lil Grote Drie gaan over midden-oosten praten Westelijke liet Met vallen en opstaan moet je het leren KYP vindt garantie prijs melk te laag Meesterwerken" werden verzekerd en auto brandde uit DREIGING BLIJFT" Kleuter van twee jaar bij Pineau^ Niets boerderijbrand omgekomen Indonesië handhaaft standpunt Communiqué omzeilt de concrete moeilijkheden Vier jaar geëist wegens oplichting DAGBLAD VOOR GESPREK IN WASHINGTON TEN EINDE Jungsclilaeger Dinsdag sluit onderzoek „Enige menings verschillen" Na de oorlog Kwart miljoen emigranten Jongerenraad K.Y.P. uitgesteld Minder koud Kamerlid v.d. Zande Meer dan 20.000 gelukwensen voor prinses Beatrix Ex-B.S.-er voor Krijgsraad Stookt niet dl te hard SaargebiecI De reis van het Britse Koningspaar Arrestant ontvlucht in Rotterdam Noren brengen opnieuw Russisch schip op YERMEYLEN ontslaat katholieke ambtenaren zonder Frankrij k Weer een boodschap van Boelganin Geen gesprek meer Benelux-ministers vergaderden Dop van benzine kannetje werd gevonden Winter houdt nog aan VOORLOPIG WAT MINDER KOUD, MAAR 96e JAARGANG No. 22064 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J. J M Mes, Mr. H M U de Rechter, L. J v. 't Westende, p. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post 6.55, por week (uitsluitend bu niet post- besteiL) 1 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 27884L Voor God, Koningin tn Vaderland V R IJ D A G 3 FEBRUARI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel, uo._3M 1 Dinsdag zal de laatste zitting van het onderzoek in de zaak Jungschlaeger worden gehou den. Dit heeft rechter Maeng- kom gisteren meegedeeld. In de zitting van donderdag werden nog drie getuigen gehoord, wier verklaringen niets opzienba rends meer brachten. Terwijl Eden toekijkt tekent Eisen hower in Washington de verklaring ■welke door d ebeide staatslieden namens hun landen werd uitgege ven, IN ZUID-GRIEKENLAND hebben overstromingen grote schade aange richt. Enkele dorpen moesten worden geëvacueerd. Spoor- en wegverbindin gen werden verbroken. ENGELAND zal in Australië een nieuw soort atoombom beproeven. Bij de proefneming zal een groep van 200 militairen zijn betrokken, die op korte afstand van het explosie-centrum in loopgraven worden ondergebracht. Amerika, Engeland en Frankrijk gaan een conferentie houden over het Palestijnse vraagstuk en zich beraden op de acties die no dig zijn om het gevaar voor oorlog in het midden-oosten te bezwe ren. Dit is bekendgemaakt in 't communiqué over de besprekingen tussen de Britse en Amerikaanse leiders in Washington. In Frankrijk was men blij met de mededeling, dat ook Parijs in het overleg zou worden betrokken. Men had daar de indruk ge kregen dat Engeland en Amerika teveel zonder Frankrijk deden, wat het midden-oosten betreft. De ambassadeur van Libanon in de V.S- heeft de Amerikaanse regering doen weten, dat de landen van de Arabische Liga zich niet gebonden achten door enig be sluit, dat tijdens het gesprek-iussen Eden en Eisenhower over hen, maar zonder hen is genomen. Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft al een onderhoud gehad met de Franse am bassadeur. Men heeft in Tel Aviv de indruk, dat de regering in Parijs meer begrip zal opbrengen voor het Israëli sche standpunt dan de regeringen in Londen en Washington. Het slotcommuniqué van de bespre kingen tussen de Britse en Ameri kaanse leiders is lang niet overal met geestdrift ontvangen. Men acht het een nogal teleurstellend document, waarin behendig wordt gezwegen over het verschil in opvatting tussen de V.S. en Engeland ten aanzien van de concrete houding die tegenover be paalde kwesties moet worden ingeno men. Eden en Eisenhower zijn het erover eens, dat het gevaar in het midden oosten moet worden bezworen, dat in Azië krachtig moet worden opgetre den tegenover een eventuele agressor, dat de ontwikkeling van het vreed zaam gebruik van atoomenergie krach tig moet worden bevorderd en dat de kloof tussen oost en west nooit met geweld ongedaan mag worden ge maakt. Opzienbarende mededelingen zijn dit nu direct niet. Ten aanzien van de politiek in het verre oosten wordt gezegd, dat er nog enige meningsver schillen zijn aangaande de vraag „hoe de daar gestelde doeleinden op de meest doeltreffende manier kunnen worden bereikt." Terzake is de opmerking in het communiqué, dat in de afgelopen ruim tien jaar 600 miljoen mensen in bijna twintig landen met Amerikaan se en Britse steun zelfstandig zijn ge worden, terwijl „miljoenen mensen van verschilletje afkomst, geloof en tradities met geweld bij de Sovjet unie zijn ingelijfd". Bovendien zijn nog vele miljoenen in feite, zo niet altijd formeel, door het Sovjetblok geabsorbeerd, aldus de verklaring. TWEE AMSTERDAMSE geolo gen, Dr. C. Egeler en Dr. T. "de Booy, die naam hebben gemaakt met een expeditie naar de hoge Andes, gaan opnieuw naar Peru om enkele nog maagdelijke toppen te beklimmen. Na de oorlog, van 1946 tot en met 1955, zijn uit ons land door bemidde ling van de officiële emigratie-orga. nen 244.951 personen geëmigreerd. Daarvan emigreerden respectievelijk naar Argentinië 924, Australië 70.640, Brazilië 3.130, Canada 105.022, Nieuw- Zeeland 13.080, Rhodesia en Nyassa- land 819, Zuid-Afrika 22.903, de Ver enigde Staten van Amerika 26.209 en naar andere landen met uitzondering van Europa 2.224 personen. In een toespraak tot het Amerikaan se parlement heeft Eden gisteren nog verklaard, dat het rechtstreekse ge vaar voor een wereldconflict is ver minderd. maar dat de indirecte drei ging blijft. De gevolgen daarvan, zei hij, kunnen even dodelijk zijn. Amerika cn Engeland, meende hij. moeten telkens uiting geven aan hun eenheid van doel als een conflict, waar ter wereld ook, acuut wordt. Nooit, zei Eden, hebben wij in zo grote ma te op zo waarachtige wijze overeen stemming gehad als heden. Eden ver klaarde nog. dat Engeland en Ameri ka alle vredelievende landen materië le hulp willen bieden zonder daarbij politieke banden verplicht te stellen. Het bevorderen van het onafhankelijk heidsstreven der volkeren achtte hij blijvend gewenst .ondanks het feit dat de Sovjet-unie voordeel tracht te trek ken uit gebrek aan ervaring en zwak heid in de jonge staten. Omdat prof. Romme op 18 februari a.s. aanwezig moet zijn bij de ver gadering van de Verkiezingsraad der K.V.P., is de openbare vergadering van de Jongerenraad waarop Prof. Romme spreekt over het onderwerp ..Jeugd en bezitsvorming", verplaatst naar zaterdag 25 februari a.s. even eens om half vier in de Grote Stand zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. IN AMSTERDAM, Den Haag en Gro ningen krijgen mensen, die onder de gemeentelijke steunregeling vallen, in de week van 5 tot 11 februari een extra toeslag voor brandstoffen. JAPAN WIL weten, wanneer en hoe de Amerikanen weer met hun H-bom- proeven beginnen. Bovendien hebben de Japanners garanties gevraagd voor vergoeding van eventuele schade tij dens de experimenten. GENERAAL-MAJOOR J. H. Giessen van de Kon, Luchtmacht is per 1 fe bruari benoemd als „assistent" chef staf administratie van het hoofdkwar tier der geallieerde Navo-luchtmach- ten in centraal-Europa. DE JAPANSE socialisten boycotten momenteel de parlementszittingen, omdat premier Hatoyama heeft gezegd dat hij tegen een grondwet is, die Ja pan niet toestaat een leger te hebben. DE anti-communistische zuiverings actie van de Westduitse bouwvakar- ersbond *s nu door de bond van spoorwegpersoneel overgenomen. Een aantal communisten zijn uit de bond gestoten. PRINS BERNHARD zal begin maart tot „chevalier d'honneur" worden ge- s agen van de „Confrérie de Ia chaine des rotisseurs", een befaamde culi- bestaat S°'la'> a' eeuwen Weersverwachting tot vanavond: overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw. X Matige tot lichte vorst. Zwakke 'ot matige wind uit noord tot noordoost. I Verwachting van het Belgisch ty.eerkundig instituut: Aanvanke- .mooi t°t bewolkt. Lichte wind U het noordoosten, later draaiend i,i^r "oord- Opkomende bewol- n^g.mct sneeuw. Maximum tem- peraturen van -4 tot -10 graden. mGi, ag: zon onder 17-32 uur, maan onder 10.43 uur. J nn ,ïfen: zon op 8.19 uur, maan UP 6.42 uur. (Van onze speciale'verslaggever) „Evenals het landbouwschap is het' ook de KVP-fractie in de Tweede Ka mer niet eens met de garantieprijs voor de melk, zoals die op 29 decem ber 1955 door minister Mansholt is vastgesteld. We zullen er morgen dan ook naar streven de minister te bewe gen alsnog een verandering in die prijs aan te brengen", zo verklaarde donderdagmiddag het kamerlid H. H. van der Zande uit Eersel. Hy sprak op een boerengezinsdag te Leur. De heer van der Zanden gaf een Onder de meer dan 20.000 uit alle delen van de wereld afkomstige ge lukwensen, die prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende ver jaardag hebben bereikt, bevonden zich verscheidene telegrammen af komstig van staatshoofden, onder meer van het Engelse koningspaar en van president Eisenhower. uiteenzetting over de totstandkoming van de melkprijs in het verleden en zei, dat de kostprijs plus het verdien stenpercentage wordt berekend door het landbouw Economisch Instituut, Dat gebeurde ook op het einde van 1955, maar de minister volgde nu het advies van het LEI niet op, maar „verminderde" de melkprijs voor de zandgebieden met maar liefst f 0,80 p 100 kilogram. „Dit is natuurlijk volkomen ontoe laatbaar'zo zei de heer van der Zande, die er bij voegde, dat de land bouwdeskundigen van de KVP van daag nog een speciale vergadering houden om vanmiddag in de Kamer des te beter beslagen ten ijs te komen ten. „Dinsdag en woensdag was het te koud om te schaatsen. Giste ren ging het wel. Daarom de Friezen onder. Want jong ge leerd is oud gedaan. Toch is het niet zo makkelijk als het lijkt. Vallen en opstaan, volgens een goed Nederlands spreekwoord. Gek eigenlijk.... die groten daar staan op de schaats alsof ze nooit van gladheid gehoord heb ben. Ze praten wat en ze schui felen wat, maar ze blijven rechtop. En als ik een voet ver zet, lig ik. Snap er niks van. Enfin, doorzetten maar. Dan kan ik over enkele jaren misschien ook naar Cortina. Boemdaar lig ik weer. Maar de moed ver liezen? Toe nou Voor de Krijgsraad te velde west zal woensdag a.s. terecht staan de 48- jarige C. N. van tier V. uit Velscn, destijds lid der Nederlandse binnen landse strijdkrachten (ordedienst) in het gewest Haarlem. Hij wordt ervan beschuldigd aan twee illegale werk sters opdracht te hebben gegeven een zekere Gerdo Bakker van het leven te beroven. Deze opdracht werd op 19 maart 1945 uitgevoerd. De twee vrouwen be gaven zich ieder met een pistool naar de woning van Bakker en schoten hem ter plaatse dood. De zaak is al vele jaren in onderzoek. Van der V. zal berecht worden door de Krijgs raad omdat hij destijds als lid der B. S. geacht werd in militaire dienst te zijn. De neiging om momenteel de ka chel wat harder te stoken dan anders is alleszins begrijpelijk. Echter: voor zichtigheid is geboden. De laatste da gen zijn er al verschillende branden geweest tengevolge van een al te royaal kolengebruik. In Wolvega is een kind van twee jaar hiervan slacht offer geworden. Het kind sliep op de bovenverdie ping van een boerderij, bewoond door de heer A. Heidra. Er ontstond brand op een moment toen deze laatste en zijn vrouw niet thuis waren. Op het moment dat de brand ontdekt werd, was het al te laat. De heer Heidra heeft nog getracht het kind te red den, maar de bovenverdieping was al zo door het vuur aangevreten, dat hij met de kleuter door de vloer zakte. Waarschijnlijk tengevolge van rook vergiftiging is het kind later in het ziekenhuis overleden. Uit het hoofdbureau van politie te Rotterdam is in de nacht van woens dag op donderdag een arrestant ont vlucht. Het is de 26-jarige timmerman S. L. H., die verdacht van rijwieldief stal sedert achttien januari in bewa ring was. Bij een val tijdens zijn detentie had hij een hersenschudding opgelopen. Omdat hij op doktersadvies niet mocht worden vervoerd, werd hij in het hoofdbureau verpleegd. Wegens zijn ziekte werd hij ook soepeler bewaakt dan gewoonlijk het geval is. Hiervan heeft H. gebruik gemaakt en een be waker misleid om ongemerkt de be nen te kannen nemen. Een Noors marinevaartuig heeft donderdag opnieuw een Russisch vis sersvaartuig aangehouden wegens vis sen binnen de Noorse territoriale wa teren. In totaal zijn nu reeds zestien Russische schepen opgebracht. In de buurt van Wolvega werd nog een tweede boerderij prooi van het vuur. De brand ontstond, doordat een aantal zakken vlam vatten, waarmee de warmgedraaide motor van 'n trek ker tegen de vorst was beschermd. Dertien runderen en een geit vonden in de vlammen de dood. Van de boer derij kon vrijwel niets worden be houden. In Den Haag ontstond brand in de keuken van een bovenhuis, toen de bewoonster even afwezig was. De veel te hard gestookte kachel stond na melijk vlak bij een keukenkastje, dat vlam vatte. Een kat kwam in het vuur om. De Vlamingen zijn heftig veront waardigd over wat zij noemen het schandaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken Het gaat hierbij om het feit, dat de socialistische minister Vermeylen 150 ambtenaren van de dienst der lucht bescherming voor de keuze heeft ge steld van degradatie in hun rang met aanzienlijke salarisvermindering of ontslag. De getroffen ambtenaren zijn alle katholieke Vlamingen. Voor nieu we benoemingen bleken alleen socia listen in aanmerking te komen. Aldus meldt het Belgische katholieke pers bureau C.I.P. Christian Pineau, de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag gezegd, dat Frankrijk geen enkele oplossing van de Saar- kwestie, waarbij geen rekening ge houden wordt met Frankrijks econo mische belangen in dat gebied, kan aanvaarden. Pineau sprak over een motie, die enkele dagen geleden door het parle ment van het Saargebied is goedge keurd en volgens welke Saarland ge leidelijk met Duitsland verenigd moet worden. De motie, aldus Pineau. moet slechts beschouwd worden als de uit drukking van een wens. De huidige toestand kan in feite slechts veran derd worden met de formele instem ming van de Franse regering. Naar Pineau meende, kan de Saarregering noch het parlement een eenzijdige be slissing nemen. President Eisenhower heeft opnieuw een boodschap van maarschalk Boelganin, de Sov jet-premier, ontvangen. Aldus is donderdag te Gettysburg mee gedeeld. Een woordvoerder van de In donesische delegatie in Genève heeft medegedeeld, dat de dele gatie de onderhandelingen met Nederland alleen zal voortzetten op de basis, zoals deze door de Indonesische regering en de de legatie aan Nederland is mede gedeeld. Den Haag had de Indonesische re gering doen weten, dat Nederland niet bereid was tot hervatting van de besprekingen met de Indonesi sche delegatie, voordat er klaarheid zou zijn gebracht in het verschil van opvatting tussen dc regeringen, zoals dit uit de jongste nota-wisse ling is gebleken. Allereerst zouden de delegaties bij een moeten komen, zo werd gezegd, om tot overeenstemming te geraken over een gezamenlijk uitgangspunt, dat dan als basis voor een voortgezet gesprek kon dienen. Het Britse Koningspaar brengt op het ogenblik een bezoek aan Nigeria Deze kaart geeft de reisroute die de Britse vorsten tot IS februari zullen afleggen in deze negerstaat. De ministers van Economische Za ken cn Landbouw van Nederland, Bel gië en Luxemburg hebben gisteren in Brussel vergaderd. Er werd besloten aan de drielandencommissie mandaat te verstrekken voor een rapport be treffende de harmonisering van de landbouwpolitiek der Beneluxlanden. De commissie zal voor 15 mei verslag uitbrengen. Verder werd overeenstemming be reikt inzake het vaststellen van een invoercontingent voor geëvaporeerde melk in België. „Een geslaagde ver gadering", zei minister Rey Vier jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen de 39-jarige koopman Dirk S. uit Zoetermeer, wegens poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij voor ongeveer an derhalve ton. S. had drie schilderijen zwaar laten verzekeren voor het risico tijdens transport en prompt vloog de auto in brand. Uit het onder zoek leidde men af, dat er in het geheel geen kostbare schilderijen waren geweest, maar hoogstens een paar waardeloze dingetjes, die de plaats van de meesterwer ken hadden moeten innemen. Twee dagen hebben de verhoren in deze zaak geduurd. Ze hadden een nogal sensationeel verloop. Een der kroongetuigen moest namelijk we- gens meineed worden gearresteerd. Dirk S. bleef tijdens het hele pro ces volmaakt onbewogen. Hij beant woordde slagvaardig de vragen van de president en wilde het doen voor komen ai^ zou handel in meesterwer ken tot zijn dagelijkse bezigheden be horen. Met het geld van zijn vrouw, zei hij, had hij de transactie afgeslo- Het gerechtelijk laboratorium heeft in deze zaak buitengewoon belangrijk werk gedaan bij het onderzoek van de verbrande auto. Het heeft het brandstichtingsmiddel benzine gevonden en de dop van het kannetje, waarmee de ontbrandbare stof in de auto was gegoten. Uit de houding van de koopman, vond de officier, is zonneklaar geble ken, dat hij van plan was de verze keringsmaatschappij voor anderhalve ton op te lichten. Verdachte heeft ai een keer twee jaar cn drie maanden gezeten wegens brandstichting. Een verzekeringsmaatschappij betaalde toen 90.000.. aan zijn vrouw uit. De verdediger, Mr. Huygcns, zei wel te geloven in het bestaan van een Duitse koper van de schilderijen, die overigens onbekend moest blijven. Hij was ook van oordeel dat de verdedi ging te weinig gelegenheid had gehad met rapporten van door haar ge hoorde deskundigen naar voren te ko men. Het Openbaar Ministerie was volgens hem ook volkomen tekort ge schoten in de bewijsvoering. Evenals Mr. Schuering, die eveneens als ver dediger optrad, vond hij dat de recht bank geen veroordeling mocht uitspre ken. Op 16 februari zal de rechtbank uit spraak doen. Het bericht van eergiste ren dat de kou in Rusland aanmerkelijk afnam en dat het ook in Scandinavië war mer werd, heeft ietwat voorbarige vreugde ge bracht. Achter de warmere luchtstroom, die nu ook over ons land komt en die voorlopig voor iets mildere temperaturen zal zorgen, vormen zich namelijk weer nieuwe zeer koude luchtla gen. Plaatselijk nam gisteren in Eu ropa de koudegolf wat af, maar over het algemeen bleef het nog bar koud. In Frankrijk kwamen 24 mensen door de strenge vorst om het leven. Een politieagent in Straatsburg merkte plotseling dat het verkeersfluitje aan zijn lippen was vastgevroren. In Innsbruck, de hoofdstad van het Oostenrijkse Tirol, was het even 32 graden onder nul en in Davos werd een temperatuur van -34 gemeten. In de kanalen bij west-Ber- lijn liggen 150 aken vastgevro ren. De gemeentebesturen van Londen en andere Britse ste den lieten noodkranen aanleg gen om degenen uit de nood te helpen die met bevroren lei dingen zaten. Het koude-record voor west- Europa sloeg het plakje Kalten- brunn in de Beierse Alpen. Daar was het 38 graden onder nul. Bij ons kon men donderdag alom de opmerking horen, dat het „toch al minder koud" was. En terecht. Niettemin wezen gis terenavond de thermometers in ons land gemiddeld -7 graden. Verschillende veerdiensten moesten worden gestaakt. Vlie land en Terschelling raakten ge ïsoleerd. In het dorpje Itteren bij Maastricht merkte de pastoor bij een dierenzegening in de open lucht dat zijn wijwater kwast was bevroren. We willen hier nog eens even de aandacht vragen voor allen die er, ondanks de kou, „door moeten". De hakkers, de sla gers, de melkrijders en.... de be zorgers van de krant. Mopper niet als ze eens wat later zün dan anders. Enkelen van onze agen ten kwamen gisteren en eergis teren met bevroren vingers thuis, of ondervonden op andere on prettige manier de gevolgen van de vorst. En desondanks redden ze het toch maar

de Stem | 1956 | | pagina 1