KUNSTMATIGE WATERVAL Het atoomvliegtuig voorlopig nog een lucht kasteel 10.000 meter werd géén prooi voor Russen: triomf van de Zweed Ericsson naastenliefde Ander goud Het sal misschien nog vijf jaar duren Olympisch record werd op n dag driemaal gebroken ^cett itrtrbUtmn wwt m&HSCii Cl Experimenten plaatsen^ constructeur^ vow j Warmond wordt geen „enclave" Atoommotoren voor vliegtuigen CADEAUS VOOR DE H. VADER Kees Broekman 5 in gevecht van groten Boeiende strijd in Olympische Geest Cortina Schaatscracks naar Nederland Geen wonder dat Ellis stopte Afd. Zeeland KNVB Piet geeft 't niet op MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 (Van onze luchtvaartmedewerker) De tijd staat niet stil. Was het tot voor enkele jaren in de lucht vaart de straalmotor, waarom, figuurlijk gesproken, werd gevoch ten, thans houdt men zich bezig met het construeren van het atoomvliegtuig, maar het ziet er naar uit, dat er de eerste jaren geen vliegtuig, dat op atoomkracht zou kunnen vliegen, op de markt zal komen. Het feit alleen reeds, dat men met een op atoomkracht voortgedreven vliegtuig experimenteert, vormt een bewijs, dat de ontwikkeling van de techniek, zij het in dit opzicht stap voor stap, vordert. In Amerika houdt men zich thans bezig met het nemen van proeven met vliegtuigen voortgedreven door atoomkracht. De experimenten heb ben echter nog niet het stadium be reikt, dat men kan zeggen: „er wordt reeds op atoomkracht gevlo gen" of binnen korte tijd zal het atoomvliegtuig zijn intrede doen in de luchtvaart." De genomen proeven hebben de constructeurs begrijpelijkerwijs voor grote moeilijkheden geplaatst en hoe wel men niet bij de pakken neerzit, is de mening, dat het misschien nog een vijftal jaren zal duren voordat men de vervaardiging van een aan alle eisen voldoend atoomvliegtuig kan verwezenlijken. De experimenten met de B-36 bom menwerper boven de verlaten streken van zuidwest-Amerika hebben aan getoond, dat de mogelijkheid tot con structie van het atoomvliegtuig zeker niet tot het onwaarschijnlijke behoort. De B-36, niet voortgedreven op atoom kracht, heeft tot nu toe alleen een atoomreactor mee de lucht ingenomen om de constructeurs de gelegenheid te geven, de werking van de vrijge komen radio-activiteit in de vrije lucht te kunnen nagaan en bovendien de reactie van de koeling van de atoomreactor bij het vliegen in ijle luchtlagen te kunnen waarnemen. HET GROOTSTE PROBLEEM. Weet men derhalve thans hoe een atoomvliegtuig eventueel geconstru eerd kan worden, de grootste moei lijkheid doet zich voor bü de afscher ming van de atoomreactor voor de door deze reactor geproduceerde hitte en uitstraling, die gevaarlijk op het menselyk lichaam kunnen inwerken. Men meent, dat de atoomreactor, die het vliegtuig zou aandrijven, niet voorin het vliegtuig op de plaats waar normaal de motoren gecoonstrueerd zijn, kan worden bevestigd, maar dat deze waarschijnlijk in het achterste deel van het toestel geplaatst zal worden, welk achterdeel afneembaar moet zijn en bij een landing kan wor den losgekoppeld om de passagiers gelegenheid te geven uit te stappen, zonder hinder te ondervinden van de hitte en uitstraling van de atoom reactor. Hieruit kan men dus conclu deren, dat er een geheel nieuw vlieg tuigtype zal moeten worden gebouwd, dat, wanneer het door een atoom reactor wordt voortgedreven, ook aan alle eisen van bijkomstige aard zal moeten voldoen. In Amerikaanse kringen van experts op luchtvaartgebied meent men ook de moeilijkheden, die kunnen ont staan door hitte en uitstraling van de atoomreactor, te kunnen overwinnen, maar voor men zover is, zal er nog wel even vijftal jaren verlopen. TANKEN: TWEEMAAL PER JAAR. Zou men er inderdaad in slagen het a toom vliegtuig te construeren en waarom zou men dat niet, in de techniek staat men 'mmers voor nietfi dan zal dit vliegtuig ten opzichte van de toestellen met „jets" of nor male motoren grote voordelen bieden. Waarschijnlijk zal de snelheid nog verder worden opgevoerd, zodat de uiteinden der aarde in tijdstermen gesproken weer dichter bij elkaar komen te liggen. Daarnaast zal het atoomvliegtuig slechts tweemaal per jaar behoeven te tanken, zodat bij het vliegen over grote routes een be langrijke tijdsbesparing wordt ver kregen. Recht daartegenover staan de na delen. Niet voor niets heeft men in Amerika met bommenwerpers van 't type B-36 geëxperimenteerd. De mi litaire luchtvaart zal bij een eventuele oorlog grote profijten kunnen trekken van het atoomvliegtuig, gezien de snelheid en tijdsduur, die men in de lucht kan blijven. Deze machine zou Bij de vaststelling van het gebied van het bisdom Rotterdam was be paald, dat het groot-seminarie War mond tot het bisdom Haarlem zou blijven behoren. „De Maasbode" ver neemt nu nader, dat niet alleen dit seminarie maar ook de parochies van Warmond en de Kaag bij Haarlem blijven. Een gevolg van deze maatre gel is, dat het gebied van het semi narie rechtstreeks met het oude bis dom verbonden blijft en dus geen enclave gaat vormen in het bisdom Rotterdam. momenteel warme oor- de koude oorlog, die heerst, plötseling in een log" kunnen doen omslaan. Dan heeft de voortschrijdende techniek gefaald, en zou de mens met de constructie van het atoomvliegtuig niet gebaat, eerder geschaad zijn. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dinsdag bekendge maakt dat een begin is gemaakt met proefnemingen met ontwerpen van atoommotoren voor vliegtuigen. De proefnemingen worden gedaan ni het proefstation van de commissie te Arco in de staat Idaho. Het by de H. Stoel geaccrediteerde diplomatieke corps, heeft besloten aan de Paus by gelegenheid van zyn verjaardag op 2 maart een reeks pu blicaties over de vrede aan te bie den, die door ieder van de 45 landen zullen worden verzorgd, die bij liet Vaticaan zijn vertegenwoordigd. De Vaticaanse drukkerij, de Poli- glotta Vaticana, zal op 2 maart a.s. een in boekvorm uitgegeven lijst van alle tijdens Zijn pontificaat gehouden redevoeringen van de Paus gereed hebben. De trefwoorden welke de vrede betreffen, vullen daarvan 13 bladzijden, terwijl het totaal aantal trefwoorden van de lijst 23.000 be draagt. Door het Genootschap Christus Ko ningschap dat sedert 30 jaren zich beijvert ae voornaamste liturgische teksten onder de gelovigen te ver spreiden, is tot alle priesters van ge lijke leeftijd als de H. Vader de uit nodiging gericht, op 2 maart a.s. de H. Mis op te dragen met dezelfde in tenties als Zijne Heiligheid, terwijl de leken is verzocht, in deze zelfde geest op die dag de H. Mis bij te wo nen. lui zenden tonnen water storten net geweld over de grote dam van •et „Derwant-reservoir" (op de yens van Derbyshire en Yorkshire Nederland was goed vertegen woordigd bij het 10.000 meter ge vecht, dat de beste schaatsers van de wereld in Cortina leverden Kees Broekman klasseerde zich onder ongunstige omstandigheden vijfde. In de Engelse pers is een ge- dachtenwisseling ontbrand over de vraag wat verstaan moet worden onder „de Olympische geest". Het gaat in de grond om het probleem of baron Pierre de Coubertin, de stichter van de Olympische Spelen in moderne vorm, volgens de hedendaagse opvattingen gelijk had met zijn befaamde uitspraak dat niet het winnen, maar het deelnemen voor de spelen het belangrijkste is. Sommigen willen het ideaal van de Coubertin handhaven en brengen naar voren dat het na tionale prestige veel meer ge diend wordt door goede stijl en houding van de atleten, dan door hun resultaten. Aan de andere kant heeft John Disley, de steeple chaser die door de sportpers is uitgeroepen tot „beste sportman van he' jaar" aan een diner be toogd, dat er een gevaar in schuilt, wanneer de atleten zich tevreden stellen met op correcte wijze te verliezen. Disley voorspelde, dat Russen, Amerikanen en Hongaren over weinig jaren de rest van de we reld op sportgebied zuilen over heersen en hij verklaarde, dat de Engelsen alleep niet al te ver achter zullen raken, wanneer zij een meer „realistische houding" tegenover de sport en de sportlui aannemen. En over dat onderwerp, gaat men nu weer praten. in Engeland) tengevolge van de naar een tweede reservoir voert, zware regens. Het water gaat echter Dit tweede reservoir voorziet het niet verloren: via de waterval be- industriegebied van Sheffield van landt het in een kanaal dat het I water. Scheidsrechters gaan elkaar bekampen Op initiatief van de Scheidsrech- tersvercniging Walcheren" zal een speiregelwedstrijd worden gehouden tussen die vereniging en de Scheids- rechtersvereniging „Noord- en Zuid- Beveland". Eén dezer dagen zullen de bestu ren van beide verenigingen een be spreking houden omtrent de organi satie van de wedstrijd. Zeer waarschijnlijk zal deze op twee avonden worden afgewerkt. De eerste maal waarschijnlijk in het clublokaal van de betreffende ver eniging te Middelburg en de tweede avond de zgn. returnmatch, in het clublokaal van de Bevelanders te Goes, Voor de winnaar zal een prijsje be schikbaar worden gesteld. Juist in dieze tijd van de vele ter reinafkeuringen, waardoor de scheids rechters op non-actief worden ge steld, is 't zeer toe te juichen, dat op deze wijze de spelregels in theorie worden behandeld. VV Breskens vierde feest De voetbalvereniging Breskens hield haar jaarlijkse ontspannings avond. Vice-voorzitter huldigde Henk Fe- nijn voor zijn vrdientelij'k werk in de vereniging en secretaris Praat overhandigde hem namens bestuur en ledien een Delfts blauw bord met in scriptie. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door de accordeon- en toneelvereniging „The Sarino's" uit Breskens. Het was een alleszins ge slaagde feestavond, die met een ge zellig bal werd besloten. (Van onze onderwijsmedewerker) yHet zegt hun niks meer", zei Kolving en Ier verklaarde zich daarmee accoord. Het ng namelijk daar in de spreekkamer van offers school over de Kerstverhalen in de csboekjes van de kinderen. Naar nu achter- 1 bleek, had ieder lid van het personeel h er al meermalen aan gestoten, dat er zo eintg goeds te vinden was op dit gebied. Of ia met Muddema te spreken: Het is altijd een van de twee: ofwel een atrase over het historische gebeuren, ofwel so°rt verzinsel zoals wij zelf vroeger ook te 'en kregen. Dat eerste is mooi natuurlijk, ar kmderen verlangen naar variatie. Nou. in a ]e automatisch terecht in verhaaltjes m "et donker een grentenmik brengen bij irla i ou en dikke sneeuw, waar Pietje of "neon K-nds met vader een krentenbrood gaan 'iets W1 de weduwe Gompers. Lariekoek! "•stenlinfa tegenwoordig niet meer; Alle -era n" 13 gestroomlijnd en georgani- m vroeo arm°e zit in een heel andere hoek onnie fn,r' 1,5 zie het zoontje van de notaris renNee rs thuis! Zou je eens even wat neer, zo cmiS" de mensen némen dat niet u«danig weldaden te accepteren. Er wordt niet meer stilletjes geholpen en sprake loos aangenomen. Maar er wordt gecollecteerd en ondersteuning geëist". Dat beweerde Muddema allemaal. Natuurlijk was het overdreven en dat werd hem ook van diverse kanten gedemonstreerd. Maar toch zat er wel een grote kern van waarheid in. De plaatjes in onze boeken met kerstvertellingen zijn uit een voorbije maatschappij. Er staan geen kleumende kindertjes meer in de Kerstnacht met opgeheven blauwe handjes aan de kerk deur om een aalmoes te bedelen voor hun zieke moeder. Moeder is immers vast in het zieken fonds Toch zijn onze leesboekjes voor de kinderen er nog op berekend, dat we op het eind van de leesles zeggen moeten: „Zo zie je, kindertjes, hoe schoon de naastenliefde is. Keer nu thuis ook eens je spaarpot om en breng dat geld naai de armoedige woning aan ginds einde van het dorp en druk de wenende weduwe de kwartjes in de bevende hand" Jawel, goeie kans dat de edele knaap met een pak slaag thuis komt. Want een aalmoes is een belediging geworden. Hoogstens heet het fooi, maar waarschijnlijk toeslag of bijslag of uitkering. Maar wat willen we daar dan voor in de plaats?", vroeg Cijffers. Doch Kolving had kennelijk deze kwestie al diepgaand overwogen, want hij had zijn ant woord klaar „We zullen minder dan vroeger de nadruk moeten leggen op de stoffelijke naastenliefde. Dat gedoe met flessen melk en spaarpotten is voorbij. Maar daarom is de geestelijke naasten liefde des te harder nodig. Een keer stevig bidden voor een mispunt of gewoon maar be hulpzaam zijn. Of meehelpen aan het veilig verkeer. Of een ruzie bijleggen; eens een keertje de minste zijn. Die dingen hebben hun reële waarde behouden. Daar heb je geen orgelspel of blanke sneeuw bij nodig. Dat zijn dingen van alle tijden". De vergaderde schoolmensen knikten hun wijze hoofden. Men voelde er blijkbaar toch wel veel voor. Alleen kwam de vraag naar voren, of nu ook de kerststal en de kerstboom ver dwijnen moesten. „Natuurlijk niet", antwoordde Kolving weer, „maar wel graag een heel stel van onze kerst liedjes, waar stralen dooreen schieten en her dertjes huppelen. Wij, grote mensen, zijn aan die liedjes nog gehecht omdat er herinneringen aan vastzitten. Maar zo is dat bij onze kinderen nog niet. Die staan meteen klaar voor liederen met een waarachtige, moderne inhoud". Het was wel duidelijk geworden, dat er te gen Kerstmis 1956 het een en ander zou moeten veranderen. Maar het zou wel moeilijk zijn, om tegen die tijd te kunnen beschikken over ge paste verhelen en liedjes. Doch als iedereen hielp zoeken, kwam er stellig wel iets te voorschijn. En zo werd afgesproken. CORTINA d'AMPEZZO, dins dagavond. Kees Broekman moet de bes te toeschouwer geweest zijn bij de 10.000 meter schaatsen, die gisteren op het blinkende ijs- vlak van Cortina werd verreden Hij zag praktisch de hele sliert duels, die om de gouden me daille voor deze afstand werden geleverd. Hij zag het staccato van de gemaakte tijden, die korter en korter werden, die telkens een uniek hoogtepunt bereikten en die toch weer wer den verbeterd. Hij zag het schokkende verhaal, dat met cijfers werd geschreven, van het begin af: Eerst de wondertijd, die het Russische fenomeen Gontsjarenko vestigde, 16.42.3, een nieuw Olym pisch record. Vele series later een .pieuwe sensatie: 16.36.9 voor de Noor se krachtschaatser Johannesen. Daar na, als de „pointe" van een verhaal- zonder-weerga, de 16 min. 35.6 sec. van Sigge Ericsson. Broekman zag het hele verhaal, want hij had de allereerste rit ge reden.... Een rit in mist en op ijs, dat nog niet ontwaakt" leek. Een rit tegen de Amerikaan McNamara, die hem niet kon inspireren. Een rit zonder de bezieling van tijden van anderen. Een rit van alleen maar nadelen. Een rit-alléén. En toch reed Broekman in 16.51.2 de 10.000 meters uit en gaf het hem tergend lange uren de illusie van een medaille. Maar de tijd van de Ne derlander devalueerde langzaam. Hy werd voorby gestreefd, werd tweede, derde.... Zijn blik verslapte, toen ook de Noor Haugli beneden zyn tyd rond ging. Nog later kwam ook Ericsson lager.... Zyn concurrenten 's-werelds bes te schaatsers drongen de Neder lander terug tot de vijfde plaats... Nog later kwam ook Ericsson la ger... Deze zin verbergt het toppunt. De Zweed trof de baan evenmin in gunstige conditie. En ook hij had niets aan zijn tegenstander, want het Japannertje Asasaka scheen zo zeer in de war gebracht te zijn door het kaliber van deze seriegenoot, dat hij uit Ericsson's spoor verdween en pas een minuut na hem over de finish zeulde. SCHERP SCHEMA De Zweed maakte zijn ronden vol gens een hyper-scherp schema, waar aan hij onwrikbaar vasthield. Hij vocht voor begerenswaardig goud. En hij kreeg het. De kouwelijke toeschouwers applau- diseerden, toen zijn tyd bekend ge maakt werd. De 16 min. 35.9 sec. bleken voldoende om de Russen af te houden van nóg een overwinnjng Gp een schaatsn,ummer. Zij hadden de dagen tevoren al de beste medail les veroverd op de 500, 1500 en 5000 meter. Hun fanatieke ijver was ook op de 10.000 meter merkbaar. Zij stuurden hun favoriet Gontsjarenko met een bijna onmenselijke tijd-opdracht het ijs op. De kwieke, sterke Rus reed, wat hij rijden kon. Hij liet zijn tegen stander Olin (Canada) een kijk-ver achter zich. De Russische officials glimlachten triomferend, toen zij hoorden, dat hij het karwei in 16.42.3 had volbracht. Dat betekende op dat moment nog een nieuw Olympisch re cord. En waarschijnlijk tevens de vierde medaille... De officials gingen wat somberder kij ken toen de Noor Johanessen onder de tijd van Gontsjarenko bleef. Het goud leek voor ,,het westen", ook al reed hun Jakimov zich nog de benen onder het lijf uit. ALS EEN RUKWIND Het zilver werd hen eveneens ont nomen, doordat Ericsson nog eens over allen heentrok, als een rukwind zo snel. De prestaties van de anderen verbleekten definitief. De Zweed had Nationale schaatskampioen- schappen te Rotterdam Indien het vriezende weer blijft aan houden, zullen op zaterdag 4 en zon dag 5 februari op de baan van de Kralingse IJsclub te Rotterdam de nationale schaakkampioenschappen worden gehouden. Zaterdag worden de 500 m. en de 5000 m. verreden terwijl voor zon dag de 1500 m. en de 10.000 m. op het programma staan. Ook de ryders, die momenteel in Cortina d'Ampezzo ons land verte genwoordigen op de Olympische Win-, terspelen zullen aan de start komen. Dit zijn: Kees Broekman, Egbert van 't Oever, Gerard Maarse, Wim de Graaff, Jeen van den Berg en Nico Olsthoorn. Training voor de amateurs gedecentraliseerd De K.N.V.B. is voornemens een gedecentraliseerde training voor de spelers uit het amateur voethal in te voeren. In het zuiden wil men contact op nemen met de besturen van B.V.V. (den Bosch) en Maurits (Geleen) om na te gaan of deze spelersbijeenkom sten voor Brabant in den Bosch en voor Limburg in Geleen kunnen worden gehouden. De training komt waarschijnlijk onder leiding te staan van de bondsoefenmeesters Merkel en Kaufman De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond overweegt de mogelijkheid om de Neder landse, Noorse en Zweedse schaatsers na afloop van de Olympische wedstrijden te Misu- rina naar Nederland te laten ko men. Als de vorst aanhoudt, zal de K.N.S.B. in staat zijn wedstrij den in Nederland te organiseren, waaraan de cracks zouden kun nen deelnemen. -7 de top bereikt. Er was niemand ster ker. Zelfs de „onoverwinnelijke" Rus sische schaats-afvaardiging niet. De uitslag: 1 (en winnaar van de gouden medaille) Sigge Ericsson (Zweden) 16.35.9. 2 (en winnaar van de zilveren medaille) Johanessen (Noorwegen) 16.36.9. 3 (en winnaar van de bronzen medaille) Gontsjaren ko (Rusland) 16.42.3. 4 Haugli (Noor wegen) 16.48.7. 5 Kees Broekman (Nederl.) 16.51.2. 6 Andersen (Noor wegen) 16.52.7. 7 Jakimov (Rusland) 16.59.7. 8 Dahlberg (Zweden) 17.01.3. 9 Zibin (Rusland) 17.03.4. 10 Kuhnert (Oost-Duitsland) 17.04.6. De Oostenrijker TONI SAILER boekte gisteren zijn tweede sukses. Hij won de gouden medaille slalom voor heren. Op zondag veroverde hij reeds de eerste plaats in het ski- nummer reuzenslalom. De Noor STENERSEN werd win naar in een gecombineerd skinum mer (springen en vijftien kilometer). In de strijd om de Olympische titel ijs-hockey wist Zweden een verras sende 50 zege te behalen op Tsje- cho-Slowakye. Rusland behaalde een ruime 80 overwinning op Duitsland. Positie van de andere Nederlan ders: 18 de Graaff (Nederland) 17. 21.6. 24 van 't Oever (Nederland) 17.37.3. De bekende Engelse scheidsrechter Arthur Ellis, heeft tijdens de dooi, hem geleide wedstrijd tussen de der de klasser Coventry City en de club San Lorenzo uit Buenos Aires, een nieuwe gn zeer onaangename erva ring opgedaan: hij kreeg een schop van een opgewonden Argentijn, waar na hij het veld verliet. Het incident gebeurde een minuut voor rust, toen Ellis bij de stand 1-1 een strafschop toekende aan Coven try. Na tegen zijn benen geschopt te zijn, beval Ellis de .Argentijn de kleedkamer op te zoeken. Deze wei gerde en aangezien z'n trainer en de Argentijnse officials er niet in slaag den hem te overreden, verliet Ellis het veld. De heer Ellis weigerde de wedstrijd onder dergelijke omstandigheden ver der te leiden en daar de Engelse reg lementen in zulke gevallen niet voor zien in de aanwijzing van een andere scheidsrechter, werd de ontmoeting gestaakt. (Schoolschaak) Gymnasium en RHBS in finale Ook in groep B (Middelburg) van de schaakcompetitie voor de Zeeuwse middelbare scholen werd nu de com petitie beëindigd. Het Gymnasium bleef ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop door een 15 overwinning op RHBS 2 en het eerste zestal van de RHBS stuurde de ulo Dwarskaai met een 6—0 nederlaag naar huis en bleef op de tweede plaats. Beide zestallen werden nu voor de andere onbereik baar, zodat de resterende wedstrijden niet meer zullen worden gespeeld. Het Gymnasium en de RHBS ko men dus in de eindronde met de Ly cea Temeuzen en Oostburg. Programma zondag 5 febr. Ie klasse A. Léwed. Boys IIJzen- dijke I; Schoondijke INoormannen I; Walcheren IDomburg I. Ie klasse B Robur I's H. Arendskerke I; Krui- ningen IKwadendamme I. Ie klasse C. Zierikzee 2Renesse I. 2e klasse A. Vlissingen 4Retranchement I; Zuidzande INoormannen 2; Middel burg 4Zeeland Sport 4; Groede I Aardenburg I: Breskens 3RCS 3. 2e klasse B, Sluiskil 2Hans. Boys 2. 2e klasse C. Zierikzee 3—SVCWK I; Renesse 2Brouwershaven I. 3e klasse A. Vlissingen 5Domburg 2; Zeeland Sport 5Lewed. Boys 2. 3e klasse B Robur 2Clinge 3: Koewacht 2Vo gelwaarde 2; 's H. Arendskerke 2— Kwadendamme 2; Sluiskil 3—Steen 3. ZONDAGMIDDAG hield de Hoofd plaatse bolleirsvereniging haar eerste wedstrijd tegen de IJzen- dijkse club, waarvoor de inzet een beker is. Hoofdplaat won met 91 tegen 77 punten. De beslissingswed strijd zal dondierdag 9 februari te IJzendijke gespeeld worden. Zo schaatste de Zweed Ericsson gisteren naar de gouden medaille die de hardrijder van „het westen" op Rusland veroverde. Met lange, lenige slagen en in een tempo, dat zelfs de besten uit Ruslands' schaatsscholen niet konden volgen. Hij reed de 10.000 meter in een nieuwe Olympische recordtijd: 16 min. 35.9 sec. Piet van Kempen zal heden, woens dag, proef draaien op de Parüse win- terbaan, voor de directie van die baan en een aantal belangstellenden die vrije toegang krijgen. Indien de proef naar het oordeel van de baandirectie en van het pu bliek slaagt, is het niet uitgesloten dat de 57-jarige Piet een contract krijgt voor de koppelwedstrijd van zondag 4 februari a.s. Goes, 31 januari 1956. Export- en, in- dustrieveiling. Goudreinette AA 47 lgr. 38-42, 1 37-43, 2 33-35. Jonathan AA 52, A 53, B 44-51, C 39-43, 1 43- 54, 2 29-34. Gold. Dellicious AAA 82 AA 77-85, A 78-81, B 64-74, C 60, 1 47-79, 2 36-48. Winston 1 38-50, 2 28. Br. Seedling op monster huishoud 1 en op 41.10-41.40. Comt. 1 21-33, 2 16. St. Remy lgr. 32-34, 1 33 2 29-31. Gieser Wildeman 1 45. Conference 2 21-24. Verpakt fruit Gold. Del. 1 77-81, Jonathan 1 51-57. Gewone vei ling: Jonathan. K 37-42, F 28-33. Gold. Del. K 47-62, F 26-40. Goudreinette K 34-37, F 28-35. Winston K 26, F 24. Z. Eermgaard K 46, Comt. K 17- 18, F 13-14. St. Remy K 33, F 28- 31. Conference K 33-36, F 17-33. G. Wildeman F 17-24. Kapelle, 31 januari 1956. Exportvei ling: Conference op monster 165 66.70, 160 56.30-57.60, 155 47.80. Goudreinette lgr. 38-43, 1 35-38, 2 31-34, k. 35-39, fabr. 25-33. Jonathan 175 52, 170 45-51, 165 40-45, 160 37-40, 2 28-32, k. 32-40, fabr. 26. Golden Delicious 170 65-72, 165 59-64, 160 55-56, 2 36-37, k. 41-59, fabr. 29-41. Zoete Ermgaard lgr. 49, 1 41, 2 29, k. 39, fabr. 25. St. Remy lgr, 30-33, 1 28-34, 2 27-31, k. 28-31, fabr. 26. Conference k. 25-30, fafcr. 17-21, 2 19-22. Comtesse de Paris 1 19, 2 11, k. 19, fbar. 12. Legipont Ier. 33, 1 24, 2 15, k. 19, fabr. 14. Brabantse Bellefleur lgr. 38. Winston 1 31, 2 22, k. 34, fabr. 21. Brederode 1 37. Cox Orange Pippin k. 22-37, fabr. 19-20. Beurre Alex Ducas k. 25, fabr. 17. Zoe te ribbeling 27. Kleipeer lgr. 41, 1 32. Groenteveiling: aardappelen 8,5-9, roode kool 7, boerekool 13-26, witte- kool 7,5-8,5, spruitkool 22-53, uien 1 28, stekuien 11-12, prei 22, koolra pen 2.5. Rotterdam, 31 januari 1956, Aanvoer in totaal 3419, weektotaal 5471, vette koeien en ossen 698, gebruiksvee 700, t.b.c.-hrij 650, vette kalveren 65, gras kalveren 220, t.b.c.-vrij 211, nuchtere kalveren 1085, varkens 118, biggen 64, paarden 82, veulens 2, schapen of lam meren 368, bokken of geiten 17. Prijs in centen per kg. vette koeien 282-312 260-282, 240-260, vette kalve ren 260-290, 240-260, 210-240, slacht- paarden 230, 210, 190. Prijs in guldens per stuk, Graskalveren 450, 350, 250, nuchtere kalveren 66, 58, 48, biggen 52, 45, 40, schapen 140, 110, 90, lam meren 125, 105, 95, kalfkoeien 1130, 960, 730, melkkoeien 1130, 960, 730, vare koeien 800, 700, 600, vaarzen 78o| 680, 580, pinken 480, 425, 350. Vette koeien, aanvoer korter, handel rede lijk, vooral niet lager in prijs dan gis teren prima's boven notering. Vette kalveren, als vorige week, vlot, prijs houdend. Graskalveren, matig stug, als vorige week. Nuchtere kalveren, groter, vlug, -goed prijshoudend. Big: gen, kleiner, matig, onveranderd. Slachtpaarden. iets minder, tamelijk, stabiel. Schapen, aanmerkelijk ruL mer, stroef, iets lager in prijs. Lam meren, aanmerkelijk ruimer, stroef iets lager in prijs. Kalfkoeien, iets minder, traag, onveranderd. Melkkoei en, iets minder, traag, onveranderd. Vare koeien, gewoon, slepend, als vo rige week. Vaarzen," kleiner( flauw, constant. Pinken, kleiner, flauw, con stant. Mannheim 381 (-37), Kaub 335 (-17). Trier 396 (+2), Koblenz 402 (-11), Keu len 434 (+15), Ruhrort 666 (+38), Lo- bith 1267 (+51), Nijmegen 1023 (+34) Arnhem 1001 (+32), Eefde 505 (+1), Deventer 394 (-2), Namen la Plante 243 (+33), Maastricht hoofdsluis 4400 (+3), Borgharen 4250 (+62), Belfeld 1364 (+39), Grave 583 (-22).

de Stem | 1956 | | pagina 7