SPORT- en SPEL-momenten PAPIER VOOR UW PEN ONZE PUZZEL GROTE WIJZIGINGEN IN LOURDES OP TIL RHEUMIN PagMad pe jiïem met melk meer mans Van Speyk blies 125 jaar geleden zijn schip op B B 1 B H B Nuchter vak - Tourtype - Ziek -1V- Comfort-Populair Dood door schuld? u u m DERDE BLAD ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Vissers in centrum „Kees" 60 jaar Tour weer wakker BaÜamontes exit Sport-T.V. De toestand is zeer onzeker Justitia uit liaar evenwicht Goede buur ging door het vuur Handenen Lippen ruw? PUROL Expositie eert moedig man r - ff OPLOSSING OVERDREVEN i Ad vei teutie; Op de jaarvergadering van Willem II, die pas geleden in Tilburg werd gehouden, zijn belangwekkende dingen ge zegd. Voorzitter dr. Schuerman met name kwam met een uitspraak voor de dag, waarover nog wel valt na te denken. Wat zei hij? Hij zei, ongeveer letterlijk: „De semi-profs be grijpen hun tijd niet altijd. Zij zijn verantwoording schul dig bij een matige of slechte wedstrijd, niet alleen tegenover de club, maar ook tegenover het publiek, dat betaalt voor hun ruime bijverdienste en spel mag verlangen". De vasthoudende liefhebbers van het amateurisme zullen hierin de duidelijke omschrijving van een nuchter beroep zien. „Als een monteur niet voldoet, gaat hij ook de laan uit," zeggen ze. Maar voetbal is toch nog geen vak, hoop ik". Aan 'n dergelijke uitspraak zou je zeggen, dat hun hoop, vooral in de toekomst, ongegrond dreigt te worden... Diezelfde Mr. Schuerman had een scherp oordeel over de centrale training, die de K.N.V.B. aan lop-spelers oplegt ter ^orbereid ng van interlands. „Die training is een onding zei hij. „Moeten ""j onze spelers naar Amsterdam sturen, waardoor hun werk lijdt en waardoor de clubsfeer uit elkaar gerukt wordt? Waarom komt de trainer niet naar de clubs inplaats van omgekeerd?" i,„„(i~ Dat zijn alles bij elkaar vinnige vragen. Maar zoo het niet een beetje saai worden in ons voetbalwereldje, als ze NIET werden gesteld? naar Europa te kunnen verzorgen. Overwogen wordt nu om gedu rende de Spelen een dagelijkse vliegdienst tussen Melbourne en Rome te onderhouden, waarmee dan iedere dag een film van de wedstrijden naar Europa kan wor den vervoerd. In ltome zou deze film door een televisiezender wor den uitgezonden en via tussensta tions zouden beeld en geluid over heel ons werelddeel worden ge bracht. De Nederlandse Televisie Stich ting heeft (nu het toch over t.v. gaat) besloten op 17 februari een uitzending te geven van het Euro pees biljartkampioenschap cadre 47/2. Deze reportage zal voor de Eurovisie eveneens in Duitsland, België, Frankrijk, Italië en Zwit serland worden uitgezonden. De mannen van het Vis-centrum Biesbosch, die de sportvissers enige tijd geleden comfort beloof den, dat die tot nu toe zo zeer misten, zijn thans definitief aan het doen. Ze hebben een prospec tus uitgegeven. De inschrijvingen hierop moeten het, maatschap pelijk kapitaal vol maken tot f 150.000. Secuur uitgerekend is dat het bedrag, dat het Centrum in Hooge en Lage Zwaluwe gaat kosten. Van wat aan winst wordt vast gesteld gaat allereers vier pro cent van het bedrag hunner aan delen naar de aandeelhouders, bij meerderheid sportvissers. Als het allemaal goed loopt (en daar ziet het wel naar uit) gaan de sportvissers dus verdienen aan hun eigen liefhebberij. Vandaag wordt Kees van Nim- wegen 60 jaar. En als voetbal enthousiast 40. Er zal in het Zeeuwse voet balwereldje wel niemand ge vonden kunnen worden, die naar de foto bij dit stukje kijkt en dan vraagt: „Wie is die man?" Die man is „Kees", zo als iedereen hem noemt. Dood- De Tour de France is weer aan het ontwaken. De tam-tam, die dit enorme wielerfeest pleegt vooraf te gaan, is ingezet. Kalm- pjes-aan en nog niet eens op halve kracht, maar in ieder ge val: ingezet. Directeur Goddet is als naar gewoonte begonnen met een ka- rakter-beschrijving van de Tour 1956. Onder het opschrift „Goed klimmen alleen niet voldoende" heeft hij in zijn lijfblad „L'Equi- pe, ten minse alvast gezegd, dat de Tour van dit jaar nog perfec ter zal worden dan voorheen. Hij heeft, zegt Goddet, de technische eigenschappen behouden, die de wedstrijd al sinds jaren ken merken. Uiteraard zal de overwinnaar een behoorlijk potje moeten kun-, nen klimmen. Maar renners van het type Bahainontes en Gaul, super-specialisten bij het klim men, het klimmen alléén, zullen minder kans op de zege hebben. Goddet wijst op Louison Bobet, drievoudig Tour-winnaar, die het alleen zo ver bracht, omdat hij alles kon. Als Gaul na zijn fantastische krachttoeren in de bergen ook in de vlakkere ritten nog eens goed voor de dag zou kunnen komen, dan zou hij bijvoorbeeld het ge ijkte type van een Tour-winnaar zijn. Temeer, omdat Bobet blijft volhouden, dat hij dit jaar niet zal deelnemen Nu het toch over wielrennen en over renners van het type Balia- montes gaat, volgt hier kwaad nieuws over diezelfde Baliamon- tes, de mysterieuze Spanjaard, die in Tour-1954 de bijnaam „ko ning der bergen" verwierf. Dokter Lopez Quilez heeft gezegd, dat Frederico lijdt aan chronische gewrichtsontsteking. ,,Zijn wieier- carrière wordt bedreigd als hij zich niet onmiddellijk aan een af doende behandeling onderwerpt", aldus onze Lopez. Maar Bahamontes wil niet. In dertijd stelde dokter Quilez de diagnose. Hij behandelde de ren ner tot drie maanden geleden. Toen had Frederico er genoeg van. Hij liet zich niet meer zien. „Als Bahamontes niet snel terug komt zijn z'n dagen als coureur geteld", aldus Quilez. De televisie krijgt smaak van sportuitzendingen. Zij trok bijzon dere aandacht door de beeldrepor tages, die ze in Cortina van de Olympische Winterspelen maakte. De hoogtepunten hadden ze alle-, maal, duidelijk en met bondig commentaar „beschaduwd". Vermoedelijk enthousiast gewor den door dit sukses beeft de Ne derlandse televisie, die nauw sa menwerkt met de zogenaamde „Eurovisie", besloten mee te doen met reportages, die men van de Olympische ruiterwedstrijden in Stockholm (juni) gaat maken. gewoon Kees, sinds 1950 bezol digd administrateur van de Zeeuwse afdeling KNVB, maar tevoren actief voetballer, scheidsrechter, clubbestuurder, organisatie-man en wat niet al. De heer van Nimwegen, geboor tig uit Willemstad, heeft in de veertig jaar, dat hij zich met voetbal, in Zeeland in het bijzon der, heeft bezig gehouden, een berg verdiensten verworven. En zijn grote populariteit bewijst wel. hoe men hem waardeert. Daar kan men nog bijtellen, dat zijn goede humeur spreekwoorde lijk is. Hij zal in meer dan één op zicht „jarig" zijn vandaag Men is zelfs al bezig om Mel bourne, waar de zomerspelen wor den gehouden, in het beeld te krijgen. En ook Nederland prak- kizeert mee over de wijze, waarop dit zou zijn te fiksen. De kwestie is namelijk, dat Mel bourne in Australië te ver uit de buurt ligt om directe uitzendingen ADENAUER Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de internationale toestand onzekerder is dan ooit sedert de stichting van de Bondsrepubliek in 1949, doch hij geloofde nog steeds niet dat het tot een „hete oorlog" zal ko men. Volgens hem Is de westelijke poli tiek ernstig verzwakt door de resul taten van de Franse verkiezingen. Voorts wees hij op moeilijkheden in andere landen, zoals de economische vraagstukken in Engeland en het probleem van de groeiende commu nistische partij in Italië. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN PubFicoiit N«d*rlondt Zvtvelbureou, i Grovcnhogt 98 Bij het lezen van de lijst „gevonden voorwerpen", die de Rotterdamse po litie eergisteren heeft uitgereikt, doet zich volgens sommigen onwillekeurig de vraag voor: is de gerechtigheid in het gedrang? Wat is n.l. het geval? Er is als gevonden voorwerp gedeponeerdeen schaal van de balans van Vrouwe Justitia, die het symbool van het zuiver afwegen van pro en contra boven op de gevel van het paleis van Justitie aan de Noord singel hoog in de hand hield. Hoe is die schaal op straat terecht ge komen? Zij heeft toch al jaren lang alle stormen getrotseerd. Zijn bij een van de laatste stormen Vrouwe Jus titia en haar schaal uit het evenwicht geslagen? (Advertentie) poolvMt en,., volpool Vele Franse kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders zijn met een inter nationaal gezelschap architecten in Parijs bijeengekomen om besprekin gen te voeren over een betere outil lage in Lourdes. Aangezien het in 1958 honderd jaar geleden zal zijn, dat de verschijningen in Lourdes plaats vonden vreest men, dat het grote aantal pelgrims in dit jaar niet behoorlijk in Lourdes zal kunnen worden ontvangen. Men wil met behoud van het lande lijk karakter het ontzaggelijke uitge strekte weiland op de rechteroever van de Gave recht tegenover de grot volledig benutten. Te dien einde zullen er twee bruggen over de Gave In de Hendrick Croesinckstraat te Rotterdam is een ziekliggende vrouw letterlijk van de vuurdood gered door het kordate optreden van haar buur man, de lieer L. de Graaf. Zij lag op de tweede etage in de achterkamer alleen thuis, toen in de aangrenzende slaapkamer een petro leumkachel door onbekende oorzaak in brand vloog en spoedig de gehele kamer in vuur en vlam zette. Door dat deze kamer aan de straatzijde lag bemerkte de heer de Graaf de brand. Wetende dat de vrouw ziek was en alleen thuis, snelde hij naar boven, waar hem echter reeds door de vlam men de weg versperd scheen. Hij waagde zich evenwel door het vuur en wist de vrouw naar buiten te dra gen. Daar bleek, dat beiden vrij ern stige brandwonden hadden opgelopen zodat opname in het zuiderziekenhuis voor hen noodzakelijk was. De slaap kamer brandde geheel uit, terwijl verscheidene omwonenden ernstige waterschade leden. Advertentie) Zondag is het 125 jaar geleden, dat de 29-jarige Amsterdamse 'lui- tenant-ter-zee 2e klasse Jan Carel Jo- sephus van Speyk de lont in het kruit stak en daarmede voorkwam, dat zijn reeds door de Belgen geënterde kanonneerboot en neergehaalde Ne derlandse vlag in handen van onze tegenwoordige Benelux-partner kwa men, maar alle tezamen in Antwer- pens haven de lucht invlogen. Van Speyk nam tijdens de Belgi- gebouwd worden. Tevens overweegt men de plannen voor de bouw van een kerk die plaats biedt aan 50.000 mensen en toegewijd wordt aan Paus Pius X. De zieken worden opgenomen in een nieuw te bouwen ziekenhuis complex bestaande uit drie afdelingen met ieder 300 bedden. De Paus toonde zich zeer geinteresseerd in de ontwik keling van deze plannen. (Advertentie) de uit Een Nederlandse stewardess, dertigjarige mej. Schelpenroodt Rotterdam die op april van het vorig jaar afgestapt was in een hotel te Zeebrugge werd daar dood in haar badkuip aangetroffen. Daar het onderzoek had uitgewezen dat de dood het gevolg was van kolendampvergiftiging, zijn de hotel houdster uit Zeebrugge en de lood gieter L. T. uit Blankenberge, die voor dit overlijden verantwoordelijk werden geacht, thans voor de correc tionele rechtbank van Brugge ver schenen. Tijdens de zitting stelde mr. Kervyn zich burgerlijke partij namens de fa milie Schelpenroodt en eiste 136.500 frank schadevergoeding. Het vonnis zal 29 februari worden gewezen. t J a 9 fO /Jt B /i tc ts /jr t Jé Jt Jf ji v f» mr fl n só fê it H 'i Yi YJ A tt /3 sche omwenteling met zijn schip deel aan het bombardement van Antwer pen. Op 5 februari 1831 werd zijn kanonneerboot door een harde noord wester op de wal gedreven. Het an ker krabde en de strijd tegen wind en golven werd in het voordcel der Bel gen beslecht. Ter herinnering aan van Speyks heldendaad heeft de directeur van het scheepvaart museum te Am sterdam in een vitrine op het Munt plein een kleine expositie over van Speyk ingericht. Het museum zelf be zit een drietal kort na 1831 bijeenge brachte verzamelingen geschriften en gedichten over deze heldendaad. En kele jaren geleden werden hieraan stukken uit het koninklijk huisarchief toegevoegd, waarbij o.a. een stuk van van Speyks mantel. HORIZONTAAL: 1 vis, 6 weg met huizen; 10 dierengeluid; 11 bijen houder, 14 jongensnaam, 15 herkau wer, 18 Europeaan, 19 voorzetsel, 21 voorzetsel, 22 bijw., 24 holte in de muur, 26 bar, 27 voorzetsel, 29 bewijs van verdriet, 31 vr. munt, 32 soort onderwijs (afk.), 34 drank, 36 meis jesnaam, 38 voorzetsel, 39 steenmas sa, 41 beetje, 43 niet dicht, 45 ik (Lat.), 46 roofvogel, 47 windrichting (afk.), 48 meer in Amerika, 50 rivier (Spaans), 51 Ind. vleesgerecht, 53 te zijner plaatse (Lat. afk)., 54 Eng. tel woord, 56 staatsbedrijf (afk.), 57 deel v. d. Bijbel (afk.), 59 Fr. lidwoord, 60 schoeisel, 63 voegwoord, 65 op stootje, 67 houding, 68 meisjesnaam, 70 meisjesnaam, 72 bewijs van ach- fing, 74 inhoudsmaat, 76 langwerpig rond, 78 tandeloos zoogdier 79 vogel 81 voegwoord, 82 roofdier, 83 rang telwoord. VERTICAAL; 1 snor, 2 ruim, 3 keukengerei, 4 het romeinse rijk (Lat. afk.), 5 grote bijl, 6 de oudere (afk 7 deel v. h. kippenhok, 8 reptiel 9 sarren, 12 groot water, 13 vulkaan 16 zangnoot, 17 lengtemaat (afk 19 herkauwer, 20 bijwoord, 23 enzovoorts (afk.), 25 meisjesnaam, 28 Europeaan 30 werelddeel. 31 overdekking, 33 mu ziekinstrument, 35 ui. in Duitsland, 37 behoefte aan drinken, 38 in ont vangst nemen, 40 deel v. h. hoofd. 41 Eurpeaan, 42 Eng. telwoord, 44 takje, 59 elektr. geladen deeltje, 52 vervoerbedrijf (afk), 53 lijn, 55 Bijb naam, 56 voetbalvereniging (afk.) 58 ijzeren staaf, 59 gewapende ruiter, 61 behoeftige, 62 verstand, 64 jongensnaam, 66 landbouwwerktuig, G7 de somma van (afk.), 69 anno (afk.), 71 dierengeluid, 73 tochtje, 75 voormalig Nederl. eiland, 77 afgele gen, 79 titel (afk.), 80 Fr. lidwoord HORIZONTAAL: 1 s.a., 3 kort, 6 krom, 9 l.k., 11 nora, 13 oehoe, 15 over, 17 open. 18 edel. 19 klep, 20 dei de. 23 doel. 24 eros. 26 alle, 28 gen re, 31 ton, 33 orang, 37 ada, 38 mi, 40 of, 41 rug, 42 tij, 43 dadel, 44 de, 45 aal 47 la, 47 ma, 50 nes. 53 creme, 55 ora, 57 apart, 59 oslo, 61 vara, 63 aden, 65 akker. 67 naad, 70 ster, 71 mits, 72 rete, 74 irene, 77 esse, 79 an, 80 roek, 81 snor, 82 il. VERTICAAL: 1 snik, 2 so, 3 kap per, 4 rondo, 5 te, 6 ko, 7 reeel, 8 moeder, 9 le, 10 krul, 12 roe, 14 hor, 16 vlo, 21 est. 22 dan, 25 rem, 27 lof, 28 ga, 29 ed, 30 natie, 32 onder, 34 arena, 35 nu, 36 g.g., 39 ida, 40 olm, 45 a.c., 46 ar, 47 los, 49 aar, 51 er, 52 st, 54 monter, 55 ook, 56 ave, 58 panter, 60 larie. 62 armen, 63 aera 64 est, 66 koe, 68 ass, 69 doel, 73 en 75 r.k., 76 n.s., 78 si. De jeugd van Princenhage was zondag 29 jan. j.l. samen gekomen in het paro chiehuis St.-Martinus om de uitvoering te gaan zien die zij ieder jaar steunen ten bate van de stichting „Herwonnen Levenskracht". Vele standen waren aan wezig, doch de boeren- en tuindersjeugd had wel het leeuweaandeel op deze avond. Onder de pauze werd 'n speciaal beroep gedaan op de Princenhaagse jeugd en wel door de voorzitter van de KAB afd. Princenhage. De voorzitter wees er op dat negentig procent van de bezoe kers afweek wat de tucht betreft; er werd gezegd: beter is het dat deze men sen in een bos gaan zitten in plaats naar een toneeluitvoering van de KAB te ko en. Voorzitter uw woorden hebben mij ge drukt en vele medehoorders. Zijn onze jeugdige donateurs dus beneden uw waardigheid omdat zij een gezellige avond hebben? PRINCENHAGE. ENKELE BEZOEKERS WOONRUIMTE In verband met de ingezonden stuk ken over de woningellende wil ik nog het volgende opmerken. Hoe is het mo gelijk terwijl er zoveel woningnood is -3 dat het regelmatig voorkomt, dat woonruimte bestemd wordt voor bedrijfs ruimte? Laat dit misschien niet indruisen tegen de voorschriften, het getuigt toch niet van een juist beleid. Waarom laat men de betrokken ondernemers niet spe ciale bedrijfsruimte bouwen? Regelmatig ziet men, dat woonruimte, die zeer ge schikt is voor gezinnen met kinderen, tot bedrijfsruimte omgevormd wordt. Men kan toch veel beter hoogbouw be stemmen voor bedrijfsruimte. Verder vraag ik mij af, waarom juist in deze tijd van woningschaarste zoveel goede woningen afgebroken moeten wor den. Men zegt: het verkeer dwingt er toe. Maar laat het verkeer zich dan be perkingen opleggen. Waarom moet deze last ook op de woningzoekenden gescho ven worden. Ten derde: Is het nu werkelijk onmo gelijk de woningnood op zo korte termijn mogelijk op te lossen? Hoeveel grote aannemers zijn er niet te Breda? Zijn deze niet in staat om in enkele jaren 2000 woningen te bouwen, mits zij vrij gelaten worden? Volgens personen, die beweren het te kunnen weten, zou er in België geen woningnood meer zijn, staan daar zelfs huizen te huur en zijn de architecten ook vrij in het uitdenken van de bouwstijl. BREDA. A. G. ALLEENSTAANDE PERSONEN Reeds de Prediker had te doen met de eenzame die geen kinderen of verwanten heeft. En zonder al die eenzamen direct tot een huwelijk aan te sporen, bepleit hij voor hen toch met klem de gedachte van de samenwerking: „Een drievoudig snoer breekt niet licht". (Prediker IV, 7-12). De vrijgezel schijnt dus al 2150 jaar In de verdrukking te zitten! Misschien is sinds Grevenbicht een nieuwe periode aangebroken en gaat men de oude raad van de samenwerking in toepassing brengen Men hoort vaak, dat het duur is om vrijgezel te zijn. Het zou goedkoper zijn om maar te trouwen. Over die escape zullen we het niet hebben. Want al ont snappen sommigen te elfder ure aan dit harde bestaan, het probleem van de alleenstaande personen is een probleem van alle tijden, dat op zich om een op lossing vraagt. De eerste dure narigheid is, dat de vrij gezel méér belasting moet betalen dan de getrouwde. Dit is toch wel een zeer merkwaardig verschijnsel, vermoedelijk verklaarbaar door het feit, dat de fiscale wetten gemaakt worden door getrouwde mannen, die met weemoed terugdenken aan de vervlogen vrijheid. En toch: de vrijgezel moet maar alléén tegen dieven en rovers beschermd worden, de ge trouwde minstens met twee. De getrouw de profileert dus dubbel van de politie staat en betaalt minder dan de helft van de kosten. De vrijgezel loopt maar alleen over des levens paden, die aan het onder houd van de provincie zijn opgedragen, maar hij betaalt er meer voor dan de twee „liefhebbende echtgenoten" op het huwelijkspad. En als die twee echtge noten na een fikse wandeling hun trouw boekje vol hebben en hun belasting aanslag evenredig is gedaald. is een eskadron politie nodig om op te treden tegen ingooien van ruiten, vernielen van verkeerslichten, bekogelen van bordjes met „voorzichtig - school" er op om trekken van bushalte-paaltjes en' om woelen van gemeente-beplantingen. Het salaris van al deze bewakers der lieve jeugd wordt echter goeddeels door de aldoor weer hoog aangeslagen „alleen staande personen" betaald! Vers twee is voor de vrijgezel zijn „kost en inwoning". Hij woont in een pension, houdt er een wasboer op na en een stopvrouw. Zijn zak met kolen staat in het schuurtje van de kostjuffrouw. en hij heeft altijd de indruk, dat die zak zo gauw leeg is. Eten moet hij maar wat wordt voorgezet: zijn smaak en zijn voor keur doen niet ter zake. Hij moet altijd om zes uur thuis zijn, anders kan hij d raison van 5 gulden in de stad gaan eten. En nu de pensionprijs! Hij noemt die lichtelijk overdreven „een bedragje, waar je een vrouw en twaalf kinderen mee in het leven kunt houden". Maar is niet vaak de pensionprijs' omgekeerd even redig aan de prestaties? En het wonder lijke is, dat al die vrijgezellen van zo'n hele stad in hun lot berusten. Zij den ken wellicht: daar is toch niets aan te doen. Er is altijd nog de troost van een club, een biljart en een glas wijn. En alles wordt misschien nog wel eens anders! En die oude verstandige Prediker zei: samenwerking! De moderne vrijgezel moet toch wel eens gedacht hebben aan een coöperatief pension of beter nog: een coöperatief flatgebouw met annex restaurant. In het buitenland liggen de voorbeelden voor het grijpen. In dat co- operatief pension is de alleenstaande per soon niet meer het winstobject, maar zijn eigen heer en meester: master of his own destiny. Natuurlijk blijven de moeilijkheden, vooral die van de financiering van het geval. Maar de idee is toch het over wegen waard. Misschien ware ook in Breda een con tact tussen alleenstaande personen tot stand te brengen, zulk een contact, dat resulteert in een economische samen werking, reeds door de Prediker als het geluk voor de eenzamen aangeprezen! BREDA, v. d. Spiegelstr. 63. Kamer 10. JOH. VAN GOOL. Toevallig weten we, dat er plannen zijn om tot een hechtere samenwer king van vrijgezellen te komen. Ook en vooral in het economische. Bin nenkort zal aan deze plannen wel méér ruchtbaarheid worden gegeven. WEDUWEN EN WEZEN Van het onlangs verschenen Interim rapport van de Staatscommissie voor de Pensioen wetgeving (z.g. commissie van Poelje) heb ik met teleurstelling kennis genomen. Deze teleurstelling spruit voort uit het feit, dat de staatscommissie het vraag stuk van de toekenning van een wedu wen-pensioen aan een weduwe gehuwd met een ambtenaar of militair, nadat deze was ontslagen of nadat deze de leef tijd van 65 jaar zal hebben bereikt niet van een zodanige urgentie heeft geacht, om dit laatste reeds aanhangig te maken. De weduwen van na ontslag gehuwde ambtenaren worden in ernstige mate ge dupeerd, niettegenstaande de echtgenoten waarmede zij gehuwd waren, jaren lang van hun schamel salaris, premie voor weduwenpensioen hebben betaald. Vele van de achtergebleven weduw naars hebben uit zorgelijke omstandige heden en overwegingen, vrouwelijke hulp voor het gezin nodig gehad en uit dien hoofde volgens de christelijke moraal een tweede huwelijk gesloten. De gezamenlijke bonden van gepensio neerden hebben reeds meerdere malen de regering op deze kwestie gewezen en voor deze categorie opname gevraagd in de Weduwenwet (Pensioenwetten). Met voldoening heb ik in de dagbladen gelezen, dat minister Suurhoff aan de S.E.R. advies heeft gevraagd op een voorstel voor noodvoorziening aan wedu wen en wezen, en vele Kamerleden de bijzondere aandacht van de regering heb ben gevraagd op de reeds vele malen gesignaleerde noodtoestand in ons volk, „de nood der weduwen en wezen". A. T. Gepensioneerde. DE DIENST Enige tijd geleden gaf ik in deze ru briek als mijn mening te kennen dat het onbegrijpbaar is waarom jongens die in militaire dienst zijn de eerste 3 6 weken niet naar huis mogen gaan. ja zelfs de kazerne niet mogen verlaten, terwijl ik toen ook verkondigde dat het m.i. onbillijk was dat de jongens, die plm. l"s jaar moeten dienen en uit een particulier bedrijf kwamen, door loon derving enz. een groot financieel offer moesten brengen. Dit in tegenstelling met jongens die b.v. bij de Giro, Belas tingen enz. werkzaam waren vóór hun oproep en die een gedeelte van hun sa laris krijgen uitbetaald. Als gevolg van mijn vorig schrijven ben ik door veel personen daarover aan gesproken en allen waren het eens met mijn mening en ik kreeg diverse wen ken en mededelingen. Mag ik eens het volgende, aan mij ge geven idee doorgeven: Men late het uit betalen uit de Staatskas van een gedeelte van het salaris aan jongens die bij de Giro enz. werkzaam waren achterwege (ook al omdat er jongens zijn die kort na hun diensttijd een andere betrekking aanvaarden) doch men geve alle soldaten bij het afzwaaien b.v. f 1.- voor elke dag in dienst doorgebracht voor aankoop nieuwe kleren. Moge er spoedig bepalingen worden gemaakt waardoor veel jongens die hun militaire dienstplicht vervullen niet zo'n groot financieel offer moeten brengen. En niet alleen de jongens doch ook de ouders, want het is nu toch zeker zo, dat veel ouders financieel moeten bij springen om hun soldaat in de gele genheid te stellen 's zaterdags en 's zon dags thuis te kunnen zijn. BERGEN OP ZOOM. F. MAURER. DIERENLEED (V) Nu de winter zijn intrede heeft ge daan met vorst en sneeuw> is het voor vele dieren, ik noem hier' vogels, eek hoorntjes enz., zeer moeilijk het nodige voedsel, en drinkwater te vinden. Derhalve doe ik een dringend beroep op de dierenvrienden in hun tuin of op de straat het zo hoog nodige voedsel te willen strooien. Dit kan zijn brood, ge kookte aardappelen, kaas, spek, olie nootjes, cocos. tarwe enz. Voor drinkwater enige keren per dag lauw suikerwater. Dit bevriest niet zo gauw op een beschut plekje. Een extra bosje stro in het hondehok is geen overdadige luxe. Het paard wat buiten werkt: dek dit bij stilstaan even af met een deken. Vervolgens doe ik weer een beroep op de heren bakkers om weer oud brood om de vogels en dieren die in de bossen leven van het nodige voedsel te voorzien. BERGEN OP ZOOM. S. DIERENLEED (VI) Naar aanleiding van het ingezonden stuk in „Papier voor uw pen" d.d. 28 januari, over de kalfjes in de buurt van de Hero, zijn we samen ons gaan over tuigen, hoe de situatie ter plaatse is. Nu verwondert het ons, hoe het mo gelijk is, dat mensen zulke stukken kun nen schrijven, na zich eerst niet grondig ter plaatse op de hoogte te hebben ge steld. Ons is n.l. gebleken, dat bij regen, sneeuw of koude, de dieren in een ge bouw kunnen en dat ter plaatse volop droog atro aanwezig is. Nu willen genoemde mensen zich wer kelijk dierenvrienden noemen; laat ze dan liever over duiven schrijven, welke beestjes duizend en meer kilometers moe ten vliegen, waarbij ze honger en dorst lijden zonder weerga. Hebben ze zich dan niet in de prijzen gevlogen, dan wordt hun nek omgedraaid. Dat kalfje is 'n uitzondering en sterk overdreven. Maar bij duiven gaat het met duizenden. BREDA. J. A. en J. W. DIERENLEED (VII) De heer Vogels schreef vorige week, dat hij de kalfjes bij de Hero-fabriek al twee jaar lang verwaarloosd heeft ge-' zien. Dan moet het met die verwaarlo zing toch wel erg zijn. Normale kalfjes namelijk worden binnen twee jaar flinke koeien, maar de beestjes in kwestie zijn dus blijkbaar niet eens aan hun groei toegekomen. Ondanks alle verwaarlozing toch een merkwaardig biologisch ver schijnsel. BREDA. M. V. JEUGD EN MUZIEK (II) Met grote belangstelling en deels met instemming las ik vorige week het stuk van de heer J. S., die voorstelde ii? navolging van Hoorn op de Bredase lagere scholen voortaan één lesuur per week muziek te geven. Uitlatingen als „vocale muziek" en „notenschriftboekje" duiden er op, dat de heer J. S. echter een doodgewone zangles op het oog heeft. Ik vraag me af, wat een bakkersknecht of elektriciën later zal hebben aan een op de lagere school genoten zangles. Neen, het gaat er hier niet om de zang koren aan personeel te helpen, doch om begrip bij te brengen voor de muziek, door de eeuwen heen. Mijns inziens zou het dan ook aanbe veling verdienen een dergelijk uur door te brengen met muziekgeschiedenis, zodat men de leerlingen een flinke dosis alge mene ontwikkeling, een kritische smaak èn begrip bezorgt. Ik kan me voorstellen dat een 8- of 9-jarige knaap met veel meer interesse naar een compositie van Mozart zal luisteren, wanneer hij weet, dat deze, op dezelfde leeftijd als hij zelf (de discipline in kwestie) reeds veel sukses in schouwburgen en theaters oogstte. Met zorg zal hij voortaan zijn bezoeken aan concerten vaststellen. Hij zal een symfonie van Chopin.leren pre fereren boven een kanriibalen-bebop (excusez du mot) en als de muziek hem dan dank zij die lessen gaat boeien, wordt hij heus uit eigen beweging wel lid van een zangkoor, zonder dat dit hem van hogerhand wordt geconseilleerd. En daarmee is het doel van de heer J. S. dan toch bereikt. BREDA. TRASUBOULOS. HENGSTENKEURING Na lang te hebben gezwegen wil ik hier nu toch openlijk mijn beklag in dienen over de behandeling welke ik mij van de zijde van de jury bij hengsten- keuringen heb moeten laten welgevallen, reeds gedurende lange tijd. Ten eerste: tijdens de nationale ten toonstelling te Den Bosch, waarheen ik met twee tweejarige hengsten ging, wer den deze twee goede paarden het laagst geklasseerd. Collega's hadden hierop vol doende kritiek. Ik zelf heb niets gezegd. Op de kritiek van anderen verdedigde de arbiter zich door te zeggen dat de dieren niet konden stappen. Ten tweede: bij keuring in Den Bosch wordt een schimmelhengst voorgebracht. Het paard staat in de ring en moet be voeld worden en moet daarna draven en stappen. Na zeer lange aarzeling wordt het dier goedgekeurd, maar door de kennelijke verdachtmaking wordt het dier voor mij waardeloos! Maar ja, de eer van de jury is gered... Ten derde: Moustic van Potjes komt in Axel in de baan, wordt voorgebracht en moet onmiddellijk de baan verlaten. Toen daarna herkeuring werd aange vraagd, werd het dier goedgekeurd. Maar voor de eigenaar is het waardeloos! Weer is de eer van de jury gered en dat v. d. Meulen met een onverkoopbaar paard zit speelt voor haar geen rol. Dit jaar kwam het paard op de keu ring en het wordt vlot ingeschreven. Het was waarschijnlijk voldoende „afgebro ken". Vervolgens: tijdens een keuring in Den Bosch wordt een goed paard, althans toch zo goed als zijn goedgekeurde voor gangers, na allerlei verdachtmakingen door de jury afgekeurd. De eigenaar staat er, geheel alleen, machteloos tegen over. Ik mag mij dus wel afvragen, of de onpartijdigheid hier niet ernstig in ge vaar komt. IJZENDIJKE. A.J. v.d. MEULEN. EERLIJKE VINDER Het moet me toch even van het hart. Denkt u vooral niet dat ik op de belo ning zit te wachten, maar een derge lijke behandeling geeft je eerlijkheids gevoel toch een tik! Vorige week vond ik namelijk in de Nieuwe Ginnekenstraat een pak waardevolle papieren van een firma uit Breda. Er was onder andere een kwitantie bij van f 3000.-, de rest van de papieren heb ik maar niet door gesnuffeld, maar die zullen toch ook wel enige waarde gehad hebben. Natuur lijk bracht ik het hele pak' terug naar de firma. De bediende kon voor mij de baas niet roepen, want die had andere bezigheden. Dat is nu anderhalve week geleden. De bediende had wel mijn adres geno teerd. maar tot op heden heb ik nog helemaal niets gehoord. Nog eens, het gaat mij niet om de beloning, maar het is toch maar gek. als je niet eens. al is het maar een briefje als dank krijgt. BREDA. Zandbergweg. c. KUIPERS. We kunnen het met inzender eens zijn. Alleen: gebrek aan hoffelijkheid hoeft iemands gevoel voor eerlijk* beid geen tik te geven. (Red.)

de Stem | 1956 | | pagina 9