Isanatogen HOFNAR Woningen (52) komen in 1956 gereed Gasdruk werd gisteren tijdelijk veel minder Ir. Lammers besprak de peulvruchtenteelt Door „pech bij Staatsmijnen: Vandaag alles weer normaal Bestuurder draagt risico voor kuren van voertuig Oostburgse protestanten tegen Vastenavondviering MISSCHIEN A.S. DINSDAG HALF-TIME Ook in de raad Nieuwjaarsrede in raad van Oostburg Toren in aanbouw en plan voor toren Ook zonder fatale gevolgen Verbaaltje thuis GEEN NED. WINST KALODERMA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen Vergadering bedrijfsvoorlichting Walcheren ncctéffinebpet<x>4/. Protestboodschap vanaf de kansel Handenen Lippen ruw? PUROL Raad van Clinge besloot tot reorganisatie der brandweer Dokter Brabers nieuwe gemeente-arts MONSTERTOCHT OP DE SCHAATS Nederland op de schaats Goud ging gisteren naar VS. en Zweden Coppi gaat vooruit SPORT in t K0RK MARKTEN Morgen :2e WalcherseDorpentocht WATERSTANDEN 9 18 j. met 0 en 9 uur: tn Dijck 7.30 Parijs slaapt, liet: Toneel- 1 uur: De on- •tre. van 12 uur De héld van kwartje een A. Klaas- 7.30 uur: iw 8 uur: 8 uur: De DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 i Ad verten tie Zoals gebruikelijk in de eerste zitting in het nieuwe jaar heeft de burgemeester, na een terugblik op het voorbije jaar, de verwachtingen voor het jaar 1956 uitgesproken. De groei van de gemeente zet zeer goed door en gaat iedere verwach ting te boven. Oostburg maakt 1.5 pet. van de bevolking van Zeeland uit doch neemt 10 pet. van de totale bevolkingsgroei voor zijn reke ning Het geboortecijfer was bijna 3 pet. voor 1955, terwijl een vesti gingsoverschot van 66 personen staat genoteerd. Per saldo steeg het inwonertal in 1955 met 116 personen, tegen 114 in 1954. Een interessante bijzonderheid is wel, dat voor de eerste maal het aantal blijde gebeurtenissen in de gemeente boven de 100 kwam te liggen en wel op 102. Momenteel zijn er in de gemeente 1092 woningen. Gelukkig zijn de vooruitzichten voor 1956 te dezen opzichte beter. Wel zullen de houten noodwoningen gesaneerd dienen te worden. Deze gaan hoge kosten voor onderhoud met zich brengen. „Nu ben ik weer de oude" Talloze dankbare gebruikers 'hebben dit gezegd, toen zij hun jeugdige kracht en vitaliteit her vonden dank zij Sanatogen. Dit toch bevat de natuurlijke bouwstoffen, die Uw lichaam nodig heeft om krachtig en gezond te zijn. Bestel nog heden een bus I tr het zenuwsterkend tonicum Tengevolge van machinebreuk, die in de nacht van woensdag op donderdag door de strenge vorst optrad, is de aflevering van gas door de Staatsmijnen en industrieën, gisteren tijdelijk terug gelopen tot twee derde van de hoeveelheid, die men op dat tijdstip nodig had. Nog 84 woningzoekenden staan op de wachtlijst, zodat het woningpro bleem ook voor Oostburg nog steeds nijpend is. Gezien de bouwcapaciteit die er hier te over is, zal een extra contingent gemakkelijk verwerkt kunnen worden. OPTIMISTISCH GELUID. Het oog richtend op het nieuwe jaar, juichte de voorzitter van harte het particulier, initiatief toe, dat in 1955 begonnen is met de bouw van 52 woningen, welke in dit jaar voor bewoning zullen klaar komen. De herbouw nadert de voltooiing. Het nieuwe Ledeltheater, gebouwd in een recordtijd, kan a.s. vrijdag officieel geopend worden. Dit bete kent een belangrijke bijdrage voor de ontwikkeling van het culturele leven in Oostburg en omgeving. De minder-validen zullen in 1956 een beschutte werkplaats verkrijgen, vermoedelijk midden 1956. Dit in stituut is een zegen gebleken voor allen die er werkzaam zijn. Het aantal verkeersongevallen ver minderde gelukkig van 24 tot 18. Het is zeer te betreuren, dat bij één dezer ongevallen een dode is gevallen. Te verwachten is, dat de bouw van de nieuwe R.K. H.B.S. in 1956 zal kunnen aanvangen. Door de in aan bouw zijnde toren van de St. Eligius- kerk wordt het silhouet van de plaats weer rijker. Wat betreft het zorgen kind van de' raad het nieuwe raad huis zijn de vooruitzichten gun stiger geworden. Als de voortekenen niet bedriegen kan in het midden van dit jaar met de bouw worden aangevangen. De plannen voor de aanleg van een zwembad zijn er. Alhoewel iedereen dit zal toejuichen, zal de uitvoering nog op zich doen wachten. Ten aanzien van de torenbouw kon de heer van Kampen meedelen, dat de plannen voor de torenbouw aan de Nederl. Hervormde Kerk ook in voorbereiding waren. De periodiek aftredende leden van de commissie tot wering van school verzuim werden alle herkozen. De door de L.O. scholen verzochte voor schotten op de gemeentelijke vergoe ding werden alle zonder meer goed gekeurd. Het voorstel tot aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor de verdeling van de kosten van de Mu ziekschool moest nader worden toe gelicht. Voor de Schouwburgstraat werd éénrichtingsverkeer ingesteld. De voorlopige toewijzing van bouwgronden betrof een perceel in de Walstraat aan de heer P. Morel, in de G. A. de Pauwstraat aan dhr de Saar, in de Gratamastraat aan dhr Mornout en in de Bredestraat aan J. de Bliek, laatstgenoemde met overname van de daarop staande noodwoning. De aanvraag van de Fa. C. A. de Bruijckere voor een perceel in de Walstraat moest wor den afgewezen. OUDE LEDELTHEATER. J. Oosterbaan, inzake het recht van opstal voor het oude Ledel-theater, werd deze aangelegenheid door vele leden besproken. De meeste bezwa ren richten zich tegen de aanwezig heid en dan gedeeltelijk nog hout op deze plaats. Het aanzien van het centrum van Oostburg zou daar onder naar hun mening te veel lij den, terwijl de rommelige indruk die het Lederplein dikwijls maakt, daardoor nog kan verergeren. En kele raadsleden meenden dat oprui ming de aangewezen weg was. De voorzitter wees erop, dat het betrokken terrein aangewezen is voor bedrijfspanden, zodat daar geen wo ningen gebouwd mogen worden. Op ruiming zou een belangrijk kapitaal doen verdwijnen en dat in een tijd dat èn bouwmaterialen èn lonen zo hoog zijn, terwijl dan later toch weer een bedrijfspand op die plaats terug zal komen. Opruimen helpt dan ook niet. De heer Leenhouts vroeg voorts nog aandacht .voor toewijzing van woonruimte aan jonge vakarbeiders. In aanmerking nemend dat er 84 aan vragen zijn, vroeg de voorzitter be grip voor de moeilijkheden bij wo ningtoewijzing. De heer Schippers bracht een vraag over voor toestemming om de brand spuit te gebruiken voor bespuitng van het Grote Gat, met het oog op te organiseren schaatswedstrijden. De voorzitter stelde voor dat het voorlopig bestuur contact zou opne men met de commandant van de brandweer. Ir. antwoord op de laatste vraag deelde de voorzitter mede, dat de vergunning voor verbetering van de Grotendam niet was verleend. Zoals reeds gepubliceerd is, heeft de Pro vincie dit in groter verband in een plan opgenomen met de Bakkers straat en dient op de uitvoering van dit plan, waaraan overigens door de Provincie hard gewerkt wordt, te worden gewacht. (Advertentie) Woensdagmorgen stond A.J.B., een vertegenwoordiger uit Kapelle, die op 29 oktober te 's Gravenpolder bij het naar links afslaan nut zijn bestelauto niet voldoen.de rechts had gehouden voor de Middelburgse kantonrechter. Een wachtmeester van de rijkspolitie had dit feit geconstateerd, maar kon B. niet meer laten stoppen. B. kreeg dus, geheel onverwacht, het ver baaltje aan huis bezorgd. B. was over deze ongewenste surprise enigszins ontstemd geweest. Maar toen de kantonrechter hem wees op de gevaren, waaraan hij zich had blootgesteld, smolt zijn wrok als sneeuw voor de zon ,,Dat ben ik volkomen met U een-" zei B. Maar die f 15,- subs. 3 d., die de ambtenaar, mr. T. Lebret eiste, waren toch wel een gevoelige tik, vond hij. ,,Men moet het wel zó voe len, dat men denkt; dat doe ik niet weer" zei de kantonrechter en ver oordeelde hem tot f 12.50 subs. 6 d. EIGENHANDIG Een winkelier uit Vlissingen, M.C. v.d.M. reed met zijn auto door de Scheldestraat van zijn woonplaats. In die straat werd zijn auto ook gecon troleerd: één stoplicht weigerde. De kantonrechter wees er. op, dat de bestuurder het risico draagt van de kuren, die dergelijke lichten kun nen vertonen. M. had na de bekeu ring, de doorgebrande lamp onder het keurend oog van de politie eigen handig door een nieuwe vervangen. Het vonnis was f. 5,- subs. 3 d. Ook de directeur van een gasfabriek uit Goes, ir. W.R.S. zei niet te hebben kunnen vermoeden, dat op 28 november, de achterver lichting van zijn auto op de rijks weg onder Middelburg niet functio neerde. Van hetzelfde laken een pak dus, de bestuurder draait op voor de kuren. De ambtenaar vroeg f 15,— of 3 d. De kantonrechter vonniste f 12,50 subs. 6 d. Deze stagnatie werd donderdagoch tend aan alle gemeenten en industrie- en in het gasverzorgingsgebied van de Staatsmijnen telegrafisch meege deeld. Dat betekende weinig minder dan een „alarm" in het verzorgings gebied; Limburg en Brabant alsmede Tholen en Nijmegen. In de loop van donderdagmiddag is men er in geslaagd de schade te her stellen. Aan de afnemers is meegedeeld, dat thans weer 60.0ÖD kubieke meter gas per uur in het net wordt gepompt. (Ter vergelijking diene, dat de ge middelde gas-afgifte in januari 35.000 kubieke meter per uur bedroeg). Verwacht mag worden, dat de gas- voorziening vandaag weer normaal zal zijn. De machineschade, waarvan sprake is, deed zich voor bij de oxy-gasfa- briek van cokesfabriek „Emma" te Beek. De generatoren van deze oxy- gasfabriek, worden gevuld door mid del van een vulwagen, die opgehangen is aan een zogenaamde monorail, op een hoogte van vijftien meter. Toen in deze vulwagen ten gevolge van de strenge vorst een materiaalbreuk ont stond, stagneerde het vullen van de generatoren. Tevens blokkeerde de on klaar geraakte wagen de weg voor de reserve-vulwagen. Het was daarom nodig de onklaar geraakte vulwagen geheel te verwij deren en met dit moeilijke karwei kwam men donderdagmiddag om streeks half één gereed. De reserve- vulwagen kon toen worden ingezet, maar er waren nog enkele uren nodig om de generatoren, die inmiddels acht uur hadden stil gelegen, weer op gang te krijgen. In het begin van de mid dag was zulks het geval en kon het gasdistributie-net dus weer onder nor male druk komen. Bij int. tafeltenniskampioen- sehappen van Frankrijk Nóg meer evenementen De wedstrijdkalender van de Kon. Ned. S.chaatsenrijdersbond is sinds gis teren weer met enige evenementen vermeerderd. Zaterdag 4 febr.r Molentocht, start negen uur te Leiden. Zaterdag 4 febr.: Assendelft, (Zui- der IJsclub), juniorenkampioenschap pen van Nederland korte baan. Zondag 5 febr.: Drie Provinciën- tocht Noord-Hollgnd, Zuid-Holland, Utrecht gehouden. Start negen uur in Leiden en Oude Wetering. LANGEBAAN TE WARMENHUIZEN Een bestuurder van een jeep, Jv.R. die bij verstek werd veroor deeld, aksentueerde hoezeer deze op het oog klenu overtredinkjes fnuikend kunnen zijn. Toen R. te Vissingendld bij het veer naar Breskens met zijn jeep rechts van de weg stond, keek hij bij het wegrijden alleen naar rechts. Zo kon hij dus niet zien, dat links van hem een bestelauto nader de. Een botsing was onvermijdelijk, Gelukkig geen persoonlijke onge lukken maar wel voor f 145,- schade aan de bestelauto. Die schade zal R. na de civiele procedure - de kanton rechter kan een vordering tot een bedrag van f 100,— toewijzen - wel moeten vergoeden. Tevens kreeg hij nu nog een boete van f 30,- subs 10 d. In de kwartfinales dames enkelspel rvrmrrwn i van de internationale tafeltenniskam- pioenschappen van Frankrijk in Pa rijs heeft onze landgenote Noortje v. Megen het niet kunnen bolwerken. Zij werd met 24-22, 21-16, 15-21, 21-11 uitgeschakeld door de Engelse Rosalind Cornett-Rowe. In de kwart finales van het dames dubbelspel brachten de Francaises mej. Watel en mej. Rougagnou onze landgenoten Noortje en Coby van Megen een ne derlaag toe; de cijfers waren 21-10, 21-14, 21-18. Vooraleer goedgunstig werd be schikt over het verzoek van de heer (Advertentie) De vereniging voor bedrijfsvoor lichting Walcheren belegde donderdag te Middelburg haar jaarvergadering, waar ir. R. P. Lammers een belang wekkende causerie heeft gehouden over de vooruitzichten der peulvrucht teelt. Na een uitvoerige uiteenzetting kwam hij tot de volgende perspectie ven: Alhoewel men nu wat schokkers be treft voor het eerst in Engeland in normale concurrentie kon treden, dient men verdere ontwikkeling af te het fijnste sigaartje wachten en géén uitbreiding van het areaal toe te passen. Vooral nu er in Engeland symptonen zijII waar te ne men, die duiden op een grotere vraag naar ronde groene erwten, wat ingrij pend zou zijn voor de schokkerteelt Het landelijke areaal van groene erw ten moet ruim voldoende worden ge acht, zodat Walcheren dus wat deze teelt betreft kan inkrimpen. De Wal cherse witte bonen bieden mogelijk heden tot uitbreiding, doch de bruine bonenteelt dient eerder beperkt te worden. In zijn betoog merkte ir Lammers op, dat Nederland nu wat de erwten productie betreft, op gelijke hoogte staat als Engeland en de vierde plaats op de wereldmarkt bezet, in Neder land worden 50.000 ha. erwten ver bouwd, wat ruim voldoende is. Zee land neemt hieraan deel met ruim 9,5 duizend ha., dus een derde deel. Doih door de inpoldering, o-a. van Flevo land zal de erwtenproductie belang rijk worden uitgebreid. Of er meer dere exportmogelijkheden liggen in de toekomst valt nu nog moeilijk bezien. GELE ERWTEN In protestantse kringen te Jostburg is eritiek gerezen te- viering van carnavals avond, welke dit jaar voor het serst in die gemeente zou plaats binden. In de protestantse ker sen hebben de predikanten een ooodschap voorgelezen, waarin ie afkeuring over dit feest wordt geuit en waarin gezegd wordt, dat dit een louter katho- Rek volksfeest is. Daartegen laat hor1 e8n waarsc'iuwenc' geluid daT°d°hal, is,men gekant tegen het feit, tot vastenavondfeest zaterdag a.s. voortgezetr de zondag zal worden kwestio'". dc raa<isvergadering is de «westie ter sprake gekomen. Daar protesteerde de heer Dekker (C.H.) tegen de verleende toestemming voor dit feest. Andere leden hadden geen bezwaar wanneer de viering in zalen bleef en men niet gemaskerd op straat zou komen. De heer W. de Coene had het beter gevonden als men rekening had gehouden met andersdenkenden. Burgemeester mr. K. Hoekzema ant woordde, dat wel degelijk de voor waarde gesteld is dat alles ordelijk moet verlopen, daar men anders tot sluiting zal overgaan. Men hoeft in dat geval op herhaling niet te reke nen. Ter verklaring zij aan deze kwes tie toegevoegd, da-t, al kan niet ont kend worden dat vastenavond een katholiek volksfeest is, de inrich ting te Oostburg van een neutrale organisatie is uitgegaan, met name van de VVV, in samenwerking met het merendeel der Oostburgse café houders. Het zou daarom zeer te betreuren zijn, indien deze kwestie een controverse zou scheppen tussen katholieken en protestanten in Oostburg. Tot de grootste afnemers van onze erwten behoort west Duitsland. De scheiding met oost Duitsland dat voornamelijk de gele erwt produceer de, waarop de West-duitser verzot was werkte mee om tot deze grote afname te stijgen. Om een mogelijke concurrentie met oost Duitsland op te kunnen nemen, worden nu de kwe kers reeds geadviseerd, gele erwten te telen. Een schaduwzijde is wel de sterke opbloei en welvaart, welke in Duitsland gaat heersen, waardoor de vraag naar erwten afneemt. In Engeland is in 1955 de erwten- oogst vrijwel geheel mislukt. Aan dat land werd veel geleverd. België is in staat goede producten te leveren en door een groot exportoverschot neemt het een plaats in als concurrent. SCHOKKERS Wat de schokkers betreft: voor de oorlog exporteerde Japan in grote hoeveelheden schokkers en Engeland was een gewaardeerd afnemer. Nu produceert Japan weliswaar nog schokkers doch zij kan thans gezien worden als importeur. Engeland breid de zijn schokkerareaal belangrijk uit, doch voelde grote concurrentie van de Nederlanders. Noorwegen maakt een uitzondering. De vraag naar schok kers is hier groter dan naar groene erwten. Men prefereert de eerste door haar regelmatig koken. Wat de teelt der erwten en schok kers betreft: ervaringen leren, dat de Rondo het belangrijkste ras blijft, pri ma van kwaliteit is en grote opbrengst garandeert. De Virtus is een ras, waar aandacht aan geschonken zal moeten worden. Het is een grovere soort, waarvoor mogelijk in Engeland be langstelling is te kweken. Bij de schokkers blijft „Big Ben" nog altijd de grote favoriet. Ir. Lammers raadde aan. de erwten teelt op Walcheren in te krimpen en anders gewassen te verbouwen. Wielercomité opgericht te Hanswèert Onder voorzitterschap van de spor tieve arts J. Arends is te Hansweert een wielercomité in het leven geroe pen. Het stelt zich ten doel een „Be- vrijdingsronde" op 5 mei a.s. te or ganiseren voor adspiranten en nieu welingen over 55 km. Aangezien ook Koewacht en St.-Kruis zich voor deze datum candidaat gesteld hebben, blijft de mogelijkheid, dat alsnog naar een andere datum zal moeten worden uit gekeken. (Advertenties) Haiidboogcoiicours te Ovezande Op het jongste te Ovezande gehou den schuttersconcours traden elf so ciëteiten tegen elkaar in het krij. De uitslag was: Hoofdvogel: C. Koens, Zeelandia. 1 zijvogel M. Koens Spes Nostra. 2 zijvogel A. de Jonge Hz., Willem Tell. 1 kal P. Pontus, Zeelandia. 2 kal W. Pontus, Zeelan dia. 3 kal Jac. v. Doorn, Zorgvliet. 4e kal C. Rijk, Zeelandia. 1 klep H, Koens, Spes Nostra. 2 klep C. Raas, Willem Teil. 3e klep P. Koens, So- ranes. Olympische schaatsploeg thuis De schaatsenrijders, die Nederland op de Olympische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo hebben vertegen woordigd, zijn, behalve Nico Olst- hoorn, met enkele officials, donder dag in Nederland teruggekeerd. Kees Broekman, Wim de Graaff, Gerard Maarse en Klaas Schenk heb ben de reis per vliegtuig gemaakt: Jeen van den Berg, Egbert van 't Oever en Ben Holleboom arriveer den per trein. TENNISBAAN NU IJSBAAN. Op Walcheren wered reeds gisteren vrij druk geschaatst. In Middelburg kon de tennisbaan, die men bespoten hd, gisterenmorgen worden geopend en verder worden de watergangen, vesten, plassen en sloten overal druk benut. De gemeenteraad van Clinge ver klaarde zich in zyn jongste raads vergadering accoord met een reor ganisatie van de brandweer. Clinge en N. Namen zullen nu ieder hun eigen korps krijgen. In N. Namen zal nu het zwaardere materiaal opgesla gen worden en het korps zal daar uit tien personen bestaan. Clinge krfógt een bezetting van tien man,. De heer F. van Dam zal voor Clinge als commandant fungeren, terwijl F. Plasschaert ondercommandant wordt Voor N. Namen is als commandant aangesteld de heer J. v. Dam en als ondercommandant A. de Munter. De brandweerlieden moeten nog aan gezocht worden. De vergoeding werd door de raad vastgesteld. Op zijn verzoek verleende de raad eervol ontslag aan dokter G. Colsen als gemeente-arts. Na advies te heb ben ingewonnen bij de Inspecteur der Volksgezondheid stelden B. en W. nu voor één gemeente-arts te benoemen. Hun voordracht luidde: dokter Bra bers en dokter Adriaanse. Dokter Brabers werd met elf stemmen ge kozen. De vuilophaaldienst kwam ter spra ke n.a.v. een ingekomen stuk van de bewoners van Kapellebrug, die ver zochten hun huisvuil te mogen mee- 6ven aan de ophaler van St. Jan steen. Besloten werd dan men zou trachten een accoord te treffen met de ophaaldienst van Clinge. Aan de Mater Amabilisschool te Hulst werd een subsidie verstrekt van 10. per leerling. Seminarie Wern- houtsburg te Zundert ontving 100.- voor de ene Clingse leerling die daar studeert. Met tegenzin moest de raad een verzoek afwijzen van het schoolbe stuur van St. Jansteen tot het bijbou wen van een klaslokaal te Kapelle brug. De raad haó er gaarne in toegestemd, maar het Ministerie van O.K. en W. had anders beslist. Binnenkort zal de Nobelstraat te N. Namen verbeterd worden. Er zal een riolering komen en een bestrating met oude keien. Kosten 2063. De legesverordening werd gewij zigd. Trouwboekjes zullen voortaan voorhanderi zijri van 1.— 2.— en 3. EEN „STEMBUS" Voor men tot de rondvraag over ging besprak de raad nog het inrich ten van een derde stembureau te Kapellebrug. B. en Wr stelden echter voor op de verkiezingsdagen twee maal daags een bus te laten rijden van Kapellebrug naar Clinge, waar mee de raad het eens was. Ook het rijwielpad langs de weg Clinge-N. Namen kwam nog ter spra ke. De voorzitter deelde mee, dat dit pad ter lengte van 5 km begroot was op 130.000.waarvan, de raadsle den schrokken. Getracht zal worden om een goede oplossing te vinden die mettertijd dan aan de raad zal worden voorgelegd. DE RONDVRAAG De heer Bogaert vroeg in de rond vraag of de busdienst op zondag van 13 uur niet met een half uur ver vroegd kan worden. Dit zal de aan dacht hebben. De heer v.d. Branden hield een pleidooi voor het plein voor de St. Bernardusschool. De voorzitter deel de mee, dat de verfraaiing van dit plein geraamd wordt op 1900. waarin schoolbestuur en gemeente elk de helft zullen bijdragen. Daarmee was de raad het eens. Blijkens een mededeling van, de voorzitter op een vraag van de heer de Keyzer is het verbeteringsplan van de Molenstraat reeds door G.S. goedgekeurd. Het wachten is nog op de Prov. Waterstaat. De aanbeste ding wordt tegen februari verwacht. Het nieuws over de eventuele Elfstedentocht is nog niet veelzeggend. Het comité is donderdagavond bijeengekomen, nadat het in de loop van de dag andermaal de ijstoestand had nagegaan. Deze blijft vooral in het Merengebied in het z.-w. der provincie en in Het Bildt onbevredigend. Het ijs is daar niet alleen zwaar te berijden, maar ook onbetrouw baar door de vele wakken. Een andere ongunstige factor was dat giste ren nog twee tankers, geladen met olie voor vitale bedrijven, het ijs in het Harinxma-kanaal hebben gebroken. Deze schepen hebben geprofiteerd van het feit dat nog geen vaarver- bod was afgekondigd. De commissaris der koningin, mr. Linthorst Ho- man, die ook op de bijeenkomst aanwezig was, deelde mee dat dit Ver bod waarschijnlijk deze vrijdagmorgen zou afkomen. Het comité heeft de hoop de tocht dinsdag a.s. te kunnen houden. Besloten is dan de oude route om de zuid te gaan, dus via Sneek en IJlst, en terug via Dokkum- De tijden werden ongunstig bein vloed door een felle wind en sneeuw jachten. Algemeen klassement: 1 Bruine de Bruin, Alsmeer 156.833 pnt; 2 Hopman, Egmond 158.700 pnt; 3 van der Grift, Breukelen 159.i00 pnt. Warga totaalklassement: 1 S. San- tema 168.567 pnt; 2 K. Postma 169.400 pnt; 3 T. Dijkstra 171.000 pnt. ELFMERENTOCHT GAAT NIET DOOR Het Elfmerencomiié heeft besloten dat de Elfmcrent'ocht en Elfmeren- (Olympische Winterspelen). Donderdag, de achtste dag van de Olympische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo, werden gouden medailles gewonnen door de Ver. Staten en Zweden; zilveren door Finland en Amerika en bronzen door Oostenrijk en Rusland. Alweer geen, Russisch overwicht dus, integendeel. Olympische kampioene op het num mer kunstrijden, vrije figuren, werd mej. Tonley Albright, Amerika. Op de" tweede plaats eindigde haar landgenote Carol Heiss. Derde is de Oostenrijkse Ingrid Wendl geworden. De Nederlandse meisjes Joan Haan appel en Sjoukje Dijkstra eindigden resp. als twaalfde en dertiende. Spannend was het ski-nummer over een afstand van 50 km., dat overtui gend door de Zweed Jernberg werd gewonnen. De Fin Hakulinen bezette de eervolle tweede plaats, terwijl de Rus Terentiev als derde doorkwam. De ijshockey-wedstrijd Canada Duitsland (finale-poule) werd een treffende 10-0 zege voor de Canade zen. In dezelfde finale-poule zegevierde Amerika met 6-1 over Zweden. De laatste ontmoeting van deze don derdag: Rusland-Tsj echo Slowakije, wónnen de Russen met 7-4. De toestand van Fausto Coppi, die aan tyfeuze koortsen lijdt, was don derdagmorgen bevredigend. De doktoren hebben thans verklaard dat hij minstens twee maanden rust moet nemen en als hij geheel opge knapt is, mag hij deelnemen aan wed strijden, die in het voorjaar worden gehouden, zoals Milaan-San Remo. (Biljarten) Zuidzande vergroot voorsprong In de west Zeeuws-Vlaamse be kercompetftie werden het afgelopen weekeinde weer twee wedstrijden ge speeld. Zuidzande won van Sluis met 595-525 en Aardenburg van Draaibrug met 452-399. Doordat Zuidzande en Sluis een be duidend hoger aantal caramboles no teerden, konden zij een mooie plaats op de ranglijst innemen. Zuidzande 3 2 1 1616 Sluis 3 1 2 1497 Aardenburg 3 3 0 1471 Draaibrug 3. 1 2 1407 (Handboog) „Wintervermak" te Aardenburg In het kader van de serie schietin gen die door de Aardeiiburgse vereni ging St. Sebastiaan jn samenwerking met De Edele Handboog uit Eede en de vereniging uit Middelburg en Vlaanderen worden gegeven, onder de benaming „Wintervermaak", vond in 's-Lands Welvaren te Aardenburg een schieting plaats op de liggende wip. De oudste deelnemers toonden zich hier de beste schutters, want zjj scho ten de voornaamste vogels naar be neden. Voorzitter J. de Rijcke haalde de hoogvogel neer, terwijl de zijvogels werden afgeschoten door M. Coppe- jans uit Middelburg in Vlaanderen en J. D. Herwegh. wedstryd, die zaterdag (morgen) zou worden gehouden, niet doorgaat. Aan gezien het jjs op vele plaatsen van zeer slechte kwaliteit is en ook de betrouwbaarheid nog te wensen over laat. (Tafeltennis) Interessant toernooi te Heinkenszand Zaterdagmorgen wordt in Heinkens zand in het gemeentelijk gymnastiek lokaal een tafeitenniskamp gespeeld, georganiseerd door de H.T.T.V. Luc- tor. Het belooft een interessante kracht meting in 't gemeentelijk gymnastiek- pioen van Roosendaal en de kampioe nen van Zeeland (le en 2e kl.). Ook de oud-kampioen van Zeeland, F. Haarsma, zal van de partij zijn. De deelnemers zijn ondergebracht in 2 poule's van 5 man. Alle spelers zijn afgevaardigden van verenigingen, aangesloten bij de N.T.T.B. De H.T.T.V. Luctor organiseerde deze 10-kamp voornamelijk met het doel de tafeltennissport in dit deel van Zeeland te propageren. S.J.E.F. TE AARDENBURG In ,,De Roode Leeuw" te Aarden burg hield de tennisclub „S.J.E.F." haar jaarvergadering. Besloten werd een ledenwervings actie op touw te zetten, terwijl aan de competitie met 2 ploegen zal wor den deelgenomen. In de plaats van Mevr. G. Bakker - Bakker, die zich niet meer verkiesbaar stelde werd als bestuurslid gekozen E.O. Cuele- naere. OOK IN DE komende Paasvacantie gaat de commissie voor school- voetbal van de afd. Zeeland van de K.N.V.B. weer schoolvoetbalwed- strijden organiseren. Zeeland is daartoe verdeeld in zes districten. ZATERDAG (MORGEN wordt In de gymnastiekzaal van het Lyceum te Goes voor de vierde maal de turn- wedstrijd tussen de adspiranten van Volharding uit Goes en Wilhelmina uit Middelburg gehouden. Voor het eerst zullen nu ook de meisjes aan deze wedstrijd deelnemen. ETTEN-LEUR, 1 februari. Op de veemarkt te Etten werden aange voerd 69 stuks, waarvan 49 runderen en 20 biggen. De aanvoer van runderen was zeer matig, de handel gedrukt en de prij zen aan de hoge kant. In biggen was de handel slecht, de aanvoer gering en de prijzen vrijwel onveranderd. De belangstelling was gering. Prijzen: kalfkoeien 600-800, kalf- vaarzen 500-800, guste koeien 500-700, pinken 250-350, graskalveren 100-200, biggen 40-60, lopers 60-90, vette koeien 2.00-2.60 per kilo geslacht. 's-HERTOGENBOSCH, 2 febr. Op de markt van woensdag zijn aange voerd 4175 stuks vee, zijnde: 2176 run deren, 46 lopers, 286^vette kalveren, 581 biggen, 593 nucht. kalveren, 122 schapen, 18 fokzeugen, 9 geiten, 344 slachtvarkens. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 730-1070 p. st., guiste koeien 660-800, zw. soorten boven notering; kalfvaarzen 665-1030; klamvaarzen 515-580; guiste vaarzen, 570-685; pinken 440-570; graskalveren 225-370; nucht. fokkalveren 95-140; nucht. slachtkalveren 45-52,50, zw. soorten 65-90; lopers 70-80; biggen 35- 53; dracht, zeugen 240-310, schapen 70- 90, vette schapen 90-110. Aanvoer van slachtvee 746 stuks. Prijzen: extra kw. vaarzen 3.10-3,25, le kw. 2,90-3,05, 2e kw. 2,65-2.75, 3e kw. 2,45-2,60; vette stieren 2,70-2-,85; worstkoeien 2,25-2,45, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren pr. soorten 2,50-2,80 p. kg lev. gew. Vette kalveren middenklasse 2,25-2.45, lichte soorten 2,00-2,20; nucht. slacht kalveren 1,30-1,40, zw. soorten 1,55- 1,80; slaehtzeugen 1,45-1,52; jonge sl. varkens 1,55-1,63. Niettegenstaande de strenge koude was de aanvoer van runderen groot. Melk- en kalfkoeien stroeve handel, de goedsoortige dieren werden prijshoudend verkocht. Naar guiste koeien was minder vraag, kal me handel en niet geheel prijshou dend. Jongvee handel rustig, prijzen moeilijk te handhaven. Minder aan bod van vette kalveren, handel willig met iets hogere prijzen. Nuch. slacht kalveren handel gedrukt met lagere prijzen. Korte aanvoer van schapen en vette schapen, handel redelijk met vrijwel onveranderde prijzen. Weinig aanvoer van fokzeugen, trage handel, prijzen minder. Vanwege de strenge vorst korte aanvoer van lopers en big gen, handel zeer rustig, prijzen moei lijk te handhaven of minder. Normaal aanbod van slachtvee, de extra- en le kwaliteiten vaarzen en schotten wer den ruim-prijshoudend verhandeld, de mindere kwaliteiten handel flauw. Worstkoeien duur. Minder aanvoer van slaehtzeugen, vlotte handel met hogere prijzen. Het zal druk worden Nu door de strenge vorst ook de watergangen op Walcheren dicht lig gen, een weinig voorkomend ver schijnsel, mag worden verwacht, dat deze morgen berijdbaar zullen zijn. Dit is voor de Middelburgse IJsclub aanleiding geweest om te besluiten voor morgen de Walcherse Dorpen- tocht vast te stellen. Deze tocht over een afstand van ongeveer 45 km werd in de winter van 1953-1954 voor het eerst gehou den en had toen een ongekend suk- ses, want er warén niet minder dan 800 deelnemers. De route luidt als volgt: Middelburg -Koudekerke Meliskerke Aagte- kerke - Serooskerke, Gapinge - Veere - Middelburg. De start te Mid delburg is op de Domburgse water gang nabij het rusthuis „De Grif fioen waar ook de aankomst zal zijn. Mannheim 400 (-006), Kaub 298 (-014), Trier 334 (-073), Koblenz 369 (-007), Keulen 387 (-025), Ruhrort 617 (-035), Lobith 1249 (-024), Nijmegen 1029 (-016), Arnhem 1005 (-013), Eefde 522 (+007), Deventer 409 (+008), Namen la Plante 198 (-025), Maastricht hoofdsluis 4396 (-002), Borgharen 4168 (-058), Belfeld 1347 (-062), Grave 603 (-032). Stuwen open te Belfeld.

de Stem | 1956 | | pagina 3