiveland KNBB. De titel ging naar P.Vij verberg, die alleen zijn partij te gen J. Sinke verloor. GEWOONTE GETROUW organiseert de Middelburgse korfbalclub Swift ter inleiding van het seizoen weer een prestatie-toernooi. De eerste wedstrijden zullen op zaterdag 11 februari worden gespeeld. APPINGEDAM zal een primeur op paardesportgebied krijgen. Op 24 en 25 februari a.s. wordt, voor het eerst in ons land, een tweedaags nationaal concours hippique ge houden in een grote overdekte hal. SIEGFRIED SPIELMANN zal Duits land vertegenwoordigen ir. het toernooi om het Europees biljart- kampioenschap cadre 47/2 dat van 16 t.m. 19 februari in den Haag wordt gehouden. Hij vervangt Ernst Rudolph, die wegens beroepsbe zigheden verstek moet laten gaan. De route, welke het Olympisch vuur zal volgen, is uitgestippeld. De fakkeldragers zullen in Cairus beginnen te lopen en de fakkel langs de kusten van de Stille Zuid zee naar Melbourne brengen. De gemeten afstand is 4300 kilometer. NIEUW GYMNASTIEKLOKAAL TE VLISSINGEN Te Vlissingen werd door B. en W. aanbesteed de bouw van een gym nastieklokaal aan de Bonedijkstraat. De uitslag was; A. Blankenburg, Middelburg f 124.787; J. van der Linden, Kloetinge f 126.360; J. van Koeverir.ge, Schore f 126.549; A Polderdijk Nieuwland f 128.800; J. de Kok, Vlissingen f129.239; J. Hopmans, Goes f 129.736; D. van der Poel, Oudelande f 129.890; P. Engel sen, Heinkenszand f 132.500; J. Wal raven, Sint-Laurens, f 133.400; J. Berting, Vlissingen f 133.780; J. Bijl, Vlissingen f 133.800; D. Stegink, Vlis singen, f 134.000; J. Letzer, Vlissin gen f 135.000; A. Haak, Souburg, f 137.500; Nationaal Bouwbedrijf, Vlissingen. f 140.250. De gunning werd aangehouden. GOES, 7 febr. Export- en industrie veiling: goudrenet A 44-47, BC 44, 1 gr. 42-46, 1 41-44. 2 36, jonathan 1 43-56. 2 32-39, golden delicious 1 61-82, 2 48, lamb, calville 1 45-57, Winston 1 45-53, 2 27, zoete ermgaard 1 42, 2 31, bramley 2 27, gieser wildeman 1 gr. 54, 1 48. 2 36-39, Verpakt fruit: jonathan 1 58-60. Gewone veiling: jonathan K 38-45. F 32-35, golden delicious K 51-62, F 36-43, goudrenet K 41-42, K 32-35, lamb, calville K 36-40, F 28-29, Winston K 36-38, F 27, bramley K 26, F 23, kroet 20. zoete erm gaard K 39, F 23-33 gieser wildeman K 45-47, F 36. GOES, 7 febr. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeëieren 9,5, poelje- eieren 8, eendeëieren 8, kalkoeneieren 25, ganzeëieren 30. KAPF.T.T.E, 7 febr. Jonathan 1 75 52, 1 70 45-53. 1 65 47-49, 1 60 40, 2 31-38 K 36-39, F 27-31, goudrenet 1 gr. 39-42, 1 41, K 38-40, F 35, golden delicious K 56- 8, F 40, zoete ermgaard 2 30, K 37-38, F 18-25 conference 1 36-45, 2 21-31, K 31- 39. F 24-28, kleipeer 1 gr. 40-45, 1 30-36, 2 21-25, F 16, Brab. bellefleur 2 24, F 17. Groenten: boerekool 22-23, witte kool 10, spruitkool 40-45, prei 41-52, savoye kool 24, breekpeen 8,5. ROTTERDAM. 7 febr. Aanvoer in totaal 3621, weèktotaal5338, vette koeien en ossen 715, gebruiksvee 720. tbc-vrij 706, vette kalveren 50, gTaskalveren 244, tbc-vrij 240, nuchtere kalveren 1389, var kens 97, biggen 56, paarden 133, veulens 3, schapen of lammeren 202 bokken of geiten 12. Vette koeien le lew. 2.84-3.16, 2e kw. 2.62-2.84, 3e kw. 2.40-2.62. Vette kalveren Ie kw. 2.70-3.00 2e kw. 2.40- 2.70, 3e kw. 2.10-2.40, graskalveren 450 350 250, nuchtere kalveren 65 58 48, big gen 52 45 40, slachtpaarden 2.30 2.10 1.90, schapen 145 110 90, lammeren 130 110 95, kalf koeien 1150 960 730, melkkoeien 1150 960 730. vare koeien 820 700 600, vaarzen 800 680 580. pinken 500 425 350. Vette koeien, aanvoer als vorige week. handel levendig, prijzen als gisteren, pri ma's boven notering. Vette kalveren, iets minder, vlug, even hoger. Graskalvercn even meer stroef, vooral niet hoger in prijs. Nuchtere kalveren, aanmerkelijk groter, tamelijk, niet geheel prijshou dend. Biggen, klein, matig, onveranderd. Slachtpaarden, ruimer, kalm. staande prijs. Schapen, korter, tamelijk, ruim prijshoudend. Lammeren, korter, tame- 1^k,L,ruim Prijshoudend. Kalfkoeien, ta melijk, redelijk, prima's iets stijver in prijs. Melkkoeien, tamelijk redelijk, ver der goed prijshoudend. Vare koeien, ge woon, kalm, goed prijshoudend. Vaarzen matig, stil, ruim prijshoudend. Pinken, matig, stil, ruim prijshoudend. Mannheim 277 (-11), Kaub 222 (-010), Trier 215 (-015), Koblenz 251 (-016) Keulen 244 (-018), Ruhrort 462 (-021), Lobith 1099 (-028). Nijmegen 888 (-027) Arnhem 881 (-024), Eefde 415 (-024) Deventer 312 (-025), Namen la Plante 130 (-025), Maastricht hoofdsluis 4392 (-002), Borgharen 4069 (-005). Bel- feld 1205 (-020), Grave 511 (-012).

de Stem | 1956 | | pagina 7