Zorgen om onze duinenrij uws Portret GOEDE BINNENDIJKEN BLIJVEN VAN ZEER GROTE BETEKENIS Voor Dikken Brume's Duivenkroniek Incident in bioscoop „WELHAAST NIET DOOR DE ZEE AAN TE TASTEN Niet overal hoog en breed sta ^eS&SJBS* HAMEASELEI A. S. de Jonge RAAD TEGEN WINTERTENEN Het moet sneeuwen op het kot DE TOL VAN HET VERKEER DELFLAND WAARSCHUWT Klachtenboeken voor chauffeurs Nieuwe rol voor Audrey Hepburn Drie maanden werden dertig jaar R.K. Bond van Zang- verenigingen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Dichter bij huis dan in Kanaal of Nauw van Calais is de herkomst der Neder landse duinen te vinden. Wanneer men de strook aan de Noordzee langs onze kust gelegen, al of niet wat verder dan zulks reeds geschiedt bij de territoriale ivateren, tot Nederland rekent, dan is het zand onzer duinen Nederlands fabri kaat. Het denkbeeld, dat onze duin- gordel een geschenk zou zijn van noord- Frankrijk of zuid-Engeland, berustte op fantasie: de gordel is opgekomen en gegroeid uit de zeebodem vóór de Ne derlandse kustlijn. Duinen kunnen zich slechts vormen, als er een zandige strandvlakte is; als er door de golven voortdurend nieuw zand wordt aange voerd en als de wind zo is gericht, dat het zand tot hoogten opstijgt. Nederland mag zich gelukkig rekenen, dat aan deze drie hoofdvoorwaarden kon wor den voldaan. den nog afgezien van het feit, geen waterschap in staat zou deze te bekostigen. dat zijn Slot Op de ene plaats is de duinvorming echter veel beter gelukt dan op de andere. Bij de eerste lessen in de vaderlandse geschiedenis, die het kinderlijke brein met zoveel nieuwe voorstellingen konden verrijken, maakte het een grootse indruJt, dat Witte en Haamstede de Hollandse rode liebaart nog het wapen der provincie Zuid-Holland op het hoogste duin te Haarlem plantte en de krijgskans en daarmede het lot van Holland en Zeeland deed keren. Met zijn kale kop van blinkend zand verheft de Blinkerd zich ongeveer tot 60 meter boven A.P. De duinen zijn hier bij Haarlem drie kilometer breed. Nog een kilometer breder zijn ze bij Bergen en al zijn ze daar ook een tien meter lager in Nederlandse verhoudingen gedacht draagt deze plaats haar naam terecht. Een derde door de natuur fors gevormd duinengebied is dat van Haamstede, dat het Schouwense Westland zo goed beschermde bij de jongste, grote stormvloed. Voor verdediging tegen de zee is in deze streken een overmaat van hoogte: het hier veel voorkomende type is twintig meter. Met de zee- reep of strandlóper, die een breedte heeft van 70 m. zijn dit maten, die wel doen voorzien, dat de bewoners daar wel altijd, met of zonder Del taplannen, droge voeten houden. Als schutse tegen de zee is dat een kostbaar bezit - alleen het voert de verwachting veel hoger op dan voor de gehele kust in vervulling kan gaan. De vele hoge duinen in de allerbeste gedeelten houden de ge middelde hoogte nog op bijna tien meter. Maar dat woord „gemiddeld' houdt echter reeds in dat de hoogte op vele plaatsen hachelijks is; zo bij Den Haag b.v. soms maar vier me ter. Erger nog is het dat de duinen op vele plaatsen zo smal zijn en dat het euvel van afslag bij iedere grote stormvloed angstwekkende afmetin gen kan aannemen. De waarschuwing hieromtrent, die in de stormvloed van 1 februari 1953 is gelegen, is op de achtergrond gedrongen door de hon derden dijkbreuken in meer naar binnen gelegen gebied. Zwakke plek Wijl de zee ons land van 1916 tot 1953 betrekkelijk met rust liet. werd de kracht van de dijken in het zuid westen schromelijk overschat tot dat de nacht van het noodlot kwam. Niet eveneens proefondervindelijk mo ge het tot het Nederlandse volk door dringen, dat ook de kracht van de duinkust ver kan worden overschat. Behoedzaamheid is te meer nodig, daar zoals de lezer reeds heeft kun nen aanvoelen - dat is veel, de rest zullen volgende artikelen doen - dat wanneer er geweldige afsluitdammen in zuid en later ook in noord tot stand komen, de kracht van onze duingor del te sterker zal worden beproefd. Met de duinen als hoogwaterkering is het immers volstrekt niet zo roos kleurig gesteld. Bij de jongste stormvloed werd de reeds zo smalle duinenrij tussen Cad- zand en Breskens n.og van tien tot twintig meter smaller. Op verschei- Hoe het precies gesteld is met onze duinenrij, wordt in dit artikel nagegaan. Er blijkt uit, dat we daar- op niet in allen dele gerust mogen zijn. Belangrijke ge- bieden lopen groot risico. (Advertei ,-e) maakt ruwe handen In 1 nacht gaaf en zacht den plaatsen is er te veel afgegaan om nog een voldoende natuurlijke zeewering over te houden. Een paar zware stukken dijk, zeer hoog, lang zaam oplopend en dus zeer breed en bijgevolg ook zeer duur, zullen hier de taak moeten overnemen. Waarlijk, dit uitgangspunt van een speurtocht langs onze kust is niet bemoedigend! Overgaande op Walcheren, ligt hier het tweede voorbeeld, dat het met de afwerende kracht onzer duinen vol strekt niet zo bijzonder is. De ge weldige West-Kappelse zeedijk zou ons daarop reeds -kunnen voorberei den. Maar ook Zoutelande, 't plaats je. dat zoveel toeristen trekt, die van zee en duinen in de luwte willen ge nieten, had reeds een dijk, die na 1 februari 1953 over een lengte van 375 m. verzwaard moest worden en dan ongeveer een breedte moet krij gen van 75 m., wat niet bepaald wijst op een toereikende kracht der duinen. De dijkverbetering zal 2,5 miljoen kosten, waarbij dan nog 2 miljoen komt voor onteigening van daar ge legen woningen. Wanneer het natuur lijk verloop der dingen zo iets nodig maakt, heeft de mens het hoofd te buigen en zijn wil te richten op het noodwendige - alleen: hij werke het ontstaan van zulke noodwendigheden in de toekomst niet in de hand. Van Zeeland overgaande op de Zuidhollandse eilanden blijkt, dat op Goeree de smalle duinenrij, reeds een eeuw geleden versterkt door het Flaauwe werk, niet in staat was het water te keren: 't daarachter liggen de land stroomde geheel vol, totdat het door een meer binnenwaarts ge legen dijk werd gestuit. Ook Voorne behoort geenszins tot de sterke schakels in onze duinenrij. Hier werd de duinvoet gemiddeld 20 meter landinwaarts verplaatst. De kunstmatige jonge duinvorming bij Oostvoorne - wat toch niet geschied de, wijl de duinen hier zo sterk waren - werd te niet gedaan. Op Rozenburg zijn de duinen reeds door de Noorddijk versterkt, over 1340 meter beschadigd. Kind van zware zorgen Gekomen aan de duinkust van het Hollandse vasteland mag er waarlijk een nieuwe tussenkop gekozen worden als begonnen moet worden met dat nimmer aflatende zorgenkind van Delfland: de zeewering tussen 's Gra- vezande en Kijkduin. Met een uit duin gevormde zanddijk, met een tweetal slaperdijken van gemiddeld zeven me ter hoog en een aantal van niet min der dan 68 met de kop in de bran ding gelegen strandhoofden werd hier het ontoereikende van de duinen aan gevuld, werd inderdaad reeds een zware tol betaald aan het grillige karakter van de onze kust vormende en misvormende Noordzee. Bij de jongste stormvloed werd de duinvoet van 8 tot 36 meter terug gedreven. En terwijl een zeewering op een langzame glooiing is aange wezen, kwamen de duinen hier zeer steil te staan. Bij de toch al zo smalle duingor del werken zulke verliezen dubbel zwaar. De eenvoudige woorden van de Dijkgraaf over het gevaar, waarin het Westland had verkeerd, mogen zwaar wegen: „we waren wat blij, dat we de situatie toen in de hand hadden, want het heeft er lange tijd heel somber voor het Westland uitge zien." Verdergaande afslag zou hier gemakkelijk fnuikend kunnen worden. Natuurlijk zal Delfland alles, wat in zijn vermogen ligt, doen om dat te voorkomen. Maar uitvoering van de plannen tot versteviging van de zee waterkering in het westen - het zui den bij Scheur en Nieuwe Waterweg daarbij dus niet inbegrepen - komt neer op een bedrag van 25 miljoen gulden! Over het landinwaarts van de ge wone hoogwaterlijn gelegen droge strand jachten de golven voort naar de uit los materiaal bestaande duin voet, beschadigen die, vreten die aan, dringen de duinen terug. Rijnland, dat een kustlijn heeft van. 40 kilometer had een duinafslag van 12 tot 26 meter te betreuren; ook hier kwam het buitenbeloop zeer steil te staan. Opmerkelijke nota Cijfers voor de kosten van derge lijke binnendijken staan alleen voor Delfland ter beschikking. Ze zouden ongeveer 70 miljoen bedragen. Dat geldt dan voor één van de zes water schappen. De nota stelt op de voor grond, dat deze vitale binnendijken ook in het Deltaplan worden opgeno men .Van de noodzakelijkheid van deze waterkeringen bij doorvoering van het Deltaplan is schrijver dezes ten volle overtuigd. Er kan geen gerust gevoel zijn van niet meer dan een aanvaardbaar risico te dragen, zolang deze dijken niet tot uit voering zijn gekomen. De noodzakelijkheid is echter iets van de jongste tijd. In de loop der tijden is daarvan niets ge bleken: ware 't zo, ze zouden in een gebied zo vol leven en welvaart tot stand gekomen zijn. Het droeve relaas van de zwakte onzer duinen, dat voor de rest van onze kust nog in een ander verband zal worden behandeld, waardoor het beeld echter niet minder droef zal worden, komt duidelijk naar voren, dat de mens alles dient te vermijden wat aan onze zo kwetsbare kust leidt tot verhoging van de waterstand bij stormvloeden. De kracht van deze kust, een der wezenlijkste grondpijlers van ons land, is waarlijk niet van die aard, dat men het met een gerust hart zou kunnen aanzien, hoe op veel te losse gronden tot gevaarlijke proef nemingen met die kust zou worden overgegaan. Een scherp omlijnde uiteen zetting hieromtrent zal overigens niet achterwege blijven. Luctor. (Advertentie) Zo is de vastelandskust van de Nieuwe Waterweg tot het Noordzeekanaal volstrekt geen voorbeeld van wat één der kampioenen van het Delta plan noemt „de welhaast niet door de zee aan te tasten dui nenrij". Bij zulke pure fanta sie is de wens of iets anders de vader der gedachte. Kan het, gezien de werkelijke toe stand, verbazen, dat Delfland en Rijn land en de daarachter gelegen gebie den van Schieland, Amstelland, Woer den en Lekdijk Bovendams zich met een gemeenschappelijke nota gewend hebben tot de Minister van Verkeer en Waterstaat om de hachelijke toe stand, waarin dit gebied, voor welks levensbelangen zij opgekomen en dat ca. 225000 ha omvat, verkeert, in het licht te stellen? De volgende aan haling uit deze nota spreekt tot de lezer een duidelijke taal. „Het heeft de aandacht getrokken, dat tal van laaggelegen delen van Ne derland buiten 't hierbovengenoemde gebied, een stelsel van binnendijken bezitten, die ingeval van een ramp de gevolgen daarvan zouden kunnen lokaliseren. Ook binnen het kader van de jongste maatregelen worden derge lijke op beperking van rampen ge richte werken uitgevoerd. Gedacht wordt hierbij aan de Schouwense dijk en aan het nieuwe dijkenstelsel van Flakkee. Opmerkelijk is nu, dat in het ter- ritori van de genoemde waterschap pen geen enkele binnendijk van vol doende afmeting en samenstelling aanwezig is. Het gevolg hiervan is, dat bij een doorbraak van de buiten waterkering het centrale deel van Nederland geënundeerd zou kunnen worden, waardoor de economie des lands gedurende vele jaren ontwricht zou zijn (vgl. Deltacommissie, derde interim-advies pag. 7). Het is duidelijk, dat de aanleg van binnendijken evenals de verbetering van bestaande binnendijken van emi nent belang is voor het „hart van Nederland", doch dat het tot stand brengen van deze werken van geen enkel waterschap gevorder kan wor- ?eu'3ne£be!Sea ?"terdaB tegen Burn- gelijkspel kwam (1-1). Op de foto balwedstriid'tuswn v"°eti~ Z'Ct men hoe de linksbuiten van se cluhf?i dl /e b6lJde Engel- B"™ley. Pilkington. (bijna op de Engelse hoLT TJ1 Van de d°eUijn, no. 11) de Chelsea-doelman •••«••••••••••«••••••••••••••••••••••A De Alp. Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) I heeft in alle chauffeurspleister- plaatsen aangesloten by de stich ting „Les Routiers Europeens", klachtenboeken gedeponeerd. In deze klachtenboeken kunnen de chauffeurs o.m. hun kritiek uiten op naar hun mening sleche weg- I en verkeerssituaties, suggesties doen ter verbetering daarvan en hun aienswjjze geven op veel voor- j komende verkeersfouten. Voorlopig betreft het een proef. 3 Mocht de belangstelling van de 3 chauffeurs dit wettigen, dan zullen 3 de chauffeurspleisterplaatsen 3 iedere maand van klachtenboeken worden voorzien. Thans is definitief, dat Audrey Hepburn wederom onder regie van William Wyler, de maker van Ro man Holiday", de hoofdrol gaat spe len in „L'Aiglon", filmversie van Ed- mond Rostand's beroemde toneelstuk waardoor Audrey in de voetsporen treedt van de beroemde toneelspeel sters Sarah Bernhardt, Maude Adams en Eva La Gallienne. „L'Aiglon" zal gedeeltelijk in Oos tenrijk gefilmd worden en de rest in Hollywood. De opnamen in Vista Vi sion beginnen in de komende herfst. Het verhaal verplaatst ons naar het Europa van 1830 kort na de dood van Napoleon. Audrey Hepburn vol tooide kort geleden haar rol als Na- tascha Rostova in Tolstoi's Oorlog en Vrede". Deze week was het dertig jaar geleden, dat de heer A. S. de Jonge als 23-jarige jongeman pas ontsla gen uit de marinedienst voor drie maanden aange nomen werd bij de Kamer vaa Koophandel te Middel burg. Een paar dagen geleden hebben we met de heer de Jonge, Mid delburger van geboorte, de oude herinneringen nog eens opgehaald en lieten we hem verteilen, hoe uit de fossiel-achtige saaie Kamer van 1926 de instelling groeide die in het volle bedrijfsleven staat, steun en stut is van talloze zaken mensen en vraagbaak voor ieder een. De dagen dat het op z'n „Jan boerenfluitjes" toeging en rust de meest kenmerkende eigenschap van de Kamer leek, behoren tot de voltooid verleden tijd. Het oost- indische huis ging in mei 1940 in vlammen op en na een tijd van hopeloos behelpen in een noodver- blijf, zetelt de Kamer voor de Zeeuwse eilanden in een riant ge bouw op de Seisdam; inplaats van één ambtenaar werken er nu vijftien in de ruime lokalen en de moderne apparatuur waar nu mee wordt gewerkt is niet meer te vergelijken met het armetierig materiaal waar men „in de dagen van Olm" mee rondscharrelde. De heer de Jonge, die de ziel is van het gehele organisme, schetste ons in enkele korte trek ken hoe de ontwikkeling van de Kamer zich toegedragen heeft. In 1932 kwam de grote stoot in opwaartse richting met de contin- genteringen, waarbij bewezen werd wat de Kamer kon betekenen voor het bedrijfsleven. Een twee de mijlpaal was de Vestigingswet 1937 voor het kleinbedrijf, welke tot gevolg had, dat een speciale afdeling werd gevormd. Tot op heden heeft die genoeg werk, want maandelijks moeten vijftig aan vragen worden behandeld en vorig jaar kwamen nog tachtigon wettige vestigingen in het gebied der Kamer voor, waartegen de rechter optrad. Steeds is de taak der Kamer groeiende. Nog vóór '40 legden de wet op de uitver kopen en opruimingen en de wet op colportage en verkopen op afbetaling, nieuwe taken op de Kamer en na de oorlog ging het in dezelfde lijn voort. Het eigen aandeel in de ontwik keling der Kamer markeerde de heer de Jonge, 'die in 1945 secreta ris werd, heel handig. Maar dit aandeel is zo groot dat het niet verborgen kan blijven. Het zijn niet de wetten en taken alleen welke de Middelburgse Ka mer in het centrum van het be drijfsleven zette. Daar werkt de persoon van de secretaris even hard toe mee. Zijn devies is: „Stuur nooit de mensen met lege handen weg; en als je ze niet kan verstrekken waar ze om vra gen, geef ze dan goede raad". Veel mogelijkheden om jonge ondernemende mensen te helpen bij het vestigen van een eigen zaak in nieuwe stadswijken, put de heer de Jonge uit de nieuwe kredietvormen welke de wetgever schreef en ook bestaande onder nemingen kunnen via het met de Kamer samenwerkend Borgstel lingsfonds een steun in de rug bekomen. Het was ook een idee van de heer de Jonge om zitdagen te houden in het iets te ver van Middelburg gelegen Schouwen- Duiveland en Tholen, een service die zeer gewaardeerd wordt. Ook de financiële basis wist de secretaris, gesteund door voor zitter en bestuur gezond te maken. De 1600 inschrijvingen in het Han delsregister uit 1926 zijn toegeno men tot 9300; die verdeeld in elf klassen contributies opbrengen die, mèt de 12 opcenten voor de Soc. Ec. Raad, varieren van f 2.80 tot f 1008. De uitgebalanceerde werkmethode bij de Kamer maak te bovendien de bedrijfskosten zo laag mogelijk. En hierdoor werkt de Kamer niet alleen zonder te korten maar kan, het bleek uit de jongste vergadering, het be drijfsleven gestimuleerd worden met allerlei subsidies. Zijn zesde lustrum heeft de heer de Jonge onopgemerkt laten pas seren; had hij anders gewild: wederom zou hij bespeurd hebben hoe men op de eilanden zijn werk waardeert! (Advertentie) Raad van mijn opoe tegen wintertenen: Pond groene zeep aan de tafelpoot en gloeiende cent in je nek. Dan denk je er niet meer aan. Het middel schijnt probaat te zijn, wie het niet geprobeerd heeft kan er natuurlijk niet over meepraten. Tevens aanbevolen tegen bevroren oorlellen. Ondanks de koude werden zondag jl. te Brussel al de beroem de fondvliegers verkocht van burgemeester Hektor Berlengee van Aspelare. Daaronder de formidabele ..Grij ze", de „Barcelona", de „Dikke Blauwe" enz. De „Grijze", een Del- bar-Bricoux, won o.a. 6e national Montauban, 37e national Cahors, 21e national Cahors, 5e national Mon tauban, 647e Angouleme, 234e natio nal Bergerac, 128e national Montau ban, 44e national Carcassonne, 75e national Cahors, 96e national Mon tauban, 185e national Cahors, 151e national San Sebastian, 34e national Carcassonne en 20e international rampvlucht Bilbao (Spanje) tegen 4389 duiven Toen hij onder de hamer kwam, be gon de burgemeester, die een man is met een gevoelig hart, te wenen. Hij werd aangekocht door de heer Van- denbroucke te Wielsbeke, die ook de no. 37 kocht, een zoon van de „Bar- celone", voor het akkefietje van 18.000 frank. Plus nog enkele van de beste kweekduivinnen en een late jon ge grijze doffer, zoon van de „Bar- celone" met de moeder van de be roemde „Grijze". Vernemende dat zijn vriend deze vogels gekocht had, klaarde het ge zicht van de burgervader op en hij liet seffens inschenken. In totaal bracht de verkoping de kleinigheid van 180.000 frakn op, hetzij ongeveer 2700 dooreen. De goeie zijn verspreid over heel West-Europa, ook naar Nederland o.a. Hengelo. Dat zijn nog de echte, ou derwetse Delbar's van Ronse. Zondag a.s. krijgen wij reeds de verkoping van een eerste ronde jon ge duiven. Te weten die van Miel Stappaerts te Hoboken, veruit de sterkste speler van de provincie Ant werpen. Hij heeft zijn kwekers al reeds bijgezet met Sinterklaas. Miel smeedt het ijzer als het heet is, de In deze kaart geven wij een beela van de verkeersongevallen met do delijke afloop die de afgelopen maand in ons land plaatsvonden. Volgens de statistiek wordt een verkeersongeval dodelijk geacht in dien het slachtoffer binnen 30 da gen na het ongeval is overleden. Deze gevallen zijn in deze kaart uiteraard niet opgenomen. Het beeld dat u hier voor zich ziet moet v. meer zien als de totaliteit van de dagelijks voorkomende ongeval len die onmiddellijk mensenlevens eisen. vroegste jongen brengen in België de meeste centen op. INTERNATIONAAL Ik ontving een brief uit Engeland van mijn oude vriend Wing-Comman- der Lea-Rainer met de mededeling, dat de Engelsmannen dees jaar wil len meedoen aan de internationale Barcelona van Cureghem-Centre. Ze willen er eens even tegen aan gaan hangen in de hoop van goei weer en oostenwind. Ook in Duitsland gaan er stemmen op, de Belzen de broke eens op te bin den. Dat vernam ik althans op de Kampioenendag in Hannover. Staf Dusarduyn had er geen schrik van, vertelde hij onder het feestdiner. Op het menu stonden o.a. Preiselbe- ren en niemand wist wat dat waren. Tot Zeeuwsch-Vlaamse Staf uit Groe- de, een helder ogenblik kreeg: Dat bin beren zei Staf die nogal „an de pries" binne Mar ik mot er nie van wete; geef mien maar goeie van een zeug Volgens de grote organisator Henri Kerremans te Boomb, prominent lid van de Flying-Club van België, wordt onder ogen gezien dit jaar een in ternationale San Sebastian te geven, voor Frankrijk, België en Nederland plus wat er nog bij wil komen. Dr. Bol te Nijmegen, afgevaardigde van Nederland, sprekende namens de Ne derlandse Flying Club verklaarde er van overtuigd te zijn dat Nederland aan zo'n internationaal concours deel zou nemen met tenminste tienduizend vogels. Als dat waar is en ze poulen goed, wat zullen onze zuiderburen dan een pak slaag krijgen De verklaring van dr. Bol werd op een daverend applaus onthaald. Een dergelijke gebeurtenis aldus „La Vie Colombophile" te Lessines zou alle records op fond en grote fond vergruizelen. Vergeten wij niet, dat een grote massa duiven, ook in Bel gië, samengebracht op de middellijn, verschillende streken van het midden en oosten van het land zou aantrek ken en aanzetten tot deelname aan deze sensationele vlucht. Wij kunnen slechts hopen, dat dergelijke vooruit zichten worden gesteund door de meest doeltreffende propaganda. Aangaande de derby - Orleans ver neem ik, dat er in Holland een dikke zeventigduizend ringen geplaatst zijn en in België in een gedeelte van e enprovincie, te weten het noordoost Vlaams derbyverbond vijfenzeven tigduizend. Dat wordt dus ook een concourske, dat de rook er af vliegt. DONSRUI Sportvrienden, zorgt dat ge er met uw traktement tussen zit en zorgt in tijds voor een goeie donsrui. Dons wordt er gans het jaar door geroven. Zelfs in de winter aldus konfrater Clement bij strenge vorst, alhoe wel er toch meer dons uitvalt bij minder koude temperatuur. Ook de droogte van het hok speelt hierin een grote rol. In een droog midden wordt veel dons gegooid, in een vochtig hok weinig of niks. Het mees wordt er nochtans gero ven in de lente, in maart en april, alswanneer de duiven broeden, hetzij voor de eerste of de tweede maal. Donspluimpjes in maart, zyn goud waard zegt het spreekwoord. Als de duiven broeden, moet het er sneeuw enop het kot (niet van buiten uit natuurlijk D.Br.). Het is altijd een goed teken als de vogels dan dons ruiven. Als er weinig dons te zien is, zijn ze niet te puik in orde. Men zal goed doen deze mannen niet te vroeg op te leren. Ze niet te laten jongen azen voor het speelseizoen, kan er ook toe bijdragen, de donsrui te stimuleren. Door het azen van de jong, houdt de rui heel en gans op. Beste dank, Naar wij vernemen heeft zich gis teravond tijdens de voorstelling in een van de bioscooptheaters hier ter stede een incident voorgedaan. Tijdens de hoofdfilm kreeg een der bezoekers een hoestaanval, die niet te stoppen scheen. Uit alle delen van de zaal weerklonk ssst-geroep cn stegen vermaningen op, waardoor aan de aandacht voor de prachtige film ernstig afbreuk werd gedaan. Het hoesten bleef echter aanhou den hetgeen op de zenuwen van een der bezoekers scheen te werken. Hij verhief zich van zijn plaats en ge lastte het slachtoffer in ruwe bewoor dingen de zaal te verlaten. Hierop gingen enkele andere bezoekers zich met de kwestie bemoeien, waardoor al spoedig de meeste hoofden meer in de zaal dan r.aar het doek gericht waren. Gelukkig was een van de bezoe kers zo verstandig de persoon in kwestie, die in zijn benarde positie allesbehalve te benijden was, enkele Agré-Gola kecltabletten aan te bie den, waarop spoedig de rust in de zaal wederkeerde en de voorstelling verder ongestoord verliep. 73500 goede konfrater, voor dit fijne stukje Ik zi edat ge niet mis zijt in deze zaken. AL DE GOEIE Zondag j.l. liep het stampvol bij de heer Huybregts, lokaalhouder van de duivenmaatschappij „De Reisduif" te Breda, om de beroemde keurmees ter Ant. Delhey aan de arbeid te zien. Van deze persoon is bekend, dat hij er omzeggens dwars doorheen kijkt, hij heeft dan ook al zijn leven hard gevlogen. En nu was hij geko men om de jongeren een lesje te geven in de knepen van de stiel. Oude doffers: 1 2 en 3 J. van den Berk, 4 en 5 A van Oosterhout. Oude duivinnen: 1 A. van Oosterhout, 2 en 4 J. van den Berk; 3 L.A. van Beek, 5 A. Teurlinckx. Jonge doffers: 1 J. van den Berk, 2 en 5 Jan Tijs (van de dominee, Jan?)» 4 A. Teurlinckx enz. Zoals algemeen werd verwacht haalde de heer Delhey al de goeie er uit. Frappant is zijn klassering van de goeie vliegers van de kleine liefhebber met de grote kampioenen J. van den Berk, de schrik van het Liesbosch en beul van de „Reisduif". Ook van de heren van Oosterhout en Tijs, die sensationele prestaties in hun hoofd hebben voor het a.s. vliegseizoen. FOTO'S In de zaal van de Kinderen Pleyte te Breskens hield de duivenmaat schappij „Nog Sneller" haar algeme ne vergadering. De voorzitter, de heer Bram Vermeulen, opende de vergadering en verzocht een minuut stilte voor de leden die de maat schappij het afgelopen jaar ontvielen, W. Moelker en J.A. Smoor. Na de agenda te hebben afgewerkt werden door de voorzitter aan de kampioenen, die ik reeds in de gazet bekend maakte, de foto's overhan digd van hun beste duiven. Een buitengewoon aardig idee, dat allerwege navolging verdient en onze fotografen handen vol werk kan be zorgen. Wat ziin wij tenslotte met een beker of een vetleren medalie Neen. een foto van onze beste duiven dat is _wat anders. Daar praten ozne kindskinderen nog over, over de „Goeie Rooie", de „Gestekene" de „Smalle Blauwe de „Dikke Bruine" enz. Zorgt dat ge er zo een stuk of wat aan de muur krijgt hangen. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Oprichting op 18 Maart Op zondag 18 maart kan de offi- Clei.0 °Pr'cht'nf?svergadering van de r.-k. bond van zangverenigingen in 't bisdom Breda worden gehouden De bijeenkomst heeft plaats in de „Ko renbeurs", Markt te Roosendaal. Op deze vergadering zal o.m. een defi nitief bestuur worden gekozen. Be sproken worden voorts de plannen om reeds in het najaar tot de organisatie van een zangersdag te komen.

de Stem | 1956 | | pagina 5