TERREUR VAN DE VORST WARME HULDE AAN PRINSES BEATRIX De thermometers kreunden Liet loonbeleid van de regering krijgt stevige critiek „Ondergedoken militairen55 mogen niet de dupe worden van hun moedige houding De Indonesische delegatie demonstreert ongeduld Zware ijsgang op IJsselmeer- Eilanden geïsoleerd Zeer streng... BRITSE PASTOOR koopt grond op de maan 10.000 meter voor Ericsson Weer eens: het georganiseerd overleg REGEN OP BESTELLING DAGBLAD VOOR ZEELAND Samenzwering van Salah Ben Joessef Bewogen debat in Tweede Kamer Brrrrj Op Cyprus SCHOLIEREN REBELLEERDEN Guy Mollet Algerije vraagt allereerst volle aandacht Sovjet-Unie tegen gebed in V.N. Selwyn Lloyd sprak met Dulles Triomf in Cortina R.K. Centrale over conclusies van loondeskundigen Mr. Dr. de Gou „Al te star" Utoyo sprak met Mr. Blom Tweede Kamer Dr. Kortenhorst weer terug r 96e JAARGANG No. 22062 Uitgave N V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Buieaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.; Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. R. A Bruna Redactieraad: C. J. v Rootegem, Mr Di A J J M Mes, Mr f? ML L. de Rechter, L. J v t Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs DU vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, pei post 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- besteii.) 1 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no 27884L Voor God, Koningin en Vaderland WOEnounu x rnxuiumu xau u Adverl.ntieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De wagen van een Groningse re der was een der slachtoffers van de gladheid op de weg. Tussen Nij- kerk en Hoevelaken gleed hij in de sloot en vloog onmiddellijk in brand. D* bestuurder kon zich gelukkig tijdig in veiligheid stellen. In Tunis: De Tunesische regering heeft dins dag bekendgemaakt, dat Salah Ben Joessef, de nationalistische leider die op het ogenblik voortvluchtig is, een samenzwering had gesmeed om 149 politieke tegenstanders uit de weg te ruimen. De samenzwering was in december aan het licht gekomen, toen de poli tie twee koffers met wapens en do cumenten vond. Deze ontdekking leidde tot de arrestatie van een veer tigtal personen en uit ondervraging van de verdachten bleek, dat Ben Joessef achter de samenzwering stak. EEN SNEEUWLAWINE heeft in cen traal Japan een slaapzaal van arbei ders aan een zwavelmijn bedolven. Veertien mijnwerkers kwamen daar door om het leven en vijf werden gewond. WESTELIJKE waarnemers in Moskou zijn van oordeel, dat het ontwikke lingstempo van de Russische land bouw aanmerkelijk versneld zal moe ten worden, willen de doeleinden van het huidige vijfjarenplan verwezen lijkt worden. EEN KRACHTIGE aardbeving in Zuid-SIavië heeft in een plaatsje, 40 km ten zuidoosten van Triëst, veel schade aan gebouwen aangericht. Er vielen echter geen slachtoffers. EEN AANTAL gemeenteraadsleden van Bombay heeft ontslag genomen als protest tegen het besluit van de Indiase regering om de stad Bombay onder het gezag van de centrale over heid te stellen. DE VANGSTEN van de nieuwe Wil lem Barendz zijn totnutoe zeer teleur stellend geweest. Dit als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden. IN EEN buitengewone algemene ledenvergadering van de KLM is besloten Mr. J. van der Wiel, al gemeen secretaris van de KLM, met ingang van 1 januari j.l. te benoemen tot directeur van de vennootschap. De enige hoopvolle medede ling, die De Bilt gisteravond kon doen, was, dat de oosten wind in kracht zou gaan afne men. Er werd echter onmiddel lijk aan toegevoegd dat men nog op strenge vorst moest blijven rekenen. Voor de afgelopen nacht werden temperaturen verwacht van gemiddeld 15 gra den onder nul. Plaatselijk zou het 17 graden onder mil zijn In dit verband is het dienstig te weten, dat men voor aandui ding van de strengheid van de vorst met een schema rekent, dat als volgt luidt: 0 tot 5 graden lichte vorst 5 tot 10 graden matige vorst .1 tot 15 graden strenge vorst; 15 graden en meer zeer strenge vorst. Ook wanneer men niet de twijfelachtige eer geniet, voor een ogenblik bij de „hoogste" groep te zijn ingedeeld, loont het de moeite de hoofdkraan af te sluiten. De vorst namelijk is zo onhebbelijk niet met sche- ma's te rekenen. Dit terloops. Zelden heeft het weer de Nederlanders onaangenamer verrast dan nu. Vorst en gladheid spanden gisteren samen om iedereen het le ven zo zuur mogelijk te ma ken. Daarhij kwam nog, dat de snijdende oostenwind de temperatuur nog lager deed lijken dan ze al was. Tinte lende oren en stijve vingers waren het lot van iedereen die er, al was het maar voor een kwartiertje, door moest. Zo streng was de vorst, dat het IJsselmeer dinsdagochtend al een zware ijsgang had. De ver binding Enkhuizen-Stavoren werd daardoor verbroken en ook Urk was van Noord-Hol land uit niet meer bereikbaar. Enkele der Waddeneilanden werden geïsoleerd, doordat de oostenwind voor een uitzonder lijk lage waterstand zorgde. Tengevolge van ijsafzetting knapten op de Moerdijkbrug en op de Waal brug bij Zaltbommel de bovenleidin gen van het electrische net, zodat de treinenloop ernstig vertraagd werd. Er moest over enkelspoor worden ge reden en D-treinen (met stoomtrac- tie) vervoerden zoveel mogelijk de gestrande reizigers, die van Dordrecht naar het zuiden moesten. Over de narigheid in eigen streek Zeeland vooral kan men elders in ons blad meer vernemen. BAAS BOVEN BAAS Heel Europa klaagt en kleumt. En ook buiten het eigen werelddeel zijn de temperaturen niet menselijk meer Siberië sloeg het record met 59 gra den onder nul. Minder ver van huis is het echter ook erg genoeg. In Oos tenrijk was het dinsdag de koudste dag van deze winter. Het vroor daar 23 graden. In Wenen was het achttien graden onder nul en in Duitsland va- riëerden de temperaturen tussen 15 en 20 graden. Kanalen en zelfs rivier- DE BEFAAMDE zangeres Vera Jana- copoulis is in Sao Paolo overleden. Zij had zich daar als zangpedagoge gevestigd, nadat zij zich in 1939 van het concertpodium had teruggetrok ken. DE ZUID AFRIKAANSE regering za lop 13 februari a.s. bij het parle ment haar wetsontwerp indienen, dat voorziet in het afvoeren van „perso nen van gemengden bloede" van de gemeenschappelijke kiezerslijst. IER personen werden ernstig ge wond bij betogingen in de Frans-Ma rokkaanse haven Casablanca, waar aan meer dan vierduizend mensen deelnamen. PRINS BERNHARD vertrekt vandaag naar Genève om een bestuursverga dering bij te wonen van de Europese federatie voor Cultuur. Hij wordt morgen weer in Nederland terug ver wacht. 5 J Weersverwachting, geldig tot I vanavond: Weinig bewolking, maar in het J n°orden binnendrijvende wolken- velden met plaatselijk wat sneeuw J rachtige tot matige wind tussen ?st cn noordoost. Matige tot l strenge vorst. I w^anïiaa&' Zon onder 17.28 uur. S Morgen: Zon op 8.22 uur. Maan l op 0.22 uur. (Van onze parlementaire correspondent) De Tweede Kamer heeft gis teren na een rumoerige zitting een wetsontwerp aanvaard, waarin door de regering de ont slagen, die indertijd door de be zetter aan militairen werden verleend, worden gewettigd. Tegen het ontwerp zelf bestond geen bezwaar, maar verschillende le den grepen de gelegenheid aan om een ander punt aan te snijden. Zij herinnerden eraan dat de militairen, die in krijgsgevangenschap hebben gezeten, daar hun volledig salaris hebben ontvangen. Anderen echter, die zich aan de krijgsgevangenschap hebben onttrokken en zijn onderge doken, ontvingen ook na de oorlog niets. Dit werd door verschillende leden, onder wie de heren Ritmeester (VVD) en Scheps (PvdA) onbillijk geacht. Staatssecretaris mr. Kranen burg maakte duidelijk, dat men, om als krijgsgevangene recht op uitke ring te krijgen, zich ook inderdaad als krijgsgevangene moet hebben ge meld. Wie dit niet hebben gedaan, staan op gelijke voet met talloze an dere Nederlanders die door het ver zet schade hebben geleden. Na een emotioneel debat, verklaar de de Kamer zich akkoord met het eigenlijke ontwerp, doch de heer Rit meester diende een motie ii\, waarin de regering wordt verzocht, de mili tairen, die zich aan krijgsgevangen schap hebben onttrokken niet minder te behandelen dan hen die dit niet hebben gedaan. Mr. Kranenburg wees op de grote consequenties die aanvaarding van de motie zou hebben, daar ook de In Kyrenia, een havenstad aan de noordkust van Cyprus, hebben politie en militairen gisteren met traangas en charges moeten optreden tegen opstandige scholieren. Verscheidene Britse soldaten werden gewond door stenen. Vijf betogers liepen eveneens verwondingen op. burgerverzetsstrijders een claim zou den krijgen. Een commissie uit de de Kamer zal nu eerst nog eens met de Staatssecretaris overleg plegen. In het ontwerp tijdelijke afwijking van de dienstplichtwet, dat daarna in behandeling kwam, vraagt de re gering toestemming om voor een aantal militairen van de derde di visie het wettelijk toegestane aantal dagen voor herhalingsoefeningen met ten hoogste dertig dagen te verho gen. Enkele Kamerleden wilden een duidelijke verklaring over het waar om" van de verlenging. Jhr. Ruys de Beerenbrouck vond de vergoeding van 5 gulden per dag, tijdens de ver lenging, ook te weinig. Minister Staf zal vandaag ant woorden. monden liggen dichtgevroren. De koude lucht wordt met een waarneembare snelheid uit Rus land en Polen aangevoerd. En in dit verband zegt het wel iets, dat Mos kou een temperatuur registreerde van 36 graden onder nul. Het is de streng ste winter die men daar sinds 30 jaar heeft meegemaakt. Voor de tweede maal zijn alle scholen in de Russische hoofdstad gesloten. In midden-Zweden konden de men sen zich erop beroemen, dat zij wei nig voor de Siberiërs onder deden. De kreunende thermometer wees dat -43. POSTVERTRAGING Vliegtuigen hebben gistermiddag Ameland uit zijn isolement verlost. Drie toestellen van de luchtmacht brachten passagiers naar het eiland en vlogen anderen naar de wal. Ook de post werd op die manier overgebracht. De PTT liet gisteren weten, dat er tengevolge van de stagnatie in de treinenloop in de laatste dagen enige vertraging in het postverkeer zou kunnen ontstaan. Nadat hij gisteren zijn kabinet aan de Algemene Vergadering had voor gesteld, heeft de Franse kabinetsfor mateur Guy Mollet een beleidsverkla ring afgelegd, waarin hij de Alge rijnse kwestie het belangrijkste pro bleem noemde, waar Frankrijk mo menteel mee te maken heeft. Hij zei te zullen streven naar een democratische ontwikkeling van de instellingen in Algerije. Er zullen vrije verkiezingen voor een Assemblée wor den gehouden en het beginsel van een eigen parlementair bestuur zal voor alle Franse overzeese gebieds delen worden ingevoerd. Mollet beloofde, in samenwerking met Frankrijks bondgenoten, te zullen trachten de impasse te doorbreken waarin het overleg tussen oost en west is geraakt. De kwestie van de Duitse hereniging zou volgens hem opnieuw kunnen worden benaderd door „een zekere mate van ontwape ning". Tenslotte sprak Mollet zich uit voor een nieuwe campagne voor Euro pese eenheid. De communisten zeiden de regering Mollet te zullen steunen, „om haar in staat te stellen haar beloften in te lossen. Het was al gauw duidelijk, dat Mol let een meerderheid zou krijgen in de Assemblée. De M.R.P. besloot eerst na twee uur te hebben beraad slaagd haar steun te geven aan de socialistische kabinetsformateur. Pastoor Baldwin van de St. Annaparochie te Buxton in Engeland heeft bij de Vereniging voor ontwikkeling van het interplanetaire verkeer in New York drie plaatsen voor hem laten reserveren in het eerste ruimteschip dat met pas sagiers naar de maan reist. Bovendien heeft hij met een dollar die hij op de collecteschaal had gevonden, een hectare grond gekocht op de maan, waar later een kerk gebouwd zal kunnen worden. Pastoor Baldwin verklaarde dat hij plaatsen had laten reserve ren, omdat „ontdekkingsreizigers, die onbekende gebieden betra den, steeds God hebben bedankt". Pastoor Baldwin wil dat doen, wanneer voor de eerste maal een ruimteschip op de maan landt. Hij vertelde verder, dat de aankoop van het stuk grond hem recht geeft op eventuele mineralen en olie onder de grond, voorts het visrecht in de Nectarzee en het recht op wintersport in de raaan- alpen. De Sovjet-Unie heeft zich tegen een Amerikaans voorstel verklaard, om in de toekomst bijeenkomsten van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties met een gebed te doen openen. De permanente vertegenwoordiger van de S.U. Sobolef vond dat een dergelijk voorstel „overbodig" is, om dat „elke afgevaardigde in de gele genheid verkeert zich op de openings- en de sluitingszitting van de algemene vergadering aan gebed of meditatie te wijd^", Zo overstelpend is de belang stelling geweest op de 18e ver jaardag van onze kroonprinses, dat zij besloten heeft, het Ne derlandse volk vanavond over de radio persoonlijk te bedan ken. De prinses zal spreken in een uitzending over beide zen ders, om 20.- uur. In de Stuckzaal van het paleis Soestdijk heerste gisterenmiddag een sfeer, die weldadig contrasteer de met de ongenaakbaarheid van het weer. Deputaties uit heel Ne derland kwamen prinses Beatrix gelukwensen en talrijk waren de geschenken, die zij in ontvangst mocht nemen. Namens de Ned. Zeil- en Roeivereniging werd haar zelfs een compleet zeiljacht in het vooruitzicht gesteld. Op de bovenste foto biedt een de putatie van commissarissen van de koningin een schemerlampje aan, uit naam van de commissarissen van heel Nederland. Mr. H. P. Lint horst Homan Frieslandoverhan digt het lampje. Naast hem Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Son- denburg (Utrecht), terwijl dr F. J. M. A. Houben (Limburg) zich met de Koningin onderhoudt. Op de onderste foto biedt de tuin- j baas van het paleis Soestdijk na mens het personeel van het paleis een bloemstuk aan. De Britse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Dulles, hebben dinsdagoch tend op het State Department ge sproken over problemen betreffende 't midden-,, en 't verre oosten, waar onder een Brits voorstel om de beper kingen op de handel met communis tisch China te verminderen. Vervolgens gingen zij voor de lunch naar het Witte Huis, waar Sir Antho ny Eden en president Eisenhower zich bij hen voegden en deelnamen aan 't laatste half uur van hun confgren- tie, die in totaal twee uren duurde. Voor de besprekingen tussen de president en de Britse premier had het Amerikaanse ministerie van de fensie de krachtigst mogelijke druk uitgeoefend om te verhinderen, dat de handelsbeperkingen jegens China worden verzacht. De 10.000 meter hardrijden op de schaats is géén zege voor de Russen geworden. Het was de Zweed Ericsson, die een totale Russische triomf (overwinnin gen op alle vier de schaatsnum- mers) in de weg trad. In gran dioze stijl reed de Zweedse brandweerman naar de gouden Olympische medaille. Zijn tijd was de zoveelste breuk, die het Olympisch re cord op deze afstand in één dag te verduren kreeg. Eerst werd het gebroken door de Rus Gont- sjarenko 16.42.3, later op de dag door de Noor Johannesen 16.36.9 en ten slotte door Ericsson. Hij had slechts 16 min. 35.9 sec. no dig. De prestatie van de Nederlan der Kees Broekman was niet veel minder. Hij reed in klemmende mist en tegen een zwak vechten de Amerikaan Mc Namara, dus praktisch in een race-alleen naar de vijfde plaats. (Voor een uitvoerig verslag mogen wij U verwijzen naar onze sportpagina). (Van onze parlementaire verslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in De Eerste Kamer is de kwestie van de overheidssalariëring weer ter sprake gebracht. De Kamer heeft geweigerd te spreken over het rap port van de drie loondeskundigen, (zie elders in ons blad) dat minis ter Beel eerst op het laatste moment heeft vrijgegeven, nog voor een rapport aan alle leden van de Kamer was toegezonden. De Kamer heeft wel gewezen op de nog steeds onbevredigende situatie bij het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. nog met dit overleg akkoord zou gaan. De motie die in de Tweede Kamer op het nippertje was afge stemd, wilde het g.o. reed:, doorkrui sen. De katholieke woordvoerder cri- tiseerde het beleid «mn minister Beel in verband met de verstrekking van Kerstgratificaties. Hij uitte zijn onge rustheid over het sterk centraliserend karakter van het loonbeleid, wanneer- men met dit soort maatregelen elke differentiatie onmogelijk maakt. De minister had nota bene zelf verklaard, aldus de heer de Gou, dat hij geen star loonbeleid zou volgen. Reeds in 1955 is het bedrijfsleven De heer Schipper (AR) wilde het overleg niet au serieux nemen, zo lang niet een van de verantwoorde lijke ministers er zelf bij aanwezig was. De gedelegeerden van de rege ring moeten nu voor iedere beslissing eerst naar het kabinet terug om goed keuring te vragen. Namens de KVP vroeg mr. dr. de Gou zich af, hoelang de Kamer overgegaan tot het geven van meer vakantiedagen en toeslagen. De rege ring had niet eens hierin hoeven voor te gaan. maar ze had het bedrijfs leven wel kunnen volgen. Minister Beel zal vandaag antwoor den. SCHEVE VERGELIJKING In de gisteren gehouden vergade ring van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft de r.-k. Centrale van Burgerlijk overheids- en semi-overheidspersoneel een nota overgelegd, waarin fundamentele kri tiek wordt uitgeoefend op het advies van de commissie van loondeskun digen, waarin de conclusie wordt uit gesproken dat er geen „ongemoti veerd verschil" zou bestaan tussen de salarissen van de ambtenaren en die in het particuliere bedrijfsleven. De kritiek bestaat o.m. hierin, dat de loondeskundigencommissie geen rekening heeft gehouden met de toe slagen, tarief-, tijdwerk-, prestatie- en waarderingstoeslagen die in de particuliere sector worden gegeven. Om deze en nog verschillende an dere redenen is de r k. Centrale geenszins overtuigd van de juistheid der conclusies in het rapport. Zij zal zich thans nader beraden over het loonbeleid. De Centrale van Christe lijk Overheidspersoneel zou het stand punt van de r.-k. Centrale geheel on derschrijven. De Indonesische regering, maar vooral ook dc oppositie in dit land wil er Nederland blijkbaar van over tuigen dat het geduld van de dele gatie in Genève ten einde loopt en dat het overleg tussen de beide lan den zo spoedig mogelijk moet wor den hervat. Mr. Utoyo Ramelan. de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie te Den Haag, heeft gisteren een onder houd gehad met Mr. Blom. Dit ge sprek zou volgens het Indonesische Hoge Commissariaat de eindfase heb ben ingeluid van de besprekingen over de hervatting van de conferentie. In de ochtenduren had Utoyo lang durig telefonisch overleg gepleegd met minister Agung, die de conferen tie in Genève leidt. Hij zou nu op spoed hebben aangedrongen ten aan zien van de Nederlandse beslissing. Ditzelfde, zo blijkt nu, was ook al in de laatste Indonesische nota ge daan. In die nota wordt verder dui delijk gemaakt, dat de Indonesische regering haar gezag niet discutabel acht(!) en dat 'n formulering over de kwestie Nieuw-Guinea moet worden gevonden die de deur open laat voor een verder gesprek. De Indonesische regering zegt het tenslotte te betreuren, dat Nederland de hervatting van de conferentie af hankelijk stelt van het antwoord op de inlichtingen die zij heeft gevraagd. Kringen in Indonesië, die Nederland minder welgezind zijn, hebben ge suggereerd, dat men maar beslag moet leggen op de Nederlandse eigendom men als Den Haag „onwillig" blijft. (Van onze parlementaire correspondent) De Tweede Kamer, die gisteren voor het eerst na het Kerstreces w*eer bijeenkwam, mocht haar voor-i zitter, Dr. Kortenhorst, die zijn werk wegens ziekte enige tijd had moeten neerleggen, weer in haar midden ver welkomen. Prof. Gerbrandy begroette hem hartelijk namens alle leden. .Pr* Kortenhorst dankte voor de vele blijken van sympathie, die hij tijdens zijn ziekte had mogen ondervinden. Hij deelde daarna mede, namens de Kamer een telegram aan H. K. H. Prinses Beatrix te hebben gezonden, waarin Gods zegen werd afgesmeekt over haar studie en haar werk. Prin ses Beatrix heeft 'n antwoord gezon den, waarin zij de Kamer dankte voor die gelukwens. "N Toen maandagmorgen in Lagos de troepen paradeerden voor Koningin Elisabeth, regende het pijpestelen. De 63-jarige heerser van Nigeria, die gastheer is van de Koningin, vtrwonderde zich daarover niets. Hij had die regen besteld, zei hij, om hare majes teit wat verkoeling te bezorgen. Zondag, bij aankomst van de Koningin, had hij zijn medicijn man opgedragen voor mooi weer te zorgen. Die hitte echter zou haar op de duur kunen afmat ten. Daarom, ziet U

de Stem | 1956 | | pagina 1