Franse premier in Algiers door kolonisten gemolesteerd de Onderzoek gelast Weer in een geval van west-sector van mensenroof Berlijn Mollet moest vluchten Nieuw hogedrukgebied zal temperatuur doen dalen Indonesië houdt het op de resultaten van 7 jan. Egyptenaar gedood Ir. Nijhoff t NED. BANK VERHOOGT DISCONTO Crisis in Algerije bereikt hoogtepunt Catroux trok zich terug Slaapmiddel in aperitief Gehele winkelvoorraad in stinkend huis gevonden DE ALGERIJNSE CRISIS Het bloed „Kruppt" DAGBLAD VOOR DE DOOD OP DE WEG De zaak Schokking Teerling voelt zich nog best .Derde mysterie' weer gezien Mr. van Empel in Held er weer j Djakarta Pensioenrechten en zuivering Nog geen opvolger voor mr. Donker Vadei Reimann veracht door zijn kinderen Alles in cle smokkelzak Ratten hadden best pension Waterbouwkundige van wereldnaam Gerhard Jansen overleden Vele fresco's door hem gerestaureerd Gaan Fransen met Boelganins aanbod in lee 96e JAARGANG No. 22067 Uitgave N V. Uitgevers LVLij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, IVLr ür A J J M Mes, Mr ti M. L. de Rechter L. J v t Westende, p. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) 1 U.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m! Voor advertenties van plaatselijke aard uit eland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De 79-jarige generaal Catroux, die nog" maar amper was aangesteld als resident-generaal in Algerije, waar men hem be schouwde als de personificatie van de Franse „nieuwe koers" in het gebiedsdeel, is afgetreden. Hij had al eerder aangeboden om van het toneel te verdwijnen, daar ondubbelzinnig was gebleken, dat de Franse kolonisten in Algerije hem niet zouden dulden. Men vreesde, dat hij de „uitverkoop der Franse belangen" zou bomen leiden, door te onderhandelen met de Algerijnse natio nalistische leiders, die zelfbestuur voor hun land wensen. De kolonisten willen, dat Algerije deel blijft uitmaken van het Franse moederland. HOOGEVEEN: Een auto met vier personen, die op weg waren naar de begrafenis van een familielid kwam in botsing met een tegen ligger, die bezig was een derde auto, die nog een wagen sleepte, in te halen. Eén inzittende van de eerste wagen werd zo ernstig ge wond, dat zij ter plaatse overleed. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft een resolutie goedgekeurd, waarin zij Soe dan steunt als kandidaat voor het lid maatschap van de Verenigde Naties. IN DE 530ste staatsloterij, tweede klasse, is de prijs van dertigduizend gulden gevallen op lot no. 16779. SALAH BEN JOESSEF, de extreem- nationalistische leider, die vorige maand uit Tunesië verdween, is op gedoken in Lybië, waar hem als „Arabische voorman" een vriendelijk welkom werd bereid. HET AANTAL verdrinkingsge- vallen in ons land is in 1955 aan zienlijk gestegen. Er verdronken 614 mensen, hetgeen 104 meer is dan in 1954. De prachtige zomer is daaraan medé debet. Toen het bericht van het aftreden in Algiers bekend werd, begonnen de demonstranten de Marseillaise te zin gen. Ook eisten zij de terugkeer van Soustelle, de voorganger van Catroux. Zij hadden hem node laten gaan. De man moest letterlijk uit de handen van de betogers worden gesleurd, toen hij zich zou inschepen voor de terug reis. De crisis in Algerije bereikte gis teren wel een hoogtepunt tijdens het bezoek van de nieuwe Franse pre mier, Mollet. Deze had bij zijn aan komst verklaard, dat hij geloofde in de Frans-Mohammedaanse broeder schap. Hij deed een beroep op de bevolking om kalm te blijven. Het was zijn bedoeling het Franse urgen tieprogramma toe te lichten en zo de openbare rust te herstellen. Het liep echter geheel anders. „DOOD AAN MOLLET". Toen de premier in het centrum van Algiers een krans legde bij een oor logsmonument werd hij gehoond en uitgescholden door ruim tienduizend van zijn landgenoten, voor wie Alge rije bet tweede vaderland is. „Dood aan Mollet", riepen ze. En „Catroux aan de galg". THAILAND heeft de landen van de zuidoostaziatische verdragsorganisatie uitgenodigd om deze maand gemeen schappelijke oefeningen van land-, zee- en luchtmachten te houden. DE GEZAGVOERDERS van de zes tien door Noorse schepen aangehou den Russische vissersboten moeten bij elkaar ruim 300.000 gulden boete be talen. Gaan zij er niet mee akkoord, dan komt dq zaak voor een gerechts hof. TUSSEN de eigenaars van Speels dierenpark in Bloemendaal en het gemeentebestuur van Alphen a.d. Rijn wordt onderhandeld over de ves tiging van het dierenpark op het ter rein van „Avifauna". DE BONDSRAAD van de bond van PTT-personeel „Ons Belang", die niet in het georganiseerd overleg is opgenomen, heeft de looneisen van 10% en een uitkering ineens van 100.gehandhaafd. INDISCHE politiemannen en bewo ners van de Portugese enclave Goa hebben zondag op elkaar geschoten. Portugezen zouden het incident heb ben uitgelokt. MINISTER CALS heeft de letterkun digen G. Kamphuis en Dirk de Jong opgedragen een standaardverzame- ling van Nederlandse verzetspoëzie uit de laatste oorlog samen te stel len. OOK DE Bondsregering ontving een boze brief van de sovjets over het feit, dat Duitsland heeft toegestaan, dat „verkenningsballonnenvan A- merikaanse oorsprong op zijn grond gebied zijn opgelaten. OP VOORSTEL va Jordanië wordt cr te Amman een bijeenkomst van Arabische regeringsleiders belegd, waarbij ook Irak is uitgenodigd. De andere landen hopen Irak weer in de Arabische familie te krijgen. In volledige overeenstemming met de burgemeester van Den Haag heeft minister Beel terzake van de gerucht makende publikaties over het beleid van mr. Schokking in 1942 opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en in de kortst mogelijke tijd rapport uit te brengen. In afwachting daarvan geeft ge noemde bewindsman er de voorkeur aan geen inlichtingen over deze aan gelegenheid te verstrekken. Toen Mollet uit zijn auto stapte weerklonk een luid gejuich omdat een jong Fransman op het dak van het hoogste gebouw in de buurt was geklommen en daar de Franse drie kleur naar beneden had gehaald. Direct daarop daalde er een regen van stenen en rotte vruchten op de Franse premier neer. Mollets smet teloze kostuum was in een oogwenk bedorven, doch de premier bleef onbewogen onder het geweld. Hij liep rustig naar het monument, met de krans in zijn hand, terwijl de politie met traangasbommen de me nigte te lijf ging. De opgewonden kolonisten lieten zich door het traan gas niet terugdringen en op een moment zag het er naar uit, dat Mollet gelyncht zou worden. Op verschillende plaatsen bezweek de politieafzetting en de omgeving daverde van het geluid der ontplof fende traangasbommen. Mollet keerde naar zijn auto terug, die snel door een aantal achterbuurten naar veiliger oorden werd geloodst. Direct na zijn aftocht vormde zich een kolonne van honderden jonge Fransen, die door de hoofdstraten marcheerde. Voor het zomerpaleis te Algiers, waar Mollet zat te bekomen van de avonturen van die dag, ontstond gis termiddag een geregelde veldslag tussen betogers en politie, waarbij weer volop traangas werd gebruikt. Een aantal betogers liep achter een lege lijkkoets, als symbool van de dodelijke bedreiging van de Franse belangen in Algerije. Het centrum van de stad zag eruit als een bele- Nederlaiulse dirigent moet Canada verlaten De Canadese immigratie - autoritei ten hebben het Nederlandse echtpaar Plukker, waarvan de man dirigent is van het filharmonisch orkest van, Calgary, geen blijvende vestigings vergunning willen verlenen. De heer Plukker had geen idee van de redenen die hiervoor zouden kunnen bestaan. Niettemin moet hij Canada verlaten, omdat hij niet aan de eisen voldoet. In verband met liet vervangen van de Franse gouverneur-generaal in Algiers, Jacques Soustelle, door de Franse generaal Cartroux, de aan komst van deze laatste en de aan komst van de nieuwe Franse pre mierGuy Mollet, in Algiers, is het in dit land aan de noordkust van Afrika, ondanks uitvoerige voor zorgsmaatregelen van Franse zijde, weer bijzonder onrustig. In Oran, een Algierse havenstad, kwam het zelfs tot bloedige onlusten in de Arabische wijk van deze stad, waar winkels en woningen werden ge plunderd en molesteringen in gro ten getale voorkwamen. Deze tele- foto toont de ravage in een winkel straat in de Arabische wijk van Oran. Op de voorgrond een van de gedupeerde bewoners. blijven wachten tot het zinkt, of totdat zij weer kunnen gaan varen. Een korte periode van dooi zal waarschijnlijk de inleiding vormen tot een nieuwe vorsttoestand. Bo ven Scandinavië ontwikkelt zich een hogedrukgebied, waardoor de wind bij ops de neiging vertoont om naar het noorden te draaien. De temperatuur zal daardoor weer gaan dalen. Men is er nog niet in geslaagd, om van het vasteland af een boot verbinding met de wadden-eilan den tot stand te brengen. Wel voer er een postboot van de eilanden naar Den Helder. Twee zieken zijn met een vliegtuig van Schiermon nikoog gehaald. Een tweede vlieg tuig kon wegens de dichte mist niet landen. Gisteren is van Ameland uit 'n tweede toch gemaakt naar het scheepje van de garnalenvisser Teerling uit Harlingen. Er zijn nieuwe voedselvoorraden gebracht. De schipper en zijn knechts voel den zich op het ingevroren scheep je best op hun gemak en zij willen Over de stagnatie in de treinen loop door de vorst, heeft het Tweede Kamerlid Visch minister Algera enige vragen gesteld. On der meer wilde hij weten, wat de NS denken te doen om bij stagnatie door vorst autobussen b.v. van particuliere onderne mers in te zetten. gerde vesting. Overal waren wegver sperringen opgeworpen en talloze pantserwagens reden door de straten. Gisteravond w«.n de toeztand nog zeer gespannen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt dins- dagavond, opgemaakt maandag- avond te 23.15 uur. t Droog weer met weinig bewol- King en zwakke tot matige noord- oostelijke Wind. In de ochtend- mi en uchte tot matige vorst, in de middag 0p de meeste plaatsen lichte dooi. Het Belgisch weerkundig insti- tuut verwacht: Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost, minimum 2 J graden aan de kust. Maximum 0 graden aan de kust. Zwaar be- wolkt, afgewisseld met opklarin- gen, plaatselijk nevel of mist. J Hoge drukgebied boven Seandi- i navie ral weidra ons weer op- nieuw beïnvloeden. Vandaag: zon onder 17.39, maan onder 13.28 uur. Morgen: zon op 8.12, maan on 6.07 uur. I De Indonesische regering heeft ver klaard, dat zij haar standpunt over de conferentie van Genève handhaaft. Dit standpunt is, dat de hervatting alleen handelt over het formuleren van de resultaten, die op 7 januari waren bereikt, toen de conferentie werd opgeschort. Anak Agung heeft volledige vol macht gekregen, maar deze is geba seerd op de resultaten die op 7 ja nuari waren bereikt. Indonesische oppositiebladen meenden, dat de In donesische delegatie concessies heeft gedaan en daardoor gedaan heeft ge kregen dat de conferentie weer draait. Van Nederlandse zijde is eraan herinnerd, dat de Nederlandse be slissing van zaterdagavond is ge nomen naar aanleiding van een telegrammenwisseling tussen de voorzitters der beide delegaties. In de zaak-Schmidt is gisteren een korte zitting gehouden. De fechter heeft toep-estaan, dat mcr. Bouw man vier nieuwe getuigen a decharge uit Nederland laat komen. Intussen is ook mr. van Empel, met een be zoekersvisum dat vijf weken geldig is, in Djakarta aangekomen. De rech ter heeft hem geen toestemming ge geven om Jungschlaeger en Schmidt te verdedigen. Minister Cals heft beschikking genomen inzake herstel van de pen sioenrechten van degenen, die krach tens het zuiveringsbesluit-1945 :ijn ontslagen met verval van rechten. De pensioenrechten van degenen die niet door de bijzondere rechts pleging zijn veroordeeld tot een vrij heidsstraf van tien jaar of langer of de doodstraf, worden volledig hersteld. In het algemeen geldt, dat dan de pensioengrondslag en het aantal dienstjaren van 10 mei 1940 worden aangehouden. Het bureau Zuivering van het ministerie van O. K. en W. Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag geeft nadere informaties. De ontslagen ambtenaren, op wie één en ander van toepassing is, moeten I zich binnen drie maanlcn tot de pen sioenraad wenden In de buurt van de Fidzji- eilanden is weer de geheimzin nige duikboot, die men het „derde mysterie van de Zuid zee" noemt, opgedoken. Op 10 november werd in deze hoek van de wereld een verlaten schip gevonden. Een maand later verdween hier een schip volkomen in het niets. (Van onze parlementaire verslaggever.) Naar wij vernemen is er een moge lijkheid, dat de plaats die door het overlijden van minister Donker is opengevallen, voor de huidige rege ringsperiode niet meer zal worden ingenomen door een aparte minister. Wellicht zal dr. Beel voorlopig de portefeuille van Justtitie beheren. Op Westerveld, de laatste rustplaats van wijlen mr. Donker, zal woens dag worden gesproken door dr. Drees, de president-generaal van de Hoge Raad, de secretaris-generaal van het ministerie van Justtie en de voorzit ter van de P.v.d.A. Ontploffing te Vlissingen Aan boord van de Noorse tankboot ..Havkong" is op de rede van Vlis singen de 45-jarige Egyptenaar War- dani om het leven gekomen. De man bevond zich alleen in de machine kamer, toen zich daar door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een ontplof fing voordeed. Het slachtoffer raakte zwaar gewond en overleed in de sleepboot, waarin men hem naar de wal vervoerde. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het St.- Joscph-ziekenhuis te Vlissingen. De ..Havkong" vervoerde een lading olie bestemd voor de steenkolen-handels vereniging in Vlissingen, en nam lig plaats in de buitenhaven. Het slacht offer was gehuwd en afkomstig uit Port Said. In west-Berlijn heeft zich weer een geval van mensenroof voorgedaan, waarvan zekere Robert Bialek, die eens een over tuigd en vooraanstaand communist was, het slacht offer is geworden. Bialek kwam in 1953 naar de Bondsrepubliek. Hij had ruzie met de oostduitse machthebbers gekregen, waardoor zijn positie on houdbaar was en zyn le ven gevaar liep. In west-Berlijn leidde hij het leven van duizen den lotgenoten: bevreesd voor de wraak van zijn vroegere vrienden en slechts ten dele vertrouwd door de mensen die hem asiel hadden verleend. Hij onderhield levendig con tact met zekere Paul Drze- wiecki, een voormalig lid van de rode volkspolitie in oost-Duitsland, die eveneens was uitgeweken. Bij zijn laatste bezoek aan Drzewiecki, werd hem een verdovend middel toege diend, dat gemengd was in een aperitief. Hij viel in slaap en werd in een auto, waarin behalve zijn „gastheer" nog een man en een vrouw zaten, naar oost-Duitsland gereden, waar hem een ongetwij feld p jnlijk ontwaken wachtte. Bialek is voormalige leider van de oostduitse communistische jeugd beweging en hoofd van de politiek-culturele af deling van het vroegere oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Na zijn vlucht had hij een aandeel in de propagan- da-uitzendingen van de BBC voor oost-Duits land. FRAAI VADERSCHAP Een zoon van de voor zitter van de westduitsc communistische partij, Reimann, is uit oost- Duitsland gevlucht, waar hij elk ogenblik gearres teerd kon worden. Reimann jr., was geen overtuigd communist, hoe wel zijn vader de eerste partij-bons in west-Duits- land is. Hij was in 1948 op bevel van zijn vader in oost - Duitsland gaarf wo nen en bekleedde daar ver schillende posten. Door zijn huwelijk met de doch ter van een particulier on dernemer viel hij in on genade. Hugo Reimann onder hield al lange tijd geen betrekkingen meer met zijn vader. Deze heeft van zijn vaderschap een poli tieke bezigheid gemaakt. Zijn zoon Jozef liet hij tot 15 jaar veroordelen door een oostduits ge rechtshof, hij dwong Hu- go in een positie die hem niet aanstond en zijn 2 dochters vervreemd den van hem, omdat zijn vaderhart slechts voor het Kremlin klopte. De Amerikaanse bevel hebber van Berlijn, heeft nog geprotesteerd tegen twee ontvoeringspogingen van de oostduitse volks politie. Het betrof twee pogingen van leden der volkspolitie om zaterdagmiddag een vroeger lid van de volks politie met zijn schoonzus ter en twee meisjes, van vier en vijf jaar, te ont voeren. De ontsmettingsdienst heeft er vol op werk gehad. Het personeel zei, nog nooit zo'n vervuild hol te hebben betreden. Alles wat er lag is waar schijnlijk gestolen. De vrouw ontkent echter. De Rotterdamse politie hield dezer dagen een tweetal winkeldieven aan een man en een vrouw die ge zamenlijk opereerden. De vrouw droeg drie rokken en vijf jumpers, met ingenaaide smokkelzakken. Men vond een bedrag van ruim 185. op haar, doch over de herkomst er van kwam men niets te weten. Het tweetal woonde in Rotterdam-Z. maar de vrouw had ook nog een wo ninkje in de binnenstad, waar de po litie toen een kijkje ging nemen. Bij het binnentreden sloeg de poli tiemannen een ondragelijke stank te gemoet. Links en rechts schoten rat ten voor hun voeten weg en overal in het huis heerste een onbeschrijfe lijke bende. In allerlei kasten, hoeken en gaten lagen winkelgoederen opgeslagen, waaronder ook levensmiddelen die bedorven waren en een penetrante geur verspreidden. Men vond schoe nen in verschillende maten, haar kammen, zeep, eau de cologne, bad pakken, lakens, lappen stof en nog veel meer. De ratten hadden zich aan veel artikelen reeds te goed gedaan. In Amsterdam is de bekende civiel- ingenieur Gerard P. Nijhoff over leden. Hij was een internationale fi guur op het gebied der waterbouw kunde. Van meet af aan werd hij beschouwd als een man met frisse ideeën. Hij opperde o.m. het plan voor een waterbouwkundig labora torium te Delft. Hij werkte o.m. plannen uit voor de vroegere Volkenbond. Ook maak te hij een. studie over een Moerdijk kanaal. In de Delta-commissie nam hij een vooraanstaande plaats in. Ir. Nijhoff was naar het oordeel van zijn tijdgenoten een der weinige civiel-ingenieurs, die 'n wereldwijd overzicht had van hetgeen zich in de ontwikkeling van de „natte water staat" voordeed. Tientallen grote werken over de gehele wereld kon den dank zij zijn adviezen beter wor den uitgevoerd. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag haar rente tarieven als volgt vastgesteld: wis seldisconto 3 procent, promessen- disconto 3' -■ procent, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 4L procent, voor anderen 3'h pro cent. Begin september 1955 heeft de Nederlandsche Bank de aandacht van het bankwezen gevestigd op de wen selijkheid dat in de gegeven conjunc turele omstandigheden terughoudend heid zou worden betracht bij de uit breiding van de kredietverlening. Sedertdien heeft de expansie van het bankkrediet een vertraging on dergaan, doch de laatstbeschikbare cijfers geven opnieuw een aanmer kelijke stijging te zien. Hierin is aanleiding gevonden om over te gaan tot verhoging van de rente tarieven over de gehele linie met 1 - procent. In Den Haag is op 77-jarige leeftijd overleden de bekende kunstschilder Gerhard Jansen, die o.m. als kerk- schilder naam maakte. Hij heeft on telbare wandschilderingen vervaar digd. Hij vond nieuwe (en oude, doch vergeten) technieken, om fresco's te restaureren. Zo slaagde hij erin een volledige fresco-schildering over te brengen naar een museum. In de St. Jan te Den Bosch zijn door hem „op gehaalde" fresco's te zien, evenals beeldhouwwerk van zijn hand. Jansen was Ridder in de Orde van Oranje- Nassau en drager van het „pro Eccle sia". De nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, is bezig met een plan om een hervatting van de besprekingen tussen oost en west op hoog niveau tot stand te brengen. Het tweede aanbod van Boelganin voor een vriendschapspact heeft op de socialistische bewindsman een goede indruk gemaakt. Pineau sprak geruime tijd met de westelijke am bassadeurs. De man, die op deze foto door hoge politie- en leger-autoriteiten in Al giers aan zijn armen wordt opge hesen, is de Franse gouverneur- generaal in Algiers, Jacques Sous telle. De heer Soustelle kwam in deze zonderlinge positie, omdat de menigte in -de Algierse hoofdstad hem wilde verhinderen naar Frank rijk te varen zodat de politie en het leger hem op een platform langs de haven moesten sleuren uit de handen van de demonstranten. Soustelle werd met een kraan aan boord van zijn schip gehesen ter wijl de menigte brulde: „Soustelle blijf".... In Londen heeft men verbaasd opgekeken van het plan van de westduitse staalmagnaat Krupp. om een kruistocht tegen het communisme in het oosten te voeren. Men vraagt zich af, of Krupp, die in Neurenberg als oorlogsmisdadiger is ver oordeeld, wegens de onmense lijke behandeling die hij tien duizenden slavenarbeiders uit de bezette gebieden liet onder gaan, wel de aangewezen man is om op te treden tegen het communisme. Eerder gelooft men, dat Krupp de uitvoering van grote werken voor zijn concern wil verwerven. In India b.v. is hem dat al gelukt.

de Stem | 1956 | | pagina 1