Vitamine DE TUSSENPERSOON tem „WERELDVAKVERBOND" CENTRUM VAN AGITATIE RYNBENDE'S Geen „tuchtmaatregel" tegen gezagvoerder Yiruly w< N0URYTIEN fflYtSMhQnden Meningen en Commentaren Bruiloft in Monaco Nederlanders geronseld voor Vreemdelingenlegioen? AT EEN ONDERLIJKE f ERELD NDA :den rgen WATERSCHAPPEN EN DELTAWET EEN DELTARAAD HUURBELASTING Handenen Lippen ruw? PUROL In de V.S.: Hulp aan het buitenland wordt versneld Negerstudente door menigte bedreigd rNeus verstopt?., Hoofdkwartier in Wenen gesloten ENGELAND MOPPERT Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad (Naar een roman van E. F. BENSON) Oude en Jonge Schiedammer Een belevenis voor de liefhebber Geliefd bij Jong en Oud! Het ongeluk met de Triton Geoffrey Gill-club opgericht Matrozen bleven weg van hun schip werkt opvallend goed bij pijn! alléén -Jg&È- ruwe en ges| tie) ind weet het i lerhoud en- her- capel een prijs- In twee cafees i rollen en van iervan een druk ook van buiten illing voor deze blijkt wel uit oofdprijzen niet ren zijn. Deze werden gewon. rrens uit Bosch- Jonkheijm uit GESLAAGD. .elingen van de organiseerden in w 'n ouderavond, oed geslaagd is. immers muziek, verden op vlotte gebracht. Zowel en als voor de rertegenwoordigd zellige avond ge- ifé Compiet werd ouden ten bate duivensociëtit slechte weersom- belangstelling t zo groot als ge- tlEN". J.B. voerden het ,De Haven op. er slechte weers- de belangstelling iel zeer in de lige tekortkomin- ak vonden in de reiding en enige TONEEL, indag a.s. zal de .Harmonie" haar geven. Tijdens lit de vereniging na de pauze het jongde professor". EN E.N.Z.K. ijke Muziekvereni- n Krachten" wor- r zondag 11 en 12 se uitvoeringen ge loor de muziek een arsen worden ver- toneelstuk in 3 be- leugen" zal wor- VEEL SUKSES. ciëteitsgebouw gaf i-Vlaamse Filhar- lria" uit IJzendij- onder leiding van welke ten bate ciëteit Spoor tot retaris L. Haver- deze sociëteit een arna door het or- na van ouvertures, indere muziekstuk- >rd gebracht. Door spel veroverde de- van het zeer tal- aen dan ook in een tot uiting kwam. t van deze avond ir de Belgische hu- Renaat Verween 'de zaal deed scha- slot van de avond, en verloting en een waren verbonden, Haverland de hoop g eens in Aarden den. 5BELTON. evolg gegeven aan de r.k. jeugdver- bonte avond „De et parochiehuis te Ir werd ondanks de rbereiding door de s, meisjespatronaat rekkelijk program- rvan het enige be st eigenlijk te lang g hiervan was, dat :rs die met plezier van hun kinderen enkelijk gingen kij- n twaalf uur begon auze werd een ver waarvan de baten gst van deze avond angs gevormde r.k. hoewel met volle :r met een lege kas 'erk is begonnen. ntrum 8 uur: Ciske onsterfelijke wais- pgebouw 8 uur: Electro: Opgejaagd. - Olympia 7.30 uur: wind. ixor 8 uur: Geef dat Luxor: Het misdaad- ora: 20.000 mijlen on- onsterfelijke wals. Electro: De baas in - Olympia 7.30 uur: wind. Ihambra: Gevangenen JLuxor: Het misdaad- Kon. Vlaamse Opera 1. Schouwburg 7.30 u.: TWEEDE BLAD WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 51 r)E Unie van Waterschapsbonden zond een adres aan de Tweede Kamer-leden betreffende het ont werp-Deltawet. In dit adres merkt de Unie o.a. op, dat men bij de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg op dijkver hoging blijft aangewezen, die door de Deltacommissie niet evenwaar dig geoordeeld wordt aan een af sluiting der zeegaten, terwijl daarbij de reserveveiligheid van een tweede waterkering ontbreekt. Zes water schappen hebben er de aandacht van minister Algera op gevestigd, dat een uiterst vitaal deel van Hol land geheel verstoken is van een binnendijkensysteem, waardoor de gevolgen van een doorbraak van de buitendijken kan worden gelocali- seerd. De Unie oordeelt nu, dat de lo gica gebiedt een voldoende binnen dijkenstelsel gelijk te schakelen met de overige Deltawerken en op de zelfde voet, ook financieel, te be handelen. al zal de aanleg daarvan ongetwijfeld miljoenen vergen. Verder vraagt de Unie van Wa terschapsbonden ook rijkssubsidies tot een bedrag, waarin de uitgaven, welke de waterschappen voor Del tawerken onder hun beheer moeten doen, hun normale risico's overtref fen. Dit subsidie willen zij dan nog als een minimum beschouwd zien. Deze verlangens van de Water schapsbonden tonen eens te meer aan, dat de kosten van het Delta plan bij lange niet bij de 1,8 mil jard zullen blijven, welke in het ontwerp-Deltawet voor de eigen lijke Deltawerken berekend zijn. Nu worden op grond van het niet afsluiten van Westerschelde en Nieuwe Waterweg weer nieuwe werken bepleit. Het eind er van valt nog niet eens te overzien. J~)E Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zoals men weet in een adres aan de Tweede Kamer de suggestie gedaan tot in stelling van een Deltaraad als coör dinerend college bij alles wat het Deltaplan betreft. Tijdige inschakeling van de la gere organen bij de voorbereiding en uitvoering der Deltawerken en vergoeding van de hieruit ook voor de gemeenten evenals voor parti culieren voortvloeiende schaden zijn de twee hoofdpunten, welke in het adres naar voren worden ge bracht. Terecht wordt hierbij gesteld, dat de toezegging van een tegemoetko ming in de schade, welke door de afsluiting van de zeearmen zal ont staan voor de visserij en aanver wante bedrijven, zoals vervat in het ontwerp-Deltawet, veel te beperkt is. Een volledige vergoeding mag niet worden uitgesloten en zij zal even goed schaden door dijkverho gingen en bijkomende werken moe ten betreffen en dat niet alleen voor de visserij. Door noodzakelijke verplaatsing van havenwerken, dorpswijken, rio leringen enz. zullen zich nog scha degevallen van een geheel ander karakter voordoen, waarin toch evenzeer tegemoet dient gekomen. Voorzover niet in afzonderlijke wetten of in de Deltawet zelf af doende geregeld, zijn dit aangele genheden, die door een Deltaraad met voldoende bevoegdheden onder het oog zouden kunnen worden gezien. JN socialistische kring blijkt het denkbeeld van een huurbelasting toch ook niet langer onomstreden ;L Z1)n- 1° het kaderblad van het LVV kreeg een inzender de gele- genheid, om er zich tegen te keren. Hij ziet niet in met welk recht we de reeds relatief laag gehouden huuropbrengst nog eens zouden gaan verminderen via een huurbe lasting. Als er meer geld voor de nieuwbouw gevonden moet wor den, is het toch niet billijk een toe vallige groep, namelijk de huis eigenaren, daarvoor te laten op draaien. Het Rotterdamse raadslid voor de PvdA, drs. J. van der Ploeg heeft, naar we in „De Volkskrant" lezen, in „Tijd en Taak" al het zelfde betoogd. En een ander inzen der in het NVV-orgaan vertolkte nog onlangs het nuchtere inzicht van een socialistische huurder, die doorzien bleek te hebben, dat een dergelijke huurbelasting in feite niet door de huiseigenaar, maar door hem, de huurder en zijn we derzijdse buren zou worden betaald. Die huurbelasting is in de offi ciële socialistische propaganda al tijd als een schibboleth voor de pro gressiviteit voorgesteld. Wie erte gen was, klasseerde zich automa tisch in de rijen der conservatieven. Daar had je nu weer eens zo iets, waaruit bleek, dat de confessionele partijen aan de kant van „de res tauratie" stond. Het socialistische beginsel echter waarborgde eenheid van progressief inzicht omtrent maatschappelijke vraagstukken. Al die mooie stellingen liggen hier nu tegen de vlakte. Of zijn die inzen ders allemaal slechte socialisten? De grootste vreugde ligt niet in het bezitten, maar in het waarderen van de dingen die men bezit. (Advertentie) De Verenigde Staten zullen hun bui tenlandse hulpverlening in februari, maart en april versnellen tot onge veer 250 miljoen dollar per maand om het Russische offensief" in Azie en het midden-oosten tegen te gaan. Een woordvoerder te Washington zei te verwachten, dat 1.570 miljoen dollar van de intotaal 1.700 miljoen dollar die door het Congres voor hulp verlening aan het buitenland is goed- gekeurd nog dit jaar zal worden uit- gegeven. In december j.l. werd slechts 72 miljoen dollar uitgegeven doch in januari was dit reeds gestegen tot 142 miljoen dollar. Een menigte van ongeveer 3.000 personen heeft maandag met eieren, stenen en modder gegooid naar Authe- rine Lucy, de eerste en enige neger studente op de universiteit van Ala bama. 's Morgens slaagde zij er slechts in op de universiteit te komen met behulp van een zwaar politie- escorte, doch de middagcolleges heeft zij niet bijgewoond. Haar_ advocaat verklaarde later dat zij dinsdag slechts weer naar de universiteit zal gaan indien de politie haar volledige bescherming verleent. Dit was de derde protestdemonstra tie sinds mej. Lucy op basis van een beslissing van de rechtbank als stu dente werd toegelaten. Het college van curatoren maakte later bekend, dat mej. Lucy „tot na der order" geen colleges mag bijwo nen. Dit was bedoeld als een veilig heidsmaatregel. Aan de universiteit van Alabama studeren 7.500 blanken, van wie een klein aantal het met de toelating van de negerstudente eens is. (Advertentie) een paar druppels Va-tro-nol in elk neusgat. \l Deze speciale behandeling J laat de gezwollen slijmvliezen slinken, j "ontstopt" Uw neus en laat U ademen! I I VICKS VA-TRO-NOL neusdruppels j, Leden van de Oostenrijkse geheime politie en ambtenaren van het depar tement, dat het toezicht heeft op alle particuliere organisaties in Oostenrijk, hebben het hoofdkwartier te Wenen van het door de communisten be heerste Wereldvakverbond gesloten. Hiermee is het zaterdag j.l. door het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken uitgevaardigde ont- bindingsbesluit uitgevoerd, dat geno men werd op grond van het feit dat het wereldvakverbond de nationale Oostenrijkse belangen in gevaar bracht. Het sluiten vond plaats in tegen woordigheid van secretaris-generaal Louis Saillant en andere leden der organisatie. Het personeel van het Wereldvakverbond mocht zijn parti culiere bezittingen uit het gebouw weghalen. De Oostenrijkse regering zal een gemachtigde aanstellen, die belast zal worden met de liquidatie der eigen dommen van het verbond. De buiten landse functionarissen van het we reldvakverbond zullen Oostenrijk in de naaste toekomst moeten verlaten. Van semi-officiële zijde wordt ver nomen dat de Oostenrijkse autoritei ten in het bezit zijn van een docu ment, waaruit duidelijk blijkt dat het Wereldvakverbond revolutionaire handelingen tegen vele regeringen" organiseerde. Dit stuk is een verklaring van een hoge WVW-functionaris, afgelegd te genover de Oostenrijkse politie, waar- In Engeland is een leger van lood gieters aan het werk om te trachten miljoenen gaten te stoppen, die door de vorst van verleden week in water leidingen in het gehele land zijn ge komen. Alleen in Londen zijn al 1500 lood gieters onafgebroken aan het werk. De grote vorstschade is te wijten aan het feit dat in bijna geheel Engeland de buizen van de waterleiding langs de buitenmuren liggen. Vele boze En gelsen wensen nu te weten waarom dat zo is en waarom er niets aan wordt gedaan. in hij bekent dat zijn organisatie de openbare orde, rust en veiligheid in verschillende staten in gevaar brengt". Speciaal Mexico was in de laatste jaren een der belangrijkste operatie bases van het communistische We reldvakverbond. (Advertentie) Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten rad ic33f op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon, Een 10 voor gezondheidt f ORGANON-OSS (Advertentie) 35 bL?ellei .wekten op zeer verschil- en ri-,JTlanie.ren z'in vijandschap op cn krachtu hi-' voor deze ion8e als riip «mannen 'n haat- z° sterk den hom Armstrong. Maar ze had- zhn fen£g.niet in de hoek. Wat s'rhrin»^ betreft. trad hij in het kendoen bereft Z3" meten met a™ .zou h« zlch ^raag bei dp 7? ong- Maar OP alle- met een nlJ ?en was hij beë°nnen had Aimcf Van de ene kant houdpn de beschikking be de anHo Z1^n vernieuwd stuk, van Charw J* en gevaarlijker kant, had van t schets geschilderd, waar- af5a«5yfe ,zo categorisch weigerde a island te doen. Toch had hij tegen eze aanvallen wapenen. Hij kon en cpï ..matlg waarderende recensies rijven over het nieuwe stuk, die ger waren dan de hate- na u afkeurinêen: bij kon en zou naar het zuiden gaan met Joyce en naar vade^ die hem steunde. En toen dacht hij met een gevoel van voldoening aan Philips moeder. M.et tenminste één voet in het graf wierp ze de wereld kushandjes toe. naar overtuiging dat de jeugd eeu wig duurde versloeg de onaange naamheden van de ouderdom; leef tijd was maar een kwestie van over tuiging; hij behoefde zich maar te overtuigen. Zelfs op dit ogenblik lunchte zij, die de middelbare leeftijd bereikt had voor hij geboren was, met een jongen, wiens vader hij zelf zou kunnen zijn en genoot zijn van alle mogelijke genoegens, terwijl zij met hem stond te koken aan een gasfor nuis...,,haar nieuwe flirt". Hij kon het haar horen zeggen met rustige vro lijkheid. En ,,de nieuwe flirt" was dat kind Charles, hij die zoveel jon ger was dan iedereen die Craddock ooit gekend had. Natuurlijk was me vrouw Wroughton een uitzondering, maar als een vrouw zich niet oud voelde als ze tachtig was, (zoals ze zelf verklaarde) welk excuus had hij dan om last te hebben van zijn vijftig jaren? Hij besloot niet te lunchen, maar te gaan zwemmen en een Turks bad te nemen. Evengoed als Craddock zijn laster praatje omtrent Charles niet in het oor van Philip Wroughton zou ge fluisterd hebben, als hij geweten had dat Joyce, nadat zij hen verlaten had, twee gewone kleine briefjes gelezen en herlezen had en gekeken had naar 1 iets dat ooit een strohoed geweest N.V. Distilleerderij v/h Simon Rynbende Zonen» Schiedam De commissie uit de Raad voor de Luchtvaart heeft besloten dat geen nader onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeval dat op 5 september 1954 nabij het vlieg veld Shannon in Ierland is overkomen aan het vliegtuig Triton". In haar overwegingen merkte de commissie onder meer op, dat een nader onderzoek achterwege dient te blijven, daar voor het opleggen van een maatregel van tucht aan de ge zagvoerder Viruly in de gegeven om- Deaer dagen is ln Den Haag opge richt een „vereniging van liefhebbers van detective- en mysterie-Iectuur", die de naam van „Geoffrey Gill-club" heeft aangenomen. Geoffrey Gill was de held van de eertijds bekende de tectiveromans van Ivans. Het voorlopige bestuur (secretariaat Celebesstraat 88 in Den Haagi meent, dat thans het ogenblik is aangebroken voor de liefhebbers van detective- lectuur, zich in verenigingsverband aaneen te sluiten, teneinde indrukken, gedachten en opvattingen uit te wis selen en voorts hun kennis, inzicht en smaak te ontwikkelen. standigheden een dringende grond niet aanwezig is. Weliswaar zo wordt gezegd is, zoals door het Ierse hof is ver meld, de gezagvoerder bepaaldelijk door de veronachtzaming van aan wijzingen der instrumenten, in zorg vuldigheid tekort geschoten, doch, ge let op het leed dat het ongeval de gezagvoerder reeds moet hebben ver oorzaakt en mede gelet op het feit, dat met dit ongeval een langdurige en verdienstelijke loopbaan is afgesloten, lijkt het de commissie verantwoord, dat de Raad van de bij de Lucht vaartrampenwet gegeven bevoegdheid maatregelen van tucht te nemen, geen gebruik maakt. Grace Kelly en Prins Rainier van Monaco zullen op 18 april in Monaco in het huwelijk treden. Het huwelijk zal de volgende dag, 19 april dus, kerkelijk worden ingezegend. Dit is maandag in Hollywood be kendgemaakt door de secretaris van Grace Kelly. Het is nog niet bekend, welke geestelijke de kerkelijke huwe lijksplechtigheid leiden zal. In grote ongerustheid over het lot van haar zoon, de minderjarige G. B. H. Hoen verkeert op het ogenblik de familie Hoen te Zwartsluis. De jongen, die op 19 januari j.l. 18 jaar is geworden, voer als matroos op de kustvaarder ,,Jean E" van de redery Wijnne en Barends te Delfzijl. Vorige week kreeg men bericht dat de jongen met een andere matroos, de 23-jarige zoon van de familie Mul- derij uit Westzaan, niet aan boord was teruggekeerd van een bezoek aan Bayonne in Frankrijk, welke haven het schip op dat moment aandeed. Daarbij werd meegedeeld, dat beiden vermoedelijk in handen waren geval len van wervers voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Via de burgemeester van Zwart sluis werden pogingen in het werk gesteld om meer te weten te komen. Thans is bekend geworden, dat de beide Nederlanders zich bevinden in het hoofdkwartier van het Vreemde lingenlegioen in Frankrijk, het fort Ste Nicola te Marseille. De familie H. tracht thans haar zoon terug te krijgen. We hebben de overtuiging, onze zoon kennende, dat hij niet vrijwillig dienst heeft geno men, aldus de heer en mevrouw Hoen. De heer Hoen heeft reeds enkele ma len naar fort Ste Nicola te Marseille geschreven, maar op zijn brieven is niet geantwoord, noch door de admi nistratie van het Vreemdelingenle gioen, noch door zijn zoon. (Advertei ^e) Als U nu overgaat op NOURYTIEN dan is het eind van Uw gekwakkel in zicht! NOURYTIEN is het mo derne symptomatisch werkend ge neesmiddel. Een tablet, samengesteld uit 5 vermaarde componenten, die elk - direct en indirect - de pijn aan grijpen en zonder de maag te scha den een snelle en zekere verbetering brengen. 1 of 2 tabletten op wat wa ter en elke aanval van pijn wordt als het ware in de kiem gesmoord. U wordt fit - U blijft fit met NOURY TIEN! Langer dan met enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien. Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. 969-oo KLEDING De Amerikanen hebben een beetje bevreemd moeten vast stellen, dat het hun vrouwen schijnen te zijn, die hun kle ding kiezen. In een dames modeblad worden ten minste gemiddeld vijf pagina's over damesmode en tien pagina's over mannenmode gegeven. Dit spreekt duidelijke taal. Muizen De directie van de ondergrondse spoorweg in New York heeft de rei zigers beleefd verzocht niet in de treinen te eten. Niet, dat zij hen een stevige boterham misgunt, maar de kruimels blijven achter en de on dergrondse heeft verschrikkelijk veel last van muizen. Muziek Als iedereen een beetje wil mee werken behoort binnenkort de ver schrikking van piano-studerende bu ren tot het verleden. Een slimme meneer in de Verenigde Staten heeft namelijk een elektrische les-? piano uitgevonden, waarbij men een koptelefoon kan gebruiken. Zo doende hoort alleen de pianist wat hij aan geluid voortbrengt en kun nen zijn buren rustig blijven. Liedje In een verloren kwartiertje schreven de 19-jarige studenten Wade Buff en Gene Adkinson uit Miami de tekst voor een liedje. Zo maar voor de lol. Ze noemden het „Het is bijna morgen" en lachten er zelf om. Ze lachen nu nog, maar breder, want tot dusver heeft dat liedje-voor-de-lol hen bijna 200.000 gulden aan auteurs rechten opgeleverd, terwijl hen ook een 3-jarig contract met een grote gramofoonplatenmaatschap- pij is aangeboden. Reden Mevrouw W. Watts-Miller uit Webb-City en haar zes kinderen van 3 tot 14 jaar gingen dezer dagen tegelijk naar het ziekenhuis om zich de amandelen te laten knip pen. „Waarom gaan jullie al lemaal gelijk?" vroegen de buren- „Om er vanaf te zijn", antwoordde mevrouw Watts- Miller. Nies Iedere twintig seconden niest het 16-jarige Amerikaanse schoolmeisje Jean Gentele. Dat duurt nu al vijf weken zo en de doktoren kunnen er haar niet vanaf helpen. In het eerst moest ze nog gewoon naar school, maar daar stuurde ze heel de boel in de war door haar voort durende niesbuien. Het enige dat ze nu doet is naar de televisie kijken en (vergeefs) proberen de volgende niesbui inhouden. Oproep Niet zonder verbazing vonden de ouders van de 16 maanden oude ba by Vivien West uit' Ilford een brief in de bus, waarin zonder omwegen werd gevraagd, waarom de „dienst plichtige Vivien West zich niet voor de militaire dienst had gemeld". Men rekende kennelijk vast op haar, want korte tijd later kwam de mi litaire polite met de bedoeling om de dienstplichtige dan maar met ge weld naar de kazerne te brengen. Zij zagen van hun voornemen af. Op het gemeentehuis van Ilford heeft men al het vermoeden uitge sproken, dat er een fout in de ad ministratie moet zijn gemaakt. „Ge lukkig," zeiden de ouders. Studie Alleen de studie, die Engeland van de levensgewoonten van muizen, maakt, kost het land jaarlijks al 130.000 gulden. I -gr (Advertentie) geneest rode, ruwe en gesprongen Tube/1.- I Bij apothekers DONDERDAG, 9 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9.40 Mor genwijding 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleu ters 11,00 V.d. huisvr. 11,15 Kamerork. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Ha- banera-ork. 12,50 Uit het bedrijfsleven caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded, of gram. 13.25 Tiroolse mui. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,15 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorsp. 15,45 Teno ren en orgel 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Rege- ringsuitz.: Nederland en de wereld: En kele internationale aspecten van gezond heidszorg, door Dr. J. Spaander, alge meen directeur van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Lichte muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19.00 V.d. kleuters 19,05 Orgel en saxofoon 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws, 20,05 Radio Filharm. ork en soliste 21,05 Sportman of sport vrouw van het jaar 1955 22.05 Voordr. 22,25 Lichte muz, 22,45 Act. 22,50 Sport- act. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. -7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws, en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gram, 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Pianospel 12,00 Angelus 12,03 Metropole ork. (12,30 Land en tuinb.meded. 12,33-12,40 V.h. platte land) 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopraan en piano 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Kamerork, 14,45 V.d. vrouw 15,15 Amus.muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Pianorecital 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17.45 Zigeunerkwint. 18,10 Vocaal ens. 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. cn weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal pers pectief 19,30 Gram. 19,55 Toespraak door »Mr. A. B. Roosjen 20,00 Radiokrant 20.20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22.00 Tijdschrif- tenkron. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sport- uitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12,34 Gram, 12,55 Koersen 13.00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Symf.ork. 14,30 Franse les 14,45 Symf.ork. 15,00 Pianorecital 16,00 Koer sen 16,02 Gram. 16,15 Kamerork. en vo caal kwart. 17,00 Nws. 17.10 Kinderlied jes 17,15 V.d. kind. 18,15 Vlaamse liede ren 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.30 Rep 19,40 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Verz. progr. 2130 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,15 Koorzang 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 en 12,30 Gram. 13,00 Nws. 14,15 en 15,00 Gram. 16.05 Lichte muz, 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19 05 Uw progr, 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22.15 Muz.progr. 22,55 Nws. T elevisieprogramma NTS: 20,00 Journ. en weerber. AVRO: 20,15 Rubriek van kunst en cultuur 20,45 Film 21,05-22,00 Sportrevue. (Advertentie) Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een- aardig etui voor slechts 35 cent fk 8 proefstiftjes Lipstick 8 modieuze kleur-nuance» Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHNEMANN-LAMEVO. POSTBUS 18 Laren N.H. TeJafoon 3047 (K-2953) was. evenmin zou hij vandaag zijn lunch in de steek gelaten en zich neer gezet hebben in de aangename tropi sche warmte van het badhuis (om de waarheid te zeggen, maakte zijn bad hem zo hongerig dat hij zich daarna een broodje en een glas sher ry permitteerde) in heldenmoedige achtervolging van zijn voorbije jeugd als hij op de hoogte was geweest van de dingen, waar Charles zich mee bezig hield, vlak nadat hij 't atelier verlaten had. In 'n hoek van 't atelier stond nog een groot doek te gen de muur. Het stelde een meisje voor, knielend tussen vergeet - mij nietjes aan de rand van een water. Achter haar was een waterkering. Hij had een half dozijn schetsen van de waterkering om hem te helpen, waar van hij er enkele ook gebruikt had voor zijn schilderij van de duikende jongen, maar van het meisje had hij nog veel meer schetsen in zijn hoofd. Maar hij had een gevoel dat hij dit schilderij niet kon laten zien aan Craddock. Hij wist niet of hij het ooit aan iemand zou kunnen laten zien. Het was van hem zelf, of van haar, als ze ooit iets zou geven om het portret of om hem... Maar in elk ge val was het niet voor Craddock. Vol verlangen haalde hij het nu tevoor schijn. Het kwam er niet op aan, waaraan hij werkte in dit schilderij, als hij er maar mee bezig kon zijn. De geest van het figuurtje dat daar knielde, gekleed in verschoten blauw, had alles doortrokken, zodat het grij ze water onder de stuw, de spirea en de wederik, het stromende water van de rivier, een deel uitmaakten van haar. Daar hij van nature vertrouwend was en afging op de ervaring van Craddock en zijn mensenkennis, op zijn verzekering dat hij geen betekenis behoef de te hechten aan het korte briefje dat Charles verlof gaf om de kopie te gaan zien, nadat de familie ver trokken was, zette hij bijna zonder moeite de vage vrees van zich af, waarmee hij de laatste twee weken behept was geweest. Craddock die al tijd zo vriendelijk voor hem geweest was, die vandaag bijna vaderlijke ge voelens aan de dag had gelegd, had zijn vrees ongegrond verklaard. Daar enboven, wat zou er gebeurd kunnen zijn dat de vriendschappelijke gevoe lens van de familie kon veranderen in koude onverschilligheid? Wat kon ook redelijker zijn dan de verklaring die Craddock zo eenvoudigweg gege ven had, een verklaring die zo ge heel overeenkwam met het inzicht dat hij zelf had in het karakter van meneer Wroughton? Blauw! Blauw! Wat een wereld van blauw! De lucht, het kleed, het wa ter, de vergeet - mij - nietjes, de weerkaatsing van de lucht, de weer kaatsing van het kleed, en... de ogen, waar hij recht in keek. In die ogen schilderde hij een boodschap die voor hemzelf alleen was. Zijn penselen, zelfs zijn verven wisten er niets van. Craddock's profetie de wens was hier misschien de vader van de ge dachte) dat de twee jonge mannen die hij welgedaan had, niet veel ge meen met elkaar zouden hebben, scheen bij hu eerste ontmoeting ver vuld te zullen worden. Ze ontmoetten elkaar aan het theater en Charles' enthousiaste waardering van het stuk dat hij nu voor de tweede keer zag, scheen de minachting van Armstrong opgewekt te hebben. „Ik wou dat je me gezegd had dat je het al gezien had," zei hij, toen zij tussen de bedrijven door al rokend op en neer liepen te wandelen, ,,dan hadden we ergens anders heen kun nen gaan." ,,Maar daar is niets, wat ik zo graag zou gezien hebben," zei Char les met vuur. ,,Ik vind de scène tus sen Violet en de predikant onbetaal baar. Vertel mij er eens iets van. Hebt u zulke mensen gekend?" Frank wenkte de man van de kaart verkoop. ,,Laat mij de inkomsten van deze week eens zien," zei hij. Toen gaf hij antwoord aan Charles. ,,Ja; vroeger dat ik dat ze zo wa ren," zei hij. ,,Ik vermoed dat ze in werkelijkheid heel wat harder en ge mener en vuiler waren. De mensen kunnen niet zo suikerzoek zijn als ik ze gemaakt heb." ,,0, maar ze zijn niet zoet, vindt u wel? Ze zijn vriendelijk en aardig en een beetje belachelijk... feitelijk zoals de meeste mensen, maar u hebt er de vermakelijke kant van ge zien." De kaartverkoper was teruggeko men en overhandigde Armstrong een stuk papier. Voller dan ooit meneer Armstrong, ziet u," zei hij met een air alsof hij de eigenaar was, zoals de ober-kel ner in een restaurant, als de gasten 'n gerecht erg smakelijk vinden. ,,En met de voorverkoop zijn we al een eind voorbij Kerstmis." Onbegrijpelijkerwijze smaakte het gerecht Armstrong niet. ,,De mensen zijn droevige dwazen," merkte hij op, terwijl hij de man een kort knikje ten afscheid gaf. ,,Daar behoor ik ook toe," zei Charles. ,,Ja, ik dacht er niet aan. Maar hebt u nooit het land aan uw schil derijen of tenminste wantrouwt u ze niet juist omdat ze in de smaak van het publiek vallen?" Charles lachte. „Ik heb nog niet de kans gehad te ontdekken welk effect populariteit op mijn oordeel zou hebben," zei hij. ..O, wacht even kort geleden ben ik op 'n tentoonstelling geweest waar een schilderij van mij hing en toeval lig stonden er wat mensen om heen; ik ging er bij staan om te luisteren wat ze zeiden. Ze waren nogal compli menteus, en en ik geloof dat ik het wel aardig vond. Maar in elk geavl veranderde mijn oordeel er niet door." Frank Armstrong keek naar de welgeklede, welgevoede wandelaars in de entree-hal. „Toch geloof ik dat mensen zoals deze allemaal een verkeerde smaak moeten hebben," zei hij. ,,Z°udt u dan liever onpopulair zijn. Zoudt u liever hebben dat het theater leeg was en dat er geen plaatsen vooruit besproken werden?" Frank Armstrong grinnikte. „Nee, ik zou vloeken als een gek," zet hij, „het is me eens overkomen en tk heb er geen plezier van gehad." Toen liet hij zijn nurksheid varen. „Het kan me niet schelen om het u te zeggen," zei hij, „het feit is dat ik mijn stuk verkocht heb, van binnen en van buiten, van kop tot staart, van IJsland tot Peru en Ma dagaskar, en het maakt voor mij geen cent verschil of het blijft lopen tot t laatste oordeel of tot Nieuwjaar. En nu heb ik het gevoel alsof al die mensen mij bestelen." „O, wat jammer!" zei Charles. „Het spijt me erg. Maar ze zullen net zo goed naar je volgend stuk komen." De gedachte dat Craddock nog 3 stukken van hem in zijn zak kon ste ken, verdreef de goede bui van,Arm strong weer. Heel sterk was die trou wens toch niet geweest en nu trok ze zich weer terug als een slak in haar huisje. Hij haalde zijn schouders op. „Daar gaat de bel," zei hij „als je het derde bedrijf wilt horen'wordt het tijd." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3