De boeren moeten hun bestaan verzekerd weten Russen" gingen aan de ketting C PT- 42 Gaat de Indonesische delegatie naar huis Catroux krijgt geen vriendelijk welkom DE DOOD OP DE WEG Boelganin herhaalt aanbod Felle aanval van links op bijzonder onderwijs DR. DREES KREEG VOORAF INZAGE VAN HET ARTIKEL Het blijft minder koud Super-H-bom in de maak Melkprijs sal over enige tijd omhoog moeten VOLENDAM OP DE SCHAATS Djakarta wil arrestanten uitwisselen De beschuldiging tegen mr. Schokking Verhoog de prijzen niet! GROTE BROER. DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Rapport van loondes- kundigen klopt niet TWEEDE KAMER ATTAQUEERDE MANSHOLT Geleidelijk afschaffing van subsidies n Dcn Haag liet zich niet dwingen In Frankrijk laait oude haal weer op Zelfde weertype TWEE SCHEPEN gingen verloren Burgemeester geeft geen commentaar Opwinding in Algerije Middens landsbonden 96e JAARGANG No. 22065 Uitgave JN V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: lJirectie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: C. J. v Hootegem. Mr Or A J J M- Mes, Mr If M. L. de Rechter, U J v t Westende, p. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 0.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij met post- bestell.) t 0.45 Incasso wordl berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 27884L Voor God, Konirtffin en Vaderland ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Advei .entieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, NoordrtTaat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Ambtenaren-Centrum Ook het Ambtenarencentrum heeft nu zün visie gegeven op het rapport van de Ioondeskundigen over de over- heidssalarissen. Het is met de conclu sies ervan allesbehalve eens. Ern stige kritiek krijgt de methode, vol gens welke de vergelijking is gemaakt tussen de arbeidsvoorwaarden in het particuliere bedrijf en die in de over heidssector. Het grootste bezwaar van het Cen trum richt zich echter tegen de ver strekte opdracht. Daarin namelijk werd niet voldaan aan de wens, dat ook rekening zou worden gehouden met de bijzondere positie van de amb tenaar. Het rapport, zo wordt gezegd, heeft nu een zuiver rekenkundig ka rakter. Inplaats van het regeringsstandpunt te bevestigen, leidt het eerder tot de slotsom, dat er alle aanleiding is om de salarisbesprekingen te hervatten. ELTEN: Door nog onbekende oor zaak is de 59-jarige mevrouw B. door een uit de richting Zeve naar komende bestelauto gegre pen en ernstig gewond. Het slacht offer is enkele uren later in een ziekenhuis in Zevenaar overleden. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer duidelijk ge maakt, dat van hem geen initiatief is te verwachten om andere garantieprijzen vast te stellen voor de melk. Wel wil hij eventueel voorstellen overwegen, die van andere zijde komen. Het blijft dus in elk geval voorlopig 23,4 cent per kg bij 3,7 pet. vet, hierop komt voor de zandstreken een toeslag van 1,7 cent, terwijl sommige ge bieden nog een gedeeltelijke toeslag zullen krijgen. De minister heeft onlangs buiten het parlement mededelingen gedaan, waaruit men de conclusie had getrokken, dat er sprake zou zijn van een ernstig meningsverschil tussen hem en het Landbouwschap, dat geheel andere prijzen had voorgesteld. De Kamer wilde daar het fijne van weten en had ook bezwaren tegen het melkprijzen-be- leid. MINISTER DE BRHIJN heeft lp overeenstemming met minister Zijl stra. de commissie bedrijfsregeling opnieuw advies gevraagd over de situatie in de rijwielhandel. Hij wil weten of er op grond van, het kartel- besluit maatregelen nodig zijn. JAPAN zal geen stappen doen tot normalisering van de betrekkingen met communistisch-China, voordat dit land internationaal is erkend als „vredelievend" lid van de wereld gemeenschap. Dit heeft premier Ha- toyama verklaard. IN DE OMGEVING van Londen zijn donderdagavond drie ballonnen met documenten in een vreemde taal neer gekomen. Mogelijk waren ze voor een oost-Europees land bestemd, maar ze zijn door de oostenwind uit de koers geraakt. DE LABOURFRACTIE in het Britse Lagerhuis heeft James Griffiths tot haar plaatsvervangend voorzitter ge kozen. Dit betekende opnieuw een nederlaag voor de leider van de lin kervleugel, Aneurin Bevan. IN HILVERSUM is gisteren over leden de heer J. de Corver, een van de radiopioniers in ons land. Hij was jarenlang bestuurslid van de AVRO en heeft zich ook bekendheid verwor ven door zijn populaire boekjes over radio-techniek. DE LAATSTE twee gewonde kinde ren, die na het auto-ongeluk in juni van het vorige jaar te Osnabrück in het ziekenhuis werden opgenomen, zijn gisteren naar huis teruggekeerd. IN WENEN zijn de eerste luitenants en vaandrigs van het nieuwe Oosten rijkse leger beëdigd. President Koer- ner wenste hun na de plechtigheid persoonlijk geluk. Men vroeg om prijzen die, zoals de heer Engelbertink (K.V.P.) het uit drukte mede in overeenstemming zouden zijn met het uitgangspunt van het landbouwbeleid: het verschaffen van bestaanszekerheid voor de boeren die een sociaal-economisch goed ge leid bedrijf hebben. Er is verbittering en onzekerheid, zo constateerde de katholieke woordvoerder, die er aan herinnerde dat niet minder dan de helft van de gehele melkproduktie op de zandgronden ontstaat. ook de z.g. „verrekenprijs", dat is de prijs waartoe de voor consumptie bestemde melk wordt opgetrokken, had volgens een groot deel van de Kamer verhoogd moeten worden. De minister stelt haar onveranderd vast op 25 cent, het Landbouwschap had 26 cent geadviseerd. De heren den Hartog (VVD) en Engelbertink (KVP) waren van mening dat de aangewe zen weg was geweest om de prijzen voor de consument iets te verhogen. „Als wij ooit tot afschaffing van de subsidies moeten komen dan is het wel in een periode van welvaart", zo meenden zij. MOEILIJKE PERIODE EEN accumulatorenfabriek in Amsterdam gaat, naar het voor beeld van de Wegenwacht, een „accuwacht" vormen, die de au tomobilisten behulpzaam kan zijn, wanneer zich moeilijkheden voor doen met de accu. MET GOEDVINDEN van het episco paat zal het aantal vragen uit de katechismus, dat de lagere scholie ren moeten kunnen beantwoorden, beperkt worden. In totaal hoeven 108 antwoorden niet meer van buiten te worden geleerd. DE LIJDENSMEDITATIES in het KR O-program worden dit jaar ge houden door pater, ag. A. H. Maltha O.P. van het Albertin.um in Nijmegen. TWEE GEZINNEN werden in Am sterdam dakloos, doordat de boven ste etages van een grachtenhuis uit brandden. Een jongetje van 7 jaar nad een petroleumkacheltje omge gooid. De minister herinnerde er echter aan, dat de beslissing over de melk prijzen ditmaal moest worden geno men in een periode waarin het gehele lonen- en prijzenbeleid op de helling stond. Er was immers juist een advies van de SER gevraagd over de mogelij ke ruimte tot verhoging van de lo nen en de verhoging van de prijs voor een zo belangrijk levensmiddel zou zeer slecht te pas zijn gekomen. Minister Mansholt heeft de land bouwdeskundigen in de Kamer ech ter de verzekering gegeven dat het streven van de regering er op ge richt blijft, om zij het zeer geleide lijk tot afschaffing van de subsidie op de melk te geraken, zodat een verhoging van de consumentenprijs in de toekomst te verwachten is. Hij verdedigde de uitlatingen op de bewuste vergaderingen waarin hij in derdaad het Landbouwschap moest afvallen, door er op te wijzen, dat hij als minister zich had gehouden aan het systeem der prijzen, dat in af spraak met het parlement was opge steld. Het Landbouwschap daarente gen had hiervan af willen wijken. En daar men heeft nagelaten dit voor de buitenwereld duidelijk te maken, moest de minister dat wel doen, zei hij, omdat hijzelf werd aangevallen vanwege zijn schijnbaar afwijkende beslissingen. De Anti-Revolutionairen hadden met een motie gedreigd, maar de communisten hebben er een inge diend. Zij vroegen^ daarin hogere ga rantieprijzen maar de motie werd vanwege haar vaagheid beslist afge raden. Deze motie, die dinsdag in stemming komt, is slechts door com munisten ondertekend en zal zeker verworpen worden. Premier Boelganin van de Sovjet unie heeft in zijn nieuwe boodschap aan Eisenhower het aanbod herhaald voor een vriendschapsverdrag met de Verenigde Staten. Rusland, zei hij, zou ook bereid zijn soortgelijke verdragen aan te gaan met andere landen. Wederzijdse inspectie in de lucht zou, volgens Boelganin, voorlopig slechts de bewapeningswedloop sti muleren. In Washington wordt er de nadruk op gevestigd, dat de Russische pre mier ter aanzien van de suggesties van Eisenhower betreffende hereni ging van Duitsland, bevrijding van oost-Europa en meer contact tussen oost en west een zuiver negatieve hou ding aanneemt. Premier Eden zei in een persconfe rentie, dat vriendschapsverdragen met de Sovjet-unie niet zo heel veel waard zijn geblekên, getuige het feit, dat Moskou de verdragen met Frankrijk en Engeland opzegde, toen deze landen zich voor de herbewapening van Duitsland uitspraken. De Indonesisch.» ambassadeur in bijzondere missie, Mr. Utoyo Ramelan, heeft tijdens zijn on derhoud met minister-president Drees van woensdagavond me degedeeld, dat Indonesië bereid is de 14 Nederlandse arrestanten in Indonesië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is ge steld, uit te leveren tegen de on langs op Nieuw-Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indone- De Indonesische delegatie in Genève had gisteren Den Haag verzocht, uiterlijk om 6 uur vrij dagavond antwoord te krijgen op haar verzoek om hervatting van de besprekingen. De Neder landse regering heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Daar het echter geen ultimatief karakter droeg, was gisteren avond laat nog niet bekend wat de Indonesische delegatie zou doen. Eerder op de dag was meegedeeld, dat het niet uitgesloten was dat de Indonesiërs Genève zouden verlaten als Nederland het antwoord schuldig bleef. Zoals bekend is Djakarta van oordeel dat het overleg in feite is af gesloten en dat er nog slechts een slotvergadering nodig is om tot een definitief akkoord te komen. In Den Haag denkt men er heel anders over. Men is daar van oordeel dat er nog verschillende punten zijn die om op heldering vragen en dat de bespre kingen moeten worden voortgezet als beide partijen het over de basis van verder overleg eens zijn. In kringen van de Indonesische de legatie zou men over de houding van Socialisten en communisten in het Franse Parlement hebben een felle aanval ingezet tegen de katholieke scholen in Frankrijk en tevens een resolutie ingediend waarin zij eisen dat de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk uiterst consequent zal wor den doorgevoerd. In een zeer uitvoe rige schriftelijke uiteenzetting van socialisten en communisten, die giste ren op het nieuwe bureau van de As semblee werd gedeponeerd, wordt in trekking geëist van de wet Barangé en verder van verschillende andere wetten die een heseheiden steun aan katholieke bijzondere scholen in Frankrijk toestaan. De uiteenzetting is het resultaat van het plan uitgewerkt door het comité voor nationale laïcastische actie dat kortgeleden een uitvoerig plan de campagne heeft opgesteld. In feite gaat het hier, om te voldoen aan de laïcistische hartstochten van de voor standers van het anti-clericalisme en tevens om een stevig volksfront op te bouwen dat de communisten kost wat kost toch nog willen doordrijven. In hun resolutie, voorgelicht aan het parlement, eist deze linkse groep voorts een consequent gehandhaafde scheiding van kerk en staat. „Het is niet nodig", aldus deze resolutie, „dat de regering officieel vertegenwoor digd is bij een bisschopswijding. Het is evenmin nodig dat een Franse mi nister aanwezig is bij een heiligver klaring in de St. Pieter. Waarom moet aan een bisschop die Frankrijk be zoekt een officiële ontvangst worden bereid? Waarom moeten een prefect en een bisschop zij aan zij staan bij een godsdienstige plechtigheid Zo gaat het nog even door. Het eer ste deel van de uiteenzetting is een wetsvoorstel dat eerst nog in de beide kamers moet worden goedgekeurd. Het tweede is slechts een resolutie die niet noodzakelijk ernstige gevolgen voor de betrekkingen tussen kerk en staat behoeft te hebben. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Veranderlijke be- J wolking en op enkele plaatsen J lichte sneeuwval. Overwegend zwakke wind uit noordelijke rich- tingen. In de ochtend lichte en op enkele plaatsen matige vorst met I mer en daar enkele mistbanken. J In de middag temperatuur om I het vriespunt tot lichte dooi. Verwachting Van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke wind uit het noorden. Bewolkt met opklaringen, maar ook sneeuwbuien. Geleidelijke terug- keer naar helder, maar kouder weer. J Vandaag: Zon onder 17.34, maan 5 "P 3.44 uur. Morgen: Zon op 8.17 uur zon onder 17.36 uur, maan °P a.44 uur, maan onder 11.51 mir. Maandag: Zon op 8.16 uur, l J maan op 4.40 uur. Ook Volendam, een van Nederlands meest schilderachtige plaatsjes, dat in de stille wintermaanden nog zeer aan charme wint, is in de greep van de winter gevangen, zeer tot ge noegen van de jeugd en evenzeer tot ongerief van de vissers. Hoe de jeugd reageerde op dit barre weer, toont deze opname van de schaats pret in Volendam. De Noorse tankboot „Dovrefjell" is gisterenochtend tussen de Orkaden en Schotland aan de grond gelopen. Het schip verloor beide schroeven en er sloeg een lek in de machinekamer. Helicopters haalden 31 leden van de bemanning van boord, terwijl de kapitein en negen officieren nog trachtten het schip te behouden. De ze laatsten echter gaven die poging tenslotte op. Zij werden eveneens door helicopters naar de wal gebracht. Tweehonderd kilometer ten zuiden van Kreta is het Panamese schip „Ro- salind" gezonken. De bemanning kon zich in de boten begeven. Zij is later door een Italiaans schip opgepikt Het artikel in het Haagsch Dagblad, waarin burgemeester Schokking ervan wordt beschul digd, dat hij in 1942 niets heeft gedaan om de arrestatie van een Joods gezin te voorkomen, heeft heel wat deining veroorzaakt. In overheidskringen hoort men het geluid, dat de regering de beschuldiging moeilijk naast zich zal kunnen neerleggen en haar stem zal moeten laten ho ren, om hoe dan ook de sfeer te zuiveren. Het blijkt nu dat het artikel in kwestie door de hoofdredacteur van het Haagsche Dagblad kort voor de publikatie is besproken met minister president Drees en dat deze gewezen heeft op de ernst van de beschuldi ging Hij zou de hoofdredacteur heb ben geadviseerd, eerst met de burge meester zelf contact op te nemen. Dit laatste is niet gebeurd. De hoofdre dacteur voelde er blijkbaar niets voor. „Het Binnenhof" meent te weten, dat de hoofdredactie van het „Haagsch Dagblad" met de gang naar dr. Drees heeft willen bereiken, dat van hoger hand aan burgemeester Schokking de wenk gegeven zou worden om af te treden. In ruil daarvoor zou dan de publikatie achterwege blijven. Burgemeester Schokking wenst op dit ogenblik geen commentaar te ge ven op de vraag of het artikel ook hem voor de publikatie ter inzage is gegeven De eerste burger van de re sidentie blijft bij zijn woensdagavond afgelegde verklaring, waarin hij zegt geen aanleiding te zien om terug te komen op gebeurtenissen, waarvan de oorzaak ter beoordeling is geweest van de bevoegde instanties. Opmerkelijk vooral was de reactie van de (christelijk nationale) Nieuwe Haagsche Courant, die deze beschul diging van de hand wijst als een on waardige aanval op de Haagse burge meester en spreekt van een „jammer lijke stunt van een socialistisch blad". Het blad zegt, dat de publikatie op tal van punten aanvechtbaar is en dat de bevolking van Hazcrswoude, en de mensen, die volop in het verzet heb ben gezeten, vol lof zijn over de hou ding van de heer Schokking, toen hij als waarnemend burgemeester van Hazerswoude optrad, waar met zijn medeweten meer dan 100 onderdui kers onderdak hadden gevonden. Het blad betoogt in een commentaar, dat de publikatie „weinig verheffend" was; het noemt als een der onsympa thieke elementen daarin, dat de zaak al bijna veertien jaar oud is. „Men kan zich afvragen, wat het motief is geweest om thans alsnog deze zaak op deze wijze aan de openbaarheid te willen prijsgeven", aldus het blad, dat er voorts de aandacht op vestigt,' dat de benoeming van deze c.h. burge meester de socialisten van stonden aan een doorn in het oog is geweest. Den Haag nogal verstoord zijn. Men zou zelfs fluisterend hebben gedreigd met eenzijdige opzegging van een fi nanciële en economische overeen komst. In Djakarta heeft men intussen het Nederlandse protest tegen de gang van zaken met betrekking tot Mr. van Empel, van de hand gewezen. De schippers van de aangehouden Russische schepen, die in de Noorse i haven Aalesund liggen, willen nietj toestaan dat de politie aan boord komt, om de vangsten te schattenA De politie zal nu echter toch een schatting maken, om de boete te kunnen vaststellen en men vreest dat die erg nadelig voor de Russen zal uitvallen. Het bezoek da,t de Sovjet-minister voor visserij aan Noorwegen zou brengen, is voorlopig uitgesteld. Hij zou ook Aalesund bezoeken! Inmiddels heeft de Sovjet-regering, bij monde van haar ambassadeur in Oslo, beterschap beloofd. Foto links: de haven van Aalesund met vier van de zestien schepen aan de ketting. Foto rechts: een Noorse politie-agent met een Russische visser op een van de vissersboten. Generaal Georges Catroux, de nieu we Franse minister-resident in Alge rije, heeft vrijdag verklaard, dat de politiek van integratie van Algerije in Frankrijk voorbij is. Algerije kan niet worden beschouwd als een Franse provincie. Het land heeft een eigen persoonlijkheid en daarmee moet re kening gehouden worden. Inmiddels heeft de vereniging „Franse Waakzaamheid" in Algerije haar naar raming 50.000 aanhangers opgeroepen de dag dat Catroux in Algerije arriveert, te beschouwen als een dag van rouw. De vereniging wil, dat de Algerijnen binnenshuis blijven en rouwbanden aan hun huizen han gen tijdens de intocht van de minis ter-resident. De voorzitter van de federatie van burgemeesters van het departement Algiers, Froger, verklaarde vrijdag, dat geen enkele burgemeester van dat departement bij de verwelkoming van generaal Catroux aanwezig zal zijn. De prefect van Algiers is vrijdag naar Parijs gevlogen voor overleg met premier Mollet. De vijandige stemming die in be paald: kringen in Algerije tegen hem heerst was volgens Catroux te wijten aan een „subjectieve interpretatie" 55 55 Ook de gezamenlijke middenstands bonden hebben zich tot hun leden ge richt met het verzoek, naar een be stendiging van het huidige prijzenpeil te streven en eventuele loonsverhogin gen op te vangen door verhoging van de produktiviteit. Bekend moge zijn, zo wordt gezegd, dat de regering krachtens de prijsop- drijvings- en hamsterwet over be voegdheden beschik; maatregelen te treffen, om ongewenst geachte prijs stijgingen te voorkomen. Het stemt de samenwerkende besturen tot vol doening dezer dagen van de minister te hebben vernomen, dat deze het uit vaardigen van zodanige maatregelen indien enigszins mogelijk achterwege wil laten. Wanneer maatregelen van deze aard naar de mening van de mi nister onvermijdelijk zouden zijn, heeft hij zich, gezien de toegezegde medewerking van het middenstands bedrijfsleven, bereid verklaard vooraf in overleg met de desbetreffende or ganisaties te treden." van de houding die hij vroeger, voor al in Marokko, had aangenomen. Ma rokko was echter een protectoraat, zo zei hij, en Algerije is Frans gebied en daar moet het statuut van 1947 met gelijkheid van rechten toegepast wor den. Het weer van gisteren zal zich waarschijnlijk ook nog tijdens het weekeinde handhaven. 's Nachts niet al te strenge vorst en overdag temperaturen rond het vriespunt. Al hoefden we hier de oren niet meer in te pakken, in andere delen van Europa was het gisteren, nog vin nig koud. In Frankrijk kwamen 29 mensen, meest zwervers, om het le ven. Ook hier echter begint, evenals in Engeland, de kou nu af te nemen. In Nice lag gisteren een sneeuwlaag van 15 centimeter. De gevolgen van de vorst laten zich in Nederland vooral nog voor de scheepvaart gelden. Op het Ju- lianakanaal moest de vaart worden stopgezet. De meeste veren over de Bergsemaas konden weer in gebruik worden genomen. Het garnalenscheepje, dat bij Ame land was vastgelopen en voor welks bemanning men vreesde, loopt voor eerst geen gevaar. De schipper die met zijn gezin en twee knechts inder daad nog aan boord is poogde gis teren los te komen, maar dit mislukte. Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gekost, zo wordt nog nader gemeld, is vrijdag tot 71 gestegen. Dr. A. G. Hill, een vooraanstaand Amerikaanse atoomdeskundige, heeft te kennen gegeven, dat de Ameri kaanse geleerden wellicht plannen maken voor een waterstofbom met een kracht van vijftig miljoen ton tnt. Dr. Hili legde getuigenis af voor een subcommissie van het congres welke zich bezig houdt met de burgerlijke verdediging. Een dergelijk wapen zou 25.000 maal zo krachtig zijn als de atoombom, die in 1945 Hirosjima verwoestte. Volgens de New-York He rald Tribune zijn de Ver enigde Staten begonnen aan een project, „Grote Broer" genaamd, een nieuwe kunst matige satelliet, die waar schijnlijk binnen vijf jaar het luchtruim ingezonden zou worden. Het project staat volgens het blad los van het plan, ter gelegenheid van het geo fysische jaar kleine kunst manen af te schieten. De „Grote Broer" zou beelden van het gehele land oppervlak der aarde naar de Verenigde Staten kunnen zenden en zodoende de com munistische bases „vastleg gen", die op het ogenblik niet met zekerheid kunnen worden bepaald, aldus het Amerikaanse blad.

de Stem | 1956 | | pagina 1