Brandweer leverde spraakwater s< In raad van St.-Jansteen Plannen voor een nieuw wijkgebouw Tussen Schelde en grens ZUID-BEVELAND In de Sasse raad klonken gunstige klanken over 1955 Het zielental ging er vooruit B Géén beplantingen: n parkeer strook. Nieuw brandweer materiaal De uitslag van de hengstenkeuring te Goes Oriënteringsdag ARKA te Breda Voor verschillende afdelingen Walcheren MIDDELBURG Cultureel Centrum te Oostburg officieel geopend Clinge helpt Wit-Gele Kruisafdelingen Dok tersdiens l en VLISSINGEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST J. Martens wethouder GOES Dfl/JJfAere huid? Bevrijdt U AGENDA Heden Morgen ec DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1936 De gemeenteraad van St. Jansteen had geen uitgebreide agenda af te han delen, maar er is toch nog heel wat tijd in gaan zitten. Misschien maakten de voltallige aanwezige vroede vaderen zo weinig haast omdat het in de huiskamer van de burgemeester (waarheen men vanuit de ijzig koude raads zaal was gevlucht) gezellig was. Waarschijnlijker is dat de brandweerkwestie (alweer aan de orde gebracht) als vanouds het nodige spraakwater leverde en geheel tegen de aard van een brandweer in, het laaiend vuur van het enthou siasme der raadsleden niet vermocht te doven. B. en W. kwamen nu met het voor stel een Commer-chassis aan te schaf fen, daarop door de fa. Wijnveen te Wageningen de bovenbouw voor trek- ker-manschappenwagen te laten bou wen, en in eigen beheer de bestaande motorspuit op een uit onderdelen van de bestaande brandweerwagen ver vaardigd chassis te monteren. De heer P. Stevens wilde daar uitdrukkelijk aan toegevoegd zien dat de raad voor dit besluit geen verantwoordelijkheid droeg, doch de brandweer, omdat die een bepaald werk „voorschreef". De voorzitter corrigeerde dit: de brand weercommandant adviseerde, de raad echter besliste. Op dat advies wilde de heer van Acker gerust afgaan, om dat de raad in dit geval nu niet be paald over ijs van één nacht was ge gaan. Na een zeer uitvoerige dicussie over auto's, automerken en brand weerwagens en derzelver eigenaardig heden en nukken, verleende de raad tenslotte zijn fiat aan het voorstel, na dat de heer Stevens nog de wens te kennen had gegeven in de notulen duidelijk te doen uitkomen dat het gebeurde op advies van de brandweer. In totaal kost dit de gemeente ca. 25.000 gulden, waarvoor dan ook twee bluseenheden beschikbaar komen. WEINIG ANIMO Dat laatste argumen vond de voorzit ter nu wel héél erg ver gezocht en ook de andere bestreed hij heldhaftig. Maar van ander kanten werden de aanvallen herhaald en toen tenslotte de kwestie zich toespitste op de vraag of een gedeelte in de Hoofdstraat, nabij de woning van dokter Adriaan- sens, met groen beplant moest worden, of dat men dat stuk tot parkeerstrook moest maken, vond de voorzitter de hele raad tegenover zich. Het desbe treffende voorstel van de heer van Acker werd n.l. met 10 stemmen voor en 1 blanco (van de heer C. L. Mar tinet) aangenomen. Het verbod tot stilstaan (aan beide zijden) van gedeelten van Wilhelmi- nastraat en Oude Drijdijck kwam er door. De heren P. Blommaert en C. L Mar tinet waren tegen. De voorzitter wilde meteen het parkeerverbod in de Mo lenstraat opheffen, maar de raad oor deelde het beter het maar zo te laten. RONDVRAAG-ALLERLEI Het beplantingsplan der gemeente, waarin een rijkssubsidie van 70 pCt. (f 5530.te verkrijgen is, ondervond nu niet bepaald zo veel waardering van de raad. Bomen langs de wegen vond-de heer Stevens niets gedaan. Ze belemmeren het verkeer, werken met hun wortels het wegdek omhoog en als er zo'n ding omwaait, net in een venster, wie betaalt dan de schade? Reeds gisteren gaven wij in ons blad een beschouwing en de voornaamste uitslagen van de centrale keuring van trekpaardhengsten te Goes. Hieronder laten we de volledige uitslag volgen: 3-jarige kl. maat: le pr. Constant van combinatie d'Hoon, Sluis; 2e pr. Costand Nieuwe Linde van J. Mal- jaar, Oostkapelle; 3e pr. Elegant v. 't Hoogland van A. Serrarens, Ossenisse; 3e pr. b. Kuno v. Brunswijk van gebr. Verdonk, Nieuwdorp. 3-Jaren, middenmaat: le Victor v. Carishof van fa. Timmerman te Kat- tendijke; 2e Jan v. Passluis van J. de Putter, Axel; 3e Nico v. Monstic van combinatie de Hamer; 3 b Cos- tand v. Erkenshof van comb. d'Hoore 3-Jarigen gr. maat: 1 Costand v.d. Heihof van comb. d'Hoore; eveneens le pr. David van fa. Timmerman 2e Honved v. Bommanshof van J. de Waal, Hulst; eveneens 2e Joubert v, Zeedijk van A. Haak, Zaamslag en 3e Luc v. St. Kruis van P. de Backere te St.-Kruis en Nico II v. Melo van E. Verstraaten te Graauw. Vierjarige gr. maat: le Unicum v. Monnikenhof van fa. Timmerman. Vierjarigen kl. maat: le Successeur stallen de Dobbelaere te IJzendijke en Catsman, Biervliet; 2e pr. Xerxes d'Amice van A. Temmerman, Hoofd plaat en Solon van A. Catsman, Bier vliet; 3e pr. Herseur v. Eversdam van J. Scheele, Axel en Leon v. Alsten van P. Boënne te Graauw. Vijf- en zesjarigen: le Guido uit de Kluis en Manut v. Gennemd van C. den Hamer, Schoondijke en G. v. Hal, St.-Kruis; 2e Certain v. Her- sa van A. Magnus, Boschkapelle en 3e Leon v.d. Eendracht van gebr. Geus 's Heerenhoek. Vijf- en zesjarigen kl. maat: le Nico v. Hoosterhof van W. de Buck, Me liskerke; 2e pr. Vengeur d'Amice van A. Temmerman, Hoofdplaat; Mare v.d. Liter van C. de Hamer en G. Hal; Luc v. Alstern van R. Cornelis- sen, Terhole; Winston v. N. Vogel schor, id.; 3e pr. Varingneur v. Evers dam van J. Scheele, Axel; Herseur v. Dijkzuoht van comb. Koppejan, Zou- telande; Huib v. Zeeluin van J. Mal- jaars; Arnold v. Graauw van R. Cor- nelissens en Nico v. Veerbroek van J. Bonte te Koewacht. Hengsten uit 1949 of vroeger: le Senateur d'Amice van coop. Tholen; 2e Karei v. Keilen van J. Lenshoek Kloetinge en 3e Leonard v. Martha van G. Jeronimus, Hoedekenskerke. Het weggedeelte van de provincia le weg Koewacht-St- Jansteen vanaf Stadsedreef tot het einde van die weg werd van de provincie overgenomen, waarbij de heer Stevens de opmerking maakte dat, als polderbesturen nu ook eens bepaalde wegen wilden laten overnemen, er eindelijk eens voor een behoorlijk wegennet gezorgd zoi kunnen worden. In de rondvraag stelde wethouder J. Blommaert voor, dat de gemeente uit het Z.-Vlaams Borgstellingsfonds zou treden, omdat daar inzake de benoe ming van een ambtenaar tegen de de mooratie zou zijn gehandeld, waarop de voorzitter antwoordde dit eerst eens te willen bekijken, alvorens be slissingen te laten nemen. De heer R. Boeckling wilde een voetbalterreintje voor de Heikantse jeugd, waarmee de voorzitter zei juist bezig te zijn. Daarna bepleitte de heer Martinet een gezamenlijke actie van St. Jansteen en Clinge om de op Clin- ges ;|rondgiebied liggende Rijksweg naar de Paal van een behoorlijke ver lichting te doen voorzien. Met kritiek op de keuze van een advocaat die van de gemeente een belang moest be pleiten en op de kosten van B. en S. bijeenkomsten kwam de heer van Acker naar voren; ook sprak hij zijn bevreemding uit over het feit dat er in een bepaald geval van inbreuk op de woonruimteverordening proces verbaal was opgemaakt. Naar hij zei, op een speciale tip van de burgemees ter aan de politie. „En zelfs al. was dat zo", antwoordde d,e voorzitter. „dan heeft de raad daar nog niet over te oordelen!" Daarop sneed de heer Stevens dat gedeelte van burgemeesters jaarrede aan waarin gezegd werd dat de ver houding raadB- en W. wel beter kon zijn. Na een verhelderende discussie sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit dat de raadsleden hun ve"- trouwen in de wethouders blijvend gesteld hadden en hij verklaarde dan om deze reden de in de iaarrede ge maakte opmerking te betreuren. De heer van Daele vroe" zich af. waarom in Hulst de Reinaertdagen precies tijdens de Steense kermisda gen moesten vallen, waarop de voor zitter antwoordde dat er waarschijn lijk wel iets op gevonden zou wor den. Tenslotte wilde de heer F Dob- belaer speciaal toezicht op het onvoor zichtig rijden van sommige automo bilisten. Hij vond het jammer dat ae gemeente geen maximum rijsnelheid mag invoeren, waarna wethouder Blommaert suggereerde een adres te richten tot de Minister van Verkeer en Waterstaat, teneinde die bevoegd heid wel te krijgen Te proberen valt het wel maar of het lukt In het kader de oriënteringsdagen, die de A.R.K.A. voor haar afdelingen belegt, worat op 17 april een oriën teringsdag gehouden in kasteel ,.Bou- vigne" te Breda voor de afdelingen Rotterdam, Dordrecht, Breda, noord west Brabant, Bergen op Zoom Oos terhout, Roosendaal. Zeeland-noord, oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en west- Zeeuwsch-Vlaanderen. De volgende onderwerpen zullen op deze oriënteringsdag behandeld wor den. ,,De structuur van de A.R.K.A.", welke inleiding gehouden wordt door de algemeen voorzitter mr. Boot. ,,De betekenis van de K.A.B. in de ze tijd", eveneens door de voorzit ter of door de algemeen secretaris van de K.A.B. „Organisatiebeleid en georgani seerd overleg". Deze inleiding wordt gehouden door de directeur van het A.R.K.A.-Bureau, dr. Dijsselbloem, waarin wordt behandeld: De weg, welke een aan de orde gesteld voor stel bewandeld, alvorens dit het ein- stadium bereikt. MIDDENSTAND EN GEMEENTEBESTUUR. De contactcommissie, waarin samen werken de raad van het grootwinkel bedrijf, de Chr. Middenstandsvereni ging en Handelsbelangen zal op 7 februari een bespreking houden met B. en W. over de actuele problemen van de zakenwereld, voor zover deze het gemeentebestuur aangaan. Deze bespreking heeft plaats in de „Verge noeging" en inleidingen zullen worden gehouden door de burgemeester en een der voorzitters van de samenwer kende verenigingen. Gisteren heeft de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe culturele centrum Oostburg officieel geopend, tijdens een indrukwekkende plechtigheid met een fees telijk karakter. Het nieuwe gebouw, een schepping van de architect L.W.Rosenkranz, herbergde honderden gasten. Behal ve de commissaris en zijn echtgeno te waren er talrijke autoriteiten, w.o. de heer Jansen namens de minister van onderwijs kunsten en wetenschap pen en vele genodigden vanuit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen en van over de Schelde. Burgemeester K. Hoekzema verwel komde de gasten, die het nieuwe theater, dat de naam van Ledel-thea- ter kreeg, tot de laatste plaats toe bezetten, en in het bijzonder de ver tegenwoordiger van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarbij hij opmerkte, dat de afstanfl tussen Den Haag en Z.-Vlaan- deren toch blijkbaar niet zo groot is als men wel meent. Met grote dank baarheid gewaagde de burgemeester van het geschilderd voorgordijn, dat hoewel nog niet gereed, het geschenk van het ministerie zal worden. Ook tot de architect, aannemer R. Ver- straeten en de onderaannemers richt te hij zich in prijzende bewoordingen, en bijzonder verheugd was hij over de aanwezigheid van de nazaten van kolonel Joseph Ledel, wiens naam in dit nieuwe gebouw vereeuwigd is. SNEL OPGELEVERD. In een toespraak wees de commis saris der koningin op de belangrijk- Toen ruim dertig jaar geleden Het W.-G.-Kruis te Clinge werd opgericht, kon men volstaan met 'n klein ka mertje, waarin op dat ogenblik het nodige werk verricht werd. Er be stond toen niet de behoefte aan een gebouw met flinke kamers. Het was alles in een beginstadium. Maar lang zamerhand is het gegroeid. Het leden aantal groeide en ook de diensten ten behoeve van de leden werden uitge breid. In de loop der jaren werd ook wel eens veranderd van lokaal. Want sedert vele jaren is het Wit Gele Kruis gevestigd in het gebouwtje naast het patronaat. Dit gebouw is aan eenieder bekend want menigeen heeft hier reeds om de een of andere reden moeten bin nentreden. Hoewel dit gebouw slechts uit twee kleine kamertjes bestaat, heeft het aan de vereniging vele goe de diensten bewezen. En het bewijst nog zijn diensten aan de leden. Ge regeld worden in dit kleine gebouwtje de consultatiebureaus gehouden. Dit alles laat natuurlijk veel te wensen over. En het ligt dan ook voor de hand dat reeds enkele jaren terug door het Bestuur werd besloten om er eens ernstig over na te denken om te komen tot het bouwen van een nieuw wijkgebouw. Op het eerste ge zicht leek dit eenvoudig, doch bij nader inzien bleek, dat deze taak niet zo gemakkelijk was. Vele vergade ringen en bijeenkomsten waren nodig om te komen tot het vaststellen van de officiële plannen En ook vele moei lijkheden moesten overwonnen worden DE FINANCIERING gen kasmiddelen, moest tot een hypo theek op het gebouw worden over gegaan waarbij dan nog de particulie ren voor een gedeelte borg moeten zijn, aangezien het hypotheekbedrag te groot is in vergelijking met de beleningssom. Het gehele nieuwe wijkgebouw werd geraamd in totaal op 37.000,Hierbij is dan alles inbegrepen en is het gebouw kant en klaar. De Nationale Federatie van het Wit Gele Kruis droeg natuurlijk ook de gestelde subsidie bij. Ook bij de gemeente werd aangeklopt om een mogelijke bijdrage in de bouw van het nieuwe wijkgebouw. De vroede vaderen hadden dezer dagen over deze bijdrage te beslissen. Ten volle over tuigd van het grote belang van een goed functionerend Wit Gele Kruis voor de Volksgezondheid, aarzelden zij niet om de beide afdelingen te steunen. Ieder vap de afdelingen, dus zowel Clinge als Nieuw Namen, ontvangen als bijdrage in de bouwkosten bij een nieuw wijkgebouw een bedrag ineens van iO.OOO,Ook de jaarlijkse subsidietoekenningen zullen meteen geregeld worden. Voortaan zal de subsidie worden toegekend naar de geïnde contributies. Van de totale ge heven contributie zal 50 pet. als sub sidie worden toegekend aan de kruis verenigingen. En thans maakt het Bestuur plan nen om nog verdere stappen te doen de voorgestelde richting teneinde het werk zo spoedig mogelijk te vol tooien. Want het gestelde doel blijft: Een nieuw wijkgebouw voor de Af deling Clinge. Het finantiele gedeelte was geen kleinigheid, want de bouw van een nieuw wijkgebouw moest op een ge zonde manier kunnen gefinancierd worden. Behalve een gedeelte uit ei- Hartverscheurende taferelen speelden zich deze week op de wegen af. De ijzige winter kwam er eens even aan herinneren dat hij toch altijd nog juist wat sterker is dan welk voortbreng sel der technische knobbels der mens heid ook. Hoeveel auto's hebben het niet moeten afleggen tegen de kou? De van achter het IJzeren Gordijn afkomstige wind had slechts een uurtje no dig om zo'n moderne slee aan de parkeer plaats te kluisteren Duizenden accu's zijn er in deze dagen leeg gestort Van achter ons zwaar met ijs bebloemde vens ter waarin handig 'n kijkgaatje geademd was hebben we zo'n klein drama'tje afgekeken 'n Klein maar dapper au- tootie had een ganse nacht buiten gestaan, midden in die gruwza me wind. 's Morgens kwam de eigenaar met zijn sleuteltje en hij startte. Althans hij trachtte dit te doen. Zelfs de olie in het car ter scheen bevroren 'n Half uur lang. of meer nog, werden de pogin gen aangehouden. Toen was de accu leag. Wat later kwam er een garagehoudeh met de bewegingen van ie mand die het razend druk heeft. Hij had een nieuwe accu bij zich en het starten begon op nieuw. En om niet de kans te lopen ook deze energiebron volledig uit te putten, besloot hij iet wagentje op te slepen. De sleepkabel lag in de bagageruimte van des garagehouders auto En dat zaakje was ook al dichtgevroren. Kort en goed: er kwam eerst 'n emmer heet water: daar mee ontdooide men de bagageruimte, toen kwam er een sleepka bel te voorschijn en des middags omstreeks drie uur was het autootje up gang. Dat was één van de ongetwijfeld duizenden tragedies van de we De onmogelijke kou heeft heel wat op zijn geweten: vleugellamme auto's, te weinig water in de Breskense haven half doodgevroren bak kers. melkboeren, post boden enz. enz. In St. Jansteen, uit gerekend daar, moest de felle winter zijn merk waardigste capriool uit halen. Daar vergaderd de raad. Maar de elek trische elementen in de raadszaal kregen de zaak niet warm ge stookt. Weshalve de burgemeester de vroede vaderen en de vaste gasten der raadsbijeeii komsten bij zich thui noodde in de twee sui heid van de straks mogelijke nieuwe bouwvolumeverdeling en de daarbij noodzakelijke snelheid van de zijde der aannemers en arbeiders. Door het cultureel centrum, van Oostburg in 9 maanden op te leveren, heeft men hiertoe een duidelijk voorbeeld gegeven, dat aller navolging ver dient. „Ik vind het culturele centrum mooi" zei jhr. de Casembroot. „Hoe wel ik vaak huiverig ben voor de moderne kunst". Met veel lof gewaag de hij van de kunstwerken welke in het gebouw zijn aangebracht door ar tiesten van naam die bij de openings plechtigheid ook aanwezig waren. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen", io be sloot de commissaris der koningin, heeft thans een gebouw, waarop het trots mag zijn en dat moge bijdra gen tot de culturele opbloei van dit gehele gewest. GORDIJN SCHOOF WEG Door een knop in te drukken schoof jhr. de Casembroot daarna het gor dijn weg, zodat het op het ruime toneel geïnstalleerde orkest van de vereniging voor instrumentale muziek uit Middelburg zichtbaar werd. Na dat dit het volkslied gespeeld had, richtte de heer Jansen, hoofd van de afdeling beeldende kunsten van het ministerie van O.K. en W. zich tot de genodigden. Hij had veel lof voor de wijze waarop het Ledel-theater artistiek was versierd. Speciaal de wijze waarop de bijnamen der west- Z.-Vlaanderen dorpelingen in beeld waren gebracht door de Middelburg se kunstschilder Hans Heeren, had hem getroffen. De minister, zo zei de heer Jansen, vindt het cultureel centrum te Oostburg van zo groot belang omdat het dienstig kan wor den gemaakt aan de cultuurspreiding die ook een zaak van regionale en plaatselijke overheid is. Nadat de heer Bosman, directeur van de Ne derlandse Bioscoopbond de exploitant had gelukgewens, bracht de heer Standaert dank aan provinciaal en gemeentebestuur voor dé wijze waar op zij hadden meegewerkt bij de tot standkoming van het gebouw. De ver. eniging voor instrumentale muziek gaf hierna een kort concert, gevolgd door het uitvoeren van oude boeren dansen door een Cadzands boeren gezelschap. (Advertentie) Te Goes wordt zondag dienst ge daan door dokter v.d. Feen; te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren Reijerse en Vader; te Heih- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk door dokter Zonnevijlle en op Oost Zuid Beveland door dokter Alle- wiin te Kruiningen. Dokter Luijckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dok ter Gelderblom. ADRES VAN HONDENVRIENDEN. De afdeling Zeeland-zuid der ver eniging tot bescherming van dieren, heeft een adres gestuurd aan de ge meenteraad, waarin zij verzocht, om de voorgestelde wijziging der politie verordening (verbod loslopen van honden) in te trekken, gezien de prak tische bezwaren daartegen. Indien dit niet mogelijk mocht zijn verzocht de afdeling in de volgende stadsdelen de honden meer bewegings vrijheid te geven: 1. het zogenaamde Eiland; 2. ten westen van de Koude- kerkseweg; 3. ten oosten van de Bloe- menlaan, het gedeelte ten noorden van de Anjelierenlaan gelegen: 4. de bou levards Bankert en Evertsen met het strand buiten het Badseizoen. Nieuw- en St. Joosland NOOIT SNEL GENOEG. Giserenmorgen red een uit de rich ting Goes komende personenwagen met te grote snelheid door de ge vaarlijke bocht in de dorpskom al hier. Natuurlijk gleed de waggn toen naar links uit, maaide bijna een paar schooljongens van de straat en raakte tenslotte een tegenligger, die zowaar nog de meeste schade opliep ook en naar „de dokter" moest aleer de tocht voortgezet kon worden. De al te haastige chauffeur werd daarna aan de tand gevoeld door de politie. (Advertentie) W estdorpe CONCERT Hedenavond zal door de Muziekvereniging „Eikels worden bomen'" een concert worden gegeven. megen is geslaagd voor zijn candi- daatsexamen onze dorpsgenoot de heer G. Vervaet. Geslaagd De heer G. L. Vervaet alhier, slaagde aan de r.-k. Universi teit te Nijmegen voor het candidaats- examen geneeskunde 2e gedeelte. Gisterenavond heeft de raad de heer J. Martens gekozen tot wethouder in de vacature P. Warnier. De voorzit ter, burgemeester A. L. S. Lockefeer, deed mededeling van het ontslag van de heer Warnier als wethouder, waar na hij hem ten afscheid toesprak. Ook wethouder de Meurichy en de raads leden Martens, van Mierlo en van Arenthals richtten zich tot de schei dende wehouder. De verkiezing le verde voor de heer Martens 7 stem men op, voor de heer van Mierlo 3. Sint Jansteen REVUEOPVOERING. Het revue-gezelschap „De Trouba dours" en het orkest „The Milado's" beiden uit onze gemeente gaan na hun sukses uitvoering ter plaatse en in Hulst een bonte avond verzorgen te Koewacht. 1-raamt) FILM. Het wordt zondag aanstaande een drukke dag in het patronaatsgebouw. De onlangs opgerichte missienaai- kring zal na' de beide H. Missen en het Lof een tentoonstelling houden Er is aan deze tentoonstelling zelfs een soort fancy-fair verbonden. 's Avonds om 7 uur zal een film worden gedraaid en wel de prachtige kleurenfilm „Waar de Hemel zong" een geluidsfilm over Palestina, een productie van de Witte Paters, mis sionarissen van Afrika. Alles, dus tentoonstelling, fancy-fair en film ten bate van de Witte Paters. Stoppeldijk VOORHAVEN 101'IEL 34971 ROTTERDAM DANSAVOND Op zondag 5 februari a.s. organi seert de duivensocieteit in de boven zaal van de heer Compiet een dans avond. Aangezien voor volgende week zondag een toneelavond op het pro gramma staat, betekent dit voor de liefhebbers van een dansje de laatste gelegenheid vóór de vasten om in ei gen omgeving in actie te komen. Biervliet Geslaagd. Aan de medische fa culteit der r.-k. Universiteit te Nij- Dienst dierenartsen Op Zuid Beveland wordt zondag de dienst waargenomen door de heren Joh. Klaassen. Heinkenszand en G. Bonenhanser, Kruiningen. JJCU/IXJ. Babyderm-zeep Audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 5 en 10 februari. In de raadsvergadering van Sas bestuur van Koewacht om een jaar- 111 I «PDI doolrlo TIi::iuJ p r- van Gent deelde de voorzitter tijdens de nieuwjaarsrede mee, dat het zie lental met 51 gestegen is. Belangrijk noemde hij het afgelopen jaar voor het onderwijs. Zowel voor het open haar als voor het bijzonder onderwijs werden belangrijke besluiten genomen. Het zwembad had zowel voor Sas van Gent als voor de omliggende ge meenten zijn nut bewezen. Het werd bezocht door niet minder dan 51154 personen, een recordcijfer in het vijf jarige bestaan. Met zeer veel voldoening maakte spr. gewag van de met sukses ge voerde besprekingen over de reeds uuuuuc 1.. «e iwee SU.- f/^i°p,endf P,annen tot verbetering tekamers. Het was best n afwatering rond Sas van Gent. gezclüg. Eén der raads andstraat, zo werd nog geme moreerd, is tot een levendig en goed verzorgd onderdeel van de gemeente uitgegroeid. Het was de heer P. de Ridder, die namens de raad het antwoord uit sprak. In de verdere vergadering werden tot leden van de commissie van on derzoek der rekeningen en begrotin gen 1956 aangesteld de heren H Stout- hamer, W. Colsen en J. de Braai. De raad verklaarde zich akkoord met een verzoek van het gemeente leden vroeg of de voor zitter wel besefte dat dit een openbare verga dering was, dat hij dus ieder die haar wilde hij wonen in zijn huis dien de toe te laten! De bui- gervader besefte dit, zei hij, maar dat risico wil de hij nemen. En dat allemaal vanwege le kou. lijkse bijdrage van f 25 in de kosten van de r.-k. lagere landbouwschool aldaar, voor elke leerling uit Sas van Gent welke die school bezoekt. Om te voorzien in de vacature van grafdelver en omroeper had de voor zitter een drietal voorstellen. Op sug gestie van de heer J. Bockstael werd besloten alle werkzaamheden te laten verrichten door de grafdelver van de r.-k. begraafplaats. Vier stemmen wa ren er tegen. GRONDVERKOOP. Aan de N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent" werd 1800 m2 grond aan het ..Stevensbos" ver kocht voor f 26.100. Een subsidie van f 2000 werd verleend aan de parochie van de H. Maria Hemelvaart in de kosten aanschaffing luidklokken. Na de rondvraag voerde de voorzit ter nog een agendapunt op. De wei achter de vier woningen die in de Zandstraat gebouwd worden ligt te laag. Om die te verhogen kan men gebruik maken van een achter de wei gelegen dijk van de Kl. St. Al- bertpolder. Er zal 3000 m3 zand nodig zijn, wat een uitgaaf betekent van f 2250. De raad besloot van deze gele genheid gebruik te maken. Uitreiking Landsteiner- penningen In „Slót Ostendp" zijn wedatrom Landsteinerpenningen uitgereikt en nu aan 36 donors, die vijfmaal een halve liter bloed hebben opgeofferd om een medemens te redden. De pen ningen werden uitgereikt door de heer A. J. van Heel die vertelde, dat in totaal in de afgelopen periode 180 hal ve liters bloed was verkregen en de hoop uitsprak, dat zich nog nieuwe donors zullen melden, aangezien er voor bepaalde bloedgroepen nog steeds gebrek is. De chirurg, dr R- Suurenbroek, heeft vervolgens een uiteenzetting gegeven over het gebruik van het gewonnen bloed, en daarbij gewezen op het gro te voordeel van de transfusiedienst. De volgende donors ontvingen de Landsteinerpenning: P. Beun, A. Boonman, H. Borggraeff, H. Bruggeman, A. Buys, W. Commee, M. de Dreu-Sohier, H. Galenkamp, P. Geijsen, J. Harinck, R. van Hemert, J. Hengsdijk, E. van den Hoek, P. Hoek van Dijke-Bakker, P. Hogenhout. W. Jeremiasse, L. Joosse, C. Langeveld, G. van der Klooster, P. Knuist, G. de Kok, P. Korstanje, J. Laport, J. La Grand, C. Louws, D. Meijer, O. Ocht- man, W. Proost. A. Robijn-van de Kreeke, J. Roof, J. van Rooy, Jac- Ros, W. Stevense, J. Telgenkamp, mej. M. Weststeijn en mej. J. van Zweeden. FEESTAVOND DON BOSCO-GROEP In zaal Krijger heeft de Don Bos- co-groep een allergezelligste avond bereid aan de jongens en meisjes en tevens aan hun ouders. Dat de avond zo slaagde, was vooral te dan ken aan de belangeloze medewerking van de club „de Zolder", die o.m. het spannende toneelspel „Het spook wacht op U" opvoerde. De avond werd geopend door de leider van de groep, de heer Sjef van Osch, die een en ander vertelde over het Don Bosco-werk in onze pa rochie en daarna het program liet af draaien. Henk de Glas begon met een ver klanking van een Mozart-composi- tie op de piano en de leidster van de meisjesgroep, mej. Dijkman, toonde wat zij waard was op de accordeon. Beurtelings traden daarna de jon gens en meisjes van Don Bosco voor het voetlicht, terwijl „de Zolder", als inleiding op het hoofdnummer, nog een leuke potpourri ten beste gaf. Tussen de bedrijven door, werd nog afscheid genomen van aalmoeze nier v. Langen, die vreugde lossloeg via een tractatie voor de kinderen. De heer v.Osch sloot de prettig ver lopen avond met 'n dankwoord. WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN. Voor de leden van Wetenschappe lijke Belangen heeft de heer K. van Zwieten, chef der afdeling propaganda van het dierenpark Blijdorp te Rot terdam in Schuttershof buitengewoon interessant verteld over de levende have, waarmee men in Blijdorp te stellen heeft en wat er zoal nodig is om zeldzame exemplaren te bekomen en te verdedigen tegen het publiek. Spreker vertelde dat er plannen be staan in Blijdorp ook een aquarium in te richten. Na de pauze draaide een prachtige kleurenfilm van het dierenpark. De onhandige eliaiiffeur Gistermorgen had op de hoek Wil- helminastraatTerwelstraat een ste vige autobotsing plaats. De heer E. W. uit Badhoeve-dorp die, volgens Je regelen var. het verkeer, voorgesor teerd had, alvorens bij de Terwel straat inschoot, kreeg plotseling een schok op zijn wagen te verwerken, die raak was. De tandarts de G. uit Eindhoven, die op de manoeuvre van W. te laat reageerde, vloog n.l. in volle vaart tegen de ander op. De materiële schade aan beide wa gens was zeer groot, zodat het noch voor de Hollander, r.och voor de Brabander een vrolijke morgen was. De politie maakte proces-ver baal op. 's-H eerenhoekï Schoondijke raadsvergadering Maandag 6 februari zal de raad van onze gemeente In openbare ver gadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.m. 'n goedgekeurd raads besluit tot het aangaan van een kas geldlening van f. 300.000; diverse verzoeken tot wijziging en verkoop van gronden; een voorstel van B. en W. tot het zich garant stellen voor de betaling van rente en aflossing van een door het r.-k.kerkbestuur t.b.v. de bouw van de r.-k. kleuter school aan te gane geldlening. Aardenburg raadsvergadering. Ondanks het koude weer was de Aardenburgse raad voltallig bijeen gekomen voor het afwerken van een kleine agenda. Een verzoek was binnengekomen van de Kon. Ned. Automobielclub om als lid toe te treden. Besloten werd om niet als lid toe te treden. Vast gesteld werd een nieuwe verordening op de keuringsdienst van vee en vlees in de kring Sluis, waaronder Aarden burg en Eede vallen. Sinds september van het vorige jaar wordt reeds gebruik gemaakt van de zaal van het Parochiehuis „Sancta Maria" voor het geven van gymnas tiekoefeningen voor de r.-k. lagere school te Eede. Na overleg met het r.-k. kerkbestuur werd overeengekomen dat daarvoor van gemeentewege een vergoeding van f 500 per jaar zou worden betaald. Zonder hoofdelijke stemming werd door de raad hiertoe besloten. Op een verzoek om subsidie voor het Maatschappelijk Werk in west- Zeeuwsch-Vlaanderen werd goedgun stig beschikt. Een bedrag van 27 cent per inwoner zal worden toegekend, in- dien er 4 maatschappelijke werksters zullen zijn, waarvan 2 katholieke en 2 protestantse, zulks voor het jaar 1956. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter op een desbetreffende vraag van de heer J. van Overloop mede, dat de Eedeseweg voor zover deze nog niet is verbeterd, zal worden bestraat met klinkers vanwege de gemeente. BRAND IN GROENE KRUIS-GEBOUW. Doordat een kachelpijp die van de benedenverdieping naar boven liep niet voldoende geïsoleerd was, brak een begin van brand uit in het Groene Kruisgebouw aan het Ruiterskwartier. De brandweer die direct gewaar schuwd werd, trad het eerst mede door de strenge vorst met schuim- blusapparaten op, doch doordat de brand reeds tussen de plafonds door gedrongen was, moest ook nog van de motorspuit gebruik worden gemaakt. In korte tijd was men toen de brand meester. De schade bestond uit een vernield plafond en enig meubilair, terwijl er verder waterschade was aan het interieur. (Vervolg pagina „West vooruit" vierde tweede lustrum De buurtvereniging „West Voor uit" heeft haar tweede lustrum opge wekt gevierd in de zaal van de heer Verhoeve. Dat dit feest erin zou gaan bleek al dadelijk bij de openingsrede van de voorzitter, de heer L. v. d. Lin den, die naar voren bracht, dat se cretaris en penningmeester, de heren Janse en Sinac er voor zouden zor gen, dat de leden niets te kort zou den komen. Na de welvoorziene kof fietafel begon het vrolijke gedeelte van de avond met een jolige polonai se. Het muzikale deel van het pro gramma werd uitstekend verzorgd door de heer M. Bordui. terwijl de heer J. Capello excelleerde als conferen cier. Zeer verrassend was ook het op treden van de drummer de heer J. Franse, die de lachspieren nog al eens met zijn humor in beweging liet ko men. Dat ook verschillende dames niet wilden achterblijven, lieten me vrouw Raats en mevrouw Rijk zien, die met hun voordrachten en zang een daverend applaus in ontvangst te ne men hadden. Dat dan ook deze avond een sukses is geworden, blijkt ook uit het late uur, eer de voorzitter het feest sloot. Heinkenszand OUDERAVOND. Onder leiding van het onderwijzend personeel van de O. L. School werd in het verenigingslokaal Maranatha een ouderavond georganiseerd, welke avond grotendeels werd gevuld met het optreden van de leerlingen, be staande uit diverse zang- en toneel stukjes. De heer de Regt, voorzitter der oudercommissie, sprak de aanwe zige ouders toe en gaf een overzicht van taak en werkwijze der commissie. Rectificatie: In het bericht betref fende de verdeling der door- de win keliersvereniging WINBELA beschik baar gestelde gelden aan Uniformen fonds, speeltuinver. en comité ouden van dagen, is een storende zetfout geslopen. Het daarin genoemde be drag moet zijn 300 gulden. Hoedekenskerke OM 'T NIEUWE GEMEENTEHUIS. Eindelijk is de lange officiële weg afgelegd en hebben de honderd en een instanties hun fiat gegeven op de plannen tot de bouw var. een geJ meentehuis. Op 18 februari zal n.l. de aanbesteding plaats hebben, zodat de kans, dat men dit jaar met de bouw klaar komt, groot is. Kloetinge DE E.H.B.o. VERGADERDE. In de jaarvergadering van de EHBO afdeling Kloetinge werden de aftre dende bestuursleden H. van Dalen en mej. L. Weststrate in hun respectie velijke functies van voorzitter en pen- ningmeesteresse herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw Colijn-Harinck en mevrouw Eversdijk-Hollestelle. Op de volgende adressen in de ge meente is een verbandtas geplaatst: Kapelse straatweg 61, Nienwstraat 17 en Prins Bernhardstraat 4. V er seke (Advertentie) van reumatiek, spit, isachias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en mag. Bij apoth. en drog. f 0.95. f 2.40, f 8.88. 703-00 AXEL. Het Centrum 6.30 en 9 uur: Ciske de rat. DE KUNGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Liefde Tranen. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. HENGSTDIJK Zaal Collet: Toneel opvoering, 6 uur. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De on derwereld van Mont Martre. ST. JANSTEEN Tritsen van 12 uur P. v. Duijse. MIDDELBURG Electro: De held van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. PHILIPPINE 7.30 uur Bal bij -A. Klaas sen. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: New York op Stelten. Luxor 8 uur: De gevangene van Zenda. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. ZUIDDORPE Parochiehuis 7.30 uur: Bonte avond. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Vledermuis. AXEL Prijskaarting in 5 café's, in schrijving 5-7 uur, E. Pieters. Het Cen trum 4.15 uur: Ciske de rat; 8 uur: De eerbiedige lichtekooi. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.30 uur: Liefde tranen. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Een man Gods. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. GRAAUW Prijskaarting bij J. Elias. HENGSTDIJK Zaal Collet 6.30 uur: Toneelopvoering. HULST Bioscoopgebouw 2.30 en 8 uur: Keizerlijke viooltjes; 5.15 uur: De on derwereld van Mont Martre. Prijskaar ting bij Aug. de Gucht te 6.30 uur. Duivententoonstelling 10-2 uur, J. Helsland-d'Hooghe. ST. JANSTEEN Prijskaarten 6 uur bij Ed. Weemaes, Tritsen bij P. v. Duijse. Schieting 3 uur. J. Pluijm. KOEWACHT Duivenkeuring, 10 uur bij A. de Kind. MIDDELBURG Electro: De held van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. PHILIPPINE 2.30 uur: Kalkoenschie- tlng bij Leon Haers. Bal bij A. Klaas sen. 7.30 uur: Ballet op de boerderij. SAS VAN GENT Olympia 1.30 uur: Pijlen der Kiowa's; 3.30 en 8 uur: Ge jaagd door de wind. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: New York op stelten. Luxor 8 uur: De gevangene van Zenda; 2 uur: New York op stelten; 4 30 uur: De gevan gene van Zenda. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Fidelio; 8 uur: Butterfly. Maandag 7.30 Geslaagd: Voor het E.H.B.O.-diplo ma slaagden de dames; C. Bom; A. v.d. Weele; .J de Jager Paauwe; en de heren P. Schipper; J Baren- drecht; P. de Wee; J. v.d. Burg; M. v.d. Bosch. AXEL Het Centrum 8 uur: Ciske de rat. DE KLINGE Kinema van Dijck uur: Liefde Tranen. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Kei zerlijke viooltjes. MIDDELBURG Electro: De held van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. SAS VAN GENT Cm^mpia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De ge vangene van Zenda. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. 'TWEE twijf sprekingc dent Eise mier Ede ton h Boelganii Russisch- verdrag liet wete gen een van Bag< 32 Ik ben oo ik heb hoi daarvan dat een re "en, die v gemaakt? dat het ee alleen ome ger meer geen mede hongeriger den had n hen behoo het versci te lijden, om en ik iemand er hij iets a a U nu ge' mensen w verhongeri mij te et-1 zijnen ho "telling, hen een hun dinei kerel. M heb i had ik i Keen I van plan

de Stem | 1956 | | pagina 2