Herman Bruggen over het amateurtoneel De fameuze Toni Sailer sport in t De patiënt, die de dokter te lijf ging Door heiblok verongelukt Deltaraad gewenst Nederland op de schaats Zal de voetbal morgen toch nog gaan rollen Driftige Goesenaar was bij de rechter gekalmeerd GEEN AMATEURVOETBAL Grote liefde Nederland wil op voorstel ingaan 1 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Ned. Gemeenten Derde Zeeuwse spuitdag te Goes Minder belangstellingmaar geslaagd Suuske Perdaams I bijna verboden stuk Een blik achter de coulissen Z. - Vlag tule ren LAATSTE NIEUWS Arrestanten in Indonesië Ook Zeeland sal op de schaats staan OVERAL TOCHTEN EN WEDSTRIJDEN Twee gouden plakken voor Oostenrijk Elfstedentocht zal zwaar zijn NOG GEEN DATUM VASTGESTELD MARKTEN WATERSTANDEN In de tweede helft van augustus Was de 36-jarige arbeider J. K. te rees weggelopen uit het ziekenhuis, Snriat de behandeling met bepaalde injecties hem niet welgevallig was. 1 J .-1 Un/3 ria' DPZe daad had natuurlijk tengevolge dat zijn ziekenuitkering ophield. Dit smaakte K. nog minder dan de «rik met de holle naald en verstoord vervoegde hij zich op 22 augustus KU dë controlerend geneesheer, dokter Griep te Goes. Deze kon in dit geval natuurlijk mets doen, o. dat K zich aan de voorgeschreven kuur had onttrokken. Het negatieve antwoord, dat de man kreeg, wekte zijn'toorn op en onverwacht stompte de dokter in het gezicht en raakte hem waar hij hem raken kon. Dit bleek slechts een inleiding, want vrijdag 26 augustus vond de dokter K. wederom in zijn spreek kamer. Met een voorwerp kwam K. dreigend op de dokter af, die ijlings retireerde naar zijn kamer en geas- siteerd door ziji* echtgenote K. er buiten probeerde te houden. De jonge kerel was echter te sterk; hij forceerde de toegang en sloeg met een staaf of stok de dokter een gat in het hoofd en bezorgde hem nog meer kwetsuren, terwijl hij eveneens klap pen uitdeelde aan mevrouw G. en het ter hulp gesnelde dienstmeisje. Eindelijk uitgeraasd, verliet hij de dokterswoning en werd later dcor de politie gearresteerd en door de jus titie in bewaring gesteld. ZONDER OPZET.... hij, de ene keer lijk je een wilde man en een Tarzan die er op los los turft en de andere keer, als ze aan je eigen dierbare corpus komen, loop je als een haas weg". K, knikte maar, daar hij ook geen verklaring van dit geval wist. ZES MAANDEN GEëlST. De officier vond dat de moeilijk heden waarop K. zich beriep, door hem zelf waren geschapen. Hij moest wel aannemen, dat verd. bij de tweede aanval gewapend was ge weest en vond het allemaal nogal erg bar. Tenslotte eiste hij 6 manden gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling aan de rege ring met een proeftijd van drie jaar. Mr. Kurz, de verdediger, vond de uitdrukking in de dagvaarding zwaar lichamelijk letsel" wat to ernstig. Gezien het feit dat K. met een hard voorwerp heeft geslagen, moet men aannemen, dat dit met niet al te 'grote kracht is geschied, want anders zou alles veel ernstiger gevolgen hebben gehad. Pleiter kon zich met de eis wel verenigen, omdat K, na de uitspraak practisch terstond vrij komt. De president wees K. erop, dat de eis er op gericht is hem nog een kans te geven en hij drukte hem op zijn hart, die te benutten. Uitspraak 15 febr. a.s. Gistermorgen stond deze ongemak kelijke patiënt voor de Middelburgse rechtbank en bleek nu volkomen kalm. De man betuigde zonder opzet gehandeld te hebben, wat de presi dent deed opmerken: „als je iemand met vuisten bewerkt en afrost, ge beurt dat toch niet zonder opzet." Je moet oppassen met je driftbuien, adviseerde de president, anders zal je nog eens voor lange tijd achter de tralies verdwijnen. Verdachte koos de wijste partij en zei spijt van zijn uitbarsting te hebben. Hij zat om de uitkering verlegen en meende dat de dokter hem daarbij kon helpen. „Enfin, zeide president, als je spijt hebt, dan gaan we de goede weg op". GETUIGENVERHOOR. Te Nieuwendijk geraakte een zoon van de familie De Graaf, bij het in orde maken van een heistelling, tus sen de heiblok en de stelling, waar door hem het hoofd werd verpletterd. Het slachtoffer was op slag dood. De Vereniging van Nederland se Gemeenten wenst de instel ling van een Deltaraad, die als coördinerend college alles zou moeten bestuderen en mede be handelen wat met het Deltaplan in verband staat. In een brief aan de Tweede Kamer geeft de Vereniging een uiteenzet ting van haar bedoelingen. De Delta raad zou op dezelfde leest geschoeid moeten worden als het college, dat indertijd bij de inpoldering van de Zuideiwee werd opgericht. Bij de samenstelling van een derge lijke Raad, zo wordt gezegd, zou re kening kunnen worden gehouden met de grote verscheidenheid van belan gen, welke bij de uitvoering van het Deltaplan in aanmerking moeten wor den genomen. Tenslotte zou men des gewenst in deze Raad de organisatie en de personen kunnen vinden, ge schikt voor het vormen van diverse colleges van beroep. Evenmin hockey- en korfbal-tvedstrijden De toestand der voetbal-, hockey- en korfbalterreinen in ons land was gisteren van die aard, dat de desbetreffende bonden er toe overgingen dat alle voor zaterdag en zondag vastgestelde competitiewedstrijden werden afgelast, dat wil zeggen wat voetbal betreft in de amateur-sector en de onder afdelingen. De K.N.V.B. bepaalde namelijk wat de wedstrijden voor het betaald voetbal aangaat, dat indien er in de weersomstandigheden geen ver andering optreedt, de keuringen van de terreinen overgelaten wordt aan de consuls, respectievelijk scheidsrechters. Gemeld kan nog worden, dat de hockeyprogramma's voor morgen ook die van de districts- en bekerwedstrijden zijn verschoven naar zaterdag 11 en zondag 12 februari. Aantal evenementen uitgebreid Als het blijft vriezen zo hard als 't gedaan heeft is niet nodig zullen de komende da gen overal in ons land schaats- evenementen, van groot en klein De derde Zeeuwse spuitdag, welke gister door de Boval (bond van agrarische loonbedrijven) in „de Prins" was georganiseerd, trok minder belangstelling dan vorig jaar, maar kan toch geslaagd worden genoemd, gezien de gedegen inleidingen en de aandacht waarmee die werden ge volgd. Dokter Griep en diens echtgenote werden daarna als getuigen gehoord en vertelden het gehele drama in details. Zij logenstraften de verkla ring van K., dat die ook de tweede keer alleen met blote handen had gewerkt. Het litteken van de slag is nog op mijn hoofd zichtbaar, ver klaarde de dokter. De president keek maar zuinig naar K. „Je bent een rare chinees, opperde Eerste spreker was ir. Crucq van het instituut voor landbouwtechniek te Wageningen die allerlei wenken gaf over de druppelgrote en het vloeistofverbruik bij het spuiten. Met moderne spuiten, aldus spr, kunnen zelfs hoeveelheden van 800 liter per h.a. minder worden toegepast. De heer P. Verhage, specialist plantenziekten te Goes, behandelde de toepassing van arsenieten in de Een amateurtoneelvereniging heeft zich het misnoegen van de Nijmeegse politiemacht op de hals gehaald. De vereniging, welke te Hatert is gevestigd, had het bestaan, het oude suk- sesstuk Suuske Perdaams op zijn repertoire te nemen. In dit oubollige stuk wordt nogal d" draak gestoken met de daarin optredende veldwachter. Dit nu heeft de waarnemende s commissaris van politie te Nij- negen, de heer Th. A. C. Mi go, verdroten. Op grond van de po- J litieverordening, waarin staat Z dat de politie voor openbare samenkomsten een vergunning moet verlenen, heeft hij ge- J tracht een tweede voorstelling, J op zondag a..s., te beletten. De Z burgemeester van Nijmegen S nogal gramstorig blijkbaar over j de politiële toneelcensuur heeft z echter dit ingrijpen ongedaan z gemaakt en zo kan de vereni- 9ing toch wederom een lach- wekkende koddebeier op de z planken zetten. Als je veel greluk hebt wil het wel eens treffen, dat je Herman Bruggen by één of andere repetitie van enkele minuten kunt te spreken krygen. Gedurende een repetitie moet je het beslist niet proberen. Staande, half weg de lege zaal zal hy je allerbeminnelykst ontvangen, maar even later staat hij op een stoel, een tafel of ,,op scène" om de spelers zijn aan wijzingen te geven, en zijn bedoelingen of die van de auteur van het stuk duidelijk te maken. Want dat is één van de aantrekkelijkheden van het repeteren onder regie van Herman Bruggen. Hij diept iedere zin uit, hij voelt onfeilbaar aan wat de schryver bedoelde. Hij weet met een enkel gebaar, met een enkel voorbeeld uit het dagelijkse leven precies duidelijk te maken hoe men een situatie uitbeeldt. Een repetitie met hem is een uitvoering voor de toeschouwer. IJzendijke „de afvallige". het Programma aan- 5 flg5e datum 7 februari, doch hef donderdag 1 maart, zal in fOm r?1C% theater de opmerkelijke l Afvallige" door de Katho den g „Ehnare" vertoond wor- tenf0Jllni behandelt de afval en de aard IV V?A een Priester. Door de vertonië J1 onderwerp moet de Personen ^"behouden blijven voor Tot hPt 0ven 18 jaar. voorafga™ begrip van de inhoud zal d?e?is?heeftU/nV«mWen Voorlichtings- K.A.V.Tn het ieSW6rking met de santé film- en ruJÜ tIS een interes geven. demonstratieavond ge- maehinT' hulPhniPj"iTnoderne naai- wasmiddelen en lev artikelen, waar parad». Jevensmiddelen. Een Het nrneraPv, huisvrouwen, met onkelf t^m<-,werd afgewisseld werd de R?m fnÜiiTlp en tot slot met Hans Ka "Va-ddeiman" gedraaid In de na,, de hoofdrol. pauze werd koffie geserveerd. kinderfeest. die NS?*2'0111 theater zal op maan- tleifeest a"311 °m half vier een kin- t ei leest gegeven worden. Een pracht lichtbeeld-verhaal van 'ren zTve' 6" P schi«orende kleu- Jn zal vertoond worden. ken ckey Mo"se zal niet ontbre- kWMi„leUk, ^Program met dolle len middag verder vul- Als we dan eindelijk na de repe titie even alleen zijn, is Herman Brug gen één en al gemoedelijkheid. Een echte Vlaming en hij geeft zijn ant woord op de eerste vraag die we hem stellen: „Wat is Uw oordeel over het Zeeuwse amateurtoneel?" Na tuurlijk kan ik maar een beperkt oordeel over Uw amateurtoneel ge ven omdat ik tot nu toe alleen maar contact heb gehad met de „clubs" zoals U dat zo sportief uitdrukt, die ik heb te leiden en met spelers en regisseurs. Wat ik uit deze contact- name wel heb opgestoken is dat de liefhebbers bij U bezield zijn met de vaste wil hun prestaties hoger op te drijven. Als wij hem vragen hoe de ver houdingen liggen van het spelpeil van het Zeeuwse Amateurtoneel en dat van de Vlamingen zegt de heer Brug gen dat hij gezien zijn zeer drukke werkzaamheden nog niet veel gele genheid heeft gehad opvoeringen van Noord-Nederlandse Amateurskringen bij te wonen. „Maar wel ben ik er van overtuigd dat het liefhebbersto neel aan beide zijden van de grens zich op het ogenblik in een verheugen de bloeiperiode bevindt, en de pres taties zeker aan elkaar gewaagd zijn." EIGEN WERKEN Wij willen toch wel graag weten welke stukken in België gespeeld worden omdat het voor de Zeeuwse amateurs zo'n geweldige toer is een goed stuk te kiezen dat past in het kader van de beperkte mogelijkhe den van spelers en toneel. De heer Bruggen zegt dat „het repertorium van de Vlaamse amateurverenigingen niet veel verschilt van dat van Uw kringen". Ook hier (in Vlaanderen) wordt meestal gegrepen naar de suk- sessen uit het beroepstoneel. In dit verband, zo merkt de heer Bruggen op, zou ik zeker een lans willen bre ken voor toneelwerk van eigen bodem dat momenteel te veel verwaarloosd wordt." Wij moeten onze eigen schrijvers meer de kans geven om voor ons publiek te komen, en hierin kan het liefhebberstoneel een zeer belangrijke rol spelen, die nooit genoeg naar waarde kan geschat worden. De on dervinding op tournee met mijn eigen gezelschap heeft klaar en duidelijk bewezen, dat velen van onze eigen schrijvers gerust de voet mogen zet ten naast veel buitenlandse auteurs, en dat ons publiek zeker vatbaar is voor eigen Nederlandse stukken. W.K.A. Er wordt wel eens beweerd dat door het W.K.A. geen samenwerking maar naijver zou ontstaan. Herman Bruggen schudt het hoofd en is er van overtuigd dat het W.K.A. een bui tengewone gelegenheid voor onze ka tholieke verenigingen is om in on derling contact hun individueel spel peil te verhogen en door de uitwis seling van ervaringen grotere ver wezenlijkingen mogelijk te maken. Twee weten steeds meer dan een. En daarnaast biedt het samengaan in één verbond ruimere mogelijkheden wat betreft het inrichten van curs- sussen, het eventueel uitwisselen van materiaal, dat dikwijls voor een enkele kring alleen financieel te zwaar zou wegen e.d. En in de tijdswende die wij doormaken is het zeker meer dan ooit nodig, dat wij katholieke toneelspelers ons nauwer aaneen sluiten. Ik ken de uitslagen van Uw reeds betwiste Landjuwelen niet uit mijn hoofd, maar ik geloof toch wel, dat de W.K.A.-clubs in de ze competitie een uiterst goed figuur hebben geslagen. En dat het zorgvul dig uitkiezen van stukken en een. met het oog op een betere uitslag, intense instudering van het te spelen stuk, zeker het spelpeil in het algemeen heeft verhoogd. Wij hebben al meer tijd gekregen dan Herman Bruggen beschikbaar heeft. Het is laat geworden en naar Brussel is nog ver, want morgen vroeg is het weer coulissen en alles wat voor een vertoning nodig is op laden en op een honderd kilometer afstand in een Vlaamse gemeente 'n voorstelling gaan geven. Achter het stuur van het autobusje waarmee spelers en materiaal vervoerd wor den zit de zoon van de grote Staf. Hij wuift nog even en de auto ver dwijnt in de nacht. landbouw. Voor het doodspuiten van aardappelloof en voor onkruid- bestrijding wordt dit giftige goed nogal eens aangewend, maar gezien het gevaar, dat de arsenieten op leveren voor mens en dier, adviseer de spreker de pootaardappelen slechts eenmaal te bespuiten ermee en de consumptie-aardappelen helemaal niet Ook voor de onkruibestrijding in graszaad kan men beter andere mid delen aanwenden. De beste spreker van de dag wa dr. Posthumus Meyer, die de opvoe ring der productiviteit aansneed op zo'n pakkende en bevattelijke manier, dat het een lust was er naar te luis teren. Als de voornaamste pijlers der produetiviteits-opvoering, noemde spreker vakkennis, nadenken, samen werken en onderling begrip voor el kaar. Wat er voor landbouwer en loon- sproeier via deze zaken te bereiken is, toonde spreker glashelder aan.. Ir. M. Sanders, wnd. rijkslandbouw- consulent voor Z.-Vl. gaf tenslotte een samenvatting. formaat, worden georganiseerd. De K.N.S.B.-kalender die giste ren opnieuw is aangevuld, spreekt wat dit betreft boekde len. Voor tochten over zeer grote af standen, welke doorgaans spoedig gehouden konden worden in Fries land en Groningen, kan dit weekeind nog niets komen wegens de onbe trouwbaarheid en de inferieure kwali teit van het ijs. Desondanks is het een indrukwek kende wedstrijdlijst, waaruit wij de belangrijkste publiceren. Zaterdag 4 februari: Sterrit West- stellingswerf. Zaterdag 4 februari: Drie Provm- ciëntocht. (N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht). Oók zondag 5 februari Start 9 uur in Nieuwkoop en Uithoorn. Zaterdag 4 februari: Scheemda, 50 km wedstrijd en toertocht. Zondag '5 febrnari: Zuidlaren- Midlaren, T.T. wedstrijdtocht over 75 km. Zondag, 5 februari: Nieuwe Niedorp prov. kampioenschap N.-Holland, lan- gebaan 500, 1500 en 5000 meter. Zondag 5 februari: Franeker, korte- baan kampioenschap van Friesland voor vrouwen. Zaterdag 4 en zondag 5 februari: Toertochten over 40 km. Gewest N.- Holland-Utrecht. Start 10 uur Abcou de en Ouderkerk. Maandag 6 februari: Heinkenszand Zeeuws kampioenschap schoonrijden voor dames, heren en paren, organi satrice H.Y.V. te Heinkenszand. Maandag 6 februari: Breda, bij vriezend weer provinciale kampioen schappen van Noord-Brabant. VETERANEN TE HEILOO. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft over de kwestie van de arrestanten in Indonesië medegedeeld, dat de voorgestelde uitlevering (zie voorpa gina) een reeds geruime tijd geleden gedane suggestie betreft van de Indo nesische regering, waarop eveneens geruime tijd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is ge reageerd. De Nederlandse regering is bereid op het voorstel in te gaan, al dus de woordvoerder. Overal in Zeeland is het ijs nu sterk genoeg en daarvan wordt zowel in de steden als in de dorpen dankbaar geprofiteerd. In ver schillende plaatsen zijn plannen voor wedstrijden in voorbereiding of werden reeds wedstrijden vastgesteld. In Heinkenszand kunnen vanmiddag de schoonrijders hun hart ophalen, want daar worden wedstrijden voor dames, heren en paren georganiseerd. En maandagmiddag zullen daar zelfs de Zeeuwse kampioenschappen schoonrij den worden gehouden. Van de gewone kampioenschappen, die zo als bekend eveneens in Heinkenszand zullen plaats vinden, was gisteren nog niets bekend. In Sluis gaat men maandag weer beginnen met de traditionele tocht Sluis-Brugge-Sluis. Maandagmiddag zijn er schoolwedstrijden en dinsdag komen de groten aan de beurt op de 500, 1500 en 5000 meter. Naast de toertocht, waarmede dus maandag reeds wordt begonnen, staat de wed strijd Sluis-Brugge-Sluis voor woens dag op het programma. „Ijsvermaak" te Goes organiseert vanmiddag wedstrijden voor de schooljeugd van 7-14 jaar op de O.- en Westvest in verschillende leeftijds groepen. Maandagavond is er op de Oostvest een gecostumeerd ijsfeest met prijzen voor de mooiste dame, de mooiste heer de mooiste groep en de meest originele, dame, heer of groep. Ook te 's Gravenpolder zullen van middag wedstrijden worden gehou den in hard- en schoonrijden. Van Middelburg en Vlissingen werd van wedstrijden nog niet vernomen. Niettemin wordt daar druk gereden. In Vlissingen trekken velen naar de nog slechts gedeeltelijk gereed zijn de ijsbaan en de IJsclub is bezig om een verlichting aan te brengen en een consumptietent te plaatsen. Ver der denkt men aan een beschutting van rietmatten en muziek. DE DORPENTOCIIT. In Middelburg wordt zowel op de banen van de tennisclub als op de vesten gereden en naar verwacht wordt zullen vele honderden schaats liefhebbers vandaag deelnemen aan de Walcherse Dorpentocht. Ook in Zierikzee heeft men de ten nisbanen ondergespoten en reeds gis teren werd er druk gebruik van ge maakt. In Axel was de ijsbaan juist uitgegraven, zodat deze niet kan wor den gebruikt. Men kon echter giste ren reeds een baantje trekken op de grote kreken, zodat men ook daar zijn hart kan ophalen. In Terneuzen zijn het ook al de tennisbanen, die in een ijsbaan zijn omgetoverd. Verder kan men, waar men ook in Zeeland komt, de jeugd op plassen en sloten aan het scharrelen zien, soms met de gladde ijzors onder, soms ook met de prikslee, terwijl zij, die noch over schaatsen, noch over 'n slee be schikken, zich toch amuseren met het glijbaantje spelen. De langebaan wedstrijden voor oud kampioenen te Heiloo (500, 1500 en 3000 meter) vrijdag op vrij slecht ijs verreden, zijn overtuigend gewonnen door Herman Buyen. De Jager (Wol- faartsdijk, 47 jaar) werd tweede en Muts (Jisp) derde. Jan Langedijk tel de niet meer mee. Nationale wedstrijden te Appinge- dam <500, 1500, 3000 meter). Eindklas sement: 1 Ritsema, 2 Doets, 3 Lan- gerhuizep. Reinier Paping uit Dedemsvaart won gisteren te Emmeloord het pro vinciaal kampioenschap lange baan van Overijssel (500, 1500, 5000 m.). B, Lohuis werd 2e en F. Schipdam derde. (Olympische Winterspelen) Behalve bobslee (4 persoons), waarvan pas vandaag de finale bekend wordt, is er vrijdag ge- ski'd (afdaling heren) en kon het olympisch kampioenschap kunstrijden voor paren worden verworven. In beide gevallen is het goud in Oostenrijkse handen terecht gekomen. Met overigens zeer geringe sprong op het Canadese duo De foeBowden veroverden Elisabeth Schwartz en Kurt Oppelt (Oostenrijk) de gouden medaille in het kun.st- rijden voor paren. De Canadezen kre gen de zilveren plak en de Hongaren Nagy de bronzen. De Oostenrijker Toni Sailer won het afdalingsnummer ski en daar mede de wereldtitel, omdat hij eerder reeds de slalom en de reuzenslalom op zijn naam had gebracht. De Zwit ser Fellay veroverde het zilver. De bronzen medaille reist eveneens naar Oostenrijk. Molterer, landgenoot van Sailer, eindigde namelijk op de derde plaats. Canada en Zweden speelden giste ren voor de finale-poule in het ijs- hockey-toernooi. De Canadezen won nen met 62. Duitsland werd door Tsjecho-Slowa- kije met 93 geklopt. Amerika kreeg van de Russische ijshockeyers een bittere pil te slikken. De Russen wonnen namelijk met 40 en staan nu het hoogst geklasseerd. Vanavond wordt de winnaar bekend. Nu de K.N.V.B. niet tot afgelasting van de wedstrijden in de sector betaald voetbal over is gegaan, zal moeten worden afge wacht hoe de terreinen der desbetreffende clubs er vandaag, in andere gevallen zondagmiddag, zullen bijliggen. Het is immers zo, dat sommige consuls er op verzoek van de desbetreffende vereniging toe over zullen gaan reeds hedenmiddag velden op hun eventuele bespeelbaarheid te onderzoeken. Is de toestand van die aard, dat niet is te verwachten, dat de situatie morgen voldoende verbeterd zal zijn, dan wordt in zo'n geval reeds deze middag de beslissing genomen. Het is dan ók mogelenk, de bezoekende club nog vandaag van dit besluit in kennis te stellen, zodat een ver geefse reis kan worden voorkomen. Blijkt vanmiddag de toestand van het terrein dusdanig te zijn, dat bij doorgaand zacht weer bijvoor beeld zondag het veld bespeelbaar zou kunnen zijn, dan wordt de uiteindelijke beslissing aan de desbetreffende scheidsrechter overge laten. Dit laatste herinneren wij ons, is vorig jaar met het NAC-terrein gebeurd, toen tegen Holland Sport moest worden gespeeld. Terreuikeuriiigen vandaag en morgen Gisternavond vernamen wij van NAC-zijde, dat haar terrein vrijdag middag in feite niet bespeelbaar was te achten. Er lag ijs öp en het veld bleek keihard. Natuurlijk, aldus gaf secretaris Speekenbrink ons te ken nen, is in tweemaal 24 uur veel ver betering mogelijk en als het enigszins kan, zal NAC niets liever zien dan dat er tegen Eindhoven gespeeld wordt. Het gevarencijfer voor de spelers moet echter zodanig zijn, dat geen ongelukken behoeven te worden gevreesd. Tenslotte draagt een ver enigingsbestuur een bepaalde ver antwoordelijkheid voor de spelers, óók al zijr. deze tegenwoordig verzekerd. f Vrijdagavond is het bestuur van het Elfstedencomité in vergadering bijeen geweest en zoals verwacht kon worden na de stijging van de temperatuur, is men tot de conclusie gekomen, dat het niet verantwoord is onder de gegeven omstandigheden nu reeds te besluiten dins dag a.s. de tocht te doen plaats vinden. Tenzij het kwik aanzienlijk gaat dalen, zal de tocht op die dag zeer zeker géén doorgang vinden, maar het comité sprak wel de hoop uit, zo spoedig mogelijk na dinsdag een tocht te kunnen organiseren. Daarvoor is echter nodig strengere vorst en bovendien zal aan de banen de nodige aandacht moeten wor den besteed. Verschillende bestuursleden hebben vrijdag een deel van de route gereden. Allen kwamen tot de slotsom, dat het een buiten gewoon zware tocht zou worden door de slechte toestand van het ijs, dat op tal van trajecten door zand overstoven is, door de vele wakken, en op de meren door de vorming van het z.g. kistijs. In het zuidwesten van de provincie bijvoorbeeld, na Sloten, is er een traject van anderhalve kilometer dat men beter kan lopen dan schaatsen. Qua betrouwbaar heid maakt dit deel van de route wel een kans, maar de ijstoestand is er zeer slecht. Voor de andere delen was de ondervinding al niet veel beter, en ook bij de startplaats ondervindt men nog moeilijkheden doordat het ijs onder de spoorbrug totaal onbetrouwbaar is. Heden, zaterdagmiddag, zal de con sul te Breda, de heer Walder, het speelveld aan een keuring onderwer pen. Van dit resultaat zal het dus afhangen, of het reeds vandaag wordt afgekeurd, dan wel dat gewacht wordt tot zondagmiddag, in welk ge val de arbiter de beslissing zal ne men. Van de uitslag zal het NAC- bestuur de voetbalschare in een of andere vorm in kennis stellen. BARONIE NAAR LONGA. Van Baronie-zijde vernamen wü het volgende. Baronie I speelt vol gens het programma „uit" tegen LONGA in Tilburg. Zoals de zaken er vrijdagavond voorstonden was het zo goed als zeker, dat deze ontmoeting zal doorgaan. De Baronnen hebben wat doelman, achterhoede en middenlinie betreft, geen wijzigingen in hun elftal. De voorhoede ziet er als volgt uit: v. d. Haterd, Graauwmans, v. d. Corput, van Raak en. Kas (van links naar rechts). Maar eens zien, wat dit team er var. gaat maken. Het wordt intus sen geen gemakkelijke opgave in Tilburg. Voor de reserve le klasse E. werd o.m. de onmoeting Baronie IILón- g-i II vastgesteld. Deze wedstrijd op het Baronieterrein, aanvangsuur ge woon, vindt beslist doorgang. DOSKO SPEELT VERMOEDE LIJK NIET. Uit Bergen op Zoom vernamen wij, dat het practisch vaststaat, dat de vastgestelde competitiewedstrijd Dosko UVS (Leiden) geen doorgang zal vinden. Ht terrein „Rozenoord" is namelijk gemeentelijk eigendom en vrijdag avond was men er in desbetreffende kringen vrijwel zeker van, dat de gemeentelijke instanties geen toestem ming zouden verlenen om op Rozen- oord onder de gegeven omstandig heden te spelen. Tot zover onze inlichtingen. Het verdient aanbeveling zondagmorgen de radio-uitzendingen te beluisteren. Het is n.l. de gewoonte om na twaalf uur op de middag mededeling te doen van wedstrijden die werden afgelast en van die welke doorgang zullen vinden. Gehoord de weervoorspellin gen, lijkt het mogelijk, dat er zowel in de hoofdklasse als bij betaald voetbal wedstrijden zullen worden gespeeld. De 19-jarige Oostenrijkse skiër, Toni Sailer, die al eerder winnaar werd van de slalom en de reuzen slalom te Cortina, heeft thans het Olympisch goud verdiend met de afdaling voor heren. Hiermee legde hij tevens beslag op de wereldtitel van de combinatie van de drie Al pine nummers (slalom, reuzensla'- lom en afdaling). DE STOPPELDIJKSE biljartclub kreeg de.' biljarters van het nabu rige Boschkapelle op bezoek. Van de elf gespeelde partijen, gingen er slechts twee voor de thuisclub ver loren. In totaal maakte Stoppeldijk 520 caramboles tegen Boschkapelle 427. TE BRUSSEL is vrijdagmorgen de bekende Belgische autocoureur John Claes overleden. De overledene zou worden geopereerd aan een long aandoening, die hij in de maand no vember van het vorig jaar na de wedstrijd LuikRomeLuik had opgelopen. IN EEN VOORWEDSTRIJD van het toernooi om het internationaal mi litair kampioenschap voetbal (groep 3) heeft Egypte met 31 van Bel gië gewonnen. GOES, 3 febr. Groenten. Spruiten A2 39-48, BI 23-38, afw. 20-30. Witlof Al 66-70, A2 62-63, BI 59. Gr. sav.kool 29-30. W.kool 5.50. R.kool 7-15. Boere- kool 27-35. Uien 17-22. Peen 7.50. Prei 61. Andijvie 33. KOEWACHT, 2 febr. Gezwingeld vlaslint WR 200-250, DR 160-200. Bob bers 100-105. Breekvlas 75-120. Ruwe klodden 20-35. Gezwingelde klodden 45-85. Kaf 2-3 ct; bolraap 4-8 ct. Lijn zaad voor de slag 52-54 ct. Zeer kal me markt. LEEUWARDEN, 3 februari. Aan voer: 30 stieren, f 2.55-2.82 per kilo gram slachtgewicht, 225 vette koeien, eerste kwal. 2.52-2.94, tweede kwal. 2.30-2.51, derde kwal. 1.95-2.29, 1025 melk- en kalfkoeien, 500-975, 125 pinken en graskalveren, pinken 350- 560, graskalveren 190-360, 751 nuch tere kalveren 45-59, 616 vette-, weide- schapen en lammeren, vette- en weideschapen 85-120, lammeren 60- 110, 307 vette varkens, oude varkens 1.50-1.60, vette biggen 1.65-1.75, zou ters 1.61-1.69, 73 biggen en lopers, biggen 35-58, lopers 59-100, 29 bokken en geiten, geen notering, 63 paarden, 500-950. Totale aanvoer: 3244. Overzicht: stieren: aanvoer kort, stemming willig, prijs prijshoudend. Melk- en halfkoeien: aanvoer min der, stemming rustiger, prijzen lager. Pinken: aanvoer kort, stemming rus tig, prijzen niet hoger. Graskalveren: aanvoer kort, stemming rustig, prij zen iets lager. Nuchtere kalveren: aanvoer ruimer, stemming rustiger, prijzen niet hoger. Varkens: aanvoer kort, stemming 'lui, vette biggen duurder, andere sooren gelijk in prijs. Biggen en lopers: aanvoer kort, stem ming rustig, prijzen gelijk. Schapen: aanvoer kort, stemming iets beter, prijshoudend. Lammeren: aanvoer kort, stemming iets beter, prijshou dend. Paarden: aanvoer matig, stem ming beter, prijzen duurder. WAALWIJK, 2 febr. De gang van zaken in de leder en schoenindustrie en al wat daaraan annex is, blijft be vredigend. De inlandse huidenmarkt is vast met goede vraag van het bin nen- en buitenland. Wat kalfsvellen betreft, kan niet in de behoefte wor den voorzien. Er is niet onbelangrij ke export, terwijl de binnenlandse industrie haar behoefte niet kan dek ken. De afzet van zoolleer welke over het algemeen nog het minst bevre digend was, is iets beter geworden. Wel hebben enkele zoolleerfabrieken hun productie geheel of gedeeltelijk omgeschakeld en produceren thans, ofwel overleer, tuigleer, splitvoering- leer etc. Zoolleer voor de schoenherstellers is wat beter gevraagd. Halzen en lie zen blijven sehaars voorradig, de vraag is goed en de prijzen vast. Voor overleer is de afzet vlot en de prijzen zijn vast. Rundsleer en calfs wordt door de schoenfabrikanten het meest gekocht. De schoenindustrie draait op volle toeren. Er is nog voortdurend be hoefte aan geschoold personeel, ter wijl ook ongeschoolden vlot worden opgenomen en dan veelal door de fa brikanten worden opgeleid. Volgen prijzen van enige der voor naamste overleersoorten: Boxcalfs 1955 f 2.25-3,75. 1956 f 2,50-3,90 Rundbox 1,60-2,25, 1,60-2,25: Lakleder 2,00-2,80, 2,10-2,80: Chevreaux 2,25-2.75, 2.25-3,75: Calfssuëde 3,50-4.50, 2,85-4,65- Splitsuëde 1.50-1,80, 1,50-1,75; Ros- shevreau 1.60-2,20, 1.50-1,90; Reptiel- imitatie 2,00-3,50, 1.85-3,25: Gekleur de bazaan 0,65-0,90, 0.50-0,85; Naturel voering 0,30-0.85, 0,30-0.85; Gekleur de persians 1,10-1,25, 1,10-1,25, alles per vierkante voet. Mannheim 352 (—0.48), Kaub 282 „(™016>' Trier 265 (—0.69), Koblenz 326 (—0.43), Keulen 361 (—0.26), Ru- hrort 596 (—0.21), Lobith 1230 (—0.19) Nijmegen 1005 (—0.24), Arnhem 987 0.18), Eefde 506 0.16), Deventer 397 (—0.12), Namen La Plante 215 (+0.17), Maastricht hoofdsluis 4393 (—0.03). Borgharen 4082 (—0.86), Bel- feld 1282 (—0.65), Grave 554 (—0.49).

de Stem | 1956 | | pagina 7