ZEEUWSCH-VLAAMSE TUNNEL SAMEN MET BELGIE BRYLCREEM VELPOHf lijmt zo vast als een huis! ZEESPIEGEL RIJST Oeteldonkers zien uit naar een denderende carnaval loch trainen! KALODERMA GELEE Kilo's slanker BonKorets DERDE BLAD ^aeblaü PcjsTfcm DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 Belangwekkende suggestie van voorzitter K vK.: In noorden onder De Schelde TY/EEDE TUNNEL Nóg kolderieker dan andere jaren HELPENDE HAND VOOR DE JONGE MIDDENSTAND Komt er ook weer een tijd van daling Spel bevrijding Nederland Snerpende koude Guy Mollet kreeg grote meerderheid de natuurlijke glans van gezond Haar Ir/ Zwartbont-fokkerij in w.-Brabant kende een goed jaar Op 3 mei stierenkeuring te Breda Pastoor II. A. Bots JANUARI STELDE TELEUR Geen pessimisme VAfi MIERLf) ei ZOON i.v. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen ir. C.A.L. Horstmann, heeft in de algemene vergadering welke gisteren in hotel „Rotterdam" te Terneuzen is gehouden, een belangwekkende sugges tie gedaan t.o.v. de oplossing van het verkeersvraagstuk van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij lanceerde n.l. de idee om de bouw van een tunnel in samen werking met België op te lossen. Er moet voor Antwerpen toch een nieuwe tunnel komen en die zal, planologisch gezien, in het noorden onder de Schel- (ic moeten komen, aansluitend op de zogenaamde Beneluxweg. Ten noor den dus van de Antwe-pse haven- en industriecomplexen en in het verlengde van de nieuwe weg bij Kalloo. dat alleen de aanwas van het ver keer al groter zal zijn dan wat deze boten zullen kunnen verwerken" zo betoogde hij. IJDELE HOOP Het veer Breskens-Vlissingen staat, vooral wat het toeristenverkeer be treft, nog altijd aan de top. Een af doende verbetering van de opstellings plaats aan de Vlissingse kant zou geen overbodige luxe zijn. Tenslotte haalde de heer Horstmann de Deltadag aan, waar wel duidelijk geworden is dat ""euwsch-VIaande- ren voorlopig op geen enkele verbe tering van de situatie mag rekenen. Daar sprak bovendien ir. Maris slechts over één nieuwe boot, terwijl wij in Zeeland nog altijd hopen op twee boten van 100 meter. Met teleurstelling stelde de voorzit ter vast dat het nu wel erg duidelijk is dat er voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het kader van het Deltaplan, geen enkele verbetering komt. Integendeel, terwijl men overal elders van ver korte verbindingen zal profiteren, zal men hier nóg langer moeten wachten bij de veren. „Ilouden we nu rekening: met de geschetste situatie en zien we dat er thans opdracht is gegeven voor zegge en schrijve één boot, dan is wel dut- „Indien deze tunnel er zot komen, m'èt aansluiting op Hulst, er op de toekomstige oost-westv. eg door Zeeuwsch-Vlaanderen, dan zal 60 pet. van het huidige verkeer van Perk- polder-Kruiningen er gebruik van ma ken (40 pet. van dat verkeer is inter- Zeeuws), en bovendien een flink ge deelte van het verkeer van Bres kens-Vlissingen. Deze tunnel zou de overbelaste Antwerpse tunnel ontlas ten en de directe verbinding via de Beneluxweg worden van Rotterdam en naar het industriegebied van Gent, Kortrijk, Lille enz." aldus de heer Horstmann. Ook over de wijze van samenwer king en van financiering opperde de voorzitter bepaalde ideeën. Zeeuwsch Vlaanderen kan uiteraard niet blij ven wachten tot de Belgen deze tun nel komen aanbieden. Het moet, zo stelde hij, mogelijk zijn dat de Zeemvsch-Vlamingen een bedrag bij eenbrengen ir de vom van een lening waarbij hij dacht aan de orde van grootte van 5 miljoen gulden. Vanaf de aanvang dient men pro vincie en rijk voor dit idee te inte resseren. En als Nederland dan in staat is om België een 25 miljoen gulden aan te bieden (pov. en rijk zullen zeker niet achterblijven als Zeeuwsch-Vlaanderen 5 miljoen kan voteren) indien men daar deze tunnel wil bouwen, dan kan men ervan over tuigd zijn dat wij in België met vreugde begroet zullen worden. De aflossing is mogelijk via de in Bel- gië gebruikelijke tolheffing voor de i tunnel. De heer Horstmann sprak de hoop uit dat dit plan kan worden bestu deerd door E.T.I., planologische dienst, provinciale staten, gedelegeer den van economische zaken en water staat, gemeentebesturen en rijksdienst voor het Nationale Plan. ONHOUDBAAR De voorzitter van de Kamer van Koophandel ontwikkelde deze idee aan het slot van een ernstige be schouwing over het „allesoverheer sende probleem van de verbindingen met overig Nederland", waarin hij moest constateren dat er geen merk bare verbetering is gekomen gedu rende 1955. Integendeel, met uitzon dering van de totstandkoming van de helikopter verbinding en van de busdienst op Breda is een steeds toe nemende achteruitgang tengevolge van het enorm groeiende verkeer te zien. Hij sprak de hoop uit dat men erin zal slagen de helikopterdienst voort te zetten, omdat de proef heeft aan getoond dat de toestellen, ondanks de winterperiode, goed bezet zijn. De busdienst op Breda heeft haar be staansrecht al eerder bewezen. Wat het autoverkeer betreft: het ziet er eerder naar uit dat men voor 1970 een toename-coefficiënt van 3,5 zal bereiken dan die van 2,5, zoals door waterstaat voorspeld was, ten opzichte van de verkeersdicht heid van 1953. De toestand aan het veer Perkpol- der-Kruiningen wordt nu reeds wer kelijk onhoudbaar, aldus de heer Horstmann en men ziet dan ook vele regelmatige bezoekers van Zeeuwsch Vlaanderen, b.v. marktkooplieden, wegblijven. „De eventuele bouw van twee bo ten van 100 meter lengte zal geen verbetering brengen, daar deze eerst gereed kunnen komen op een tijdstip (Advertentie) delijk dat we met onze veerdiensten acht du feiten aanslenteren. We kunnen dan zeer gemakkelijk voor spellen dat, als deze boot er zal zjjn, er nóg een of meer boten tekort zul len zjjn dan thans." OOST-WESTVERBINDING Ook aan het verkeer te water en het inter - Zeeuwsch Vlaamse ver keer wijdde de heer Horstmann zijn aandacht vaststellende dat een oplos sing van'het havenprobleem Terneu zen niet op zich kan laten wachten. Daarbij merkte hij op dat er, hoe wel men hoopt dat dit jaar een op lossing zal brengen, geen Nederlands belang in een verbreding van het ka naal is en dat men eerder kan ver wachten dat een nóg hoger zoutgehal te de industrie voor nóg grotere kos ten zal plaatsen. Aangezien de middenweg door de Braakmna bijna gereed is en ook de aansluitende wegen hopelijk niet lang op zich zullen laten wachten, zal straks een aanzienlijk deel van de oost-westweg door Zeeuwsch-Vlaande ren gereed zijn. Het is echter te be treuren dat juist het middengedeelte van deze weg met name de over gang over het kanaal Gent-Terneu- zen en de aansluiting op de weg naar Zeamslag nog wel lang op zich kan laten wachten indien de beslissing over de verbreding van dit kanaal weer zou worden uitgesteld. En daar mee zal de meest logische weg in een langwerpige streek als Zeeuwsch- Vlaanderen weer jaren op zich doen wachten. Verder memoreerde de heer Horstmann het ontvolkingsprobleem, vraagstukken van Je arbeidsmarkt enz. Ook gaf hij een overzicht van industrie, handel en nijverheid. (Advertentie) maakt handen zacht ais fluweel Prins Nilles van Bergen op Zoom begrijpt wat de Oeteldonker bedoelt, heeft schoon gelijk: er dreigt geen Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens liet principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende Charme straalt van u al - u Is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag mei BonKorets, I. 3.30 per flacon. VERMAGERING SO RAG EES crisis voor het bewind van de carna valsprinsen, en hun kronen wankelen niet. Ook al is de veertigdaagse vas ten afgeschaft, er blijven genoeg re denen over om vastenavond te vieren. En zo denken de Oeteldonkers in Den Bosch er óók over. Zij zijn zelfs van plan, er nog een extra schepje op te doen: op de leut èn op de kolderieke optocht die dank zij een subsidie van de gemeente schoner en kolderieker zal Worden dan ooit tevoren. Men zij dus gerustgesteld: in Oetel- donk gaan de feesten dit jaar gewoon door. Geen Bosschenaar die daaraan overigens ook maar één ogenblik ge twijfeld heeft. Zondag 12 februari 's middags om elf minuten na twaalf zal Z.K. Hoogheid Prins Arnadeiro XVII, Ridder van het Reksam, Heer en Meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zandwoestij nen, enz. enz. met Zijn adjudant en groot gevolg per speciale hoftrein het station van Den Bosch komen binnen rollen. De minister-president, de bur- gervaojer van Oeteldonk en andere dure personages zullen de Prins met toespraken en dat soort dingen bezig houden tot vijf minuten vóór enen. Want op dat moment maken Z.K.H. en Zijn gevolg zich gereed voor de blijde intocht in het feestelijke Oetel- donkse Rijk. De stoet begeeft zich dan, toegejuicht door duizenden trou we onderdanen van Prins Carnaval, op weg naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur zijn opwachting maakt. MATJENEE En daarna gaan allen, Prins èn volk, op naar het Groot Matjenee in de schouwburgzaal van het Casino, waar om 2 uur 1.1. het doek open gaat ,,krèk as aander jaore". Het matjenee begint deze keer wel een beetje akelig: met 'n dooie, 'n over jarig lijk (Knillis) met veel volk er bij. Maar de mensen weten van an dere jaren, dat het maar een schijn- dooie is. Het zal een merakels mooi program worden, met de „Fiedel- monnikul Dikkies", en met Jit en Bug en nog veel meer grote artisten. Het hoogtepunt van de middag bestaat uit het grote feest op d'n Oeteldonkse veemert, mee levende haove veurge- druld deur de blom vaan 't jonkvolk uit de waotervrije moerassen... als ge £)e „Nieuwe Rotterdamse Courant" herinnert aan een uitspraak van de zeer bekwame hoofdinge nieur van de rijkswaterstaat dr. ir. J. van Veen (thans o.m. ook secre taris van de Deltacommissie) uit het jaar 1941dat het lage deel van ons land er weldra onwelvarend en troosteloos zou gaan uitzien, „indien de zeespiegel blijft rijzen in het tempo van 20-25 cm per eeuw." In de gegeven veronderstelling kan dit juist zijn, maar intussen 1 ebben jongere studies uitgewezen dat de stijging van het zeeniveau n'ct zo snel verloopt en dat er ook perioden van stilstand en daling voorkomen. Dr .T.Bennema komt in een bijdra ge van ,,Boor en ipade", gepubli ceerd in 1954, tot de conclusie dat ae stijgir g van het zeeniveau sinds ae Romeinse tijd slechts 4 a 10 cm Per eeuw bedraagt. Hij neemt wel aan, dat men vanwege een stilstand m vonge eeuwen vanaf 1850 tot 2050 mct e°n extra stijging van 14 a 35 cm zou moeten rekenen. Als men ook cut in aanmerking neemt, komt men voor de lopende eeuw vanaf 1950 tot 9en waarschijnlijke stijging van 11 a -8 cm, daar dr. Bennema over genoemde twee eeuwen samen op de (tuur een stijgi j van 22 55 cm ver wacht. Voor de lopende eeuw zou dus de uitkomst loppen met de veronder stelling van dr. van Veen. Maar dr. Bennema neemt tevens aan, dat on geveer na 2050 het zeeniveau con stant zal blijven of iets zal gaan dalen. De jongste onderzoekingen op dit gebied geven dus geen aanleiding meer tot een zo pessimistische opvat ting en verwachting als dr. ir. van Veen nog in 1941 heeft geuit. Zulks verdient zijn weerslag te heb ben op de hoogte van dc zeewerin gen in het raam van het Deltaplan. KNILLIS De duizenden die niet meer in het Casino konden, hebben zich onder tussen samengehoopt op de Grote Markt, om getuige te zijn van de plechtige onthulling van het stand beeld van de grootste boer van Oetel donk: boer Knillis". De Prins zelf zal hefbeeld onthullen, in aanwezig heid van Zijn onafscheidelijk gevolg, burgevaojer Peer vaan den Muggen- heuvel, het Korps Dieplummetiek, sa men met al de vastelaovendgèkken. Na een uitbundige rondedans zal de Prins, staande aan de voet van Knil lis, het défilé van alle carnavalsver enigingen afnemen. KIJKSPUL Maandag is het de dag voor de vreemdelingen die naar de optocht komen kijken en graag in de verlei ding willen komen, méé carnaval te gaan vieren. Die grote, verklede en gemaskerde vastelaovendoptocht gaat om drie uur trekken. (Vooraf gaat er nog een reclaineoptocht, omdat de or- ganisatioren bang zijn ,,dat de mensen zich anders een paar minuten zouden vervelen".) Aan dit kijkspul zijn dit jaar extra veel zorgen besteed. Of dat waar is, zullen we moeten af wachten. In elk geval zijn er niet minder dan 33 loopgroepen en wa gens, overigens inclusief de ,,veur- kaant vaan de pelisie", en de ,,ge- motobiezereerde pelisiepèrdjes". We krijgen te zien o.a. de Oeteldonkse Fokstier mee jong, Zuute lieve Ger- ritje mee al d'r vrijers en sjapperons, Mu/.ekaole Klouns die uit allerhande gekkigheid meziek weten te halen, de Oeteldonkse Diezevloot, De Pinggui ten, een ,,IIommaosie vaan de Sub- sidianen" aan het gemeentebestuur dè bekaant zoveul verstaand heet as de Raod vaan Elf de Boerenher- remenie De Kwakbollen, en nog veel meer. De stoet wordt gesloten met de wagen waarop Prins Carnaval met Zijn adjudant gezeten zullen zijn om de hulde van alle zotten in ontvangst te nemen. BEGRAOFENIS Verder zullen wij kort zijn: dins dagmiddag om drie uur wordt er op het Marktplein een groot openlucht concert gegeven (as 't goei weer is deur de herremenie De Kwakbollen) met soepee-daansant, en 's avonds veel vertier tot het einde van de dag. Om vijf voor twaalf volgt dan het droevig afscheid van Knillis die dan begraven gaat worden. En daarmee zal weer een einde zijn gekomen aan een denderende Oeteldonkse vasten avond. (Van een medewerker) Wanneer men over het sociale vraagstuk hoort spreken, denkt ieder een prompt aan de moeilijkheden van de arbeidende stand of aan de nood van de bedrijfsjeugd, zonder zich daarbij te binnen te brengen dat het sociale vraagstuk het samenzijn van alle groeperingen betreft. De tijd dat de voornaamste inhoud van het sociale vraagstuk de zorg voor de achtergestelde en verwaarloosde arbeidersstand betrof, is echter wel voorbij. Een groep waarvoor men veel te weinig belangstelling heeft gehad is de middenstand. En toch is deze groep van zeer groot gewicht, niet minder dan 38 pet. van onze totale beroeps bevolking is werkzaam in de midden standssector en ruim 95 pet. van alle niet-agrarische bedrijven zijn midden- standsondernemingen. Nu willen wij zeker niet de aan dacht vragen voor deze groep omdat zij materieel bedreigd zou zijn, maar veel meer om haar geestelijke situatie, met name die van haar jeugd. Deze middenstand is namelijk altijd de rug- gegraad van kerk en maatschappij geweest, maar overduidelijk gaat nu blijken dat dit niet meer het geval is. In heel Europa ontstaat een nieuwe elite voor de kerk onder de intellec tuelen en de geschoolde arbeiders, maar in'rhi'ddenstandskrihgen loopt het aantal priesterroepingen terug, het percentage nonpaschanten is er veel groter dan onder andere groepen, en meer dan elders is hier het geloof een zaak van traditie, sleur, plichtple gingen en folklpr.e. Onder de jongeren van de midden stand is een relatief grote oppervlak kigheid, gedesinteresseerdheid en on aandoenlijkheid waar te nemen. Dit is niet verbazingwekkend als men ziet hoe vorming en onderricht van de middenstand bij die van boer en ar beider is achtergebleven. Weliswaar stelt de vestigingswet enkele minima le eisen aan kennis, maar van over heidswege noch gesubsidieerd, noch behoorlijk gecontroleerd, is dit mid- denstandsonderwijs eerder een aanslag op de jeugd dan een zegen. Dit onder wijs maakt van het hoofd van de jon ge mens namelijk geen werkplaats waar een gezond oordeel en een fris idee ontstaan, maar slechts een op slagzolder voor een hoop deels on praktische weetjes. Talloze beunha zen maken het serieuse pogen van goede middenstandsleraren gedoemd tot mislukking, en zo heeft ons han delsonderwijs vaak meer nog van han del in onderwijs. Levensvorming, een begeleiding bij de groei naar de geestelijke volwas senheid, biedt dit cursuswerk natuur lijk helemaal niet. Hier komt nog bij, dat de jonge middenstander zich veel minder makkelijk dan anderen orga niseert om in groepsverband dit alles bij te spijkeren. De middenstander, ook de jonge, is nu eenmaal individualis tisch, dat is de zwarte kant van de deugd jezelf te willen helpen, per soonlijke verantwoordelijkheid te wil len dragen, zelfstandig ondernemer te willen zijn. Daarom is hij op voor hand min of meer anti-organisatorisch en mist hij een gezond standsbewust zijn. Daar komt- nog weer bij, dat zijn arbeidstijd zejer lang is, gemiddeld werkt hij drieduizend uren per jaar. Aan een jonge zakenman worden uiteraard grote eisen gesteld: voor hobby's of andere niet direct zakelijke bezigheden, gunt hij zich geen tijd. Zijn vakstudie vraagt in die jaren tussen 17 en 23 zijn meeste vrije tijd, er zijn niet weinig jonge mannen die wel acht vakbrevetten moeten verove ren vóór ze vaders bedrijf zullen kun nen overnemen. Wat weet intussen deze knaap van De minister van O.K. en W., heeft aan de auteurs Mies Bouhuys, Mi chel van der Plas en Jan de Wit elk een opdracht verleend tot het schrij ven van 'n kort, eenvoudig spel, han delende over de bevrijding van ons land van vreemde overheersing en over de betekenis van de vrijheid. Deze spelen dienen geschikt te zijn om op of omstreeks de bevrijdings dag door kinderen i schoolverband te worden opgevoerd. Het is de be doeling, dat in de spelen liederen worden opgenomen, die door de kin deren gezamenlijk kunnen worden ge zongen. De drie auteur» hebben de hun ver leende opdracht aanvaard en hopen in de loop van 1956 met hun werk gereed te komen. De snerpende oostenwind en de strenge vorst hebben trainer Merkel er niet van kunnen weerhouden om dinsdagavond de training van de Ne derlandse Elftalclub toch in 't Olym pisch Stadion te Amsterdam, door te laten gaan. „We hebben nog maar zo weinig tijd voor de wedstrijd te gen West-Duitsland op 14 maart en moeten iedere gelegenheid benutten". Dit zeiden zowel Merkel als de voorzitter van de keuzecommissie, de heel H. Hoolboom na afloop van de training, die bestond uit wat lichte lichaamsoefeningen en een partijtje tussen het A-elftal en de B-ploeg. Ön danks de vorst wa.s het terrein van het Olympisch Stadion uitstekend be speelbaar en de spelers hadden maar weinig last van de koude. ,,Als je maar in beweging blijft, merk je niets van de kou" zei Bram Appel. Mer» heeft besloten om, mocht de competitie stilstaan zondagmiddag de spelers weer in Amsterdam bijeen te laten komen. Na afloop kregen de spelers in de ..kuil" van de bondsarts W.H.E. Posthuma elk een fles levertraan en een dosis vitaminepillen. (Advertentie) politiek meer dan kapperspraatjes? Wat betekent staatsburgerschap voor hem? Hoeveel gelegenheid heeft hij om denkend en pratend zich een in zicht te verwerven over de Christelij ke zin van liefde en huwelijk? Beseft hij iets van zijn verantwoordelijkheid als toekomstig huisvader? Waar kan hij oprecht zich uitspreken over de dingen die hem stoten in de kerk, maar waar ook groeit hij naar een volwassen geloofshouding en naar de ontdekking van de mannenmaat van Christendom, dat blijde boodschap is? De jongeren uit de middenstand hebben levensvorming nodig. Maar op deze leeftijd is dit nie£ moer een kwestie van lesnemen, van slikken wat een ander voorzet. Inte gendeel, dat zijn de jaren van het ge sprek, de ontmoeting met gelijken en eenderen om openhartig te spreken over de dingen die hun hoog zitten of hoog horen te zitten. Hier is natuur lijk de oudere in de kring aanwezig de priester en de jong voelende za kenman maar alleen als noodrem, of liever nog als uitdager, die vragen opwerpt en die hen helpt bij het zelf ontdekken. Dit vormingswerk onder de jonge middenstand beoogt de K.J.M.V. Maar tegenover de veertig vrijgestelde krachten die door het hele land onder de jonge arbeiders werken, staat voor de jonge middenstand een enkele man voor alle vertegenwoordigingen en voor de steun en aanmoediging en oprichting van alle clubs in heel het land. Het ware te wensen voor dit bisdom dat voor de jonge midden stand een jeugdige deskundige kon worden vrijgesteld, die als een stuwer en leider voor dit stuk werk nog han den te kort zal komen. (Advertentie) WMWM»- BRYLCREEM geeft «n fraaie, natuurlijke gUna aan Uw haar O RYLCREEM kleeft 5et, plakt niet. droogt het haar niet uit BRYLCREEM houdt U„ hoofdhuid fris en gerond, voorkomt roos iif'IW ...«„V-Y •s WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSIN6 Beecham (Nederland) N.V. voor Engros lacq. Mot N.V* Amsterdam De Bond van fokverenigingen in west-Brabant heeft dinsdag te Breda zijn jaarvergadering gehouden onder Voor Mollets investituur (als mi-1 leiding van de voorzitter A. G. Bax nister-president) stemden 141 (van de 144) communisten, 93 (van de 96) socialisten, 64 (van de 73) leden van de MRP, 57 (van de 58) radicaal socialisten, de 19 leden van de .de mocratische en socialistische verzets- unie" (Afrikaanse democratische groepering), 16 (van de 22) sociaal republikeinen, 12 (van de 14) linkse republikeinen, de tien overzeese on- afhankelijken, de zes progressieven, een van de 83 leden van de „indepen dant paysan d'action sociale", en een van de zes partijlozen. Dit waren samen 427 van de 595 stemmen. De tegenstemmers waren: 49 leden van de Poujade-beweging, 14 leden van de „independants paysans d'ac tion sociale", zes van de 12 leden van de boerenpartij en twee partijlozen. Drie-entachtig afgevaardigden ont hielden zich van stemming, terwijl voorzitter Le Troquer en 20 afge vaardigden niet aan de stemming deelnamen. In Den Haag is overleden de zeer- eerw. heef H.A. Bots, pastoor tè Half weg. Pastoor Bots was 29 maart 1883 in Alkmaar geboren en 15 augustus 1907 priester gewijd. Nadat hij kort assistent was geweest in Castricum, was hij achtereenvolgens kapelaan in Haarlemmerliede 't Veldt, 's-Graven- hage, Vlaardingen en Lutjebroek en tenslotte in 's-Heerenhoek. Hier kreeg hij tevens opdracht een nieuwe paro chie te stichten in de Noord Craayert (Lewedorp) en 5 februari 1928 werd hij daar pastoor. Op 27 februari 1932 volgde tenslotte zijn benoeming in Halfweg. te Zevenbergschen Hoek die zijn ver heugenis er over uitsprak dat ondanks het minder gunstige weer zo velen ter bijeenkomst waren verschenen. Het afgelopen jaar is voor de Bond en zijn leden een goed jaar geweest: we hebben een mooie zomer gehad, zijn verschoond gebleven van veeziekten, de (fok-) veeprijzen zijn hoog en de fokveedag is een goed geslaagde ge worden, ondanks het minder gunstige weer. Het jaarverslag van secretaris Jan sen uit Roosendaal constateert een sterk toenemende belangstelling in de rundveefokkerij in dit fokgebied, zo dat de toekomst met vertrouwen te gemoet kan worden gezien. Speciaal de aanvoer op de fokveedag was een demonstratie van de grote animo: er waren vele dieren uit alle delen van het gebied. Alleen is het opmerkelijk dat nog een aantal leden al is het dan 50G minder dan vorig jaar niet deelneemt aan de produktie- c ontrol e. In het afgelopen jaar waren bij de Bond aangesloten 36 fokverenigingen, waaronder de fokcentrale te Roosen daal met 10 aangesloten verenigingen Het totaal bedraagt dus 45 verenigin- gen..met £859 leden,die allen deelne men aan de drieweekse produktiecon- trole (169 leden mee dan in 1954).,Er werden 26794 koeien gecontroleerd (2439 meer), waarvan 7357 stamboek koeien (+559) terwijl 79 stamboek stieren ter dekking stonden. Nog 110 fokverenigingsleden nemen niet deel aan de produktiecontrole. Tot bestuursleden werden met al gemene stemmen herkozen de heren J. C. Wink te Wijk en Ant. v. Beek te Teteringen. Besloten werd de centrale fokvee dag dit jaar weer te Breda te houden op de eerste donderdag in oktober, Traag de juiste soort daags na Leeuwardens' najaarskeu ring. Uit de vergadering werd er op aangedrongen meer reclame voor deze dag te maken o.a. in België, ter wijl het terrein niet ideaal genoemd werd. Waarop de voorzitter anwoord- de dat men wel zocht maar nog steeds geen geschikter terrein gevonden had, Ook over de kampioenschappen was men hier niet helemaal tevreden: men zag hiervoor liever zelfgefokt© dieren aangewezen dan Friese im- port-dieren. Waarop inspecteur Booy- ink aanraadde de zaak vooreerst on veranderd te laten; pas als zeer goe de dieren hier gefokt zijn zou de kwestie nader bekeken kunnen wor den. Medegedeeld werd dat de centrale stierenkeuring zal worden gehouden op 3 mei te Breda. De heer Bax die voorzitte was van de provinciale veeverbeteringscom- missie, deelde mede dat hij voor deze functie bedankt had in verband met zijn leeftijd. In zijn plaats is tot lid dier commissie benoemd de heer J. Cuppen te Beers, vertegenwoordiger van de roodbont-fokkerij. DISTRICTSVERGADERING Na de bondsvergadering werd een districtsvergadering gehouden voor het N.R.S. waarin hoofdinspecteur E. J. Alderkamp verschillende, meest technische kwesties aanroerde, meer uitvoerig behandelende de vraag of er niet te weinig stieren (stierkalve ren) werden aangehouden temeer om dat vele stieren uit Friesland komen waar de fokkerij ook op wat smalle basis stoelt: bijna alle stieren stam men van Adema 197. (Gelukkig is er via de moeders meer bloed-verschei- denheid. Toch lijkt het aanhouden en gebruiken van meer stieren wel ge wenst, vooral ook door de K.I.-vereni gingen. In 1954 werden door 1000 K.I— stieren 856.000 koeien bevrucht. Reeds zijn er K.I.-verenigingen die meer stieren gebruiken dan strikt nodig zou zijn. Over deze kwestie, over de fokrich- ting en over het onthoornen werd nogal gesproken; een en ander heeft de aandacht zowel van de fokkers als van de fokleiding. Wekelijks lleursoversicht van 25 t/m 31 januari 1956 Wij hebben nu de eerste maand van het nieuwe jaar achter de rug en jammer genoeg moet geconstateerd worden, dat deze maand niet ge bracht heeft, dat, wat men zich in het algemeen hiervan voorstelde. Al gemeen was men toch van mening, dat het nieuwe jaar zowel in Am sterdam als in New-York hogere koersen te zien zou geven, doch het tegendeel is het geval geweest. Dui delijk wordt dit geïllustreerd door de io.dex-cijfers, zoals deze door het C. B.S. dagelijks worden gepubliceerd en waarvan wij hier een klein staatje laten volgen. Intern. Scheep- conc. Industr. vaart 308.51 290.93 264.71 271.01 271.51 180.65 167.49 162.75 163.75 162.66 176.53 171.36 162.84 165.62 167.65 Banken Indon. Alg. 157.20 171.99 163.48 162.36 164.12 169.61 157.22 147.15 150.41 150.59 239.70 224.91 208.70 212.47 212.77 6 sept. 1955 2 jan. 1956 23 jan. 1956 25 jan. 1956 31 jan. 1956 6 sept. 1955 2 jan. 1956 23 jan. 1956 25 jan. 1956 31 jan. 1956 Zoals men hieruit ziet was de beurs op 2 januari al aardig op weg zich te herstellen van de vrij grote inzin king. die sinds het hoogtepunt van 6 september had plaats gevonden. Wa ren de verwachtingen in vervulling gegaan, dan had men op het einde van deze maand dat vorige hoogte punt waarschijnlijk wel kunnen be reiken. In de plaats daarvan zagen we bij een zeer lusteloze beurs en zeer weinig belangstelling een zich afbrokkelend koersverloop. De grootste daling vond plaats in Internationale waarden en de klein- sto daling in de koersen van onze In dustriële waarden. Opmerkelijk is echter, dat de ontwikkeling 'n de ver schillende rubrieken niet parallel loopt en zo ziet men, dat per 31 ja nuari het industrieel gemiddelde het laagste punt bereikt, terwijl voor an dere rubrieken de daling reeds was gevolgd door een herstel dat echter nog niet van grote betekenis was. In Amerika lag de zaak iets anders, ter illustratie waarvan onderstaand de Dow Jones-cijfers: Spoor- Nuts- Industr. wegen bedr. Hier was dus voor wat industriëlen betreft per 31 januari het vorige re cord na de belangrijk plaats gevon den daling weer overschreden en stond dus bij wijze van spreken niets meer een verdere stijging in de weg. Ook hier werden de verwachtingen niet beantwoord en sloegen de koer sen ook weer een dalende richting in. Na het laagste punt op 23 januari kon ook hier weer van een stijging worden gesproken. Waarnemers zijn nog altijd van mening, dat de goede berichten de slechte overtreffen en dat in de al gemene situatie niet veel verandering is getreden. Men is zeker voor het eerste half jaar niet pessimistisch. Veel zal, voor wat de beurs betreft, afhangen van de beslissing, welke vol gens de laatste berichten de volgende week door Eisenhower terdamse Lloyd kon iets minder dan 2 punten in koers verbeteren, evenals Scheepvaart Unie. terwijl van Omme ren een groot gedeelte van het de vo rige week geleden verlies weer kon inhalen en 13 punten in koers voor uitging. Blijkbaar heeft de beurs zich weer gerealiseerd dat van Ommeren met een zeer gevarieerd bedrijf toch wel een iets andere en minder gevoelige conjunctuurpositie inneemt dan onze andere scheepvaart maatschappijen. Tenslotte Stoomvaartmaatschappij Nederland, die zich tevreden moest stellen met een koersverbetering van precies één punt. INTERNATIONALE WAARDEN Onze internationale waarden lagen over het algemeen vast in de markt. Kon. Olie's boekten de eerste dag van de periode een koersverbetering van 620-1/4 tot 631 en werden in het verder verloop van de vorige week op 628 a 629 verhandeld, waarna uit eindelijk, gezien de hogere koersen betreffende - welke Amerika seinde, eer stijging tot zijn eventueel aanblijven zal worden I 641 olaatsvond. Philips moest met 'n genomen. stijging van ruim 4 punten genoegen Veel belangrijks is er in de afge-'nemen, en sloot op 3341/,, voor de lopen week werkelijk niet gebeurd, al hoewel bijvoorbeeld het tot stand ko men van de Franse regering en de meerderheid, welke deze bij haar eerste ontmoeting met de volksver tegenwoordiging kon behalen, niet zal nalaten een gunstige uitwerking op de beurs uit te oefenen. K.N.S.M. 23 sept. 1955 30 dec. 1955 23 jan. 1956 25 jan. 1956 31 jan. 1956 487.45 488 40 462.25 470.61 470.74 164.28 163.29 153.97 165.59 158.38 65.60 64.16 63.03 63.72 63.88 In Amsterdam was het belangrijk ste nieuws de dividenddeclaratie van de K.N.S.M. De stemming op de scheepvaartmarkt was in de afgelo pen periode in mineur en ook deze week kan, niettegenstaande het vo rengenoemde nieuws, niet van een hausse-stemming worden .gesproken. Aandelen Kon. Boot, die de vorige periode afsloten op 218, waren een 2-tal punten gestegen, toen vorige week vrijdag bekend werd, dat de commissarissen van de K.N.S.M. hun jaarvergadering hielden. Men ver wachtte hiervan nog al wat goeds met als gevolg dat de koers, zonder dat er iets bekend was, 8 punten tot 228)'i kon oplopen. Daarna werd be kend, dat de K.N.S.M. het dividend zal verhogen van 9 'ot 107/ en boven dien zou overgaan tot uitkering van 6U% in aandelen uit de agio-reserve. Op zichzelf zeker geen verontrus tend nieuws, doch het lijkt wel, of de beurs veel hogere verwachtingen had want toer maandag voor het eerst weer tot verhandeling van de aan delen werd overgegaan, was de koers weer ingezakt tot 221 bieden en uit eindelijk kwam het slot van deze pe riode op 223'/j. Hieruit blijkt wel hoe weinig belangstelling er op het ogen blik bestaat voor het aangaan van transacties. Over de rest van de scheepvaart markt kunnen we kort zijn. Holland Amerika Lijn steeg per saldo 4 pun ten, Kon. Java China Paket 5 pun ten, evenals Kon. Paketvaart. Rot- nieuwe aandelen op 326'/i. Unilever was met enige ups en downs prak tisch onveranderd, slot 34114, terwijl A.K.U. van 313 tot 320t/2 kon ver beteren. Van onze industriëlen maakten Hoogovens een goede beurt en het fonds steeg van 287-V, tot 293V2. Van Berkel's Patent bleef praktisch on veranderd, evenals Calvé Delft. Fok ker bleef de hele week praktisch on veranderd. doch kon op de laatste dag tot 319 verbeteren. Van Gelder verloor bijna 3 punten. Nederl. Ford één punt, terwijl Nederl. Kabel on veranderd bleef en Wilton Feyenoord 'A punt tot 275 kon stijgen. De stemming voor Cultuurwaarden was verdeeld, hoewel de ondergrond niet ongunstig was. Amsterdam Rub ber steeg van 128 tot 12914, H.V.A. van 137i/2 tot 142. Ver. Dell van 141»/, tot 14411Senem'bah van 96'i tot 98, terwijl Nisu van 96 tot 91 daalde. Een zeer gunstig berich' was dat het Vlasbedrijf in Zeeuwsch-Vlaande ren, opgericht en gefinancieerd door de Nisu zal worden stilgelegd. Voor de rest wisselden koersdalingen en stijgingen elkaar regelmatig van dag tot dag af. Op de obligatiemarkt konden de koersen ook deze week zeer kleine fractioenle koeswinsten boeken. EMISSIE Wat de emissiemarkt betreft, deed deze week weer een nieuwe onderne ming haar intrede; de N.V. Metaver- pa te Maartensdijk gaat n.l. over tot uitgifte van 300 000.— aand. Serie B tot een koers, van 106%, Er was deze week ook weer de aankondiging van en emissie vat converteerbare obligaties, n.l. 2.200.000 4% 20-ja- rige in aandelen converteerbare obli gaties van Heybroek-Zélander N. V. met recht van voorkeur voor de oude aandeelhouders. De uitgifte geschiedt a pari, terwijl de conversiekoers 160% bedraagt. Daarnaast kondigde de directie van de Drie Ho.fijzers in haar jaarverslag over het boekjaar 1954155 naast een verhoging van het dividend van 1014 tot 11% aan de uitgifte van converteerbare obligatie lening, zonder hierbij nader op de voorwaarden van deze aan te gane lening in te gaan. Liefhebbers zullen dus nog even ge duld moeten oefenen tot het prospec tus van deze lening verschijnt. (Advertentie) Bankiert Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 24 1 '56 3 Nederl. *62-'64 100 1,16 3-3' s% Nederland 1947 99 1 16 3 To Ned. 1947 (doll.l.) 96 1/2 3 NederJand 1937 96 1 2 3 Ned. Inv.cert. 99 3 8 3 G.boekobl. '46 97 1 8 3 Ned.-Indië 1937A 97 3 4 3V«% Nederland 1953 102 3,16 AANDELEN Amsterdamsche Bank 263 1 2 Rotterdamsche Bank 250 1 4 De Twentsche Bank 256 1/4 Nationale Handelsbank 160 Nederl. Handel-Mij 245 1/2 Alg. Kunstzijde Unie 313 v. d. Bergh en Jurgens 312 Machinefabriek Breda 203 Van Gelder Zonen 275 1/4 Umlever 341 Nederl. Kabelfabriek 309 G.B. v. a. Philips' Gl. 330 Kon. Ned. Hoogovens 287 3 4 Wilton Fijenoord 274 1 2 Int. Gew.beton Bouw 150 Internatio 155 Billiton Mij II 303 1/2 Kon. Ned. Petroleum 620 3 4 Rubbercult. Mij A'dam 128 Bandar Rubber Mij 185 3 4 Holland Amerika Lijn 2113 4 K.N. Stoomb. Mij N.B. 218 Ned. Scheepvaart Unie 200 1/2 Rotterdamsche Lloyd 191 Kon. Java-China P. L. 194 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 48 1 2 Handelsver. Amsterdam 137 1 2 Ned.-Ind. Suiker Unie 96 Ver. Deli Mijen 141 3 4 Sen em bah 96 1/2 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. Bethlehem Steel Corp. General Motors International Nickel Republic Steel Corp. U.S. Steel Corp Cities Service Comp. Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pacific Comp. Union Pac. Railroad C. 174 1/2 31/1 '56 100 1 8 99 3 8 96 7,16 96 11/16 99 1 2 96 15/16 98 102 9.16 267 249 1 2 258 158 1/4 248 320 1 2 307 1 2 207 272 1 2 341 1 4 309 1 4 331 1 4 293 1,2 275 153 1/2 155 307 1 2 640 3 4 129 1,2 186 216 223 1 2 202 1 4 192 3 4 200 1 8 49 1/4 142 91 145 5 8 67 67 9/16 152 3 4 154 1 4 131 1 4 128 1 4 78 3 4 80 1/4 44 3 4 44 3 1 53 5 16 54 1 8 57 58 3 4 64 3 4 69 3 4 33 1/4 33 1/4 54 53 1/8 174 1/2 175 1 4

de Stem | 1956 | | pagina 9