ERWTENSOEP Vitamine DE TUSSENPERSOON £)agbla3 SeSlew Haagse burgemeester door dagblad van jodenverraad beticht Blooker's Cacao KloostmtrouuQHfl&A leau eau Meningen en Commentaren 1 Het staat er droevig voor met de autorijscholen AT EEN ONDERLIJKE ERELD PLECHTIGHEID IN LAGOS RADIO X/ICKS gg TWEEDE BLAD VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 EURATOM EN FRANKRIJK EURATOM EN RELGIE STABILISATIE DER PRIJZEN In de Sovjet-Unie Landbouw moet meer produceren Beunhazerij viert hoogtij Rijbewijs als mode-artikel 80 ct vers in cellofaan T elevisieprogramma (Naar een roman van E. F. BENSON) 10 :oorten iet bij- ren of zuiver od ellen STEEN 1: (Advertentie) r)E actie van het comité-Monnet om tot de instelling van een Europese atoom-gemeenschap, Eu ratom, te komen heeft ook de be doeling de Europese integratie met supranationale organen, die sinds de verwerping van de E.D.G. stag neerde, weer vlot te krijgen. Daarom doorkruist zij de plan nen van een werkgroep van de Or ganisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, welke over de samenwerking op het gebied der atoomenergie een rapport heeft uit gebracht, waarin wordt aange stuurd op een Europese kernorga nisatie van wijder omvang dan Euratom met zijn. binding aan het Klein Europa der zes K.S.G.-landen kan zijn. Deze uitgebreider organisatie zal het supranationaaal gezag moeten missen, maar laat de samenwerking van meer Europese staten toe. Voor al voor Engeland dat een grote voorsprong op kerngebied bezit en zich niet vast aan supranationale orgajien wil binden, is deze vorm van samenwerking aantrekkelijker. Maar ook in west-Duitsland zijn stemmen voor een ontwikkeling der kernenergie in O.E.E.S.-verband op gegaan. Niet alleen de kwestie van het al of niet bestaan van parlemen taire meerderheden voor Euratom in de K.S.G.-landen, maar ook de vorm en omvang der samenwerking zal bij het streven naar de Euro pese kernorganisatie nog een be.- langrijke en voorshands stagneren de rol spelen. Al zal de overtuiging, naar het woord van mr. E. Sassen, dat Euro pa bij achterblijven op het terrein der atoomenergie tot de onderont wikkelde gebieden kan gaan beho ren, er anderzijds weer toe aanzet ten het dode punt bij de organisatie zo snel mogelijk te overwinnen. J_JET initiatief van het actie-comité- Monnet voor het totstandkomen van een supranationale Europese atoomgemeenschap kan, behalve in Frankrijk en west-Duitsland, ook in België op moeilijkheden stuiten. In west-Duitsland is de animo voor een atoomorganisatie op KSG- leest niet zo groot, omdat men er zich sterk genoeg acht een eigen kernenergie op te bouwen. En Bel gië vormt een speciaal geval, om dat het zelf over rfjke uraniumlagen in Congo beschikt. Thans levert België het grootste deel van het Congolese uranium contractueel aan de Angelsaksische landen, maar later zou het deze ook meer zelfstandig ten eigen nutte kunnen aanwenden. Daarom ligt de gedachte voor het grijpen onafhan kelijk van een Europees gezagsor gaan in deze materie te kunnen zijn. Er gaan in België dan ook stem men op, die deze grotere onafhan kelijkheid voorstaan. Minister Spaak heeft ;jich echter al achter het ini tiatief van Jean Monnej geschaard en van socialistische zijde zal men in België Euratom wel steunen. Er is intussen een verwikkeling ontstaan door de omstandigheid, dat de grondwetsherziening, welke de mogelijkheid van overdracht van bevoegdheden aan supranationale organen mogelijk moet maken, de steun der katholieken moet ontbe ren uit protest tegen het algemeen regeringsbeleid. Zelfs al staat de C.V.P. overigens sympathiek tegen over het initiatief van Monnet, toch kan het gebeuren, dat het aanvaar den van een motie ten gunste van Euratom in het Belgische parlement praktisch nog maar een loos ge baar is. JYJINISTEH Zijlstra heeft de han delsmargebeschikking inge trokken. In het voorjaar van 1955 was hij overtuigd, dat de afschaf fing van de omzetbelasting bij le vering in de detailhandel niet op bevredigende wijze in de eindprij- zen tot uitdrukking kwam. Van daar de beschikking. Thans is hij van oordeel, dat ze in grote trek ken aan haar doel heeft beant woord. Het heeft nu weinig zin meer erover na te kaarten, of dit drastisch ingrijpen wel nodig is ge weest en of het door de verstarren de werking niet bepaalde prijzen heeft vastgehouden, die anders ge daald zouden zijn. Ook zonder be schikking hoopt de minister zijn politiek van prijsstabilisatie met kracht te kunnen voortzetten. Het is 'een goed verschijnsel, dat thans zo wel de werkgeversverbonden als de Nederlandse verbruikscoöpera ties een dringende oproep tot steun van deze politiek publiceerden. Ze zien goed in gelijk de oproep der werkgevers het uitdrukt dat slechts langs deze weg kan worden voorkomen, dat zich een opwaartse spiraalbeweging van lonen en prij zen zal voordoen. Als gevolg waar van hier is het woord aan de verbruikscoöperaties onze ex portpositie en daarmede onze werk- elegenheid en welvaart wezenlijk zouden worden ondermijnd. Natuurlijk is de minister altijd bereid tot overleg, als een verho ging van de kostprijs voor de on dernemer bij prijsbehoud tot verlies zou leiden. In uitzonderingsgeval len zal aan prijsverhoging niet te ontkomen zijn. De noodzaak moet dan echter worden aangetoond. Ontbreekt dit bewijs, dan zal de re gering opnieuw ingrijpen. Als het bedrijfsleven ten volle bereid blijft steun te geven aan de uitgestippelde politiek, behoeft daarvoor geen vrees te bestaan. (Advertentie) Alleen HONIG maakt de echte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden cent Een Haags avondblad heeft woens dag in een groot opgemaakt artikel de burgemeester van de residentie, mr. F. M. A. Schokking, ervan be schuldigd, dat door zijn toedoen in 1942 een joods gezin door de bezetter is gearresteerd en naar een concentra tiekamp gebracht. Dit gezin, be staande uit drie personen, is nimmer teruggekeerd. De burgemeester heeft de beschul diging naast zich neergelegd, zo heeft hij verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat na de bevrijding de daarvoor aangewezen instanties zijn beleid in de betrokken periode hebben onder zocht, waarbij geen maatregelen te gen hem zijn voorgesteld. Mr. Schokking acht het overbodig, terug te komen op gebeurtenissen, waarvan de toedracht ter beoordeling is geweest van de provinciale zuive ringscommissies en de procureur-fis- Het Haagse dagblad heeft het af treden van de burgemeester geëist; mede op grond van zijn beleid na de oorlog, dat te slap wordt genoemd. Doet wat voorzichtig aan, die u te zeer verheugt! De rouw zit veeltijds op de slippen van de vreugd. Zelfzucht beheerst het leven van zeer veel mensen. Zij heb ben op elk gebied verleerd te leven voor elkander. Zij verge ten, dat een dubbel geluk is te vinden, als zij zich zelf verge ten en het geluk zoeken van anderen. In 1942, zo schrijft het blad, was de heer Schokking waarnemend bur gemeester van Hazerswoude. Hem was bekend, daf de Duitsers het jood se gezin Pino zouden arresteren, doch hij ondernam niets om de betrokkenen te waarschuwen of na hun arres tatie te bevrijden. Twee veldwach ters hebben dit, volgens het Haagse blad, verklaard. Het bedoelde blad meldt verder nog, dat mr. Schokking zelfs de op dracht tot arrestatie zou hebben ge geven, zoals hij voor de ..P.O.D." zou hebben verklaard. In 1949 wJrd hij benoemd in Den Haag, waar een onzuivere en ongewenste verhouding tussen de burgemeester en de politie ontstond. De oorzaak hiervan was, volgens het Haagse dagblad, dat hoge politie-autoriteiten over het dos sier-Schokking beschikten. De talrijke moeilijkheden nadien worden tot deze omstandigheid herleid. De regering der sovjet-unie heeft besloten dat een campagne voor ver hoging van de produktie van aard appelen en groenten dringend nood zakelijk is. Z(j acht het huidige peil van de produktie van groenten uiter mate onbevredigend en is van mening dat de produktiestijging van de afge lopen twee jaar niet in overeenstem ming is met de voortdurende stijging van de vraag der bevolkingscentra. In een decreet, dat door radio Mos kou is bekendgemaakt, wordt kritiek geoefend op ernstige tekortkomingen in de detailhandel en op de vervoers kosten, die als te hoog worden be schouwd. Op het ministerie van land bouw, de staatsboerderijen en de re gionale organen van de communis tische partij wordt een beroep gedaan zorg te dragen voor een scherpe verhoging van de produktie van aard appelen en groenten in 1956. Het de creet bepaalt voorts, dat de prijzen van groenten en aardappelen worden verhoogd. Ruim 36 miljoen gulden zijn het vorige jaar naar de autorijscholen gevloeid voor het opleiden van exa minandi voor het rybewys. Dit deelde (Advertentie telt zijn trouwe rokers met honderd duizenden. Weet U waarom. Omdat hij goed is! Censuur in Brazilië geschorst Juscelino Kubitschek heeft woens dag, op de eerste dag als president van Brazilië, de binnenlandse censuur op pers en radio, welke sedert 25 november op grond van de staat van beleg van kracht was, geschorst. De censuur had geen betrekking op nieuws voor het buitenland. geurig gezond en... iMcATóf Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 de heer H. VV. M. Westerlaken, di- j recteur van het C.B.R. mee tijdens I een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de rijschoolondernemers, die by de bond van automobiel- en garage bedrijven (Bovag) zijn aangesloten. Op het ogenblik zijn er bij het C.B.R. 1600 rijscholen geregistreerd. Drie honderd lieden, aldus de heer Wester laken, staan evenwel klaar om een lesauto te kopen en zich wild op dit winstgevend bedrijf te storten. Onder deze rijschoolondernemers treft men kleermakers en winkeliers of lieden die overdag een drukke dagtaak heb ben en des avonds nog een. paar lesjes pikken met soms wankele en geheel niet rijvaardige auto's. De niet vak lieden zijn overheersend in deze be drijfstak. Men ziet dit bij het afnemen van de rijexamens niet alleen aan de auto's maar vooral aan de leerlingen. Volgens de heer Westerlaken is het rijden leren niet zo moeilijk, maar het gaat om de gehele vorming van de toekomstige automobilist. Hij moet het verkeer kunnen analyseren. De heer Westerlaken was van me ning, dat het er in Nederland droevig voor staat met de rijscholen. Hij merkte in dit verband op, dat een sigarenwinkelier in het bezit moet zijn van de nodige diploma's, wil hij zijn sigaren kunnen verkopen. Maar in dat zelfde Nederland kan een ieder in een gammele auto kruipen en rij lessen geven. De zucht naar het bezit van een rijbewijs is zeer groot. Thans worden Kerstgratificaties benut voor het nemen van rijlessen. Sprekende over de opleiding van instructeurs zei de heer Westerlaken, dat een staatscommissie binnenkort een onderzoek zal instellen onder Delftse studenten naar de beste me thodiek voor deze opleiding. Hij herinnerde voorts aan het werk van een andere staatscommissie, die tot taak heeft te rapporteren over een wettelijke regeling voor de opleiding. GEVECHT Een Afrikaanse moeder heeft in de buurt van Cape Town een vreselijk gevecht gevoerd met een krokodil om haar zes jarig dochtertje te redden. Het beest had het kind wegge sleurd. De moeder sprong het water in en tievrijdde het kind uit de kaken van de krokodil. Zij hield de bek van het dier zo lang open tot mensen aan de kant het konden doodschie ten. Inmiddels was het meisje reeds in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd. Er bestaat goede hoop, dat haar leven behouden blijft. De dappere vrouw werd aan de handên gewond. Bruiloft Vijf minuten voordat mejuffrouw Eunice Tilman in Los Angeles aan een acute blindedarmontsteking zou worden geopereerd, trad zfj in het huwelijk met de heer Irwin Klemp- ner. De zaak was. dat' het bruidspaar alle voorbereidingen voor het hu welijk had getroffen. De gasten wa ren aangekomen en de feestmaaltijd was tot in de kleinigheden bereid. Men vond het zonde de bruiloft uit te stellen en daarom trouwden de jongelui maar in het ziekenhuis. Revolver „Zie jij wel. wat dit is?" vroeg een man aan een taxi-chauffeur in het Amerikaanse Detroit. Ja, dat wist de taxi-chauffeur wel. Hij zag, dat de man een revolver onder zijn neus hield. Het wapen bleek geluk kig niet zo gevaarlijk als het er uit zag. want de taxi-chauffeur was nog maar net °P weg om bang te wor den, toen het magazijn uit het wa pen viel en de kogels over de straat stenen rolden. De rover werd inge rekend toen hij ijverig bezig was de projectielen van de straat op te rapen. Schijn Aan de Harvard-universiteit in de Verenigde Staten neemt men sinds enige tijd proeven mei schijn-medicijnen. Dat zijn pillen, die geen actieve bestanddelen be vatten, maar waarvan patiënten en verpleegsters niet weten, dat het valse zijn. In opvallend veel gevallen helpen de pillen wonder lijk goed. Men probeert uit te zoeken in hoeverre men op deze manier zieken kan genezenzon der dat het veel kost. De invloed bleek het grootst in gevallen, I waarbij de nood het hoogst tuas. Veilig Tot dusver lachte soldaat Rinaldo Nosenzo, zoon van een Italiaanse boer uit Asti, hartelijk uit vanwege vader's gewoonte om zijn porte feuille met een kettinkje in zijn binnenzak vast te maken. Vader liet zoonlief kletsen. „Veiligheid voor alles," zei hij steeds. De zoon heeft dezer dagen trouwens de gewoonte overgenomen, want hij won 140.000 gulden in een voetbalpool en dat be drag is de moeite van het goed be waren waard. Verkeer Pas geleden zou in de Amerikaan se staat Kansas door de heer Pres- cott Towle een lezing worden ge houden over het onderwerp: „Hoe kunnen wij het aantal verkeers slachtoffers verminderen?" De toe spraak moest op het laatste nipper tje uitgesproken worden door de heer Frank Woodhurn. Er kwam bericht binnen, dat Towle de dood had gevonden bij een verkeerson geluk. Promotie In 1910 was William Rooles zestien jaar. Hij ging: toen als leerling-mon teur in dienst bij de Britse Singer- machinefabriek tegen een uurloon van vier cent. Onlangs heeft hij als Sir William Rootes de onderneming gekocht namens zijn eigen geweldige automobiel-combinatie, de zoge naamde Rool'es-groep. De kortste weg naar de schoorsteen. (Advertentie) Tijdens een plechtigheid op de ren baan van de Nigeriaanse stad La gos heeft H.M. Koningin Elizabeth van Engeland, die met haar gemaal Prins Philip een drieweeks bezoek aan Nigeria brengt, een nieuw vaandel'uitgereikt aan het tweede bataljon van het Nigeria-regiment. Op de foto ziet men de mannen van het regiment aangetreden (achter grond) met hun rode timiekjasjes en met de fez op het hoofd. Hoewel het hard regende, verrichtte H.M. de uitreiking in zomers kostuum. Overgevoelig en lot in de vingertoppen nerveus zoals zovelen in deze onrustige tijd? Wees dan op Uw hoede, want maar al te gemakkelijk kunnen zenuw storingen het gevolg zijn. Voorkom dit liever door Kloostervrouw Melissegeest te gebruiken. Dat geeft rust en werkt heilzaam. Vraag dus bij apotheker of drogist vandaag nog naar de echte ZATERDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. (9.35-9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11,30 Gram. 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VA- RA-varia 13,20 Gram. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Muzikale caus. 14,50 Boekbespr. 15,05 Accordeonork. en solist 15,35 Van de wieg tot het graf, caus. 15,50 Omr. ork. en solist 16,35 On derwijs, volkszaak, lezing 16,50 Gram. 17,15 Act. 47,45 Orgelspel 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 19,00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Bezoek aan Ninive, caus. 19,55 Weze week. caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gev. progr. 22,00 Socialistisch comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Binnen zonder klop pen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V. d. vrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Metropole ork. en solist 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Salonork, 13,40 Mando line ork. 14.00 Boekbespr. 14,10 Lichte muz. 14,20 Engelse les 14,40 Amateurs- progr. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V. d. jeugd 17,00 Amus. muz. 17,20 V. d. jeugd 18,00 Lichte muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18.45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Gram. 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gevar. progr. 21,45 Sprong in bet heelal, spel. plm. 22,05 Cabaret 22.35 Wij luiden de zondag in, Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23,00 Nws. in Esperanto 23.22-24,00 Gram. BRUSSEL 324 .Ui: 12.00 Ork. conc. 12,30 Weerber. 12,34 Dansmuz. 13,00 Nws. 13,15 Radio almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,30 Cabaret 15,45 Accordeonduo 16,00 Cabaret (verv.) 16,15 Accordeonduo (ver volg) 16,30 Cabaretliedjes 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Liturgi sche zangen 17,30 Orgelrecital 18,15 Ork. conc. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Cabaret 21,00 R-ussische lie deren 21,30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 12,55 ld. 13,00 Nws. 13,15 Verz. progr. 16,00 Zang 17,00 Nws. 17,15 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22,15 Relais 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz, 23.55 Nws. NTS: 16,20-17,00 Olympische Winterspe len 20,00 Journ. en weerber. NCRV: 20,15 Tafelvoetbal 20,25 Gevar. progr. 21,45 Dagsluiting. NTS: 22,15-^2,25 en 22,30- 23,30 Olympische Winterspelen. (Advertentie ar Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Hè! Wat een opluchting, wanneer U' tegen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los. terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de^ verwarmende pleister werking vlug de be nauwdheid in de borst. VVapoRub 31 Frank dronk in één teug zijn wijn glas uit dat hij zoeven pas gevuld had. „Het is niet precies een nieuwe ba sis," zei hij, „het is meer - het is meer dat ik het sombere oude ding op een mallemolen zet op de kermis. Maar ik vind uw raad een beetje voorbarig, gezien het feit dat U op bet ogenblik nog niet het minste idee bebt van wat het omgewerkte stuk zal worden. Was het niet beter dat wachtte tot ik er iets van voor gelezen heb." „Ik geloof niet dat het er op aankomt, wat het wordt!" zei Crad dock, „omdat er altijd „De Laan zon der Bocht" aan ten grondslag zal lig gen. Al was het een „Macbeth" en en „Hamlet" samen" V merkwaardige combinatie zou i, :r biet veel sukses hebben!' merk- 16 trank op. „U zei?" 711V1? ze' dat het publiek en de critici h 'o weten dat uw nieuw stuk ge- sloofj ]s °P stu^ dat ze zo vol- agen afgekeurd hebben." Jj. was één criticus," zei Frank voor 7if^nide-dat er iets inzat en die zyn inzicht beloond wordt door een heel lief klein oogstje. „Blond wuift het gouden graan". ,,Je spot met alles wat ik vanavond zeg, mijn waarde heer," zei Crad- dock vreedzaam. Frank keek hem aan met slecht onderdrukte afkeer. ,,Ik geloof dat het zien van deze weelderige kamer en van dit goede diner en de heerlijke wijn me kwaad aardig maakt!" zei hij. ,,Ik kan niet helpen dat ik er altijd aan moet den ken dat ik het ben die eigenlijk hon derd maal betaald heb voor alles wat ik hier eet en drink. En toch bent U het die mij te eten vraagt." ,,Het spijt me als mijn gastvrijheid U lastig is," zei Craddock. ,,En fei telijk hebt U Uzelf geinviteerd." Frank Armstrong lachte. „Heel juist!" zei hij. „En ik ver zoek mezelf nog een glas wijn te ne men. Maar ik vind werkelijk dat de situatie mij recht geeft op wenen en knarsen van tanden." Craddock was een beetje bang van deze radicale jongeman Hij hield er van om zich te voelen als de meester en de weldoende patroon van zijn protégés, maar in tegenwoordigheid van deze protégé was zijn gevoel van meest*c$chap maar heel onvolmaakt. Zonder een spoor van sukses had hij geprobeerd hem te vleien en nu be sloot hij wat sterkere methodes toe te passen. „Wat het knarsen der tanden be treft," merkte hij op, „was er van uw kant zeker minder geknars van tanden voor ik dit stuk van U kocht, om de eenvoudige reden dat U het dikwijls zonder eten moest stellen. Maar ik moet toegeven dat U niet ge weend hebt." Frank lachte weer. „Niet kwaad." zei hij. „Maar ik herhaal dat het me gek maakt als ik er aan denk dat U aan mijn werk in een week meer verdient dan ik in het geheel gekregen heb. Natuur lijk had U het kapitaal; en het is met te verwachten dat Kapitaal en Arbeid in eikaars armen zullen val len. i ,,£ad. veel meer dan het kapitaal, zei Craddock. „Ik was zo wijs in te zien dat voor dit stuk the atersterren onbruikbaar waren. Per mitteer me te zeggen dat U zo wijs niet was." „Zonder twijfel. Ik mag U veel lie ver lijden, als U mij behoorlijk van antwoord dient en ik ontken niet dat U verstand en slimheid hebt - ik ben er zelf het slachtoffer van geworden. Om U de waarheid te zeggen, ik heb er over nagedacht hoe ik uit uw klauwen zou kunnen komen, maar ik zie werkelijk geen kans toe. Ik geloof dat U er van overtuigd kunt zijn dat U mij stevig te pakken hebt. Maar nu dit stuk. Om te beginnen zie ik niet in wat het U kan schelen, wat ik schrijf. U behoeft geen gebruik te maken van u kooprecht als U niet wilt. In dat geval zal ik zelf voor de opvoering zorgen." „Ah, maar het gaat mij wel aan," zei Craddock. „Als U een pahr stuk ken schrijft die mislukken, dan is uw tegenwoordig sukses vergeten. Men mag niet spelen met zijn reputatie; en hoe groter die is - en die van U is op 't ogenblik werkelijk zeer groot des te gemakkelijker wordt, ze aange tast. En het is niet minder in uw belang dan in het mijne dat ik zo stevig op mijn stuk blijf staan." „Maar in mijn belang toch een beet je minder dan in het uwe!" merkte Frank op. „Zoals U wilt. En in uw belang, een beetje minder dan in het mijne, raad ik U, niet te veel stukken vlak achter elkaar te schrijven. Het pu bliek wordt heel gemakkelijk verza digd: als U de theaters overstroomt met drama's van Frank Armstrong zullen ze gauw gaan geeuwen." „Ik ben het helemaal niet eens met zo'n politiek," zei Frank. „Wat ook gebeurt, over een jaar of zes daarom ben ik van plan vijf of zes jaar lang zoveel te schrijven als ik kan. Ik heb nog een hele hoop rom mel en half voltooide dingen liggen en scenario's die geregeld geweigerd worden. Maar ze zullen niet meer ge weigerd worden. Regisseurs en direc teurs lopen om het hardst om mijn werk te pakken te krijgen: Ik zie ze graag lopen. Tussen twee haakjes daar is een punt in ons contract, waarover ik graag even wou praten. Akroyd kwam vandaag bij me- grote goden, Akroyd die bij mij komt, ter wijl hij mij een paar maanden gele den niet eens bij hem wilde laten komen - hij kwam bij mij met zijn verschrikkelijke glimlach en zijn ver bazingwekkende kleren en bood mij duizend pond aan,^ dadelijk te beta len, voor mijn auteursrechten. Hij behoeft alleen maar het scenario te lezen en goed te keuren. Veronder stel nu, dat ik het aanneem en U wenst uw kooprecht toe te passen op datzelfde stuk, krijgt U het dan?" „Natuurlijk.' Ik heb alle rechten gekocht over het stuk. Ik zal ook proberen om Akroyd wat meer te laten betalen." „Vervloekt!" zei Frank kort en afdoende. Hij schonk zich nog een glas wijn in, terwijl hij het zei en proberend de droppel af te schudden die aan de mond van de fles hing. brak hij zijn glas, zodat, de wijn over het tafelkleed vloeide. Zijn daad stond op de grens tussen opzet en toeval, maar zeker had hij geen spijt, toen hij keek naar de wijnplek die zich spoe dig uitbreidde. „Mijn wijn, mijn tafelkleed!" merk te hij op. „En uw manieren," zei Craddock droogjes. „Ja, dat heb ik verdiend. Maar ik deed het werkelijk niet met opzet, en dus, omdat het een ongelukje was, bied ik U mijn excuses aan. Nee, niets meer, dank U. Maar ik voel me nu beter gehumeurd; het zal U verheugen dat te horen. Daar werkt niets zo verzachtend als iets kapot gooien, wanneer dat iets tenminste niet van jezelf is. Ik heb mij deze middag een uur bezig gehouden, na een enorme deftige lunch, in een van de vermakelijkheden van de tentoon stelling met het gooien van houten ballen, zeven voor dertig cent, naar aardewerk op een plank. Wat is de wereld een ironische boel. Toen ik nauwelijks geld genoeg had om een diner te kunnen kopen, was'er nie mand die mij ten eten vroeg, en nu ik het met gemak kan betalen, ver zoekt iedereen me te komen dineren in zijn of haar - voornamelijk in haar - huis. Mensen die ik nooit ge zien heb, die op boulevards wonen, schrijven mij en ik mag zelf zeggen op welke avond ik wil komen. Ze vragen andere mensen die ik ook nooit gezien heb, om kennis met me te maken. Ze brullen van het lachen bij alles wat ik zeg, of als het klaar blijkelijk niet vermakelijk is, trekken ze een peinzend gezicht en zeggen „zeer waar!" Wat is het een Gróte Ezel." „Ah, maak daar werk van!" zei Craddock. „Een dozijn mensen die over U praten doen meer voor U, dan een dozijn kranten die over U schreeuwen." „Mogelijk, maar ik mag dat kran- tengeschreeuw wel. Het is zo ver vloekt vermakelijk om te be denken dat een troep vieze redacteurs hun ogen zitten te bederven, omdat ze kolommen vol over mij schrijven. Tussen twee haakjes, ik heb uw arti kel gelezen over „Paaseieren". U bent niet zuinig geweest met adjec tieven wel? Ze sturen ook intervie wers op mij af met camera's en bliksemlicht, die mijn kamer vullen met stinkende rook en die mij vra gen hun iets te vertellen over mijn jeugd. Ze zijn gek op het verhaal dat mijn vader met een mes naar mij gooide." „Zegt U dat ook?" vroeg Crad dock, ontdaan. „Zeker! Waarom niet? Hij kwam vanmorgen zelf bij me. nogal dron ken, en ik zei hem dat hij weg moest gaan en dat hij terug kon komen als hij weer nuchter was, dan kon hij een daalder krijgen om weer dronken te worden. Is er niet een gebod over het eren van je vader? Tk zou wel eens iemand willen zien die het de mijne kon doen. Het is boven mijn macht." Frank stak een sigaar aan en leun de voorover met zijn ellebogen op de tafel. „Het sukses heeft geen snotteren de sentimentalist van mij gemaakt!" ging hij door. „Nu ik op weg ben om geld te verdienen - tenminste als ik uit uw handen kom - denk ik niet dadelijk dat de wereld een tuin vol rijpe abrikozen en engeltjes is. Het is een harde wrede wereld, net als vroeger en de sterken trappen op de zwakken en de slimmen zuigen de dommen uit, zoals een spin de poot van 'n vlieg uittrekt en hem uitzuigt. Ik heb daar dikwijls naar gekeken. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5