SKETCH MAGGI' soepen zijn CjCfvfj^soepen Zeeland moet goed letten op eigen fokkerij de Axel had aan 1955 een goed jaar s Keuring trekpaardhengte Goes „Grote vlam" ZUID-BEVELAND Ondanks vele (vrome) wensen: Oost teger Programma in Z.-Vlaanderen Tien jaar vereniging van oud leerlingen der vlassersschool HAMEA Voornaamste prijzen voor imports De Schouwse hengst moest terug Walcheren MIODELSURG Jubileumviering te Koewacht ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN -HANDEN zijn mooie handen! GOES Parochie nam afscheid van kapelaan Parkeerprobleem Noords Iraat opgelost Sanering riolering' Jan van de kranl in de bloemen AXEL HULST FILMPROGRAMMA AGENDA Heden Morgen Torer Pro Ook in DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 De centrale premiekeuring van trekpaardhengsten van wege de afdeling Zeeland der Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", donderdag te Goes gehouden, trok weer de be langstelling van fokkers uit alle delen van het land: Zee land is onze meest vooraan staande provincie op het ge bied der trekpaard-fokkerij. Dit laatste moge echter op gaan voor de merrie-fokkerij, t.a.v. de hengstenfokkerij mag het wel terdege op zijn tellen passen. Het zal wel ertoe hebben bijge dragen dat verscheidene Limburgse fokproducten zoals (jonge) zonen van Costaud de Marche, Nico van Bcsk en Honved I ter keuring verschenen, dat meerdere bezoekers zich hadden op gemaakt de kou te trotseren. En die zijn dan niet teleurgesteld uitgeko men: de Limburgse hengsten hebben een zeer goed figuur geslagen, zij het niet altijd zoals men wellicht ge dacht had. Want de hengst Sénateur d'Amiche die 13 januari kampioen was in Limburg en de vandaar ge- importeerde Maurits van Geneind werden hier verslagen door de in Prinsenbeek gefokte zwartschimmel Guido uit de Kluis, v. Churchill v. d. Sohaapshoeve, van de fa. D. A. Timmerman en Zn. te Kattendijke en door de Limburgse 5 j. Nico van Kloosterhof, v. Nico van Beek, van WiUem de Buck, te Meliskerke. De 5 j. Guido toch, gefokt door Fr. Adr. Renne werd 1 A, boven de zes jarige bruine Maurits van Gene'ind, van C. N. den Hamer te Schoondijke en Gerrit van Hal te St. Kruis. En met Nico van Kloosterhof werd hij teruggeroepen uit de vijf allereersten, bij de kampioenschapskeuring, waar bij de zwarschimmel Guido de titel veroverde. Senateur, gefokt door A. J. E. Timmerman te Hoofdplaat, eig. de H.A. „Eiland Tholen" stond op de derde plaats. Toch alle drie zeer goede hengsten, vooral Guido zeer goedsoortig, grof. solide, goed vlot. Met de drie oud. kampioenen Wilfried van W de (Advertentie) telt zijn trouwe rokers met honderdduizenden. Weet li waarom. Omdat hij goed is! 80 el tiers in cellophaan Het nieuwe Ledel Theater te Oost burg, dat vandaag wordt geopend, be gint zijn bestaan met de vertoning van de eerste cinemascopefilm Oostburg: Desirée. Daarmee heeft men een uitstekend openingsprogram ma getroffen, want deze film (reeds besproken) is zeker de moeite waard. Het is de geschiedenis van de vrouw die in Napoleon's leven een rol speel de en vooral in de laatste dagen van het verslagen keizerrijk. Hofzicht Theater, IJzendijke, draait „Zij die van de zonde leven", een triest verhaal uit Parijs, dat over de raadselachtige verdwijning van meisjes en jonge vrouwen handelt. In Terneuzen dra Luxor „De ge vangene van Zenda", een romantisch avonturenverhaal vool spanning waar in een echte koning en zijn dubbel ganger elkaar de kroon betwisten. Verder „Geef dat kind een kans" een vlotte en vrolijke musical, met veel humor. In het Concertgebouw „New York op stelten", een klucht met Martin en Lewis. Olympia, Sas van Gent. vertoond „Gejaagd door de wind", de grote film welke op zijn tournee door Z. Vlaanderen stampvolle zalen trekt; nu ook ongetwijfeld in Sas van Gent. Zondagmiddag is er nog een avontu renfilm „Piklen der Kiowa's". Een andere graag geziene (even eens reeds besproken) film draait in het Centrum te Axel: Ciske de Rat. Ook daar zal deze Nederlandse film veel bezoek trekken. Tenslotte in Hulst, Bioscoopge bouw, „De onderwereld van Mont- martre", een misdaadverhaal uit Pa rijs waar een flinke bom duiten is gestolen. Deze film tekent „le milieu" hard en realistisch, hetgeen de rol prent een bijzonder element geeft. Wie van een ander genre houdt, kan terecht bij „Violett" de danseres van Granada", een historisch verhaal uit de Napoleontische tijd. dat de levens geschiedenis van een jonge zigeuner danseres uitbeeldt. Veel romantiek, avontuur en bijpassende muziek. Buck. Edelman van Veldzicht van de H.V. Zuid-Beveland en Quarré, f.e. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke, een zeer imponerende groep mach tige hengsten. Als ze hun kwaliteiten goed vererven is het in orde. Naast deze genoemden kregen een le prijs van de hengsten, ouder dan 3 jaar: de 4 j. Successeur, v. Nico v. h. Zwartewater, f.e. Stallen de Dob belaere te IJzendijke, mede-eig. Adr. J. Catseman te Biervliet (kleine maat) en de 4 j. Unicum van Mon nikenhof, v. Nico van Ella, f.e. fa. D. A. Timmerman (grote maat). Opvallend was het dat er slechts vijf ouderen van de grote maat wa ren: Guido en Maurits van Geneind plus een tweede en een derde premie winnaar en Unicum; alle anderen waren van de kleine maat DRIEJARIGEN. De driejarigen waren in drie maten ingedeeld en van de grote maat kre gen twee een eerste premie: Costaud v. d. Heihof, Limburgse van Mara d'Hoore te Sluis e.a., en David, v. Nico van Ella, gefokt in de N.O.P., eig. fa. D. A. Timmerman en Zn., terwijl 2A werd de goed machtige, grove doch niet overfraaie Limburgse Honved, van Boumanshof van Jos. F. de Waal te Hulst. De middelmaat telde als eerste de zwartschimmel Victor van Carishof, v. Nico van Beek van fa. D. A. Timmerman, die ge volgd werd door de Zeeuwse twee de, terwijl de kleine maat werd aangevoerd door Constant, v. Costaud de Marche, Limburgse van Mare. d'Hoore e.a. voornoemd, die gevolgd werd door de Limburgse Costaud, zoon van Jan Maljaars te Oostka- pelle. Waar geen kleur genoemd is, De enige hengst van Schou- 1 wen-Duiveland, Infernal van j Moerkapelle, was met zijn eige- naars gistermorgen op de pro- vinciale boot te Zierikzee ge- 5 stapt, doch toen het schip voor de steiger te Katseveer lag, J wilde de steigerbrug niet zak- t ken, wat men ook probeerde. Onverrichter zake moest de hengst naar het eiland terugke- ren, evenals trouwens de auto's S die men had willen overzetten. is het bruinschimmel, op Victor van Carishof na dus allemaal De strijd om het kampioen schap der driejarigen tussen de allereersten der drie maten, werd beslist ten gunste van 1 A van de grote maat, de vlotte, goed machtige Costaud v. d. Heihof, echter pas nadat de arbiter uitspraak had ge daan. Zijn grootste rivaal was de zwart schimmel Victor van Carishof die echter op zijn gang iets minder vlot is, overigens heel goed van type, ter wijl eerst verschillende de voorkeur gaven aan Constant, heel mooi type, die echter in onderdanen en gangen ni>t helemaal tegen zijn halfbroer op kon. Alles bijeen was het een zeer inte ressante keuring. Nu mag men zeg gen dat Zeeland reed meerdere beste driejarige aan associaties el ders had verkocht, het blijft toch zaak op te letten op de eigen fokke rij: we zien verschillende imports de voornaamste prijzen veroveren. Onder reuze belangstelling had in het patronaat te Koewacht de feest avond plaats ter gelegenheid van 't 10-jarig bestaan van de vereniging van oudleerlingen der vlassersschool. Vooraf had een feestvergadering plaats. Voorzitter Dobbelaar bracht in zijn openingswoord dank aan allen die in de afgelopen 10 jaar hun steun aan de vereniging; hebben gegeven. De vereniging is opgericht in 1946, doch van het eerste bestuur is er slechts één lid overgebleven en wel de heer Dobbelaar, die reeds 10 jaar lang voorzitter is. Tal van sprekers hebben lezingen gegeven voor de ver eniging en de voornaamste mag ze ker genoemd worden, de Belgische minister Deqaqe, die in 1952 sprak over „de economische toekomst van het vlas". De vereniging heeft ieder jaar een excursie gemaakt. Verschillende cur sussen zijn er georganiseerd zoals: veilig verkeer, Franse taal. vlasma chines enz. Tenslotte herinnerde de secretaris aan de eerste nationale vlaswedstrijd welke door praktisch alle Nederland se vlasmensen werd bijgewoond. Namens de r.-k. Zeeuwsch-Vlaamse vlassersbond sprak de secretaris, burgemeester van Dongen. Hij bracht zijn gelukwensen uit aan de vereni ging en gaf de aanwezigen een korte uiteenzetting over de Z.Vlaamse bond en de toekomstige P.B.O. in de vlas nijverheid. Pastoor Ligthart van Koewacht was zeer tevreden over het goede werk, door de vereniging in al die jaren verricht. Namens het gemeentebestuur van Koewacht feliciteerde burgemeester Dierick. Hij dankte de raad voor de royale subsidie, welke zij reeds meer dere malen aan deze vereniging heeft gegeven. Als technisch adviseur der vereniging sprak de heer R.Martinet, die een uiteenzetting gaf over de lin nenactie. Na de feestvergadering werd er 'n bonte avond verzorgd door het caba retgezelschap Jan van Ostade uit Til burg. Het was een zeer prettige op voering. Bij het einde van de avond overhandigde de Heer R.Martinet de medewerksters van het gezelschap „bloemen uit eigen tuin der vlassers' Het was een pakketje bestaande uit zes linnen handdoeken, geweven van linnen van de Nederlandse polders. De a,vopd werd besloten met een bal. lAdvertei 'e) Geneest ruwheid en schraalheid De Middelburgse brandweer moest optreden tegen 'n klein.e binnenbrand in het pand Singelstraat 12. Het vijf jarige zoontje van de daar wonende familie C. speelde nl. in een berg plaats op zolder met lucifers. Korte tijd later rende het naar ben,eden en vertrouwde zyn moeder toe: ,,Er is een grote vlam boven." Omwonenden belden de brandweer op, die spoedig ter plaatse was. Met één straal was het vuur snel beteu geld. Een bed, een jas en enkele stoelen gingen verloren. Het ventje kan zich nu op een an,- dere wtfze op zolder vermaken: het bluswater veranderde ras in ijs, zodat een aardig glijbaantje ontston.d. (Advertentie) IJssport in volle gang Donderdag werd op diverse plaat sen in de stad volop van de schaats sport genoten. Des avonds werd druk geschaatst op de fraai met schijnwer pers en gekleurde electrische lampen verlichte ijsbaan op de tennisbanen van de Stichting „De Veste", achter het Zanddorp, waar zelfs de muziek niet ontbrak. De ijsbaan (ondergelo pen tennisbanen) bleek in prima con ditie te zijn en de schaatsliefhebbers hebben hier hun hart opgehaald. BRODEN TE WATER De wind bakte geen zoete broodjes met de bakkerskar van de fa. R., die voor de bakkerij aan de Londense Kade stond geparkeerd. Een forse rukwind de wagen zwaaide en het water van de kade sloot zich erboven. De schade zal naar schat ting ongeveer honderd gulden bedra gen, want de wagen was goed gevuld met broden, kqekjes en andere bak kerswaren. De bakkerskar is door een takelwagen weer op het droge geholpen. MIDDELBURGER WERD ONWEL De 64-jarige timmerman J.H., woonachtig te Middelburg en werk zaam bij .,De Schelde" te Vlissingen werd in de autobus, waarin hij zich naar zijn werk begaf plotseling on wel. De bus reed toen op de nieuwe Herenbrug. De chauffeur - van de Stoomtram Walcheren - besloot on middellijk naar het gasthuis op het Noordpoortplein te rijdert. Korte tijd na de opname is de heer H. overle den. De doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. (Advertentie) Geslaagd - Voor het praktisch en theoretisch deel van het examen in structeur autorijschoolhouders, afge nomen door de Bond van Erkende A ut or ij-schoolhouders tc Arnhem, slaagde onze stadgenoot de heer H.A.L. v.d. Hemel. Sluiskil FEESTAVONDEN MUZIEKVERENIGING Door de plaatselijke muziek werden feestavonden gegeven voor haar le den en donateurs. De aanwezigen kon den een hele avond genieten van zang. muziek en enkele schetsjes. Sas van Gent gelegenheid kregen enkele fabrikaten te proeven. Philippine VOORLICHTINGSAVOND DER HUISVROUWEN VOORLICHTINGSDIENST In onderlinge samenwerking tussen de K. A.V. en K.A. werd in het paro chiehuis aan de Westkade alhier een voorlichtingsavond georganiseerd, die werd gegeven door de huisvrouwen voorlichtingsdienst Ier N.I.V.A. Voor deze avond bestond een zeer grote belangstelling. Het was Mevr. G.P. Wilcke-van den Akerboom, die op een zeer deskundige wijze de diver se artikelen toelichtte, demonstreerde of op andere wijze hun degelijkheid en nut aantoonde, terwijl weer andere artikelen met filmpjes werden toege licht. Ook was er tevens een demon stratie met de modernste naaimachi nes, waarop vaardige handen keurige stukjes werk afleverden. Tijdens de pauze werd een kopje koffie gepre senteerd, terwijl de aanwezigen tevens EJ&xJs GLYCA is verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten «Tube f l.» In Schuttershof heeft de parochie afscheid genomen van kapelaan van Langen. Na een inleidend woord van kapelaan de Jong, heeft eerst de heer A. Hopmans namens de Hanze uitdrukking gegeven aan zijn gevoe lens van waardering voor de geeste lijk adviseur, die zijn taak voorbeel dig opvatte; als voorzitter van het groepscomité der verkennerij over handigde dhr Hopmans de kapelaan een prachtige kleur-ets van Goes. Na mens de K.A.B. werd het woord ge voerd door de heer B. de Rechter, namens de Arka door de heer Vriens uit Middelburg en namens de Credo Pugno door de heer Beirnaert. Ka pelaan de Jong heeft vervolgens in een aardige speech tpt uiting ge bracht wat zijn confrater hem waard was en hem bedankt voor zijn col- -legialiteit, vriendschap en gezellig heid. Daarna verzocht Z. Eerw aan de heer Pennings het parochie-cadeau onder enveloppe te overhandigen. De heer Pennings kweet zich gaarne van die taak en adviseerde de kapeaan voor het geld enig meubilair aan te schaffen als blijvend aandenken aan Goes. Vervolgens huldigde hij hem als de initiatiefnemer van de Instuif de jong ste loot aan de parochie-stam, die zoveel groeikracht toont. Nadat twee misdienaars souvenirs hadden overhandigd, heèft de deken het woord gevoerd. Node zal hij zijn kapelaan naar Amsterdam gaan, maar van de andere kant verheug de hij zich over diens promotie en over het feit dat hij naar zijn va derstad terugkeert. Veel had spr. op de jonge, sterke schpuders van zijn jongste medewerker gelegd en niets was hem ooit teveel geweest. Ook dankte spr. hem voor hetgeen hij had bijgedragen tot bestendiging der goe de sfeer in de pastorie. Z.E. hoopte dat de parochianen de scheiden de kapelaan ook in hun gebed zullen blijven gedenken. Kap. van Langne beantwoordde de sprekers en dankte op zijn beurt Alles wat in Maggi's soepen verwerkt wordt: rundvlê'es - kalfsvlees - kippenvlees - tomaten - groenten - erwten - kruiderijen enz. is eerste kwaliteit 'M In zijn nieuwjaarsrede wees burgemeester van Oeveren van Axel op het algemeen bevolkingsprobleem in Zeeland, dat over 1955 ook Axel heeft be roerd. De gemeente kon slechts met 12 zielen toenemen, hetgeen voorname lijk te wijten is aan het minieme aantal (25) toegewezen woningen, dat in de particuliere sector is opgesoupeerd. Overigens heeft Axel, aldus de bur gemeester, een neiging tot natuurlijke groei, een groei, die niet kunstmatig gestimuleerd is. Het ontbreken van nieuwbouw maakte hef jaar 1955 in dit opzicht verre van gemakkelijk en de vooruitzichten zijn dan ook verre van rooskleurig, zij het dat de aangekondigde nieuwe koers van de ministei van wederopbouw en volkshuisvesting enig optimisme toelaat. Verder memoreerde de heer van Oeveren de vergevorderde elektrifi- katie van Ronde Putten, het gereedge komen boerderijenplan voor de water leiding, de uitbreiding van het gas net (Sluiskil-Oost) en enkele verkeers problemen. Het toeristisch verkeer neemt sterk toe: de Jeugdherberg boekte over 1955 ruim 5200 overnachtingen. Het 1954. Na enkele desiderata te hebben op gesomd, noemde de burgemeester verschillende verheugende zaken, ge reedgekomen werken. Zo is het nieu we parkeerterrein met busstation 'n grote verbetering en wanneer de vol ledige ontsluiting ervan een feit zal zijn, zal blijken welke grote voorde len dit terrein biedt. Het parkeer probleem Noordstraat is er reeds door opgelost. Verder is de aanleg van het stam- grootste deel van de„e gasten werd.riool „west" van groot belang, met gevormd door Engelsen, n.L ca. 4100,1de daarop aansluitende gedeeltelijke hetgeen ruim 3000 meer is dan in I sanering der riolering. Verder is Axel helihaven geworden en straks zal de gemeente met trots kunnen wij zen op een zeer behoorlijke bad- en zweminrichting, terwijl ook een aan vang is gemaakt met de verbetering van de ijsbaan en de aanleg van een openluchttheater. Helaas bieden de financiële om standigheden der gemeente nog altijd zorgen genoeg. Het is daarop dat de oplossing, een snellere oplossing, van bepaalde problemen blijft hangen. Zo sukkelt men nog met een openbare verlichting welke meer in de middel eeuwen dan in onze tijd past. De afbraak van de vele onbewoonbaar verklaarde woningen in de Oudewijk is ook urgent, evenals de stichting van goede woongelegenheid voor be jaarden. Verder zijn er als wensen: een behoorlijk oefen- en speelterrein voor de zaterdagmiddagvoetbalclub, een „dorpshuis" waar verenigingen hun werk kunnen verrichten, ook in de winter, enz. Niettemin, aldus de burgemeester, mag men met voldoening terugzien op wat in het afgelopen jaar tot stand is gekomen, waardoor Axel zijn „foot prints in te sand of time" heeft ach tergelaten. voor de medewerking zonder welk hij weinig had kunnen doen. Als eerste standplaats was Goes een goede leer school geworden en tevens een pret tige niet het minst door de zo goede pastorie welke hij had getroffen. Goes en de Goesenaren, zijn eerste liefde, aldus spr. zou hij nooit ver geten, ook niet aan het altaar. Ten slotte dankte hij voor de beste wen sen en vele gaven. Daarna volgde het persoonlijke af scheid van de velen die waren opge komen. Afscheid aan het station Gistermorgen is aan het Goese sta tion afscheid genomen van de popu laire restaurateur de heer P. v.d. Poel, die zovele jaren hier als zo danig is werkzaam geweest. De stationschef, de heer Vermij, heeft hem hartelijk toegesproken en namgns het stgtionsperfQneel werd de heer v.d. Poel een fraaie ets overhan digd van het Goese stadhuis met om- gevjng. #l Iii zeer bewogen woorden heeft de heer v.d. Poel bedankt voor het ge schenk en de prettige samenwerking. Des middags is hij vertrokken naar Utrecht, om daar van zijn welver diende rust te genieten. Vrouwelijke hulpverlening Gistermiddag is hier opgericht een plaatselijke afdeling der federatie van vrouwelijk hulpverlening, waar alle vrouwenorganisaties bij zijn aangeslo ten. Tot voorzitster werd mevr. ten Kate-Poppinga benoemd. Meegedeeld werd nog dat de inza meling voor de vluchtelingen in Ka- rinthië f 3091 opbracht. De plannen van „Ijsvermaak" Daar hét ijs in de Veste sterk ge noeg is, kwam de vereniging „Ijsver maak" gisterenavond in café Baarends bijeen voor het vaststellen van plan nen. Besloten werd morgenmiddag op de west-Vest een wedstrijd in hardrij den uit te schrijven voor kinderen van 7 tot 14 jaar. Maandagavond wordt op de oost-Vest een gecostumeerd ijsfeest gehouden. Met de aanleg van de ver lichting der banen wordt vandaag een aanvang gemaakt. HET IJS GAF NIET MEE Gistermorgen vermaakte de scho lier T. N. zich kostelijk op het ijs van de Westvest. Plotseling sloeg de jongen achterover en het kwam zo aan, dat hij even zijn tramontane kwijt was. Eerst is hij nog bij omwonenden binnengebracht en later, nadat de dokter hersenschudding had gecon stateerd, naar de ouderlijke woning getransporteerd. Yerseke WONINGPRL^^i.iEN. Het aantal ingeschreven woning zoekenden bedraagt 124, waarvan 13 van buiten de gemeente. 22 gezinnen zijn ondergebracht in noodwoningen die reeds lang afgeschreven hadden moeten zijn. Ruim 20 woningen zijn onbewoonbaar, terwijl ook de sane ring van het complex Polen nog steeds op zich laat wachten. Het ge heel voldoet ab-oluut niet aan de mi nimum eisen van de volksgezondheid en zou dringend opgeruimd moeten worden. Plannen hiervoor verkeren in vergevorderd stadium. SCHOLENBOUW. Behalve de voorgenomen bouw van een O.L. school, een nutskleuterschool en een bijzonder lagere school op Her vormde grondslag, is nu door de Ned Herv. vereniging „Eben-Haëzer" een aanvraag ingediend voor de bouw van een kleuterschool. Door de gemeente raad is hiervoor in principe reeds goedkem-ing verleend. Voor de bouw van de O.L. school achter de Dam straat is de vergunning inmiddels ont vangen. Omtrent de plaats van de andere te bouwen scholen is nog geen definitieve beslissing genomen. STAGNATIE IN DE VISSERIJBEDRIJVEN. Tengevolge van de strenge vorst zijn alle werkzaamheden in de oes- terbrancho stilgelegd Alleen de ver zending gaat nog normaal door. De voorraad in de binnenputten is ruim voldoende om aan iedere vraag ge durende lange tijd te voldoen. Ook de werkzaamheden in de mosselbranche zijn ingekrompen. De verwaterplaat sen en onder de wal zijn niet meer te bereiken, zodat ook de conservenfa- brieken minder mossels aangevoerd krijgen. De aanvoer van de Wadden is ook stil gelegd. Onze Philippiense agen heeft toch wel een beetje verbouwereerd gestaan dat hem op z'n zilveren jubileum een grote hulde is gebracht in bijna ontelbare felicitaties. De stapel brie ven, kaartjes en telegrammen was opgegroeid tot een kleine berg, ze kwamen niet alleen van eigen abon nees, ook andere plaatsen tot in Bra bant toe gaven belangstelling in al lerlei vorm. Namens de directie kwa men de heren Huntjens en de Jong. Bij vele abonnees bleef het niet alleen bij een stille gelukwens. Zelf kleine jongens hadden een greep in hun spaarpot gedaan om voor Jan iets te kopen om hem te bedanken voor het dagelijks brengen van hun Suske en Wiske. Onze agent heeft mogen ondervinden dat hij onder zijn abon nees zeer gezien is. St. Ceciliadag Onze fanfare heeft haar jaarlijkse Ceciliadag gevierd. Volgens traditie was deze weer tot in de puntjes verzorgd. Eerst werden de verschillende cafés bezocht, 's Avonds was er een stevige maaltijd en een gezellige avond. W estdorpe JAARVERGADERING Er waren slechts 60 van de 178 leden aanwezig bij de opening van de jaarvergadering „die spaart, die zorgt". Uit het jaarverslag van de secre taris-penningmeester bleek, dat er 'n totaal bedrag van f. 2.000,- in kas was, en dat over 1955 een winst was geboekt van f 300,-. Ook bleek hier uit dat er in 1955 slechts 2 dode varkens waren geweest. Over 1955 was uitgegeven voor dode varkens f 60,- en voor zieke varkens f 168,-. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende bestuursleden, de heren Em. de Maertelaere, A.v.d.Abeele en A.v.Rambost herkozen. De heer M. Pluym, werd in de plaats van de heer A. de Bock benoemd tot lid van de controle-commissie. Uit het verslag van de controle commissie bleek, dat alle bescheiden in orde waren bevonden. taan bij eventuele ziekte van een var ken de veeartskosten te doen betalen uit de verenigingskas. Op deze ma nier worden die kosten gezamenlijk gedragen en niet, zoals tot nu toe het geval was, door het betrokken lid alleen. Het voorstel werd aange nomen met die restrictie, dat tevens de contributie met een gulden per jaar werd verhoogd. EN BROMFIETS BOTSTEN hoek Provincialeweg-Drie AUTO Op de Oezustersdijk had een verkeersonge luk plaats. De bromfietser J.R. uit Boschkapelle reed, komende van de Drie Gezustersdijk, in op een juist over de Provincialeweg passerende postauto. Zowel de bromfiets als de auto werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eede BESTEMMINGSPLAN Reeds geruime tijd is in voorbe reiding de zowel met het oog op de volkshuisvesting (krotopruiming), als op het verkeer noodzakelijke sanering van de Oudewijk en omgeving. De noodzakelijke voorbereidingen van uiteenlopende aard zijn thans zo ver gevorderd, dat aan een en ander de wettelijke voorgeschreven vorm en .grondslag kan worden gegeven. ;In verband hiermede gesloot de raad tot vaststelling van een bestem mingsplan. RESTAURATIE BIJ BUSSTATION Nu het centrale busstation op het Szydlowskjpjein is gevestigd, doet 'ifcli ten behoeve van de vele buspas sagiers zeer sterk de behoefte gevoe len aan een behoorlijk geoutilleerde wachtgelegenheid. De gemeenteraad besloot thans tot bouw en verhuur van een restauratie met kantoor en publieke toiletten bij het busstation. Restauratie en kantoor zullen ver huurd worden aan de Z.V.T.M. voor een bedrag van f 500,- per jaar. OUDERAVOND. Op vrijdag 10 februari zal in het gymnastieklokaal der openbare lage re school de jaarlijkse ouderavond worden gehouden. Voor de pauze worden de ge bruikelijke agenda-punten afgewerkt. Na de pauze is er een vertoning van enkele films over het jeugdherberg- werk met een inleiding door de heer W. Bookelman. W ethoudersverkiezing Vanavond om 7 uur komt de ge meenteraad bijeen. In verband met het aftreden van de heer P. Warnier als wethouder zal in zijn plaats een opvolger worden benoemd. Op de agenda voor deze vergadering is te vens het voorstel tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onder delen „oost" opgenomen. Sint Jansteen MAATSCHAPPELIJK WERK Het Interparochiëel Sociaal Chari tatief Centrum heeft als tweede maat schappelijk werkster aangesteld mej. L. de Montfoort. Zij houdt spreekuur in het wijkgebouw alhier. Op dit spreekuur kunnen niet alleen aanvra gen voor gezinszorg behandeld wor den, maar ook problemen op maat schappelijk en sociaal gebied. R.K. BOND VAN ZANGERSVEREN Op zondag 18 maart kan de offi ciële oprichtings-vergadering van de r.-k. Bond van Zangverenigingen in het bisdom Breda worden gehouden. De bijeenkomst heeft plaats in de „Korenbeurs", Markt te Roosendaal. Op deze vergadering zal o.m. een de finitief bestuur worden gekozen. Be sproken worden voorts de plannen om reeds in het najaar tot de organisatie van een zangersdag te komen. (.linge K.A.B. ORGANISEERT BONTE AVOND Zaterdag organiseert de plaatselijke afdeling van de K.A.B. een bonte avond, welke onder leiding staat van de heer J. van der Kelen. Aan deze avond zullen ook medewerken de K.A. V. en Kajotters en Kajotsters. Na tuurlijk zal op deze avond De Lore lei het muzikale gedeelte verzorgen. Boschkapelle JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER" De plaatselijke vereniging van var kenshouders „Helpt Elkander" hield haar jaarvergadering. De aftredende bestuursleden, de heren F. van Leu ven en G. de Schepper, werden bij acclamatie herkozen. Hoewel het af gelopen jaar moest worden afgeslo ten met een nadelig slot van f 397,71 wekt de financiële toestand nog geen directe zorg. Het kassaldo bedraagt nog altijd f 3.758,81. Van enkele leden was een voorstel ingekomen om voor- GOED TONEEL IN PAROCHIEHUIS. In het Parochiehuis Sancta Maria te Eede werd door de Eedese toneel groep een toneeluitvoering gegeven ten bate van de plaatselijke voetbal vereniging „Red Star". O.m. merkten wij op burgemeester Sjef van Don gen en secretaris Paridaen met hun echtgenoten, wethouder C. Sturtewae- gen, enkele leraren der Middelbare School van Maldegem (B.en ande ren. Opgevoerd' werden het toneelspel in 3 bedrijven van Arie van der Lugt „Rauwe grond" en de klucht „Leentje van het Hemelrijk" van Gaston Mar tens. Meester Standaert, zoals iedereen deze bescheiden Eedese onderwijzer kent, verdient hier toch wel een bij zonder woord van lof. Want het zegt toch wel iets, wanneer men geheel gratis en uit liefhebberij voor het to neel, 70 uren werkt aan het maken van decors, met een resultaat, dat iedereen frappeerde. En dan de zware repetities die ontzaggelijk veel verg den. „Rauwe grond" kenmerkte zich door een grote rolvastheid der spe lers. Tot zelfs aan de kleinste bij komstigheden was grote zorg besteed. De drie verschillende boerentypes vonden een goede vertolking door Eugène Standaert, Gerard Dhondt en Willy Standaert. Agnes Dhondt als vrouw Damstra en haar dochter Maaike (mej. Wies Verstraete) en Walter van Belleghem als zoon van de andere boer Koppers hadden een rol die hen speciaal lag, evenals Gil bert Dhondt als knecht bij Damstra en mej. Agnes Standaert als huis houdster. De vrolijke noot werd in het stuk gebracht door Freddy Stan daert als reizende koopman. De klucht „Leentje van het Hemel rijk" deed de zaal schaterlachen, in Eede's dialect opgevoerd, met rake zetten getypeerd Hier waren de hoofd figuren de regisseur Standaert met als tegenspeler zijn collega-onderwijzer U. F. Rootsaert. Zij hadden daarbij in hun zuster (mej. Anna Coppensï een prima actrice, terwijl René Mar tens als jongetje, Hendrina van Bel leghem als de oude nicht en het aar dige meisje (mej. Imelda Nobus) on verbeterlijk waren. Men gaat voor de derde maal een opvoering geven op zondag 12 febru ari. Sint Kruis JAARVERGADERING E.N.Z.K. In het clublokaal „Oud Gemeente huis" hield de Muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" haar jaar vergadering. De rekening over het afgelopen jaar vertoonde een batig saldo van ongeveer f 240,—. De contributie voor de werkende leden werd daarom onveranderd op f 1,~ vastgesteld. Als bode werd be noemd Jacques Hermie. Bij de be stuursverkiezing werd G. Bonte als nieuw lid gekozen, terwijl de aftreden den A. J.Vercruijsse als secretaris, C.Marteijn als penningmeester en H, van de Vijver werden herkozen. In de plaats van de afgetreden voorzit ter G.M.Paridaen, die thans in Aar denburg woont, werd tot nieuwe voor zitter gekozen A.Paridaen-Doolaege, raadslid der gemeente Aardenburg. Besloten werd om in het voorjaar een reisje te maken en wel naar de bloembollenvelden en de luchthaven Schiphol. Ten bate der vereniging zal op 11 en 12 februari bovendien een toneeluitvoering plaats vinden. Ten gerieve van onze lezers in Zee land geven wij de katholieke keurin gen voor de films welke deze week in de Zeeuwse bioscopen worden ver toond. Middelburg: Electro, Het moederhart spreekt 14 j. De held van de dag a.l. Schouwburg, Met een kwartje de we reld rond a.l. Goes: Grand, Terwijl Parijs slaapt volw. Schots en scheef a.l. Vlissingen: Luxor, Verborgen moe derschap volw. IJzendijke: Hofzicht, Zij die van de zonde leven 18 j. met voorbeh. Oostburg: Ledel, Desirée a.l. Sas van Gent: Olympia, Gejaagd door de wind 14 j. Terneuzen: Concertgebouw. New York op stelten a.l- Luxor, De gevan gene van Zenda 14 j. Geef dat kind een kans a.l. Axel: Centrum, Ciske de Rat 14 j. De eerbiedige lichtekooi 18 j. met voorbeh. Hulst: Bioscoopgebouw, De onderwe reld van Montmartre volw. AXEL. Centrum: Ciske de rat, 14 j. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. HULST Bioscoopgebouw: De onder wereld van Montmartre, volw. MIDDELBURG Electro: De held van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN Concertgebouw: New York op stelten, a.l. Luxor: De ge vangene van Zenda, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: De'klINgÉ3— Kinema van Dijck 7.30 uur: Liefde Tranen. GOES Grand: Terwijl Parijs slaapt. HENGSTDIJK Zaal Collet: Toneel opvoering, 6 uur. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De on derwereld van Mont Martre. ST. JANSTEEN Tritsen van 12 uur P. v. Duijse. MIDDELBURG Electro: De héld van de dag. Schouwburg: Met een kwartje de wereld rond. PHILIPPINE 7.30 uur Bal bij A. Klaas- sen. SAS VAN GENT Olympia 7.30 uur: Gejaagd door de wind. TERNEUZEN - Concertgebouw 8 uur: New York op Stelten. Luxor 8 uur: De gevangene van Zenda. VLISSINGEN Alhambra: 20.000 mijlen onder zee. ZUIDDORPE Parochiehuis 7.30 uur: Bonte avond. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Vledermuis. Zoals gebru burgemeester, voor het jaar De groei var ting te boven, uit, doch neen ning Het geb gingsoverschot Per saldo st< 1954. Een inter aantal blijde liggen en wel Momenteel s vooruitzichten noodwoningen onderhoud met Nog 84 wonir <ie wachtlijst, zi bleem ook voor nijpend is. Gezi die er hier te contingent ger kunnen worden. OPT] Het oog rii jaar, juichte de het particulier, 1955 begonnen i 52 woningen, wi bewoning zullei herbouw nadert Het nieuwe L in een recordt officieel geopen kent een belang: ontwikkeling va in Oostburg en De minder-va een beschutte v vermoedelijk m stituut is een z allen die er wei Het aantal vei minderde geluk Het is zeer te b dezer ongevaller Te verwachter de nieuwe R.K. kunnen aanvanj bouw zijnde tori kerk wordt het weer rijker. Wa kind van de raac huis zijn- de stiger geworden, niet bedriegen van dit jaar me aangevangen. De plannen voi zwembad zijn ei dit zal toejuiche nog op zich doer Ten aanzien va de heer van Ka de plannen voor Nederl. Hervori voorbereiding we De periodiek a de commissie tot verzuim werden door de L.O. sch schotten op de g ding werden alle gekeurd. Het voorstel gemeenschappelij verdeling van de ziekschool moest gelicht. Voor de Sch< één richtingsverki De voorlopige bouwgronden be de Walstraat aar in de G. A. de de Saar, in dhr Mornout en aan J. de Bliek, overname van noodwoning I Fa. C. A. de perceel in de den afgewezen. OUD W Vooraleer goe schikt over het (Adv In protestai 3ostburg is ci iep 4e vierinj Jvond, welke serst in die gei binden. In de ten hebben de Joodschap vooi Ie afkeuring (vordt geuit ei wordt, dat dit hek volksfeest nren een waai horen. day'-a' is men i t dit vastena-" lot een uur in voortgezet. °ok in de kwestie ter raa spra

de Stem | 1956 | | pagina 2