.ORCAM (fC zware shag fytitUd de $este (Bromfiets Run naar de Zuidpool DOUWE EGBERTS Vlissingen definitief houder Burg. v. Woel deren Beker NEDERLANDS TAFEREEL: D. P. MANNAERT - AXELSESTRAAT 16 Eerherstel voor Gandhi? schaatsers en molen m imê mm Voetbal over de grenzen Spanning neemt toe Fraaie suksessen van K.M.A. Van Vliet snelste te Brussel SCHULTE-PETERS NAAR VOREN Haan-Plantas werden tweede in Parijs CYCLE-CROSS TE KWADENDAMME Amateursclubs in Landelijke Bond Onvergetelijke dag voor Kees v.Nimwegen Zware nederlaag van D.O.S. B.o.Z. BERINI-dealer MIDDELBURG - VLISSINGEN C. DE LEEUW, Vlissingsestraat 39. Motorhandel DE PREE Middelburg Zusterstr. 8-10 Vlissingen, Scheldestraat 45. P. PI ETERS E, Keizerstraat 7 - GOES. Stedenontmoeting turnen Fraai sukses van Moerings DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 4 ENGELAND. Arsenal-Sunderland 3-1. Birming ham City-Charlton Athletic 4-0. Black ham City - Charlton Athletic 4-0. Blackpool-Manchester City 0-1. Chel- sea-Wolverhampton Wanderers 2-3. Everton-Portsmouth 0-2. Hudders- field Town-Cardiff City 1-2. Manches ter United-Burnley 2-0. Newcastle United-Tottenham Hotspur 1-2. Shef field United-Preston Northend 3-1. West Bromwich Albion- Luton Town 3—1. (Damkampioenschap van Nederland) Te Utrecht zijn zaterdag en zon dag de wedstrijden voortgezet om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland met het spelen vai\ de par tijen uit de zevende en achtste ronde. De resultaten luiden: Zevende ronde: Bom Edink 2—0, Terlouw Kinnegin 20, Keiler Sinke 11, W. Beeke van Dijk 02, Jurg van Heerde 11, de Jong Roozenburg 11, J. Beeke Huisman 11. Gordijn was in deze ronde vrij. Resultaten van de twee resterende partijen uit de achtste ronde: Sinke de Jong 0—2, Gordijn Keller 11. De andere, reeds vrijdagavond te Utrecht gespeelde partijen uit de acht ste ronde hadden de navolgende uit slagen: van Heerde Huisman 11, van Dijk J. Beeke 11, Kinnegin Jurg 11, Edink W. Beeke 11, Bom Terlouw 11. Na de achtste ronde behoudt Bom de leiding met 12 punten. Daarna vol gen Terlouw en van Dijk. ieder met 11 pnt. Huisman staat vierde met 10 punten. Gordijn, en de Jong delen de vijfde plaats met elk 8 pnt. (46e wapenfeest van de K.O.O.S.). In de Dierentuin te 's-Gravenhage zijn de schermwedstrijden in het ka der van het 46e wapenfeest van de K.O.O.S. beëindigd. De uitslagen van de laatste wed strijden luiden: Finale: personeel - sabel- afdeling 2: 1 F. Vlietman K.M.A. Breda. 2 J. Ternatus M.V.O. Den Haag. 3 D. Edenburg De pot Kon. Mar. Apel doorn. 4 G. Baelemans K.A.A. Breda. 5 C. van Houten, Lua, Ede. Personeel geweer: finale: 1 K. Pie- tersen, Korps Mariniers (na barrage) 2 J. de Wijn, Korps Mariniers (na barrage). 3 O. Heubers, Lua Ossen- drecht. 4 L. Banniseth, 3e Inf. Depot Maastricht. 5 J. Spijber, 4e Inf. Depot Maastricht. Degen personeel afd. 2. Finale: 1 F. Vermeltfort, Bew. Korps De venter. 2 H. Bachus, K.M.A. Breda. 3 L. Gossieau, 4e Inf. Depot Maas tricht. 5 F. Vlietman, K.M.A., Breda De wisselprüs (zilveren beker) voor het best geplaatste korps op alle wa pens werd gewonnen door het Korps Mariniers. Tijdens de zaterdagavond in het Sportpaleis te Brussel gehouden wed strijden hebben zes sprinters een aan val gedaan op het baanrecord voor 1 ronde, dat met 1? sec. op naam staat van Jef Scherens. Geen van hen slaagde. Van Vliet maakte met 13.3 sec. de beste tijd; Gosselin en Derk- sen noteerden 13.4 sec. en Bellen- ger, Peacock en Potzernhelm 14 sec. Het sprintnummer werd gereden in 15 ritten a deux met puntenklasse ment. Derksen verving de wereld kampioen Maspes, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Van Vliet won al zijn ritten en maakte tegen Potzernheim, die hij met 3 lengten klopte, de snelste tijd van de avond over de laatste 200 meter, n.l. 12 seconden. Het eindklassement luidde: 1. van Vliet 5 pnt; 2. Gosselin 6 pnt; 3. Potzernheim 7 pnt; 4. Derksen 8 pnt; 5. Peacock 9 ot; 6. Bellenger 10 pnt. Impanis won een omniumwedstrijd achter derney's in vier manches (1 km met vliegende start, puntenrace, achtervolging en race over 20 km) met 5"4 pnt, vóór Ockers 6Vi, Ver- schueren 13 en French 15 pnt. Met Leiden als start- en finish- plaats is zaterdag door het polder landschap bij deze stad een molen tocht op de schaats gehouden over 50 kilometer. De foto toont deelne mers achter hun schaduw aan op weg naar de finish. (Zesdaagse te Kopenhagen) Zondag: by de aeutralisatie was de stand in de Zesdaagse te Kopenha gen: 1. Senfftleben Forlini 234 pnt; 2. Strom Arnold 127; 3. Schulte Peters 99; 4. van Steenbergen Severeijns 89. Alle andere koppels hadden van 1 tot 22 ronden achterstand. Op de Parijse winterbaan heeft het Franse paar Decaux-Michel een kop pelwedstrijd over 100 kilometer om de prix Dupré-Lapize gewonnen, met een ronde voorsprong op Haan-Plan- taz (Ned.), von Bueren-Pfenninger (Zwits.), Brun-Blusson (Fr.), Bellen- ger-Hassenforder (Fr.) en Bareth- maitre Renaud (Fr.). (Advertentie) Kwadendamme had zondag de pri meur wat een cycle-cross voor wiel renners betreft in de provincie Zee land. Deze veldrit over 25 km voor- amateurs en nieuwelingen verdeeld over 17 ronden werd georganiseerd door de ren- en toerclub „Theo Mid delkamp" te Goes in samenwerking met het sportcomité „De Sportvrien den" te Kwadendamme. Ondanks de bar slechte weersom standigheden verschenen nog veertien renners aan de start w-o. enkele as piranten die slechts tien ronden op het moeilijke parcours moesten afleg gen Over sneeuw bedekte wegen, spie gelgladde bruggetjes en over bouw land waar de fiets op de rug moest worden genomen hebben de deelne mers felle strijd geleverd die het uiterste van hun krachten vergde. Wie als winnaar uit de bus zou ko men was vrij gauw bekeken. De taaie vechtjas Piet Rentmeester die in de vorige zomer op zonovergoten wegen reeds getoond heeft over grote capaciteiten te beschikken was ook in deze veldrit de „grote man". Regen, modder en hindernissen waren voor hem geen obstakel genoeg om reeds in het prille begin zo hard 'van staDel te lopen dat hij reeds in de derde ronde op fluweel (lees op een nat za del zat). Franske van der Zande bleef zijn meest geduchte rivaal en deze Bra bander vocht met de moed der wan hoop om het verloren terrein te her winnen. Zonder resultaat overigens want Rentmeester stond z(jn verkre gen voorsprong niet meer af. In een te Utrecht gehouden be stuursvergadering van de federatie van tweede, derde en vierde klassers is besloten, pa overleg met de clubs spelende in de eerste klassen van het amateur voetbal, deze federatie om te zetten in een landelyke bond van amateurvoetbalverenigin^en (L.B.A.). In deze belangenvereniging zijn thana alle op zondag in de afdeling ama teur-voetbal van de KNVB spelende clubs verenigd. De Zeeuwse voetbalwereld heeft Kees van Nimwegen op diens 60ste verjaardag een onvergeteiyke dag be zorgd. Vele clubs zonden gelukstele grammen en geschenken. Namens het afdelingsbestuur kwa men voorzitter Imanse en secretaris Bom feliciteren. Zij lieten hun geluk wensen vergezeld gaan van een reis- wekker. Ook de besturen van Middel burg en Vlissingen kwamen monde ling gelukwensen en ook zij kwamen niet met lege handen. Op deze dag werd eens te meer bewezen, welk een populariteit de Zeeuwse voetbaladmi nistrateur zich heeft verworven. Eindronde begonnen Schaakcompetitie Middelbare scholen De eindronde van de schaak compe titie voor de. Zeeuwse middelbare scholen is begonnen. Het Gymnasium te Middelburg liet er geen gras over groeien en boekte overwinningen op de RHBS Middel burg (24), en op het Lyceum Ter- neuzen (5—1.) De Gymnasiasten hebben hierdoor de leiding, gevolgd door die Middelburgse RHBS. die eveneens met 15 won van het Ly ceum Terneuzen. De Terneuzenaren bezetten de derde plaats, want zij wonnen op hun beurt van het Lyce um Oostburg met 4—2. Hoe sportroem vervliegt J f i Naar eerst thans wordt ver- nomen, is Pedro Duhart, twin- tig jaar geleden een van de bekendste Uruguese voetballers, een maand geleden te Lanus, in de buurt van Buenos Aires, overleden na een langdurige ziekte en door allen vergeten. t i Duhart was te Montevideo uit Franse ouders geboren en speel- de eerst voor Nacional. In 1934 kwam hij in Frankrijk, werd I genaturaliseerd en kwam in de jaren 1935-1937 zes maal voor t het Franse nationale elftal uit. In 1940 keerde hij terug naar t Uruguay, maar ziekte maakte t een eind aan zijn carrière als t voetballer. Hij emigreerde naar Chili en begon een zaak, die I failliet ging. Hij vestigde zich toen te Lanus waar hij op 44- t jarige leeftijd in de behoeftigste J omstandigheden is overleden. (Handbal). Dames van Marathon en Heren van Tonido kampioen In de Zeeuwse handbalcompetitie zijn twee beslissingen gevallen. Bij de dames A behaalde Marathon een 20 overwinning op Tonido en kon daardoor de kampioensviag hijsen. De 2-1 zege, welke Hellas op Zee land Sport behaalde, mocht de Goese dames dus niet meer baten. Bij de heren A werd Tonido titel houder, dank zij een benauwde 7-8 overwinning op de stadgenoten van Hellas. EMM zag zich met 812 ge klopt door Marathon. De beide kampioenen mogen nu deelnemen aan het toernooi om het Zuidelijk kampioenschap in Eindho ven. Bij de dames B werd niet gespeeld, maar bij de dames C was EMM 2 niet opgewassen tegen Marathon 2 (0-5). Bij de heren B tenslotte eindigde de Vlissingse derby tussen Marathon 2 en Olympus in een 83 overwin ning voor Marathon, dat dus ongesla gen en zonder verliespunten aan de kop bleef. Dies Wouterse. de plaatselijke favo riet die zich achter Rentmeester en Van der Zande op de derde plaats had genesteld, kon zich met veel moeite in deze positie handhaven. Wouterse bleef n 1. ook deze middag niet van de pechduivel verschoond die hem tot tweemaal toe kwam be zoeken. Zijn goede conditie van dit ogenblik en zijn sterk moreel brach ten hem tenslotte een verdiende der de plaats. Zij nog vermeld, dat de nieuwelin gen en aspiranten deze middag meer blijk gaven over moed en durf te be' schikken dan de amateurs waarvan er slechts één acte de presence gaf. De uitslagen luidden: amateurs en nieuwelingen 1 P- Rentmeester (Yer- seke) 25 km in 59 min. 17 sec.: 2 F. van der Zande (Halsteren) 61 min. 6 sec.; 3 op 2 ronden D Wouterse (Kwadendamme) 4 op 2 en meerdere ronden A. Cosijn (Middelburg); 5. J. A. Geijs (Kwadendamrrae)6 C. de Winter (Ovezande) 7 J. M. Bruël (Goes); 8 J. de Kok (Goes) Aspiranten: 1 C. Martens CsHee- renhoek): 2 M. Rijk (Goes). (Zeeuwse damcompetitie) In de hoofdklasse van de Zeeuwse damcompetitie staat Vlissingen nog steeds ongeslagen en zonder een en kel verliespuntje aan de kop. Ditmaal moest DOS uit Bergen op Zoom er met 6-14 aan geloven. De afgebroken partij uit de ontmoe ting tussen Vlissingen en Middelburg (O. Hellinga J. Bliek) eindigde in remise, waardoor de eindstand 13-7 in het voordeel v.an de Scheldestadbe- woner» werd. De Bergenaren slaag den er ook tegen St.-Laurens niet in zich wat veiliger te stellen, want ook in deze wedstrijd trokken zü aan het kortste eind (9-11). 's-Gravenpolder stuurde Aagtekerke met een 11-9 ne derlaag naar huis en klom daardoor een plaatsje op de ranglijst. Kapelle en Aagtekerke kwamen nog niet tot een beslissing, want er moesten maar liefst vier partijen worden afgebro ken. Voorlopig heeft Aagtekerke een 5-7 voorsprong. In de 1ste klasse handhaafde Goes 2 zich ongeslagen en zonder verlies punten aan de kop door 'n stevige 15-5 overwinning op Middelburg 2, dat daarmede dus de eerste ederlaag te slikken kreeg. Ondanks de 13-7 overwinning op Aagtekerke 2 raak ten de hoofdstedelingen dt-s weer wat verder op de leiders achter. Aagte kerke 2 zag zich min of meer onver wachts ook nog geklopt door Kapelle 2 (12-8) en werd daardoor definitief uitgeschakeld. Souburg 2 kreeg in ei gen huis een 6-14 nederlaag te slik ken van Schelde en DOS 2 haalde de eerste puntjes binnen ten koste van Vlissingen 3 (13-7). Door deze laatste uitslag werd Lammerenburg 2 alleen lantarendrager. Voor de strijd om de bovenste plaats zijn nu nog alleen maar overgebleven, Goes 2, Middel burg 2 en Lammerenburg 2. (Ned. Bridgebond) Voorwedêtrijden in Terneuzen In „Hotel dee Payi-Baa" te Terneu- aen werd een van de vóórronden ge- apeeld voor het kampioenschap „open paren". Deze wedstrijden zijn georga- niaeerd door de Nederl. Bridgebond. Aan deze wedstrijd werd door 38 pa ren deelgenomen verdeeld In vijf groepen De uitslag was als volgt: Groep A: 1 Gebr. Bockstael-Sas v. Gent 39 M..P.; 2 die heren Catsman-v. Veen, O'burg 38 M.P.; 3 dames Jurry- v. Pienbroek, Terneuzen 33 M.P Groep B: 1 dhr. en mevr. Voorhans- Terneuzen 38 M P.; 2 dhrn. Gunter- van Donjgen-Sas v. Gent 36 M.P 3 dhrn Remery-Ranschaert-Sas van Gent 34 M.P. Groep C: 1 dhrn Geerling-Gerrits, Sluiskil 38 M P. 2 dhrn Eeckelaer-v. d. Poel, Terneuzeu 37,5 M.P.; 3 dhrn. Toussaint-v- d. Lin den, Terneuzen 35,5 M.P. Giroep D: 1 dhrn Jurry-Verstraeten, Terneuzen 39,5 M P.; 2 mevr. Maat-dhr. de Fey- ter, Terneuzen 35 M P.; 3 de heren Al-Cattoir, Sas v. Gent 32 M.P.; 4 de hhrn Geene-Hendrikx, Terneuzen 32 M.P. Groep E: 1 mevr. v. Kerk- voort-mej Robijn, Terneuzen 28 M.P., 2 dhr. en mevr. Versprille, Terneu zen 25 M.P.; 3 de heer en mevr. de Ridder. Terneuzen 21,5 M-P. Op 25 februari a.s. zal de halve dis trictsfinale voor het district Zeeland in „Hotel des Pays-Bas" plaats heb ben. Aan deze wedstrijd zullen de nos. 1 en 2 van groep A t/m D deel nemen en de winnende ploeg van groep E. Eveneens zullen de beste 3e geklasseerde van de eerste vier groe pen tot deze wedstrijd worden toege laten. (Advertenties) Overal agenten M. J. JEREMIASSE - Oostwal 21 - GOES J. ALMEKINDERS Dorpsstraat A 36 - HEINKENSZAND Telefoon 254 RIJWIELHANDEL P. CORNELIS SCHOONDIJKE TERNEUZEN TELEF. 2200 IN NOORD-ZWEDEN worden mo menteel de wereldkampioenschap pen hardrijden op de schaats voor dames gehouden. Het werd een Russische aangelegenheid, want So fia Kondakova werd titelhoudster, doordat zij zowel op de 500, 1500 als 1000 meter zegevierde. Ook de twee de en derde plaats worden door de Russinnen bezet. DE SPANJAARD Gil heeft, evenals het vorig jaar, het internationaal bergcriterium op de Mont Agel (bij Nice) gewonnen. Er waren 24 deel nemers. ZONDAG IS in Nijmegen voor de competitie van de KNSB, afdeling 2e klasse D, de wedstrijd' gespeeld tussen SMB (Nijmegen) en Mid delburg. De uitslag was 6-4 voor de club uit Nijmegen. EEN VERBETERING is ingetreden in de toestand van Fausto Coppi en men verwacht, dat hij zich weldra van de tyfeuze koortsen hersteld zal hebben. Hoe lang hij echter nog in de kliniek te Genua zal moeten blij ven, daarover zwijgen de artsen nog. TE GOES werd de jaarlijkse adspi- rantenwedstrijd tussen de gymnas tiekverenigingen Volharding uit Goes en Wilhelmina uit Middelburg gehouden. Ditmaal werd er voor het eerst ook door de meisjes aan deel genomen. Volharding won in beide afdelingen en kwam dus voor een jaar in het bezit van de wisselbe ker. (Advertentie) (Zeeuwse Schaakbond). Nieuwe zege van Terneuzen Onder auspiciën van de Kon. Ned. Schaakbond werd in „Hotel des Pays- Bas" de 3e wedstrijd Terneuzen- Goes gespeeld in de le klasse Zeeuw se Schaakbond. Nóg staat Terneuzen ongeslagen als eerste op de ranglijst. Zlerikxee is tot nu toe de meest ge vreesde tegenstander. De uitslag luidt als volgt: 1 P. Mulder, Terneuzen-Pieterse, Goes 1-0. 2 P. v. d. Sande,Terneuzen J. de Lange, Goes 0-1. 3 A. Stadhou der Terneuzen-H. Verbeek 1-0. 4 A. deConinck, Terneuzen - L. Bakker, Goes 1-0. 5 N. Buysert, Terneuzen- R. v. Hemert, Goes 1-0. 6 J. J. Kaan, Terneuzen-A. Bonder, Goes remise. 7 J. P. v. d. Staal, Terneuzen- G. v. d. Meer Goes 1-0. 8 S. W. Henry, Terneuzen-G. Driessen, Goes 1-0. 9 H. Voorhans, Terneuzen-J. C. Meeyer Goes 1-0. 10 Mr. G. Tichelman, Ter- neuzen-W. v. Dullemen, Goes 1-0. Terneuzen 8.5. Goes 1.5. Voor de derde achtereenvol gende maal en de vijfde maal in totaal heeft Vlissingen de jaarlijkse stedenontmoeting gewonnen met gering verschil van Breda. Door deze overwin ning heeft Vlissingen de Van Woelderen-beker definitief in bezit gekregen. Met de turnster» en turners, waar over de Schelde-stad thans beschikt zijn suksessen niet uitgesloten en zij verdienden deze trofee ten volle al is het dan met een miniem verschil van 1,5 punt op nummer twee. Het was V.T.V.'s directeur Dick Weststrate, die na afloop de trofee in ontvangst mocht nemen, namens de gemeente Breda door mr. E. H. Toxo- peus uitgereikt. Mevr. N. Sinke-Peeman, mej. N. Fritz en de heer J- Sinke hadden het toeuweaandeel in de overwinning. De prestaties van dit laatste drie tal was subliem en zij eindigden dan ook op resp. de le en tweede plaats van de dames en voor de heren op de derde plaats in het individuele klasse ment. Bij de dames eindigde Vlissingen op vier nummers als eerste en slechts met paardspringen moesten zij in Breda haar meerdere erkennen. Goes eindigde op all* nummer» onderaan. Bij de heren werd Breda op vier num mers eerste maar aan het rek moest de eer aan Vlissingen worden gela ten, hierin toonde J. Sinke zich de beste. Goes werd hier nummer laatst en wist slechts op de nummers paard en paardspringen Vlissingen te kloppen. De beste prestatie leverde hier J. v. d. Sande uit Goes met vrije oefeningen met 29,1 punten van de 30. De overwinning van Vlissingen is tot het laatste moment In gevaar ge weest. Na de middag-wedstrijd had Breda een voorsprong van 14.2 punt. De stand was toen 1 Breda, 757,8 pun ten, Vlissingen, 743.6 punten en Goes 662,2 punt. In de avondwedstrijden rir.gzwaaien en brug ongelijke legg-rs voor dames en brug en rek voor de heren, liep Vlissingen meer en meer in. Toen het rek nog moest worden afgewerkt door de heren en de uitslag van de dames reeds bekend was, werd de totaalstand nogmaals bekend ge maakt, deze was Breda 946 punten, Vlissingen 942.6 punten en 3e Goes met 831 punten. Na afloop werden woorden van dank gesproken door de voorzitter van Prins Hendrik, de heer A. Lam- mers. De voorzitter van Vlissingen, de heer F. G. Lemmers deelde mede dat hij een nieuwe beker ter beschik king zal stellen, zodat de sedert 1933 bestaande steden turnontmoetingen blijven voortbestaan. HET TOERNOOI om de „R" - bevrij dingsbeker, georganiseerd door de zwemvereniging „Rotterdam" is voor de derde maal in successie gewonnen door het Nederlands mi litair zevental, dat daardoor defini tief in het bezit van deze wissel beker komt. DE FRANSE atleet Mimoun is win naar geworden van een int. cross country over 8500 meter, welke te Duinkerken is gehouden. Hij legde de afstand in 25 min. 35 sec. af. De Engelsman Perkins werd tweede in 25 min. 38 sec. FEKKES van de Rotterdamse atle- tiekclub DOS heeft de jaarlijkse bosloop over 4 km in het Leidse Hout te Leiden gewonnen door een tijd van 13 min. en 11.8 sec. voor zich te laten noteren. (Zeeuwse Tafeltenniscompetitie) Wilno en Spirit blijven aan de kop Voor de Zeeuwse tafeltenniscom petitie werden in de afgelopen week slechts enkele wedstrijden gespeeld, Wilno bleef ook nu ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop van de 1ste klasse, want Spirit moest er in eigen huis met 1-9 aan geloven. Will van Zoelen haalde met de zelfde cijfers de beide punten weg bij Be Fair en bleef de leiders dus dicht op de hielen Be Fair de leiders dus dicht op de hielen. Be Fair zakte door deze nederlaag een plaatsje op de ranglijst. In de 2de klasse behield Spirit de leiding. Het bezorgde PZEM in eigen koffiekamer een 1-9 nederlaag. Door dat Sorry 3 zich uit de competitie terugtrok heeft de standenlijs nog al wat wijziging ondergaan en er is tus sen de drie koplopers Spirit 2, Be Fair 2 en Luctor nog heel wat span ning te verwachten. In de 3de klasse bracht MTTC het in eigen huis tegen PTT niet verder dan een gelijk spel. MTTC kan zich door dit puntenverlies wel als uitge schakeld beschouwen. (Tafeltennis) Luctor organiseerde tienkamp De tafeltennisclub Luctor te Hein- kenszand organiseerde een tienkamp, waaraan, werd deelgenomen door Moerings en Lucas van AMVJ uit Roosendaal, Szoszkiewicz en Groch van Wilno uit Vlissingen, A. Bos en C. Bos van Luctor uit Heinkenszand, F. Ilaarsma en P. de Waal van Sorry uit Vlissingen; Koiyn van Will van Zoelen uit Middelburg en van, Hum mel van Spirit uit Vlissingen. Het waren tenslotte Moerings en Lucas, die groepswinnaar werden, waarna Szoszkiewicz en Kolijn zich uit de herkansing m de eindronde plaatsten. Moerings wist in deze finale alle drie zijn partijen te winnen en kwam dus in het bezit van de wissel beker. Szoszkiewicz kreeg met twee gewonnen partijen de tweede prijs en Lucas, die alleen Kolijn wist te ver slaan. mocht met de derde prijs naar huis. De vierde prijs was voor Kolijn. INTERNATIONAAL LEVEN OP DE ZUIDPOOL Door het straalvliegtuig is de wereld tot een tennisbal ineenge schrompeld, zo is beweerd, maar zelfs op die tennisbal is nog plaats voor het grote avontuur. Dat be wees zojuist de 829 ton metende Britse ijsbreker „Theron", welks bemannnig zich met dynamiet en pikhouweel centimeter na centime ter een weg door de dikke pakijs- gordel van de Weddellzee baande. In de laatste 50 jaar is vele malen getracht, deze enorme, voor 'iet vasteland van de zuidpool gelegen ijsbarrière te doorbreken. Naast de „Theron" is daarin tot nog toe slechts een Argentijns schipde „Sah Martin" januari 1955) ge slaagd. Nu het pakijs overwonnen is, staat er tussen de bemanning van de „Theron" en de inrichting van de geprojecteerde Britse basis aan de Vashelbaai, enige kilometers achter de 30 meter hoge ijsmuur van het zuidpool-vasteland, geen hindernis van betekenis meer. In het begin >an februari, dus in de „hoogzomer" van het zuid poolgebied, moet deze basis zijn voltooid, evenals de andere Britse basis aan de kust van Coat-. Land in de Weddellzee, waar de beman ning van de Britse ijsbreker „Tot tan", dezer dagen door 5000 keizers- penguins werd begroet. Een deel van de bemanning van de „Theron" zal op haar basis overwinteren en in het volgend voorjaar 480 kilome ter landinwaarts een tweede steun punt bouwen. Een Nieuwzeelandse groep, onder leiding van de over winnaar van de Mount Everest, sir Edmund Hillary, zal van de tegen overliggende kust eveneens 480 cm over de ijsmassa opdringen en een vast kamp opslaan. Van deze beide uitgangsbases uit zulten dan einde 1957 de eigenlijke zuidpoolexpedi ties hun 2000 kilometer lange mars beginnen. Wat zij op hun weg zullen vin den? Naar verwacht wordt: hoge, uiterst moeilijk te overwinnen berg ketens. Maar er zijn ook optimisti scher voorspellingen, die ge to oen aan warmwaterbronnen en oasen in een Ijswoestijn. In ieder geval gaat de tocht over volkomen onbekend niemandsland. Verloopt alles vol gens plan, dan zullen de beide el kaar tegemoet marcherende groe pen precies op de zuidpool hun ont moeting hebben. Inmiddels zijn ook de voorhoeden van de Amerikaanse expeditie, on der leiding van de beroemde admi raal Byrd, die reeds 4 poolreizen ondernam, i- de antarctische Ross- zee gearriveerd. Met de Russen, die hun voorhoede ook al hebben ge zonden, richten zij de grootste ex pedities in. Verder komen er dan nog Fransen. Belgen, Australiërs, Noren, Argentijnen, Chilenen, Ja panners, Zuidafrikaners en mis schien zelfs Westduitsers en Span jaarden. Dat alles in het kader van het zogenaamde Internationale Geo fysische Jaar, (I.G.J.) dat vroeger pooljaar heette. Het pooljaar werd ingesteld door de Duitser Georg von Neumayer en werd eerst om de 50 jaar gehouden, maar nu is het voor 1957-1958 vijf en twintig jaar na het laatste pooljaar georganiseerd. Wantrouwende lieden beweren ove rigens, zoals we al schreven, dat de plotseling weer zo enorme belang stelling voor het zuidpoolgebied niet alleen maar uit hoge weten schapsdrift voortvloeit. 55- In de Sovjet-unie 55 Evgeni Zjoekof, een vooraanstaand sovjetrussische oriëntalist, heeft in 'n brief aan het blad „Nieuwe tijden" om „eerher„tel" van Gandhi ver zocht. Sovjet-historici hadden Gandhi steeds een reactionair en een „werk tuig in hrnden van het Britse impe rialisme" genoemd. Zjoekof noemt hem echter een vooraanstaande fi guur van de nationalistische bewe ging in India" en verwijst naar zijn „vlammend patriottisme en zijn diepe vertrouwen in de hoge nationale ver diensten van het volk van India". Nadere culturele contacten met In dia zouden dergelijke vergissingen uitsluiten.

de Stem | 1956 | | pagina 6