Vitamine WYBERT AMSTLEVEN levensverzekering U bent in de wolken met een Dakota DE TUSSENPERSOON Twee jongens uit Den Bosch omgekomen radio LICHTSTRAAL VOOR HET ONDERWIJS Daarmee zijn we er niet AT EEN ONDERLiJKE ereld DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 TWEEDE BLAD Meningen en Commentaren OPSPRAAK DONKER DIT, is nu de vierde minister uit de naoorlogse periode, die in het harnas sterft. Fievez, Huysmans en Van Maarseveen hebben ook op betrekkelijk jeugdige leeftijd de tol van een al te arbeidzaam leven in dienst van de publieke zaak moeten betalen. Donker was ongetwijfeld ook een bekwaam minister, die in een korte tijd ontzaglijk veel werk heeft verzet. Hij moest in het parle ment dan ook het verwijt horen, dat men zijn activiteit op wetgevend gebied gewoon niet kon bijhouden. Hij heeft zelfs het reusachtige werk van een algehele herziening van het Burgerlijk Wetboek aangepakt, waarbij het wel tragisch is, dat ook zijn grote adviseur professor Meyers hem moest ontvallen. Donker maak te niet de indruk een gemakkelijk man te zijn, maar in kampgesprek- ken hebben we hem leren kennen als iemand met humor en warm- menselijk gevoel, maar ook als een strikt jurist. Deze striktheid heeft hem wel eens in botsiig gebracht met anderer opvattingen omtrent de houding tegenover de politieke delinquenten en de toepassing van het recht, van gratie. ROBESON MAG WEER REIZEN PLUTO GEEN PLANEET? MENSELIJKE BETREKKINGEN De IT. Vader: Geen arbeider is „gekocht' Noodlanding Bij hotelbrand in Helmond Voor amateurs: Goedkope ééix- acters TELEVISIEPROGRAMMA'S (Naar een roman van E. F. BENSON) sl: LIET is een onverkwikkelijke kwestie, welke zich in het def tige Haagje voordoet. De laatste tijd zijn er al verschillende personen in [jé politieke en ambtelijke sfeer in opspraak geraakt, nu is de Eerste Burger bij een zeer ernstige be schuldiging betrokken. Aan de ma nier, waarop deze beschuldiging naar voren is gebracht, zit ook al een bedenkelijk tintje. Het Haagse Dagblad, een der bladen van de Pa- roolgroep, heeft onomwonden ge schreven, dat het dit zwarte dos sier niet op tafel zou hebben ge gooid, als de burgemeester in zijn ogen maar een goed regent en een krachtig regeerder zou zijn geweest. Maar nu het de toets van deze so cialistische kritiek niet kon door staan, moest hij óok maar moreel gebroken worden. Dat klopt natuur lijk niet. Als de beschuldiging van Jodcnverraad juist zou zijn, dan moest deze burgemeester heengaan, ook al vervulde hij zijn taak uit stekend. Een tweede bedenkelijke omstan digheid is. dat er bij de Haagse po litie een dossier betreffende de Ha- zerswoudse aangelegenheid bleek te berusten, waarvan ook afschrif ten zijn gemaakt. De burgemeester was daarvan op de hoogte gebracht maar hij heeft daar blijkbaar ver der geen werk van gemaakt, terwijl bet toch veel beter was geweest, als hij meteen had doorgetast, opdat er klaarheid zou zijn geschapen. Nu was de sfeer bedorven, wat ook wel bleek uit moeilijkheden, welke er in en om het politiecorps zijn gere zen. Formeel heeft de burgemeester natuurlijk gelijk, dat hij zich van het een en ander niets hoeft aan te de menselijke betrekkingen in een bedrijf is in de laatste tijd steeds meer in de belangstelling komen te staan. Hier wordt een eenvoudige methode aangegeven, om daaraan recht te doen. Niemand twijfelt er echter aan, dat hij zijn beleid terzake grondde op principes van recht vaardigheid zoals hij die zag. We brengen gaarne een saluut aan de persoon en het werk van deze poli tieke tegenstander, die niet zichzelf zocht, maar land en volk naar beste De bekende Amerikaanse negerzan ger Paul Robeson heeft telegrafisch een uitnodiging aanvaard van de lei ding van het vakverbond van mijn werkers in Zuid—Wales, om op te tre den op een jaarfeest. Ook aanvaardde hij een uitnodiging voor een tournee door Wales, te orga niseren door de afdeling Zuid-Wales van de Britse mijnwerkersbond. Men maakt hieruit op, dat Robe son zijn paspoort, dat hem in 1050 door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, op grond van zijn communistische sympathieën, werd ontnomen, weer terug heeft gekregen of zal krijgen. Volgens de in de V.S. werkzame, uit Nederland afkomstige sterrenkun dige dr. G. Kuiper, is Pluto geen pla neet, maar een van de satellieten van Neptunus. De baan van Pluto doorkruist die van Neptunus, zei hij. In tegenstel ling tot de andere planeten van de zon doorloopt Pluto een excentrische baan. De omlooptijd van Pluto is veel langer dan die van de andere plane ten: 6.5 dag. Verder is Pluto te klein om een echte planeet te kunnen zijn, (De aarde is dertig keer groter). Dr. Kuiper zei te geloven, dat, na dat drie satellieten van Neptunus zich van de planeet hadden losgemaakt, twee als satellieten teruggetrokken werden, doch de derde, Pluto, in de ruimte bleef en een eigen baan vorm de, die de banen van de andere twee verstoorde. Met gedachten is het als met geldstukken. Die de minste waarde hebben, zijn het meest in omloop. (Advertentie) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met trekken, omdat hij zonder moeite kunnen en met grote bekwaamheid de zuiveringsprocedures is gepas- heeft gediend, seerd. Maar hij zit nu toch wel in een moeilijke positie voor de hoog ste ambtsdrager in de residentie. Over de vrouw van Caesar mag zelfs niet gepraat worden, zeiden de oude Romeinen, om aan te geven, hoe de ongereptheid van goede naam van de hoogste betekenis is voor mensen van gezag. Minister Eeel heeft nu een nieuw onderzoek toegezegd, doch dat zal wel de nodi ge tijd in beslag nemen. Zou nu de uitweg uit de directe moeilijkheid toch niet zijn het aanklagen van het Haagse Dagblad wegens smaad? Door zulk een proces kan de lucht gezuiverd worden. Dan' weten we precies wat er aan de hand is ge weest en als blijkt, dat aan de heer P'-hokking niet te verwijten valt n ot de stukken in de hand, dan staat hij weer sterk. Hoe spoediger dit gebeurt hoe beter. Katholieke Werkgever maakt melding van een brief, door een der leden geschreven, waarin hij erover klaagde, dat het persoonlijk contact tussen hemzelf en zijn men sen steeds minder werd naarmate liet aantal werknemers in zijn on derneming toenam. Vroeger kende hij al zijn mensen bij naam en toe naam en omtrent veruit de mees ten was hij ook op de hoogte van de zorgen, de moeilijkheden, de ge zinsomstandigheden en liefhebbe rijen. Hij wilde echter graag iets doen om toch nog eens een enkele keer echt contact van mens tot mens te hebben met zijn medewerkers. Hierover piekerend was hij op de gedachte gekomen om eens aan dacht te besteden aan de verjaar dag van zijn mensen door hen op die dag bij zich te laten komen en met hen een gesprek te voeren. De Katholieke Werkgever juicht dit denkbeeld sterk toe, maar het blad voegt er wel enkele goede wenken aan toe. Zo'n gesprek moet geen uniforme formaliteit worden, geen oppervlakkig gelegenheids praatje. De werkgever, moet zich echt voor zo'n gesprek vrij maken, opdat het niet door telefoontjes en in- en uitloop van anderen wordt gestoord. Hij moet zich van tevo ren ook laten inlichten over de werkzaamheden van de jarige, over zijn gezinsomstandigheden, zijn lief hebberijen en activiteiten. Dan kan bet ook veel beter een gesprek van mens tot mens worden. We geven dit denkbeeld ook gaarne door. Het begrip voor de waarde van human relations, van De H. Vader heeft zaterdag de deelnemers aan het congres voor menselijke verhoudingen in de indu strie toegesproken en zijn gehoor gewezen op het feit, dat de onder nemer niet eenvoudig een werkkracht koopt", maar dat hij staat tegenover een lid van de menselijke samen leving die zijn medewerking, ten bate van het bedrijf, komt verlenen. Het bedrijf, aldus de Paus, is niet herleidbaar tot een anoniem gecoördi neerd samenspel van technische func ties. Het verenigt de deelgenoten, die door een contract met elkaar zijn verbonden en wier verantwoordelijk heid weliswaar verschilt, doch die de arbeider gelegenheid moet verschaf fen zijn morele, persoonlijke en so ciale verplichtingen na te komen. De produktiviteit is geen doel op zich zelf, zo besloot de H. Vader. gil I BELEEFD De postzegelautomaten in de Verenigde Staten zullen be leefder worden. Er zal een apparaatje extra in worden aangebracht, dat zegt: „Be dankt voor het kopen van de postzegel." Dit bedankje komt via een luidsprekertje los, zo dra men de munt voor de ze gel in 'de gleuf heeft laten glij den. Als het een valse munt is, zegt het apparaat niks. Zondag heeft een achttienjarige pi loot met een eenmotorig vliegtuig van het type ,.Bebe-Jodel" een geslaagde noodlanding gemaakt in een straat te Saint Malo. De zondagswandelaars keken er wel een beetje raar van op. (Van onze onderwijsmedewerker) jyu het jaar der verkiezingen is aangebroken, ziet men door lerscheidene ministeries bewonde renswaardige pogingen onderno men, om nog een aantal hangende kwesties tot een oplossing te bren gen. Ook minister Cals, die men waarlijk geen gebrek aan activiteit verwijten kan, blijft hardnekkig trachten, het Nederlandse onderwijs naar een betere toekomst te voeren. Het moet de bewindsman enige voldoening hebben geschonken, dat hij einde januari in de tweede ver- volgnota betreffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers een ge matigd optimisme heeft kunnen doen horen. De prognose in dit stuk immers toont aan, dat voorheen een te sombere verwachting op de des tijds beschikbare cijfers is gebouwd. Uw dagblad heeft u de gepubliceer de getallen reeds voorgelegd, waar uit valt af te lezen, dat niet 1963 maar reeds 1959 het jaar zal kun nen zijn, waarin het onderwijzers tekort is opgeheven. Het lijdt geen twijfel, of deze ramingen bevatten een aantal kwetsbare elementen. Bijvoorbeeld blijft de klassificatie aan de klein ste plaatsen parten spelen, wanneer het er om gaat sollicitanten aan te trekken. Ook is in deze berekening een aantal gehuwde onderwijzeres sen opgenomen, wier positie in het onderwijs zoals men weet, nog im mer principieel omstreden wordt. Het is ook de vraag, of de afge studeerden van de spoed-cursussen allen door het onderwijs kunnen worden geaccepteerd. Naast uitne mende krachten dient men hier stellig ook op materieel-ingestelden voorbereid te zijn, die wellicht, zo dra de keuze voor de schoolbestu ren ruimer wordt, langer geweerd zullen worden. Nochtans dient het ministeriële recht erkend, dat hij zich op globale ramingen verlaat. Welnu, dan kan worden toegege ven, dat misschien in 1959 iedere lagere schoolklas weer een eigen leerkracht zal hebben. ■y^/ANNEER deze nota nu maar niet op het Nederlandse volk de indruk maakt, dat het onder wijs onnodig alarm heeft geslagen. De ouders dienen te beseffen, dat ook met deze laatste cijfers in de hand, de realiteit bestaan blijft, dat in de eerste jaren schoolklassen zonder eigen docent zullen staan; (Advertentie) dat ook in 1959 de klassen nog overvol zullen zijn, zodat noodge dwongen aan vele kinderen tekort wordt gedaan; dat de voorgenomen leerplichtverlenging wegens voren staande feiten nog langer dient te worden uitgesteld. Wij vestigen hierop werkelijk niet de aandacht omdat wij een nurkse behoefte zouden gevoelen, elk optimistisch geluid in de onder wijswereld tot een jammerklacht te misvormen. Maar wel, omdat re gering en volk zich langzaamaan hebben neergelegd bij de bestaande nood in het onderwijs en omdat men ieder die voortgaat, op deze nood te wijzen, spoedig voor een onte vreden zwartkijker gaat uitkrijten. Met oprecht respect voor de in spanningen van minister Cals wil len wij nadrukkelijk vaststellen, dat het lager onderwijs in Neder land nog ver en ver verwijderd is van een behoorlijk functioneren. Nog drie jaar, en dan is misschien de lacune in het leerkrachten-korps aangevuld. Gelukkig; maar dan ook beseffen, dat het daarna nog tien of twintig jaar kan duren, alvorens ieder kind de juiste onderwijskun dige zorg zal .ontvangen. Wanneer voor iedere leerling een plaatsje in de schoolbank is gereserveerd, dan is de kwaliteit van het onderwijs nog niet verzekerd. Zou dat mis schien in 1980 bereikt zijn? jy[EN zal ons wellicht bitterheid verwijten. Nochtans is het in de onderwijswereld een voorwerp van zorg, dat het Nederlandse volk zich zo weinig bewust is van de grote onvoimaaktheden in de he dendaagse situatie van het onder wijs. Zal men nu niet voorbarig zich gerustgesteld gevoelen? Of herinnert men zich het spreek woord: één zwaluw maakt nog geen zomer? Zelfs geen lente! T egenstellingen Slagersknechten hoeven niet extra betaald te worden als ze in hun eigen tijd liun messen scherpen om de volgende dag meteen aan de een beroemd romanschrij ver?" en „Heb ik kansen om schoonheidskoningin te wor den?" Stelling Ook in Peking volgen de kranten sinds kort een nieuwe spelling. De Chinese pers is begonnen met het nieuws af te drukken in horizontale regels, die men van links naar rechts kan lezen. Precies dus, zoals bij ons, Tot dusver kon men alleen maar wijs worden uit de krant als men de regels van boven naar beneden las. Eten In Amerika heeft men afdoende de beschuldiging weerlegd, als zou DDT schadelijk zijn voor de gezond heid van de mens. „Het is geen werk dat men op een boerderij eerst flink met DDT gaat spuiten en dan even UC VUlgUIUO uag ->" r 1 gang te kunnen gaan. Mijnwerkers, rustig gaat eten. aldus de heschul- die zich na hun werktijd moeten digers. Vrijwilligers begonnen met- wassen en verkleden, moeten echter weer wél overwerk hetaald krijgen. Aldus luiden enkele uitspraken van een gerechtshof in Amerika dat oor deelde over enkele arbeidsgeschil len. Hulpje De heer Hoover heeft een. robotje uitgevonden, dat als hulpje bij een televisie-toestel kan worden gezet. een DDT op te eten. Zij hielden het 'n jaar vol zonder ziek te worden. Gelukje Het feit. dat de bastaard-hond Bella in een plaatsje in zuid-Enge- land een dertien meter diepe schacht van een oud riool in tuimelde, heeft het leven gered van Woe-Woe. een dure ras-boxer. De haas van Bella was trouw. Hij klom de schacht in Het robotie kan zo worden afgesteld om zijn hond te redden. Tot zijn - - - "L Hu j Tinn la n Tl rj o»i Bij een brand in het hotel [maar kon niet voorkomen, dat het hotel tot de grond toe afbrandde. De Sint Lambert te Helmonrl ,lln üotel tot cle grond toe afbrand le Helmond zijn schade die door verzekering wordt maandagnacht twee jongens gedekt, bedraagt enige tonnen. De van omstreeks zeventien en I oorzaak van de brand is onbekend. negentien jaar uit Den Bosch, 1 in de vlammen omgekomen. De omgekomenen zijn de jongens II. Hopman (18 jaar) en A. de Jong (17 jaar). Laatstgenoemde was fa milie van de exploilante van het ho tel, mevrouw N. Vriens-Nuits. De jongens hadden haar zondag een be zoek gebracht en waren van plan met de laatste trein uit Helmond naar Bosch terug te keren. Zij misten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar mevrouw Vriens zich in tussen ter ruste had begeven. Daardoor wist zij niets van de aan wezigheid van de beide jongens in het hotel. Dit is mede de oorzaak ge weest, dat zij zo jammerlijk om het leven zijn gekomen. Het personeel, de eigen kinderen en de gasten konden zich in veiligheid stellen. Een vrouwelijke gast moest via een ladderwagen naar de begane grond. Halverwege viel zij van de ladder. Haar val kon heneden door brandweer en politie wel worden ge broken, maar zij moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen. De brand is omstreeks twee uur uit gebroken. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit, dat het op geregelde tijden het tele visietoestel omschakelt naar een an der station. Tevoren kan men op zijn gemak uitzoeken, welke pro gramma's men wil zien en het TV- hulpje doet de rest. Men kan hem voor 24 uur aan een stuk instrueren. De Amerikanen kunnen het appa raat kopen tegen een prijs van 100 gulden. Postpakket Juwelier Harry Winston te New York ontving dezer dagen per luchtpost een pakket, dat precies 8.400.000 dollar waard was. Hij was blij. dat het aankwam. De in houd bestond uit een zending diamanten uit Londen. Er was een steen bij van 426 karaat, die al leen al anderhalf miljoen dollar waard is. „Ik hou me aan de post," zei Harry. „Het is volgens mij de veiligste weg. Ik ben op die ma nier ten minste nog nooit iets kwijt geraakt." Leerzaam Een Italiaanse papierfabriek heeft toiletrollen in de han del gebracht die bedrukt zijn met allerlei wetenswaardig heden. Er staan verhande lingen op over „Hoe wordt ik verbazing vond hij twee honden. Woe-Woe zat er al een dag of vier in. Nu hij toch heneden was, nam Bella's haas ook Woe-Woe maar mee naar boven. Hij kon er de eigenaar mee verrassen, die de boxer al een dag of wat kwijt was, maar verder geen moeite had gedaan om uit te zoeken, waar die wel kon zitten. Zo! Is dat nou je vrouw, Kees? Nou, die valt me nogal mee na. wat je me allemaal over haar vertelde. Kent U ons 'Nieuwe Schepen" boek al? Tebestellen a!2.75 via onze giro 3390. Doel: reddingvlet voor K.N.Z«H.R,M. Daar in jeugd- en jongerenvereni gingen, die met een laag budget moe ten werken, de betaling van auteurs rechten voor de opvoering van een spel vaak een zware uitgave betekent, heeft het werkcentrum voor Leke- toneel en Creatief Spel liet initiatief genomen tot de uitgave van een reeks éénacters, die vrij van auteursrechten mogen worden opgevoerd. De reeks zal worden geopend met twee spelteksten in één omslag: ,,De wonderen zijn de wereld nog niet uit" door Jan Naaykens en „Regeren" door J. C. van Schagen. Voorts zijn opdrachten aanvaard door Hella S. Haasse, Halbo C. Kool en Gabriël Smit. Met andere auteurs is het Werkcentrum voor Leketoneel en Creatief spel in onderhandeling. De totstandkoming van deze reeks éénacters werd mogelijk gemaakt door de medewerking van de uit gever J. Muusses te Purmerend en door een daartoe strekkend subsidie van het Prins Bernhard-fonds. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8.50 V.d. huisvr. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 Gevar.progr. 12.00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13.45 Medische kron. 13,55 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,05 Idem 17,20 Pianospel 17,30 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: Mr. Dr. H. J. Roet hof: Een journalist ziet Nieuw-Guinea 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 RVU: Prof. Dr. S. T. Bok: Hoe werkt ons ze nuwstelsel. Derde lezing 19,00 V.d. jeugd 19,10 De mens en de socialistische or dening, caus. 19.25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA 20,00 Nws. 20.05 Comm. 20,15 Leert uw landgenoten ken nen, klankb. 20,40 Huisknecht biedt zich aan, hoorsp. 21,55 Lichte muz. 22,25 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 22,40 Mezzo- sopr. en piano 23,00 Nws. 23.15 Soc.nws. in Esperanto 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,13 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Metropole ork. 10,05 Gram. 10,30 Morgendienst 11.00 Gram. 11,15 Ik weet waar gij woont, hoorsp 12,05 Surinaamse volksmuz. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Meisjeskoor 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Promenade, ork. 14,15 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17.20 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Orgelspel 18,15 Koperens. 18,30 Gram. 18,45 Spectrum van het Chr organisatie- en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Nederlandse volks liederen 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Radio Filh.ork. en solist 21,30 De bedreigde mens in de mo derne samenleving, caus. 21,50 Geeste lijke liederen 22.20 Muz. caus. 22,45 Nws. 23.00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Amus.muz, 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16,30 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,45 Kin derkoor en sol. 17,50 Boekbespr. 18,00 Zang en piano 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Clivia, operette 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22,50 Gram. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13.00 Nws. 13.15 en 14,10 Gram. 14,15 Omr. ork. 15,00 Gram. 15,45 Omr.koren 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,15 Gram. 17.30 Pianorecital 10.05 Uw progr. 19,30 Nws. 20.00 Mozartprogr. 21.30 Folkloristisch progr. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nieuws. AVRO: 17.00-17,30 V.d. kind. (Advertentie) 34 „Gebeurd?" zei hij. „Wat ter we- leiü zou cr kunnen gebeurd zijn? Je het w"fe 8cte»'biedigde gastheer van het Molenhuis. Toen ik er een week ?'?le geleden was, kon hij nergens riei-olLaan denken dan aan zijn on- van t,™ V101i ESyPte en aan de prijs bezis w n' Ik geloaf dat h« al medfeiiïa\met z«n mailkolfers en moot nr rt in te P£kken. Je Chf.i rn waarde aan hechten." lichting een zucht van ver" de"!-lLt'en.b!ij dat U denkt dat dat cr of? Vs' zei „Toch zou ik 'jla?e "een zijn gegaan om ze toode dag te zeggen". •Haar bedoel je?" zei Craddock. Charles bloosde en lachte. ■Nu, goed dan: haar," zei hij. ,,Ln waarom niet?" Zeer zeker, waarom niet. Iedere verstandige jonge man houdt ervan om een charmant jong meisje goede dag te zeggen, als hij niet meer kan doen dan dat. Mijn beste kerel, als jk jouw leeftijd had zou ik een hevig kleppend hart mee naar Egypte ne men. Maa- nu dat vervelende kwes tietje opgelost is, moet je me een beetje meer over jezelf vertellen. Ik was van plan geweest om je de laatste weken dikwijls op te komen zoeken, maar ik heb het geweldig druk gehad en niemand anders ge sproken dan zakenmensen. Ben je de laatste tijd veel uit geweest?" .Bijna helemaal niet. Ik ken niet veel mensen, ziet u. Maar ik heb een paar avonden geleden gedineerd bij mevrouw Wroughton en ze heeft me meegenomen naar een grote par tij. En daar heb ik kennis gemaakt met een heel vreemde kerel, die Arm strong heet en die zei dat hij u ken de. Hij heeft „Paaseieren" geschre ven; een fijn stuk! Hebt u het ge zien? De volgende week ga ik er met hem naar toe." Craddock blies zijn sigaret uit het barnstenen pijpje in de haard." Ja. ik ken hem," zei hij. ,.Ik zou niet gedacht hebben dat jullie tweeën met elkaar op zoudt kunnen schie ten." „Ik weet het nog niet. Ik zou dat nog moeten ontdekken. Maar ik zou geweldig graag zijn portret willen schilderen. Waar te mijn houtskool?" Charles nam een stuk en legde een vel papier op tafel. „Zo'n oog," zei hij. „met een wenk brauw als een luifel er over heen. Zo'n gezicht, hebt u ooit zo'n kaak gezien, zo vierkant en hongerig? Zo'n gezicht loont de moeite van het schil deren. 't Is de moeite waard om het vast te leggen. En zijn oren zijn pun tig als die van een satyr. Ik denk dat ik hem zal vragen voor mij te pose ren. Hij mag het portret hebben, als hij wil." Craddock nam de schets, die uit enkel lijntjes bestond op. „Ja, het lijkt heel goed." zei hij, „het is een verschrikkelijk gezicht. En nu moet ik gaan. Maar ik vraag me af of je er op tegen zou hebben dat ik je een kleine raad geef." „Probeer maar!" zei Charles aan moedigend. „Ik zal het doen. Kijk eens, mijn beste Charles, je bent een jonge man, die aan het begin van zijn carrière staat en 't is van buitengewoon be lang voor je om kennis te maken met geschikte mensen. Het quartier latin in Parijs is één ding; een ban deloos kunstenaarsleven in Londen is heel wat anders. De eerstvolgende veertig jaar zal het je werk zijn om de lieve moeders en dochters van En geland te schilderen. Ze zullen hier moeten komen poseren in je atelier. En dat zullen ze niet doen als ze te maken hebben met een bohémien. Je kunt niet zorgvuldig genoeg zijn in het kiezen van je vrienden want zelfs de sterkste persoonlijkheden onder gaan de invloed van hun omgeving; daar is niet aan te ontkomen". Hij legde zij zachte blanke hand, waar hij tot dusver naar gekeken had, op de schouder van Charles. „Je moet het me niet kwalijk ne men." zei hij, „maar in heb een leef tijd bereikt, waarop een ongehuwde man wenst, dat hij een aankomende zoo.n had. Maar ik heb er geen de vaderlijke neigingen die ik bezit, moet ik overdragen op iemand an ders. Als jij mijn zoon was, zou ik je vrienden zo zorgvuldig voor je kiezen." Dit was iets zo pathetisch, en on verwacht dat het Charles wel moest ontroeren. Maar toch had hij een ge voel alsof h'et hem sterker aan had moeten doen: „Dit wat betreft Armstrong?" merk te hij op. „Wat betreft intimiteit met Arm strongs in het algemeen!" zei Crad- doch die voelde dat hij te kort was geschoten in enthousiasme en dat het maar het best was weer in zijn. schulp te kruipen. Charles knikte. Toen voelde hij plotseling dat zijn opmerking te koud was geweest; hij voelde ook, hoewel met een tikje pedanterie, dat hij te doen had met een man die buitenge woon goed voor hem was geweest en die de last van zijn jaren voelde, zQn- der de vreugde van het vaderschap te kennen. Het viel hem plotseling in, vaag maar overtuigend. „U is zo vriendelijk voor me, als een vader maar zou kunnen zijn," zei hij haastig. „Ik hoop dat ik u niet vergeld met de spreekwoordelijke on dankbaarheid van de zoon. U bent als een vader voor me geweest ik ik heb het u dikwijls willen zég gen." Hij keek een ogenblik naar Crad dock, maar toen, om over de verle genheid heen te komen, waarin deze scène hem gebracht had, veranderde hij plotseling van onderwerp. „Maar toch zou ik het portret van Armstrong wel willen schilderen." zei hij. „Ik verzeker u dat u niet zou zeggen dat ik mijn tijd verknoeid had." Craddock scheen het eens te zijn met de verandering van onderwerp. „Ik zal van mijn kooprecht op dat portret geen gebruik maken", zei hij, „ik zou er zeker een indigestie van krijgen, als ik het aan de muur te genover me had hangen, tenminste als 't zo goed zou lijken als je houts- koolschets. Om je de waarheid te zeggen, hij heeft zich niet heel net jes tegenover mij gedragen. Ik heb geprobeerd om goede vrienden met hem te worden, zoals met jou, maar met heel wat minder sukses. Het is niet dat ik er veel waarde aan hecht, maar ik voelde dat het geen kwaad kon je te waarschuwen. Dit blijft tus sen ons, natuurlijk. Goede dag, mijn beste jongen. Ik zal je laten weten, wanneer ik terug ben uit het land der ballingschap. En laat mijn lange er varing je gerust stellen inzake die brief van meneer Wroughton. Ik zou, als ik jou was er met mevrouw Wroughton niet over pralen. God ze- gene je!" Craddock wandelde terug naar Ber keley Square, wat hem zeider. gebeur de, nadat hij Charles verlaten had, en'terwijl hij zijn zwaar lichaam over de Brompton Road droeg dacht hij diep na over wat hij gezegd had. En weer vond hij evenals die avond toen hij een paar leugenwoorden had laten vallen in de oren van Philip Wrough ton dat hij goed gesproken had. Hij kon onmogelijk de kennismakeing tus sen zij twee protégé's verhinderen en evenmin dat zij een zekere intimi teit bereikten, maar hij vond dat hij er heel goed aan gedaan had met te zeggen dat Armstrong zich te zijne opzichte niet heel netjes gedragen had. Als regel geloofde hij niet erg in de duurzaamheid van dankbaar heid, maar hij geloofde zeer sterk in de kinderlijke eenvoud van Char les. En hieromtrent was hij zeer ze ker, want in de loop van zijn leven had hij nooit zo'n argeloze en ver trouwende natuur ontmoet. Hij had er bijna spijt van dat het noodzakelijk geweest was hem te bedriegen, om dat het zo erg gemakkelijk was. Charles was een kind me een god delijke gave, waaraan hij zelf in de gelegenheid was voordelen te beha len. Trouwens, kindermeiden en vrien delijke moeders bedrogen de kinderen onophoudelijk. Ze vertelden hen dat, als zij scheel keken en het klokje van Rome sloeg, dat ze dan scheel zouden blijven; ze vertelden hen, dat een arme bedelaar blij zou zijn met het eten dat zij niet lustten om hen over te halen het op te eten, hoewel zij daarmee de arme bedelaar alle kans benamen om dat eten te krij gen;... Charles was juist zo'n kind. Hoewel, de laatste tijd was hij heel wat gegroeid, maar zijn ziel was die van een kind. Pas toen hij een heel eind gewan deld had kwam hij tot de ontdekking dat hij bezig was een oorlog te voe ren, inplaats van alleen maar te wer ken aan de opvoeding van een kind. Hij was in oorlog, hij, met zij ge zette persoon en zijn leeftijd van een halve eeuw, met de generatie die op hem volgde en die nu op het toppunt van haar jeugdige kacht kwam. Reeds trapte zij op hijn hielen, reeds scheen hij in zijn oren haar onver draagzaam lachen met zijn zwaar wichtige gang te horen en 'die eerste acute aanval van middelbare leef tijd prikte hem als het spit in de len den, waarvan hij somtijds last had. Hij vond het een vervloekte kwaal, waarin hij niet kon berusten, maar die hij met veel vertoon van zich af moest zetten. Sinds juni, toen het verlangen naar Joyce in hem ont waakt was, had hij de aanval van deze vijand verwacht en het feit dat Charles werd aagetrokken door de zelfde magneet als hij, sterkte zijn tegenstand. Hij haatte de jonge ge neratie, voornamelijk omdat zijn ei gen jeugd bloedeloos was geweest; maar hij voelde zichzelf niet oud, be halve wanneer hij in de argeloze ogen van Charles keek, of de vijan delijke blikken van Armstrong zag. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5