Dl Mgr. Huibers nam afscheid van de Zeeuwse geestelijkheid Zeeuws verkeer gevangen door storm en vorst ZUID-BEVELAND Amateurs speelden Claudel [Tijdens Nieuwjaarsconferentie te Goes 100 kosten f 2.Wat ~j kosten dan 150.X Mollet krijgt meerderheid Straffe oostenwind blies hei water weg Boten vielen uit - bussen te laat Arbeiders gehandicapt JV vol Dank voor goede zorgen en trouw Compliment voor de Zeeuwen Pater J. Uitter- hoeve O.MI. R.Z.V.T. leverde opmerkelijke prestatie Damesrollen V sterkst Van luminisme tot kubisme De waarschuwings dienst voor de landbouw Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Laatste nieuws GOES Geen gelijkschakeling op begraafplaats Grote plannen van de middenstand Friese gift voor Wolfaartsdijk Haven Yerseke 1955 ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST OOSTBURG AGENDA Heden Morgen WEL GEEM AB1 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 Gistermiddag met de trein van kwart voor een arriveerde op het Goese station de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, waar hij werd verwel komd door deken Nunen van Dijkum. De bisschop had de wens te kennen gegeven persoonlijk af scheid te nemen van de Zeeuwse clerus en de gisteren door de deken uitgeschreven Nieuw jaarsconferentie bood daartoe een goede gelegenheid. Buiten de deken wist nie mand van dit bezoek af, zodat de verrassing even groot was als de blijdschap. In de loop van de bijeenkomst heeft mgr. Huibers op ontroerende wijze zjjn afscheidsspeech gebouoden, waarin hij de Zeeuwse clerus dankte voor hun zorgen aan de gelovigen be steed en voor hun trouw en verknocht heid aan hun kerkvorst. Mgr. Huibers vond het zeer jam mer, dat de Zeeuwse eilandbewoners aan zijn bestuur werden onttrokken, want bij ieder bezek aan 't Middel burgs dekenaat was hij getroffen door hun godsdienstzin en eerbied voor geestelijke zaken. Zeer blij was hij, aldus de bisschop, dat hij op zijn Vormreis in 1955 heel dit dekenaat nog had mogen bezoeken en met alle problemen die daar waren in kennis was gekomen. In dit verband besprak mgr. nog verschillende hangende kwesties en betuigde tenslotte, dat hij altijd naar beste weten de belangen van zijn Zeeuwen had voorgestaan. GOEDE GEEST. Deken Nieveen van Dijkum beant woordde op treffende manier de ge voelige toespraak en gaf uitdrukking aan zijn grote erkentelijkheid voor de goede zorg, welke mgr. Huibers steeds ook voor de Zeeuwse clerus had betoond. Z.Eerw. weidde nog uit over dc goe de geest, welke onder de Haarlemse geestelijkheid op Hageveld en War mond was gekweekt en van harte hoopte hij, dat diezelfde geest onver anderd zou heersen in het bisdom Breda, waarheen men nu op 2 febru ari a.s. overgaat. Op buitengewoon hartelijke wijze heeft de 80-jarige kerkvorst zich daarna met de geestelijken onderhou- Na een kortstondige ziekte overleed geheel onverwacht in het Oblaten- klooster „de Mazenod" te Cuyk (N. Br.) in de leeftijd van 44 jaar, pater J. Uïtterhoeve. Hij werd geboren te 's-Heerer.hoek op 13 febr. 1911, geprofest op 8 sept. 1934 en priester gewijd 12 juli 1936. Sinds 1953 vervulde hij met grote ijver en ambitie de taak van missie procurator van de Nederlandse Obla- tenprovineie. Daarnaast was hij provisor en as sistent van de overste van het kloos ter te Cuyk en majoor reserve-aal moezenier van de Koninklijke Ned. Landmacht. Het is niet onwaarschynlijk, dat vele toneelliefhebbers (misschien zelfs ^6 jury,) min of meer sceptisch naar St.-Jansteen gegaan zyn, waar het Reizend Zeeuws Volks Toneel Paul Claudel's „Maria Boodschap" speelde. Wellicht heeft menigeen het als een waagstuk beschouwd en dat is begrij pelijk. Een spel als dit is zelfs voor een beroepsgezelschap een mogelijk struikelblok. Het is een toneelwerk om een naam mee te krijgenof om een naam voorgoed te verliezen. Men kan „Maria Boodschap" niet aan vaardbaar spelen op een peil dat by vele stukken voldoende zou zijn om een dragelijke opvoering te garanderen. Neen, men moet dit werk van Claudel goed, maar dan ook onvoorwaardelijk goed spelen, of men moet er afblijven. negentig gaat mag men wel verwach ten. Midden in de strijd om het Zeeuw se Landjuweel heeft deze vereniging het totaalbeeld sterk beinvloed. Men mag benieuwd zijn naar de afloop van deze edele wedren! Het is dus voor een amateurgezel schap, indien het niet heel zeker is van zichzelf, een waagstuk dit stuk in zijn repertoire op te nemen, ja, het zelfs als Landjuweelstuk te spe len. Maar als men er kans toe ziet, dan is het tevens een gebeurtenis in de amateurtoneelwereld. Het R.Z.V.T., onder regie van drs. L. Lockefeer, heeft getoond zich met deze hoge greep niet de armen uit het lid getrokken te hebben. Er is een opvoering tevoorschijn gekomen, wel ke een verbazingwekkende getuigenis aflegt van de hoogte welke het ama teurtoneel in Zeeuwsch-Vlaanderen kan bereiken. Deze prestaite is naast het uitste kende samenspel voor een zeer be langrijk deel te danken aan het werk van Annie Maes en Riet Lockefeer, die elkaar in hun totaal verschillen de rollen niets toegaven en die daar om ook tezamen genoemd moeten worden. Riet Lockefeer, die Maria ver tolkte, viel vooral in het derde be drijf te bewonderen, de scène waar in Maria met haar dode kind naar de melaatse Violair.e gaat. De felle hartstochtelijke woorden van Maria die de dood van haar dochtertje niet aanvaardt, en de wijze waarop de frele Violaine, uitgeteerd en blind, haar antwoordt, ze vormden een ont roerende scène' welke diepe indruk maakte. De damesrollen hebben door het ga ve spel van beide meisjes dan ook gedomineerd. Temeer daar José Me nu als de moeder uitstekend spel le verde. DE HEREN. De regisseur Louis Lockefeer speel de zelf de boer Anne Vercors en die prestatie is des te groter indien men weet dat het besluit die rol te spe len nauwelijks enkele weken voor de opvoeringsdatum werd genomen. Jo de Block is een speler van gehalte, die nu in de rol van Pierre Craon, de melaatse bouwmeester, slechts enkele malen herinnerde aan zijn o.i. te sterke neiging tot gechargeerd spe len. Bepaalde stembuigingen geven het spel juist dat teveel aan afwer king dat schadelijk kan worden. Ove rigens was dit hier niet al te veel opvallend. In de rol van Jacques Hury heeft Wim Borghstijn zichzelf overtroffen; zijn spel was zeker stukken beter van gehalte dan !n vroegere rollen en het was geen opgeschroefde pres tatie; hij zal dus waarschijnlijk ook niet terugvallen. In de figurantenrollen leverden me vrouw M. Boone - Willemstein. Lia Buysrogge, Rudy Buys, Rudy Pica- vet en Karei Lockefeer hun beschei den maar evenzeer belangrijke bij drage tot het algemeen sukses. HOGE KLASSERING. Een speciaal woord van hulde aan de ontwerpers en verzorge s van de décors, vooral voor de schilder de heer Camiel de Schrijver. Ook de be lichting was in alle onderdelen uitste kend. Dank zij bandopnamen van het St. Ceciliakoor bereikte men een stijl en stemmingsvolle muzieknmlijsting. Zeker is dat het Reizend Zeeuwse Volkstoneel met „Maria Boodschap" een stevige pas heeft gezet op de weg naar de hoogste plaatsen in het nu lopende landjuweel. Waar het gezelschap precies ge klasseerd zal worden is nog moeilijk te zeggen; nog niet alle deelnemers hebben hun toernooistuk gespeeld. Vo rig jaar kon het R.Z.V.T. niet mee doen; het jaar daarvoor was het niet bij de koplopers. Thans ongetwijfeld wel. Wie hoger geklasseerd wil wor den zal 'n grote prestatie moeten le veren. Een puntenaantal dat naar de (Advertentie) den en vertrok tegen zes uur, geheel alleen zoals hij ook gekomen was, weer naar zijn residentie. Schilderijen in Middelburg 55 55 In de zalen van het kunstmuseum in Middelburg zal gedurende drie weken omstreeks Pasen een tentoon stelling worden gehouden onder de titel „Van luminisme tot kubisme". Er zullen ongeveer 60 werken-schilde- rijen en tekeningen zijn te bezichti gen van moderne kunstenaars uit binnen- en buitenland. De doeken zijn afkomstig uit het bezit van het Kröller-Müller museum op „De Hoge Veluwe". De expositie kan worden gehouden dank zij de medewerking var. de directeur van dit museum, prof. dr. A. M. Hamma- cher, die Middelburger van geboorte is. V; n de buitenlandse kunstenaars zullen vertegenwoordigd zijn Signac, Leger, Juan Griz, Severini, Ribers, Blanchard, van Rijsselberghe e.a., van de Nederlanders Toorop, Thorn, Prikker, Sluyters, Gestel, Hart, Nib- brig en Mondriaan. De organisatie berust bij de vereniging „Het Kunst museum". Radio minder geschikt De raad voor de landbouwvoor lichting hield zich in zijn tweemaa-n- delijke vergadering diepgaand bezig met het vraagstuk var. de regionale berichtgeving omtrent het optreden van ziekte en beschadigingen voor de land- en tuinbouw. De raad kwam tot de conclusie, dat de berichtgeving in de vorm van waarschuwingen door middel van gedrukte of gestencilde kaarten, die zich in Zeeland deels reeds heeft ontwikkeld, deels nog in ontwikkeling is, in een behoefte blijkt te voorzien en door de praktijk wordt gewaardeerd. Radioberichtge ving, hoe nuttig ook op zichzelf, zal gezien het feit dat zij moeilijk plaat selijk afgestemd kan worden en te veel in algemene termen moet wor den gehouden nimmer de concrete waarschuwingen, die de teler zwart op wit ontvangt kunnen vervangen. Het zal evenwel aanbeveling verdie nen aan de ontwikkeling van beide vormen van berichtgeving aandacht te besteden. Aangezien Zeeland dit jaar r.iet in aanmerking is gekomen voor de uit voering van plaatselijke streekver- beteringen door intensievere voor lichting besloot de raad reeds thans na te gaan, welke gebieden eventueel voor 1957 ir. aanmerking zouden ko men. zodat te zijner tijd de landelijke land-bouwvoorlichtingsraad goed voorbereide plannen aangeboden kun nen worden. J dacht f 4.35 Mis 150 dragees Actifral-10 vitaminen kosten maar f 3.75. Dat is de voordelige gezinsverpakking Actifral-10 van Philips-Roxane. Elke dag één dragée en we blijven de winter de baas. Een kostbaar molentje B. en W. schrijven aan de raad; Van de vier molens, welke zich thans nog in deze gemeente bevin den, verkeert de korenmolen „De Koning" aan de Veerseweg, eigenaar en gebruiker de heer P. Nijpjes in een vervallen toestand. Reeds eerder zijn pogingen aange wend om deze molen, welke evenals de andere molens, zulk een belang rijke rol speelt in het landschaps beeld, voor algeheel verval te be hoeden. De restauratie moest echter worden uitgesteld in verband met de werk zaamheden aan de molens op het Vlissings- en Seisbolwerk. Nu thans de werkzaamheden aar. voornoemde molens zijn beëindigd, heeft de eige naar van de molen aan de Veerseweg, in overleg met de voorzitter van ons college, een verzoek aan uw raad in gediend hem een subsidie te willen verlenen in de kosten van de restau ratie. Gelijke verzoeken heeft hij ook gericht tot de minister var. Onderwijs en aan de Staten der Provincie Zee land. De restauratie zal kunnen geschie den onder de directie van de dienst van gemeentewerken door de gebr. Beyk voor het typische moler.werk en voor de overige gedeelten zoals metsel- en schilderwerk door een particuliere aannemer. De kosten zijn geraamd op f 33.000. Van deze kosten kan door de eige naar f 1.000.zelf worden gedragen. Het Molencomité kan een bijdrage geven van f 1.500.Het restant ad. f 30.500,zal door subsidie's van rijk, provincie en gemeente moeten wor den gedekt. Het subsidie var. de provincie kan worden geraamd op 10 procent van de eerste f 30,000,en 5 procent van de rest of in totaal op f 3.150. Het rijk wil f 13.200,ter beschik king stellen, zodat de gemeente f 14.150,moet bijpassen. B. en W. adviseren de raad hiertoe. Grond voor Abdij-complex Ten behoeve van de restauratie van de abdij-gebouwen (bouw prov. grif fie) verzocht het ministerie van Wederopbouw aan het gemeentebe stuur thans over te gaan tot de overdracht aan de staat van 2334 m2 grond, gelegen aan St. Pieterstraat en Abdij-plein. B. en W. stellen de raad voor de grond te verkopen resp. voor f 10,— en f 2.50 per m2 en f 20.380,— in totaal. De jachthaven voor het watertoerisme B. en W. schrijven de raad: Door de vereniging voor watertoe risme „Schelde" dient met de N.V. Haven van Vlissingen een overeen komst te worden gesloten inzake de huur van het terrein, waarop de jachthaven is aangelegd. De huur zal ingaan op 1 januari 1956, terwijl deze zal eindigen op 15 juni 2009. De huursom bedraagt 17 cent per m2 per jaar. De oppervlak te van het terrein bedraagt ca. 9550 m2. De N.V. Haven van Vlissingen is genegen deze huurovereenkomst aan te gaan onder voorwaarde dat de ge meente Vlissingen zich bereid ver klaard: de tussen patijen te sluiten overeenkomst onmiddellijk over te ne men en dus tegenover de verhuurster als huurster op te treden, met in achtneming van de bepalingen der bovenbedoelde conceptovereenkomst, indien de vereniging voor watertoe risme „Schelde" voor 15 juni 2009 mocht ophouden te bestaan of bij wan prestatie door de vereniging. Aangezien B.en W. het billijk ach ten, dat de bovenstaande verplichting door de gemeente wordt aanvaard stellen zij de raad voor zich er me de te verenigen dat de gemeente zich tegenover de N.V. Haven van Vlis singen garant verklaart voor de over name van de verplichtingen, voort spruitende uit de tussen de bovenge noemde partijen te sluiten huurover eenkomst. Guy Mollet is d'nsdagavond door een grote meerderheid in de Franse Nationale Vergadering in het ambt van premier bevestigd. Heel onze gewesten, maar vooral Zeeland, hebben gisteren de narigheden van de strenge winter ondervonden. In Zeeland was het weer zoals te doen gebruikelijk het verkeer, dat op vele plaatsen het loodje moest leggen of ernstig werd gestagneerd. De veerdienst Vlissingen-Breskens werd tot tweemaal toe ge staakt en de „Koningin Emma", die op Zierikzee-Katseveer vaart, liep in de ochtend vast, wat een tijdelijke isolatie van Schouwen- Duiveland ten gevolge had- voor de vele Z.-Vlaamse arbeiders, die op de Scheldewerf te Vlissingen Het was de straffe oostenwind, die voor een zeer lage waterstand zorg de, tengevolge daarvan werd de dienst Vlissingen-Breskens om negen uur in de ochtend gestaakt. De eerstvol gende boot vertrok om vijf voor half vier uit Vlissingen. De sterke wind bleek het meren in Breskens te beletten, zodat men op nieuw moest besluiten de dienst te staken. Dit was vooral een handicap werken. IN HET SLIK Het grootste deel van de dag is de verbinding tussen Zierikzee-Katse veer verbroken geweest. De „Konin gin Emma" welke deze dienst onder houdt, kwam n 1. gistermorgen vroeg, door het lage water en de storm achtige wind, met de kop vast te zit ten in het slik dicht bij de ponton. Er was geen beweging meer in te krijgen en gistermiddag kwam daar in nog geen verandering. Eerst moet het water hoger worden wil men de boot vlot krijgen. De passagiers ver lieten de boot en keerden of huis waarts dan wel naar Zijpe, waar de dienst beter werkte. Gistermiddag voer de „Ooster- Schelde" naar Zierikzee om de stil gevallen dienst te hervatten. Tegen vier uur kon men toen weer naar Zuid-Bcveland komen. GLADDE WEGEN De na de regen invallende vorst, welke gepaard ging met stuifsneeuw, maakte gistermorgen vroeg het weg dek voor het verkeer ongeschikt en levensgevaarlijk. De busdiensten in Zeeland werden pas begonnen toen er zand was gestrooid, wat op de ene plaats vlugger gebeurde dan op de andere. De voornaamste wegen waren te gen acht uur in de morgen weer be rijdbaar en toen zag men de bussen weer uittrekken. Naar Hansweert vertrok de eerste bus pas tegen tien uur. Op Noord-Beveland, waar geen zand was gestrooid, lag liet busver- keer tot in de namiddag stil. Dc trei nen arriveerden op tijd of met ge ringe vertraging. MISLUKTE MARKTDAG De slechte wegen en de barre oos tenwind deden de anders zo drukke dinsdagmarkt mislukken. Slechts een drietal marktkraampjes waren door kooplieden bezet en ook die hadden h^t niet druk, daar de bezoekers van buiten ditmaal binnen waren geble ven. B. en W. schrijven de raad een ver zoek te hebben ontvangen van de nat. raad voor onderling uitvaartwezen, om het klassestels< op de begraaf plaats af te schaffen. Hoewel B. ep W. daar niet onsympathiek tegenover staan menen zij het om financiële en praktische redenen te moeten ontra den. Momenteel zijn er drie klassen waarvoor het recht resp. 80. 40.en 12.bedraagt terwijl voor eigen graven resp. 120.en 80.wordt betaald. Zou men om bij geliikschakeb'ng tot een zelfde onbrengst aan rechten willen komen, dan zou voor ie der graf een recht van f 50moe- ton worden gohovon. wat voor de rnin- dor draa^kraobtigen. d'^ nu 12. betojpn te boo» zou zijn. Veriagmg is riiot verantwoord, om- d^t on do exnloitatie dor be^aaf- nlopts ook nu reeds verlies wordt ge ledon. Een praktiseho moeiliikheid is no®, dat, in de praktiik op de le en ?e afdeling, hoewel de verordening dit niet eist. uitsluitend in z.g. eigen graven begraven wordt. Wanneer nu bii d® afschaffing der klassenindeling de Gelegenheid tot het verkriigen van graven voor de gehe le begraafnlaats gegeven wordt zul len de verschillende graven niet meer aaneensluiten, waardoor een romme lig geheel zal ontstaan hetgeen ook adressant juist wenst. te ver mijden. Wordt daarentegen slechts 'n bepaald gedeelte der begraafnlaats aangewezen voor het verkriigen van „eigen graven", dan wordt toch weer een aparte afdeling gevormd, zodat dan opnieuw een weistandsverschil op de begraafplaats tot uiting komt. In de gisteravond in „Schutters hof" gehouden vergadering van de evenementen-commissie met de le den van Hanze- en handelsbelangen, bleek dat alle aanwezigen het eens waren met de grote plannen tot het houden van een reeks evenementen en middenstandsactiviteiten in dit jaar, welke culmineren zullen in een verkoopactie, fruitcorso, openlucht spel-corso, licht- en bloemenweek, enz. Toezeggingen in geld zijn er reeds tot een bedrag van 10.000 gul den. maar de kosten worden geschat op 25 tot 30.000 gulden. Men heeft echter goede hoop door een stelsel van heffingen en subsidies dit bedrag bijeen te brengen. Ook de besturen van Hanze en handelsbelangen zullen een werkcommissie vormen die sa men met de evenementen-commissie de plannen nader zal uitwerken. Bquv.'r-'T {-i vrije sector •Aan de Grootstraat worden door een Haags makelaarskantoor 26 hui zen in de vrije sector gebouwd, die deze zomer klaar komen. Enkele van deze woningen zijn a] verkocht. Wanneer de zaken lopen zoals men er van verwacht, dan wil bedoeld kantoor nog aansluitende blokken hui zen bouwen. Bij de huizen, die een zolder heb ben, komt een vrijstaand schuurtje. 's Heerenhoek OUD-LEERLINGENBOND BIJEEN. In de Jeugdhoeve hield de Oud- Leerlingenbond van Ovezande zijn jaarlijkse avond voor oud-leerlingen en ouders. De avond werd geopend door mej. Simonse, die allen hartelijk welkom heette. De hoofdschotel bestond uit het op voeren van het toneelstuk „Een schoonmoeder uit duizend". Het stuk werd op een vlotte en goede manier ten tonele gebracht. Het was de eerste Keer dat' de oud-lcerlir.genbond met een gemengd toneel kwam. De avond werd besloten met dansje na, wat allen natuurlijk zeer op prijs stelden. K wadendamme Kapelaan Koning verplaatst De bisschop van Haarlem heeft kapelaan Koning alhier in gelijke functie benoemd te Warmenhuizen. Als diens opvolger werd door mgr. Huibers aangewezen dc weleerw. heer P. Pouleijn, thans kapelaan te Buitenvelders (Amsterdam). Kapelaan Pouleijn werd in 1953 priester gewijd; hij ;s Middelburger van afkomst. Y erseke ONTSLAGNAME. De heer W. C. Loggers heeft eer vol ontslag gevraagd als gasmees- ter van het voormalig gemeente gas bedrijf. Door de overschakeling op het gas van Sluiskil is een einde ge komen aan de werkzaamheden van het oude bedrijf. De heer Loggers was sedert 1911 in deze functie werk zaam. BALDADIG. De laatste tijd kwam het herhaal delijk voor dat baldadige jeugd de elektrische straatverlichting bescha digde door de lampen stuk te gooien. Deze week ontdekten bewoners van de Damstraat dat uit enkele licht masten de lampen verwijderd waren en meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Rilland POSTKANTOOR GEOPEND. Gisterenmiddag is met enig offi ciéél vertoon het nieuwe postkantoor geopend door de directeur van het Zeeuwse postdistrict de heer Waale, terwijl tevens de overdracht plaats vond aan de onlangs benoemde kan toorhouder de heer v. d. Bogaart. De plechtigheid werd o.m, bijgewoond door burgemeester Jobse, die zijn gelukwensen aanbood en door de di recteur van het postkantoor te Ber gen op Zoom, waar het nieuw ge opende kantoor onder ressorteert. HOOFD DER SCHOOL BENOEMD. Het bestuur der Chr. Nat. School heeft benoemd tot hoofd dezer school de heer J. A. Kooman te Goes, thans onderwijzer aan de Prinses Irene- school (V.G.L.O.) aldaar. WONINGBOUW. De wederopbouw heeft vergunning verleent voor de bouw van 4 wonin gen ter vervanging van 3 woningen aan de Dreef en de woirig van de heer Ossewaarde. De woningen aan de Dreef worden afgebroken om de Ned. Herv. Kerk te ontmantelen. De nieuwe woningen zullen gebouwd wor den op het nieuwe bouwterrein ach ter de Damstraat. Benoemd. De heer J. G. F. van Vreeswijk, hoofd der school der Ger. Gemeente alhier is benoemd tot hoofd ener bijzondere school te Hendrik Ido Ambacht. De burgemeester van Harlingen, de heer Nauta heeft burgemeester van Oeveren te Wolfaartsdijk, die juist af trad, behalve een Makkummer wand bord een gift gegeven van 500. voor het Groene Kruis. Zo men weet heeft Harlingen in 1953 Wolfaarts dijk geadopteerd. Vorig jaar werden bij het haven bedrijf te Ierseke in totaal 16 mil joen kg. goederen geladen en gelost. Dit getal bedroeg in 1954 13.5 mil joen. De goederen Bestonden hoofdzakelijk uit bouwmaterialen en verse mosse len. 70 binnenvaartuigen deden hier toe de haven aan. (Advertenties) Df her op te richten CAMERE VAN RHETORICA te Hulst heeft de eer bekend te maken, dat hij zal recepiëren op zondag, de vijfde februari 1956 van 16 uur tot 17.30 uur in ,JBet Bonte Hert", Markt te Hulst. Ch. Heirman, hoofdman; De Eed de Graaf, griffier; D. de Cock, fiscaal 264-0 Twee zilveren zusters" in Liefdehuis Morgen, donderdag, zullen de eer waardie zusters Adolphine (in de we reld Regina Haverbeke uit IJzen- dijke) en Egbertha (Louisa Fruytier uit Hontenisse) de dag gedenken, waarop zij 25 jaar geleden de H. Professie bevestigden. Zuster Adol phine is'sinds 1950 in het ziekenhuis werkzaam als hoofd van het labora torium en zij heeft in die functie veel en hard gewerkt voor het welzijn van de zieke evenmens. Zuster Eg bertha wijdt sir.ds 1952 haar beste krachten aan de verzorging van de mannen in het gasthuis. De grote verdiensten van beiden zal zeker tot uiting komen op de dag van de viering, die op zondag a.sa is gesteld. Sint Jansteen Wolfaartsdijk Schoorsteen ging in braiul Door oververhitting van de schoor steen ontstond hier brand in de wo ning van de heer Westerweel aan de Veerweg. De bewoners ontdekten de brand, toen zij boven zich het knetteren hoor den. Omwonenden waarschuwden de brandweer, die onmiddellijk uitruk te. Voordat de motorspuit ter plaat se was, trachtte men de vlammen, die toen reeds door het plafond lek ten met schuimblussers te doven. Dit mocht nie4 geheel gelukken. Er ont stond nogal wat rookontwikkeling, die tussen de dakpannen een uitweg zocht. Toen echter omstreeks half zes water gegeven kon worden was het pleit spoedig beslecht. Er is uiter aard enige scha'de. Een groot deel van de huisraad, werd uit voorzorg door de bewoners naar buiten gedra gen. Het huis bleef behouden. RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag om vier uur komt de gemeenteraad bijeen. B. en W. stellen voor nu over te gaan tot de aanschaf van een Commer-chas- sis voor de brandweer en daarop door een firma te Wageningen een boven bouw te laten aanbrengen. De kosten van deze trekker-manschappenwagen belopen dan ruim 22.000.—. In ei gen beheer, zo stelt het college voor, kan dan de bestaande mótorspuit ge monteerd worden op een tweewielig chassis dat uit de bestaande brand weerwagen vervaardigd word. Verer word voorgesteld het ge deelte van de provinciale weg Koe- wacht-St. Jansteen, vanaf de Stadse- dreef tot aan het einde van die weg (bij de aansluiting op de hoofdstraat) van de provincie over te nemen. G. S. zijn in beginsel bereid dit aan Provinciale Staten voor te stellen. SLECHTE VERLICHTING. De rijksweg tussen de twee doua nekantoren te Kapeilebrug is zeer onvoldoende verlicht. Vooral 's avonds bij het uitgaan der fabrieken wan neer hier honderden fietsers huis waarts rijden is het hier zeer ge vaarlijk, temeer ook omdat zich langs deze rijksweg geen fietspaden bevin den. Een spoedige oplossing, alvorens ongelukken gebeuren, is hier zeker dringend gewenst. K neirarh 1 PLUIMVEETEELTCURSUS. In de lagere landbouwschool alhier is men deze week begonnen met een pluimveeteeltcursus. Deze wordt ge organiseerd door onze plaatselijke boerinnenbond en is toegankelijk voor de leden. De eerste les werd door 18 deelneemsters bijgewoond en ze wordt gegeven door het hoofd van de lagere landbouwschool te Klooster- zande. de heer Kuipers. Deze cursus zal uit 6 a 8 lessen bestaan. MOEDERCURSUS. In de r.-k. meisjesschool in onze ge meente zal deze week worden begon nen met een moedercursus, welke speciaal bezocht kan worden door verloofden en jonge moeders. De les sen worden gegeven door Zuster Ver- nimmen. Stoppeldijk DE ZON TEGEMOET. De toneelvereniging van de K.A.B. te Groenendijk ..Kunst na Arbeid" gaf in het Verenigingsgebouw alhier een opvoering van het toneelspel „De zon tegemoet". Het stuk viel bij het publiek zeer goed in de smaak en er viel van een goede vertolking te genieten. De belangstelling was ma tig. Henk Fenyn een Delftsblauw wand bord, waarin vermeld staat: „Ter herinnering aan Uw Sportieve Voet balloopbaan V.V. Breskens." Hierna werd de avond verzorgd door de plaatselijke accordeon- en toneelvereniging ,,The Sarino's". De zang van Bram Heyboer tesamen met zijn zuster Ria, viel in goede smaak, terwijl bij het toneelspel vooral op vielen Jo Neufeglise en Bram van Har.eghem. Hierna volgde nog een gezellig bal. IJzendijke K.A.B. SPEELDE TONEEL. Voor een goed gevulde zaal werd door de toneelgroep van de K.A.B. het stuk „De man in het bruin" van Henri van Hoof opgevoerd. Kapelaan van der Veeken sprak als geestelijk adviseur het welkomst woord. Vooral de rol van Skipper Ben, in wiens huis het spel zich afspeelt, werd zeer goed vertolkt door de heer P. van Hyfte. Ook de heer Geernaert, die de rol van de man in het bruin vertolkte en de heer Steenkiste ver dienden door hun goede spel 'n woord van lof. Tot slot van de avond dankte de heer Ed. Hamelynck, voorzitter van de K.A.B. de regisseur, de heer R. de Pauw, de spelers en de anderen die meegeholpen hadden om de avond te doen slagen. NINOTCHKA IN HET JEUGDHUIS. Zondag 5 februari zal ten bate van de St. Vincentiusvereniging, in het jeugdhuis opgevoerd worden het to neelspel „Ninotchka". Het Russische blijspel in drie be drijven zal ten tonele gebracht wor den door het toneelgezelschap „Po gen" uit Knokke. „Ninotchka" speelt zich af in Pa rijs waar een Russische delegatie voor haar land zaken moet doen. tardenburg JAARVERGADERING K.A.B. In de r.-k. Kring hield de K A B. haar jaarvergadering. Voor de af tredende voorzitter A. v.d. Veire werd benoemd H. Saay. In verband met het vertrek van H. Aers, voorzitter Herwonnen Levenskracht, werd be noemd E. Pollé. Wegens vergevorderde leeftijd be dankte bestuurslid A. Fermont Zijn plaats wordt ingenomw- 4 Hee- tesoome. Breskens ONTSPANNING «JND V.V. BRESKENS De voetbalvereniging „Breskens" hield haar jaarlijkse ontspannings avond in het Gemeentelijk Vereni gingsgebouw. Wegens afwezigheid van de voorzitter werd de avond ge opend door de vice-voorzitter J. Boorsma. Spr verzocht het lid Henk "enyn even naar het podium te ko men, waarna hij hem in enkele woor den bedankte voor hetgeen hij voor de vereniging gedaan had. De heer Praat, secretaris, overhandigde aan FLANDRIA KOMT De bekende Filharmonicelub „Flandria" uit IJzendijke, die onder leiding staat van Jasper Anthonisse en zich in west Zeeuwsch-Vlaande- ren en ook daarbuiten reeds een goe de reputatie heeft verworven zal ook aan Aardenburg een bezoek brengen en wel op zondag 5 februari in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap". Dit 16 man tellende orkest, waarvan de leden afkomstig zijn uit diverse plaatsen uit dit gewest zal een 14- tal nummers uitvoeren, van ouvertu res en concertstukken tot walsen en marsen toe. De bekende conferencier Modest (Renaat Verween) uit de Belgische grensgemeente Maldegem zal voor de vrolijke noot zorgen. Van onze adverteerders UITBREIDING FA. VINK, TERNEUZEN. De heei C. Vink, Axelsestraat te Terneuzen. heeft zijn handel in ge bruikte goederen uitgebreid door het naastgelegen pand aan zijn zaak toe te voegen. Menigeen denkt bij „han del in gebruikte goederen" aan twee de hands goed, maar een kijkje in de zaak van de heer Vink leert wel anders. In zijn toonkamers komt geen enkel gebruiksvoorwerp voor dat niet grondig is vernieuwd, zo zelfs dat het niet meer van nieuwe is te on derscheiden. Nu eens meer, dan eens minder, heeft de heer Vink heel mooie antieke voorwerpen in zijn be zit, die vooral de aandacht trekken van buitenlanders, dingen waarvan hij met veel spijt afscheid neemt. Daar bij beschikt hij over een bibliotheek van ruim 5000 boeken w-ar van ve len graag gebruik maken. AXEL Het Centrum 7 en 9 uur: De Koninklijke Reis. GOES Grand: De zoon van Lassie, HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Ge jaagd door de wind. MIDDELBURG Electro: Vrouwenge heim. SAS VAN GENT Olympia-theater 8 uur: Ciske de Rat. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Optreden Siera. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur: Ciske de Rat. VLISSINGEN Alhambra: Koninklijke reis. Luxor: Casanova's avontuur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Fidelio. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Geld te geef. GOES Prins van Oranje: Feestavond K.A.B. Grand: Manon van de bronnen. HULST Bioscoopgebouw 7.30 uur: Ge jaagd door de wind. MIDDELBURG Electro: „Madame.. OOSTBURG 4 uur: H.O.C.R.E.S.-zi1" tirig. TERNEUZEN Luxor-theater 8 uur. The Glenn Miller Story. VLISSINGEN Alhambra: De Konink lijke reis. Luxor: Casanova's avontuur. sl: T~)E Del in veninge] niet oijz noemd. Allerli Brabant, waren a Provinci ren, bes: Kamers woordigi serjjorga indrukw samenk bij het voor d< de gesp Zij genover van de Maris, t( tacomm ders get het Deit van hel eens uit Nieuws löks. De ve: verwach het Delt; den wet verband men in den opge nu de Vi schelpdit ir. Maris Het hing ring. vai Be2gië. wachten Het w; Den Has QP een zich uitgelate ten beh< geen worden, Het is beweerd om kan i perforata neer eventuele gelijke door he| kunnen De onr lijkheid v| door de cl hegrijpen J van de 11 Deltaplan de veiligtl worden foreerde sterkinge.'l zonder dj Deze 1:| voor het rencultuu omdat d-~ van de o| velingen proefneml deze stf twijfelacl gIJ de dag ii weest ov| Er is drongen van de til oog op vl ris heeft keur ker. kerakdan. moest kcL in het Hl voor eenl de Rijnkl De perJ ter geen 1 29 't Was zol die inhoud geen twiji modderig L hoed gewl vlak bij lenhuis, r| de schets L Ondertul van ArthJ gemakkei I over reizil met iets zijn menil recht of I dat de j<l aquarelletl liefd op jl van overtl ben kunnl oordelend L wat nl on veel rl feh. dat zondere geen intii heid en zy haar stand vai duideiijkT

de Stem | 1956 | | pagina 2