DE B. en W. te Middelburg wonnen het Schouwburg-debat Zeeland had gunstig jaar JE WILT HET EENS PROBEREN. Oppositie tegen heli-haven- voorstel verstomd HAGELSCHADEVERZEKERING WALCHEREN Zl UD-BE Mc Ontwenningskuur voor laxeermiddelen! Natu-raLax HAMEAGELEI ZEEUWSCH- VLAANDEREN Onstabiel avontuur 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 2 Jaarvergadering in Hulst Huidjes als satijn ETI-rapport niet op prijs gesteld Commissie van dertien wees het af Gezamenlijke K. v. K. gaan vergaderen Kindje verkouden? MAJOOR - AALMOEZENIER NIC. APELDOORN MIDDELBURG 50 jaar Kinderzorg VLISSINGEN GOES Muziekfeest TERNEUZEN In inemoriam P. Galle Muziek- en toneelavonden HULST Rndslid van Mierlo vertrekt Missiedag AGENDA Heden Morgen WAT\ EN EEN HUU1 rNeus (Ni De Middelburgse raad maakte gistermiddag korte metten met de overigens niet al te grote agenda. Het enige voorstel waarover debat ontstond was dat waarin B. en W. een bijdrage vroegen van f 2500.000, een plan tot ver bouw van de Schouwburg te bekostigen. De heer Schenk (WD) was de eer ste die bezwaren opperde. Hij had n.l- btf het voorstel gemist een beschou wing wat de gemeente zal gaan doen, indien het bestuur der N.V. Schouwburg inderdaad tot verbou wing gaat besluiten. De financiële consequenties zij nu niet te overzien. Bovendien is de bijdrage weggewor pen geld, wanneer niet tot de ver bouwing wordt overgegaan. De heer Hoek (A.R.) stelde zich achter de eerste spreker en vroeg of B. en W. wel wisten, dat de bioscoop exploitant, die nu voor f 500,per jaar de Schouwburg vier avonden in de week huurt, plannen heeft tot nieuwbouw over te gaan. Gebeurt dit, dan zal dit de exploitatie van de Schouwburg niet gemakkelijker ma ken. De heer Huibregtse (P.v.d.A) zei voor te zijn, in tegenstelling met de heer Wattel (A.R.) die meende dat de N.V. best zelf een plan zou kunnen betalen. Weth. Schorer verdedigde het voor stel. omdat z.i. de gemeente een taak heeft op cultureel gebied. De Schouw burg beschikt zelf niet over voldoen de kapitaal om die uitgave te doen. Wat er uit dit voorstel zal volgen kon spr. niet zeggen, wel zag hij het als een principebesluit, dat de erken ning inhoudt, dat de gemeente tot (Advertentie) Leer de ingewanden weer om op natuurlijke wijze te functionneren I Voer verouderde en chronische gevallen van verstopping is Natu-raLax de ont wenningskuur voor Laxeermiddelen thans ook in halve kuurverpakking met spe ciale Combinatie-tabletten verkrijgbaar. Inderdaad een weldaad voor patiënten, die al jarenlang aan hardnekkige ver stopping geleden hebben. herstelt de nSÈtuUPNJko functie Kuurvcrpakklngsn (1. 3.90 «n IL 2.25 (mat specials Combinatie-tabletten voor verouderde en chronische aevallen). Een Chefaro-productl subsidie bereid is. Het is B. en W bekend, dat de bioscoop-exploitant ook plannen heeft; er is met hem gesproken, maar tot een coördinatie van beide plannen heeft het niet kun nen komen. De tegenstanders in de raad hand haafden hun bezwaren, omdat zij niet overzagen wat de raad te wachten staat. Uiteindelijk bleken de heren Hoek en Schenk bereid tot een geld lening, welk idee door weth. Kögeler werd ondersteund. De burgemeester wilde daar niets van weten en verwees dc raad, dat die iedere keer in oppositie gaat als er sprake is van een plan maken. Dit vond hij onlogisch, want zonder zo'n plan weet men niet waar men aan toe is, terwijl men dit laatste juist verlangt. De voorzitter hoopte van zulke opwerpingen voortaan ver schoond te blijven. Dan kan men be ter zeggen: ik ben er tegen! Voorts wees hij er op, dat de Schouwburg zich altijd zelf bedroog, in tegenstelling met de concertzaal. Uigemaakt is, dat de Schouwburg te klein is en de accommodatie van foyer en vestiaire onvoldoende. Mid delburg is het aan zijn prestige ver plicht een behoorlijke schouwburg te hebben en spr. vond het onjuist over zo'n klein bedrag veel woorden vuil te maken. Daarop werd het voorstel met 13-4 stemmen aanvaard. Tegen waren de heren Schenk, Schot, Hoek en Wattel. HELI-HAVEN Men had kunnen verwachten dat het voorstel inzake de stichting van een heli-haven op Walcheren door Middelburg en Vlissingen, ook beden kingen had ontmoet, gezien de aan merkingen dier financiële commissie, die zich zelfs tegen openbare behan deling had uitgesproken, alvorens na dere inlichtingen waren verstrekt. Er kwam echter geen adem van verzet en zo wandelde het voorstel tot ruiling van grond in verband met de eventuele stichting der heli-haven, er onider hoofdelijke stemming door. NIET OP EIGEN WIEKEN Geen bezwaar werd ook gemaakt tegen de restauratie van de molen aan de Veerseweg. welke de gemeen te ruim f 14.000 gaat kosten. De financiële oommissie liet haar aanvankelijke bezwaren tegen de geringe bijdrage (f 1000,van de eigenaar schieten en de raad zei unaniem: „ja". Zo langzamerhand is men er te Middelburg mee vertrouwd, dat de molens niet op eigen wieken kunnen drijven'. De grond aan het Abdijplein en St.- Pieterstiraat werd aan het rijk ver kocht voor ruim f 20.000. Zo men weet zal het gebouw der provinciale griffie daarop verrijzen. In Hulst heeft de jaarlijkse alge- mene vergadering plaats gevonden van de „Onderlinge Verzekerings maatschappij tegen hagelschade in Zeeland". Daarin werden de reke ning en verantwoording over het af gelopen jaar behandeld, het 65ste boekjaar van de maatschappij. De boeken gaven een onverdeeld gunstig beeld te zien. In 1955 was voor f. 9.800.000,verzekerd en er is aan schade uitbetaald f. 388,33, waarbij twee leden, een te Hontenis- se en een te St. Jansteen betrokken waren. De schade strekt zich uit over 2 gemet vlas en 250 roeden uien. Het premie-inkomen is in 1955 ver meerderd tot f .63.488,69, tegen f 62.070,09 in 1954. Kon het vorig jaar 60 pet. van de voorschotpre mie worden terugbetaald, het jaar 1955 is zo gunstig verlopen dat tot restitutie van 70 pet. kon worden overgegaan. Niettemin konden de re serves van de maatschappij worden gehandhaafd en zelfs enigszins opge voerd. Dank zij deze reserve en de zeer voordelige voorwaarden der her verzekeringen, waardoor een eventu ele schade van ruim 220.000 gulden is gedekt, kan de maatschappij de toekomst zonder ongerustheid tege moet zien. Uit de afrekening blijkt, dat het totaal der over 1955 gerestitueerde voorschotpremies een bedrag beloopt van f. 44.299,70. UITKERINGEN (Advertentie) Het bestuur der K. v. K. te Middelburg bericht ons, dat de „Commissie van dertien" te Yerseke het aanbod der Kamer om door het Eti een rapport te laten samenstellen over de eco nomische waarde van de mos sel- en oestercultuur heeft af gewezen. Zo men weet stond een voorstel in die geest op de agenda van de 4 jan. j.l. gehouden bijeenkomst te Goes. De heer Bal uit Tholen bleek toen direct al sceptisch te staan tegenover de opdracht aan het Eti en gaf te ken nen meer vertrouwen te hebben in het onderzoek dat men aan prof. Hac- con te Amsterdam wilde opdragen. Naar aanleiding van zijn opmerkin gen werd het voorstel toen aan ge houden en beloofde het bestuur der Kamer zich in verbinding te stellen met de genoemde commissie. Als motief heeft de commissie bij de inmiddels gevoerde bespreking op gegeven, dat zij zich niet van het particulier instituut van prof. Hac- con wenst te distanciëren en dat zij ook niet genegen is de opdracht uit te stellen tot na het uitbrengen van het Eti-rapport. In totaal heeft de maatschappij nu circa f. 524.928,uitgekeerd aan schadevergoedingen en slechts twee maal in haar 65-jarig bestaan moest men een nabijdrage heffen. De tota le restituties over die periode over treffen echter die geheven na-bijdra gen ongeveer 15 maal. De maatschap pij werd opgericht in 1891, begon zonder kapitaal. De reserves belopen f. 80.000,De maatschappij telt thans 480 leden, die ongeveer 19.682 gemet of ca. 8745 ha hebben verzekerd, 45 ha meer dan in 1954. De bestuursleden C.Plasschaert en C. de Regt- van Hoeve werden beiden bij acclamatie herkozen. Voor drie gegadigden werd aan de Bouwkas Nederlandse gemeenten ga rantie voor hypotheekverstrekking gegeven. DE VORST EN DE GAS VOORZIENING Bij de rondvraag bracht de heer Hesselink naar voren dat de vorige week donderdag, toen het sterk voor er een hapering in de gasvoor- ziening was ontstaan, die bijna fu nest was geworden omdat de water stofgas-installatie te Goes niet direct op toeren was. Deze situatie vond hij niet safe en ze zou er wel eens toe kunnen lijden, dat een grote afnemer de Vitrite, aan zelfvoorziening zou moeten gaan denken. Weth. Schorer zei dat door het bevriezen van de pompinstallatie te Sluiskil er inderdaad stagnatie dreig de. Te Goes had men zeven uur no dig om de ketels op hitte te krijgen en daarna was er voor het gebied 1400 m3 per uur beschikbaar, wat te weinig was; gelukkig was het euvel te Sluiskil tijdig verholpen. Absolute zekerheid kan nooit gegarandeerd worden, maar redelijke zekerheid van levering is er wel. Daarna werd op andere vragen ge antwoord, „dat het badhuis dit jaar wel klaarkomt: dat de kolentoeslag in verband met het winterse weer werd verhoogd; dat er een enquête wordt gehouden bij de aannemers naar de bouwcapaciteit en dat er hoop is. dat dit jaar met de bouw van kleuterscholen kan worden be gonnen. (Advertentie) maakt ruwe handen In 1 nacht gaaf an zacht Van het bestuur der K.v.K. voor de Zeeuwse eilanden vernamen wij dat het in het voornemen der betrokken besturen ligt, tegen vrijdag 9 maart a.s. een algemene vergadering der samenwerkende Kamers in Zeeland bijeen te roepen. De vergadering zal worden gehouden in hotel de Koren beurs te Goes. (Advertentie) Dan rug, keel of borstje inwrijven met Zilveren priesterfeest Donderdag 9 februari viert majoor aalmoezenier Nic.Ant. Apeldoorn (P. Paschalis o.f.m. Kap.) te Breda zijn zilveren priesterfeest. Hij trad in 1923 in de orde van de Kapucijnen en ge noot aan de seminaries van de Ca- pucijnen zijn opleiding voor het pries terschap. Na voltooiing van zijn stu dies was hij in de zielzorg op allerlei gebied in vele plaatsen van Neder land werkzaam. Reeds verscheidene jaren maakte hij deel uit van het bestuur van de Kapucijnen in Neder land. In 1955 werd hij benoemd tot ma joor-aalmoezenier van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Don derdagmorgen zal de jubilaris om 8 uur een plechtige H. Mis van dank baarheid opdragen in de kerk van de Kapucijnen. (Advertentie) COLLECTIONEURS, deze scho tel van H.K-H. Prinses Beatrix, wordt geleverd tot 30 juni 1956. Dinsdag 21 februari gaat de ver eniging „Kinderzorg" haar gouden jubileum vieren. De dag begint met een dienst in de Koorkerk en 's mid dags wordt in de Schouwburg een bijeenkomst gehouden, waarin o.m. de heer Kolk, directeur der vereniging een lezing met filmstroken over de historie van „Kinderzorg" en haar werk houdt. Daarna is er een recep tie in hotel de Burg. Om de herinnering levendig te hou den aan dit jubileum heeft de ver eniging een speciaal gedenkbordje la ten bakken te Gouda. EERVOLLE BENOEMING De heer A. Spijker alhier, leraar aan de machinistenschool te Middel burg, is benoemd tot directeur der Technische school te Terneuzen. HET KANKERVRAAGSTUK. Morgenmiddag zal in de .Prins van Oranje" een Nederlandse film worden vertoond over het kankervraagstuk. „Er is een tijd van komen". Door een arts zal in het kort een uiteenzetting worden gegeven over het kanker- vraagstuk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonora, d.v. P. Weststra- te en H. Meijaard; Ronald, z.v. R. Driessens en F Schrijver; Bernadette, d.v. L. Appelman en M. de Vries; Laura d.v. A. Spanjaard en W. Ees termans; Marijke, dv. M. de Lange en A. van der Gouwe; Elisabeth, d.v. J. Crucq en G. Loose. Ondertrouwd: E. Maru, 28 jaar en S. Petiet, 19 jaar. Gehuwd; L. Beeke, 27 jaar en E. Blomaard, 22 jaar. Overleden: A. de Witte, 65 jaar, wed van H. Geluk; M. Jonker, 53 j., echtg. van J. Bolkenbaas te Brouwers haven; M. Verschueren, 86 jaar wed. v. P. Buijsrogge te Kloetinge. Heinkenszand FINANCIëLE ZORGEN Het verenigingsgebouw „Marana- tha" blijkt in grote financiële moei lijkheden te verkeren. Teneinde de zorgen wat te verlichten gaat het be stuur een verloting op touw zetten en zal binnenkort een bazar worden georganiseerd. Yerseke ONGELUKKIGE VAL Tijdens het verrichten van huishou delijke werkzaamheden achter haar woning kwam mej. L, ten gevolge van de gladheid, zo ongelukkig te vallen dat doktershulp moest worden ingeroepen. Na onderzoek bleek dat zij een zware schouderfraktuur had opgelopen waarvoor opname in het ziekenhuis te Goes noodzakelijk was. SCHADE Tengevolge van de zware wind, die aan de vorstperiode vooraf ging, blijkt veel schade te zijn ontstaan aan zeeften met oesters en broedpan- nen in de buitenputten. Veel zeeften zijn onder water leeg geslagen en zijn weggedreven. In de putten lig gen oesters en pannen door elkaar geworpen. Zo lang de vorst blijft is het niet mogelijk hierin orde te schep pen. De totale schade kan pas over zien worden na de vorstperiode. Hans,veert andere verenigingen en organisaties neemt de heer van Mierlo afscheid. Vanaf 1951 tot aan het einde van de toen lopende zittingsperiode had de heer van Mierlo zitting in de ge meenteraad voor de KVP. Toen bij de verkiezingen in 1953 hem op de lijst van de KVP geen verkiesbare plaats werd verleend trad hij uit de partij en diende een eigen lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in. In de jaren die volgden is er weliswaar vaak een meningsverschil geweest tussen hem en de meerderheidsfractie maar als raadslid kwam de heer van Mierlo steeds openlijk voor zijn me ning uit en hij streed met open vizier, op die wijze een bijdrage leverend in het bestuur van de stad. De opheffing van de controverse tussen hem en de KVP blijkt uit het feit dat het scheidende raadslid in tussen is toegetreden als lid van de partij. Als eerste opvolger staat op zijn lijst de heer C. Strijdonk. CA in ge De harmonie ,,Scheldegalm" zal haar zeventig-jarig bestaan dit jaar vieren, in de eerste week van sep tember. Het plan bestaat om met het mu ziekfeest tegelijk een mars, en tam boersconcours uit te schrijven. Kruiningen KOMT I. VERMEULEN TERUG IN B.A.? De heer J. Ie Clercq te Hansweert heeft ontslag genomen als lid van het burgelijk armbestuur van Kruiningen. De aanbeveling, ter voorziening in de ze vacature, luidt: 1. I. Vermeulen, 2. J. Blok. De heer Vermeulen, tot 1956 voorzitter van het b.a. langs niet als lid herkozen. Rilland 1 januari werd on- K.A.B. ORGANISEERDE BONTE AVONDEN. De plaatselijke afdeling van de K. A.B. organiseerde in 't St.-Aloysius- patronaat een tweetal geslaagde bon te avonden. Aan deze beide avonden werd meegewerkt door de K.A.V., de Kajotters en Kajotsters en door het orkestje „De Lorelei". De leiding van deze avonden rustte in handen van de heer J. van der Kelen. Het waren zeer interessante avonden, die er bij het publiek ten zeerste ingingen. De muziek, voordrachten en zangnum mers genoten de volle aandacht. De heer van der Kelen mag dan ook met genoegen terugzien op het vele werk dat verricht moest worden ter voor bereiding van deze avonden. Het suk- ses is niet uitgebleven. Tweemaal was de zaal stampvol. Op beide avonden werd nog een col lecte gehouden voor het jeugdwerk van Clinge. Deze collecte bracht een aardig centje in de kas van het jeugdwerk. NieuicNamen GESLAAGD. Te Breda slaagden voor costumiè- re de dames: Rina v. Bemden, Tan- ny v. Zwaardra, Nelly Kloet voor het E.N.S.A.I.D.-diploma. Kloetinge ZIEKTEBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursus- sen hield een vergadering in „De Tol" in samenwerking met de N.F.O. afd. Goes. De heren A. van Oosten, hoofd van de voorlichtingsdienst, en J. Hertgers hoofd van de planteziektekundige dienst spraken in deze vergadering over de ziektebestrijding in de fruit teelt in 1956- De heer van Oosten behandelde speciaal de bestrijding van de spint, bladluis en bloedluis terwijl de heer Hertgers de bestrijding van de meel dauw en schurft onder de loep nam. Uitvoerig gingen beide sprekers in op de meest afdoende bestrijding die in dit nieuwe seizoen ter hand zal moeten worden genomen. Na de pauze werd er een forum ge vormd waarop vele vragen werden afgevuurd. Ridderstr. 14, tel. K1600-9097 In het St.-Elisabeth ziekenhuis te Sluiskil is na een langdurige ziekte overleden de heer P. Galle. De middenstandsvereniging Klimop heeft jaren van zijn activiteit geprofi teerd en voor de ouden van dagen had de heer Galle een apart plaatsje in zijn hart. Vier en twintig jaren heeft hij een groot deel van zijn vrije tijd gegeven om als secretaris van hun bond het nodige werk te verzet ten. Hij heeft de reizen helpen orga niseren en hij is dikwijls als reis leider mee geweest. Veel ouden van dagen zullen hein daar zeer dankbaar voor zijn. Donderdag wordt de heer Galle om 11 uur op het r.-k. kerkhof begraven. Traditiegetrouw biedt de „Harmonie Terneuzen" in het Concertgebouw ge durende drie achtereenvolgende avon den haar donateurs en verdere be langstellenden een muziek- en toneel avond. Bij de aanvang van de eerste avond heette de voorzitter, de heer C. L. de Smidt de aanwezigen van harte welkom en dankte de toneel groep onder leiding van de heer F. Leroux voor de belangeloze mede werking en de firma IJsebaert-Tem- merman voor het beschikbaar stellen van de smaakvolle toneelaankleding. Voor het eerst sinds 'n jaar of zeven de ijzers weer eens ondergebon den. Niet meegevallen, om eerlijk te zijn. Afge zien van de deplorabele staat waarir we momen teel verkeren, waren er nogal wat dingen die het drieste experiment niet direct tot een sukses maakten. He begon onderweg al. voorgesteld de schaatsen ondergebonden. En daarna de eerste bescheiden halen. Op een paar meter af stand stonden enkele bla gen in spanning toe te zien. Ze vonden het blijkbaar nogal grappig. „Die redt het niet", zei de kleinste. Een onprettige uitlating. Zo een die niet direct aan leiding geeft om óók wat te zeggen, maar die je in om standigheden als deze toch ook niet geslaagd kunt noemen. is op slag fataal. Er is geen gelegenheid de rebel tot de orde te roepen. Je gaat. Onherroepelijk. „Heb ik 't niet gezegd", zei de kleinste van de bla gen. „daar gaat-ie al". Die constatering, hoe za kelijk en emotieloos ook gedaan, prikkelde tot ver zet. En inderdaad, de tweede keer lukte het. Met kunst- en maaiwerk wel iswaar, maar het ging. Iets van ons oude schaatszelf keerde terug. De tanden op Oude schoolvrienden die elkaar, dachten we, en niet we tegenkwamen en met wie we vroeger op het ijs hadden gestaan. „Kijk. kijk", zeiden ze, „Piet gaat het ook nog eens proberen. Die Piet hé. Hahaha aarzelen. SIERLIJK.. Had er bij de eerste echt forse uithaal geen scheur we hód- Ven van hen in- in het "s Bezeten. ten van hen in den het gehaald. Zwij- formeerde belangstellend - - - Overigens een opmerking hoe we het gemaakt had den in Cortina. Of hij het eregoud eens mocht zien- Vroeger kon hij al zo moordend sarcastisch zijn. „In alle ernst", zei hij, „nooit vermoed dat je het nog eens zou lappen. Een paar dagen geleden dacht ik nog: die Piet lijkt me geen knaap om de schaat sen nog eens onder te bin den. Niet direct een atleet op school. Zeg nou zelf". Een klein incident, maar je voelt het toch even. Het knaagt aan je zelfvertrou wen. Juist iets minder stoer dan we ons hadden die niet onjuist was. Dat niet. Ze getuigde van een voorspellende geest. Am per was ze uitgesproken, of onze rechtersehaats nam demonstratief het besluit, voor een wijle zijn eigen gang te gaan. Dit is, zoals u zult we ten, altjjd hacheljjk. Geen samenwerking is zo drin gend gewenst als die van twee schaatsen, die bjj één en dezelfde persoon zijn ondergebonden. Strikte dis cipline is een onmisbare voorwaarde tot het welsla gen van de expeditie. Een gebrek aan eensgezindheid, een kleine insubordinatie. gend en met bewonderende goedkeuring zou het pu bliek ons hebben nagewe zen. „Kijk", zouden de kenners hebben gezegd. ..dat is de stijl. Fors, sier lijk en snel..." Wat er nu gezegd werd. zal nooit in de geschied- boekjes vermeld worden. Het werd overstemd door de doffe dreun van het ijs en de resonnance daarvan in ons achterhoofd. Merkwaardig, dachten we (achteraf), wat het menselijk lichaam kan hebben. Want vallen op het ijs is nog heel wat anders dan vallen op een andere manier, met de fiets bij voorbeeld. Er is geen waarneembare tijdsspanne tussen staan en liggen. Je voelt je botten kraken op het moment dat je geest zich nog vermeidt in het vloeiende ritme van de be weging. Wie in zijn volle lengte op het ijs valt, zon der gelegenheid de schok te breken, ondergaat de sensatie van een vliegtuig ramp. Een dreun, wat ge rommel en daarna de droeve stilte. De blagen, die getuige waren geweest van de eer ste schrede en daarop com mentaar hadden gegeven, suisden voorbij. Een van hen rukte zichzelf met een handig zwaaitje in achter waartse beweging om lan ger te kunnen genieten. Natuurlijk hoeven we niet met nadruk te vertellen, dat we hebben doorgezet. Op slot van rekening wil je toch nog altijd tot de jongens van Jan de Wit gerekend worden. Maar een sukses werd het niet. dat zij toegegeven. Het mislukken van de snel le, korte draai, van de plotselinge zwenking bij het afremmen; de cata strofe na een moedige poging om het weer eens beentje-over te proberen; al die dingen noopten tot een voorzichtig oordeel over eigen prestaties. En toen nog die opmerking van een der blagen (bo vengenoemd) voordat we de baan verlieten. „Daar gaat Jaap Eden", zei hij. De drumband van de „Harmonie Ter- neuzen" opende met een daverende manoeuvremars en dit werd gevolgd door een kort concert van het gehele gezelschap onder leiding van zijn eminente directeur de heer J. Meyers. De bezoekers hebben kunnen consta teren welke vooruitgang de Harmonie Terneuzen wederom gemaakt heeft en dat er drie avonden nodig zijn om alle belangstellenden te kunnen laten profiteren is toch wel een bewijs dat Terneuzen iets over heeft voor de harmonie. De uitvoering was uitste kend en directeur Meyers heeft weer eens laten zien dat hij de touwtjes stevig in handen heeft. Na de pauze, waarin een verloting plaats had, volgde een klucht in drie bedrijven van baarlijke nonsens met veel vaart voor het voetlicht ge bracht. Decor, grime, toneelaankleding door „Eigen Haard" waren uitstekend. De spelers, die stuk voor stuk uitste kend waren, kregen van het zeer vol dane publiek een hartelijk applaus Burgerlijke stand Geboren: Salomon z. v. P. van Hou- cke-Lennsen; Hendrik z. v. C. Kou ijzer-ter Horst; Picter z, v. J. Plat- teeuw-de Bokx; Cornelia d. v. J. Platteeuw-Hamelink, Frediericus z. V. G. de Rooij-Uytdenhouwen; Willem z. v. A. do Block-Riemtns; Adriana d. v. C. Mechielsen-Kolijn; Tannetje d. v. M. Verhelst-de Groote; Huwelijksaangiften- Gerard Schaal- je, 21 en Johanna Harms, 20 j.; Henri Doppegieter. 28 j. en Aline van Moeffaert, 20 j. Overleden. Maria Luteijn, 86 j. Ma- thilde Ceulenaere, 85 j. echtg. van A. van Hecke. Catharina Buijze, 43 j. echtg. van J. Lansen. Gelein Verlinde 55 j. echtg. van J. van Docselaar. Sluiskil FEESTAVOND B B. TE SLUISKIL Vrijdag zal in het Herv. Jeugdge bouw, aan de Louisastraat een feest avond van de BB. worden gegeven. Een keurkorps van artisten zal die avond een gevarieerd programma voor het voetlicht brengen. FEESTVOORSTELLING „SEMPRE AVANTI" Donderdagavond zal voor alle le den van de r.-k. toneelvereniging Sempre Avanti een feestvoorstelling worden ger-ven, i.v.m. het 10-jarig bestaan der vereniging. (Advertentie) ten bate van het onderhoud en her stel van de Blasiuskapel een prijs- piering georganiseerd. In twee cafees kon men de bol doen rollen en van vroeg tot laat werd hiervan een druk gebruik gemaakt. Dat ook van buiten de parochie belangstelling voor deze prijspiering bestond, blijkt wel uit het feit, dat beide hoofdprijzen niet in eigen dorp gebleven zijn. Deze prijzen (wee varkens) werden gewon, nen door de heer Warrens uit Bosch- kaj.elle en de heer Jonkheijm uit Hontenisse. Stoppeldijk Door het vertrek van de heer J. D. A. van Mierlo naar Breda zal bin nenkort een vacature ontstaan in de gemeenteraad van onze stad, daar de vertrekkende over enige tijd zijn ont slag als raadslid zal nemen. Ook als secretaris van de Sport raad, gewestelijk commissaris van het Katholiek Thuisfront, voorzitter van de hockeyclub Rapide, secretaris van de wielersportclub, leider der Zeeuw se tenniskampioenschappen, bestuurs lid van het comité Reis Ouden van Dagen en als bestuurslid van vele OUDERAVOND VAN VERKENNERS Welpen en verkenners boden tradi tiegetrouw in het Parochiehuis hun ouders en genodigden een feestavond aan. Hopman R.v.Roeyen verwel komde de aalmoezenier en de aanwe zigen. De aalmoezenier verrichtte de installatie van een verkenner en de hopman gaf een nadere verklaring van de betekenis der installatie. Ver schillende toneelstukjes werden opge voerd allen met een vrolijke inslag tot groot vermaak der aanwezigen. GEZINSDAG BOERENBOND De jaarlijkse gezinsdag, georgani seerd door de Boerenbond, is ook dit jaar weer een sukses geworden. De dag werd begonnen met een H. Mis en in de namiddag kwam men in ver gadering bijeen in het parochiehuis. Een speciaal woord var. welkom werd gericht tot de sprekers van de ze dag: Pater van Beekhoven uit Hulst, de heer van Carnpen, directeur van de C.H.V. uit Hulst en later op de vergadering arriveerde ook nog als spreker van deze avond ir. de Wolf, directeur van de r.-k. Landbouwwin- terschool te Hulst. De eerste spreker, de heer van Cam- pen, behandelde r.og eens op duide lijke wijze het doel van de coöperatie en de middelen, welke de coöperatie als machtige organisatie kan gebrui ken, om zo het algemeen belang van haar leden te behartigen. Pater van Beekhoven kwam de hulp inroepen van de goedwillende boeren om hun medewerking te ver lenen aan een actie, die door de pa ters ir.- het leven is geroepen, om de plannen, die gereed liggen voor de uitbreiding van hun klooster, te kun nen verwezenlijken. Na de maaltijd kwam de laatste spreker van deze avond aan het woord, ir. de Wolf. Uitvoerig nam hij onder de loep de problemen, welke zich in deze laatste jaren aan de jon ge boeren voordoen. Door zang, muziek en voordracht wisten de jonge boeren en boerinnen een waardig sluitstuk te zetten op de ze zo goed geslaagde gezinsdag. FEESTAVOND K.A.B. Klokslag half zeven opende de voor zitter van de K.A.B. de feestelijke bijeenkomst. Onmiddellijk begon het bonte gedeelte te draaien en zang muziek en toneel wisselden elkaar in snel tempo af. Het buffet werd alle eer aangedaan. De verkoop van loot jes ten bate van Herwonnen Levens kracht bracht 80 gulden en veertig francs op. Onder grote spanning ver liep de gratis tombola. De prijzen wa ren weinig in getal doch zeer waarde vol. De spreker van deze avond, de heer van Ohaam belichtte enkele fa cetten uit de beweging en woog het verleden en het heden aan elkaar af. De propaganda naar de 400.000 kreeg een groot gedeelte in zijn feestrede. De adviseur, pastoor J. Mangnus, had tot thema gekozen: de ar.gst die er in de schijnbaar van weelde overvloei ende tijd heerst. De voorzitter van Ruymbeke dank te op zeer hartelijke wijze de beide sprekers en sprak de hoop uit dat zijn leden zouden doen wat de sprekers de" voor®eboU£*en en gevraagd had- TONEELNIEUWS. De studie van het toneelspel „de Spooktrein" verloopt vlot. De speel sters en spelers doen hun uiterste best om op 12 en 13 februari het pu bliek weer eer. prima verzorgde op voering te geven. I-raamt) Onze parochie stond in het teken van de Missie. Niet alieen, dat de missienaaikring een tentoonstelling had georganiseerd van alles wat er door de leden van de kring was ver vaardigd, maar er was een fancy- fair in elkaar gestoken als middel om de vele mensen in de gelegenheid te stellen hun bijdrage voor de mis sie te schenken op een andere dan de gebruikelijke wijze. Nou werkte het weer helemaal niet mee; het was in de middaguren zó glad op de wegen, dat geen fietser of voetganger zich onnodig op weg begaf. In de namiddag was de regen spelbreker en toch was het bezoek aan de tentoonstelling en de fancy- fair bevredigend te noemen. Ook de filmvoorstelling, die 's avonds werd gegeven, was ruim voldoende bezocht, zodat de organi satoren van de attrakties toch nog wel met tevredenheid aan het werk kunnen terugdenken. Alles was ten bate van de missie van de Witte Paters. Ossenisse PRIJSPIERING VOOR BLASIUS KAPEL. In verband met de feestdag van de H. Blasius, die in onze parochie op bijzondere wijze wordt gevierd, werd OUDERAVOND GESLAAGD. De plaatselijke afdelingen van de K.A.J, en V.K.A.J. organiseerden in het Verenigingsgebouw 'n ouderavond, die buitengewoon goed geslaagd is. De verschillende nummers muziek, zang en voordracht werden op vlotte wijze op de planken gebracht. Zowel voor de uitvoerenden als voor de ouders, die goed vertegenwoordigd waren, is het een gezellige avond ge worden. Dansavond. In café Complet werd een dansavond gehouden ten bate van de plaatselijke duivensociëtit In verband met de slechte weersom standigheden was de belangstelling voor deze avond niet zo groot als ge woonlijk het geval is. Biervliet „DE HAVEN". De R.K.J.B. en B.J.B. voerden het bekende toneelstuk „De Haven op. Ondanks de bijzonder slechte weers omstandigheden was de belangstelling groot. Het stuk viel zeer in de smaak, ondanks enige tekortkomin gen, die hun oorzaak vonden in de zeer korte voorbereiding en enige ziektegevallen. MUZIEK EN TONEEL. Donderdag en zondag a.s. zal de Kon. muziekver. „Harmonie" haar jaarlijkse uitvoering geven. Tijdens deze avonden speelt de vereniging „Jacob van Lennep" na de pauze het toneelstuk „De verjongde professor". Sint Kruis UITVOERINGEN E.N.Z.K. Door de plaatselijke Muziekvereni ging „Elk naar zijn Krachten" wor den op zaterdag on zondag 11 en 12 februari de jaarlijkse uitvoeringen ge geven. Daarbij zal door de muziek een programma van marsen worden ver zorgd, waarna het toneelstuk in 3 be drijven „De vrome leugen" zal wor den opgevoerd. Aardenburg FLANDRIA HAD VEEL SUKSES. In 'n overvol Sociëteitsgebouw gat de West Zeeuwsch-Vlaamse Filhar- monikaclub „Flandria" uit IJzendij- ke een uitvoering onder leiding van Jasper Anthonisse, welke ten bate kwam van de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap". Secretaris L. Haver land sprak namens deze sociëteit een openingswoord, waarna door het or kest een programma van ouvertures, walsen marsen en andere muziekstuk ken ten gehore werd gebracht. Door beheerst en zuiver spel veroverde de ze club de harten van het zeer tal rijke publiek, hetgeen dan ook in een langdurig applaus tot uiting kwam. De komische noot van deze avond werd gevormd door de Belgische hu morist-conferencier Renaat Verween uit Maldegem, die de zaal deed scha terlachen. Aan het slot van de avond, waaraan ook nog een verloting en een gezellig dansje waren verbonden, sprak secretaris Haverland de hoop (lit „Flandria" nog eens in Aarden burg te zien optreden. Sluis DE GRABBELTON. Velen hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van de r.k. jeugdver eniging om haar bonte avond „De grabbelton" in het parochiehuis te komen bijwonen. Er werd ondanks de korte tijd van voorbereiding door de welpen, verkenners, meisjespatronaat en KAJ een aantrekkelijk program ma geboden, waarvan het enige be zwaar was, dat het eigenlijk te lang duurde. Het gevolg hiervan was, dat verschillende ouders die met plezier de verrichtingen van hun kinderen volgden, maar bedenkelijk gingen kij ken, toen het tegen twaalf uur begon te lopen. Gedurende de pauze werd een ver loting gehouden, waarvan de baten evenals de opbrengst van deze avond waren voor de onlangs gevormde r.k. jeugdraad, welke hoewel met volle moed, maar echter met een lege kas haar belangrijk werk is begonnen. AXEL Het Centrum 8 uur: Ciske de rat. GOES Grand: De onsterfelijke wals- HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Wie is wie. MIDDELBURG Electro: Opgejaagd. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geef dat kind een kans. VLISSINGEN Luxor: Het misdaad syndicaat. Alhambra: 20.000 mijlen on der zee GOES Grand: De onsterfelijke wals. MIDDELBURG Electro: De baas in huis. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. VLISSINGEN Alhambra: Gevangenen van het verleden. Luxor: Het misdaad- syndicaat. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Butterfly. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 u.. Een man Gods. 1 i^= r\E Unie zond ee Kamer-led werp-Delta In dit a< op, dat mei de Nieuwe hoging blij de Deltaco dig geoord sluiting de de reserve\ waterkerin schappen van minist dat een uit land gehee binnendijki gevolgen v buitendijke seerd. De Unie gica gebied dijkenstelsi de overige zelfde voet handelen, ongetwijfel Verder terschapsbt tot een bec welke de tawerken c doen, hun i fen. Dit su als een mi Deze vei schapsbond aan, dat di plan bij la jard zuller ontwerp-D< lijke Delti Nu worden afsluiten Nieuwe VI werken bej Het eind eens te ove DE Verenj Gemeent weet in eer Kamer de s stelling van dinerend co Deltaplan b< Tijdige in gere organe en uitvoerir vergoeding i de gemeenti culieren v zijn de twee het adres r bracht. Terecht v de toezeggii ming in de afsluiting v staan voor wante bedri ontwerp-De is. Een vol niet wordei even goed gingen en fc ten betreffe de visserij. Door no< van havenve leringen en degevallen karakter evenzeer te Voorzove: wetten of i doende ger genheden, i met voldoei het oog zo gezien. socialisl denkbeeld toch ook n te zijn. In NVV kreeg genheid, orr Hij ziet nie laat de gezw "ontstopt" L VICKS Vi NE 35 Zij allebei lende manl cn daarom en krachtig( als die van den hem n zijn liefde s'rijdperk n kendoen be meten met bei de slag met een neJ had Armsti houden over de ander» Charles de van Joyce afstand te i deze aanva! 2°u matig schrijven o' moorddadig^ hjkste afke £aar het zi haar vadeu En toen van voldoer Met tenmin wierp ze d< Haar overti wig duurde

de Stem | 1956 | | pagina 2