In Hul st herleeft oude camere van rhetorica" Delingsdijk op Schouwen wordt nog dit jaar aanbesteed Noodgedwongen voor westelijke veerhaven in Breskens Minister Algera op bezoek in Zeeland Kamer van Koophandel Z- Vlaanderen De grote plannen van de Goese middenstand Haven (gevaar scheepvaart) blijft probleem in Gouden paar Telegram aan Commissaris der Koningin inzake veerdiensten 10-jarig Ghesellen-bestaan een sluitstuk Ouder dan de „Hulstbloem" DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 Nieuwe veerboot niet toegezegd Geen schutsluis te Zierikzee HET VERSCHIL? Voorkom en bias die zuurbrtnd op de m&ag. Met Rennies. B. Bols te Oostburg overleden Em. pastoor A. v.d. Berg te Spierdijk overleden 31 pet. der auto's moet wachten Enkele weken zal de Ganzenstad daveren Kans op sukses voor tunnelplan Personeelstekort in Zeeuwse confectie Industriehal te Bergen op Zoom Burgemeester ziet toekomst donker in Dank voor subsidie Z. -l laanderen Zuid-Beveland GOES Afscheid bij de Kaj otters en hij de Verkenners Raad sbesluilen 55 Gaat se „De Transfiguratieheten AGENDA Heden Ondanks het barre winterweer heeft gisteren minister Algera zijn aange kondigd bezoek aan Zeeland gebracht. Alleen is Z. E„ die o.m. vergezeld was van r\ Maris, niet naar Schouwen gegaan, maar hij heeft de Schouwse heren te Goes ontvangen in hotel de Korenbeurs. Het complete provinciale bestuur woonde ook de bespreking bij. De polderbestuurders hebben nog maals bij de minister aangedrongen om af te zien van de aanleg van de delingsdijk doo. Schouwen-Duiveland en van het maken van een inlaagdijk by Scharendijke. Zy zien namelijk lie ver dat de gelden voor deze werken worden besteed voor verdere verzwa ring van de zeewering. De minister was evenwel niet te bewegen de plannen van rijkswaterstaat tegen te gaan in deze, daar de veiligheid er meer mee gediend is dan met dat wat de Schouwse woordvoerders willen. Ook past de delingsdijk in het Delta-plan. Nog dit jaar zal tot aanbesteding daarvan wor den overgegaan. Verder heeft minister Algera toege zegd, dat met de keersluizen te Brou wershaven en Zierikzee spoed wordt betracht, dat het rijk 95 pet. van de kosten zal dragen. Voor een schutsluis te Zierikzee voelde hij niets, omdat de waterstaat daar belemmering van het scheepvaartverkeer van ducht. Na de lunch is de minister met zijn gezel schap naar Domburg en Zoutelande gegaan. In de eerste plaats hebben B. en W. gepleit voor het ontzien van de badplaats en te Zoutelande sprak de burgemeester over de schadevergoe- dings-kwesties. DE BOTEN (Advertentie) fn de afgelopen weken hebben wij U» aait de hand van vele plaatjet en praatjes, gewezen op het ver- schil van schijnbaar gelijke dingen. Wij hebben U gewezen op het ver- tchlf# dat er in. verpakte soepen bestaat en U gevraagd de proef ite nemenmeteenpakjeOXOsoep. Als U dat hebt gedaan, dan zult U het met ons eens zijn dat elke OXO soep, onverschillig welke soort U ook kiest, beter van kwa liteit, geuriger en smakelijker is. Als U het nog niet hebt gedaan, tracteer Uzelf en Uw huisgenoten dan morgen eens op OXO soep en ook U zult overtuigd zijn, dat U de beste soep gekozen hebt. OXO SOEPEN In de bespreking, welke tenslotte te Middelburg met het provinciaal be stuur volgde, werden ook allerlei ac tuele kwesties ter sprake gebracht. De bootdiensten vormden de hoofd schotel. Tot definitieve toezegging van een tweede nieuwe boot kon het niet komen, hoewel die niet pertinent werd afgewezen. De minister wil allereerst credieten geven voor de verlenging van de „Koningin Willielmina", omdat op korte termijn het verkeer daarmee gebaat is. Over de tarieven-kwestie sprak de minister liever niet. Hij bleek afwijzend te staan tegenover de idee de Oosterschelde-dienst bij 't rijk onder te brengen. Over de Bres- kense haven is niet gesproken, maar tegen de Zeeuwse journalisten zei de minister later, dat er spoedig een be slissing komt. Lang is er nog gedelibe reerd over de polderconcentratie en de minister is er voor, dat spoed in deze wordt betracht, daarnaast er kennend de waarde van het medele ven der streek met de polder, zodat men profiteren kan yan de locale ken nis. De concentratie der polders op Noord-Beveland en Schouwen komt waarschijnlijk in de zomerzitting der Staten aan de orde, zei de commissa ris der koningin nog, terwijl de mi nister doordrongen bleek van Ket be lang, dat deze concentratie ook voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. {Advertenties^ Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch om bij U te steken! Renr.ies helpen iedereen altijd direct er..... zij zijn nog smakelijk ook. 248-00 In het ziekenhuis te Oostburg is overleden de heer B.J.H. Bols in de ouderdom van 68 jaar. Hoewel hij zich nimmer op de voor grond plaatste, zal de overledene voor menig inwoner van Oostburg en om streken geen onbekende zijn geweest. Nadat hij op 17-jarige leeftijd te Maas tricht in dienst was getreden by de dienst der registratie en successie, werd hij per 1 februari 1911 geplaatst aan de inspectie der registratie en successie te Oostburg, waar hij op klom tot commies en waar hij tevens de functie van chef de bureau vervul de. Deze functie bleef hij vervullen tot hij op 1 december 1952, na een 42 jarige diensttijd, werd gepensio neerd. Na de bevrijding van west-Zeeuws- Vlaanderen heeft hy zich beijverd voor de behartiging van de belangen der oorlogs-gedupeerden uit het ge hele gewest. Om zijn verdiensten was hij drager van de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De uitvaartdienst zal vrijdag plaats hebben in de parochiële r.k. kerk te Oostburg, waarna de begrafenis zal volgen. Op bijna 80-jarige leeftyd overleed te Spierdijk de Zeereerw. heer A. v. d. Berg, em. pastoor aldaar. In 1902 priester gewijd was zyn eerste stand plaats Kwadendamme. Sinds januari 1955 was hij rustend. In de gisteren gehouden algemene vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, is over geen onderwerp zo uit voerig en vaak gesproken als over de kwestie van de verbindingen. De voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann., lanceerde bij de rondvraag het voor stel om aan de Commissaris der Koningin in Zeeland, die juist deze dag in Middelburg een bespreking had met de minister van Verkeer en Waterstaat, een telegram te zenden, teneinde erop aan te dringen dat er met meer voortvarendheid aan de oplossing van het probleem gewerkt wordt. Op verzoek van de heer R. van, Acker werd hieraan nog toege voegd, dat de inbouw van een krachtiger machine in de verlengde „Dor drecht" op een zodanig tijdstip zijn beslag zou krijgen dat de pont uiter lijk op 15 juli 1956 weer in de vaart komt (en niet op 1 augustus, zoals de bedoeling is) in verband met het dan weer aanbrekende vlasvervoer. In dit telggram wiist de Kamer "ê'tfSf), dat Het' percentage "der aan de veerhavens Perkpolder en Krumin- gen achtergebleven auto's sedert 1952 (toen het nog ruim 24% bedroeg) is opgelopen tot 31% (over 1955),' zulks ondanks de uitbreiding der capaciteit van de Moerdijkpont „Dordrecht" en ondanks het feit dat steeds meer au tomobilisten de route viS Antwerpen nemen, zy het noodgedwongen en te gen hun zin. De Kamer verzoekt daarom de Commissaris der Koningin er bij de minister op aan te dringen, dat er zo spoedig mogelijk niet één nieuwe boot. doch twee nieuwe veerboten gebouwd worden. Wat betreft de opmerking in de gemeenteraad van Terneuzen, als zou de Kamer van Koophandel geen over leg gepleegd hebben inzake de heli- copterverbinding merkte de heer H. A. A. baron Collot d'Escury op, dat er over deze kwestie een persoonlijk gesprek is geweest met de burge meester van Terneuzen. Dat overleg is er dus wel degelijk geweest. De Kamer ging ermee akkoord, sa men te werken met de Kamer van de eilanden inzake de samenstelling van een rapport over het bevolkings vraagstuk, waartoe de Kamer van de eilanden aan het ETI opdracht ver strekt heeft. Het gezamenlijk optre den zal het adres dat men naar aan leiding hiervan aan de bevoegde au- toriteiten zal zenden, meer kracht bijzetten. De Kamer zal 800 bijdra gen in de kosten van het onderzoek. De voorzitter van de Kamer en de vier ondervoorzitters werden herko zen. Bij de aanvang van dé vergade ring herdacht ir. Horstmann de in december j.l. overleden heer G. F. P! v. d. Peyl, die lid van de vroegere kamer is geweest. MIDDENHAVEN ONMOGELIJK In het kort meldden we reeds, hoe de Goese middenstanders, die dins dagavond met de Evcncmentencommis sie vergaderden zieh unaniem stelden achter de ontvouwde plannen. Na het openingswoord van de heer Vermaire, die de bijeenkomst leidde en waarin hij wees op de noodzaak, dat Goes de trom blijft roeren, heeft namens de Evenementencommissie de heer Haasdonk de stemming erin we ten te brengen. Spreker beklemtoonde dat men met een fruitcorso alleen er niet komt. Er moet meer gebeuren om de omtrek op Goes blijvend te oriënteren. De Ganzenstad moet enkele weken dave ren van de drukte en daarom wil men In de twee weken, welke voor afgaan aan het corso, dat op 15 september is gepland, een openlucht spel laten opvoeren, door de Goese operettevereniging. De toegangsbe wijzen zyn „te verdienen'" voor hen die zich van bonnen hebben weten te verzekeren tijdens de verkoopactie tussen Pasen en Pinksteren. Deze bon nen geven ook recht op het kiezen van de fruitfee en haar hofdames, waar geldpryzen aan verbonden zyn. Bovendien wil men van 15 aug. tot 15 sept. een licht- en bloemenweek houden. STEUN AAN „KASPORGO" Ook evenementen door anderen on dernomen, wil men 3teunen. Zo zal subsidie worden gegeven aan „Kas- porgo", dat van 19 tot 24 juli een in ternationaal turn- en balletfeest te Goes gaat houden. De heer Lyteyn, voorzitter der Evenementencommissie, hield een vurig betoog. Met één ruk had Goes door het fruitcorso de achterstand in gehaald, welke na de licht- en bloe- menweken in 1952 en 1953 was ont staan. Op dit corso moet ingehaakt worden en verder worden gegaan. Stond eerst de fruitwereld sceptisch tegen het cgrso, wat vorige jaar tot stand kwam, werkte ontwapenend en spr. was er zeker van dat de N.T.O. dit jaar zal subsidiëren, terwijl in de toekomst de fruitwereld alles zal willen financieren, terwijl Goes dan voor de entourage heeft te zorgen. Ook van de veilingen en de prov. commissie zijn al toezeggingen ge daan, terwijl subsidie-verzoeken aan anderen in zee gaan. Het budget voor de plannen kan gesteld worden op f 25.000 a f 30.000en f 10.000,— is daarvan al toegezegd. INLEGGELDEN. De heer Lutcyn ontwikkelde daar na een schema voor de inleggelden Voor de grote afnemers der verkoop bonnen zou men met f 25,kunnen volstaan; voor de zaken met minder grote omzetten zou men f 50,kun nen vragen en voor de bedrijfsmensen en gesaneerde branches die y.„n bon nen mogen geven, mag f 100,wor den gevraagd, of zoveel minder als redelijkerwijze gevergd kan worden. De heer J. Roose, voorzitter van de Hanze, vond, dat het fourneren van het grote bedrag, dat men noemde, volkomen gemotiveerd is. De aandaclit moet op Goes blijven gevestigd en daarvoor zal ook de middenstand of fers hebben te brengen, daar Goes een specifieke middenstands3tad is en in het verleden is dit wel eens vergeten. Het Deltaplan houdt enorme kansen kansen voor Goes in, maar ook enor me gevaren. Om onze toekomst vei'ig te stellen is f 25.000 niet te veel en ook best op te brengen. Tenslotte stelde hy instelling van een werkcommissie voor. Ook dit werd aanvaard. De heer Roose, die de vergadering sloot, was uitermate dankbaar voor dè resultaten. Hij wekte de middenstan ders nog op de lezingen bij te wonen over het Deltaplan, welke ir. Dibbits en ir. de Vink voor de Z.V.U. gaan houden en feliciteerde tenslotte de heer Vermaire, die aan de vooravond van zijn 70e verjaardag stond. De idee van een oostwaarts gepro jecteerde veerhaven te Breskens, ook door de Kamer lange tyd verdedigd, heeft men nu ook moeten laten va ren. Naar de voorzitter mededeelde, heeft het bestuur op 6 januari van de Raad voor de Waterstaat een nota ontvangen, waarna men op 19 januari door een commissie uit deze raad is gehoord. De Kamer werd daarby tot 1 februari gelegenheid gegeven om zelf. door een expert, te laten onderzoeken of een eventuele oost haven dichterby Breskens kan wor den geprojecteerd dan in de schet sen* van Waterstaat was aangegeven. Daarin ligt nl. de oosthaven alternatief voor de door Breskens on gewenste westhaven zeer diep landinwaarts, waardoor ook daar een weg ver buiten de kom noodzakelijk zou zijn, juist het bezwaar van Bres kens. Dit onderzoek, waarvoor zeer wei nig t(jd beschikbaar was, heeft uit gewezen dat het niet mogelijk is de oosthaven zodanig te projecteren, dat de aanvoerweg door Breskens blijft lopen. Men moet zich, aan de hand van de richtlijnen van Waterstaat, neerleggen by het feit, dat een zo genaamde middenhaven onmogelijk is. Dit alles heeft tot gevolg dat men, omdat de westhaven kortere vaartij- den geeft en minder kultuurgrond kost, voor deze haven moet kiezen. Ih deze geest zal de Kamer dan ook gemeente Breskens en actiecomité berichten. „Wanneer dan in de toekomst deze veerhaven via een boulevard langs het strand met de bestaande haven zou worden verbonden, zou de ge meente Breskens tenminste enige compensatie kunnen krijgen voor de aanzienlijke schade welke het be drijfsleven door het verlies van het doorgaand verkeer gaat lijden", al dus de voorzitter. De Kamer kon het met deze ge- dachtengang eens zyn. Alleen werd de opmerking gemaakt waarom men in de nieuwe, 500 meter diepe veer haven, ruimte voor drie fuiken wil hebben. „Krfjgen we dan ooit ook zoveel boten?" zei men meesmuilend. Naar ir. Horstmann gisteren meedeelde, heeft het Belgische Zeeuwsch-Vlaamse tunnelplan waarover men elders in ons blad kan lezen, een redelyke kans op een spoedige bekroning met suk ses. Van bepaalde gezaghebben de zijden is deze idee nl. als zeer gezond en vol mogelijkheden ge kenschetst en men mag dan ook op de steun van deze instanties rekenen. Het ligt in de bedoeling de aansluiting op de (in België lig gende) tunnel vanaf Hulst te ver wezenlijken door de aanleg van een internationale weg, welke vanaf de Zeeuwsch-Vlaamse tot aan de Brabantse grens, de tun nel inbegrepen, vrij van douane controle zal zyn. De vergadering van de N.V.Zeeuw- sche confectiefabrieken te Middel burg heeft haar goedkeuring ver leend aan de cijfers over 1955. Het dividend werd bepaald op 12.5 procent, waarvan twaalf procent uit de winst en pen half procent uit de agioreserve. die hiermede uit de ba lans is verdwenen. Drs. E.H. van der Beugel werd tot commissaris herko zen. Het bestuur onderstreepte nog maals dat ook de kinderkleding voor kleine jongens, waarop de maatschap pij zich toelegt, sterk aan mode on derhevig is. De directie is er echter in geslaagd steeds „in de roos te schieten. Do maatschappy kampt nog steeds met een tekort aan personeel. Daarom legt men zich toe op ver dere mechanisatie. Een en ander hoopt men uit eigen middelen te kun nen financieren. De nieuwe industrie hal te Bergen op Zoom zal waar- schynlijk in april a.s. voltooid zyn. Dan zullen er circa 60 meisjes te werk kunnen worden gesteld, waar na men dit aantal hoopt op te voeren tot circa 100. Zowel in deze industrie hal als op de omliggende terreinen zijn uitbreidingen mogelijk. In deze eerste vergadering van dit jaar hield de voorzitter een korte toespraak, waarin hij het overlijden van de heer Grootjans en enkele secretarie-ambtenaren memoreerde. Ook stond de voorzitter stil bij het Delta-plan. De toekomst van vele bedryven en daarmee het bestaan van de gemeente staan op het spel. Binnenkort zijn voor Ierseke belangrijke beslissingen te verwachten. Hoewel de toekomst donker is zal burgemees ter Wiilemse blyven doorvechten. Zuiddorpe Aan niet zo heel velen valt dit ge luk te beurt maar Gust en Eugenie hebben het mogen bereiken. En al lag er dan sneeuw en was het koud, zij hebben het, omringd van hun kin deren en kleinkinderen, flink gevierd ook. Onder de H. Mis werden zij toege sproken door de pastoor. Er waren felicitaties en bloemen op 't gemeen tehuis met ook alweer een schone toespraak, nu door burgemeester Puylaert. In café Jonkheim wachtten gouden paar en familie de koffie en de ere- wijn. 's Middags kwam men tezamen in de stichting van O.L. Vrouw van Lourdes waar zuster Huberta, doch ter van het gouden paar, uit Ouden bosch was overgekomen voor deze gedenkwaardige dag. Ten huize van de oudste dochter werd tenslotte om vijf uur het feestmaal gehouden. l-raautr AUTO VAN DE DIJK. Hoe levensgevaarlijk het traject van Schelfoutshoek door de Oude Graauw naar Duivelshoek werkelijk is, bleek gisteren. C.R. uit Middelburg inspecteur van de levensverzekerings maatschappij „Utrecht", raakte met zyn luxe wagen links van de weg af. Om terug op de stenen te kunnen ko men, moest hij even meer gas geven, waardoor hij pardoes aan de rech terkant de dyk afvloog, de Melo- polder in. Hij bekwam bij deze val ernstige hoofdwonden, terwijl zijn me dereiziger, de agent der maatschap py J.B. uit Hulst, inwendige kneuzin gen opliep. Vermoedelijk enkele ge broken ribben. Ook de wagen kwam er niet zo best af; de stuurstang stak door de voorruit. Van verder ryden was dus geen sprake meer. GOEDKOOP HUIS. Een arbeiderswoning in zeer goede staat, staande op de Oude Kaai, bracht by openbare verkoping door notaris Verbist uit Hulst de luttele som van slechts 1100 gulden op. Als men dan weet, dat bij dit huis een stukje grond behoort van ongeveer 60 roeden, dan kan men toch niet zeggen, dat de huizen in Graauw duur verkocht worden. Koewacht OUDSTE MANNELIJKE INWONER OVERLEDEN. Op 92-jarige leeftyd overleed de heer Charel Ongenae. Hy was de oudste mannelyke inwoner der ge meente. Thans wordt hy opgevolgd door de heer Bruno Baert, die op 88- jarige leeftyd nu de oudste man der gemeente is. Biervliet Bij de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van „Mo zart" voor de toegestane subsidie van 600.De opbrengst van de verkoop van overtollig materiaal van de gasfabriek bedroeg 15.631.30. Een verzoek van het E.T.I. om de subsidie te verhogen van 5 tot 7 cent per inwoher werd afgewezen. In principe werd goedkeuring ver leend aan de Chr. U.L.O. school tot het inrichten van een 5e lokaal. Op grond van een rapport werd, op ver zoek van de eigenaar, de onbewoon baarverklaring van pand Langeville 18 ingetrokken. Voor aansluiting van de Damstraat met het uitbreidings Elan werd een stuk grond van het urgerlijk armbestuur aangekocht. De heer Adriaanse kon een gedeelte van het industrieterrein huren voor het vestigen van een kippenfarm. Voor het bouwen van een 7-tal woningen met halve premiebouw werd aan di verse personen de benodigde grond toegewezen. Bij de rondvraag stelde de heer Pekaar enige vragen over straatver lichting, terrein gasfabriek, haven en kolentoeslag. De raad was het met de heer Pekaar eens dat men tevreden was met de verlichting, maar niet voldaan, 's A- vonds na half elf en 's morgens branden er, vooral op kruispunten, te weinig lampen. B. en W. zullen het nog eens bekijken, maar het kost meer geld en dat gaat boven de be gl'oting. Het terrein gasfabriek is in onder zoek bij de gemeenteopzichter. Deze werkt enige plannen uit voor een par keerplaats, brandweerkazerne en op slagplaatsen voor de gemeente. De haven blijft een probleem. Met gedeputeerde staten en de Provincia le Commissie voor werkverruiming is contact opgenomen voor uitvoering van enige werken. In dit stadium kun nen geen vérdere inlichtingen gege ven worden. Ook de ingang van de haven, die gevaarlyk is voor de scheepvaart, is in onderzoek. De post kolentoeslag is reeds over schfeden. De uitkeringen bedragen 40.per gezin, in 2 termijnen te be talen. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt waren op gebied v.n water afvoer en slechte toestand van stra ten' en trottoirs ging de raad in ge- slot enzitting verder. ERNSTIGE AANRIJDING. By het uitgaan der school werd in de Gentsestraat het 7-jarig zoontje van de heer Ardonne, toen het knaap je plotseling de weg overstak, door een auto gegrepen. Dokter Kalkman en leden van de E-H.B.O. verleenden eerste hulp. Het slachtoffer werd met vrij ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto treft geen schuld. Toneel. Vrydag a.s. geeft de plaatselyke afdeling van de R.K.J.B. en de B.J.B. in het kader van het to neelconcours kring Hulst een opvoe ring van „De Haven" van de Zeeuwse auteur L. Lockcfeer. Zondag zal het stuk nogmaals ge speeld worden. IJzendijke ONGELUKJE. Bij werkzaamheden aan het nieuwe gebouw voor de boterfabriek kreeg een der arbeiders een losgeraakte balk zodanig tegen zijn zijde, dat over brenging naar het ziekenhuis in Oost burg noodzakeiyk bleek- Gelukkig bleek daar een en ander nogal mee te vallen. iardenhurg BESCHERMING BEVOLKING. In het gemeentehuis waren een aan tal dames bijeengekomen welke be lang stelden in de Dienst Sociale Ver zorging van de Bescherming Bevol king. Nadat burgemeester J. van Dongen allen had verwelkomd, zette hij uiteen, dat ook in Aardenburg een Dienst Sociale Verzorging moet komen, om bij oorlogs- en vredes- rampen hulp te verlenen. Het kring- hoofd DSV in west Z.-Vlaanderen, Zr. Bos uit Schoondijke gaf hierna een overzicht van de dienst. Het Kringhoofd van de Bescherming Bevolking, de heer A.I. Catsman gaf nog enige toelichting, waarbij hij hul de bracht aan Zr. Bos die bij haar drukke werkzaamheden nog tijd heeft vrijgemaakt om de dienst ook in Aar denburg in orde te krijgen. Hierna ga ven zich spontaan 16 medewerksters op. Aan het hoofd van de dienst staat mevr. S. van Dongen-Bonte, echtgenote van de burgemeester. Eede KOMT ER EEN TONEEL VERENIGING? Nu de uitvoeringen van de plaatse lijke toneelgroep zo goed zijn ge slaagd, gaan er stemmen op, om een eigen toneelvereniging te stichten en daaraan een gemengd koor te verbin den. Er blijkt voor dit initiatief veel belangstelling te bestaan. De Goese Kaj otters hebben in het zaaltje naast de kerk afscheid geno men van hun geesteUjk adviseur, ka pelaan v. Langen. Adri Verbeem. de voorzitter, dankte de kapelaan voor al hetgeen hij voor de K.A.J. deed, zowel bij de oprich ting als later. Spreker prees de orga nisatie-geest en de werklust van de aalmoezenier en zei dat hy in de her innering zal blijven voortleven. Daar na overhandigde hy kapelaan van Langen namens de K.A.J. een aardig souvenir. De aalmoezenier zei erkentelijk te zyn voor de prettige samenwerking en vond het jammer, dat hij zijn werk niet geheel heeft kunnen voltooien, maar hy vertrouwde dat zyn opvolger dit zeker zou doen. Daarna namen de jongens persoon lijk afscheid. In het hoofdkwartier in de Poel hebben de verkenners de hand ge drukt van hun aalmoezenier. Hopman Borghgraaf schetste wat kapelaan v. Langen voor de verken nerij betekend had en hoe ook hij zich ingespannen heeft om een eigen on derkomen te krijgen. Namens het groepscomité voerde de heer A. Hopmans het woord, de ver diensten memorerend van de geeste lijke leider die voor de goede geest in de verkennerij zich steeds had inge zet. Van hetgeen de verkenners bij eenbrachten, zo deelde spr. verder mee, zal een herinnering voor de aal moezenier worden gekocht. Nadat kapelaan van Langen de jon gens had getracteerd volgde het per soonlijk afscheid. 1 In de gisteravond gehouden verga dering van de raad is de heer M. van der Himt beëdigd en werd na beslo ten zitting tot schoolhoofd benoemd de heer L. Broer uit Kattendijke. Alle voorstellen van B. en W. werden daar op aanvaard. B. en W. zullen Zich be raden over een extra kolentoeslag. Heinkenszand Zondag herleeft in Hulst een stuk vyf eeuwen oude kuituur-historie, wanneer de Gentse dr. van Overbeeke de oudste in de geschiedenis be kende „camere van rhetorica" van Hulst zal heroprichten en de weder geborene ten doop zal houden. Dat zal gebeuren tijdens een academische zitting in de Burgerzaal van het stadhuis, welke om half twaalf begint en waar behalve dr. van Overbeeke en burgemeester A. L. S. Lockefeer ook dr. J. J. Mak uit Leiden zal tspreken. De hernieuwde en verjongde „camere" zal worden geformeerd uit de „St.-Joseph's Ghesellen" en het Zeeuwsch-Vlaamse Toneel, een gebeurte nis welke de oude spreuk „eendracht maakt alle dingen groot" in een bijzonder licht zet. sus metten Balsemblomme" uit Gent. 's Middags zitten allen aan by een gezamenlijke lunch en van 4 tot 5.30 uur is er receptie in hotel „Het Bon te Hert". En 's avonds volgt dan in het groot patronaat de jubileumop voering van het vlotte en speelse Franse stuk „Chateau de Bersac", de eigenlijke viering van het tienja rig bestaan der Ghesellen... en tevens hun laatste optreden als zodanig. De opvoering onder regie van Renaat Staes uit St. Niklaas, wordt op 11 en 12 februari herhaald. De komende zondag, een hoogtydag voor toneelminnend Z.-Vlaahde- ren, zal van vroeg tot laat in het teken staan van deze gebeurtenis. Om half elf wordt in de Basiliek een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid voor het tienjarig bestaan van de „Ghesellen", welk jubileum juist van daag, 2 februari, een feit is. Daarna volgt om half twaalf de plechtige aca demische zitting, waar als peter en meter bij de „doop" van de her op te richten camere zullen fungeren de heren Antoine Rooms en Carlos van Lanckere, beiden van de camere „Je- HOOGTEPUNTEN. In het tienjarig bestaan van de Ghe sellen zyn heel wat hoogtepunten ge weest. In 1948 wonnen ze te Gilze- Ryen de eerste prijs in het daar ge houden concours met „Zondvloed" van (en onder leiding van drs. L. Lockefeer). Met dit spel behaalden ze te St. Jansteen eveneens een eerste prijs. Het openluchtspel „Bernadette", in 1949 te Hulst opgevoerd, herinnert zich nog iedere toneelliefhebber uit de streek; toen regisseerde André v. Waterschoot. Het jaar 1951 bracht „Figntje Beulemans", by gelegen heid van Jan Picavet's zilveren to neeljubileum. ep verder „Jeremias", ook nog onder de heer van Water- schoot's regie. In 1954 wonnen de Ghesellen het wisselvaandel in het Zeeuwsch Landjuweel met „School der Dapperen" onder regie van Re naat Staes. By dit verenigingsjubileum komen nog twee persoonlijke jubilea; de he ren Charel Heirman en Emiel v. d. Walle vieren n.l. beiden hun 25-jarlg toneel jubileum. Een kwarteeuw staan ze nu op de planken, waar ze zich een vaste plaats in het amateurto neelleven veroverd hebben. Uit het patronaatstoneel zijn ze omhoog geko men; als personificatie der Zeeuwsch Vlaamse toneelliefde moge men hen a.s. zondag even openlijk in het zon netje zetten. Ze hebben het verdiend, want ze hebben voor hun liefhebbe rij een offer gebracht. Ten bewijze daarvan de heer Heirman, die in de afgelopen tien jaren slechts ln één stuk niet is opgetreden! HERLEVENDE TRADITIES. Zoals men zich herinneren zal, zou de nu op te richten „camere van rhetorica" de schone naam van „de Hulstbloem" krijgen. Juist dezer dagen is echter door historici uitgemaakt, dat niet deze camere de oudste van Hulst was, doch „De Transfiguratie", die in 1467 het eerst wordt genoemd, doch toen reeds enige jaren moet hebben bestaan. „De Hulstbloem" is van late re datum, heeft slechts kort bestaan en is later in „De Transfiguratie" op genomen. Zij was één der earners van de onder de Gentse „Hoofdca- mere" resulterende zusterorganisa ties en in 1483 schreef zij het eerste Landjuweel uit. Het blazoen van de „Transfiguratie" is helaas verloren gegaan, doch haar devies „Reyne Minne" is bewaard gebleven. Gezien deze, eerst onbekend gewor den o-istandigheid, is te verwachten dat de zondag a.s. ten doop gehou den camere de naam van „De Trans figuratie" zal ontvangen, waarmee in de geest van de in Vlaanderen nog volop levende rhetoricatradities aan de historische eisen zal zijn voldaan. Patroon van de nieuwe ca mera zal dan zijn St. Gomarus, wiens feestdag 6 augustus is. PRINS SOUVEREIN. De traditie wil mede, dat het be stuur van de herlevende middeleeuw se „rederijkerskamer" met de oor spronkelijke titels aangesproken wor den. Zo wordt voorzitter Ch. Heir mart de ..Hoofdman", secretaris J. de Graaf heet „griffier' en penning meester D. de Cock „fiscaal Teza men vormen zij „de Eed" (dagelijks bestuur) en het voltallig bestuur heet „de Raad". Iedere camere had een beschermheer de „Prins Souverein". Ook voor de nieuwe (ofschoon 5 eeu wen oude) Hulsterse camere zal zich wellicht een hoog beschermer laten vinden. Behalve een gebeurtenis op toneel gebied biedt de komende zondag dus ook folkloristisch een cultuurhisto risch evenement dat een grote be langstelling verdient. UITVOERING MUZIEKVER. EUTERPE Op 10 en 11 februari zal de mu- ziekver. Euterpe in zaal Hoondert haar jaarlykse uitvoering geven. Een interessant muziekprogramma zal ten gehore worden gebracht met werken als Suite Romantique van Poppy en Franzosische Lustspiel, een overture van Keler Bela, terwijl ln het lichtere genre enkele walsen en marsen zullen worden uitgevoerd. De toneelvereni ging Kunst naar Kracht completteert de avond met de klucht „Amor in de morsterd", een toneelwerk in drie be drijven van Jack Bess. WINBELA VERDEELDE OPBRENGST WINKELWEEK Nadat de winkeliersver. „Winbela" met de baten van de in het najaar door haar gehouden bonnenactie tij dens de winkelweek, een St.-Nicolaas- feest organiseerde, waarbij de gehele Heinkenszandse jeugd werd getrak teerd, zal nu een bedrag van f 300.000 worden overgedragen aan het unifor- menfqnds van Euterpe, de speeltuin vereniging en het comité welke de jaarlykse reis voor de ouden van da gen organiseert. Genoemd bedrag zal gelijkelijk over deze instellingen worden verdeeld. Kruiningen CONCIERGE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Met ingang van 1 februari 1956 is tot concierge aan de landbouwhuis- houdschool te Kruiningen benoemd de heer P. A. Kakebeeke, te Kruiningen. De werkzaamheden aan deze school zyn thans zo ver gevorderd, dat in de loop van deze weck reeds een tweetal lokalen in gebruik zullen worden ge nomen. Ovezande JAARVERGADERING L.T.B. De afd. Ovezande van de L.T.B. kwam onder voorzitterschap van de heer P. Rijk in jaarvergaderign by- een. De opkomst was goed te noemen. De voorzitter liet in zyn openings woord het afgelopen jaar de revue passeren en over het algemeen kon worden gezegd, dat het jaar 1955 voor de LTB gunstig was geweest. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het aantal leden weder om met enkele was toegenomen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat het met de financiën niet zo gunstig was gesteld. Als bestuursleden werden herkozen de heren M. J. de Jonge en M. Ver beem. Door dhr. Andriga werd een uiteenzetting gegeven over de on- kruidbestrijding in de landbouw en door de Pundert over de onkruidbe- strijding in de fruitteelt. De leden en hun huisgenoten kwa men des avonds bijeen voor het to neelstuk „Om de Karashoeve", ten tonele gebracht door de leden van de L.T.J. GOES Prins van Oranje: Feestavond K.A.B. Grand: Manon van de bronnen. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Geld te geef. HULST Bioscoopgebouw T.30 uur: Ge jaagd door de wind. MIDDELBURG Electro: „Madame OOSTBURG 4 uur; H.Q.C.R.E,S.-2it- ting. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: The Glenn Miller Story. VLISSINGEN Alhambra: De Konink lijke reis. Luxor: Casanova's avontuur. 1JZENDIJKE Parochiehuis: Lezing- eil demonstratieavond op huishoudelijk gebied. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Fidelio.

de Stem | 1956 | | pagina 2