De schooltandverzorging op de Bevelanden Het uitbreidingsplan Vogelwaarde kreeg kritiek van de Raad Vragen in de Kamer over klassen-scheiding DE Waarom bouwen op lage grond? Aanbod ligt veel hoger Reuzenhaai gevangen te Breskens ZUID-BEVELAND Yrijg ezellenbond als belangen-organisatie Teruggevallen op 3-jarige behandeling Origineel watercorso op het Wilhelminakanaal b4 c Verstoorde ijspret Kan) bijz< DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 Veel aandacht voor verbetering van wegen in de gemeente PLEIDOOI VOOR DE POLDERS Afscheid van het bisdom Haarlem Overzicht van de arbeidsmarkt in Zeeland Mijnenveger „Veere" te water GOES Walcheren VLISSINGEN K.A.B.-feestavond ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Op de veerlijn Vlissingen-Breskens De enkeling is drenkeling Activiteit in het zuiden Decoraties ontleend aan opera's 5 Mei te Tilburg AGENDA Heden Morgen h de Besch\ nieu I De DE RAAD VAN VOGELWAARDE kwam voor de eerste maal in het nieuwe jaar in vergadering bijeen. Voor met de behandeling van de agenda werd begonnen, sprak burgemeester Hendrikse een korte nieuwjaarswens uit, waarin hij de goede samenwerking met de raad memoreerde en zijn beste wensen overbracht aan raadsleden en ingezetenen. Hij sprak voorts woorden van waardering aan bet adres van de secretaris en het gemeente- personeel voor de keurige wijze waarop de administratie gevoerd wordt. Scbokkende dingen stonden verder niet op het programma van deze eerste vergadering. Zij was speciaal belegd in verband met een wijzi ging van het uitbreidingsplan. Ge deputeerde Staten hadden aan dit plan gedeeltelijk goedkeuring ont houden en rekening houdend met de opmerkingen van dit college werd het uitbreidingsplan thans ge wijzigd vastgesteld. Overigens toon de de raad zich niet erg ingenomen met dit uitbreidingsplan. Juist laag gelegen gronden zijn hierin als bouwgrond aangewezen, terwijl het bouwen van woningen langs de Bos- sestraat, tussen de dorpskommen van Stoppeldijk en Boschkapelle, verboden is ter voorkoming van lintbebouwing. Vooral de heren de Poorter en Peersman vonden het onlogisch, dat aan een bestaande straat niet mag gebouwd worden, terwijl het bouw rijp maken van de in het uitbrei dingsplan als bouwgrond bestemde pereelen heel wat kosten met ztch zal meebrengen, nog afgezien van het aanleggen van nieuwe wegen. De voorzitter maakte duidelijk, dat in deze de voorschriften van hogerhand beslissend zijn. De gemeente Is daar aan nu eenmaal met handen en voe ten gebonden. Met de bouw van een tweetal wo ningwetwoningen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Na de bouw van deze woniger. heeft de ge meente geen grond meer beschik baar en in verband hiermede kre gen B. en W. machtiging van de raad om tot aankoop van enkele perce len over te gaan. VERNIEUWING WEGEN. Van het Waterschap de Ver enigde Polders van Ossenisse was een verzoek ingekomen om een bij drage in de asfalteringskosten van de Weststraat te Ossenisse. B. en W. overwogen in hun voorstel, dat in deze straat het schoolgebouw van Ossenisse is gelegen en meenden in verband hiermee tot het verlenen van een bijdrage te moeten advise ren, met deze restrictie, dat slechts zal worden bijgedragen voor dat ge deelte van de weg, gelegen tussen Lageweg en lagere school. De heer Peersman maakte van deze gelegen heid gebruik om te pleiten voor een bijdrage aan alle polders, die wegen asfalteren. Een dergelijk voorstel was echter al eerder in behandeling en werd toen door de raad verworpen. Bovendien wees de voorzitter er op, dat de vernieuwing van de Bosse- straat en Drie Gezusbersdijk een groot offer van de gemeentekas zal vergen. Overigens wijkt de raad niet van het eerder ingekomen standpunt af, als in de vernieuwingskosten van de Weststraat een bijdrage wordt verleend, aangezien deze bijdrage uitsluitend gegrond is op het feit, dat in deze straat een schoolgebouw gelegen is. Na deze toelichting van de (Advertentie) Lever deze bon in bij Uw winkelier en U ont vangt in een- aardig etui voor slechts 35 cent 8 proefstiftjes Lipstick 'n 8 modieuze kleur-nuances Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staatI Imp. LAHN EM ANN-LAME VO. POSTBUS 18 Laren NB. Telefoon 3047 (K - 2953) voorzitter kon de raad zich met de voorgestelde bijdrage van f 1200. verenigen. De paters Lazaristen te Zundert en de Latijnse school te Gemert kre gen een subsidie van f 100.per jaar voor elke leerling uit deze ge meente. Een verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden als buitengewoon lid werd voor kennisgeving aangeno men. Hoewel in een vorige vergadering afwijzend werd beschikt op eer. ver zoek om subsidie van het Techno logisch Instituut voor Zeeland, werd thans alsnog besloten aan het E..T.I. een subsidie toe te kennen van 4 cent per inwoner per jaar. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer P. A. Hermans, werd benoemd dp heer P. A. de Booij te Ossenisse. De be noemde verwierf zes stemmen, ter wijl op de heer E. Verdurmen vijf stemmen werden uitgebracht. Omtrent de vernieuwing van Bos- scstraat en Drie Gezustersdijk deelde de voorzitter mede, dat deze kwes tie thans de volle aandaoht van de provincie heeft. Mochten de moei lijkheden met het plan Drie Gezus- tersdijk hiertoe aanleiding geven, dan zal het werk in twee gedeelten wor den uitgevoerd. Met de Bossestraat zal in ieder geval dit jaar begonnen wot den. RATTEN. (Advertentie) De heer de Booij bracht tijdens de rondvraag de rattenbestrijding ter sprake. Het bevreemdde hem dat de gemeente niet meewerkt aan de lan delijke bestrijdingsactie. De voorzit ter merkte op, dat de gemeente in dertijd wel een campagne heeft op gezet, maar dat hiervoor zeer weinig belangstelling bestond. Indien er thans meer animo is, zal er zeker werk van worden gemaakt. De heer Poorter vroeg inlich tingen over het vervoer van kin deren uit deze gemeente, die de B. L.O.-school te Hulst bezoeken. Hij toor.de zich voorstander van een speciale vervoersregeling, want z.i. kunnen deze kinderen niet in staat worden geacht de moeilijke reis per bus dagelijks naar Hulst te maken. De voorzitter kon geen definitieve toezegging doen. De kwestie is in behandeling en zal binnenkort met de gemeente Hulst besproken worden. Het comité afscheid van het bi»- dom Haarlem heeft zich tot de priesters van Zuid-Holland en de Zeeuwse eilanden gericht met het verzoek allen bü te dragen tot een afscheidscadeau aan mgr. Huibera, bisschop van Haarlem. Het is de be doeling, dat een schilderij zal worden aangeboden, waarin de afscheiding van Zuid-Holland en van de Zeeuwse eilanden symbolisch tot uitdrukking wordt gebracht. Het schilderij zal bestemd zijn voor de kathedraal van Haarlem. In over leg met mgr. Huibers zal voorts een bijeenkomst der geestelijkheid wor den belegd, onder meer een pontifi cale H. Mis in de St. Bavo te Haarlem waarna receptie en gelegenheid tot persoonlijk afscheid. Dit afscheid zal echter pas genomen worden, wanneer de bisschop van Rotterdam is be noemd. Van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg ontvingen wij het over zicht van de arbeidsmarkt in Zeeland. We ontlenen daaraan het volgende: Nadat op 30 september 1955 met 514 het laagste aanbodeijfer van dit jaar was genoteerd, vond in de volgende maanden een voortdurende stijging plaats. Aanvankelijk ging deze stijging zeer geleidelijk zodat eind oktober 660 personen stonden ingeschreven. Daar na heeft zich onder invloed van het seizoen een snelle stijging van het aanbod voorgedaan, waardoor eind november het aanbod tot 1402 was toegenomen. De belangrijkste stijging valt in de maand december waar te nemen, waardoor op 31 december 1955 met 3142 het hoogste aanbodeijfer van het jaar werd bereikt. Onder deze aantallen waren respec tievelijk 447, 589, 1173 en 2268 geheel werklozen en 67, 71, 229 en 874 per sonen werkzaam op aanvullende werken. Bij vergelijking van de geedetail- leerde cijfers van 30 september en 31 december 1955 blijkt, dat in alle bedrijfsklassen en bedrijfsgroepen het aanbod is toegenomen en dat vooral de landbouw, bouwnijverheid personeel in algemene dienst en niet-varend transportpersoneel tot de toeneming van het aanbod heb ben bijgedragen. Wanneer men de cijfers van 31 december 1955 vergelijkt met die van 31 december 1954 dan blijkt het aan bod thans wel zeer veel hoger te liggen. De zoeven genoemde bedrijfsklassen en bedrijfsgroepen hebben ook hier het grootste aandeel in het verschil. De veel gunstiger weersomstandig heden hebben dit jaar tot een zeer vlot verloop van de werkzaamheden in de landbouwsector geleid, waar door eerder dan het vorige jaar tot ontslag van personeel werd overge gaan. De werkgelegenheid was verder vooral op de herverkavelingswerken en in de W.S.W.-sector van de bouw nijverheid belangrijk minder dan een jaar geleden, wat tot een belangrijke vergroting van het aanbod leidde. Het aantal openstaande aanvragen verminderde van 1367 op 30 september tot 476 op 31 december 1955. De bouwnijverheid, de metaalnij verheid, de voedings- ëh genotmidde len, ni«t-varend transpbrtpersoneel en het personeel in algemene diénst geven een vermindering vah het aan tal openstaande aanvragen te zien. De daling- bij de bouwnijverheid is vooral het gevoig van het seizoen, in de overige genoemde bedrijfsklassen en bedrijfsgroepen is de vermindering voornamelijk veroorzaakt door het wegvallen van een zeer groot aantal aanvragen in het rayon Sas van Gent, waar aan het begin van een kwartaal eerst het oog op de campagne bü de aldaar gevestigde suikerfabrieken een grote vraag naar arbeidskrachten be stond welke kort daarop kon worden voldaan. (Advertentie) Neem dadelijk Krnschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatisebe Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Krusohen. Kruschen is een volkomien natuurlijk middel de zes minerale zouten die het be vat, sporen de bloedzuiverende or ganen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiver heden af, die nu het bloed veront reinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer, begin er vandaag mee. 432-00 Door het vissersvaartuig T. X. te Breskens werd een reuzenhaai aan gevoerd van 3.25 meter lang en naar schatting 350 k.g. wegend. Volgens een bericht van het rijksmuseum Na tuurlijke Historie te Leiden aan hun vertegenwoordiger te Breskens, de heer S. de Vuijst was deze vangst van bijzondere betekenis, daar zij uit het winterseizoen, na middcn-decem- ber, nog géén materiaal bezitten. Het vermoeden is dat deze diersoorten een soort winterslaap houden en dat het aan het bijzondere zachte weer te danken was, dat er nog een exem plaar gevangen is. Deze diersoort is voor de mens ongevaarlijk. Door middel van enkele drijvende bokken zal donderdagmiddag 9 fe bruari om half vijf op de werf van L. Smit en zoon's scbeeps- en werktuig bouw n-v. te Kinderdijk de aldaar ten behoeve van de Koninklijke Mal rine in aanbouw zijnde mijnenveger „Veere" te water worden gelaten. De doop van dit schip zal daarna ge schieden door mevrouw A. den Beer Poortugael-Naninga, echtgenote van de burgemeester van de gemeente Veere. OPENING ZUSTERHUIS Woensdagmorgen om elf uur zal het nieuwe zusterhuis bij St.-Joseph" worden ingewijd en geopend. Zaterdagmiddag werd de toeloop van schaatsenrijders - zelfs uit de dor pen kwamen ze opdagen naar de banen op de Oostvest zo groot, dat het ijs bedenkelijk begon te scheu ren Hier en daar begon het ook door te zakken. Om onheil te voorkomen heeft de politie toen de banen ont ruimd. Daar het waarschijnlijk was, dat daarna alles naar de Westvest zou gaan, werd ook daar het ijs afge keurd. De teleurstelling onder de ijs- liefhebbers was zeer groot- Wel werd nog toegestaan, dat de uitgeschreven hardrijderü v«oor de schooljeugd op de Westvest doorging, op voorwaarde dat het publiek van de baan werd geweerd. Tweehonderd jongens en meisjes hebben toen te gen elkaar gekampt en voor het ho tel de Korenbeurs werden om half vUf door het bestuur van „Ijsver maak" de prijzen uitgedeeld. Bij de meisjes van 7 tot 9 jaar gin gen Lies Rouw en Gerda v. Santé met de le en 2e prijs strijken; bij die van 10 tot 12 jaar waren de prij zen voor Anneke Jansen, Ans den Draak, Gilda Bies, Joke Polfliet, Gre Kreugel en Nellie Landa en bij de oudere meisjes waren Marian Sinke en Lenie ten Brink de eersten Bij de jongens waren de hoofdprij zen voor S. van Grieken, Attie Fraan- je. Adri Bakker, J. van Liere, R. Rentmeester, H- van Dalen, D. Bak ker en Kees Bos, Gister versomberde door sneeuw en lichte dooi de situatie voor de banen varder, zodat er heden van de schoon- rijderij wel niet veel zal komen. Het gezelschap van Wim de Graaf uit Middelburg, bekend als „De Zuid wester", heeft wederom de feest avond van de KAB glans en kleur gegeven. Het gevarieerde programma was met zorg samengesteld en van zulk 'n komische kracht, dat de zaal schudde van het lachen. Reeds met de winterse scène van zes verkleum de mensen om 'n koude kachel het eerste nummer had men direct vat op de mensen en actueler kon het dan ook niet. Onbetaalbaar was de emigratie-scène en niet minder het optreden van Wim de Graaf als colo ratuur-zangeres (met drie liederen) die alleen zeer abrupt eindigden. Er werd goed geacteerd en gety- peerd en alles werd zo perfect opge diend, dat men het gemis van het kostbaar decor niet eens voelde. Het bonte programma werd beslo ten met een bal ln vastenavondtinten. 'N WOORDJE PROPAGANDA De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter der KAB, de heer de Rechter, die o.m. meedeelde dat de Goese afdeling 362 leden sterk is en opwekte zich in te spannen voor het landelijk devies: Op naar de 400.000, waar te maken. In 1955 kwamen er drie nieuwe vakafdelingen bij en de jongste is de groep „voedings- en genotmiddelen'; men is er nu te Goes elf rijk. Daarna heeft de heer Ashmann uit Utrecht een gloeiende speech af gestoken voor „Herwonnen Levens kracht", dat zich niet meer beperkt tot t.b.c.-bestr—Jng, maar een veel breder terrein heeft betreden om de door andere ziekten en zorgen getrof fen leden te helpen en bij te staan. Dringend drong spr. aan bij de K. A.B.-ers om zich aan te sluiten bij het legertje propagandisten van H.L. en zich niet te generen om ook eens de bedelstaf of de collecte-bus ter hand te nemen, voor het welzijn van hun lijdende medebroeders en zusters. FEESTELIJKHEDEN IN SERIE Het weekend dat achter or.s ligt was bijzonder rijk aan feestelijke uit voeringen. De reserve.politie heeft in de Prins een vrolijke avond gegeven met me dewerking var. de voordrachtskunste naars onder de Goese brandweerlie den Driehonderdvijftig mensen heb ben er van genoten. Zaterdagavond traden de „Happy cowboys" in het Schuttershof vorr het eerst voor het voetlicht met een re vue „De zeemansbaai". De medewer kenden, onder leiding van de heer T. Aertssen, brachten het er niet slecht af en speciaal de zang- en muziek nummers waren goed. Ze hadden een volle zaal getrokken. In zaal-Krijger had zaterdagavond weer de Instuif plaats, die voor een paar honderd katholieke jongelieden een bijeenkomst vol jolijt werd. Fred Rombouts uit Rotterdam trad als con ferencier op en voorts was er een goede band. De nieuwe aalmoezenier der Instuif, kapelaan van Stee, kwam even kennis maken. 't-Heerenhoek DE EERSTE MISWEEK In onze parochie wordt voor de eerste keer een misweek gehouden. Deze misweek begon gisteren en duurt tot zondag 12 februari. De mis week staat onder leiding van de pa ters Franciscaner Gregorius v. d. Ven en Juvenalis Post. De week wordt speciaal gehouden om de mensen de liturgie van de H. Mis te leren ken nen en ter bevordering der meeleving van de H. Diensten. Deze week wordt bovendien gehouden ter stimulering van de volkszang, vooral tijdens de zondagse diensten. De hele week worden elke avond diensten gehouden over verschillende onderwerpen. Zondag 12 februari wordt de week besloten met een plechtige Hoogmis met volkszang. Leivedorp JAARVERGADERING L.T.B. In de zaal van de heer v. d. Dries hield de L.T.B. haar jaarvergadering. De opkomst was bevredigend. De voorzitter de heer C. de Baar opende de vergadering met een kort woord. Door hem werd voorgelezen 'n binnengekomen overlijdensbericht van pastoor Bots. destijds geestelijk advi seur van de afdeling. Het ledental bleef stabiel, terwijl geen verandering in het bestuur plaats vond. In aansluiting op de middagverga dering vond 's avonds een toneeluit voering plaats door de toneelvereni ging uit "s-Heerenhoek. Het Tweede Kamerlid, de heer Ver- mooten heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat op een der veerbo ten Breskens - Vlissingen de tweede klasse benedendeks is gebracht en dat het in de bedoeling ligt op de an dere en de nieuw te bouwen veerbo ten dezelfde scheiding tussen de beide klassen aan te brengen Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen of de bezetting van de dit voor de tweedeklaspassagiers een aanzienlijke achteruitgang betekent ten opzichte van de bestaande toe stand en dat deze verscherping van het onderscheid tussen de eerste en tweede-klas-passagiers tegen de maat schappelijke ontwikkeling ingaat en wel sterk afwijkt van hetgeen b.v. bij de Nederlandsche Spoorwegen te dien opzichte valt waar te nemen Kan de minister mededelen, van wie het initiatief tot deze maatregel is uitgegaan en of hij bereid is te eerste klasse aanleiding heeft gege- bevorderen, dat de bestaande indeling ven tot deze maatregel Is de minister niet van oordeel, dat j deze veerboten nu en in de toe- I komst gehandhaafd blijft (Van onze speciale verslaggever) Wie op het ogenblik in Nederland zün belangen veilig wenst te stellen, moet zich verzekeren van de kracht der massa. De enkeling is drenkeling en dit verklaart het ontstaan, vooral in do na-oorlogse jaren van allerlei bonden en verenigingen, waaronder er soms schijnbaar zonderlinge zgn. Daartoe behoort de Nederlandse Vrijgezellenbond. Deze bond werd ge sticht in december 1953 en het initia tief was opgekomen tijdens het eerste wereldvrijgezellencongres in Greven- bicht. Met de doelstellingen van „Gre- venbicht", namelijk een gezelligheids vereniging te zijn, heeft de Neder landse vrijgezellenbond niets meer van doen. Mer. heeft de zaken serieu zer aangepakt, door namelijk een pro gramma samen te stellen van punten, die met het oog op billijkheid en men selijkheid spoedig verwezenlijkt moe ten worden .Zo is er het punt van de belasting. De alleenstaande Nederlan der (hij behoeft in het geheel geen vrijgezel in de strikte zin van het woord te zijn), die een inkomen van zeg ƒ861111.. verdient, betaalt bijna tweemaa zoveel belasting ali een jong' gerveerd. echtpaar zonder kinderen. In vergelij king met andere landen wordt de Ne derlandse vrijgezel hoog, waarschijn lijk té hoog aangeslagen. Het hoge belastingtarief is een erfe nis van de Duitse bezetter, weike de regering nog steeds hanteert, hoewel de minister van Financiën een milde re regeling in het vooruitzicht heeft gesteld. Tegenover het grote aandeel, dat de vrijgezel in de belastingpot inbrengt, staat, dat hij allerlei faciliteiten moet ontberen, b.v. op het punt van zijn huisvesting. Als men weet, dat het percentage alleenstaanden boven de 30 jaar in ons land 12 bedraagt, dar is wel duidelijk dat dit geen „vergeten groep" behoeft te zijn. Het streven is, zo werd ons tijdens een persconferentie van het bestuur van de afdeling Eindhoven meege- oeeld, om ook in het zuiden des lands leden te werven. Gedacht is aan Den Bosch, Tilburg, Breda en Roosendaal, als plaatsen waar afdelingen gevormd kunnen worden. In Eindhoven werkt reeds een afdeling met groot pukses. Aardig is, dat men daar vrije woon ruimte voor een flink aantal alleen staanden heeft weten te verkrijgen. In een nieuwgebouwde straat zijn kleine flats op de bovenste verdieping der gebouwen, voor alleenstaanden gere- Aan het verslag óver 1954-'55 der schooltandverzorging op de Bevelanden, ontlenen we het volgende: „Dit verslagjaar is het eerste, waar in de behandeling op de scholen in het algemeen beperkt is tot de laagste 3 klassen. Alleen in de meer afgelegen plaatsen zijn 5 klassen behandeld, n.l. in Ellewoutsdijk, Oudelande, Baar land, Hoedekenskerke, Kwadendam- me, Ovezandc, Driewegen, Borssele, Nisse en Rilland-Bath. In de hogere klassen zijn do gebitten alleen gecon troleerd en heeft zo nodig verwijzing naar de eigen tandarts plaats gehad. Tevens zijn in dit jaar de bij het Zie kenfonds verzekerde kinderen, die in het bezit zijn van een saneringskaart van de schooltandverzorging uitge schakeld, omdat deze kinderen toch reeds elk half jaar naar hun eigen tandarts gaan. zodat voor hen de schooltandverzorging overbodig is. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de medewerkende tandartsen in staat waren tweemaal per jaar de scholen te bezoeken. Alleen tandarts Hendrikse uit Yerseke heeft met moei lijkheden wegens gebrek aan tijd te kampen gehad. Daardoor heeft hij de scholen van zijn rayon in het verslag jaar slechts éénmaal kunnen bezoe ken. Daarbij heeft echter een zeer grondige behandeling plaats gehad en wanneer een dergelijke tegenslag tot één jaar beperkt blijft, is dit niet direct van ernstige aard. We hopen daarom dat ook hij in het volgende schooljaar zijn rayon tweemaal zal kunnen afwerken. SANERINGSKA AKTEN. Aan de kinderen, die in de 3e klas voor de laatste maal zijn behandeld, is een speciale saneringskaart uitge reikt, waarop vermeld is, in welke maand zij naar hun eigen tandarts dienen te gaan. Op vertoon van deze kaart worden de betreffende kinderen dan door de tandartsen en het Zie kenfonds als gesaneerd beschouwd. De tandartsen nemen deze saneringskaar- ten in en via het Ziekenfonds worden ze weer bij de stichting ingeleverd. Dit systeem werkt thans ongeveer een jaar. Op 1 november 1955 waren 1985 saneringskaarten uitgereikt, waarvan via de tandartsen 1155 weer waren ingeleverd. Tot laatstgenoemd aantal hadden de kinderen zich dus inder daad onder behandeling van hun tand arts gesteld. In werkelijkheid zal dit aantal nog hoger zijn omdat uiteraard steeds nog een aantal kaarten in om loop is, hetzij omdat het voor de betreffende kinderen nog geen tijd is om zich onder behandeling te stellen, hetzij omdat de kaarten nog bij de tandartsen of het Ziekenfonds berus ten. In het algemeen kan dus gezegd worden, dat het systeem niet ongun stig heeft gewerkt. Hoewel het enerzijds te betreuren is, dat wegens gebrek aan tandartsen niet langer dan 3 jaar behandeld kan worden, zijn dus anderzijds aan de thans gevolgde werkwijze ook voor delen verbonden. Zoals hierboven reeds werd opge merkt hebben de medewerkende tandartsen, met uitzondering van de heer Hendrikse, in het verslagjaar de scholen in hun rayon tweemaal bezocht. DE BEHANDELRUIMTEN. Ook in dit verslag wijst men er op, dat de behandelruimten in ver schillende gemeenten nog zeer veel te wensen overlaten. Het zij nog eens nadrukkelijk gezegd, dat een verant woorde tandheelkundige behandeling niet mogelijk is in een schoolgang of oen gymnastieklokaal, waar geen vol doende verwarming of verlichting aanwezig is. Hier ligt een taak voor de gemeentebesturen. Indien in een school geen geschikte lokaliteit voor behandeling aanwezig is, zal van ge meentewege een oplossing gezocht moeten worden om de behandeling el ders te doen geschieden. In diverse gemeenten is gebleken, dat de moge lijkheden hiertoe veelal aanwezig zijn. In financieel opzicht vertoont het ver slagjaar geen gunstig beeld. De bij dragen der gemeenten moesten ver hoogd worden tot 13 cent per Inwoner, Dit is vooral een gevolg van de uit schakeling van de kinderen met een gesaneerd gebit en de beperking van de behandeling tot drie klassen. Dit heeft een sterke verelaging van de bijdragen van het Ziekenfonds en de ouders tot gevolg gehad, terwijl aan de andere kant de werktijden van de tandartsen niet noemenswaard zijn verminderd, aangezien de hierdoor beschikbaar gekomen tijd gebruikt moest worden om de overgebleven 3 klassen tweemaal per jaar te kunnen behandelen. Het door de gemeenten te dekken tekort werd hierdoor aan merkelijk groter. Wij zijn er van overtuigd, dat deze lasten wel zeer zwaar worden. Het zelfde probleem doet zich in het ge hele land voor. Op landelijk niveau wordt daarom reeds geruime tijd on derhandeld over een verhoging van de bijdragen der Ziekenfondsen en het verlenen van een Rijkssubsidie voor de schooltandverzorging. Wij spreken de hoop uit, dat deze onder handelingen een voor de gemeenten gunstig resultaat zullen hebben. In totaal zijn bij het eerste onder zoek 4893 kinderen behandeld en bij het tweede 4283; er werden 3750 vul lingen verricht cn 606 kiezen en tan den getrokken. DOOR HET IJS GEZAKT Ondanks het feit, dat de politie de schaatsliefhebbers van het ijs verwij dert, omdat het ijs nog absoluut on betrouwbaar is, zijn er toch nog heel wat mensen, die zich tegen beter we ten in, op het ijs wagen. Zaterdag namiddag werd de politie gealar meerd dat aan de Othenese brug een jongen door het ijs was gezakt. De politie trof bij aankomst in de nabij gelegen woning van de heer de R. een 15-jarige jongen, A.L.H. uit de Axel- sestraat aan, die door de heren de R. en A. de J. te Terneuzen met een ladder uit zijn netelige positie was bevrijd, nadat hij ongeveer 20 minu ten in het water had gelegen. In de woning van de heer de R. had de jongen zich kunen verkleden. Per taxi werd hij naar huis vervoerd. Zo lang de politie waarschuwt voor ge vaar op het ijs. is het ma. r het beste zijn. schaatslust te bedwingen. Ossenisse HOOFD DER SCHOOL NAM AFSCHEID. Wegens benoeming van het hoofd der school, de heer F. Ivens, te Mariën- velde, werd in de gymnastiekzaal van de lagere school een afscheidsmiddag belegd. De heer Ivens, die enkele jaren lang zijn beste krachten aan het onderwijs in ons dorp heeft ge geven, werd op deze middag hulde en dank gebracht voor de wijze waarop hij zich van zijn opvoedende taak heeft gekweten. Woorden van waar dering werden achtereenvolgens ge sproken door de onderwijzeres, mej. A. Rijk, pastoor van Putte en de heer A. Serrarens. Deze woorden gin gen vergezeld van verschillende ca deaus, o.m. een schemerlamp namens de ouders en een bureaulamp na mens het St. Nicolaascomité. De heer Ivens dankte de sprekers en toonde aan, dat hij van zijn verblijf te Osse nisse veel goede herinneringen naar zijn nieuwe standplaats meeneemt. De verstandhouding en samenwerking is steeds opperbest geweest en tal van vriendschapsbanden werden gelegd. Zeer ingenomen toonde de heer Ivens zich over het feit, dat tijdens zijn ambtsperiode het herstel van de school is bewerkstelligd, dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur van Vogelwaarde. Het spreekt vanzelf, dat ook de kinderen op deze middag hun steentje bijdroegen in het huldebetoon. Mej. Rijk had een leuk programma opgesteld en onder .haar leiding gaven de kinderen ver schillende voordrachten en liedjes ten beste. Tijdens de hierna volgende receptie kwamen nog vele ouders per soonlijk van de meester afscheid ne men. De opvolger van de heer Ivens, de heer Spiertz. gaf op deze middag eveneens van zijn belangstelling blijk. Breskens AANGEREDEN. De 79-jarige J. ter B. is dooi een luxe auto, bestuurd door de heer M. uit Oostburg aangereden. De heer ter B. verliet zonder richting aan te ge ven het rijwielpad en reed de Dorp straat op. De heer M. kon door krach tig remmen een ernstig ongeluk voor komen. Alléén het rijwiel werd be schadigd. iardenburg PROPAGANDA-AVOND S.W.G. In De Rode Leeuw vond een ont spanningsavond plaats, uitgaande van „Steun Wettig Gezag", waarbij de reservisten van Luchtwachtdienst en Reserve Rijkspolitie met hun echtge noten en verloofden aanwezig waren. Naast het voltallige college van bur gemeester en wethouders waren aan wezig majoor Speek, kapitein v. Ban ning, kapitein Fassaert en burge meester C. J. van Hootegem als ver tegenwoordiger van het S.W.G. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Als sprekers traden op burgemeester van Hoote gem en kapitein van Banning. Er werd een film vertoond, waaruit dui delijk de goede organisatie van het Korps Luchtwachtdienst bleek, waar na ook enkele K.L.M.-films werden vertoond o.a. „De Vliegende Hollan der' en „Mensen die de wereld klei ner maken". Vooral deze laatste, een prachtige kleurenfilm, viel zeer in de smaak. Kapitein van Banning reikte daarna aan een viertal luchtwachters uit de gemeente een oorkonde van verdienste uit wegens deelneming aan de grootscheepse luchtwachtoefening „Loco" in Nato-verband, t.w. aan G. de Rijck, J. Bakker, Cl. Rootsaert en Iz. de Bruijne. De avond werd besloten met een gezellig dansje. UITBREIDING SPORTPAVILJOEN. Gezien het drukke gebruik dat van het paviljoen in het gemeentelijk sportpark gemaakt wordt en dat vooral bij voetbalwedstrijden te klein blijkt te zijn om alle bezoekers een plaats te bieden, werd het nodig ge oordeeld dit paviljoen uit te breiden. De raad besloot dan ook om het ge heel tweemaal zo groot te maken hetgeen een bedrag zou vergen van f 15.600. Mevr. E. v. d. Broecke-de Man stond er op dat aan de stijl niets zou worden veranderd, als gevolg waarvan besloten werd de uitvoering wat betreft de stijl over te laten aan de sportcommissie. De huur zal dan ook voor de exploitant tweemaal zo hoog worden. Het plan voorziet in het bijbouwen van een grotere keuken in de plaats van het kleine keukentje van thans evenals een toiletgelegen heid voor de bezoekers van het pavil joen. De zitgelegenheid voor het publiek zal door deze verbouwing tweemaal zo groot worden als thans. In het belang van de hygiëne zal voor de bezoekers aan het sportpark in het plan een toiletgelegenheid wor den opgenomen aan de zijde van de speeltuin. Hier zullen twee toiletten komen voor ouderen en 4 voor kinde ren, hetgeen in een grote behoefte zal voorzien. (Van onze correspondent) Het Tilburgse Oranje Comité is be zig aan de voorbereiding van een zeer origineel watercorso op het Wilhelmi- na-kanaal. Een gepavoiseerde Scheep vaart-vertoning met als hoofdken merk vocale en instrumentale mu ziek. Men heeft bereids een aantal zolderschuiten uit Dordrecht gechar terd en zich in verbinding gesteld met de Tilburgse Operette-vereniging en het operakoor „Concordia". En ook de Tilburgse Watersportvereniging behoort tot de gezelschap medewer kenden. De „bodems" worden opgesmuk' met de decoratieven van verschillen de opera's en operettes cn op een der vlotten zullen fragmenten worden gebracht uit de meesterwerken, ine lustige Witwe, Die Fledermaus, lm weissen Rössl, Victoria en haar hu zaar, Der Vogelhandler, Czardasfürs- tin e-d. De muzikale en artistieke lei ding zal voorlopig berusten bij de heer Kees Schalken, directeur van de Tilb. Operettevereniging; het tech nisch en esthetische gedeelte wordt verzorgd door de heren J. van Ger- wen en F. v. Rijswijk, daartoe door het OranJe-Comité aangawezen Ook aen jeugdballet is in studie. De afvaart heeft plaats op zaterdag 5 mei van het Lijnsheike af, tot aan de Vuishaven. Indien de weersomstandigheden niet gunstig zouden zijn, wordt de verto ning verplaatst naar zondag 6 mei. Het college van B- en W, heelt reeds zijn volle instemming met het plan betuigd. AXEL Het Centrum 8 uur: Ciske de rat. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Liefde Tranen. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. HULST Binscoopgebouw 8 uur: Kei zerlijke viooltjes. MIDDELBURG Electro: De held van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ge vangene van Zen da. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. AXEL Het Centrum 8 uur; Ciske de rat, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geef dat kind een kans. a.l. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 19.30 uur: Tannhauser. Het bd de kerkt] gen, hee teweeg „Vooral I vigen van I deelten, gril diep in hunl eeuwen-oudÉ vroegere dil Daarom 1 gevoelens z nieuwe diot vooral en d deze streki zijn van or situatie en hun de aa mogelijk te Van groo beseffen da ste kerkelijl lijke provin richten, an. verdelen, se heffen". Aan het i beide nieuw Bisschop v j schouwing. Op de Z eenmaal eer parochies Dö vaste bouw en Tweede Kaxj tuigd met gering, in doen houdei Men hooptl tijdig genoel er de verdelf contingent te kunnen oordeel, dat| rijkelijk laa zou het wel) nenn, dat eerst gesch taten van werkt. Men drond inlichtingen,! welke met worden nag aard der te DINS HILVERSU1V Nws. 7,10 Gyi Dagopening, 'a 9,00 Gym. v. 9,15 Gram. 9,3 ding 10,00 Gra Lichte muz. u te muz. 12,30 12,35 Gram. 1 igram. 13,20 O ber. 14,00 Gr 15,00 V. d. vrc Rep. v. d. buil de Raad van S jeugd 17,30 Gr spel 18,30 In Gram. 18,55 pj kleuters 19,05 beschouwing progr. 21.50 M( Mijn naam is] piano 22,40 H geloof, dat... 1 York calling hilvlrsutJ Nws. 7,10 Gr] liturg, kal. 8,j Gram. 9,00 V. caus. 10,00 VJ 11,00 V. d. vrq Als de ziele li 12,03 Kamerm tuinders 12,30 33 In schanc les stelde hi hij vertelde zelfs wannee gebarenspel naar bakkeb zijn zachte 1 hij buitengey waarschijnlij en familiair het nog tijd schieten, Daarom geheel niet ovpral geprot had hij hot loochenbaa» was, wat op was, maar, schrijvers en soonlijkheid g wordt door 1 overheersendi Craddock ken waarde van c schrijver van standen brac! was het prat sen meer wa. van een doziji duurde, beho1

de Stem | 1956 | | pagina 2