MARIA LICHTMIS DE TUSSENPERSOON Meer waardering nodig van persoonlijke prestaties AT EEN ONDERUJKE ERELD Meningen en Commentaren WEINIG GESLAAGD GEEN PERFORATIE VOLKERAKDAM VIRGINIA N? 10 'ii Best nummer! Ondergrondse b.b .-commandopost Rapport overheidssalarissen Hebt u vandaag I uw Davitamon 10 al gehad Overstromingen Nederland helpt Columbia Hoogcunjunctuur in woningruil ff M SGiajamIIUL Senaatsdokter procedeert burgemeester Zangconcours in Den Bosch RADIO Strijd tegen lepra intensiever gevoerd Naar een roman van E. E BENSON) iven- mil- ilost. mil- A te :en ,ari uur te Ben, in It, werd ïeer P. ernaert, it bruin ste ver- n woord bate van in het het to- 9 uur: De TWEEDE BLAD tctn WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 1: F)E Deltadag, welke de vorige week in het Kurhaus te Sche- veningen georganiseerd werd, kan niet oijzonaer geslaagd worden „e- noemd. Allerlei autoriteiten uit Noord- Brabant. Zeeland en Zuid-Holland waren aanwezig, Gedeputeerde- en Provinciale Staten, gemeentebestu ren, besturen van Waterschappen en Kamers van Koophandel, vertegen woordigers van landbouw- en vis- serijorganisaties, zodat men wel een indrukwekkende en representatieve samenkomst van belangstellenden bij het Deltaplan beleefde. Maar voor deze representanten ontbrak de gesprekspartner. Zij vonden praktisch alleen te genover zich de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, tevens voorzitter van de Del tacommissie. Deze heeft niets an ders gedaan en kunnen doen dan het Deltaplan, ditmaal aan de hand van het ontwerp-Deltawet. noa eens uiteenzetten en verdedigen. Nieuws bracht hij daarbij nauwe lijks. De vergadering had zeker meer verwacht. De aanwezigen kenden het Deltaplan al wel. Wat zij wil den weten, was hoe de daarmee verband houdende concrete proble men in hun gewesten zouden wor den opgelost. En op dit punt, of het nu de Volkerakdam of de Zeeuwse schelpdierencultuur betrof, moest ir. Maris vaag of teleurstellend zijn. Het hing allemaal af van de rege ring, van het parlement of van België. Zodat de boodschap weer wachten werd. Het was bijna een verloren dag in Den Haag. QP een enkel punt heeft ir. Maris zich op de Deltadag wel beslist uitgelaten. In de Oosterschelde kan ten behoeve van de oestercultuur geen geperforeerde dam gelegd worden, zo heeft hij verklaard. Het is overigens gemakkelijker beweerd dan bewezen. Want waar om kan er in de Oosterschelde geen perforatie worden gemaakt, wan neer ook ten behoeve van een eventuele oestercultuur wel der gelijke voorzieningen in de darn door het Brouwershavense Gat kunnen worden aangebracht De onmogelijkheid of onwense lijkheid van perforaties in een dam door de Oosterschelde laat zich wel begrijpen in de zoetwaterconceptie van de Deltacommissie, maar het Deltaplan moet in de eerste plaats de veiligheid dienen, welke ook kan worden verzekerd met een geper foreerde dam en zelfs met dijkver sterkingen rond de Oosterschelde zonder dam. Deze laatste oplossingen blijven voor het behoud van de schelpdie rencultuur de meest aangewezen, omdat do overwogen verplaatsing van de oestercultuur naar de Gre- velingen op grond van vroegere proefnemingen door de kwekers in deze stroom bij voorbaat hoogst twijfelachtig moet heten. gIJ de besprekingen op de Delta dag is er heel wat te doen ge weest over de Volkerakdam. Er is van Brabantse zijde aange drongen op een nadere bepaling van de tijd van afdamming met het oog op verkeersbelangen en ir. Ma- ris heeft als zijn persoonlijke voor keur kenbaar gemaakt, dat de Vol kerakdam er zo spoedig mogelijk moest komen, tegelijk met de dam in het Haringvliet. Dat was nodig voor een spoediger voltooiing van de Rijnkanalisatie. De persoonlijke mening hield ech ter geen beslissing in. Hij kon niets toezeggen of aankondigen. Strikt genomen kon hij ook geen zeker heid geven, dat de Volkerakdam er, wanneer dan ook, komt. De besprekingen zelf brachten de obstakels aan het licht en ir. Maris moest verklaren, met het oog op de Antwerpen-Rijnvaartweg, dat er geen eenzijdige beslissingen kunnen worden genomen. Nederland moet waarborgen, dat Antwerpen een bevaarbare Rijn- vaartweg heeft. Dat kan bezwaar lijk, terwijl men het Volkerak f- sluit. Hier kwam dan ook het Moer dijkkanaal om de hoek. Het even tueel graven van het kanaal moet dan het leggen van de dam toch vertragen. Alles is op dit punt zeer vaag gebleven en eerst de Nederlands- Belgische onderhandelingen en de behandeling van de Deltawet naast de studies der Deltacommissie zul len uitsluitsel geven. (Advertenties) De nieuwe commandopost van de 15 gemeenten omvattende B.-kring Limburg-zuid-2 in Valkenburg na dert zijn voltooiing. De commando post is gevestigd in de grotten van de Cauberg, 10 tot 13 meter onder de grond. Van dit centrale punt uit zal in tijden van nood de hulpver lening worden gedirigeerd met be hulp van telefoon en radioverbindin gen. Men hoopt reeds in maart de nieu we post in gebruik te kunnen nemen. In het algemeen is er geen sprake j van een ongemotiveerde discrepantie tussen de salarissen van de lagere en middengroepen van het overheidsper soneel en van overeenkomstige groe pen in het bedrijfsleven. Echter kan een loonsysteem, w .arbij de overheid de persoonlijke prestaties van de ambtenaar gaat waarderen in be paalde gevallen een verbetering bren gen. Gaat men uit van de werkelijk verdiende lonen in het bedrijfsleven in een week van oktobe* 1954, dan blijken de salarissen van de ambte naren in de eerste gemeenteklasse zelfs iets hoger te ligen dan bij het bedrijfsleven. De veel besproken commissie van loondeskundigen, die werd ingesteld nadat de besprekingen tussen verte genwoordigers van de ambtenarenor- ganisaties en van de regering op niets waren uitgelopen, is tot deze conclu sie gekomen in haar rapport dat zij enige weken geleden aan de regering heeft uitgebracht en dat thans is ge publiceerd. De beloningen van werk en vaklieden en van de -lagere en middelbare, technis?he en admini stratieve functies zijn in dit onder zoek betrokken geweest. Daarbij is een beperking gemaakt tot die func ties, waarbij een vergelijk tussen overheid en bedrijfsleven mogelijk was. Specifieke „overheidsfuncties" bleven daarbij dus buiten beschou wing. Hierbij spreekt immers het interne overheidsbeleid een woordje mee en het was noodzakelijk dit over heidsbeleid als een gegeven te aan vaarden. Een andere beperking die de com missie heeft gemaakt is die van het onderscheid tussen toegestane en zwarte" lonen. Men is er vanuit ge gaan, dat zwarte lonen nooit een recht tot loonsverhoging kunnen ver schaffen. In het algemeen heeft men daarom op de verdiende lonen in het bedrijfs leven een korting toegepast van 10%, zijnde 2,5 voor zwarte lonen, 2.5 voor ploegentoeslag en 5 voor oververdiensten door gebruik making van tarief. Gegeven deze be perkingen is de commissie tot de overtuiging gekomen, dat de lonen van werk- en vaklieden bij de over heid praktisch gelijk zijn te stellen met die van het particuliere bedrijfs leven, voorzover daar niet in tarief wordt gewerkt. De vergelijking van de salarissen van lagere en middelbare ambtena ren is zo moeilijk te maken, dat de commissie meent niet voldoende hou vast te hebben aan de door haar ver kregen cijfers. De globale conclusie is, dat een goede kracht in het bedrijfsleven meer kan verdienen dan bij het Rijk. De keerzijde van de medaille is ech ter, dat minder goede krachten bij het Rijk de kans hebben meer te ver- dien,en dan in het vrije bedrijf. Het bedrijf kent immers een meer indivi duele salarisbepaling. Voor een gro tere overeenstemming tussen beide groepen zal het daarom nodig zijn, dat ook bij de overheid de individuele prestaties worden gewaardeerd en be horen niet de loonschalen in hun ge- j heel te worden verhoogd, j Dat er enige ruimte is voor een dergelijke differentiatie toont een vergelijking met een groot bedrijf aan., waarbij men bevond, dat de sa larissen aldaar 5 tot 10% hoger lagen dan bij de overheid. Voor wat betreft de secundaire arbeidsvoorwaarden heeft het Rijkspersoneel een geringe voorsprong, die echter steeds kleiner wordt. Aan het slot van haar rapport doet de Commissie van loondeskundigen verschillende voorstellen om het ge voel van achterstelling bij de ambte naren weg te nemen. Daarbij worden genoemd het invoeren van werkclas- sificaties en merit-rating en toeslagen voor ongeregelde en vuile arbeid. Verder kunnen premieregelingen een element vormen bij het belonen naar individuele prestaties. Dit laatste wordt het grote middel geacht om het gevoel van ontevredenheid weg te nemen. Van een snelle oplossing is echter geen sprake, daar met de invoering van dergelijke systemen geruime tijd gemoeid zal zijn. Advertentie) h Door de overstromingen in Colum bia, zyn 110.000 mensen dakloos ge worden. De plaatselijke bronnen van hulpverlening zijn uitgeput geraakt. Vele duizenden daklozen zijn daar door aangewezen op buitenlandse hulp. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft teams ter assistentie gezonden en de liga van rode kruisverenigingen heeft uit haar magazijnen te Marseille 50 kisten kledingstukken ter waarde van 15.500 dollar naar Columbia gestuurd. Ook Nederland blijft niet achter. Het bedrijfschap voor zuivel stelde 50 ton magere melkpoeder ter waarde van f 50.000,ter beschikking. In sa menwerking met de regering heeft het Nederlandse Rode Kruis voorts nog 3744 blikjes cornedbeef ter waar de van f 3000,aangekocht. Meer dan 15.000 Nederlandse ge zinnen willen van woongemeente ver anderen, omdat het hoofd van het ge zin in een andere gemeente werkt, elke dag van huis is en de gezins band daardoor wordt geschaad. Ruim een derde deel van die wo ningzoekenden staat nu ingeschreven bij de stichting interlokale woning- ruilcentrale (SïWC) te Utrecht, wel ke stichting vijf jaar geleden door de samenwerking van alle rijksdeparte menten, de gemeentebesturen in Ne derland en het bedrijfsleven tot stand is gebracht. Deze stichting voor ziet de ruilgegadigden van adressen- materiaal en bouwt ruilvoorstellen op. Volgens de verwachtingen van de directeur van deze centrale zal het aantal ingeschrevenen over een jaar zeker 10.000 bedragen. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS (Advertentie) V: M/UA, voor keel en lucht wegen. In een ver standig gezin staat nu een fles ABDIJSIROOP^; Met het feest van Maria Licht mis verklinken de laatste klanken van de Kerstkring. Het Kindje, dat op Kerstmis ter wereld kwam, wordt op Lichtmisdag, veertig da gen later, opgeofferd in de tempel te Jeruzalem, zoals de Joodse wet dat voorschreef. Ieder eerste jon getje moest aan de Heer worden opgedragen en worden vrijgekocht door het offeren van een lam of, als de ouders arm waren, door een koppel duiven. Zo ging dus Maria naar Jeruza lem; de Moeder des Heren droeg de lieer van de tempel naar de tempel des Heren. Maria, die op wonderbare, maagdelijke wijze Haar Kind had ontvangen en ge baard, w'as niet verplicht, zich aan deze Joodse wet te onderwerpen; Zij behoefde geen reinigingsoffer op te dragen. Maar in gehoorzaam heid aan de wet volbracht Zij de tocht naar de heilige stad en even als de wonderbare geboorte ver borgen was gebleven doordat St.- Joseph als vader gold van Jezus, zo wilde Maria ook nu opnieuw door deze opdracht Haar kind voor een gewone Joodse knaap doen doorgaan. Toch zou God zelf op bijzondere wijze de aandacht op Zijn Zoon vestigen. Was Maria onopgemerkt naar Jeruzalems tempel gekomen, terwijl niemand van de andere Joodse moeders enig vei'moeden had in welk 'n hoog gezelschap zij hun offer kwamen brengen, toen Maria's beurt was gekomen, om Haar Zoon aan te bieden, nam de Geest Gods op duidelijke wijze be zit van de tempel. Daar leefde een oude Joodse priester in de nabijheid van de tempel, die een zalige zekerheid met zich meedroeg, dat zijn oude ogen zich niet eerder zouden slui ten, voordat hij de Verlosser wer kelijk hadden gezien. Door God verlicht erkende hij nu in het Kind van Maria zijn God en Heer: „de grijsaard droeg de knaap, de knaap echter leidde de grijsaard." Met onuitsprekelijke vreugde en ongewone mannelke tederheid nam hij het Kindje van Maria op zijn armen, aanbad in hem zijn Heer, maakte het luide bekend voor al degenen, die zich rond hem in de tempel bevonden en sprak zijn diep ontroerend woord: ,,Laat nu, o Heer, uw dienaar gaan in vrede volgens Uw woord, want mijn ogen hebben Uw heil aanschouwd, dat Gij bereid hebt voor het aanschijn van alle volkeren." Hij sloeg zijn ogen op en zij wer den vervuld van een vreemde bo venaardse glans als schouwde hij in de toekomst, jaren later. Hij zag het wrede lijden, heel de mis lukking volgens menselijke maat staf van Christus' leven, de strijd, die er rond Hem zou ontstaan: ,,Deze is bestemd om een teken van tegenspraak te worden!" De blik, die hij daarna op de Moeder Maria sloeg, moet wel vervuld ge weest zijn van een diepe smart: ,,Ook door Uw ziel zal een zwaard van droefheid gaan!" Simeon kondigde de kleine Jesus aan als het licht, dat kwam om de heidenen te verlichten en als de glorie van het volk Israël. Zo had den de profeten Hem voorspeld, zo had het Joodse volk naar Hem verlangd. Hij zou de duisternissen van de zonde verdrijven en de ge vallen mens weer plaatsen in de luister van Gods licht. Waar Chris tus komen zou, daar zou de duis ternis verdwijnen en zou de mens zijn licht voor de Heer. In wondere overeenstemming met deze opvatting zijn de bijzon dere plechtigheden, die de Katho lieke Kerk op Maria Lichtmis viert door de wijding der kaarsen. Om deze evenwel goed te begrijpen, moet men gevoel en begrip hebben voor de diepe symboliek der Kerk. Zoals de Christus op maagdelijke wijze ontsproot uit de bloem Ma ria, zo ontstaat de kaars uit de diepte van de bloemkelk, gemaakt van de maagdelijke was der bijen. De kaars is het zinnebeeld van de Christus. Bij het H. Doopsel gaf de priester de brandende kaars in onze hand, wij kregen Christus, op dat wij Hem als een licht door dit leven zouden dragen, totdat wij in Hem, wederom met de brandende kaars in de handen, uit dit leven zullen scheiden. Zinnebeeld van Christus, het Licht, dat iedere mens verlicht, die in deze wereld komt, is de kaars dus, die de ge lovige op Lichtmis uit de handen van de priester ontvangt. Mogen wij de plechtigheden van deze dag bijwonen in de diepe overtuiging, dat wij Christusdragers zijn, licht dragers in de Heer. Het Evangelie zegt, dat niemand zijn licht onder de korenmaat verbergen moet, maar het hoog op de kandelaar plaatst, opdat alle huisgenoten de glans ervan zien. Een civiel hof in Brussel is maan dag begonnen met de behandeling van de eis tot schadevergoeding die dr. Bourguignon, dokter van de Bel gische senaat, heeft ingediend tegen de kamer van afgevaardigden. De senaat en de kamer zetelen in Brussel in hetzelfde gebouw, doch al leen de senaat heeft een dokter aan gesteld voor zijn leden. De kamer deed dat niet, maar de kamerleden I 1 maakten wel gebruik van de diensten van de senaatsdokter, die als gevolg daarvan jarenlang zieke kamerleden behandelde zonder vergoeding daar voor te krijgen. Dr. Bourguignon meent, dat bij sedert 1946 zeker 2.000 volksvertegenwoordigers behandeld heeft en hij eist nu een schadevergoe ding. De verdedigers van de kamer me nen, dat er geen contract bestaat, en dat dr. Bourguignon zich voor zijn diensten moet laten betalen door de volksvertegenwoordigers die hem ge consulteerd hebben. De bewoners van het dorpje J Omergues in de Alpen zijn trots. Ze. hebben sinds kort de jongste burgemeester van heel Frankrijk. Jean Julien J werd namelijk gekozen als op- volger van zijn vader, die J Omergues sinds 1926 bestuur- de. De nieuwe magistraat is J 23 jaar. J Gina „Junge Welt", het orgaan van de Oostduitse communistische jeugd organisatie is van mening, dat Gina Lollobrigida de lieveling van het volk is, ,,van Moskou tot Los Ange les", ómdat zij uit het volk is voortgekomen. Spaarzin Een zekere juffrouw Anna Jensen heeft dezer dagen by de bank van Moerreby op het Deense eiland Moen 'n spaarbankboekje aange boden, dat sedert 1856 niet meer bijgewerkt was. Op het boekje stond een saldo van 52 „Rigsdaler". Dit bedrag was door rente inmiddels aangegroeid tot 5.252 kronen, ruim 2.600 gulden. Eekhoorn De grijze eekhoorn knaagt elk jaar in de Verenigde Staten kabels ter waarde van totaal een half miljoen dollar door. Er zijn ver schillende bestrijdingsmiddelen zon der veel sukses toegepast. Men laat de eekhoorn zijn gang maar gaan, daar dit goedkoper blijkt te zijn dan het tegengaan van het door hem gestichte kwaad. Bedelaars Moskouse bedelaars bewonen luxueuze huizen en rijden in auto's aldus schrijft een Moskous avond blad. Het blad maakt melding van een bedelaar die een driekamer woning bewoont en onlangs een auto heeft aangeschaft en van 'n ander, die een datsja(landhuis) heeft laten bouwen, dat op 75.000 roebel wordt geschat. V oetgan gerslampje Voor vbetgangers op donkere of slecht-verlichte wegen wordt thans een staaflampje in de handel ge bracht, dat door een lus om de pols kan worden gedragen. Het rode licht is van verre goed zichtbaar. Dit lampje kan ook als noodpar- keerlieht worden gebruikt of als waarschuwingslamp. Pascaslo Een visser uit Bari, Nicola Pas- cazio heeft de makers van de laat ste film van Sophia Loren verzocht zijn naam in de film weg te laten. In de film komt namelijk een visser voor van dezelfde naam, die „dom, jaloers, opschepperig en een niets nut" is. Nicola wenst niet met deze filmfiguur verward te worden. Mocht men niet op zijn verzoek in gaan, dan zal hij zijn recht bij de rechter zoeken. Veiling Op een veiling ten bate van Franse oud-acteurs, ging de para- pluie van Charly Chaplin weg voor 100.000 francs, terwijl de strohoed van Maurice Chevalier eveneens 100.000 francs opbracht. Een jurk, die Martine Carol in een kort ge leden gemaakte film droeg, bracht daarentegen slechts de helft op. De hoogste prijs kreeg de gitaar van Tino Rossi. Zij ging voor 150.000 francs onder de hamer. Inspiratie Sedert de Franse film „Du Rififi chez les hommes" in München wordt vertoond de film draait er nu reeds acht weken zijn er al tien inbraken gepleegd, die ken nelijk op dit filmverhaal geïnspi reerd zijn. Olie Dikke olie. die in hef voortuintje van George Argentin in Los Angeles' uit de grond omhoog borrelde, had bij genoemde George reeds dromen van plotselinge rijkdom gewekt. Daaraan kwam een abrupt einde, toen een auto van een oliemaat schappij kwam voorgereden voor het herstellen van een lek in de pijpleiding. W TV - Igffaigsl. Ik weet niet wat er aan mijn televisie mankeert, maar zó zag Cees de Lange er gisteravond uit. Advertenties) Winterkou in den lande PUROLop lip en handen Op 16, 17, 18, en 19 sept. '56 zal te 's-Hertogenbosch het derde internatio nale vocalisten-concours worden ge houden. Dit concours wordt door de Stich ting 's-Hertogenbosch Muziekstad weer georganiseerd in samenwerking met het Nederlands Impresariaat, de K.R.O. en de Vakgroep voor concerte rende vocalisten van de Kon. Neder landse Toonkunstenaarsvereniging. Deelname aan het concours staat open voor jonge zangers en zangeres sen uit alle landen, welke geboren zijn na 31 december 1920. Leerlingen van conservatoria kunnen slechts aan het concours deelnemen met toestem ming van de directeur van hun con servatorium. Behalve 'n optreden voor de K.R.O. een optreden met het Brabants Orkest en uitwisseling met verschil lende landen in Europa, worden voor de prijswinnaars geldprijzen tot een totaal bedrag van 4500 gulden in het vooruitzicht gesteld. DONDERDAG 2 FEBRUARI AVRO: 7.00 Nieuwsberichten. 7.10 Och- tendvaria (gr. pl.) 7.20 Ochtendvaria (gr.) 7.50 VPRO: Dagopening 8.00 Nieuwsber. 8.15 Non stop recht door naar school en kantoor. 9.00 Mensendieck. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding, .0.00 Arbeidsvitaminen, 10.50 Causerie 11.00 Causerie. 11.15 Orgel 11.45 Caus. 12.00 Zang, 12.25 Caus. 12.30 Mededelingen, 12.35 Gram. 12.45 Toespr. Prins Bernhaid 13.00 Nieuws, 13.15 Me dedelingen, 13.20 Avroleans, 13.55 Amster damse Effectenbeurs. 14.00 Chansons 14.25 Nieuw licht in de zaak Dreyfus. 14.45 Pi ano, 15.15 Palet, 16.00 Gram. 16.15 Causerie 16.30 Gram 16.45 Zang en caus. 17.30 Mi niaturen, 17.45 Reg.-uitz. 18.00 Nieuws, 18.15 Sportproblemen, 18.25 Zang, 18 55 Gesproken brief uit Londen, 19.00 Kin deruitzending, 18.05 Muziek-ens. 19.25 Orkest, 19.45 Actualiteiten, 20.00 Nieuws, 20 05 Muzikaal drama, 22.50 Sportactuali- teiten 23.00 Nieuws, 23.15 Muzikaal drama 24.00 Sluiting. KRO: 6.40 Weerbericht. 7.00 Nieuws. 7.10 Opera, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws 8.15 Kerk. progr. 9.50 Gram. 9.55 Voor de huisvr. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Concert, 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Ziekenbezoek, 11.45 Zang, 12.00 Angelus, 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen, 12.40 Lunchconcert 13.00 Nieuws. 13.20 Fluit- recital, 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metr.- orkest. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Kamer muziek, 16.00 Godsd. lezing, 16.30 Strijk kwartet. 17.00 Hoorspel, 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Blaasork. 18.15 Robert Clark-trio, 18.45 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Soc. perspectief 19.30 Gram. 20 00 Radiokrant 20.20 Alle hens aan dek, 21.45 Gram. 22.00 Periodieken- parade 22.10 Orgel 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 Platennieuws, 24.00 Sluiting. BRUSSEL 324 m.: 8.00 Nieuws,8.10 Gev. muziek, 9.00 Nws. 9.0510.00 Gev. muziek 11.45 Lichte muz. 12.00 Amus. orkest. 12.30 Weerber. 12.34 Muz. 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel, 13.30 Lichte muz, 13.45 Orgel 14.00 Eng. les. 14.15 Lichte muz. 14.45 Missa 15.00 Ned. Studentenork. 16 02 Kinderliederen, 16.15 Koor, 16.30 Omr. ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.15 v.d. kind. 18.15 Werken van Fritz Kreisler, 18.30 v. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Klankbeeld. 19.40 Filmm. 19.50 Caus., 20.00 Opera. 20.30 Verz progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Gezongen Mis. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m.: 7.00 Nws. 7.05 Gram. 7.15 Eng. en Ned. les, 7.25 Gram. 8.00 Nieuws, 8.10 Verz.-progr. 8.55 Kookpraat- je, 9.00 Gram. 9.5510.00 Nws. 11.50 Weer ber. 12.00 Lichte muz. 12.30 Gram. 13.00 Nieuws, 13.15 v. d. Kind. 14.15 Lichte muz. 15.00 Symf. ork. 15.45 Préludes, 16.00 Koer sen, 16.05 Lichte muz. 17.00 Nieuws 17.15 Lichte muziek, 18.00 v.d. sold. 18.28 Sport 18.30 Discografie, 18.50 Caus. 19.05 Progr. 20.00 Hoorspelen, 22.00 Nieuws, 22.15 Ope ra, 22.55 Nieuws. Het dagelijks bestuur van de we reldgezondheidsorganisatie heeft be sloten de strijd tegen de lepra te in tensiveren, nu met behulp van nieu we middelen goede vorderingen kun nen worden verwacht. Tegen de 180.000 patiënten die het vorige jaar zijn behandeld, hoopt men dit jaar de hulp te kunnen geven aan 356.000 melaatsen, nl. 122.000 in Frans Equatoriaal-Afrika, 195.000 in Nigeria aan 30.000 van de 150.000 in Birma en aan 6.000 van de ongeveer 200.000 zie ken in Thailand. (Advertentie) tegen hoest n heesheid dagelijks voor stem en keel Zuivere plantaardige stoffen zijn de bestanddelen van Wybert, het doelmatige middel ter bescher ming van de keel. Onmisbaar voor een ieder die zijn stem veel moet gebruiken. 8 uur: 29 t Was zo moeilijk te zeggen, waaruit die inhoud zoal bestond. Maar er was geen twijfel aan of dat vormeloos en modderig ding was ooit een stro hoed geweest. Ze had hem gevonden vlak dij het steigertje van het Mo- lenhuis, na de dag, waarop Charles de schets van haar had gemaakt. Ondertussen waren de gedachten van Arthur Craddock, hoewel hij heel gemakkelijk en instructief praatte over reizen en hotels, druk bezig met iets nieuws, waarbij hij, naar zijn mening, veel belang had. Te recht of ten onrechte geloofde hij dat de jongen die dat schitterende aquarelletje geschilderd had, ver liefd op Joyce was. Waarom hij daar van overtuigd was. zou hij niet heb ben kunnen zeggen, maar intuitief oordelend scheen het hem duidelijk. Ln wat niet minder duidelijk scheen en veel meer gewicht had,' was het wit. dat Joyce aan die schets bij zondere waarde hechtte. Hier was geen intuitie nodig; haar verward- Vnv en haar Plotseling blozen, toen zij haar vader zei dat zij er geen af- rtnia ïTan kon doen' sPraken nog delijker dan haar woorden. Als hij een beetje meer geweten of vermoed had, als hij had kunnen raden dat juist op dit ogenblik Joyce op haar kamer zat met die twee kleine brief jes voor haar, terwijl er in een nog gesloten lade de droevige overblijfse len van Charles' strohoed rustten, dan zou hij misschien de futiliteit in hebben gezien van het vuile plannetje dat hij nu zat te smeden. Want klei ne leugens hebben zelden levens kracht genoeg om de overhand te houden boven grote verlangens en werkelijke emoties. Vroeger of later, door een noodzakelijke of een toeval lige ontdekking, krijgen de laatste de bovenhand en overwinnen zij door hun inwendige kracht; vroeger of later, want de lucht is vol met duizenden verstrooide vonken, komt de ontplof fing die dergelijke kleine machnia- ties vernietigt, de toevallige om standigheid die ze opblaast en in de vier windstreken verspreidt. Maar hij dacht dat hij alleen maar te ma ken had met de kalverliefde van een jongen, die hij gered had, zoal niet uit de goot, dan tenminste van een vliering en die behalve wat zijn ar tistieke talenten aanging, helemaal geen betekenis had. En met de ver beelding van een meisje, dat niets van de wereld kent en dweept met een knap jong gezicht. En in deze gevaarlijke staat van weinig weten maakte hij zijn planne tjes, terwijl hij zat te praten over stoomboten en hotels, tot zijn gast heer ervan overtuigd was dat alles zou gedaan worden voor zijn gemak, wat maar enigszins mogelijk was. En toen Craddock klaar was met zijn plan, nam hij de schets van Charles weer op. „Die jonge Lathom heeft waarlijk een wonderbaar talent", zei hij, „en ik wens mezelf geluk dat ik de hand heb kunnen leggen op zo'n goede ko piist voor uw Reynolds. Hij bleef bij u logeren, nietwaar, toen het weer van de zomer plotseling slecht werd?" Philip keek naar de klok; het was al half elf, maar hij had er geen be zwaar tegen even over Charles te praten. Om de waarheid te zeggen zou hij zelf over het onderwerp be gonnen zijn, als dit mogelijk was ge weest. „Ja, hij is een week bij ons geble ven," zei hij, „hoewel de invitatie niet van mij uitging. Hij scheen een welgemanierd jongmens te zijn." Craddock aaide zijn wang voor hij antwoord gaf. ,,Ik wou dat ik uw goede mening over hem kon delen," zei hij. „Toen ik hem u aanbeval voor het werk, dat hij trouwens ook heel goed gedaan heeft, kwam het natuurlijk niet in mij op, dat u hem als vriend in huis zou ontvangen. Maar ik zou liever niet in details treden en daar uw connecties met hem tot het verleden behoren, is er ook geen reden waar om ik het zou doen." Philip stond op. „Ik ben werkelijk blij dat te we ten," zei hij, „omdat hij nog al erg vriendschappelijk omging met Joyce, wat ik niet graag zag, hoewel ik het moeilijk kon verhinderen. Nu ik dit weet gebiedt mijn plicht mij ervoor te zorgen dat zij niet meer met el kaar in aanraking komen ik kan niet zeggen dat het mij spijt." Craddock stond ook op. „Dan zullen we er verder over zwij gen," zei hij. „Ik weet dat u ge woonlijk om half elf naar bed gaat en ik verzoek u, daarvan niet af te wijken om mijnentwil. Maar laat mij hier nog een kwartiertje zitten terwijl u naar boven gaat. Hoor eens wat een storm. Maar laten we hopen dat we vandaag over een maand in het dal van Avilion zullen zijn. in de warme zon van Egypte. Laat mij nu afscheid van u nemen, want ik moet morgen vroeg weg. Ik zal juffrouw Joyce schrijven over de details van onze reis." Craddock stak nog een sigaret aan nadat zijn gastheer zich verwijderd had en wetend dat hij hem de vol gende morgen niet meer zou zien, dacht hij na over wat hij zoeven gezegd had om zichzelf de zekerheid te geven dat zijn aanduidingen over Charles zo vaag waren geweest, als hij dat wenste. Hij vond dat hij waarschijnlijk zeer goed geslaagd was, want hij had zijn gastheer een reden gegeven om voor de toekomst de omgang met zijn familie onmoge lijk te maken, een reden waarvan hij klaarblijkelijk met genoegen gebruik zou maken. En hij had dit bereikt zonder een positieve onwaarheid te zeggen, want hij had alleen maar ge zegd dat hij wenste dat hij Philips goede opinie omtrent hem kon delen. Hij voelde dat het hoog tijd was om een diepere vriendschap te voorko men en dat Joyce zou meegedeeld worden dat zij de schilder van de schets niet meer zou zien, zoals ze ker zou gebeuren. De schets stond vlak bij hem op tafel en hij nam ze nog eens op en vond ze nog beter dan eerst. En ter wijl hij keek, kreeg hij door het kwaad dat hij de kunstenaar had aangedaan, voor de eerste keer een gevoel, alsof hij het land aan hem kreeg: hij kreeg het land aan hem juist omdat hij hem kwaad had ge daan. Maar dit gevoel strekte zich niet uit tot de schilderijen van Char les en de gedachte dat het portret van zijn moeder en nog twee andere doeken in zijn bezit zouden overgaan, gaf hem een sterk gevoel van voldoe ning, daar hij voor de schilder een toekomst van grote roem voorzag. Wat zou hij niet kunnen bereiken als zijn krachten gerijpt waren? Zeker zou hij niet langer onbekend blijven omdat de mensen hem links lieten liggen. Hij zelf had, hoewel anoniem de recensie geschreven over Charles' portret van zijn broer aan de water kering en de volgende week zou er onder zijn eigen naam een bespre king gepubliceerd worden van dezelf de tentoonstelling, die praktisch ge wijd zou zijn aan dat ene doek. In elk geval zou het ten gevolge hebben dat iedereen er naar zou gaan kij ken en het schilderij zelf zou dan welsprekend getuigen dat zijn lof niet overdreven was. De mensen zouden over hem praten en in de academie tentoonstelling van het volgend jaar zou het portret van zijn moeder te zien zijn. Dat zou voldoende zijn om de reputatie van Charles te vesti gen. Hij stond op en stak de kaars aan. Hij vond dat hij voor de toekomst van Charles heel goed gezorgd had. Hij zou voor de jonge man alles doen wat hij kon in het belang van zijn carrière en wat zijn particuliere za ken betreft die had hij met een paar zinnetjes in orde gebracht, die niet tevergeefs gesproken waren. Maar door die pasgeboren afkeer van hem besloot hij hem toch niet de honderd pond te geven die meneer Ward betaald had voor de kopie van de Reynolds. Welbeschouwd had hij Charles maar de helft van. die som beloofd en die was er meer dan blij mee geweest. Het feit dat meneer Ward er meer voor betaald had, was een kwestie die Charles niet aanging. Craddock had hem vijftig pond be loofd en Craddock zou hem vijftig pond betalen.... Na drie dagen begonnen de waar schuwende woorden van Craddock vrucht te dragen. Joyce was die mor gen voor de lunch in de werkkamer van haar vader gekomen en vond hem bijzonder enthousiast over b»t reisplan dat Craddock juist gestuurd had. Er waren al plaatsen besproken in de slaapwagens; ze zouden niet over behoeven te stappen in Parijs; en de slaapwagen reed in Marseille door tot de kade waar hun schip ge meerd lag....' „En kwam je hier om mij iets te vragen, Joyce?" zei hij, toen hij al les had uitgelegd. „Ja, vader! Meneer Lathom heeft me geschreven en gevraagd, wanneer hij kan komen kijken naar zijn ko pie nu die in de lijst en op zijn plaats hangt U vindt zeker iede re dag wel goed. niet? Zal ik hem vragen een nacht over te blijven?" Philip had dit verwacht. Hij her innerde zich dat zijn moeder de ar tiest hartelijk had uitgenodigd nog eens naar zijn werk te komen kijken als het gelijst was en op de plaats van het origineel hing. Maar het was onaangenaam een antwoord te moe ten geven, dat zo heel anders was dan Joyce verwachtte en er was niets in do wereld waar hij zo het land aan had als aan onaangename dingen. Lichamelijk ongemak was natuurlijk de ergste vorm van onaan genaamheid, maar geestelijk onge mak was toch ook zeer pnaan- genaam. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3