De Transfiguratie te Hulst heropgericht Overproduktie moet opgevangen worden Nier ple te Lil De helihaven op Walcheren Ghesellen speelden geestig en speels toneelstuk Fraaie Rederijkersdag VALDA Afgesloten voor zwaar verkeer Har Scheepens Reet 55 Hoofdman van Gentse Fonteyne bood (symbolisch) oorkonde aan LIKDOORNS Financiële commissie Middelburg wil voorstel aanhouden Oesterkwekers vergaderden te Yerséké Recollectiedag in Koewacht Tt& Lid Ned. Maatschappij voor Letterkunde Gasvergiftiging te Nisse Pessimistisch geluid in raad Krabbendijke J ubileumop voering te Hulst Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN A. J. L. Asperslagh overleden Zuid-Beveland GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN HULST Afscheid wethouder Warnier AGENDA Heden Morgen SP J. Asself fun DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 FEBRUARI 1936 Te Hulst is de Camera van Rhetorica de Transfiguratie" heropgericht, een herrijzenis uit een ruim driehonderd jaar durende slaap. De Hoofdman van „de Souvereine Camere van Rhetorica De Fonteyne" te Gent, dr. H. v. Overbeeke, constitutioneerde en installeerde de Hulsterse rederijkers kamer, wier geschiedenis begon althans voor zo ver na te gaan in het jaar 1467, toen er voor het eerst sprake was van „De Transfiguratie". Uit de „St. Joseph's Ghesellen" en het ,,Zeeuwsch-Vlaams Toneel" is de heropgerichte Camere geformeerd, een gebeurtenis welke het „concordia res parvae crescunt" luister bijzet. Jammer was dat de Gentse gasten van „Jesus metten Balsemblomme" niet konden komen, vanwege de spie gelgladde wegen Die hadden het ook op hun geweten dat dr. J. Mak uit Leiden en dr. van Overbeeke te laat arriveerden. De dag was begonnen met een door de geestelijk adviseur der ghe sellen, kapelaan v. d. Bosch, opge dragen H. Mis uit dankbaarheid bij het tienjarig bestaan der vereniging. Daarna volgde in de Burgerzaal van het Stadhuis de Academische zitting, waarbij deken A. Koopmans, B. en W., vele raadsleden, de voorzitter van het W.K-A., Zeeland, de heer M. J. Bakker uit Goes, vertegenwoordi gers van toneelverenigingen uit de omtrek, afgevaardigden van V.V.V. en andere instanties enz. aanwezig waren. Burgemeester A. L. S. Lockefeer noemde het feit van de heroprichting der „Transfiguratie" vooral van be tekenis omdat het teruggrijpt in de grijze historie en aangezien het re- lief geeft aan de toneelkunst, die in stad en streek bloeit. Hij herinnerde aan het Rede rijkersfeest te Antwerpen in 1496, waar „De Transfiguratie" (tezamen met Dendermonde) de eerste prijs voor de „schoonste incomste" be haalde. Met gelukwensen besloot hij zijn toespraak. GEEN TRIBUNE Dr. J. Mak schetste in een fraai betoog de bloei, neergang en het herstel van de rederijkerskamers. In 1621 werd de „Transfiguratie" te Hulst voor 't laatst genoemd. De kamer van Axel was een halve eeuw daarvoor al ten ziele gegaan en die van Sluis zou een halve eeuw later het einde der rhetoricale bedrijvigheid moeten beleven. Het lijkt, aldus dr. Mak, alsof Mars de muze verjaagd heeft, doch de krijgs god is niet de enige moordenaar. De grote gaestelijke omwenteling van die jaren is er voornamelijk de oor- (Advertentie) BIJ HOEST'EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Zeeuivsch-Vlaamse ivegen Het waterschap „Het Vrije van Sluis" in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de eigen wegen met een totale lengte der haven (grondwerk en gebouwen) van 570 km afgesloten voor voertuigen van meer dan 1.2 ton. Nu 't is gaan dooien wordt voor beschadiging van deze wegen gevreesd. zaak van. Voeg daarbij nog de to- meelbestrijding, in het noorden dooi de calvinisten en in het zuiden door de katholieken. Daartoe hadden vele gebeurtenissen bijgedragen: passie spelen zoals ze tegen het einde dei- middeleeuwen werden opgevoerd, moesten veler afkeer wekken. Rea listisch schilderde dr. Mak dergelij ke vertoningen, waarbij het toeging als bij een moderne voetbalmatch. De Judast iguur wterd hevig uitge jouwd b.v. Een schouwburgbrand werd dan ook in deze sfeer als een oordeel Gods over het „schandelijk toneel" geïnterpreteerd. Na zijn historisch overzicht gaf hij de amateurtonelist enkele be- hartenswaardige wenken. Maak van het toneel nooit een kansel of een tribune, zo zei hij. Men mag het toneel niet dienstbaar maken aan enig politiek of ander streven. Het mag zich niet aan een bepaalde ide ologie binden dat is werk voor het lekenspel. Anders gezegd: men mag de „geestelijke eenheid" tussen spe lenden en toeschouwers niet berei ken door een gespecialiseerd pu bliek in de zaal te hebben, zo zei hij. DE INSTALLATIE Dr. van Overbeeke. de band van „De Fonteyne" rond het middel, wees erop dat die raadsleden der „Transfiguratie" straks ook hun band zullen dragen, met het devies „Reyne Minne", een fraai devies dat men op dient te vatten in mystieke zin. In zijn korte maar geestrijke toe spraak memoreerde hij het rederij kersfeest van 1483 te Hulst, waar „De Fonteyne" ook was. Aanvankelijk had men gedacht de her op te richten camere „De Hulst bloem" te moeten heten, doch ie historie wijst uit dat het ,,De Trans figuratie" moet zijn. Gelukkig, want deze naam is veel schoner en rijker dan de eerste. De oorkonde van heroprichting was helaas niet aanwezig, maar dr. v. Overbeeke kon wel de tekst daarvan voorlezen, daarmee „De Transfiguratie" symbo lisch installerende, hetgeen na een handdruk tussen Fonteyne-hoofdman en Transfiguratie-hoofdman werd be klonken- En zoals, blijkens een jaarrekening uit 1467, reeds toen de rederijkers hun „kannen rijnwijns" konden waarde ren, zo werden nu de doot het ge meentebestuur aangeboden kelken, ter bekrachtiging en viering van het heuglijk feit. op hoge prijs gesteld. Tijdens de lunch, waaraan de rede rijkers en genodigden deelnamen in hotel „Het Bonte Hert" werd nog het woord gevoerd door hoofdman CCh. Heirman, de voorzitter van het W.K.A. kring Zeeland, de heer M. J. Bakker uit Goes, de heer J. H. Stolte, voorzitter van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" en dr. van Over beeke. Tijdens de middaguren werd een drukbezochte receptie gehouden, waarbij „de raad" ontelbare handen heeft moeten drukken en waar be halve de afgevaardigden van talrijke organisaties vooral ook de culturele instellingen en verenigingen uit Hulst, zonder uitzondering, hun be langstelling toonden. 's Avonds traden de ghesellen voor het laatst als zodanig voor 't voet licht. Ze speelden „Chateau de Ber- sac", ter gelegenheid van hun tien jarig bestaan. (Advertentie) VERWIJDERD WET WONDEROLIE Weg met onhandig# likdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel •n aL Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch LikdoornmtddoJ vmm t 1-26 bespaart U veel ellend» In verband met het voorstel van B. en W. te Middelburg over de aanleg van een heli-haven heeft de financiële commissie uit de raad bezwaren ge maakt. De commissie meent, dat dit voor stel niet in openbare behandeling kan worden gebracht, alvorens een ruimer inzicht is gegeven in de plannen tot stichting van een voor gezamenlijke rekening te exploiteren helihaven. Bij de beoordeling van het onder havige voorstel rijzen bij haar de vol gende vragen: Hoe groot zal de totale oppervlak te van de helihaven zijn na samen voeging van het door Vlissingen en door Middelburg in te brengen ter rein? Hoe groot zullen, globaal geschat, de kosten van aanleg en inrichting zijn Waarom geschiedt de grond ruil met Harpe niet met bijbetaling van de meerwaarde van f 7.416, Is Harpe van oordeel, dat de grond Te Yerseke kwamen de oesterkwe kers, verenigd in Vebo, onder voor zitterschap van Mr. Vlaming byeen teneinde de voorstellen van het Be drijfschap te bespreken over het in stellen van een 2e peildatum, om daarmee de verkoop van de kwe kers op te trekken tot 25 pet. van de totale export. Om de nodige gel den hiervoor te verkrygen stelde 't Bedrijfschap een heffing voor en wel 60 pet. bij verkoop van 2/0, 50 pet. van 3/0, 40 pet. van 4/0, 35 pet. van 5/0 en 30 pet. van 6/0. De besturen van Vebo, Zeeuwse Oester en Oesterbelangen hadden 'n dergelijke heffing reeds verworpen, te meer daar de kweker het meest zou moeten betalen en op de peildatum weinig oesters zouden worden aange kocht. De 3 verenigingen stellen nu voor om naast de thans geldende hef fing van 20 pet. een extra heffing van 20 pet. in te voeren, te betalen door de exporteurs. De kwekers krij gen deze vrijstelling als vergoeding voor het feit dat de exporteurs 7 weken zonder heffing hebben verzon den eivveel oesters hebben geëxpor teerd tegen een redelijke prijs. De heffing moet geheel besteed worden voor aankoop bij de kwekers. Hier mee zijn deze niet meer te redden, want de aankoop zal slechts een klein gedeelte van hun voorraad om vatten. Grote hoeveelheden oesters zullen onverkoopbaar blijven en een gevaar vormen voor het volgend sei zoen. Door de besturen der 3 vereni gingen was nu een plan opgesteld om deze overproduktie op te van gen. De ruim 2.000.000 zware oesters, die door kwekers en exporteurs in de fondsputten zijn gebracht en een deel van de overproduktie en een deel ook niet meer op de markt komen. Dit aantal wil men uitgebreid zien met alle overtollige 5 en 6/0. De gelden voor aankoop van deze oes ters, dus zowel van kweker als van exporteurs, zullen verkregen moeten worden door een krediet aan het Fonds, terug te betalen door middel van een heffing in de komende jaren. Door deze aankoop zou de gehele overproduktie van zware oesters op gevangen kunnen worden. Ook de zaai-oesterkwekers zouden er bij ge baat zijn daar in dit geval vraag ontstaat naar grote zaai-oesters. Door de besturen der 3 verenigin gen is t.a.v. bovenstaande overeen stemming bereikt, hoewel enkele pun ten nog wel nader uitgewerkt zul len moeten worden. RONDVRAAG Mr. Vlaming deelde vervolgens mee dat met de vereniging Vervoer" reeds een bespreking had plaats ge had om tot overeenstemming te ko men. Beslissingen waren echter niet genomen. Nadat enige vragen waren beantwoord meende Mr. Vlaming te mogen veronderstellen dat de leden van Vebo het in principe met het voorgestelde eens waren. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de geruchten omtrent verhoging van de pachtsommen. Of ficieel was het bestuur niets bekend, maar betaling van pacht en eventu eel verhoging van de pachtsommen had de aandacht van het bestuur. De kring Hulst van de r.-k. Jonge Boerenstand hield te Koewacht een jaarlijkse recollectiedag. Hierbij wa ren 14 afdelingen aanwezig. Het voor naamste onderwerp van de dag was een causerie door pater Regenmor tel uit Koewacht, welke sprak over zijn verblijf in Bulgarije. Hierna werd een uitgebreid programma uiteenge zet door de Kringvoorzitter de Heer F. de Waal van Graauw. Bij deze gelegenheid waren tevens aanwezig de Heren Ir. Wolf, directeur aan de r.-k. landbouwwinterschool te Hulst de heer C. Vercauteren, leraar aan deze school en pastoor Schouten als gees telijk adviseur van de N.C.B. Ook kwam in deze vergadering het delta plan ter sprake. Tevens werd nog het woord gevoerd door pastoor Schouten welke sprak over de ontwikkeling der jonge boeren. Na de vergadering werd er een kort lof gecelebreerd door pastoor Schouten, waarna een gezamenlijke koffietafel plaats had. in de Mortierepolder niet méér waar de heeft dan de met hem te ruilen grond? Gaat de Grondkamer akkoord met een prijs van f 21.630, Waarom wil Vlissingen slechts de len in het verlies van f 7.416,op voorwaarde, dat bij niet doorgaan van de plannen de verkregen grond van Harpe aan haar wordt overge dragen? Teneinde de onderhandelingspositie voor de gemeente Middelburg niet te schaden adviseert de commissie dit voorstel aan te houden. DE KOSTEN 't Antwoord van B. en W. luidt: Van de voor de helihaven benodig de grond behoort een deel aan de gemeente Vlissingen, zodat Middel burg moest trachten de rest aan te kopen. Deze aankoop is mislukt. De eigenaar wenst alleen een grondruil van zijn gehele daar liggende grond, zijïide de genoemde 6.18.00 HA. De oppervlakte, welke voor de he lihaven nodig is, is nog niet met juistheid te bepalen. Overigens be staat een tendens, dat deze opper vlakte groter wordt dan tot heden gebruikelijk. De kosten van aanleg, inrichting van de helihaven zijn moeilijk op te geven. Blijkens een zeer globale schatting moet gerekend worden in de orde van grootte van f 170.000, rekening houdende met een definitief gebouw met douaneruimte enz. Harpe wenst alleen mede te wer ken aan een grondruil zonder enige bijbetaling of kosten zijnerzijds. Met c}e Grondkamer is nog geen overleg gepleegd. Vlissingen heeft zich in principe be reid verklaard de door Middelburg te ruilen grond aan te kopen tegen een normale prijs van f 0,30 per c.A. voor het geval de stichting van een helihaven geen doorgang zou kunnen vinden. (Advertentie) Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont- vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftje# Lipstick 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHNEMANN-LAMEVO, POSTBUS 18 Lartn N.H. TeWoon 3047 (K-2953) De Alkmaarse schrijver H. J. Schee pens, leraar aan de rijks-HBS aldaar, is benoemd tot lid van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde. De heer Scheepens werd in 1911 te Gilze geboren, studeerde te Ouden bosch voor onderwijzer en daarna te Haarlem voor de acte M.O. Neder lands. Zijn eerste boek heette „Grille geld". Voorts schreef hij o.a. ,,De haan kraait", „Godin" en „Op zoek naar de bron". Ook stelde hij een boekje samen „de verzamelde ge dichten van Constantijn Huygens". Dank zij de oplettendheid der buren is een geval van kolendampvergifti ging ontdekt in de woning van de familie Mol. 's Morgens 9 uur be speurde de vrouw van smid J. Gelok, Dorpsplein no. 21, dat bij de buren de luiken nog voor' de vensters zaten. Haar man belde zijn buurman op en daardoor ontwaakte de zoon van de heer Mol. Deze ontdekte tot zijn schrik, dat zijn ouders, waarvan de vader 75 en de moeder 85 jaar is, be wusteloos op "hun bedden lagen. On middellijk werd dokter Zonnevylle ge waarschuwd, die overbrenging naar het ziekenhuis aan de Oostwal te Goes noodzakelijk achtte. In de zieken wagen werd beide oude mensen zuur stof toegediend. De vrouw was er het ergste aan toe. Des avonds werd hun toestand echter redelijk wel genoemd. Burgemeester Vader van Krabben dijke stond in zijn nieuwjaarsrede uitvoerig stii bij de woningnood. „Het dalen van het inwonertal is daar dan ook aan te wijten. Voor dit jaar zijn er slechts drie bouwvolumen be schikbaar. Aan 50 woningen zou men nog niet te veel hebben", aldus de burgemeester. De financiële positie van de gemeente is ook niet zo roos kleurig. Binnen een kwartier was overigens de begroting afgehandeld, daar de raadsleden niet veel lust hadden tot discussie en zich dus met de gang van zaken konden verenigen. Grote werken voor dit jaar staan niet op liet programma. Met de verbetering van de Noordweg, Dorpsstraat en Westweg zal zo spoe dig mogelijk worden begonnen. De heer W. Weststrate (Vrije lijst) zag graag, dat de kolentoelage voor de ouden van dagen werd verhoogd. Op de volgende begroting zal hiermede rekening worden gehouden. De in deze begroting voorkomende subsidie voor de muziekvereniging „Concordia" werd met vier tegen drie stemmen aangenomen. De St. Joseph's Ghesellen, tien jaar bestaande, hebben een jubileumopvoe ring verzorgd van het stuk „Chateau de Bersac" van Ben van Eysselsteyn. Een historie waarin een Frans edel man even ruw uit zijn droom wordt gewekt en aan het harde „nu" wordt herinnerd, om daarna door de zor gen van zijn vlotte nichtje weer te kunnen verder genieten van zyn mij meringen over het Frankrijk van wel eer en over de roem van zijn ge slacht. De auteur heeft het uitermate fijn en geestig verteld en de Ghesellen brachten het vlot en sprankelend tot leven. In zijn rol van de graaf van Bersac kon Johnny van Overmeeren gemakkelijker in zijn kwaliteiten van toneelspeler laten geloven dan in rol len waar zijn altijd sterk gereser veerde houding met het karakter van de te vertolken persoon botst. Emiel van de Walle leverde een levensechte en sympathieke pastoor, van wiens spel te genieten viel. Zowel de graaf als de „curé" hadden we echter lie ver wat ouder gegrimeerd gezien. Mevr. de Caluwé-Rombout als Ma dame Lamartine had „haar" rol ook hier gevonden en ook Marie-Louise de Bruyn kon als de aankomende jonge- dochter best over de weg. Charles Heirman was zeer goed in de rol van de gewiekste notaris, die echter net niet tegen de nog iets gewiekster jongedame op kan, Pier Verwer schitterde als kamerdienaar Antoine en Harry van Overmeeren, in zijn korte rol, deed het goed. JUISTE STEMMING. Een fraai Louis Quinze-decor van P. Rouleau en nog meer de fraaie kostuums uit dezelfde periode (in het tweede bedrijf) bepaalden de juiste stemming rond dit merkwaardige en humorrijke stuk. De regie van Renaat Staes bleek ook hier weer doeltreffend. Alleen de uitspraak van verschillende Engelse woorden was niet vlekkeloos en dat stoorde af en toe. Aan het einde van de voorstelling werden de jubilerende spelers Heiman en v.d. Walle (beiden staan ze 25 jaar op de planken) gehuldigd en met een kist sigaren bedacht door de heer P. Rouleau. Daarna overhandigde de heer M. de Graaf, griffier van de juist opgerichte Camere van Rheto rica, namens het. daarin opgenomen „Zeeuwsch-Vlaams Toneel" aan de Ghesellen een bloemstuk, dat in de handen van mevr. de Caluwé-Rom bout overging. Tenslotte bedacht de heer Rouleau de zustervereniging eveneens met een bloemstuk dat de heer de Graaf weer „doorgaf" aan mej. Marie-Louise de Bruyn. De molenrestauratie De commissie van financiën uit de raad heeft zich verenigd met het voor stel om een belangrijk deel der zeer hoge restauratiekosten door de ge meente be doen betalen, maar zij vindt de bijdragen van f 1000 door de ei genaar te gering. Voorts ziet de commissie nog gaarne medegedeeld, welke zekerheid is ver kregen, dat de molen, na restauratie, t.z.t. niet aan zijn bestemming zal worden onttrokken: of de vereniging „de Nederlandse Molen" niet bereid is mede te subsidiëren en of het Molen comité in stand blijft. B. en W. antwoordden: „Naar aan leiding van de eerste vraag moge wor den verwezen naar een in de gesloten trommel ter inzage gelegd rapport van de verificateur. De molen zal worden gerestaureerd onder de voorwaarden daartoe gesteld door de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, waar door de instandhouding voldoende b verzekerd. Bedoelde voorwaarden worden alsnog bij de stukken overge legd. Van de Vereniging „De Hollandse Molen" (niet Nederlandse Molen) worden steeds gratis zeer waardevol e adviezen ontvangen. Op een bijdrage welke indien zij al wordt gege ven steeds van zeer geringe omvang is, kan niet worden gerekend. Het „Molencomité" zal na het tot stand komen van deze restauratie worden geliquideerd". Alhier is overleden de heer A.J.L. Aspeslagh, chef-loods le klasse bij het Belgische loodswezen. De heer Aspeslagh was een bekende figuur in Vlissingse sportkringen en onder meer voorzitter van de sportvereniging van het Belgische loodswezen. Hij werd hier geboren en opgeleid voor de vaardij. Tot 1935 voer hij als stuur man, waarna hij overging in Bel gische staatsdienst. Reeds geruime tijd was de heer Aspeslagh ziek, zo dat hij zijn werkzaamheden niet meer kon verrichten. Hij is 62 jaar gewor den. Schoorsteenbrandje Gistermiddag werd een schoor steenbrandje ontdekt in een pand aan de A. v. Westerwijkbuurt, dat verhuurd is als werkplaats. De schoorsteen was in jaren niet gebruikt, waarvan de huurder L., die blind is en de kachel aanmaakte, niet op de hoogte was. Toen de buren zagen dat door de buitenmuur rook kwam, gingen ze eens een kijkje nemen. Met emmers water was het gevaar spoedig be zworen en de ijlings toegesnelde brandweer behoefde geer. dienst te doen. Advertentie) De kéelontsmeUfnde tabletten parochienieuws. De cursus voor 18jarigen tot nu toe verzorgd door kapelaan v. Langen, die zo men weet naar Amsterdam is verplaatst, zal, van morgenavond af, worden gegeven door kapelaan M. v. Stee. Heinkenszand VRIENDENKRING OP TOURNEE Vanwege het sukses dat de r.-k. toneelvereniging Vriendenkring boek te met de opvoering in Heinkens zand van de beide toneelwerken „In een andere wereld" en ,,de Familie Schelvis", zullen op 9 februari te Tholen en op 11 februari te Ovezan- de heropvoeringen worden gegeven, respectievelijk op uitnodiging van de personeelsvereniging der Heidemaat schappij Goes en Tholen en de K.A.B. te Ovezande. tURSUS E.H.B.O. Op initiatief van de pl. E.H.B.O. vereniging zal dokter van Maanen 'n E.H.B.O.-cursus geven, welke zal worden gehouden in de O.L. school. Vandaag begint hij. AFD. STILLE OMGANG VER GADERT Nu de bedetocht naar de H. Stede voor de Zeeuwse afdelingen binnen kort zal plaatsvinden, houdt de af deling Heinkenszand van het Genoot schap v.d. Stille Omgang vandaag in de r.-k. school een algemene verga dering. O.m. staat op de agenda een bespreking van de a.s. bedevaart. Kuiadendamme toneeluitvoerin g. De toneelclub „Tot nut en genoe gen" gaf een uitvoering van het stuk ,,Onno of Moederliefde". Door interne moeilijkheden was de club zo laat in het seizoen pas aan dit stuk kunnen beginnen. Gezien de korte tijd van instuderen was het resultaat heel goed en vlot werd er gespeeld. Van het begin tot het eir.de zat de span ning er in en met goed volgehouden vaart kwam kort voor het einde de climax, die toch nog anders was dan menigeen verwachtte, wat wel de verdienste mag heten van het stuk. Regisseur Zuidhof en alle spelen den verdienden de ovatie die de aan wezigen brachten na afloop, en de lof, die kapelaan Poelyn hun namens het publiek bracht. Puck speelt voor scholen Donderdagmiddag treedt de to neelgroep „Puck" in onze stad op voor de leerlingen van u.l.o., nij verheidsonderwijs, v.h.m.o., met het stuk „Het wederzijdse huwelijkse bedrog" van Pieter Langen- dijk. Deze opvoering wordt geor ganiseerd door de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. Sluiskil tienjarig bestaan „sempre avanti" Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan en mede in het kader van de toneelwedstrijden van het Zeeuws Landjuweel 1955-1956 wordt door de r.-k. toneelverenigng „Sempre Avan- ti" op 11 en 12 februari a.s., des avonds om half acht in het parochie huis het toneelstuk „Het Wonder" ten tonele gebracht. Het gegeven draait om een wonder bare gebeurtenis in een Italiaans klooster. De twijfel aan het wonder en hel geloof in de heilige wisselen elkaar af. Het stuk eindigt in een toekomstbeeld waarin gezien wordt, hoe pater Thomas, de grote twijfelaar de enige is, die nog in het wonder gelooft. Als regisseur heeft de vereniging geëngageerd Hei-man Bruggen uit Brussel. Philippine OUDERAVOND VERKENNERS De „André de Thay" groep heeft de jaarlijkse ouderavond gegeven. Na het welkomstwoord van hop man Wijne konden wij kennis nemen van het lief en leed van de Verken nerij. Wij hoorden er prettige gelui den, maar er waren ook minder pret tige bij. De groep liet allereerst op het witte doek ..het kamp" van vorig jaar zien. Dit werd gehouden rond Brugge. Toen een levendige voorstelling van een kampvuur en al wat daarmee samenhangt. Na het kopje koffie kwam de lei- dersgroep zelf nog eens ten tonele en liet de ouders nog eens danig lachen. Westdorpe PROPAG AND A-AVOND RODE KRUIS Vrijdagavond om half acht zal in het oude schoolgebouw een propa- ganda-avond worden gegeven door het Rode Kruis. De avond zal worden geopend door de burgemeester, waarna het woord zal worden gegeven aan de heer Con- standee, kringbestuurder van het Ro de Kruis. Na dc pauze volgt het op treden van het cabaret-ensemble Pi- rogo van Goes. Wie is wie Ht winterseizoen brengt Hulst en omgeving een flink aantal toneel opvoeringen. Omdat toneel de Z.- Vlamir.g sterk aanspreekt en mede omdat het hier weer eens iets an ders dan anders is, zal de toneel groep „Puck" woensdagavond ze ker toch heel wat belangstelling krijgen. Dan wordt in „De Koning van Engeland", ir. het programma van de Kunstkring voor oost-Z.- Vlaanderen „Van den Vos Reinaer de", het toneelstuk „Wie is wie" van Cas Baas opgevord. IN KORTE RAADSVERGADERING. Het was een korte raadsvergade ring, waarin de heer Martens (zoals we reeds meldden) tot wethouder is gekozen. Het afscheid ^an de heer P. Warnier, die tot de status van raadslid is teruggekeerd, heelt ver schillende bewogen tot hartelijke toe spraken waarin de verdiensten van de als wethouder scheidende werden uit gemeten. Burgemeester Lockefeer die in de tienjarige periode waarin de heer Warnier het wethouderschap heeft bekleed slechts een korte tijd met hem heeft mogen samenwerken, getuigde van hem dat hij zichzelf vergat om anderen te dienen. Zijn collega F. de Meurichy sprak hem als mede-wethouder en vriend toe. In de tijd dat zij samenwerkten in het college, naast de voorzitter, zijn er wel eens meningsverschillen geweest doch die werden steeds in vriendschap opgelost. De heer Mar tens. de heer van Mierlo en de heer van Aranthals voegden daar het hun ne aan toe, de heer Warnier dankend voor de samenwerking. In zijn dank woord zei de heer Warnier dat een wethouder en een burgemeester er niet zijn om ieder individueel te dienen doch het algemeen. Zijn opvolger wenste hij alle goeds toe en hij gaf hem bij voorbaat de wenk: toon U voor ieder een mens. Ook dankte hij gemeente-secretaris, secretarieper- soneel en gemeentepersoneel van openbare werken. Nadat men het vlug eens was ge worden over de vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onderde len „óóst", leverde de rondvraag slechts één spreekgraag lid op. De heer van Arenthals deed n.l. de za kelijke suggestie een flink aantal bo men van de wallen te verkopen. „Ol men brengen nu fabelachtige prijzen op" zei hij, wel iets voelend voor een voordelig handeltje dat de ge meente geld in de kas zou brengen. De wallen kunnen dan wel met jonge boompjes versierd worden, vond hij. De voorzitter voelde er erg weinig voor en niemand wilde er verder iets over zeggen, zodat de voorzitter voor stelde de zaak (nog eens) in B. en W. te bespreken. Bezoek Oudheidkamer In het afgelopen jaar hebben in to taal 834 personen der Oudheidkamer van de Oudheidkundige Kring be zocht. Hoewel van dit sterk geste gen aantal ook een groeiend getal Hulstenaren deel uitmaakt, is het me rendeel der belangstellenden toch nog altijd niet uit Hulst afkomstig. Onder de „vreemde" bezoekers waren indi viduele toeristen (ook scholen enz.) uit geheel Nederland. Verder kwa men er groepen uit Brussel, Tem- sche, Frankrijk en Engeland. Geslaagd. - Onze stadgenoot de heer E. Langenhorst slaagde te Delft voor elektrotechnisch ingenieur. Sint Jansteen autobus ramt afsluit- paal. Toen Nde autobus die de dienst Hulst-Antwerpen onderhoudt aan het douanekantoor wilde stoppen pakten de remmen r.iet en reed de bus par does tégert de afsluitpaal. Deze werd volledig vernield, terwijl de auto bus slechts enkele deuken opliep. Graauw KANKERBESTRIJDING. Woensdag aanstaande zal om 8 uur in het patronaatsgebouw alhier een film worden gedraaid over de kan kerbestrijding. Gezien de aard van het onderwerp en het feit, dat er geen entreeprijs wordt gevraagd, mogen we op een druk bezoek wel rekenen. Ieder toeh wil meer weten van deze meest gevreesde ziekte in onze tijd en de mogelijke bestrijding daarvan. Heikant GESLAAGD. Te Leiden slaagde voor het arts examen onze dorspgenoot de heer G. E. Vlassenroot. Koewacht EINDLES VOORLICHTINGS AVONDEN Bij A.Bonte alhier had de eindles plaats van de voorlichtingsavonden, welke waren georganiseerd door de NCB in samenwerking met dc Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De les sen waren gegeven door de heer Fl. Impens van Westdorpe. Bij deze slui tingsavond was eveneens aanwezig de heer De Bruijckere hoofdassistent van de landbouwvoorlichtingsdienst, die zijn tevredenheid uitte over het resultaat van deze avonden. Dit be wezen de antwoorden op de gestelde vragen. Door de N.C.B. waren voor de bes te cursisten enkele prijzen beschik baar gesteld doch het gemiddelde liep zo weinig uiteen dat de prijzen verloot moesten worden. Namens de N.C.B. sprak de heer Cam. Suij zijn gelukwensen en tevredenheid uit over de geslaagde lessen. Namens de cur sisten bood de Heer Ernest Adam de heer Impens een vulpen aan als blijk van waardering voor de gegeven les sen. OUDERAVOND In Don Bosco alhier werd een ouderavond georganiseerd door boe- rinnenbond en de jonge boerenstand. De avond bestond uit muziek, zang en declamaties welke zeer in de smaak vielen. JAARVERGADERING De vereniging tot bevordering der vlasindustrie hield haar algemene jaarvergadering. De opkomst der le den was buitengewoon groot. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging in alle opzichten een recordjaar heeft gekend. Het grootste aantal zwingel- uren in één jaar werd in 1955 be reikt. Uit de stemming der leden bleek dat deze eensgezind willen blij ven doorgaan om gezamenlijk met de allernieuwste machines hun vlas te bewerken. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Eug. de Maeyer en Gilb. Baert herkozen, terwijl de heer R Buijs als nieuw bestuurslid werd gekozen. De vergadering werd beslo ten met een gezamenlijke maaltijd, waarna een linnenwedstrijd plaats had. waarvoor verschillende linnen- artikelen beschikbaar waren gesteld. Verder werd de avond in onderlinge gezelligheid doorgebracht. IJzendijke VAL OP HET IJS. Bij het schaatsen kwam de heer de S. zodanig te vallen, dat hij zijn heup been brak en naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd moest worden. UITVOERING „ZANGLUST" Onder leiding van Mevr. van Sor- gen Broere zal de zangvereniging ..Zanglust" op woensdag 8 februari een uitvoering geven in het Hofzicht- theater. Op het zeer verzorgde programma komen 17 nummers voor. In de pauze zal er een verloting gehouden worden. SCHAATSVREUGDE Op „De Veste" werd volop van de schaatssport genoten. Vooral het ijs op de z.g. Kleine Veste bleek in prima conditie te zijn. Ook 's avonds werd er geschaatst op de door schijn werpers verlichte banen. Jammer voor de schaatsliefhebbers dat er geen mogelijkheid was tijdens het week eind wedstrijden te organiseren. Sint Kruis UITBREIDING VRIESBOX- CENTRALE. De belangstelling voor de diepvries boxen alhier is reeds zodanig, dat men meerdere boxen tekort komt. Daarom heeft het bestuur besloten tot het plaatsen van nog eens 16 boxen. Daarvoor is echter de ruimte in het Dorpshuis te klein, zodat aan het gemeentebestuur werd gevraagd om deze uit te breiden. Door de raad werd besloten het Dorpshuis ten be hoeve van deze inrichting uit te breiden en wel zodanig, dat er te zijner tijd nog eens 16 boxen bij zullen kunnen worden geplaatst. In totaal zal er dan ruimte zijn voor 62 boxen. De totale kosten van deze verbouwing zullen f 1700 bedragen, waardoor de huur die door de vereniging zal moe ten worden betaald met f 80 per jaar zal worden verhooogd. AXEL Het Centrum 8 uur: Ciske de rat, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd dcor de wind, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geef dat kind een kans. a.i. GOES Grand: De onsterfelijke wals. ..Prins": Lezing ir. Dibbits over het Delta-plan MIDDELBURG Electro: Opgejaagd. VLISSINGEN Luxor: Het misdaad syndicaat. Alhambra: 20.000 mijlen on der zee. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 19.30 uur: Tannhauser. GOES Grand: De onsterfelijke wais. MIDDELBURG Elèclro: Opgejaagd. VLISSINGEN Luxor: Het misdaad- syndicaat. Alhambra: 20.000 mijlen on der zee TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geef dat kind een kans. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Wie is wie. AXEL Het Centrum 8 uur: Ciske de rat. Tijdens school werd tie nieuwbou Talrijk ware richt door Koenraadt, secretaris va bijwoonden. Wij mer schillende p die vergezel telijke comn ambtenaren, O.M.O.-schol van de scho< men smaakt schoolbestuu Dank brach in zijn openi Jan Asselberg St.-Geertesticl vens één d school. Mr- van G dat de heer ten na die v< werk zijn v< leggen. Name de heer van heer Asselber 81ste verjaard brengen voor voorbije veer deed. Aandacht neken ook b zame aandeel bergs in de gebouw had. Hulde bracl tor Smits, die ding bijzonde Ginneken pre die op het M hoopte, dat ti drs. Smits ot die op stapel len worden. Dr. J. de spraak evene houdingen, di Het is, zo onder deze r< Sprekende raren, dat th: in de naaste doen voelen, dat de kathol hetzelfde ide: fèggen als ha jaren '16'20, wijs zijn intre aan leraren In die jarei kwamen de 1( ongekend ide Dr. de Boe als men er Aan de ope inzegening ris-generaal 5! Lily Pops, echtgenote heeft haar h; één van haa die van Luc éi Laninii maakte zij h met deze ro dan de mee van Amerik: van New Y< Altijd is I geliefde ope haar gevra: den is. Het me dikwijls zou kunnen zetti's heldir het wel, do luk voor n wel het dit de opera nu gaat." „Lucia di leden met I de volledig op Philips onverkore u mesterwerk. de partij va overige beze zangers en Thelma Vot James McC en Norman zijn van de rigent is Fa

de Stem | 1956 | | pagina 2