°p HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN Mgr. RAETEN OVER DE UITRREIDING VAN ZIJN RISDOM ZmSALINE GIACOMO MANZU: beeldhouwer van wereldnaam DE TUSSENPERSOON verstopping ïaal ANALECTA BREDANA Werd Pino aangezien voor provocateur der Duitsers? Kamer vraagt bijzonderheden BESCHERMEN UW KEEL VICKS EN s opera s sIDA er» Ren Begrip voor de nieuwe situatie- Oprecht pogen de aanpassing so gemakkelijk mogelijk te maken Beschrijving van de nieuwe districten De woningtelling WINTER .en toch MOOIE HANDEN Kanttekening bij twee exposities wmmmm RADIO (Naar een rornan van E E. BENSON) Eerste nummer verscheen van Dr. Dellepoort: aard van diocees op ingrijpende wijze veranderd Diaspora-probleem dient zich nu aan Geef de strijd niet op tegen Gevaren van overschatting De geruchten rond Mr. Schokking Dominee licht de zaak toe Lijt werd. Fred Ti trad als cor.- s was er een e aalmoezenier an Stee, kwam ISWEEK yordt voor de eek gehouden. 1 gisteren en Druari. De mis- ng van de pa- regorius v. d. De week wordt de mensen de 5 te leren ken- der meeleving eze week wordt er stimulering oral tijdens de en elke avond verschillende 12 februari oten met een t volkszang. (ING L.T.B. ïeer v. d. Dries aarvergadering, edigend, eer C. de Baar g met een kort i voorgelezen 'n densbericht van geestelijk advi- j. Het ledental een verandering vond. e middagverga- s een toneeluit- de ton^elvereni- ek. den. De heer ter hting aan te ge- n reed de Dorp kon door kraeh- ;ig ongeluk voor- ijwiel werd be- VOND S.W.G. v vond een ont- s, uitgaande van ig", waarbij de itwachtdienst en met hun echtge- aanwezig waren, college van bui lders waren aan- kapitein v. Ban- aert en burge- lotegem als ver- het S.W.G. voor Als sprekers ster van Hoote- an Banning. Er nd, waaruit dui- nisatie van het nst bleek, waar- M.-films werden liegende Hollan- de wereld klei- deze laatste, een viel zeer in de Banning reikte tal luchtwachters :n oorkonde van s deelneming aan chtwachtoefening and. t.w. aan G. Cl. Rootsaert en iesloten met een DING ILJOEN. gebruik dat van het gemeentelijk wordt en dat dstrijden te klein ,1e bezoekers een rd het nodig ge- n uit te breiden, ook om het ge- groot te maken zou vergen van v. d. Broecke-de aan de stijl niets ierd, als gevolg erd de uitvoering aver te laten aan De huur zal dan ant tweemaal zo pn voorziet in het rotere keuken in kleine keukentje en toiletgelegen- rs van het pavil- voor het publiek ïuwing tweemaal thans. de hygiëne zal an het sportpark tgelegenheid wor de zijde van de en twee toiletten en 4 voor kinde- n grote behoefte istandighedenniet wordt de verto- zondag 6 mei. en W, heeft temming met het ■um 8 uur: Ciske ma van Dijck 7.30 wijl Parijs slaapt, ebouw 8 uur: Kei- ►ctro: De held van Met een kwartje Olympia 7,30 uur: wind. or 8 uur: De ge- mbra- 20.000 mijlen m 8 uur: Ciske de Olympia 7.30 uur: ind, 18 j. )r 8 uur: Geef dat on. Vlaamse Opera ser. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 Het besluit van onze H. Vader Paus Pius XII, diocees. Aldus begint Mgr. Baeten een schrijven de kerkelijke indeling van Nederland te wijzi- dat van alle preekstoelen in het bisdom Breda gen, heeft' een diep ingrijpende verandering op zondag 8 februari is voorgelezen, teweeg gebracht in de samenstelling van ons Vooral voor de priesters en gelo vigen van de nieuw toegevoegde ge deelten, grijpt deze verandering zeer diep in hun kerkelijk leven en in hun eeuwen-oude verbondenheid met hun vroegere diocesane Kerk in. Daarom gaan onze gedachten en gevoelens zeer bijzonder ui4 naar deze nieuwe diocesanen, naar de priesters vooral en de toekom tige priesters in. deze streken. Zij mogen overtuigd zijn van ons begrip voor de nieuwe situatie en van ons oprecht pogen hun de aanpassing zo gemakkelijk mogelijk te maken. Van groot belang is het hierbij te beseffen dat het alleen aan de hoog ste kerkelijke macht toekomt, kerke lijke provincies en diocesen op te richten, anders te omschrijven, te verdelen, samen te voegen of op te heffen". VERLEDEN EN HEDEN Aan het verleden en heden van de beide nieuwe kerkdistricten wijdt de Bisschop van Breda daarna een be schouwing. Op de Zeeuwse eilanden bestond eenmaal een bloeiende kerk, rijk aan parochies abdijen en kloosters. De Do vaste commissie voor Wederop bouw en Volkshuisvesing uit de Tweede Kamer heeft instemming be tuigd met het voornemen van de re gering, in 1956 een woningtelling te doen houden. Men hoopte dat de totale uitkomsten tijdig genoeg bekend zullen zijn om er de verdeling van het woningbouw- contingent over de jaren na 1956 op te kunnen baseren, al was men van oordeel, dat het onderhavige ontwerp rijkelijk laat was ingediend. Anders zou het wellicht aanbeveling verdie- nenn, dat de definitieve verdeling eerst geschiedt, wanneer de resul taten van de telling 1956 zijn ver werkt. Men drong algemeen aan op nadere inlichtingen, zowel over de doeleinden, welke met deze woningtelling zullen worden nagestreefd, als omtrent de aard der te verzamelen gegevens. (Advertentie) kroon op deze ontwikkeling werd ge zet, toen Middelburg bij de kerkrege ling van 1559 tot bisdom werd ver heven. Vandaag, op dit historisch moment, waarop geheel Zeeland wordt verenigd in het bisdom van Breda willen wij met piëteit deze glorietijd van de Zeeuwse kerk her denken, maar ook de striid om haar t houd in de Hervorming, de worste ling om haar voortbestaan tijdens de Hollandse Missie en haar weder geboorte als deel van het bisdom Haarlem sinds 1853. Nu Wij, volgens besluit van het hoogste kerkelijke ge zag te Rome, het bestuur over het dekenaat Middelburg overnemen, be vinden zich hier 14 parochies en één rectoraat met in totaal 23.150 katho lieken. Deze parochies zijn: op het eiland Walcheren de parochies Mid delburg en Vlissingen, waar tezamen bijna 10.000 katholieken wonen, in een zeer moeilijke situatie; op Zuid- Beveland de dekenale parochie van Goes, de parochie Hansweert met het rectoraat der Paters Kapucijnen te Rilland-Bath en de parochies 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, Kwadendam- me, Lewedorp, Ovezande en Yerse- ke; op Tholen de parochies Oud-Vos- semeer en Tholen en op Schouwen- Duiveland de uitgestrekte parochie Zierikzee. Wij kennen de noden en de zorgen van deze diaspora-kerk op de Zeeuw se eilanden, die zo zwaar werd ge troffen door de ramp van de waters nood, maar vooral tengevolge van de voortschrijdende industrialisatie en het ontworpen Deltaplan zich midden in de moeilijkheden bevindt, die de overgang naar een nieuw sociaal-eco nomische structuur met zich mee brengt. En Wjj bidden God nu heel bijzonder deze katholieke gemeen schappen te zegenen, door de voor spraak van Onze Lieve Vrouw van de Polder, de roemruchte titel waaron der de Moeder Gods vanouds te Mid delburg wordt vereerd. Het kerkdistrict Geertruidenberg kan op een lang en roemrijk verleden bogen. Toen de prediking van het Christendom in ons vaderland nog nauwelijks was begonnen, stichtte de H. Gertrudis, nu 1200 jaar geleden, hier een kapel. In de Middeleeuwen had de stad Geertruidenberg zelfs zijn kapittelkerk in de stormen der Hervorming bleef de streek na zware strijd grotendeels katholiek en eeu wenlang vormde het dekenaat Geer truidenberg een waardig onderdeel van het vicariaat, later van het bis dom 's-Hertogenbosch. Nu het krach tens besluit van Onze Heilige Vader Paus Pius XII aan het bisdom Breda wordt toegevoegd, telt het dekenaat Geertruidenberg 11 parochies met in totaal 28.955 katholieken. Deze pa rochies zijn van west naar oost: Ze venbergen, Zevenbergsche Hoek, Moerdijk thans dekenale parochie Lage Zwaluwe, Hooge Zwaluwe, Made, Sint-Geertruidenberg, Raams- donksveer, Raamsdonk en in het Land van Altena: Hank en Dussen. Verschillende van deze parochies werden In de laatste oorlog zwaar getroffen en geheel de streek heeft nu te kampen met de moeilijkheden die de overgang naar een andere maatschappelijke structuur ten gevol ge van de moderne Industrialisatie voor zulk een agrarisch gebied mee brengt. Wij gevoelen daarom dubbel zwaar de verantwoordelijkheid die Ons nu is toevertrouwd en bidden Gods genade af voor de priesters en gelovigen in dit dekenaat, onder de voorspraak van de aloude patrones St.-Gertrudis. Mgr. Baeten doet tenslotte een be roep op de medewerking van pries ters en gelovigen. Zo staan Wij dan voor deze nieuwe grootse taak, ik niet alleen, doch gij allen en ieder van U met mij, die de H Geest ondanks mijn menselijke nietigheid, heeft gesteld deze dioce sane Kerk Gods te besturen. Groots is die taak, omdat zij gericht is op de vervulling van Ons aller ideaal, dat Gods Naam worde gehei ligd, Gods Rijk kome en Gods Wil geschiede ook in deze diocesane Kerk. Hoopvol is die taak omdat zij niet volbracht behoeft te worden door menselijke kracht, doch door de hulp van Gods genade, die kracht geeft naar kruis aan allen die Hem zoeken. (Advertentie) Tube f2 Bij apothekers en drogisten» DINSDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11.00 Lichte muz. 11,30 Pianorecital 12,00 Lich- 1? •Jw?' 12,30 Land" en tuinb. meded. ir-?S' P'00 Nws' 13>15 Meded. of u?p 8el en sopr' 13'55 Beurs- js aó v a 1U0 Vl°01 en Pian° b™ h ,UW I5'15 Nationaal progr.: a L kuitengewone vergadering van de Raad van State 16,15 Gram 16 30 V d SSfuW™"- 18'00 NwiPianod- K..J„eiL..0™ de universiteit 18,45 Gram. 18,55 Paris VOUS parle 19,00 V. d. kleuters 19,05 Koorklanken 19,45 Toneel- beschouwing 20,00 Nws. 20,05 Gevar progr. 21.50 Mag ik mij even voorstellen» Mijn naam is Cox!, hoorsp. 22 20 Bas en P™ 22,40 De Antwoordman 22 55 Ik geloof, dat... caus. 23,00 Nws. 23,15 New York, calling 23,20 Act. 23,30-24,00 Gram HILVERSUM II 298 m tcnn- inn btrnk 'kal Garaoom N7'45 MOT<»ed en Gram 9 M V rt ^,WS' weerber. 8,15 ÏÏÖO V10d° d' ^u'e^^W^'Gram Als d^'ziele'dtdstert'^caus^lz oifd8nteel50 12,03 Kamermuz. 12,15 vior boerdf en tuinders 12,30 Land* en tuinb. meded 12.33 Strijkork. 12,5 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,00 Dansmuz. 13,50 Gram. 14,00 Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,00 Gram. plm. 15,15 Natio naal progr.: Rep. v. d. buitengewone vergadering van de Raad van State 16,15 Gram. 16,30 V. d. zieken 17,00 V. d. jeugd 17,15 Idem 17,40 Koersen 17,45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: Emigratie 18.00 Dit is leven, caus. 18,15 Gram. 18,20 Sporptraatje 18,30 Amus. muz. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 19,15 Uit het Boek der Boe ken 19,30 Gram. 20,20 Herhaling v. d. reportage van de buitengewone vergade ring v. d. Raad van State 20,35 De ge wone man 20,40 De held van het Wester- land, hoorsp. 22,45 Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. 23,1-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,15 Ritm. muz. 12,30 Weerber. 1234 Ritm. muz. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,10 Tuin bouw kron. 13.15 Gram. 14,00 Schoolradio xo,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Elektr. orgelspel 16,30 Strijkkwart. 17,00 Nws. 17,10 Pianorecital 17,45 Boekbespr 18,00 V. d. jeugd 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 De Zand loper 21.00 Gram. 21,30 Omr. ork. 22,00 Nws. 22,15 II Viaggio d'Europa 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14.45, 15,00 en 15,45 ld. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,45 Verz. progr. 19,05 Uw progr. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel en gevar. muz. 22,00 Nws. 22,15 Muz. progr. 22,55 Nws. Televisieprogramma NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20,15 De rode Pimpernel. jesnsteMeaïï-aaKies en kletsPraat- hif vertpL geen belang, maar als zelfs wannlf/h' Z'in eigen J'eugci' of 'ch-rm.!»?1 met onnavolgbaar nlaï b/ktib ->ncie hoe Craddock ziin 7;i(.ht» ua ,es voelde en naar hij bfbtpnoo handen keek. was waarschbS00" °nderhoudend. Zeer en familiair „20li gauw vervelend het nor t?M orden. maar dan was schieten. genoeS hem te laten gebfeT°r!L wa? Craddock in het overal verbaasd dat Armstrong haö hii hi't° gerd werd. Niet alleen irJlh u geschreven dat on- loochenbaar het sukses van het jaar as, wat op zichzelf al voldoende was. maar, anders dan de meeste schrijvers en kunstenaars, wier per- wnral a ?eheel in beslag eenomen wordt door hun werk, bezat hij een rvtïfer»S(inde, persoonlijke kracht. Graddock kende heel goed de handels waarde van de opwinding, waarin de schrijver van Paaseieren" de hogere standen bracht, (zoals hij gezegd had was het praten van een dozijn men sen meer waard dan het schreeuwen van een dozijn kranten) en zolang dat duurde, behoefde hij niet bang te Verschenen is het eerste nummer van de Analecta Bredaruieen uitgave van het bisdom Breda, die voorlopig zesmaal in het jaar zal verschijnen. De redactie is opgedragen aan de president en de professoren van het Groot-Seminarie, aan dr. J. Dellepoort en aan de secretarissen van het bis dom. Dr. Dellepoort is de redactie-secretaris. Dit eerste nummer begint met het Herderlijk Schrijven naar aanleiding van de uitbreiding van het bisdom, dat gisteren van alle preekstoelen is voorgelezen. De verdere inhoud Is ook aan deze grote gebeurtenis gewijd. De desbe treffende Apostolische Constitutie is erin opgenomen. Dr. Dellepoort be schrijft de nieuwe dekenaten uit godsdienst-sociologisch oogpunt en pastoor Commissaris ontwerpt de delen, waaruit het nieuwe bisdom is samengesteld, aan een historische beschouwing. Dr. Dellepoort schetst de betekenis van de uitbreiding van het bisdom als volgt: Het komt ons voor, dat de betekenis van deze uitbreiding veel verder gaat dan die van een natuurlijk af ronden van grenzen of van een ver groting van een buiten proportie klein diocees. Het feit, dat de samenwer king met de burgerlijke overheid en de vergelijking m?t de burgerlijke statistiek gemakkelijker is gewor den, nu geheel de provincie Zeeland en ook geheel het westen van Bra bant onder één bisdom vallen, mag in belangrijkheid niet worden onder schat. Maar de werkelijke draag wijdte van deze wijzigingen ligt in de omstandigheid, dat door dit be sluit van Rome de samenstellende de len van het bisdom en daardoor de aard van het diocees zelf op ingrij pende wijze zijn veranderd. Tot nu toe droeg het bisdom te uitdrukkelijk de signatuur van een homogene katholieke gemeenschap in het westen van Brabant. Dit bracht met zich mee, dat Zeeuwsch-Vlaan deren en in mindere mate ook de streek met een godsdienstig-gemeng- de bevolking in n.w.-Brabant als een aanhangsel of iets uitzonderlijks wer den beschouwd en te weinig hun stempel op het bisdom drukten. Thans ontvangt niet alleen de strook met een godsdienstig gemeng de bevolkin,g in west-Brabant een aan zienlijke versterking, maar komt door de toevoeging van de Zeeuwse eilanden een geheel nieuw element, de diaspora-zielzorg, de aandacht van de bisschop en de geestelijkheid vra-^ gen. De toevoeging van het dekenaat Geertruidenberg brengt de gehele klei-strook van west-Brabant, van de (apuaijaApv) DIT IS de manier om verstopping to overwinnen: Drink '8 morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vaat uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elk* avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één 3e week: om de ander» avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat d» Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carter» LeverpiUetjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten. overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoend» om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES f L30 per flaco*. Eendracht tot het Land van Altena, een gebied met in grote lijnen een zelfde sociaal - economische struc tuur en eenzelfde godsdienstige pro blematiek. onder eén kerkelijk be stuur. De toevoeging van het deke naat Middelburg, waardoor alle ka tholieken van Zeeland voor het eerst in de geschiedenis onder dezelfde kromstaf worden verenigd, brengt niet alleen het Zeeuwse en Brabantse gedeelte van het bisdom in evenwicht maar voegt ook een van de voor naamste diaspora-gebieden van Ne derland bij een diocees, dat tot nu toe deze vorm van zielzorg niet had gekend. Dit zal niet alleen op de pastorele instelling, maar zelfs op de opleiding en de levenswijze van dé geestelijkheid in de toekomst zijn ■stempel gaan drukken. VIJF GEBIEDEN Het bisdom Breda bestaat o.i. godsdienst-sociologisch gezien voor taan uit vijf duidelijk onderscheiden gebieden: het oostelijk deel, onge veer gevormd door de dekenaten Gilze en Oosterhout, met een sterk midden-Brabantse inslag; de west- Brabantse Kerk, het vrij homogeen- katholieke gebied rond Breda, Roo sendaal en Bergen op Zoom; de noord-westelijke rand van Brabant, van Steenbergen tot Dusens; Zeeuwsch Vlaanderen met een geheel eigen pro blematiek, culminerend in de grens strook en de kanaalzone; en de Zeeuwse eilanden waar de Kerk in een diaspora-positie verkeert. Zowel vanuit zielzorgelijk als vanuit gods dienst-sociologisch standpunt, moet de uitbreiding als een grote winst voor het bisdom Breda worden beschouwd. Doordat men zich echter bij de wij ziging tot dekenaatsgrenzen heeft be paald, is het gebied niet afgerond en blijft de parochie Woudrichem, als enige in het Land van Altena bij het bisdom 's-Hertogenbosch. AANGEPASTE ZIELZORG Als problemen van de diaspora-kerk ziet dr. Dellepoort niet alleen die van godsdienstige aard, zoals het ge mengde huwelijk en de onkerkelijk heid. Zij worden geaksentueerd door de geïsoleerdheid, de kleinheid en het gebrek aan leiders van vele katholie ke groepen, maar krijgen hun bijzon, der gewichtig karakter eerst in het licht van de structurele wijzigingen, die het sociaal-economisch leven van dit volk doormaakt, met name door de snelle industrialisatie en de steeds toenemende betekenis als toeristen centrum. Voor de duizenden katholie ken die in de toekomst nog van een agrarisch tot een industrieel leefpa troon zullen overgaan, zullen vele en groots-opgezette werken van aange paste zielzorg nodig zijn; voor het opvangen van de recreatieve behoef ten zijn katholieke kampeercentra, jeugdherbergen en zaalruimten voor ontspanning onontbeerlijk. Menig krantenlezer zal enkele maanden geleden met enige verwondering hebben kennis genomen van het be richt, dat de gemeente Til burg een beeld, vervaardigd door de Italiaanse kunstenaar Manzu, heeft aangekocht. Dit feit is tekenend voor de grote roep, welke deze beeldhouwer zich in de jaren na de oorlog over de gehele wereld heeft weten te ver werven. Wat wel in het bijzonder opviel was, dat men hier met een door en door Italiaanse kunstenaar te doen had, met een ras-artist ook, voor wie technische problemen nauwelijks be staan, met een beeldhouwer, die ken nelijk wordt gevoed door de eeuwen en eeuwenoude beeldcultuur van zijn land en die hoge spiritualiteit met ele gante verfijning aan moderne psycho logische karakterisering paart. Voeg daarbij de vaardige en gevoelige ver werking van religieuze themata, en de gegevens voor de conclusie: „een bijzonder begaafd kunstenaar", en te vens voor een grote populariteit la gen voor de hand. Natuurlijk vroeg deze snel opko mende belangstelling om méér. Van daar dat (afgezien van verdere inci dentele vertegenwoordigingen zoals op de Sonsbeeck-tentoonstelling te Arn hem) een speciale expositie van jonge Italiaanse beeldhouwkunst, de z.g. Mostra 1954, te Rotterdam werd ingericht. Ook hier maakte het werk van Manzu weer grote idruk speci aal zij kardinalen waarvan de psy chische gesteldheid bij de bezoekers een veel-omstreden punt vormde, als mede o.m. een grote liggende vrou wenfiguur. Hier bleken de aandachti ge toeschouwer echter bovendien nog twee andere dingen. In de eerste plaats, dat Manzu nogal afhankelijk is van bepaalde „vondsten" waarvan bijv. zijn kardinalen - serie er een is: een pracht vondst overigens, zo wel plastisch als psychologisch in drukwekkend. Dergelijke thema's worden door Manzu tot ln het oneindige gevari eerd. De tweede, en nog wel zo be langrijke oonclusie, welke men kon trekken was, dat Manzu niet een op zichzelf staande figuur is doch slechts één der kunstenaars, die de na-oor- logse beeldhouw-renaissance in Ita lië vorm gaven. Men kon zich zelfs afvragen of niet een Maseherini of een Minguzzi ln belangrijkheid met Manzu wedijverden. In het Centraal Museum te Utrecht heeft Manzu op het ogenblik zijn eer ste eenmans-show in Nederland. („Eindelijk..." verzuchtte een onzer grote bladen). Hij toont hier een 25- tal beelden en reliëfs van de laatste jaren en 'n evengroot aantal tekenin gen en etsen. SPOEDIG UITGEKEKEN. Niettegenstaande de overdreven be langstelling, welke verscheidene gro te bladen aan deze expositie wijdden, moeten wij tot onze spijt zeggen dat, men hier zeer spoedig is uitgekeken. Indien men Manzu van vroeger kent, bieds hij nu weinig ieuws; dit is een veeg teken en onderstreept de boven gemaakte opmerking, dat deze kun stenaar grotendeels van bepaalde vondsten en sentimenten afhankelijk is. Hij varieert zich verder weinig en weet niet met ieder werk de aan dacht van de toeschouwer opnieuw te grijpen. Zijn ongelooflijk vakman schap, zijn sensitiviteit, ja zijn raf finement blijft men bewonderen, voor zover althans wat dit laatste betreft de ssuele inslag ervan hem niet bepaald ongenietbaar maakt. Men denke hierbij vooral niet aan grove voorstellingen noch aan overdreven preutsheid aan de zijde van de cri ticus. Een krachtige viriliteit, welke zich ook op dit gebied uit, kan tot alleszins artistiek-goede resultaten lei den zonder dat zij aanstoot geeft. Wat wij in deze beeldhouwer niet waarderen is het weke raffinement, het bijna salon-aehtige sensualisme, dat meestal aanwezig is en soms hinderlijk treft en waarvan wij vre zen, dat juist zij een belangrijke bij drage vormen tot de overdreven ge vierdheid, welke Manzu geniet. Met al onze bewondering zagen wij de al gemene belangstelling toch liever uit gaannaar zijn „gezondere", meer krachtige en inventiever vernieuwen de collegae. GRAFIEK. Een veel angenamer ontmoeting bereidde een andere tentoonstelling, welke tegelijkertijd in het Utrechtse Museum wordt gehouden en welke is gewijd aan de moderne Franse gra fiek. Hoezeer men ook steeds weer de krachten der afbraak in de Fran se samenleving overheersend vreest, op het gebied der beeldende kunst geeft Parijs nog bepaaldelijk geen krimp. Eerlijkheidshalve moet trou wens wel worden bedacht, dat het hier niet alleen om Franse kunst gaat in de enge zin des woords, maar om alle kunstenaars, behorende tot de z.g. Ecole de Paris, waaronder vele niet-Fransen. De kwaliteit van het hier tentoongestelde stemt even zeer tot enhousiasme als de gavari- eerdheid ervan. Naas werk van be kende en erkende kunstenaars als Arp Campigli, van Dongen, Dufy, Fouji- ta, Leger, Lurcat, Masereel. Severi- ni en Zadkine, kan men kennis ma ken met begaafde jongeren, waaron der ons speciaal Aizpiri. Ciry, Clerte en Sanmarti troffen. Hun gravures, kleurenlitho's, houtsneden, aquatin- ten en etsen vormen een verfijnd en weldadig genoegen voor oog en geest. Deze uitstekende wandversieringen zijn bovendien voor enkele tientallen guldens te verkrijgen, zodat de lief hebber moeite heeft zijn enthousias me binnen de redelijke perken van zijn buidel) te houden. In alle geval besteedt men hier zijn geld beter dan door de aankoop van allerlei bana le en conventionele platen, welke he laas nog zoveel woningen allesbehal ve sieren. Beide tentoonstellingen duren voort tot half februari. TEN HOLDER. De publikatle van het „Haagsch Dagblad" over de houding van bur gemeester Schokking van Den Haag tijdens de bezettingstijd, hebben be grijpelijkerwijs veel stof doen op waaien. Een andere Haagse krant. „Het Binnenhof", heeft nieuw licht op de zaak geworpen, door een onder zoek in te stellen in Hazerswoude, waar de heer Schokking in 1942 waarnemend burgemeester was, in welke functie hij het joodse gezin Pino aan de Duitsers zou hebben over geleverd. „Het Binnenhof" had een vraagge sprek met de dominee van Hazers woude, die zich het geval nog uit stekend herinnerde. Hij vertelde, dat het joodse gezin Pino ergens buitenaf zat ondergedoken. De heer Pino was verschillende keren bij de dominee komen vragen, of die een onderhoud met de burgemeester voor hem wilde arrangeren. Hij wou mr. Schokking vragen of hij o-p zijn onderduikadres mocht blijven en of hij zich vrij in de gemeente zou mogen bewegen. De dominee ontraadde Pino dit be zoek, dat officieus het bekendmaken van een onderduikadres betekende. Pino bleef echter aandringen, tot de dominee en veldwachter Plezier, die „goed" was de zaak met de burge meester bespraken. Daar kort te varen door radio Oranje was gewaarschuwd tegen provocateurs ook joodse be sloten de drie mannen, dat zfj met Pino geen risico mochten nemen, vooral omwille van de andere on derduikers in Hazerswoude. Toen volgde arrestatie. De dominee wist nu nóg niet, of Pino betrouwbaar was. Burgemeester Schokking heeft, voor het „Haagsch Dagblad" het geval- Hazerswoude publiceerde, bezoek ge had van journalisten van dit blad. Hij wees hen echter de deur, omdat hij over deze zaak niet in discussie wilde treden, maar nam direct con tact op met minister Beel. (Advertentie) ...tegen hoest-aandoeningen omdat ze beproefde medicinale bestanddelen bevatten van het wereldberoemde middel— Vicks VcpoRub! Doeltreffend! Heerlijk! V MEDICINALE H0ESTB0NB0NS j'Jn dat de stalles en het balcon van vu scb9"wt>.urg leeg zouden zijn. u jjk had ziJn stuk ook aan" trekkehjkheden voor parterre en schellinkje; zijn werk had een atmos feer van waarheid die sprak tot hen die niet in geestdrift geraken over geestigheden en een aardige dialoog alleen. Maar terwijl hij het maat schappelijk sukses van Armstrong verwelkomde als een middel om de recette te doen stijgen, voelde hij er toch niet heel veel voor dat er een zekere intimiteit zou ontstaan tussen zijn nieuwe schilder en zijn nieuwe toneelschrijver. Waarom hij daar niet veel voor voelde, kon hij niet pre cies zeggen, maar het was zo en hoewel hij het erg druk had met de voorbereidingen voor z'n vertrek naar Egypte, nam hij zich de volgende morgen toch nog de tijd om naar net atelier van Charles te gaan on der voorwendsel van naar hetpor tret van zijn moeder te komen, dat nu af moest zijn, maar eigenlijk met ae bedoeling om een waarschuwing te laten horen over ongewenste vriendschappen. Charles de Vrolijke, zoals Craddock hem gedoopt had, ontving zijn be zoeker met open armen, maar bela den met palet en penselen. Het ver trouwen van de jongen dat hij zo ge makkelijk gewonnen had bij die eer ste ontmoeting aan de waterkering, brandde met steeds rustiger helder heid; en morgen na morgen werd de dankbaarheid van de jongen man voor zijn patroon hernieuwd, als hij kwam in zijn comfortabel wei-gele gen atelier. „O, meneer Craddock", riep Char les, „het is aardig van U om eens te komen kijken. Leloof mij dat U zult blijven lunchen. Niet dat de lunch zo veel bijzonders zal zijn, maar ik beloofde een lunch te koken voor me vrouw Wroughton, die me op komt zoeken. Maar er zijn dingen in blik om het eten aan te vullen." Dit was werkelijk een heel ander soort van protest- dan die ander, die gisteren de wijn had omgegooid, zo veel gemakkelijker om mee om te gaan, zoveel dankbaarder voor weldaden. Dankbaarheid en aanhan kelijkheid waren oneindig veel pas sender dan het afgunstige wantrou wen dat Frank gewoonlijk liet blij ken. En wat was de jongen knap, met zijn frisse kleur, zijn stralende ogen en zijn onbewust gracieuse houding, zoals hij daar stond met zijn palet in de hand; hoe geschikt was hij om als een magneet de blikken van het een of ander flink Engels meisje aan te trekken. En bij de gedachte en de herinnering aan het onrecht dat hij Charles had aangedaan voelde Craddock zijn afkeer voor hem weer opkomen. „Ik kan onmogelijk blijven, mijn beste Charles," zei hij, „want ik heb maar een kwartiertje de tijd. Daar enboven ben ik veel te voorzichtig om mij te wagen aan de vijandschap van mevrouw Wroughton. als ik haar tete a tete met je bedierf. Maar op deze grauwe morgen voelde Ik dat het mij goed zou doen Uw Vrolijk heid te zien en ook het portret van Uw Vrolijkheids moeder, dat, zoals je zegt, klaar is." Charles keek hem smekend aan. „Ik ben een beetje bang," zei hij. „Ziet U. ik heb eb veel aan veran derd sinds U het de laatste keer zag. Ik heb het hele hoofd weggekrabd en het helemaal opnieuw en heel an ders geschilderd. Craddock fronste zijn voorhoofd - 't was hetzelfde alsof Armstrong zon der verlof een bedrijf had ingelast in „Paaseieren". „Mijn beste jongen, ik vind dat je geen recht had dat te doen zonder er mij in te kennen!" zei hij, „ik had gezegd dat ik het schilderij zou kopen. Je wist ook dat ik het buitengewoon bewonderde, zoals het was. Waar is het? Laat het me zien." Charles scheen deze bazige en en schoolmeesterachtige toon kwalijk te nemen. Hij verborg onder zijn vro lijkheid krachtiger en mannelijker eigenschappen dan Craddock ver wachtte. „O," zei hij, „U hebt niet het recht te zeggen hoe ik moet schilderen. Da delijk nadat U de vorige keer het schilderij gezien had, ontdekte ik plotseling dat ik. het 'beter kon ma ken. Ik moet het beste geven dat ik in me heb en ik geloof trouwens niet dat U nog bezwaren zult heb ben, als U het ziet. In elk geval, hier is het!" Hij draaide het schilderij dat naar de muur gekeerd op de ezel stond, naar het licht en bleef er nogal stijf en met zijn kin omhoog bij staan. „Het zou mij spijten als U het niet goed vond," zei hij, „maar ik kan er niets aan doen." Het viel Craddock op dat Charles geweldig vooruit was gegaan in zelf vertrouwen en mannelijkheid, sinds hij hem de eerste keer als een ver legen jongen aan de waterkering ont moette. Hij voelde zich geneigd om de verdienste daarvan zich zelf toe te rekenen; deze weken van gelukki ge werkzaamheid, nu hij vrij was van het neerdrukkend gevoel van zijn afhankelijkheid, hadden een man van hem gemaakt. En toen keek hij nog met een verwijtende blik, naar het schilderij. Hij bleef lang en zonder iets te zeggen kijken en de overtui ging groeide snel in hem, dat hij zijn bazig optreden helemaal moest laten varen. Dat was welbeschouwd ook niet zo moeilijk; daar waren din gen die dat goedmaakten, want hoe dieper hij af moest dalen, des te ho ger steeg het schilderij, steeg het als een vliegmachine in het zonlicht. „Je had volmaakt gelijk," zei hij ten laatste, „het was een onbehoor lijke aanmatiging van me te vermoe den dat ik het beter wist dan jij. Dit portret zal je beroemd maken. Ik was een volslagen dwaas, mijn beste Charles, met te denken dat je het kon bedorven hebben." „O, 't is al in orde",z ei Charles, groot in zijn zekerheid. Craddock bekeek het nog eens. „Is het nu klaar?" vroeg hij ne derig. „Ik geloof van wel. Het schijnt te zijn wat ik zie en als dat het geval is, is een schilderij af. Vermoedelijk zal ik ooit meer zien; dan zal ik er weer een maken." Craddock voelde geen behoefte om gebruik te maken van zijn superlatie ven. „Ik moet zeggen dat ik ernstig bang zou zijn. als ik dacht dat je het weer uit zou krabben," zei hij, „hoe wel ik er deze keer niet aan zou denken ertussen te komen. En wat voor werk heb je nu nog onder han den? Over twee dagen vertrek ik naar Egypte en ik zou het plezierig vin den te weten dat je het druk hebt. Is mevrouw Fortescue al hier ge weest? Ik heb je gerecommandeerd." „Ik weet het; het was buitengewoon aardig van U en ik zal haar schil deren. U zei me dat ik twee hon derd pond moet rekenen, maar dat lijkt me geweldig veel." „Helemaal niet. Het zal niet lang meer duren of je vraagt meer." Er kwam een komische uitdrukking van afkeer op Charles' gezicht. „Ik - ik weet eigenlijk niet hoe ik haar moet schilderen," zei hij, „ik kan haar niet zo jong maken als ze zichzelf blijkbaar vindt en ik kan haar niet zo vervelend maken, als ik haar vind." „Hoe zou uit het portret kunnen blij ken dat je haar vervelend vindt?" vroeg Craddock. „Het is juist de moeilijkheid dat met te laten blijken. Ik zal moeten proberen er fris op los te penselen. Dan is er nog mevrouw Wroughton; die zal poseren als ze terugkomt in de lente. Ik schilder haar heel graag. A propos" Charles aarzelde een ogenblik. „U bent zo buitengewoon vriende lijk voor mij geweest," zei hij, „dat U er misschien niet op tegen hebt mij raad te geven. Ze zei me dat ik voor moest stellen of ik niet naar mijn kopie van de Reynolds zou kun nen komen kijken als die gelijst was en op haar plaats hing, en de hele maand heb ik iedere dag klaar ge staan om te gaan. Maar ik kreeg van meneer Wroughton een nogal ra re brief. Hij stelde voor dat ik zou komen kijken als zij vertrokken waren naar Egypte. Het lijkt wel alsof hij mij niet graag zou willen zien. En ik was zo'n goede vrienden met hen allemaal. Wat kan er gebeurd zijn?" Craddock zette zijn gezicht in de allervriendschappelijkste plooi. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3